erzorging thuis de beste remedie Geslaagde modeshow in Huize St. Jozeph LEUSDEN, teusflei* krant: emeente neemt beheer begraafplaats ad-Leusden op 1 januari 1988 over Zonnebloem' hield lezing over dementie Wandeling I.V.N. Frühschoppen Bus naar Haagse vredesmanifestatie ïderhandelmgen met kerkvoogdij Nederlandse nvormde kerk in vergevorderd stadium eu5der krant Bijeenkomst K.P.O. ÏÏökaaL Wisselend Knutsel avond ftkx weet in degemeede/ Leusden Achterveld plaatselijk nieuws loop van de komende winter. Immers, een blokkade kan nog wel eens van langere duur zijn. En hoge druk bo ven Rusland kan leiden tot het vormen van een koudere- servoir aldaar (zoals in 1962). Bij ons blijft het voorlopig wisselvallig weer, met af en toe wat regen of een bui, af gewisseld door perioden met opklaringen tussen de fron ten door. Daarbij loopt de temperatuur niet veel verder op dan 14 a 15 graden. Gevaar van nachtvorst be staat er voorlopig niet, daar de atmosfeer te onrustig blijft en er te veel bewolking en wind is. Echte najaarsstor men staan ook niet op het programma. Wat voor mij wel op het pro gramma staat is een verblijf van twee weken op het Griekse eiland Kreta. Op dit moment is het daar nog mooi weer, onder invloed van hoge druk. U hoort van mij weer eind oktober. Zaterdag gaf nog (vrij) onver wachts een nazomers tintje. Er was veel bewolking voor zien met af en toe wat regen, maar door tegenwerking van een krachtig hogedrukge- bied boven Oost-Europa ver traagde het keerpunt en het nam in activiteit geleidelijk af. Er werd nog warme lucht aangevoerd, waarbij het in Brabant nog 22 graden werd. Veel actiever was de storing in Engeland en in Frankrijk. In Londen viel bijna 50 mm regen in 12 uur en ook de Ri- vièra werd met zwaar weer geconfronteerd. Bij ons bleef de schade beperkt tot een toe name van de wind in de nacht van zaterdag op zon dag. Na de passage van het front werd het wel een stuk kouder. Zondag werd het niet veel warmer dan 13 a 14 gra den. Er is in oktober al veel neer slag gevallen nadat de eerste 5 dagen waren verlopen zon der één spatje regen, werden de sluizen opengegooid. Tot nu toe is er in Achterveld al ruim 74 mm gevallen en dat is al bijna de normale maand- hoeveelheid. Deze schom melt tussen 50 en 80 mm. En er zal nog wel het nodige bij komen, vermoed ik. Daar voor moeten we een blik wer pen op het algemene circula tiepatroon. Deze is niet ge heel west-oost gericht, maar meer zuidwest/noordoost. Het gevolg is dat depressies vrij diep 'uitzakken' naar het zuiden en daardoor krijgt het westelijk middellands zee bekken ook te maken met on stabiliteit. De oorzaak van dit circulatiepatroon is een krachtig hogedrukgebied bo ven Oost-Europa. Deze is erg hardnekkig en dwingt de pressies af te buigen naar het noorden en zuiden. Het is erg belangrijk de gedragingen van dit hogedrukgebied te blijven volgen. Het kan ge volgen hebben over het ver DINSDAG 13 OKTOBER 1987 laktie en administratie: oor Leusder Krant Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op dagen geopend van 09 00 lot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur loon 033-941495 (administratie en redaktie) nnementsgeld: per jaar. 33,90 per hal» jaar. 17.20 per kwartaal hten bezorging: Xinnee dient u de krant voor dinsdag- ot donderdagmiddag 18 00 hebben ontvangen Is dat niet bet geval neem dan kontakt op •nze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 9 30 uur) tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt men met onze mspekteur bezorging overdag 03420-94206 estellen foto's: leeste in de Leusder Krant gepubliceerde .foto's kunt u stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) toruitbetaling op giro 871441. t.n.v BDU B V te Barneveld, duidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, Her van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst stellen kost 7.50 per exemplaar (lormaat 13 x 18 cm) en voor luchtfoto's (lormaat 20 x 25 cm). 'look contant betalen op ons kantoor. kn-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling lngt u de gewenste foto('s) thuis -EUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- tenkombinatie te Barneveld. AMERSFOORT/HOEVELAKEN - Het Instituut Voor Natuurbescher- mmgsedukatie (I.V.N.) houdt zon dag 18 oktober een wandeling met gidsen in het Hoevelakense bos. Het onderwerp van de wandeling is 'paddestoelen', maar ook andere hersfstverschijnselen komen aan de orde. Het verzamel- en vertrek punt van de tocht is de parkeer plaats van het bouwfonds aan de Westerdorpstraat. De wandeling begint om 14.00 uur. Meer informa tie wordt telefonisch verstrekt via nummer 03495 - 35441. ACHTERVELD - Door de hobby club 'De Klont' wordt vrijdag avond weer een knutselavond ge houden van 19.00-20 30 uur. in 'De Moespot Deze knutselavond is voor de gd van 8 t/m 12 jaar. De toe- ^igsprijs is 1,50 Men zal zich j kunnen houden met het ma ken van wasklemmen en het bran den van hout. ACHTERVELD - Zondag 18 okto ber gaat het Friihschoppen in 'D'Ouwepeerdestal' weer van start. De aanvang is om 11.30 uur. De muzikale medewerking zal verleend worden door de Hinte- felder Musikanten, die weer de gezellige Oostenrijkse muziek ten gehore zullen brengen. Voor hef komende seizoen zijn de vol gende data vastgesteld voor het 'Früschoppen'. Zondag 18 oktober voor de eerste maal, daarna op 15 november, 20 december, 17 januan. 21 februan. 20 maart, 17 apnl, 15 mei en 19 juni. LEUSDEN - Bij voldoende belang stelling zal het Vredesplatform Leusden een bus huren voor ver voer naar Den Haag, waar op za terdag 31 oktober een vredesma nifestatie wordt gehouden. Een plaats in deze bus kost 15,-. Ie dereen die mee wil, dient zich voor 20 oktober aan te melden bij Loes Burger, telefoon 941874. De Nederlandse vredesbewe ging heeft het initiatief tot de mani festatie genomen, volgens een persbericht, 'omdat vooralsnog niet is besloten om de voorberei dingen tot plaatsing van kruisra ketten in Woensdrecht stop te zet ten'. Verder wordt opgemerkt; 'Bo vendien gaat het tot nu toe in de onderhandelingen tussen de groot machten om een vermindering van de totale kernbewapening met slechts 3 procent.' Het bericht konkludeert: 'Er zijn dus nog vele stappen te zetten, als het gaat om vermindering van de nucleaire be wapening en de wapenwedloop.' De demonstratieve tocht begint traditiegetrouw op het Malieveld en voert langs het Vredespaleis en het Binnenhof De manifestatie gaat gepaard met veel muziek, éen cul tureel programma met onder ande re Liesbeth List, en prominente sprekers, zoals Greetje Lubbi van de FNV. Affiches met betrekking tot deze Haagse vredesmanifestatie zijn verkrijgbaar bij Betty Dirks, Kor noelje 61 in Leusden. (van de redaktie) USDEN - De onderhandelingen tussen de gemeente den en de kerkvoogdij van de plaatselijke Nederland- Hervormde kerk over de begraafplaats aan de Vloos- jkseweg in Oud-Leusden, zijn zover gevorderd, dat het lieer ervan naar verwachting op 1 januari 1988 door de ineente kan worden overgenomen. Dit blijkt uit een idsvoorstel, dat aan de orde kwam tijdens de vergade- van de raadscommissie Algemene Bestuurszaken BZ) van donderdag 8 oktober. gemeenteraad besloot in ergadering van 27 februari jaar, om de genoemde be- laats aan te kopen. Dit be- erd op 19 mei goedgekeurd Gedeputeerde Staten van Na feitelijke overname ie gemeente knjgt de be- laats het predikaat 'alge- BEHEER Met het oog op het toekomstige beheer van deze dodenakker wor den momenteel regels vastgesteld, en vastgelegd in een verordening De regels hebben betrekking op onder meer openstelling voor het publiek, indeling en uitgifte van graven, bijzetten van asbussen, grafbedekkingen en onderhoud van graven. Volgens ambtelijk me- .dewerker R. van der Grijp van de commissie ABZ is bij de verorde ning gebruik gemaakt van die van de buurgemeenten Amersfoort, Baarn en Soest. De voorzitter van de commissie, burgemeester Pa- nis, merkte over de verordening op: 'De bedoeling ervan is niet om betuttelend op te treden, maar om de grenzen van de mogelijkheden aan te geven. Bovendien zullen die grenzen met verstand en gevoel moeten worden gehanteerd.' In de verordening is ook een bepaling over zogenaamde asbus sen opgenomen. De mogelijkheid om deze er bij te zetten, wordt wel mogelijk, maar alleen in een graf en niet in een urnenmuur of -veld. Wel wordt gesteld: 'Deze beheers- verordening is hierop nog niet af gestemd. Wanneer in de toekomst hiertoe besloten wordt, dient de verordenmg hierop te worden aan gepast.' Tijdens de vergadering deelde heer Van der Grijp mee, dat het beheer van de begraafplaats zal worden uitbesteed aan 'een daarin gespecialiseerd bedrijf. LEGES Tijdens de bijeenkomst werd ook even gesproken over de 'ver ordening op de begraafrechten'. Deze verordening heeft veel te ma ken met de eerstgenoemde, maar gaat meer over de financiële kant van de zaak, dus hoeveel bijvoor beeld hoeveel leges betaald moe ten worden voor het aanbrengen van een gedenkteken op een graf, het begraven of het bijzetten van asbussen ACHTERVELD - Woensdagmiddag werd in Sint Joseph de inmiddels traditioneel geworden najaarsmodeshow ge houden verzorgd door de firma Van Ravenhorst uit Stou- tenburg. Sine Cura en Wagenburg en 65-plussers uit het dorp. Tweemaal per jaar presenteert de firma Van Ravenhorst haar col lectie in Smt Joseph. Na afloop van de show kan alles bekeken worden en kan kleding gekocht worden. Mevrouw Herbert nam de presen tatie voor haar rekening. Het „Hoedenhuis de Linde" uit Barneveld zorgde voor de bijpas sende hoeden en tassen. Dit jaar was voor de eerste maal de familie Monsieurs vut Sprang Capelle aan wezig. Uiteindelijk lukte het dit jaar ook een man bij de show te krijgen. Dat was de heer Peters. De kleding werd geshowd door de dames Goes, Vrom Mous, Truus van Ha- mersveld, Pronk, Janny Druijff en Eef Tolboom. De spreekster gaf uitleg over de kleuren, de stoffen en de modellen. Er waren pakjes, japonnen, rokken en blouses in va- nerende kleuren. Na de pauze werden mantels m verschillende prijsklassen getoond met bijpassende hoeden en tassen. De heer Peters uit Sint Joseph toon de, aan de arm vergezeld door een van de dames, een mooi kostuum. Na afloop werd de recreatiezaal omgetoverd in een waar modehuis, waar de aanwezigen op hun gemak alles konden bekijken en konden kopen. Voor de schoenen was een aparte stand ingericht in de bezig- heidstherapiezaal King over Dementie bij Zonnebloem door dhr. Boersema nderdag werd door "De Zonnebloem" een ledenverga- ing gehouden. Voor deze avond was de voormalige sarts de heer Boersema uitgenodigd die een lezing ld ove dementie en de problemen waarmee ziekenbe- kers(sters) mee te maken kunnen hebben. itie kan erfelijk zijn. Er zijn illende soorten. De seniele lüe komt voor vanaf het levenjaar De presentieve itie, ook wel bekend als de zkete van Altzheimer, kan optre den tussen het 45ste en 65ste le vensjaar De laatste soort demen tie kan het gevolg zijn van een neurotische ziekten, zoals de ziekte van Parkinson, hersentu mor, hersenbloedingen e.d. Dementie tussen de 45 en 65 jaar kan erfelijk zijn. Het aantal demen ten boven de 65 jaar is percen tueel hoger dan boven de 80 jaar. FASEN Het optreden van dementie kan men onderscheiden in verschei dende fasen. De eerste fase is die waarbij het korte en lange termijn geheugen gestoord raakt, waarbij de betrokkene zich wel alles kan herinneren van vroeger, maar niet meer weet wat er de dag te voren is gebeurd. Men knjgt problemen met het oriëntatievermogen. Daarna komt er verandering in het gedrag. Men trekt zich helemaal terug, wordt apatisch en kan prik kelbaar zijn. Men kleedt zich slor diger en ziet dmgen die er met zijn, zoals de diefstal van de porte monnee e.d. Iemand die geheel dement is, heeft ook geen begnp meer van tijd. Men weet niet meer wat dag en nacht is. Dat heeft tot gevolg afhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. schijnt elke dinsdag en donderdag. aktie: Jacob van Lier en Hans Mosterd aktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Iredaktie: Hans Mosterd vering kopij en advertenties: het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 ugr voor londerdagnummer lot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur gegeven. Iedereen uit Achterveld en omgeving is welkom. De leden kunnen gerust een buurvrouw of een goede kennis meebrengen. Dinsdag 20 oktober gaan de K.P.O.-ers een dag naar de stad van Zoete Lieve Gerritje, Den Bosch. Daar zal een groothandel in hand- vaardigheidsmatenaal worden be zocht. De knutselavonden staan weer voor de deur en dus zullen de da mes er wel het een en ander vin den. Ook niet-leden kunnen mee. De kosten zijn 22,50. koffie en broodjes inbegrepen. Men kan zich tot 14 oktober opgeven bij Bep Voskuilen, tel. 2012. Het vertrek is om 9 00 uur vanaf het Groot Achterveldplein en de thuiskomst is om ongeveer 16.00 uur. dat er op de dag wordt geslapen en men tijdens de nacht wakker is. Voor dementie is geen genezing mogelijk. Wel kunnen er be paalde behandelingen worden toegepast zoals o.a. behandeling van de bloedvaten. De mensen die aan deze ziekte lijden, dienen goed geholpen te worden zowel lichamelijk als geestelijk en so ciaal. De patient dient men zolang mogelijk thuis te houden. Het ver blijf in de vertrouwde omgeving speelt hierbij een grote rol Wel een grote opgave voor degenen die deze mensen moeten verzor gen Men is zeven dagen in de week 24 uur per dag hiermee be zig. Het is gebleken dat 40% van de dementen die in een tehuis worden opgenomen, binnen een jaar overlijden. Alle mannequins die woensdag 7 oktober 'show-den' m Huize St. Jozef, op een njtje. De opname in een dagverblijf is een goede remedie Overdag is men bij lotgenoten, 's avonds gaat men weer terug naar de eigen ver trouwde omgeving. Dementen die thuis blijven, moeten worden be ziggehouden. Ze mogen echter niet worden overbelast. ACHTERVELD - Woensdagavond zal er weer een bijeenkomst wor den georganiseerd door de K.P.O. Deze avond zal in het teken staan van groente en fruit In samenwerking met Jan van Dijk zal daarover voorlichting worden Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Leusder Kabelkrant Kanaal 4. AKTUEEL EN SNEL De Leusder Kabelkrant is dagelijks te zien op kanaal 4 van het Leusden's kabelnet Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken De agenda van de dag Hel weer in Leusden De pruspuzzel van de week Filmagenda De Werkwinkel Verloren gevonden Verenigmgsnieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Uitgaanstips Filmtips Medische weekeinddiensten Aanvangstijden kerkdiensten BEL VOOR UW BERICHTEN: 03420-94292 ADVERTENTIES: De Leusder Kabelkrant biedt de adverteerders de volgende mogelijkheden tot adverteren: Volledige beeldpagina met logo. Advertentietarieven op aanvraag aanzienliike kortingen op kontrakt Kabelspots halve beeldpagina met kleurgebruik 75.- per dag Kabeltjes (vraag aanbod) eerste twee regels 6. - per dag. elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor) Van harie' Felicitatie-rubriek eersie iwee regels 6 - per dag, elke regel meer 6.- (betaling kontani op ons kanloor bij ojDgave) Vraag uitgebreide informatie over effectief adverteren via de Leusder Kabelkrant: BEL 033-941495 en vraag naar HENK-JAN WESTLAND Hij komt desgewenst graag bij u langs voor een gesprek DE LEUSDER KABELKRANT: sneller kan het niet BEL RECHTSTREEKS 03420-94292 als u een berichl heefl. een opgave voor de agenda, de rubriek Verloren Gevonden of de Werkwinkel Vraag naar Boudewma de Boer Dinsdag 13 oktober 20.00 uur. bijeenkomst Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen in 't Vooronder, Burgemeester Van der Postlaan 2; 20.00 uur' bijeenkomst Neder landse Christen Vrouwen Bond af deling Leusden-Zuid m 't Trefpunt, Arnhemseweg 75; 20.00 uur: gezamehjke avond van diverse vrouwenverenigingen m het Dienstencentrum van de Gere formeerde kerken, Burgemeester De Beaufortweg 9; 20.00 uur: vergadering raads commissie Economische Zaken, Consumentenbelangen en Werk gelegenheid in het gemeentehuis, 't Erf 1. Woensdag 14 oktober 14.00 tot 16.30 uur kledingsbeurs in 't Trefpunt. Arnhemseweg 95, 19.30 uur: oogstdankfeest Aarts diocesane Boeren en Tuinders Bond in 'De Kom', Hamersveldse- weg 51: Donderdag 15 oktober 9.15 uur: thema-ochtend in 't Vooronder, Burgemeester Van der Postlaan 2; 19.30 uur: extra raadsvergade ring in het gemeentehuis, 't Erf 1; 20.00 uur: bijeenkomst Vereni ging ter Bescherming van het On geboren Kind werkgroep Leusden m 'De Til', Hamersveldseweg 30. Woensdag 14 oktober: 20.00 uur- K.P.O.-bijeenkomst 'Ons Gebouw'. Woensdag 14 oktober: 09.00 uur: Handwerkhobbyclub 'De Moespot:. Donderdag 15 oktober: 13.30 uur: Bejaardensoos 'Ons Ge bouw'. Vrijdag 16 oktober: 19.00 uur knutselen Hobbyclub 'De Klont' in 'De Moespot' Zaterdag 17 oktober: 20.00 uur: K.P.J. Stijldansavond café 'Buitenlust'

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3