jaammarkt Kruisvereniging eusden-Achterveld goed bevallen iedrijvigheid aan Rozendaallaan rordt met voorrang behandeld oke van Leeuwen kan vertellen Oude 'loks' stoomden over het 'Ponlijntje' Loop der bevolking Kollekte Gewonde bromfietser Gemeente onderzoekt 'ongewenste jntwikkelmgen' aan Hamersveldseweg Inbrekers aangehouden kinderboekenschrijfster in bibliotheek Inbraak Vals geld Register bevolking Agrimonie t? ëhoorapparaat ermist ersonenauto ingebroken plaatselijk nieuws 5 De kraammarkt voor aanstaande ouders die Kruisvereniging Leusden-Achterveld woensdagavond hield, was blijkens deze foto een eclatant succes. LEUSDEN - De loop der bevol king van Leusden was in de maand augustus als volgt: Geboren: 23; Overleden: 11. Het geboorteoverschot, het aantal geboren minus het aan tal overledenen, bedroeg dus 17. Gevestigd: 193; Vertrokken: 158. Het vestigingsoverschot, het aantal mensen dat in de ge meente is komen wonen minus het aantal dat naar elders ver huisde. is 35. De toename was dus in to taal 52. Het aantal inwoners van Leusden kwam hiermee per 1 september op 26.843. LEUSDEN/AMERSFOORT - De kollektie die dierenbescherming afdeling Amersfoort en omstreken vorige week hield ten bate van het dierentehuis aan Laan 1914, heeft in Leusden ƒ8168,95 opgebracht. De totale ombrengst in de regio was 34.095,72. Agrimonia eupatoria. De ge slachtsnaam Agrimonia zou afgeleid zijn van het Griekse agros, wat zoveel betekent als veld of akker en moné dat woonplaats betekent. Het ge heel zou te vertalen zijn met 'wilde bloem van het veld'. Een andere verklaring is dat de naam is afgeleid van het Griekse argema; vlek op het oog. De plant die deze infec tie kon genezen werd arge- mone genoemd, hetgeen ver basterde in agrimone. De soortnaam eupatoria zou ook al betrekking hebben op de geneeskracht van de plant en een verbastering zijn van he- patorios, waarin het woord hepar Gever) zit; een middel tegen leverkwalen. De plant was een veelzijdig middel, want naast oog-, gal en leverziekten, werd het ook aangewend tegen geheugen verlies en slangebeten. Vooral dat laatste wordt thans sterk in twijfel getrok ken. De plant, in water ge kookt, geeft aan dat water een groengele kleur, wat ge bruikt werd om leer en wol te kleuren. Daarvoor werd het waarschijnlijk al in de Brons tijd gebruikt, want bij opgra vingen uit die tijd werden grote hoeveelheden vruchten van de plant gevonden. Gewone agrimonie groeit op half beschaduwde plekjes aan de bosrand en langs houtwallen. Het is een over blijvende plant met een wei nig vertakte, behaarde sten gel, die tot één meter hoog kan worden. De bladeren zijn zachtbehaard en de onderste vormen meestal een wortel rozet. De bladonderzijde draagt verspreide, kleurloze klierknopjes en verspreidt bij wrijven soms een zwakke appelgeur. De bloemen vor men een lange, losse aar die met goudgele bloempjes is bezet. De vruchten zijn zo genaamde schijn vruchten die gevormd worden door de, met de werkelijke vruchtjes meegroeiende, gegroefde kelkbladen. Zij zijn bezet met stijve, gekromde haren die gemakkelijk in de vacht van dieren of in kledng blijven haken en zo door mens en dier worden verspreid. Hoe wel de plant niet giftig is wordt ze door het vee geme den. Naast geneeskrachtige ei genschappen werden aan de Goede Vrijdag de plant uit graven: "Helpt u zeer dat de vrouwen u genegen worden. Doch gebruik geen ijzer, graaf met goud". Ook was het een prima slaapmiddel want als men het kruid onder het hoofdkussen had gelegd werd men niet eerder wak ker dan wanneer de plant werd weggenomen. G. van Leeuwen iet gebouw van de Kruisver- ng in Leusden aan de As- atterweg was het woensdag- ind 7 oktober j.l. druk. Veel istaande ouders hadden de eite genomen door de regen te ten om informatie te verzame- over een komende bevalling. tien standjes in de hal en de ,u alen van het gebouw aan de schatterweg was van ales te n over voeding, kinderbijslag, lishulp, natuurlijk bevallen en stvoeding. drukte was geanimeerd. Het !k natuurlijk ook veel voller dan was. met al die ontluikende ken. Bij de door de openbare liotheek neergelegde boekjes nd een jongeman geïnteres- ird het 'babyboek voor vaders' kijken. Betrapt legde hij uit serieuze informatie natuurlijk lelezen te hebben, maar dit hem eindelijk eens wat grap- De diëtiste van de Kruisver eniging waarschuwde vooral voor zout tijdens de zwangerschap en hield een pleidooi voor de alterna tieven. Bij de stand van de kruis vereniging veel folders over "wat koop ik voor mijn baby". "Onder zoek uw pasgeboren baby" en "postnatale depressie". De dames van de NVSH stand deelden fotocopieën uit van een artikel waar veel vraag naar was: "Blijft het vnjen als je zwanger bent". Het kraamcentrum Amers foort deelde mee dat navelband jes voor het bevallen via het kraamcentrum Amersfoort-Leus- den niet nodig waren. Bij de Uni- cefstand werden alvast mooie kaartjes uitgezocht. In de grote zaal konden de aanstaande ouder paren drie videofilms bekijken waarop dne verschillende beval lingen te zien waren. De roze wolk was nadrukkelijk aanwezig, alleen de laatste film toonde een moeder die flink piepte plant eveneens magische krachten toegeschreven. Om de genegenheid van vrou wen te winnen moest men op STOUTENBURG - Een bromfietster is woensdagmorgen licht gewond geraakt bij een aanrijding. De be treffende 20-jange vrouw uit Amersfoort reed omstreeks 8.30 uur op de Hessenweg in de nchting van Achterveld. Een automobilist uit Scherpenzeel reed op diezelfde weg in de nchting van Stoutenburg en wilde rechtsaf, de Stoutenbur- d JSDEN - In de nacht van woens- 7 op donderdag 8 oktober rd aan de Rossenberglaan inge- ken in een geparkeerde perso nenauto. Het voertuig is eigendom van een daar woonachtige Leusde- naar. Toegang tot het voertuig werd verkregen door een scheer- raampje van een zijdeur in te slaan Uit de wagen werd een radio-cas setterecorder ter waarde van ongeveer elfhonderd gulden ge haald. 'SDEN -Een inwoonster van sden heeft bij de politie aangif- iedaan van de vermissing van gehoorapparaat. Het apparaat is van haar kind, die nei vermoede lijk heeft verloren tijdens het stoeien met leeftijdgenootjes. Dat is waarschijnlijk gebeurd op weg naar school in Amersfoort. Wie het gehoorapparaat heeft gevonden, kan contact opnemen met de Leusdense politie, telefoon 944444. (van de redaktie) LEUSDEN - 'Ik zal mijn best doen om te zorgen, dat de Dienst Gemeentewerken voorrang aan deze situatie geeft.' Dit zei burgemeester Panis donderdagavond tijdens de vergadering van de raadscommissie Algemene Be stuurszaken (ABZ) naar aanleiding van een opmerking vanaf 'de publieke tribune' inzake overlast van bedrijven aan de Rozendaallaan. Tijdens de vergadering kwam it onderwerp al eerder aan de rde Agendapunt 10 luidde name- Bepalingen met betrekking tot het maken van reklame in de Alge mene Politieverordening (APV)'. Bij dit punt hoorde een notitie naar aanleiding 'van een brief van een aantal omwonenden van de Rozen daallaan, waarin zij hun zorg uiten omtrent bedrijfsontwikkelingen in deze straat'. Dit punt had vooral betrekking op de reklameborden die er staan opgesteld. VOORRANG Joost de Jongh (WD) stelde toen de vraag: 'Wat is daar nu eigenlijk aan de hand?' Hij kreeg van de voorzitter, de al genoemde burge- mppctor daarop te horen, dat 'het college bezig is met een onderzoek naar ongewenste ontwikkelingen langs de Hamersveldseweg'. Na emge discussie over dit onderwerp werd besloten, gezien de aard van de situatie, voorrang te geven aan het gebied bij de splitsing Hamers- veldseweg/Rozendaallaan. Een daar gevestigd dakbedek- kingsbednjf heeft inmiddels een brief van de gemeente gehad, waann wordt gesteld, dat de be drijfsmatige aktiviteiten daar voor 11 januan 1988 moeten zijn gestopt. gerlaan op. Daarbij werd de vrouw aangereden. Zij is met nek- en knieklachten naar een Amersfoorts ziekenhuis gebracht heen sprak of 'vals kinderachtig' was. De historische trein genoot zaterdag veel belangstelling. Hier kruisen de lokomotief en de zes wagons de Maan weg in Leusden-Zuid. Een buurtbewoner werd wakker en achtervolgde de twee daders die wisten te ontkomen. Na onder zoek werd de buit uit het cafetaris in de caravan teruggevonden De buit van de inbraak in de voetbal kantine werd later op de begraaf plaats tegenover het cafetaria te ruggevonden. Tevens werden bij de begraafplaats twee gestolen fietsen aangetroffen Deze fietsen waren vermoedelijk ontvreemd bij de voetbalkantine en door de daders als vervoermiddel ge bruikt. ACHTERVELD - In de nacht van donderdag 8 oktober werd er ingebroken in de voetbalkantine aan het Kerstensportpark en in de cafetaria Kok aan de Jan van Arkelweg. Tevens werd de deur van de caravan naast het cafetaria vernield. Door vernieling van een ruit was men zowel de kantine als het cafe taria binnengekomen. Bij de beide inbraken werden voorna melijk sigaretten, shag en snoep goed ontvreemd, alsmede geld ter waarde van ongeveer 1700,-. In de kantine werd een koffiekan vernield en in het cafetaria werd een kassa geforceerd. De totale schade van de vernielingen be droeg 2500.-. het emplacement van Pon's auto mobielhandel bv, en via dezelfde route terug naar de Keistad. De tremen waren dè attraktie tijdens het 'open huis', dat de Ne derlandse Spoorwegen (NS) zater dag in Amersfoort en veertien an dere stations hield. Achter de oude lokomotieven die Leusden aandeden, waren zes Oostenrijkse wagons en één Ne derlands njtuig gehangen. Al dit mateneel is tegenwoordig eigen dom van de Veluwsche Stoomtrein Maatschappij (VSM). LEUSDEN - Zaterdag 10 en zondag 11 oktober zijn in Leusden de vier daders aangehouden van 'een snel- kraak' in Hoevelaken. Zij braken er in de nacht van vrijdag 9 op zater dag 10 oktober in m een radio- en televisiezaak, en namen twee com pact disc-spelers mee. De politie kreeg een tip over het kenteken van de auto die bij de 'kraak' was gebruikt, en kon daardoor achter halen, dat de bestuurder van het voertuig m Leusden woonde. De politie ging meteen op onderzoek uit. Op het betreffende adres in Leusden troffen zij twee mannen aan. Na verhoor kon zij zondag nog twee Leusdenaren aanhouden die met de diefstal te maken hadden. De gestolen spullen zijn inmiddels terug bij de rechtmatige eigenaar. Na een klein slokje water ging ze in hetzelfde hoge tempo door met het voorlezen van het verhaal over Piertsie uit haar boek 'Een huis met duizend kamers'. De bood schap hierin was dat afwijkend ge drag mt altijd direkt geaccepteerd wordt, maar wie zich zelf blijft hoeft zich niet te generen. Pietsie met haar drie staarten, eeuwige Poeh, komend ,,van ergens-an- ders", stal ieders hart. Na een uur was het pauze, met limonade en een likkoekje. Hoe geconcen treerd de kinderen tussen de 6 en 12 jaar hadden zitten luisteren, bleek uit de oprechte verzuch ting: ,,Hé, daar word je moe van". Heel even maar had Joke van Leeuwen pauze. Zodra het eerste kind begreep, dat dit een moment was om een handtekening te vra gen, wilden alle aanwezigen een snel uitgedeeld briefje waarop een feestelijk 'Joke' kwam te staan. Een slimmerik had haar exemplaar van het boek Deesje meegenomen en verwierf een persoonlijke boodschap voor haar en haar broer. Het enthousiasme van de kinde ren bleek ook uit de vragen die zij stelden. Al snel bleek het stellen van de vraag belangrijker dan de vraag zelf. Sommige vragen wer den daardoor nog maar eens her haald Joke van Leeuwen gaf ge duldig een speels antwoord. Ze vertelde dat ze van de vijf gouden griffels en zilveren penselen (voor illustraties) er twee kwijt was ge raakt door diefstal (,,oh wat ge meen", zuchtte een meisje), dat ze zelf moeder is, hoe oud ze is, waar ze woont, hoelang; hoe, hoe vaak en waarom ze werkt. De kinderen hadden haar, en haar boeken, dui delijk in het hart gesloten en kon den haar maar moeilijk laten gaan. Joke van Leeuwen kan en heeft wat te vertellen, dat was duidelijk. LEUSDEN - Twee oude Westduit- se stoomlokomotieven kregen za terdag wellicht net zoveel be langstelling als tijdens hun intro- duktie, vele, vele jaren geleden. De oude 'loks' reden die dag over het 'ponlijntje'; van station Amersfoort naar Leusden tot bij ACHTERVELD - Afgelopen week zijn in Achterveld twee valse bankbiljetten van 100,- ingewis seld. Ook werd vrijdag gepro beerd een bankbiljet van 110,-in te wisselen. Na ontdekking nam de aanbieder de benen, samen met een tweede persoon. De aan gever wist het kenteken van de auto te noteren, waarin de beide mannen wegreden. Na onderzoek bleek dat dezelfde auto was gesignaleerd bij een aan bieder van een vals bankbiljet van 100,- in Bameveld. Hier lukte de truc wel. In samenwerking met de politie te Barneveld wordt gepro beerd om de herkomst van deze valse bankbiljetten te achterhalen LEUSDEN - In de periode van 21 september tot en met 6 oktober zijn in de gemeente 13 kinderen gebo ren: 4 jongens en 9 meisjes. In die zelfde penode overleden er vier personen. Twintig mensen stapten in het huwelijksbootje. Dat bete kent dus tien huwelijksfeesten. belangstelling voor kinderboekenschrijfster Joke van Leeuwen. In het kader van de kinderboekenweek, zij te gast in Openbare bibliotheek 'Nieuw Langenbeek'. werd. Met een spurvuur van woor den begon ze een verhaal te ver tellen waarmee ze duidelijk maakte, hoe belangrijk woorden voor een goede communicatie zijn. Een grote-mensen uitleg van haar bedoelingen, waarmee geen recht wordt gedaan aan de manier waarop zij vertelde. Het verhaal, en vooral de steeds herhaalde klankaanduidingen voor melken, eieren, kippen, drinken en eten, gingen er in als koek. Haar vertel trant werd door de aanwezige vol wassenen minstens zo leuk gevon den als door de kinderen, zonder dat zij een keer over de kinderen - Op donderdagmiddag 8 oktober kwam Joke van illnstratrice en kinderboekenschrijfster, ter gelegen- van de kinderboekenweek naar de bibliotheek 'Langen- k' in Leusden-Centrum. honderd kinderen werden door haar vergast op vertellen voorlezen uit eigen werk. Het was een bijzondere middag. middag begon al direkt span- |nd, want Joke van Leeuwen buiten haar schuld, wat la- Idan de bedoeling was. De kin- |ien wachtten geduldig. Ze had- n over het algemeen geen idee it de middag brengen zou, maar (kenden een of meer van de ïlf boeken die door Joke van Leeuwen geschreven zijn. Dat was genoeg om enthousiast naar haar komst uit te kijken. SPERVUUR Zodra Joke van Leeuwen er was, was het of een raket gelanceerd

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5