Huis in 't Veld koploper S.V.L. L.E.O.S. blijft bij D.A.C. overeind Machtsovername in tweede klasse Bowlingbond lerste zege Leusden leusilen hrnnb H M flü HA UIA HU iHH Aüfj IS 8 m ffü MM HU ËJ AU 11 W, Heren geven winst uit handen Inbraak bij LTV Lookhorst 3 Fair' te sterk voor dames: 5-1 DINSDAG 13 OKTOBER 1987 LEUSDEN - Zoals wij vorige week al voorspelden heeft Patrick Huis in 't Veld een greep gedaan naar de koppositie in de huis competitie van de schaakvereniging Leusden. In een partij, die wel spannend maar niet erg goed was, onttroonde hij Bert Une- ken. We zullen hieronder laten zien hoe dat in zijn werk ging. Tjerk Zijlstra rukte op naar de vijfde plaats door te winnen van Ron Flohr, terwijl Arnold Peper kamp en Cees Kerkhof remise speelden. Carel Vos was de schrik van zijn ongelukkige neder laag van de week tevoren al weer helehaal te boven. Hij won van Jaap de Jager, die nog geen erg gelukkig seizoen speelt en nu op de dertiende plaats staat. Joop van Santen is weer terug in de top-tien na een overwinning op Jas Boe- maars. Bij de jeugd lijken Gerard v.d. Weerd en Alex Boersen zo langza merhand een klasse apart. Nu Rik Moed verrassend een half puntje liet liggen, is Bert Kampes de na- ste achtervolger van de koploers, zij het al wel op flinke achterstand. De partij die voorlopig de kop in handen gaf aan Huis in 't Veld had het volgende, bijna ongelooflijke verloop: Wit: Patrick Huis in 't Veld Zwart: Bert Uneken 1.e2-e4 e7-e6 2. d2-d4 d7-d5 3. e4-e5 c7-c5 4. c2-c3 Pb8-c6 5. Pgl-f3 Dd8-b6 6. a2-a3 c5-c4 7. Pbl-d2 Pc6-a5 8. Tal-bl Tot hier toe was het allemaal heel bekend. De tekstzet is niet gebrui kelijk maar zeker speelbaar. De wending die wit met zijn negende tot twaalfde zet op het bord brengt, is bekend in systemen waarin wit eerst Le2 heeft ge speeld en waarin de partijen naar verschillende kanten hebben ge- rocheerd. 8Lc8-d7 9. b2-b4 c4xb3 e.p. 10. c3-c4 d5xc4 11Pd2xc4 Pa5xc4 12. Lflxc4 Ld7-a4 Niet bedoeld om de pion serieus te gaan verdedigen, maar om na slaan op b3 de lopers te ruilen, waarna zwart het beste spel heeft, omdat wit d4-d5 bijna onmogelijk kan doorzetten en dus met een slechte pionnenstructuur blijft zit ten. Wit wacht dus wijselijk met slaan. 13.0-0 Pg8-e7 14. Pf3-g5 Db6-c6 Dreigt met Lb5 loperruil af te dwingen en breidt ook de con trole over d5 uit. 15. Ddl-d3? Verhindert weliswaar Lb5 op dit moment, maar de zet sluit de loper op c4 in. Zwart profiteert direct. 15.Ta8-c8! 16. Lc4xb3 r. Nu moet wit wel, maar er volgt een onaangename verrassing. 16.La4-b5! Wint gewoon een kwaliteit; de lo per kan niet terug. 17. Dd3-dl LbSxfl 18. Lb3-a4?? De zwaitspeler, die de laatste tijd al gunsten genoeg van Vrouwe Fortuna had ontvangen, moet hier A de illusie gehad hebben vaste ver kering met deze dame te hebben. Wit telt de loper op fl al niet meer mee, maar die staat er nog wel de gelijk! Dus: 18.b7-b5 En zwart komt een volle toren voor. 19. Ddlxfl b5xa4 Wit dacht hier aan opgeven, maar besloot toch nog maar wat te pro beren. Tenslotte is de zwarte ko ning nog niet in een echt veilige positie. 20. Lcl-d2 Pe7-d5 21. Tbl-cl Dc6-d7 22. Tclxc8+ Dd7xc8 23. Dfl-b5 Het ziet er toch wel wat vervelend uit voor zwart. Zou er met iets van eeuwig schaak dreigen? 23.Ke8-e7 Als wit nu Lb4+ probeert, ruilt zwart gewoon, waarna hij op een diagonaal dameschaak nar d7 uit wijkt. Geeft wit dan weer schaak op b5 of a4, dan beslist het tussen plaatsen van de dame, want dat dreigt meteen mat op c 1 24. Pg5-e4 Dc8-c2? DIAGRAM Dreigt Ddl en De4:. Wit heeft ook niets aan Db7 want het zwarte paard gaat naar c7 en na een loperschaak gaat de komng vervolgens gewoon naar d7. Ook meteen het lopersohaak haalt niets uit, zomin als na de vorige zet van zwart Toch deugt de zwar- tezet niet! 25. h2-h4! Het mat achter de paaltjes is eruit. Er dreigen nu weer venijnige din gen. En het witte paard is on kwetsbaar. Waarom? Tja, zwart zag het ook niet... 25 Dc2xe4?? O!, wat had zwart keurig bere kend dat wit geen eeuwig schaak heeft! 26. Db5-b7 Ke7-d8?? Maar hij had er wel op in moeten gaan, want... 27. Ld2-a5 Pd5-b6 ...de witte dame staat niet gedekt! 28. Db7xe4 Vals lachend naar zwart kroop Vrouwe Fortuna behaaglijk in de armen van de witspeler! Er volgde 28 Kd8-c7 29. De4-a8 Lf8xa3 30. Da8xa7 En zwart gaf op. Uitslagen: Huis in 't Veld - Uneken 1 -0 Kerkhof - Peperkamp Vz-Vz Zijlstra - Flohr 1-0 Vos-De Jager 1-0 v. Santen - Boemaars 1-0 Peperkamp - Langman Vz-Vz Roelofs - Halkes 1-0 Moed - v.d. Harst 1-0 Staal - Nijhof 1-0 Elschot - Gemts 1-0 v.d. Meel - Rietveld Vz-Vz Andriessen - Schouten 1-0 Wisman - Boogaard Vz-Vz Quelle-v.d. Wetering 0-1 Te Winkel-v. Dalen 1-0 v.d. Tang - Struiwig 1-0 Willigenburg - v. Egdom 1-0 Wisman - Veendendaal 1-0 Visser - Oosting 1-0 W. v.d. Pol-Verschuur 0-1 Buurlage - Gelderman 1-0 Mus - Rozema Vz-Vz Jeugd: Hesp-V.d. Weerd 0-1 M. Brosius - A. Boersen 0-1 v.d. Bilt - Moed Vz-Vz De Heer - Kampes 0-1 Shatat - Franke voort 0-1 Hildebrandt - Hanszens 1-0 Kwak-Derksen 0-1 V os - Morsink 1-0 V. Brosius - D. Boersen 0-1 WKok - Snijders 0-1 M. Kok - F. v. Oevelen 0-1 Standen: 1. Huisin't Veld 1724 2. Uneken 1707 3. Velker 1700 4 A. Peperkamp 1696 5. Zijlstra 1691 6 Kerkhof 1687 7 Vos 1682 8. v Santen 1674 9. P. de Jager 1669 10. v. Ooik 1656 Jeugd: 1. v.d. Weerd 1458 2. A. Boersen 1445 3. Kampas 1407 4. Moed 1395 LEUSDEN - De damesvolleyballers van LEOS lijken aan de vooral in sombere bewoordingen samengevatte voorbeschou wingen voor dit seizoen geen enkele boodschap te hebben. Na de 0-3 winst op Thor, vorige week, bonden de Leusdenaren dit weekeinde op vreemde bodem DAC, toch een gerenommeerde tegenstander, met dezelfde cijfers aan de zegekar. De heren stelden enigszins teleur met een gelijkspel tegen Swift. On danks een 0-2 voorsprong van LEOS kwamen de polderbewo ners toch nog langszij. De problemen die de vrouwense lectie van LEOS aan de vooravond van de nieuwe competitie teister den, mogen zo langzamerhand ge noegzaam bekend zijn. Na het ver dwijnen van vijf basisspeelsters en een langdurige blessure, kon trai ner/coach Ad van Woensel eigen lijk van de grond af opnieuw be ginnen. Maar hoewel de Ermelose oefenmeester zelfde grootste twij fels koesterde over het op tijd sla gen van zijn missie, lijken zijn vol gelingen totaal niet geplaagd door enig gebrek aan vertrouwen. Het resultaat na twee wedstrijdronden is er dan ook naar: tweemaal winst in uitwedstrijden en nog geen set ingeleverd. En was Thor nog een onbekende tegenstander, DAC was dat bepaald niet. Op grond van de ervaringen van vorig jaar (de ploeg uit Alphen aan de Rijn eindigde op een zesde plaats, vlak achter LEOS) moest de ploeg dan ook bepaald niet onderschat wor den, zeker niet in eigen huis. Het vernieuwde LEOS liet zich echter ook aan reputaties weinig gele gen liggen. Ondanks het feit dat men het dit keer ook nog zonder de zieke Astrid van Dijk moest stellen, keerden de Leusdense volleyballers met een royale zege op zak huiswaarts. (11-15, 11-15 en 3-15). WISSELVALLIG Toch was de wedstrijd van zater dag er niet één om, voorzien van een gouden randje, bij te zetten in het archief van de vereniging. Af gezien van het resultaat, dat na tuurlijk kaarsrecht overeind blijft, speelde LEOS zeker geen vlekke loze partij. Daarvoor was het spel peil te wisselvallig. De Leusdenaren openden zeer matig. Er waren maar liefst drie service beurten nodig, om de nul van het scorebord te poetsen. DAC deed dat als eerste, maar daarna vond LEOS het ntme. On der aanvoering van Gemma Moors, die drie keer op rij goed serveerde, sloeg LEOS terug met 1-3. Toch vond de rest van de ploeg hierin nog geen aanleiding om de mouwen eens flink op te stropen en DAC een lesje te leren. Met name de stop was niet goed en daardoor stokte de aanvalsop bouw in een vroeg stadium en kon DAC in het spoor van LEOS blij ven. Via 4-4, 7-7 en 9-9 ging de strijd lange tijd gelijk op. Het breekpunt van de eerste set lag bij 9-10 in het voordeel van LEOS. Vanaf dat moment hervonden de Leusdenaren zich juist voldoende om de eerste winst van de wed strijd voor zich op te eisen. Vooral door een betere opslag kwam LEOS bij 11-15 op 0-1. DODEPUNT In de tweede set liep aanvankelijk alles op rolletjes. LEOS nam gede cideerd een 1-4 voorsprong en de Leusdenaren leken de wedstrijd te domineren. Dat was echter toch niet helemaal waar. Integendeel, een klein kwartier later waren de bordjes zelfs compleet verhangen en maakte DAC de meeste aan spraak op de winst in de tweede set. Via 5-5, 8-6 en 11-7 nam de ploeg uit Alphen aan de Rijn dui delijk het initiatief en langs de kant gaf Ad van Woensel in gedachten de set al uit handen. Maar toen was het de beurt aan Anita Visser, die zich niet zonder slag of stoot aan deze gang van zaken wilde overgeven. Door een paar sterke opslagen, hielp zij haar ploeg over het dode punt heen, waarna de vlam lang genoeg in de pan sloeg, om LEOS met 11-15 alsnog aan het langste eind te laten trekken. De derde set werd daarna slechts een formaliteit, ook al omdat de coach van DAC in opperste wan hoop besloot tot een desperate wissel. Door drie nieuwe speel sters in het veld te brengen hoopte hij LEOS alsnog op de knieën te krijgen, maar de pogin gen van de DAC-coach werkten averechts. Toen hij bij 1-12 weer terugwisselde, was het dan ook veel te laat, en kon LEOS via 3-15 in de afsluitende set zegevierend huiswaarts keren. EINDAFREKENING De LEOS-heren hebben in hun tweede optreden in de eerste klasse een punt laten liggen. Te gen Swift uit Swifterbant kwamen de Leusdenaren, ondanks een vliegende start (0-2 vóór, via 1-15 en 14-16), niet verder dan een pun- tendaling: 2-2. Trainer/coach Bert van Doom was dan ook niet echt tevreden met het optreden van zijn team: "deze tegenstander hadden we eigenlijk van het veld moeten tikken", was de eerste reactie van de Leus dense oefenmeester. "Als we Swift onder druk hadden gehou den, was er waarschijnlijk ook geen vuiltje aan de lucht geweest Maar ik heb vandaag ook kunnen vaststellen dat we als team nog niet genoeg op elkaar mgespeeld zijn. Er staan zes individuen, die genoeg in huis hebben, maar als ploeg functioneren we nog onder de maat. En dan is het jammer dat je punten laat liggen, helemaal omdat we die bij de eindafreke ning waarschijnlijk hard nodig zul len hebben", liet Van Doom we ten. Het begon allemaal bijzonder voortvarend. De eerste set over klaste LEOS de tegenstander vol ledig. De Leusdenaren hoefden niet eens volledig door te draaien, voor de eerste set al in de tas zat. Met 1-15 leek LEOS een gemakke lijk avondje tegemoet te gaan. TROOST Die schijn kon in het begin van de tweede set nog maar korte tijd worden opgehouden. Tot 2-7 liep de machine van LEOS nog als een zonnetje, maar daarna liep het mo tortje vast en was de Wegenwacht niet voorhanden om het euvel te verhelpen. Swift bleek bovendien over meer veerkracht te beschik ken, dan men daarvoor ver moedde. Op het moment dat LEOS bij wijze van spreke kon oogsten, stortte de ploeg in elkaar. De Leusdenaren, die Alex Moraal misten, verloren hun zelfvertrouwen, en leverden alle ballen in bij de buitenmensen Rob de Koning en Ruud Koole, die over het algemeen een aardige klap in huis hebben, maar omdat de dreiging vanuit het midden daardoor wegviel, kon het Swift- blok zich op de buitenaanvallen concentreren. LEOS haalde moei zaam de eindstreep met 1/4-16, maar omdat men niet in staat bleek zichzelf weer te hervinden, gin gen de laatste twee eigenlijk kans loos verloren. Met 15-11 en 15-9 restte LEOS slechts de schrale troost dat men in ieder geval nog één punt uit de polder mee naar huis nam, waardoor een plaats in de middenmoot van de eerste klasse voorlopig gewaarborgd blijft. De LEOS-vrouwen kennen een verrassend goede start in de derde divisie D. Dit weekeinde werd DAC met 0-3 teruggewezen. IUSDEN - In de hoofdklasse van de competitie bij de Bow- >ond Leusden lijkt „Good Approach" een maatje te groot de rest van het veld. De strijd spitst zich dan ook toe op het toen van de tweede plaats, waar niet minder dan vier is aanspraak op maken. ïikzij winst op ,,Werknet 2" voegde „Snoopy's Bowling- zich bij de volgers. Werk- hoort daar ook nog steeds bij, 'de ploeg een duidelijke kans ;ch los te maken van de rest veld liggen door van „Hobo '^verliezen (1-4). „Good Ap- liet over de aspiraties wei- ^ifel bestaan. Met 5-0 werd „De Karweihoek" om de oren ge slagen, Door deze ontwikkelingen staan nu niet minder dan vier ploegen gedeeld op de tweede plaats met 18 punten. „Good Approach" lijkt met 27 punten nu al onbereikbaar. Onderin mogen „Karweihoek" en „Werknet 2" zich zo langzamer hand zorgen gaan maken. In de eerste klasse doet zich een vergelijkbare situatie voor als in de hoofdklasse. Hier lijkt „De High School Strikers" veel te sterk voor de anderen in de poule Tegen „Team Seven" boekten de „Stri kers" opnieuw 5-0 winst, terwijl ,,De Schakel" nummer twee „Aqua Stop" een illusie armer maakte door de onderlinge confrontatie met 4-1 winnend te besluiten. „Rijn- ders" kwam tegen „Schoenmakerij Keizer", die onderin eveneens niet veilig staat, tekort: 1-4. In de tweede klasse stond deze week een heuse topper op het pro- gr^nma. „Aannemersbedrijf Van Poll" overtroefde „Doublé bod" met 5-0, waardoor „Van de Poll" de leidende positie in de tweede klasse overnam. „De Hul ken" klommen een paar plaatsjes door „Bolletje van Polletje" met 4-1 de baas te blijven. „De Korfbow- lers" fronsten zorgelijk de wenk brauwen, na door de „Golden Girls" op hun nummer gezet te zijn. In de derde klasse bleven de koplopers „Groeneveld" en „Dutch 200" aan de winnende hand. Uitslagen Hoofdklasse: Snoopy's Bowl team - Werknet 2 4-1 Hobo Hifi-Werknet 1 4-1 Stand: Karweihoek - Good Approach 0-5 High School Strikers 6-280 De Golden Girls 6-16.0 De Schakel 6-20.5 Bolletje v Polletje 6-16.0 Aqua Stop 6-19.0 De Korfbowlers 6- 9.0 Stand: Team Seven 6-18 5 Uitslagen Derde Klasse: wedstr. pnt Bar-Gnll Monet 6-14.0 Red Devils - Dutch 200 1-4 Good Approach 6-27.0 Schoenmakerij Keijzer 6-14.0 R.B.G. - Lucky Stnke 1-4 Snoopy's Bowl team 6-18.0 Team Rijnders 6- 6 0 van Boekei - Autorijs De Wetenng 2-3 Djagos 6-180 Uitslagen Tweede Klasse: van Asten - Groeneveld 0-5 Werknet 1 6-18.0 De Hulken - Bolletje v. Polletje 4-1 Stand: Hobo Hifi 6-18.0 LEEG - Pauline 0-5 Groeneveld 6-26.0 Karweihoek 6-11.0 De Korfbowlers - De Golden Girls 0-5 Dutch 200 6-23 0 Werknet 2 6-10.0 Double Wood- Aann bedr. v.d. Poll 0-5 van Boekei 6-18.0 Uitslagen Eerste Klasse: Stand: Autorijs. De Wetering 6-17 0 De Schakel - Aqua Stop 4-1 Aann.bedr. v d. Pol 6-24.0 Lucky Stnke 6-15.0 Team Rijnders - Schoenmakerij Double Wood 6-20.5 Red Devils 6-12.0 Keijzer 4-1 Pauline 6-18.5 R B G. 6- 9 0 Team Seven - High School Strikers 0-5 De Hulken 6-16 0 van Asten 6- 0.0 LEUSDEN - In het clubgebouw van Lawntenrusvereniging Lockhorst werd donderdag 8 oktober om ongeveer 19.55 uur ingebroken. De beheerder die even later arriveer de, zag twee jongelui wegrennen uit een zijdeur. Binnengekomen konstateerde hij, dat de geluidsap paratuur stond opgesteld voor transport. Van de inbrekers kon hij de politie niet veel meer vertellen dan dat ze ongeveer 18 a 20 jaar oud zijn. 1USDEN - Voor het eerst sinds de hockeycompetitie vijf en geleden van start ging, was er op het Valleisportpark eiding om een klein feestje aan te richten. De kratten bier ^ue-j len dan ook royaal aangesproken om de 2-1 overwinning BS, de eerste zege van de mannen van MHCL dit seizoen, te Bit. dames verging het in Hilvesum een stuk minder. Tegen „Be maakten de Leusdenaren geen schijn van kans en gingen 5*1 de boot in. jd ii ir bi n de hiel- raait noc fket- dige laat; de lor de herenhockeyers van den kwam de eerste zege van eizoen als een godsgeschenk hemel vallen. Tenminste, dat rorden afgeleid uit de reacties pelers en trainer, toen de dsrechters het na zeventig minuten voor gezien hielden, n overwinning overigens waar op af te dingen viel en die met etje geluk en koelbloedig- ook makkelijk hoger uit had en vallen. Maar hier raken we iet de kern van de problemen, de piepjonge selectie (de ge elde leeftijd van de selectie lob Weers ligt rond de twintig dit seizoen mee kampt. De i heeft voldoende snelheid en dek in huis om het tegen elke stander in deze klasse met is te kunnen opnemen, maar cijfers kwam dat tot nu toe niet [drukking. dat nu net wel gebeurt tegen ploeg, HBS, die in de ranglij- ;en voorlopige tweede plaats te, maakte de wraak er alleen zoeter op. kon zondag eigenlijk geen ent imponeren, al moet dat schijnlijk als een compliment richting van Rob Weers be- uwd worden. Door zijn ploeg lo'ofci vari iuiste munitie te lien, haalde hij de angel uit de oendaase ploeg en legde hij isis voor succes van zijn eigen HBZ is een ploeg die zich or(s g voor eigen doel ingraaft, om counter toe te slaan. Als de nendalers gedwongen wor den het spel te maken, voelt men zich beduidend minder gemakke lijk. SUCCES Dat had trainer/coach Rob Weers goed begrepen. Hij stuurde zijn ploeg dan ook het veld op met de opdracht „achter de bal" te spelen, om bij tegenstoten te ver trouwen op de razendsnelle en be hendige acties van met name Frank de Ruiter. Die werkwijze leverde al vrij snel succes op. Nadat Maarten Jonges in de vijfde mmuut een straf- corner te hoog binnenmikte, zette Frank de Ruiter zijn ploeg nauwe lijks twee minuten later wel op voorsprong. Aan dat doelpunt ging een actie van dezelfde speler vooraf, die een vrije bal opleverde. Maarten Jonges nam de bal uit het dode moment razendsnel, waarna De Ruiter van de onrust in de HBS- defensie handig gebruik maakte door scherp in te schieten: 1-0. De beste kansen bleven de hele eerste helft voor Leusden. Frank de Ruiter miste vlak na de openings treffer een dot van een kans om zijn ploeg al vroegtijdig in veilige ha ven te loodsen. Na een fraaie solo was De Ruiter bijna tot aan de ach terlijn opgestoomd en in de cirkel stond Maarten Jonges klaar om de bal binnen te tikken. De HBS-doel- man, die een voorzet op Jonges verwachtte, wierp zich al in de baan van het schot, zodat De Ruiter, weliswaar uit een moeilijke hoek, een open doel voor zich had. In de haast mikte hij de bal echter naast. In het verdere verloop van de eerste helft begon Leusden het succes steeds meer in acties door het centrum te zoeken, met name Flip van Dalen moest echter vast stellen dat het daar erg vol was en toen de stormloop op het HBS-doel conditioneel zijn tol begon te eisen, nam de zuiverheid en het gevaar van de Leusdense acties duidelijk af. HBS kon daar echter maar bitter weinig tegenover stellen, zodat de 1-0 ruststand allerwegen als rechtvaardig werd ervaren. CORNER Ook het begin van de tweede helft was volledig voor de thuis ploeg. De peptalk van Weers had de Leusdenaren kennelijk weer van voldoende energie voorzien, om met voortvarendheid de Bloe- mendaalse opponent aan te pak ken. Opnieuw hadden de mannen van Leusden snel succes Frank de Ruiter, nu op de linkerflank actief, stictte gevaar in de HBS-achterhoe- de en dwong een lange corner af. De voorgeslagen bal werd door alles en iedereen gemist, behalve door Maarten Jonges, die en vrije positie alleen maar dank-je-wel hoefde te zeggen. Met een strak schot joeg hij de bal in de touwen en zette Leusden op 2-0. In de mi nuten die volgden, ontsnapte HBS een aantal malen op miraculeuse wijze aan meer treffers, voordat Leusden het voor gezien begon te houden en zich terugtrok op eigen stellingen. Dat brak de ploeg nog bijna op, want na een tegendoel punt van HBS bleven de gastheren dankzij de voortreffelijk keepende Gert-Jan van de Groep op de been. De winst was echter meer dan ver diend en die werd dan ook veilig over de tijd getild. zich' \e hoog ingeslagen bal heeft de uit positie gespeelde keeper geen verweer. Bij Jonges gaat het vingertje, bij I van feestje, bezwerend de lucht in. ten Jonges staat helemaal vrij, nadat de complete HBS-defensie zich bij een lange corner heeft laten :halken. IEU

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7