Dntslag wethouders drukt zwaar >p begroting Leusden voor 1988 tegeling tussen winkeliers m projektont wikkelaar 331 ^vandaag in 9e leusder krant" xtra financiële maatregelen nodig om fors tekort ongedaan te maken Les geleerd uur nieuwe winkels aan 't Erf pas in op 1 september istelling projektgroep )e Hamershof Ieu5der krant Speelgoedbeurs Programma 'De Til' Collecte r KEISTAD B.V SERVA VOLVO Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden MITSUBISHI DEALER Konijntje m de Wetering EINDREDAKTIE: Hans Mosterd Redaktte en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 17,20 per kwartaal Uitgave BDU BV rkrant DONDERDAG 15 OKTOBER 1987 - 19e JAARGANG NO. 47 LEUSDEN - Het ontslag van de wethouders Umxnels, Hagenaar en Van Woudenberg drukt zwaar op de ont- yerp-begroting van de gemeente Leusden voor 1988. Ex- ia financiële maatregelen zijn nodig om, op een totaalbe- xag van ruim 45 miljoen gulden, een begrotingstekort van 55.692 gulden weg te werken. Bij de opstelling van de jegroting is, in afwachting van het aantreden van het lieuwe college van burgemeester en wethouders, uitge- |tan van bestaand beleid. Nieuwe beleidsvoornemens uilen eerst aan de orde komen bij de actualisering van de jegroting in het voorjaar van 1988. de voorjaarsnota 1987 is een irotingstekort geraamd van 000 gulden. „Dat het uitein- jke begrotingsresultaat aan- idijk slechter is uitgevallen, ut onder meer door de niet in voorjaarsnota geraamde uit jagen wethouders (193.000 den) en de negatieve herver- ingveffecten van de verlaging de pensioenpremie ambtena- (200.000 gulden). Het dan nog terende verschil van 137.000 den bestaat uit een samenstel verschillen in uitgaven en lomsten," aldus b en w (burge ester mr. A. Panis en loco-se- (taris L. Boogaard) in de nota aanbieding bij de ontwerp- roting. Overigens is nog geen ening gehouden met de finan- e gevolgen van onder meer benoeming van een vierde [houder en het 'c-ganisatic- ontwikkelingsproces' binnen het gemeentelijk apparaat, waarop de raad na de recente bestuurlij ke perikelen heeft aangedron gen. WACHTGELDEN Ter dekking van het begrotings tekort worden vier extra maatre gelen voorgesteld. Een verlaging van de post 'onvoorziene uitgaven algemeen' brengt 108.692 gulden op. Geraamd was eerst een bedrag van 8 gulden per inwoner (Leusden telt 27.100 ingezetenen). „Gelet op de hoogte van de algemene reser ve, 5.200.000 gulden, menen wij dat de post structureel verlaagd kan worden tot 4 gulden per inwoner." Verder wordt, bij zorgvuldig finan cieel beheer, een extra rentebate gecreëerd van 100.000 gulden; het van gemeentewege beschikbaar stellen van een geldlenirj aan de Zwembadstichting Leusden is daarvan een onderdeel. Een extra maatregel is ook het instellen van een 'voorziening (re serve) wachtgelden wethouders'. In de begroting was in eerste in stantie een stelpost opgenomen van 160.000 gulden voor wachtgel den aan wethouders. In een later stadium zijn deze definitief ge raamd op 193.000 gulden voor 1988, aflopend tot 45.000 gulden in 1993. Om deze wachtgeldverplichting te kunnen dekken, stellen b en w een wachtgeldfonds voor. „Wanneer in 1987 zo'n fonds wordt gevormd van 580.000 gulden kunnen hieruit tot en met 1993 de wachtgeld ver plichtingen worden gedekt. Het fonds is mogelijk door te beschik ken over de 'reserve nieuwe be leidsvoornemens'. Vanaf 1991 ont staan ook pensioenverplichtingen voor de wethouders: 71.000 gulden in 1991, oplopend tot 90.000 in 1993. Wij menen dat hiervoor structurele dekkingsmiddelen aangewezen moeten worden." Daarnaast neemt de gemeente Leusden haar toevlucht tot extra afschrijvingen. „De boekwaarde van het gemeentehuis bedraagt per 1 januan 1988 4.410.200 gulden. De kapitaallast hiervan is 454.000 gulden. Voorgesteld wordt voor deze boekwaarde extra af te schrij ven. De begrotingspositie verbe tert hiermee met 454.000 gulden. Wel zullen hierdoor de vrijvallende kapitaallasten de komende jaren nog verder afnemen en hierdoor wordt ook de ruimte voor vervan gingsinvesteringen verder be perkt." KORTINGEN Het financiële klimaat van de ge meente Leusden is onder meer be paald door flinke kortingen op de algemene uitkering uit het ge meentefonds en op de doeluitke ringen. Tevens zorgen wijzigingen van de verdeelmaatstaven van de algemene uitkering voor aanzienlij ke nadelige herverdelingseffec ten, aldus b en w. „Door rijksmaat regelen zullen de inkomsten van de gemeente 655.000 gulden lager zijn dan zonder deze maatregelen mocht worden verwacht. De trend van lagere inkomsten zal zich ook de komende jaren voortzetten. Bo vendien bestaat nog de onzeker heid van extra ombuigingen. De financiële gevolgen van het terug dringen van het financieringste kort, van bezuinigingen op bijvoor beeld de welzijnsuitkeringen en de onderwij suitkeringen kunnen diep ingrijpen in de begrotingspositie van Leusden," aldus b en w. Ook de nieuwe ontwerp-begro- ting is gericht op beheersing van de uitgaven en zeer zorgvuldige afweging van kosten. Nieuwe bp leid is slechts aanvaardbaar geacht als duidelijkheid over financiering en dekking bestaat, met andere woorden: geen nieuw beleid met financiële gevolgen zonder inleve ring van bestaande uitgaven. Daar mee wordt voorkomen dat de ge volgen van de besluiten van nu als lasten worden afgewenteld op de inwonrs van straks, Zodoende ook wordt de koopkracht van de inwo ners niet nadelig beïnvloed door gemeentelijke belasting- en tarie- venmaatregelen. Het huidige voor zieningenpakket wordt zoveel mo gelijk in stand gehouden en als dat kan uitgebreid. LEUSDEN - De gemeente Leusden lijkt een les geleerd te hebben uit de bestuurlijke fouten van de laatste tijd. „De omvang en de ernst van de problematiek zijn uitvoe rig in de aandacht geweest en zowel door de gemeente raad als door het college van burgemeester en wethouders en het ambtenarencorps in tens ervaren. Een zodanige situatie waarbij allen zijn be trokken, past niet bij en in Leusden en zal dan ook spoe dig verbeterd moeten wor den," aldus burgemeester Panis en loco-secretaris Boogaard in de nota van aan bieding bij de ontwerp-be- groting van de gemeente Leusden voor 1988. „Veel aandacht en energie zullen zijn gemoeid met de uitvoering van de conclusies en de aanbevelingen van de onderzoekscommissies. In nauw overleg met alle be langhebbenden en met grote zorgvuldigheid zal het orga nisatie-ontwikkelingsproces moeten plaatshebben. Veel terugkoppeling naar raads commissie) en personeel, waaronder het georgani seerd overleg en de mede zeggenschapscommissie zal noodzakelijk zijn. De finan ciële middelen om deze pro cessen te kunnen doorlopen zullen binnen de begroting gevonden moeten worden," stellen b en w. (Van de redaktie) LEUSDEN - *We hebben een zeer schappelijke regeling getroffen. Wat ons betreft is alle problematiek nu vergeten en vergeven.' Dit zegt de heer G. Leeuwis namens de winkeliers van het rijtje nieuwe zaken aan de noordzijde van 't Erf, over alle perikelen rond de bouw van het betreffende woon- en winkelkomplex. Zelf is hij eigenaar van het bedrijf Pix Schoenen bv uit Vianen, dat er dinsdag september een filiaal opende. loals in de pers uitgebreid is 'icht, werd het komplex begin weken en weken later dan was Jland, opgeleverd door de pro- nontwikkelaar, Zuidervast Be- êt O bv uit Maarssen. Dat bete rde voor de winkeliers die er zaak zouden beginnen, een se strop. Geruchten over scha declaims deden de ronde. Zover is het echter niet gekomen. De be trokken zijn met elkaar aan tafel gaan zitten, en eind september rol de een oplossing uit de bus. HUUR De 'regeling' die nu met de pro jektont wikkelaar is getroffen, houdt in, dat de winkeliers niet van af medio juli, maar vanaf 1 septem ber huur hoeven te betalen. Dat levert voor hen gezamelijk onge veer 22.500,- op. Dit bedrag is de uitkomst van de volgende bereke ning. De huurprijs voor de winkel panden bedraagt 25,- per vier kante meter per maand. De vijf nieuwe winkels in Hamershof- noord hebben een gezamelijk vloeroppervlak van ongeveer zes honderd vierkante meter. Als an derhalve maand geen huur hoeft te worden betaald, levert dat zeshon derd maal 37,50, oftewel het ge noemde bedrag op. De heer Leeuwis wil m dit ver band niet spreken van een scha deloosstelling. Hij licht toe: 'De te late oplevering en alle andere pro blemen zijn met alleen te wijten aan de projektontwikkelaar. Praat me bijvoorbeeld niet over de blunders die DHV (het Raadgevend Inge nieursbureau DHV bv uit Amers foort - red.) heeft gemaakt met bij voorbeeld het ontwerp van de rio lering.' Veel meer wil hij hierover echter niet kwijt. Hij vindt: 'Er is in het verleden al zoveel gescholden en getrapt. Dat is wat mij en alle andere winkeliers aan 't Erf voorbij Met de regeling is een flinke plooi gladgestreken.' Het vertrouwen tussen projekt ontwikkelaar Zuidvervast Beheer II bv is wat de heer Leeuwis betreft inmiddels zover hersteld, dat hij opmerkt: 'Als de onderneming er gens anders een winkelcentrum zou bouwen, zou ik met hem m zee durven gaan.' Mogelijk toch „buurtwinkeltje" in de wijk Alandsbeek pag. 3 Taxibeleid vanaf 1 januari in handen van intergemeentelijk orgaan pag. 3 Fietskalender vol oud en meuw m Leusden pag. 5 Expositie tekenleraren m 't Claeverenblad Vijfentwintig jaar „De Biezenkamp" „De Haaien" op dreef Nipt verlies TTCL De Ridder „reuzendoder" tijdens bowlinguurtje Service Weekenddiensten huisartsen zaterdag: 033-944223 zondag: 033-94330 pag. 5 pag. 7 pag. 9 pag. 11 pag. 11 pag. 13 OSDEN - Het college van bur- öeester en wethouders van de aeente Leusden hebben beslo ten projektgroep in te stellen, 'zich gaat buigen over de pro- men rond de opslag en het ver- *r van emballage en afval in winkelcentrum 'De Hamershof. Dit deelde de plaatsvervangend voorzitter, burgemeester Panis, mee tijdens de dinsdagavond ge houden vergadering van de raadscommissie Economische zaken, Consumentenbelangen en Werkgelegenheid. De groep wordt gevormd door: twee leden van de winkeliersver eniging, één lid van de bewoners vereniging, één lid namens de 'on georganiseerde' bewoners, één lid van de Rijkspolitie Leusden. éen lid van de gemeentelijke afdeling Bouw- en Woningtoezicht, en één lid van commissie Algemene Be stuurszaken (ABZ). Burgemeester Panis stelde voor om ambtelijk me dewerker de heer R. van der Grijp te benoemen op de laatstgenoem de plaats. Hij zou tevens voorzitter van de projektgroep moeten wor den. De leden van de commissie konden zich hierin vinden. Over de taakstelling zei de bur gervader: 'De groep krijgt de vrij heid inventariserend bezig te zijn Binnen een half jaar moet het resul taat daarvan op tafel liggen. U wordt daarover ingelicht en kunt dan alsnog beslissen over de wijzi ging van de taakstelling van deze groep. Ook tussentijds wordt u op de hoogte gehouden.' Onafhankelijk BOUl nieuwsblad voor de gemeente Leusden uuui Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- den. Familieberichten en losse advertenties 44 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting, leusderheitjes f 1,44 per regel (48 cent per mm) Losse nummers 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor. Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage 'flks van 9 00-12 00 uur en van 14 00-17 00 uur geopend Zaterdags gesloten LEUSDEN - In peuterspeelzaal 'De Treeklopertjes', Prinses Irenelaan 1 in Leusden-Zuid, wordt donder dag 29 oktober van 19.30 tot 21.00 uur een speelgoedbeurs gehou den. Iedereen kan daarvoor schoon en heel speelgoed inleve ren op woensdag 28 oktober van 13.30 tot 15.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. De prijs ervan wordt in overleg vastgesteld. Per persoon mag maximaal vijf stuks speelgoed worden gekocht. Betaalcheques worden met geaccepteerd. Tien procent van de opbrengst van de kleding is bestemd voor de peuter speelzaal Wie meer informatie wil, kan bellen: 033 - 947249. Over de iueuwe winkels m het woon- en winkelcomplex Hamershof- Noord is heel wat gezegd geschreven; zowel positief als negatief. Wat betreft de wmkehers is het negatieve nu voorbij. Eind september hebben ze namehjk 'een regeling' getroffen met de projektontwikkelaar. LEUSDEN - Jongerencentrum 'De Til', Hamersveldseweg 30, heeft voor het inmiddels begonnen sei zoen heel wat op het programma staan. Elke zaterdag is er disco van 20 00 tot 23.30 uur, en elke zondag van 14.00 tot 17.00 uur Er wordt gewerkt met eigen disc-jocky's, zo dat de entreeprijs laag kan worden gehouden, namelijk 2,- per per soon. Bezoekers van een disco die nen wel een pasje te hebben. Dit toegangsbewijs kan bij het cen trum worden aangevraagd. Op zondagmorgen, dinsdag en vrijdagavond wordt in het centrum 'soos' gehouden. Dan kan worden gekaart, gebiljart of getennist. Daarnaast kunnen diverse gezel schapsspellen worden gedaan. Het bestuur van 'De Til' wijst er in een programmafolder op, 'dat bezoek of deelname aan welke aktiviteit ook, niet is gebonden aan levens overtuiging of politiek' Liefhebbers van klaver- en schutjassen kunnen op de volgen de donderdagavonden in 'De Til' aan hun trekken komen: 22 okto ber, 19 november, 17 december, 14 januari, 18 februari, 17 en 30 maart. De kaartbijeenkomsten beginnen om 20.00. Inschrijving vindt plaats van 19.30 tot 19.50 uur. Evenals in het vonge seizoen wordt het zogenaamde vier ploe- gentoernooi schutjassen gehouden tussen twaalf 'persoonsploegen' van de FNV, de Aartsdiocesane Boeren en Tuindersbond (A.B.T.B.), P.V.L. en 'De Til'. De avonden waarop het toernooi plaatsvind, zijn op 13 november en 26 februari. In tegenstelling tot vorige jaren zijn m het programma van 'De Til' geen filmvertoningen opgenomen. Dat betekent echter niet, dat geen films worden gedraaid. Wie be langstelling voor een film heeft, kan dat kenbaar maken via een aan meldingsformulier Dit formulier is m het centrum verkrijgbaar. Bingo vindt m het centrum plaats op 21 oktober, 30 december, 18 februari en 6 april. De aanvangstijd is 20.00 uur. j voor kinderen van 5 tot en met 12 jaar worden gehouden op woensdag 21 okto ber, 28, 29 en 30 december, 18 fe bruari en 6 april. Op de dne ge noemde data in december wil het bestuur samen met andere vereni ging een 'kindercaroussel' laten draaien. De jaarlijks fietspuzzeltocht vindt plaats op zondag 27 december. Als er belangstelling is voor meer van deze tochten of een dropping, kan ook dat kenbaar worden gemaakt met een opgavenformulier. De hobbyclub van 'De Til' be staat komende winter twintig jaar. Deze club is bestemd voor jongens en meisjes m de leeftijd vanaf ongeveer acht jaar. De club komt bij elkaar op de dinsdagen en vrij dagen van 18.45 tot 20.15 uur. De voornaamste bezigheid is houtbe werking, maar ook kleien en knip pen komen aan de orde. Belang stellen voor deze club kunnen er meer informatie over krijgen bij Jos Vrijhoef, telefoon 940148. Het bestuur van 'De Til' is bereid om bijeenkomsten te organiseren over welk onderwerp dan ook. De emge voorwaarde hiervoor is, dat minimaal tien mensen er in zijn geïnteresseerd. Ook andere sug gesties. over bijvoorbeeld een vakantieweek, zijn welkom. Het te lefoonnummer van 'De Til' is 033 - 941826, bij geen gehoor 033 - 941245. ACHTERVELD - De huis-aan- huis gehouden collecte voor geestelijk gehandicapten heeft het bedrag opgebracht van ƒ2.151,75. Daarbij is inbegrepen 59,- die bij eengebracht is door de bewoners van huize Sint. Joseph. (advertenties) Hqgeweg 4S - Amersfoort Telefoon 033-724624 AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 lel 033-630154 ONTSLAG met staartje

Leusder Krant | 1987 | | pagina 1