Winstderving UB A moet worden afgekocht' Drie tekenleraren houden expositie in 't Claeverenblad Fietskalender vol oud en nieuw Leusden Scholieren halen lege batterijen op 3rojekt van Historische Kring Leusden en Rabobanken ÜSH Raadscommissie FBB vindt tijdens laatste vergadering met wethouder Ummels (CDA): In komende jaren sluitende begroting Renovatie oudste hockeyveld opgeschort Disco in 'De Geut' Diefstal aanhangwagen Kursus bloemschikken Uitgaven en inkomsten nemen toe Kaarten S.V.A. Van Kersbergen DONDERDAG 15 OKTOBER 1987 plaatselijk nieuws De voorzitter van de Historische Kring Leusden, de heer R. Polak, reed op maandagmiddag 12 oktober j.l. op een bijzondere manier, in passende kleding, naar het gemeen tehuis in Leusden. Hij kwam per vélocipède, zo'n klassieke fiets met een heel groot en een klein wiel. Na een ererondje op het plein van winkelcentgrum de Hamershof landde hij behouden voor de wachtende delegatie waaronder burge meester A. Panis. De klassieke Batavusfiets, geleend bij Rijwielhandel Blom en zn., pastte bij de officiële aanbie ding van de „fietskalender" aan „de kopman van team Leusden", namens „het peloton". De betreffende kalender is sa- jengesteld door de Historische ring Leusden. in het bijzonder ir de „boerderijenexpert" van ring, de heer A. J. van Kooy, en It uitgebracht door de Rabo- :en van Leusden en Achter veld, ter gelegenheid van de spaar- week (19-23 oktober a.s.). De kalender is bijzonder, omdat zij niet alleen laat zien welke bijzon dere dagen volgend jaar op welke dag vallen, maar eveneens een aantal oude boerderijen in-en-om Leusden toont. De omslag van deze kalender zit los, toont aan de voor kant behalve een oude kaart van Amersfoort en omgeving, vijf boer derijen in hun huidige staat en een houten richtingaanwijzer. Deze laatste is smds 1977 te vinden, aan het begin van de Hamersveldse- weg en geeft het begin aan van de fietsroute, die voert langs oude boerderijen in-en-om Leusden. Het routekaartje is te vinden op de achterkant van de kalender-om slag. De gegevens, met veel histo risch materiaal, staan op de bin nenzijde van de omslag. CULTUUR De Historische Kring is er door het realiseren van de kalender in geslaagd de fietsroute, die vorig jaar ter gelegenheid van de Cultu- rade werd samengesteld, in woord en beeld vast te leggen. De Rabo banken van Leusden en Achter veld geven ieder jaar, ter gelegen heid van de spaarweek, een bijzon dere kalender uit en zijn er geluk kig mee dit jaar in geslaagd te zijn „een stukje Leusdense Cultuur" door middel van de kalender te kunnen uitdelen. Burgemeester A. Panis zei bij het in ontvangst nemen van de eerste kalender uit handen van de direkteur van de Raboban ken, deze vorm van samenwer king, die bedoeld is om „cultuur in beeld te brengen" zeer te kunnen waarderen. Waarmee hij de rol van de bezuinigende overheid niet overbodig acht geworden: „Niet voor mets is het woordje cultuur m het nieuwe beleidsplan een aantal malen toegevoegd", memoreerde hij. De positieve houding van de gemeente Leusden tegenover de werkzaamheden van de Histori sche Kring onderstreepte hij door te wijzen op de verbeterde bereik baarheid van het gemeentelijke ar chief. De burgemeester, die de betref fende fietsroute al meerdere keren gereden heeft, verwachtte dat veel inwoners van Leusden (het peloton volgens de heer Polak) van de fietsroute gebruik zouden maken om van de mooie omgeving te ge nieten. „Als het dan maar niet te druk wordt voor de bewoners van die oude boerderijen" verzuchtte éen van de delegatieleden van de Historische Kring, zachtjes. TE KOOP De kalender zal worden uitge deeld aan de leden van de Histori sche Kring en de relaties van de Rabobanken in Leusden en Achter veld tijdens de spaarweek. Daar naast is een beperkt aantal exem plaren beschikbaar, die voor 7,50 te koop zijn bij de genoemde Rabo banken. De opbrengst van deze verkoop komt ter goede aan de Historische Kring Leusden. ugemeester Panis bladdert vol belangstelling door de even daarvoor aan hem overhandigde kalender. Rechts in hem staat de heer C.M. Leheveld, direkteur van de Rabobank Leusden. De heer R. Polak van de Historisch Kring Leusden rijdt met een 'vélocipè de'naar de wachtende delegatie, vlak voorde officiële presentatie van de 'fietskalender'. Het historische rijwiel was voor deze gebeurtenis geleend bij de Leusdense Rijwielhandel Blom en zonen. vesting van het kinderdagverblijf „Pinkelotje". In het voorstel van het college worden de kapitaallasten van de verkoopwaarde van de be schikbaar te stellen grond namelijk niet doorberekend. Dit is volgens Oostra een verkapte manier van subsidieverstrekking. Hij ziet lie ver, dat m zulke gevallen „deze lasten wel consequent worden doorberekend", door de huurprijs die stijgt. De gemeente kan het ver schil dan openlijk als subsidie bij passen. Oostra hekelde het beleid van de gemeente, dat in dit soort zaken volgens hem geen enkele consis tentie vertoont. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Lovende woorden sprak Ep Oostra (D'66) maan- agavond na afloop van de commissievergadering Financieel eleid en Beheer (FBB) in de richting van wethouder Fons inmels (CDA). Die zat deze vergadering voor de laatste maal oor. Oostra bedankte de wethouder namens de commissiele- en voor zijn jarenlange inzet. Hoewel zij naar zijn zeggen over erschillende kwesties weieens behoorlijke meningsverschil- >n hadden, nam Oostra „sans rancune" afscheid. Alrich Par- (WD) voegde daar aan toe, dat Ummels de leden altijd royaal aan het woord heeft gelaten", waardoor de inhoudelij- e discussies altijd op goed niveau verliepen. Hij toonde verder ijn bewondering voor „de waardige manier", waarop de wet- ouder de laatste vergadering had voorgezeten ondanks „de loeilijke situatie". Het belangrijkse punt van de srgadering was ongetwijfeld, dat in de bouw van 38 woningwetwo- ingen in 't Ruige Veld. Deze wo- ingen moeten worden gebouwd peen terrein, dat volgens de reali- ïtieovereenkomst tussen de ge- leente en UBA bv uit Uithoorn be emd was voor 34 koopwoningen, at die er niet komen betekent finstderving voor UBA. Oorspron- elijk wilde het college dit com- enseren door UBA 19 woningen wee onder één kap, vrije sector) laten bouwen op een perceel dat erst als werkgelegenheidsterrein as aangemerkt in het bestem- lingsplan. Tijdens de vorige week insdag gehouden vergadering tn de Commissie Algemene Be- uurszaken was echter al duidelijk worden, dat dit plan geen gena- zou kunnen vinden in de ogen tn de raad. Toen werd het voor- geopperd om de inkomsten erving van UBA af te kopen. geweest" bij de realisatieovereen komst. Haar fractie had hierom in apnl van dit jaar ook tegen deze overeenkomst gestemd. Maar „nu de zaken eenmaal zo liggen", koos zij voor het afkopen van de derving boven het verlies aan werkgele genheidsterrein of het afzien van de woningwetwoningen. Ep Oostra verwonderde zich na mens zijn fraktie over de moeilijk heden die het inpassen van een extra contingent woningwetwonin gen blijkbaar met zich mee brengt. Het college had eerder namelijk toegezegd dat eventuele extra wo ningwetwoningen altijd in 't Ruige Veld zouden kunnen komen. Ove rigens was hij, net als Alrich Parson (WD) van mening dat de gemeen te „de hand voorlopig nog wel op de knip kan houden." UBA zou de winst die nu niet gemaakt kan wor den, anders ook pas kunnen heb ben boeken als de woningen ver kocht waren. Daarbij zou er moge lijk nog wel eens een plan gewij zigd kunnen worden. Dat zou dan zijns inziens wel eens in het voor deel van UBA uit kunnen vallen. De aanstaande opvolger van wethouder Ummels, Bram Vroon (CDA), zou voor hij een definitief oordeel velt, eerst „een overzicht" willen hebben „van de mogelijkhe den die de gemeente heeft om UBA schadeloos te stellen." Maar zoals de zaken nu staan tendeert ook hij naar het afkopen. Joop Kool (Leusden '85) betreur de het, dat de gemeente voor een raming van de winstderving bij UBA „meteen naar een (duur) inge nieursbureau" was gestapt. Vol gens hem moet er „binnen het ge meentelijk apparaat deskundig heid voldoende zijn om met een eigen raming te komen.". Nadat de commissie dus - hoe wel weinig enthousiast - met het voorstel tot afkoping had inge stemd, kwam er uiteraard geen commentaar meer op het voorstel om de grond voor de woningwet woningen te verkopen aan de Wo ningstichting Leusden. INBRAAK Ook andere voorstellen passeer den de commissie zonder com mentaar. Zo knjgt de Rooms-Ka- tholieke basisschool „Kinderland" 2.850,- voor de vervanging van bij een inbraak gestolen materialen. De Zwembadstichting kan, als het aan de commissie ligt, een le ning van 4.700.000,- bij de ge meente afsluiten, al noemde Ep Oo stra (D'66) de aflossingstermijn van dertig jaar, met slechts twee maal een renteherziening „erg lang". Al rich Parson (WD) benadrukte „De Zwembadstichting moet wel een goede exploitatieverzekering af sluiten." Het voorstel om 15.000,- ter be schikking te stellen voor de afron ding van het bestemmingsplan „Hamersveld" vond ieders instem ming, net als het voorstel om voor 13.000,- geluidmeetapparatuur, een zogenaamde niveauschrijver aan te schaffen. Ook de verkoop van een kavel bouwgrond in 't Rui ge Veld was een hamerstuk, even als de Verordening op de begraaf- rechten en een voorstel 500.000,- vrij te maken voor de inrichting van het voorterrein van het in aanbouw zijnde zwembad. Dit in de plaats van een subsidie aan de Zwembad stichting ten behoeve van hetzelfde object. Bij de behandeling van de kredietaanvrage ten behoeve van het opstellen van bestemmings plannen in verband met de aanslui ting op Rijksweg 28, kon wethou der Ummels meedelen, dat zoals het er nu uit ziet de totale kosten voor de gemeente ongeveer 8,9 miljoen zullen zijn. Ep Oostra leverde kritiek op het raadsvoorstel betreffende de huis- KRITIEK Een voorstel om garant te staan voor twee geldleningen kreeg nog wel wat kritiek (PvdA). Zo was Con Verduin (PvdA) het met eens, ove rigens als enige, met het voorstel garantie te verlenen voor een le ning van 81.000,- die de Rij vereni ging en Ponyclub „Nimmerdor" wil afsluiten voor de bouw van nieuw te bouwen stallen. Die stallen komen er namelijk met een kommercieel oogmerk. Joop Kool kon namens Leusden '85 niet zomaar akkoord gaan met het voorstel garantie te verlenen aan de Stichting Bejaardenzorg Leusden voor een lening van ƒ650.000,-. Hij had namelijk geen offertes van andere banken te zien gekregen, terwijl die volgens hem wel waren toegezegd. Dat de plaat selijke directeur van de bank m kwestie toevallig ook nog zitting heeft m het bestuur van genoemde stichtmg „beviel hem allerminst". Wethouder Ummels deed hierop de toezegging „alsnog inzage te geven in de offertes van concurre rende banken." AMING Het college van B. en W. heeft Kdgevend ingenieursbureau HV een raming laten maken van e derving. DHV kwam daarbij uit krap een ton: ƒ99.700,-. UBA aimt echter een schadepost van en slordige drie ton. Het college 'loofde zo spoedig mogelijk met IA rond de tafel gaan zitten om er de hoogte van het bedrag ins te worden. Desnoods zal een ntragecommissie worden inge- tid. Alle commissieleden konden met dit voorstel meegaan, maar *mand was echt blij met de ont- ïüe situatie. Zo betreurde Harm lereins (GPV/SGP) het „dat de sneente zich in deze zwakke po- te heeft gemanoevreerd." Corn rduin (PvdA) wees erop, dat „dit tt problemen te voorzien was - 1 LEUSDEN - B en w van Leusden verwachten dat het mogelijk moet zijn voor de jaren 1989 tot en met 1991 een sluitende begroting aan te bieden, tenminste „wanneer de uitgangspunten van financieel beleid in de praktijk worden verwezenlijkt, on voorziene omstandigheden voorbehouden". In de meerjarenbegroting voor 1989 tot en met 1991 lopen de ramingen van de inkomsten en uitgaven op basis van ongewijzigd beleid uit op negatieve saldi (1989: 10.000 gulden; 1990: 206.000 gulden en 1991: 206.000 gulden). Daarbij zijn behoudens een stelpost voor vervangingsinvesteringen geen uitgavenramingen opgenomen voor nieuw beleid. „Financile ruimte voor nieuwe beleid zal derhalve binnen de bestaande uitgaven moeten worden gevonden. Dit maakt een zorgvuldige afweging noodzakelijk, zowel wat de beoordeling van bestaande uitgaven en inkomsten als nieuw beleid betreft," aldus b en w. Wethouder Fons Ummels (CDA) zat de raadscommissie Fmancieel Beleid en Beheer dinsdag voor het laatst voor. Alnch Parson (WD) merkte toen op: 'U hebt ons altijd royaal aan het woord laten komen, waardoor de inhoudehjke discussies altijd op een goed niveau verliepen.' LEUSDEN - Het bestuur van de hockeyveld in de gemeente Leus- Mixed Hockeyclub Leusden heeft den voorlopig opgeschort, aldus i plannen voor een tweede kunst- een mededeling bij de ontwerp- grasveld. In verband daarmee begroting voor 1988. wordt renovatie van het oudste (door Anco Mali) LEUSDEN - Drie tekenleraren exposeren hun werk in boerderij 't Claeverenblad. Het zijn Huib Spee, Noud Nova en Jan de Valk, die les geven aan het Eemlandcollege in Amersfoort. PITTORESK Huib Spee toont olieverfschilde rijen. Het zijn grote vaak vierkante doeken met composities in vrij zachte kleuren. Meest pasteltinten, waarin rose en lila hier en daar accenten geven. Sommige doeken zijn uitgevoerd in lichte groenen, gelen en blauwen. ABSTRACT Het is abstract atmosferisch werk, dat al schilderende ontstaat vanuit een beginkern, die wordt uitgebouwd door een vlakindeling soms in vertikale lijnen soms m diagonalen uitgezet. Tegen die vlakindeling aan schildert Huib Spee zijn emoties in vrije, spranke lende vormen. Sommige vlakken en lijnen worden overgeschilderd door het vrije schilderen waarin veel beweging voorkomt Andere vlakken blijven als zuilen of tekens overemd staan en worden soms geaccentueerd door een donkere contourlijn of verdwijnen naar de achtergrond. De abstracte schilderijen van Huib Spee lijken te berusten op waterpartijen, luchten, steenmas sa's, rotsen. Golven overspoelen vlakformaties en spatten hoog op. Het opspattend schuim is vaak rose en lichtgeel getint. Het leven zit vol kleurige fonteinen die hun brui send water opgewekt en gestaag in het rond stuwen voor wie daar oog voor heeft. STILLEVENS Geheel ander werk toont Noud Nova. Zijn olieverfschilderijen zijn stillevens m fijnschilderwerk. Met eindeloos geduld penseelt hij voor al witte gebruiksvoorwerpen die hij m vele varianten groepeert. Een witte soepterrien, witte bekers, een witte suikerpot, een witte melkkan, een witte botervloot, een wit kom metje. Dat maakt zijn stillevens in derdaad heel erg stil. Een enkel accent wordt gegeven door een rood, blauw of zwart randje op één van die voorwerpen. Een enkele keer voegt Nova een struikje lof, een takje flets lila hor tensia, een gnjs drinkkruikje of een blauwgetinte kan toe. Dat is de eni ge uitbundigheid die hij zich zelf toestaat. Zijn voorwerpen tekenen zich verfijnd en verstild af tegen meestal een egaal grijze achter grond. Staan op een eveneens egaal geschilderde schap. Eén stilleven heeft op de voorgrond een toch weelderig gedrapeerde witte lap met afgesleten randen. In de bovenzaal toont Noud Nova fijne pentekeningetjes en schetsjes van ruines, torentjes, sluisjes, bo men. Meest pittoreske hoekjes waaraan de tand des tijds afbrok keling en verwildering teweeg heeft gebracht Jan de Valk is aanwezig met vrij robuust email werk met grote ker nen van waaruit lijnen en vlakken zich ontwikkelen en weglopen. Zijn hoofdtonen zijn wit, grijs en blauw, met hier en daar een enkel bijvoor beeld rood accent. Het is abstract werk dat berust op compositie van lijnen en indeling van vlakken. Sommige composities zijn op roest vrij staal aangebracht, waarbij het glimmend achtergrond metaal een rol krijgt meebedeeld m de totale conceptie. De expositie is te zien tot 2 no vember, 't Claeverenblad is ge opend op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Een 'robuust' werkstuk in emaille van Jan de Valk. LEUSDEN - Leerlingen van de Protestants-christelijke ba sisschool 'De Holm', Lingewijk 13, gaan maandelijks de deuren langs in Leusden om lege batterijen op te halen. Deze aktie vindt volgens een persbericht plaats in het kader van de 'scholierenaktie' van de Milieu-organisatie Green Peace, met als slogan 'Helpt u ons?' De aktie werd op de redaktie toegelicht door dne meisjes: Na- van de Leusder Krant enthousiast tasja Groenevelt, Alice van den Ham en Arinelies Keizer. Uit him verhaal blijkt, dat 'juf Maaike Vis ser' de drijvende kracht achter de aktie is. In het bencht, dat de meis jes bij zich hebben staat: 'Gooi de batterijen met weg, maar bewaar ze. Als u ze weggooit, komen ze op een vuilnisbelt terecht. Daar roes ten ze kapot en het gif gaat in de grond. Dat is schadelijk voor men sen en dieren. Arinelies vult aan: 'Ieder kind gaat op dinsdagmiddag na school tijd twee of drie straten langs. We bellen bij alle huizen aan en zeggen dan dat we legen batterijen opha len.' Ze vertelt, dat inmiddels al bijna honderddertig battenjen zijn opgehaald. LEUSDEN - In jongerencentrum 'De Geut', Zwarteweg 29, wordt zowel op vnjdag- als op zaterdagavond disco gehouden. Er wordt dan dis- co-muziek gedraaid en vrijdag worden er ook videoclips uit de Top-40 gedraaid. Op beide avond en is het mogelijk platen bij de disc-jockeys aan te vragen. 'De Geut' opent de deuren op deze avonden om 20.30 uur Ieder een kan er dan tot 1.00 uur terecht. LEUSDEN - Bij de Dorpskerk, het kerkgebouw van de Nederlandse Hervormde gemeente in Leusden- Zuid, werd maandag 12 oktober op klaarlichte dag een aanhangwagen gestolen. De kar is eigendom van de heer B. uit Amersfoort en stond bij het gebouw wegens 'werkzaam heden'. Omstreeks 15.15 uur werd de diefstal gekonstateerd. De ge stolen aanhanger is van het merk 'Tabber'. Getuigen van het gebeur de. kunnen zich melden bij de Leusdense politie, telefoon 944444. LEUSDEN - Zowel de uitgaven als de inkomsten van de gemeen te Leusden worden in belangrijke mate beïnvloed door de gevolgen van de stelselherziening sociale zekerheid, zo blijkt uit totaalcij fers over 1987 en 1988. Als totaalbeeld vertoont de uit gavenontwikkeling exclusief stel selherziening een stijgende lijn. De inkomstenontwikkeling exclusief stelselherziening beweegt zich eveneens opwaarts. Dat uitgaven en inkomsten in totaliteit toenemen komt door de groei van Leusden. „Echter, beide 'trendmatige' ont wikkelingen kunnen elkaar onvol doende compenseren. De uitgaven stijgen sterker dan de inkomsten," aldus de nota van aanbieding bij de ontwerp-begroting voor 1988. LEUSDEN - In Vrouwenontmoe tingscentrum 't Vooronder, Burge meester van der Postlaan 2, begint binnenkort een kursus bloem schikken. Deze kursus wordt gege ven door mevrouw A. van Vessem en vindt plaats op vijf woensdag morgens, steeds van 9.00 tot 11.30 uur. De kursusdata zijn 11, 18 en 25 november, en 9 en 16 december. De kosten bedragen 30,- exclu sief de kosten voor materiaal. Voor meer inlichtingen en voor aanmelding kunnen belangstellen den terecht bij mevrouw M. de Groot, telefoon 033 - 947138. ACHTERVELD - Maandagavond begint weer het SVA-Kaarttour- nooi. De kaartavonden zullen wor den gehouden in de kantine op het Kerstenssportpark en beginnen om <4U.UÜ uur. Inschrijven kan vanaf 19.30 uur. Aan het kaarttournooi kan alleen worden deelgenomen door de leden, donateurs, mede werkers, begunstigers en sponsors van de vereniging. Er zijn steeds weer een aantal fraaie pnjzen te winnen. Er kan zowel geschut- als geklaverjast worden. Na maandag avond zijn de navolgende data ge pland 16 november - 21 december - 18 januari - 22 februari en 21 maart. De speciaalzaak in^ woningtextiel vindt u in winkelcentrum Hamershof. Wij leveren alle gerenommeerde merken tapijten - gordijnen dekbedden dekbedhoezen - toilet- en badkamerkleedjes - karpetten - tafekleden - zonwering - douchegordijnen en bedmode Dealer van: Kendix Gardisette Jap - Tulipan - Forbo Desso - Boras enz. INTERIEURVERZORGING Winkelcentrum „Hamershof" 't Erf 5, naast de Hema Leusden C. Telefoon 033-946611.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5