Vijfentwintig jaar 'De Biezenkamp' Winkeliers pakken flink uit Naam Annulering vergadering planadviesgroep Amnesty International et ontstaan en de geschiedenis van Leusdens oudste winkelcentrum 1 )E GESLOTEN BEURS ïl. 633924 (MDE) ~Vi]ï weken lang aanbiedingen, wedstrijden en andere aktiviteiten tal panden, met name de directe omgeving van het kruispunt toch te handhaven. Of dit uiteindelijk zal lukken is nog de vraag. Waar schijnlijk kan dit gedeelte geïnte greerd worden m de totaal-con ceptie van het winkelplan. Dat proberen we in ieder geval. Eén huisje is reeds gesloopt en het huis ernaast zal ook moeten ver dwijnen Voor de rest van de wo ningen weten we het echt nog niet. Wanneer we er slagen de plannen zo te realiseren, dat er niet verder gesloopt hoeft te wor den, zou dat betekenen, dat een oud stukje specifiek Hamersveld bewaard kan blijven, zoals de oude smederij van de heer Tol boom en het café van de heer Tij mensen." SMAAK Deze plannen vielen echter met bij iedereen m de smaak. In juli 1973 stond de krant vol van de pro testen en lezen we koppen als: "Fel protest van omwonenden te gen uitbreiding van het winkel centrum 'De Biezenkamp', "Uit breiding betekend complete ver nietiging van woon- en leefklimaat in deze wijk", "Bezwaar tegen het nalaten van de geringste in spraak". Aanvankelijk was er veel geheim zinnigheid rond de meuwe plan nen van 'De Biezenkamp'. maar nadat de gemeente in een alge mene advertentie op 19 juni het voorbereidingsbesluit had ken baar gemaakt, braken de protes ten los. Het massale protest van de omwonenden werd geaccen tueerd en bevestigd door maar liefst 45 bezwaarschriften die op 6 juli officieel aan de gemeentese cretaris, de heer Brouwer, werden overhandigd. Naast het felle protest van de oi wonenden van 'De Biezenkam protesteerde ook de jeugd uit d omgeving. Ook zij schreven ee brief aan het college van B. en V omdat ze hadden gelezen dat een supermarkt zou worden g< bouwd op hun speelveldje: "W schrijven deze brief, omdat we h< veldje willen behouden, niet a leen voor ons, maar ook voor d jongere generaties Het veldj hebben we gekregen van burg* meester Burning om op te spelei Want waar zouden wij en de n ons komende jeugd moeten sp€ len, als er winkels zouden staan En als er dan een ruit wordt inge trapt, krijgen we narigheid met d* politie". Niettegenstaande de proteste: heeft 'De Biezenkamp' tien jaar n zijn geboorte, toch uitbreiding ge kregen en is het na 25 jaar nog al tijd een bij-de-tijds winkelcen trum. Om het winkelcentrum de naam 'de Biezenkamp' te ge ven was een idee van de toen malige burgemeester A.F.H. Buining. Hij ontleende die naam aan een oud daggel dershuisje, in de vorm van een klem boerderijtje, dat op die plaats heeft gestaan en be hoorde bij de boerderij 'de Swarte Steegh'. Het huisje was gebouwd op het slecht ste kampje van de boerderij, een laag en drassig stukje weidegrond, waar niet veel anders groeide dan biezen: de Biezenkamp. mersveld wordt een dorp met ten minste tienduizend inwoners en met een wijk van Amersfoort." Het was voor menigeen echter een doom in het oog dat er rond deze schitterende winkelgalerij nog hier en daar "wat oude op trekjes, gammel, met bollende muren" stonden. Op papier waren die 'bouwvallen' reeds ver dwenen. De stedebouwkundige ir. D. Zuiderhoek was een voortva rend man. Zijn tekenpen had er meedogenloos mee afgerekend. Een grondige sanenng stond op het programma zodat dit centraal gelegen kruispunt aanpassing kreeg op het moderne Hamers veld. In 1971 was de gemeente dusda nig gegroeid, dat een behoefte was ontstaan aan uitbreiding van het winkelcentrum. In de Leusder Krant van 30 september konden we daarover lezen: "Voor de uit breiding van het winkelcentrum 'De Biezenkamp' bestaan reeds vergevorderde plannen Deze uit breiding, die over enkele jaren gerealiseerd zal moeten zijn, zou in eerste instantie de sloop heb ben betekend voor verschillende woningen in dit gebied. Toch zijn daarover de meningen veranderd De heer Roggenkamp. "Wat 'De Biezenkamp' betreft is het nog niet met zekerheid te zeggen, wat er wel en wat met gesloopt gaat wor den. We gaan proberen een aan- ft u dat ook? Op zolder of de schuur staan nog bruik- spullen, die u, als u er goede bestemming voor id, best kwijt zou willen. E GESLOTEN BEURS wil ensen of instellingen die b wat voor een reden dan 'M om spullen verlegen zit- Ji, graag met u in contact tengen. E GESLOTEN BEURS is teds een 'drukbeklante' zaak geworden. Mensen met een krappe beurs, vluchte lingen, wijkcentra, clubhui zen, opvanghuizen doen een beroep op ons. Bedden, bankstellen, koel kasten enzovoort verwissel den reeds van eigenaar. De aanvrager dient zelf voor vervoer te zorgen. De naam zegt het al, er komt geen geld aan te pas, zomaar een ander een plezier doen 'loont' toch ook! Heeft u iets aan te bieden, bedenk dan wel dat wij niet over opslagruimte beschik ken. Is er op dat moment geen directe vraag, dan kan het even duren voor het ge haald wordt. Zit u verlegen om iets of heeft u iets aan te bieden, dan kunt u ons bellen tussen 09.00 en 11.00 uur op werkdagen. Deze rubriek houdt u op de hoogte van vraag en aanbod. AANGEBODEN Kinderwagen; wastafel, tafel tje; boekenschapjes; ledikant en matras eenpersoons; ko kosloper; ledikant en spiraal met twee wollen dekens en matrasdek; elektrische fornui zen; tapijttegels 50/50 25 stuks. GEVRAAGD Wasmachine; gasfornuis; tweepersoons ledikant en matrs; kinderboxen; keukenta fel (om te kleien); koelkast; da mesfiets; diaprojector en scherm; kinderbedje en ma tras; babykleding; winterkle- dmg (dames) mt 42-44 voor ou dere dame. LEUSDEN - De aangekondig de vergadering van de Planad viesgroep (PAG) op dinsdag 20 oktober gaat met door. De reden hiervan is volgens een persbericht, dat 'vijf stemge rechtigde leden' 'om uiteenlo pende redenen' hebben laten weten, geen deel meer te kun nen uitmaken van dit adviesor gaan. Bij navraag blijkt het te gaan om; ineviouw u.r. r^omjnen- belt, de heer R. Blauw (ook raadslid namens Leusden '85), de heer J.Th. de Jong (idem names de WD), de heer J. Venselaar, de heer J. Schouten en mevrouw S. Hogendoorn- De Vries. Waarom zij opstap pen is alleen publiekelijk be kend van de heer De Jong. Hij wordt namelijk vanavond be noemd tot wethouder van Leusden. Waan uzelf in het land van de rijzende zon en vergelijk de mode uit twee culturen onder het genot van een traditionele drank. Slotlaan 255-257 3701 GG Zeist Tel. 03404-14275 WAAR EEN WERELD VAN MODE VOOR U OPEN GAAT Winkelcentrum 'De Biezenkamp' in 1972, waarschijnlijk m het vroege voorjaar. Op de achterzijde van deze historische opname wordt namehjk geen datum vermeld. De foto is gemaakt door mevrouw A. van den Berg- Van Hengel Zaterdag 31 oktober: het winkelende publiek wordt van 10.00 tot 16.00 uur auditief ver rast met vrolijke klanken van een draaiorgel; Zaterdag 7 november: een 'grabbeldag' voor kinderen. Ze kunnen tussen 11.00 en 12.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur grabbelen. Ook deze za terdag is er muziek, in dit geval van een 'boeren loop-orkest'; Zaterdag 14 november: Keurslager Timmer deelt aan het winkelende publiek hete snert uit. WEEKMARKTEN Een heel bijzondere aktie, waarbij ook de Leusder Krant is betrokken, vindt plaats tij dens de wekelijse markten op dinsdagmorgen. Dan wordt gedurende vijf achtereenvol gende keren, te beginnen op 20 oktober, door Foto Muns ongezien een foto gemaakt van de marktbezoekers. Deze foto wordt de donderdag volgend op de weekmarkt, gepubli ceerd in de Leusder Krant. Op de foto in de krant zijn drie mensen omcirkeld. Deze per sonen hebben daarmee een prijs gewonnen, die ze bij de desbetreffende winkelier kun nen ophalen. ACHTERVELD - Maandagavond kan er weer geschreven worden j voor Amnesty International. Dege nen die aan deze schrijfavond wil len deelnemen, kunnen vanaf 19.30 uur terecht bij Nel Schwagermann aan de Verjaagde Ruiterweg. Er wordt geschreven naar autoriteiten van landen waar mensen om hun geloof, ras of politieke overtuiging worden gevangen gehouden, geen eerlijk proces krijgen en worden gemarteld. Maandagavond zal ge schreven worden naar de autori teiten van Peru, Roememë en Pa kistan. Voorbeeld van bneven m het Nederlands en m de lands taal zijn aanwezig. Men kan meer dan een brief schrijven. Schrijfpapier en enveloppen zijn aanwezig. De postzegel dient men zelf te betalen. ABiezenkamp' anno 19nu. Een van de weinige foto's van boerden) 'De Biezenkamp', waarnaar het huidige winkelcentrum is vernoemd. De weg op de voorgrond is de Hamersveldseweg. De foto is gemaakt vanuit het zuiden, dus in de nchtmg van Stoutenburg. De opname stamt uit 1955 is van de hand van mevrouw A. van de Berg-Van Hengel. Zij is in het bezit van een groot historisch archief, waarvan voor dit artikel gebruik is gemaakt. winkels bevoorraad konden wor den. Aan de voorzijde werd langs de dne zijden van het centrum een luifel gedacht zodat de Ha- mersvelders er droog zouden kun nen winkelen. Acht winkels met woningen op de eerste etage kon den er in worden onderbracht. Aanvankelijk was de vraag of hoog- of laagbouw zou worden toegepast. Voor hoogbouw pleitte het feit dat de etalages dan een aaneengesloten geheel zouden vormen, maar laagbouw zou beter in overeenstemming zijn met de omgeving en tevens zou dat voor de winkeliers het voordeel heb ben dat zij niet steeds de trappen op en neer moesten lopen van het woongedeelte naar de zaak. Voor alles gold dat het landelijk karak ter van het dorp bewaard diende te blijven. Men besloot dat deze vraag aan de bewoners-in-spè zou worden voorgelegd. Zes weken later al konden de plannen wor den voorgelegd en nog diezelfde week kon de raad de plannen goedkeuren. Een belangrijke vraag was wel wie de toekomstige bewoners zouden worden, wat voor winkels er zouden komen. Gedacht werd onder andere aan een zelfbedie- rungszaak en een groentewinkel. Een klein jaar later kon worden gemeld dat het winkelblok 'De Biezenkamp' gereed zou komen. De aannemer was met de afwer king bezig en er werd alles aan gedaan om het aanzien te ver fraaien. Trottoirs werden aange legd, fietsenstallingen geplaatst en de toegangswegen verbeterd Drie middenstanders hadden reeds een koopcontract gete kend, terwijl er met enige ande ren nog onderhandelingen wer den gevoerd. Sommigen meen den dat het winkelcentrum veel te groots was opgezet en de prijs van het geheel,/ 500.000 gulden, voor een dorp als Hamersveld veel te gek was; de vaste lasten zouden voor de ondernemers veel te hoog worden. In het begin was de animo dan ook met bijzonder groot. Anderen meenden dat het in een behoefte van Hamersveld en omstreken voorzag. De bevol king ging nog veel naar Amers foort om inkopen te doen. Het aan tal bestaande, veelal gecombi neerde middenstandsbedrijven konden met bieden, wat voor een groeiende bevolking noodzake lijk was. Er waren immers plannen voor de bouw van 350 woningen, waarvan ruim 80% in de vrije sec tor en om de vestiging in die sec tor aantrekkelijk te maken was een modem en uitgebreid winkel centrum urgent. GROEI De verwachting was dat Leusden wel eens uit zou kunnen groeien tot een gemeente met 10.000 inwo ners. De sterk groeiende indu striestad, buurgemeente Amers foort, beschikte met over vol doende bouwterreinen voor de toekomst en sloeg verstolen al een begeng oogje op Leusden voor annexatie. Een goede kern met moderne middenstandsbedrijven zou dat gevaar wel verminderen. In theone was hiermee alles prachtig geregeld, maar in de praktijk liep het niet zo vlot. Welke middenstanders durfden hun nek uit te steken en het risico te nemen? Op 18 april 1962 was het Dames kapsalon 'Steggerda' die de deu ren voor het geachte publiek openzette. De volgende dag, 19 april, volgde A van de Hoef met de verkoop van aardappelen, groente en fruit en op 4 juli was het drogisterij 'Suisse' die opende. Toen duurde het tot okto ber voor op de 26e 'Mode en Stof- fenhuis de Vnes' startte en op de 30e volgde 'Slagerij Spaans'. Twee jaar na het gereedkomen van het winkelcentrum waren alle winkels van vestigingen voorzien en werd het de blikvanger van het moderne Hamersveld genoemd, het hart van de gemeente, cen traal gelegen op het kruispunt. Men sprak over Hamersveld als het tuindorp van Amersfoort. Bur gemeester Burning zei ervan: "Wij zien Amersfoort niet als een drei ging, maar stellen prijs op onze zelfstandigheid. Het nieuwe Ha- (door G. van Leeuwen) LEUSDEN - Winkelcentrum 'De Biezenkamp' viert dit jaar het vijfentwintigjarige bestaan. Een preciese datum waar op het centrum begon, kan moeilijk worden aangegeven, omdat de eerste ondernemers er in 1962 één voor één van S start gingen. De gegevens over het prille begin en de ontwikkeling van 'De Biezenkamp' waren niet voorhanden in het archief van de Leusder Krant, omdat deze krant toen nog niet ontstond. Na enig speurwerk bleek, dat mevrouw A. van de Berg-Van Hengel uit Leusden een uitgebreid privé-ar- chief bezit van oude kranteknipsels en dergelijke. Zij was zo vriendelijk hier inzage in te geven. sen komt, zal deze 'goedheilig- man' de hoofdprijs uitreiken. PROGRAMMA Maar het blijft niet bij deze aktie. De rest van het program ma ziet er als volgt uit: Zaterdag 17 oktober: om 11.30 uur begint Muziekvereni ging 'Lisiduna' met een optre den in het winkelcentrum; aan sluitend is er poppenkast; De woensdagen 21 en 28 oktober en 3 en 11 november: gratis ponyrijden, waarbij Foto Muns een eveneens gratis foto maakt; Zaterdag 28 oktober: vanaf 11.00 uur worden gedurende de rest van de dag drie pop penkast-optredens verzorgd; (advertentie) 1961 kwamen het aannemers- rijf Vahstal en het makelaars- toor Nefkens met plannen voor 11 bouwen van een winkelcen- 945J i in Hamersveld bij het ge- intebestuur van Leusden. nmalig burgemeester Buining dadelijk enthousiast voor het en verzocht de intiatiefne- de plannen verder uit te wer- Architect Zuiderhoek te Baarn werd opgedragen de plan nen nader vorm te geven. PROJECT De totale oppervlakte van het pro ject zou 3000 vierkante meter be slaan. De architect ging uit van een hoefijzervorm met in het mid den een pleintje, van waaruit de EUSDEN - De winkeliers van 'De Biezenkamp' gaan vijf eken lang flink uitpakken ter gelegenheid van het vijfen twintigjarige jubileum. Voorafgaande daaraan wordt iuis-aan-huis in de gemeente Leusden een boekje met heques verspreid. Op deze cheques staat aangegeven in 'elke week en bij welke winkelier ze kunnen worden ngeleverd. Ze geven recht op een éénmalige aanbieding. )e jubileum-akties beginnen op vrijdag 16 oktober. Achterop de bonnen kan de klant zijn of haar naam en het idres invullen, en zo meedoen net een wedstnjd. Alle ach- leritwmtig winkeliers stellen Niamelijk wekelijks een prijs er beschikking; in totaal dus londerdveertig prijzen. Alle ingeleverde bonnen worden aan het einde van de vijf weken in een grote bak gegooid, waaruit de winnaar van de hoofdprijs, een com pact disc-speler, wordt ge trokken. Inmiddels is het dan bijna 5 december, de dag waarop Sinterklaas zijn ver jaardag houdt. Als er niets tus- In winkelcentrum De Biezenkamp' laat zaterdag 31 oktober ter gelegen heid van het 25-jarige jubileum een draaiorgel zijn vrolijke klanken horen Hier een dergelijk orgel, dat in mei 1984 het winkelcentrum auditief én visueel vrolijkte.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7