pkrant )e nieuwe wethouders cunnen aan de slag waliteit zorg in 'Lisidunahof daalt P Tentoonstelling kruisvereniging ^vandaag in 9e leusder krant 'Tik met de hamer' 5 lusder ipant 33 Rookverbod Ontbloot onderlijf Omleiding verkeer SERVA VOLVO Dronken bromfietser Beurs baby artikelen Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden ober afscheid van tot opstappen gedwongen college t jaarverslag van Stichting Verpleeghuizen Nederland blijkt: Konijntje in de Wetering EINDREDAKTIE: Hans Mosterd Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 17.20 per kwartaal Uitgave BDU BV DINSDAG 20 OKTOBER 1987 - 19e JAARGANG NO. 48 iko sch (van één van onzer medewerkers) LEUSDEN - Leusden heeft sinds vorige week don derdagavond, overigens geheel volgens verwach ting, vier kersverse wethouders. De dames E.M. Blom-de Groot (CDA) en C. Verduin-Munnik zullen er samen met de heren J.Th. de Jongh (WD) en drs. A. Vroon (CDA) voor de resterende raadsperiode het beste van moeten maken. Alhoewel alleen het CDA uitgesproken voorstanders was van college met vier wethouders, stemde de meerderheid van de raad donderdagavond toch voor een college met vier wethouders. 'WD en PvdA zijn door de knieën gegaan voor het dictaat van het CDA", aldus de heer Oostra (D'66) tijdens de raadsvergadering, waarin de nieuwe wethouders werden gekozen. zienlijk bedrag, zo luidt de stelling van Leusden '85. ABSURD Ook de heer Oostra (D'66) maakte donderdag alle aanwezigen dui delijk wat zijn éénmansfractie vindt van het feit dat er vier wet houders benoemd zouden wor den. "Waar halen we de 100.000,- tot 125.000,- voor een vierde wethouder vandaan? Dit gaat de gemeente tot 1990 wel vier ton kosten. De eis van het CDA voor een vierde wethouder is ab surd", aldus het harde commen taar van de heer Oostra "Dit gaat elk Leusdense gezin 50,-kosten. Kunt U dit verantwoorden? Ik stel voor om het aantal wethouders nog eens te heroverwegen", zo vervolgde de heer Oostra. De heer Parson (WD) gaf toe dat het "krachtenspel door het CDA inderdaad hard gespeeld was". Door tijdgebrek was de WD-frac- tie voor de CDA-druk gezwicht en was zij accoord gegaan met een aantal van vier wethouders. De heer Jacobs (PvdA) liet zich even eens in soortgelijke bewoordin gen uit. Ook voor wat betreft de Leusdense PvdA zouden dne wet houders voldoende zijn geweest. "In de onderhandelingen bleek dat laatse echter niet haalbaar", al dus de heer Jacobs, die hiermee ook de verantwoording bij het CDA neerlegde. VERANTWOORD De heer J. Konijnenbelt (CDA) hield staande dat de beslissing om vier wethouders aan te stellen be slist verantwoord was. "Er moet nogal wat gebeuren m Leusden. Wij vinden niet dat wethouders full-time met hun baan bezig hoe ven te zijn. Bovendien gaat het om een ge heel nieuw team. De kosten zijn dan ook zeer zeker verantwoord", aldus de heer Konijnenbelt, die er aan toevoegde dat "Leusden het vervolg op pagina 3 aantreden van een geheel iwe ploeg wethouders was no- geworden, omdat de meer- leid van de raad het vertrou- in de drie vorige wethouders verloren. Zonder dat het tot formele motie van wantrou- is gekomen, stapten de drie \ouders Ummels, Wagenaar 'an Woudenberg onder druk hun eigen partijen, op. Voor van de aanwezigen was het derdagavond een verrassing er vier wethouders werden >zen. Toch werd tijdens de svergadering duidelijk, dat al- de CDA-fractie had gestaan le benoeming van vier wet- lers. Alle andere fracties wil- genoegen nemen met een il van drie wethouders. CHTE START doi "VO( jekt ractievoorzitter van Leusden '85, Ben Stoelinga, sprak zelfs van een "slechte start" van het nieuwe college. In het beleidsplan voor 1987 tot 1990 wordt gesproken over "open en collegiale commu nicatie tussen allen, die op eniger lei wijze bij het gemeentelijk be leid zijn betrokken". "We hebben uit de krant moeten vernemen dat er vier wethouders zouden ko men. Een week later moeten we in de krant lezen hoe het beleidspro gramma er definitief uitziet. Be doelt U dat met open en colle giaal?" zo vroeg de heer Stoelinga zich donderdagavond af. Bij monde van de heer Stoelinga benadrukte de fractie van Leus den '85 nogmaals, dat zij van me ning is dat een Leusdense wet houder full-time als wethouder zou moeten werken. Drie full-time wethouders maken een vierde overbodige en spaart dus een aan- Leusden heeft vanaf donderdagavond viernieuwe wethouders. Hier zijn ze. Het betreft van links naar rechts Evelien Blom (CDA). joost Jongh (WD). Bram Vroon (CDA) en Com Verduin (PvdA). (van één van onzer mede werkers) LEUSDEN - Het was de heer Offereins (SGP/GPV) tijdens de raadsvergade ring van september opge vallen dat de nieuwe bur gemeester mr. A. Pan is zijn mooie voorzittersha mer de hele avond onge bruikt had laten liggen. 'Kunt U die hamer niet ge bruiken? Ik ben er zo aan gewend, vooral bij de zo genaamde hamerstuk ken", aldus Harm Offe reins aan het eind van de vergadering. De heer Pa- nis wilde niet direct toe zeggen dat hij de hamer zou gaan gebruiken. "Ik heb het tot nu toe altijd zonder dat stuk gereed schap kunnen doen", zo antwoordde de nieuwe burgervader. Tot grote hi lariteit van het in grote ge tale toegestroomde pu bliek en de raadsleden zelf werd de bewuste hamer vorige week nadrukkelijk gebruikt. Met een forse tik op de tafel, die bij menig een een schrikactie te weeg bracht, verklaarde mr. A. Panis donderdag avond de vergadering voor geopend. Verder werd aan de wens van Harm Offereins niet tege moet gekomen. De rest van de avond bleef de ha mer ongebruikt liggen. GEVOLGEN (Van de redaktie) DUSDEN - 'Zorgverzwaring' en "budgetkorting'. Deze ree begrippen staan centraal in het Jaarverslag 1986 van t Leusdense Verzorgingshuis 'Lisidunahof. Het tehuis, vestigd op het adres Lisidunalaan 18, is eigendom van Stichting Verpleeghuizen Nederland, dat vijf tehuizen «ft. In het 56 pagina's tellende verslag wordt het reilen zeilen van zowel de stichting als geheel, als dat van de wonderlijke tehuizen belicht. reden van de 'zorgverzwa- volgens het jaarverslag, dat tehuis 'steeds meer verzor- behoevende patiënten ver- Daar tegenover stond een g op het budget van 'Lisidu- van 1,35 procent. Deze kor- on voor een deel worden op- igen door daling van met de energiekosten. Deze da- eeft volgens het verslag twee ken: lagere energieprijzen en e apparatuur, zoals een lekrachtinstallatie, en een i vaatwasser op elke afdeling rvanging van de centrale af- stallatie. Het elektriciteitsver- daalde onder meer hierdoor procent. en ander bleek met afdoen- zijn om kostendekkend te in. Het vorige jaar werd met ïkort van 100.000,- afgeslo- let verslag merkt op, dat als gevolg hiervan de medewerkers 'steeds vaker pnonteiten moeten stellen in de zorg, terwijl de profes sionele normen en verwachtingen van patiënten en familieleden niet meer overeenkomen.' De kwaliteit van de zorg daalt dus. In verband daarmee werd in de eerste helft van vong jaar in op dracht van het Ministerie van Wel zijn, Volksgezond en Cultuur (W.V.C.) een onderzoek in 'Lisidu nahof uitgevoerd naar 'tijdnorm stelling en verpleegkundig ge drag'. De vakgroep Bedrijfskunde van de Universiteit Twente voerde dit onderzoek uit. De hoofdconlu- sie ervan was, dat de relatie tussen de gewenste zorg en de feitelijke zorg een tekort vertoonde van 26 procent in de daarvoor beschikba re tijd. Om aan de gewenste zorg te voldoen, is dus dit percentage meer aan personeel nodig. Verpleeghuis 'Lisiduna'. Dezer dagen verscheen het Jaarverslag 1986 van de Stichtmg Verpleeghuis Nederland, waaronder dit tehuis ressorteert. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BOU rtchljnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- ■nilieberichten en losse advertenties 44 cent per mm D kontrakten belangrijke korting lusderheitjes f 1,44 per regel (48 cent per mm) jsse nummers 75 cent per stuk •NINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR kantoor Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage 41331s van 9 00-12 00 uur en van 14 00-17 00 uur geopend lerdags gesloten LEUSDEN - Wijze heren hebben zich in het verleden menigmaal gebogen over het probleem van het roken tijdens gemeenteraads- en commissievergaderingen Steeds weer kwam vast te staan dat er bijna evenveel voor- als te genstanders te vinden waren voor een absoluut rookverbod tijdens openbare vergaderingen. In de meeste gemeentelijke com missievergaderingen is er een "rookregeling" ingesteld, die in houdt dat er door de voorzitter een speciale "rookpauze" wordt ingesteld. Buiten de vergaderzaal mogen de notoire rokers dan even een paar trekjes aan pijp, sigaar of sigaret nemen. Zonder enige discussie ging de raad donderdag accoord met een voorstel van burgemeester A. Pa- nis om ook het roken tijdens raadsvergaderingen te beperken De algemene regel is nu dat gedu rende de eerste anderhalf uur van elke raadsvergadering beslist niet gerookt mag worden. Na die tijd wel. "Maar dan wel met mate alstublieft", aldus de heer Panis. LEUSDEN - Op een bankje langs de Lockhorsterweg zat woensdag middag 14 oktober een man met ontbloot onderlijf. Een 13-jarig meisje uit Leusden zag hem daar om ongeveer 17.10 uur zitten. Zij deed hiervan aangifte bij de politie Die ging meteen op onderzoek uit, maar trof niemand meer aan. LEUSDEN - Vandaag, 20 oktober, en morgen, 21 ok tober, ondervindt het ver keer op de Burgemeester De Beaufortweg ter hoog te van het Dienstencen trum van de Gereformeer de Kerken hinder van werkzaamheden aan de riolering. Een omleidings route is ter plaatse met borden aangegeven. Het Leusdense tehuis heeft met het onderzoek zijn voordeel ge daan. De 'roosterplanning' kreeg bijvoorbeeld meer aandacht dan voorheen, en werkzaamheden als koffie zetten en afwassen werden met meer centraal gedaan, tenein de het verpleegkundige personeel te ontlasten. 'Familieparticipatie' is in dit ver band een toverwoord. De betrok kenheid van de familie bij de zorg verlening is volgens het verslag bedoeld, om 'aandacht te geven aan aktiviteiten, waar de professio nele medewerkers niet meer aan toe komen.' Aan het emd van het hoofdstuk over 'Lisidunahof wordt uiteenge zet, dat emd vong een brandmel dingsinstallatie in bednjf werd ge steld. Daarnaast werd een herzien rampenplan voor het verzorgings huis vastgesteld. Helemaal achterin het verslag staan enige tabellen. Hieruit blijkt dat er op 31 december 1986 in het Leusdense tehuis 168 mensen werden verzorgd; 23 man nen 145 mannen. De gemiddelde bezetting van de bedden was zeer hoog: 99,29 procent. AMERSFOORT DEALER Amsterdamseweg 7 lel 033-630154 „Gemeente Leusden moet structuurplan heroverwegen" Bouw brandweerkazerne aan Groene Zoom „niet acceptabel" Gemeente gaat met basisscholen praten over inbraakbeveiliging Her-overweging sluiting De Hohorst gevraagd Ontvangst De Golfbreker via Leusdense CAI nu mogelijk Achterveld en Roda blij met halve wmst pag.3 pag.3 pag.5 pag.5 pag.5 pag.9 Simone Meulman (Achterveld) wint Zilveren Ei Barneveld pag. 11 LEUSDEN - Patrouillerende politie agenten hielden zondag voor dag en dauw, om ongeveer 2.50 uur, op de Groene Zoom een bromfietser aan. De uit Laren afkomstige heer J C O.-K., stonk volgens een poli tiewoordvoerder 'een uur in de wind' naar drank. De agenten vroe gen hem mee te werken aan de blaastest. Hij zei dit te willen, maar toen de agenten de apparatuur gin gen halen, startte hij zijn voertuig en ging er over het fietspad van door. Op een gegeven moment sloeg hij rechtsaf de Lisidunalaan op en daarna linksaf het terrein van verzorgingshuis 'Lisidunahof op. Dit terrein heeft maar één oprit. De agenten sloten deze af door hun voertuig er dwars op te parkeren. Één agent stapte uit om de voort vluchtige aan te houden. De man wilde dit voorkomen en reed op volle snelheid op de politieman in. Deze sprong net op tijd aan de kant, en zag kans tegelijkertijd de brom fietser in de kraag pakken. Na een korte worsteling werd de man overmeesterd. Hij werd rnof»aenomen naar de politiepost in Leusden-Zuid. moest hij twee maal een blaastest afleggen en één maal een bloed proef. Even later mocht hij het bu reau verlaten, maar met een rijver bod en een proces verbaal wegens njden onder invloed en poging tot zware mishandeling LEUSDEN - De regionale kruisver eniging 'Leusden-Achterveld' houdt binnenkort de tentoonstel ling 'Wintertijd-kwakkeltijd'. Op vier panelen wordt antwoord gege ven op vragen als: Wat kimt u doen om zonder kwakkelen de winter door te komen?, Als u toch iets onder de leden krijgt, waarop moet u dan extra letten?, Kunt u de kwaal te lijf gaan met huismiddeltjes of medicijnen zonder recept?, Wan neer is het zaak naar de dokter te gaan? Medicijnen, hoe gaat u er verstandig mee om? Daarnaast is bij deze expostie informatiemateriaal voorhanden over: de verzorging van zieke kin deren, voeding, aangepaste kle ding, zelf dokteren, enzovoort. In een persbericht wordt gezegd, dat de tentoonstelling vooral interes sant is voor ouders, leiders van scholen, crèches en peuterspeel zalen. De tentoonstelling wordt achter eenvolgens gehouden op dne plaatsen. Van 28 oktober tot en met 23 november is de tentoonstelling in wijkgebouw Rozengaarde 33 in Leusden. De openingstijden zijn: dagelijks van 8.30 tot 10.30 uur. Van 24 november tot en met 3 december is de expositie in wijk gebouw Roo van Aldewereltlaan 13 in Leusden-Zuid. Dan kan iedereen er terecht op maandag-, woens dag- en vrijdagmiddag van 13.00 tot 13.30 uur. De ovenge openingstij den van dit wijkgebouw worden telefonisch verstrekt via het num mer 033 - 940818. Tenslotte komt de tentoonstel ling in wijkgebouw Krooneend 26 m Leusden. Dan kunnen belang stellenden er terecht op dinsdag en donderdagmiddag van 13.30 tot 16.30 uur. LEUSDEN - Peuterspeelzaal 'Pin keltje', Hoefijzer la, houdt donder dag 5 november een beurs m twee de hands baby-artikelen. Dergelij ke spullen die in goedé staat verke ren, kunnen op deze beurs worden verkocht. Kleding is niet welkom. Van de opbrengst is 20 procent bestemd voor de peuterspeelzaal, bijvoorbeeld voor de aanschaf van een 'zwarte pieten-pak'. WIE JARIG IS KIJKT TOCH WEL EVEN NAAR DE LEl'SDER KABEL KRANT? LISIDUNAHOF: .zorg-elijk.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 1