Gemeenteraad vraagt minister WVC om her-overweging sluiting 'De Hohorst' Dntvangst De Golfbreker via Leusdense CAI nu mogelijk leusder krant Gemeente gaat met basisscholen praten over inbraakbeveiliging Taxibeleid vier maanden in handen van de provincie Brits Aqua Circus komt naar Leusde Twee inbraken m 't Ronde binnen anderhalve maand Intergemeentelijke verbanden nog niet klaar voor taak Bijeenkomst over incontinentie Amersfoortse ziekenomroep gaat 'decoders' aanschaffen Drankoverschot Opbrengst kledingbeurs Doorrijden na aanrijding 'De Vallei' op bezoek bij Rijnmond Braam DINSDAG 20 OKTOBER 1987 gemeenteraad (Van de redaktie) LEUSDEN - Nog dit jaar gaat het nieuwe college van burgemeester en wethouders van Leusden met de bestu ren van zowel de bijzondere als de openbare scholen uit de gemeente, aan tafel zitten om te praten over inbraakbe veiliging. Dit is urgent geworden, nadat in de nacht van woensdag 14 op donderdag 15 oktober is ingebroken in Montessoribasisschool 't Ronde aan de Uilenhoeve. Het is de tweede maal binnen anderhalve maand, dat dieven zich toegang tot het schoolgebouw verschaften en veel buit meenamen. daarover: 'De aanschaf van een alarminstallatie kost tienduizenden guldens. Ik weet niet of de school dat zelf op kan brengen. De ge meente is er mijns inziens verant woordelijk voor, dat het onderwijs doorgang kan vinden. Maar ja, de gemeente heeft de centen niet om dat naar behoren na te komen.' Een woordvoerder van de ge meente bevestigt dat desgevraagd. Hij legt uit: 'Het college is niet voor nemens om extra beveiligings maatregelen te nemen. Zij is van mening, dat de huidige beveiligin gen afdoende zijn. Natuurlijk kan het beter, maar iedere extra voor ziening kost veel geld. Kijk, het is natuurlijk een kosten-baten ver haal. De kosten van een voorzie ning moeten worden afgewogen tegen wat beveiligd wordt.' Toch is hiermee niet het laatste woord over de beveiligingen van de Leusdense basisscholen ge zegd, want binnenkort wordt er in de zogenaamde Besturenraad over het probleem gepraat. In deze raad zitten vertegenwoordigers van het Leusdense college en de besturen van de diverse basisscholen. De inbrekers kwamen vorige week binnen via een raam. Ze bra ken daarna een gereedschapskast open, en haalden hieruit een schroevedraaier. Met dit werktuig forceerden ze de deur van de di- rekteurskamer. In deze ruimte be vindt zich een kast, waarin alle sleutels van het gebouw zich bevin den, onder meer de sleutel van een kluis. Hieruit haalden zij de daar opgeborgen computerapparatuur. De dieven namen uit de school ap paratuur mee, zoals drie compu ters, een sound mix-installatie, de geluidsinstallatie, een video-recor der, videobanden en een joy-stick. De geschatte totale waarde van de buit bedraagt ongeveer 15.000,-. ONDERWIJS LAM Hoewel de materiële schade groot is, is dat volgens de direkteur van de school, de heer R. van den Engel, 'nog niet het ergst'. Hij licht toe: 'Bepaalde facetten van het on derwijs zijn lam komen te liggen. De apparatuur die wij bijvoorbeeld bij de engelse lessen gebruiken, is gestolen. Verder is heel de admini stratie verdwenen die wij in de computer hadden zitten. Het kost ons heel veel tijd en moeite om dit allemaal op te vangen.' De heer Van den Engel ziet nog een negatief aspekt aan de inbra ken. Hij legt uit: 'Er heerst op school een zorgelijke sfeer. De kinderen voelen zich onveilig. Maar ook het bestuur is ongerust, hoe de finan ciële gevolgen van de inbraken moeten worden opgevangen.' Hij schat in, dat de school er als gevolg van de diefstallen 19.000,- bij m- geschiet, na aftrek van wat de ver- zekerirg vermoedelijk zal uitke ren. Het school is volgens de direk teur 'met van plan nieuwe appara tuur aan te schaffen, voordat er een afdoende beveiliging in het school gebouw is aangebracht'. Hij zegt (Van de redaktie) LEUSDEN - Gedurende een overgangsperiode van 1 janua ri tot 1 april 1988 zal het provinciebestuur de taxi-tarieven in de provincie Utrecht vaststellen, en vergunningen aan taxi-ondernemers afgeven. Gedeputeerde Staten (GS) wil len deze bevoegdheden daarna overdragen aan de bestu ren van intergemeentelijke samenwerkingsverbanden, onder meer die van de regio Eemland. Dit laatste werd ook al gemeld in de Leusder Krant van vorig week donderdag. De afgifte van de genoemde ver gunningen en de vaststelling van de taneven is nu nog in handen van gemeentebesturen. Dat wordt an ders na 1 januan als de Wet Perso nenvervoer in werking treedt. Dan heeft de provincie het op dit ge bied voor het zeggen, maar de Utrechtse bestuurders willen deze bevoegdheden zoals gezegd, weer een trapje naar beneden schuiven. De betreffende intergemeentelijke verbanden zijn echter nog met zover, dat ze deze taken naar beho ren kunnen uitoefenen. Ze knjgen nu van het provinciebestuur van Utrecht vier maanden langer de tijd om zich erop voor te bereiden. Op 24 november 1983 kreeg de Montessoribasisschool 't Ronde de eerste computer voor gebruik in het onderwijs. Nu blijkt dat dergelijke apparatuur behalve educatieve waarde ook aantrekkingskracht heeft op inbrekers. LEUSDEN - De Kruisvereniging 'Leusden-Achterveld' houdt woensdag 21 oktober een bijeen komst over incontinentie in wijkge- bouw Roo van Aldewereltlaan 13 m Leusden-Zuid. Het thema wordt er van 9.30 tot 12.00 uur belicht. De zaal is open vanaf 9 15 urn- In Nederland leven ongeveer een half miljoen mensen die last hebben van incontinentie. Dat be tekent dat even zoveel mensen hun urine of ontlasting niet kunnen op houden. Tijdens de bijeenkomst van de kruisvereniging wordt ver teld wat tegen incontinentie te doen is. Er is ook gelegenheid vra gen tA <:tellpri Wie 21 oktober verhinderd is, maar toch informatie over het on derwerp wil hebben, kan van 22 tot en met 30 november terecht op het wijkgebouw Rozengaarde 33 m Leusden. Dit is op werkdagen ge opend van 8.15 tot 10.30 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. LEUSDEN - 'De gemeenteraad van Leusden heeft met verontrusting kennis genomen van de voorgenomen slui ting van het internaat voor bijzonder jeugdwerk 'De Ho- horst' in deze gemeente.' Dit is de eerste zin uit een brief van de gemeenteraad die is gericht aan de minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC). Het schrij ven is gedateerd op vrijdag 9 oktober. Het hoofdgebouw van het betreffende internaat is gevestigd op het adres: Heiligenbergerweg 5. Het besluit om deze brief te chnjven, is genomen in de verga- ienng van 5 oktober van de raads- ommissie Welzijn en Onderwijs WZO). In het epistel worden vijf bverwegingen' gegeven, die vol gens de raad zouden pleiten tegen voorgenomen sluiting: "Het gemeentebestuur vraagt cch af of door sluiting van 'De Ho- torst' een bezuiniging bereikt zal worden. Het is immers waarschijn lijk dat veel van de jongeren die nu in het internaat wonen, einders in de psychiatrie zouden belanden. De doelgroep van 'De Hohorst' is zeer specifiek. In de loop der jaren is een op deze doelgroep gencht aanpak ontwikkeld. Het pand waann het internaat is gehuisvest, is zojuist voor eén mil joen gulden gerenoveerd. Wij me nen dat sluitng een aanzienlijk ka- pitaalsvernieting zal betekenen. 'De Hohorst' neemt in toenemen de mate deel aan jongerenprojek- ten in Leusden. Er vindt een steeds grotere samenwerking plaats met het plaatselijke jongerenwerk, waarbij met name kan worden ge profiteerd van de aanwezige des kundigheid van de mensen van 'De Hohorst'. 'De Hohorst' is bij Leusden gaan horen. In toenemende mate is de relatie tussen de gemeente en 'De Hohorst' hechter geworden. Tegen de voorgenomen sluiting zijn in korte tijd 1700 handtekeningen ge zet, die de goede relatie onder schrijven.' OPGESCHRIKT De raad besluit de bnef met: 'Wij zijn ervan overtuigd, dat u na bestu dering van alle argumenten de sluiting van 'De Hohorst' zult willen her-overwegen. 'De Hohorst' huis vest kansarme en zwakke jongeren die nu al voor de tweede maal wor den opgeschrikt door mogelijke sluiting van het internaat.' Ook de Leusdense gemeenteraad wil dat internaat 'De Hohorst'open blijft. Vrijdag 9 oktober stuurde zij daarom een brief aan de minister van WVC. Op de foto het hoofdgebouw van het mternaat met rechts op de voorgrond Jan Weggemans, direkteur van 'De Hohorst'. LEUSDEN/AMERSFOORT - De Amersfoortse ziekenom roep 'De Golfbreker' gaat zogenaamde decoders aanschaf fen, waarmee ouderen, gehandicapten en anderen uit Leusden die sterk aan huis gebondenen zijn, haar radio programma's kunnen ontvangen. De aanschaf ervan is mogelijk geworden door een gift van 2000,-, afkomstig van de Stichting Comité voor de Zomerpostzegels. Het geldbedrag is een deel van ie opbrengst uit de verkoop van lezomerzegels van 1986. Mevrouw E. van Bodegom van het plaatselij ke comité voor de zomerpostze gels overhandigde het bedrag vo rige week dmsdag op symbolische wijze aan de voorzitter van 'De Golfbreker', mevrouw P. van der Vlies. KABELNET De Amersfoortse ziekenomroep, officieel aangeduid als 'Regionale Omroepvereniging 'De Golfbre ker'; Omroep voor zieken en be jaarden', zendt haar programma's uit via de Amersfoortse Centrale Antenne Inrichting (CAI). Op dit kabelnet is ook de Leusdense CAI aangesloten. Wie de programma's van deze omroep wil ontvangen, moet dus een aansluiting op dit net hebben. Behalve dat is ook de al genoem de decoder nodig; een kastje dat ervoor zorgt, dat het radiosignaal van 'De Golfbreker' hoorbaar wordt gemaakt. Wie een dergelijk kastje in bruikleen of meer infor matie wil hebben, kan hierover te lefoneren via nummer 033 - 17772. Aan het in bruikleen hebben zijn geen kosten verbonden. Wel dient een leenovereenkomst te worden ondertekend 'De Golfbreker' zendt dagelijks uit nissen 10.00 en 11.30 uur. Het eerste half uur is ingeruimd voor een verzoekplatenprogramma. Ie dereen kan hiervoor platen aanvra gen via het al genoemde telefoon nummer. Dit muzikale programma wordt dagelijks herhaald; van 14.15 tot 15.45 uur. (van één van onze mede werkers) LEUSDEN - Dat er in het recente verleden nog al eens een alcoholhoudende versnapering werd genut tigd ten gemeentehuize is inmiddels genoegzaam be kend bij de inwoners van de gemeente Leusden. Het beleid is nu 180 graden ge draaid. Slechts bij hoge uitzondering gaat de bar nog open. Het zag er vo rige week donderdag avond naar uit dat er zelfs geen glas geheven kon worden op de benoeming van vier nieuwe wet houders. Pas toen de burgemeester daar door één van de kers verse wethouders op attent werd gemaakt werd er als nog iuia en duidelijk mee de bel geluid en riep de burgemeester de nog aan wezigen op om alsnog even het glas te heffen. De liefhebbers van het edele gerstenat moesten het stellen met bier dat blijkens het etiket de ui- terse gebruiksdatum had bereikt. Dat laatste blijkt ook al in kringen van het gemeentehuis te zijn ge constateerd. Om van de overtollige drankvoorraad af te komen heeft de perso- neelsverenigng van het gemeentehuis nu het aan bod gehad om de drank die ooit te veel is ingekocht nu maar over te nemen. Of de personeelsvereniging dat aanbod heeft aanvaard is ons op dit ogenblik niet be kend. studio van ziekenomroep 'De Golfbreker"aan de Nieuwstraat m Amersfoort Deze omroep heeft zogenaamde ders aangeschaft, waarmee Leusdense luisteraars de uitzendmgen ook kunnen volgen. LEUSDEN De op 14 oktober gehouden kledingbeurs in ,,'t Tref- punt" m Leusden-Zuid is pnma verlopen. Er werd veel kleding gebracht. Iedereen kon voor een habbekrats leuke en goede kle ding kopen Er is veel verkocht. De totale opbrengst bedraagt 3.475,- De rest van de kleding is voor de stichtmg Mensen in nood" en voor het Lotjeshuis in Suriname. LEUSDEN - Het Brits Internatio nal Show Inc. London maakt mo menteel met het Aqua Circus' een toernee door Nederland. Morgen, 21 oktober, en donder dag, 22 oktober, brengt dit circus ook een bezoek aan Leusden. Dan staat het opgesteld ten zuiden van winkelcentrum 'De Hamershof. De roem van het circus, dat mo menteel in Hoevelaken is, is al doorgedrongen naar het grondge bied van de gemeente Leusden. Op aanplakbiljetten wordt het aan- ycf.ui.w.yu mei ut; voiyciiue type ringen: 'clowns, dieren, sensaties en 100.000 liter water'. De toegangsprijzen bedragen achtereenvolgens voor respectie velijk kinderen en volwassenen: voor de derde rang 7,50 en 10.00; voor de tweede rang 12,50 en 15,00; voor de eerste rang 15,00 en 17,50; en voor de loge 17,50 en 20.00. Onder kin deren worden personen onder de twaalf jaar verstaan. Kaartjes zijn ui de voorverkoop verkrijgbaar aan de balie van het kantoor van de Leusder Krant, Asschatterweg 19. LEUSDEN - Een verhuiswagen reed donderdag 15 oktober tegen een op de Uüenhoeve geparkeer de personenwagen. De vrachtwa gen die blijkens het opschrift uit Sassenheim kwam, reed na dit on geluk door. Een getuige wist echter nei Kenieicen ie noieien en ue poli tie kon daardoor de wagen achter halen. De chauffeur van het voer tuig moet nog over de gebeurtenis worden gehoord. De betrokken personenauto is eigendom van een aan de Uilen hoeve wonende Leusdenaar. De wagen liep schade op aan de linker achterzijde. Het achterlicht werd onder meer vernield. Hoe groot de schade precies is, is nog met be kend. LEUSDEN - Als extra cadeautje voor de Pandaprijswinnaar 1987 togen 52 leerlingen van de Protestants-christelijke ba sisschool Vallei donderdag 15 oktober naar Rotterdam. Deze reis werd geheel gesponsord door het bedrijf Spitman, Afval Verwerking Rijnmond en een bedrijf dat niet met name genoemd wenst te worden. Op het programma stonden een bezoek aan de verbran dingsoven van de AVR, een spidohavenrondvaart en een bezoek aan de Euromast. Twee groepen waren eerder dit jaar tussen wal en schip gevallen bij de festiviteiten rondom de Pan daprijs. Deze groepen hadden echter ook hun bijdrage gele verd aan het winnende Dieren- valleiproject. Vandaar dit gratis schoolreisje. De weken voorafgaand aan de excursie stond in beide groe pen het milieu en in het bijzon der de afvalverwerking cen traal. De kinderen gingen kij ken naar de plaats waar een groot deel van het Leusdense afval uiteindelijk terechtkomt. Na een dialezing vond de rond leiding plaats in en om het im mense bednjf van de afvalver werking Rijnmond. Alle leerlin gen en begeleiders waren voorzien van helmen. Eerst werden de grote grijpers bekeken die continu de ovens vullen met nieuwe afval. Een aantal generatoren waren in werking die een stad van 100.000 inwoners van energie voorzien. De stoom die de ge neratoren in werking houdt in een aangrenzende fabriek wordt verwerkt tot gedesti- leerd water. Voor ieder kind was er een mi niatuur AVR vrachtwagen. Deze excursie werd nog een echt schoolreisje door de ha- venrondvaart en het bezoek aan de Euromast. les 1 Een van onze bekendste wilde vruchten is de braam. De vruchten wor den door menigeen ijverig verzameld en verwerkt tot sap of jam. De jonge bla deren, die veel looistoffen en vitamine C bevatten, worden ook gebruikt voor het maken van thee. In de laatste wereldoorlog be stonden de meeste thee surrogaten hoofdzakelijk uit braambladeren. Onder de naam Zwarte braam, ook wel Bosbraam genoemd, wordt een reus achtig aantal vormen, naar schatting zeker twee duizend, samengevat. Het ontrafelen daarvan is spe cialistenwerk en vergt een jarenlang onderzoek en een omvangrijk herba rium. De verscheidenheid in soorten is vooral te danken aan een bepaalde manier van voortplanting. De plant is namelijk in staat zonder bevruchting zaden te produceren. De nako melingen hieruit zijn iden tiek aan de moederplant. Daarnaast komt ook ge slachtelijke voorplanting voor, zodat door kruising steeds weer nieuwe vor men kunnen ontstaan. Alle bramen zijn half struikvormige planten die, afhankelijk van de soort, een halve meter tot enige meters hoog kunnen wor den. Sommige soorten heb ben bijna rechtopstaande of boogvormige stengels en breiden zich uit door middel van wortelopslag. Andere soorten hebben laag boogvormige tot krui pende stengels, waarvan de top de grond raakt en in de herfst wortels vormt, waaraan in het voorjaar weer nieuwe stengels ont springen. Een braamsten gel bloeit meestal alleen in het tweede jaar, daarna sterft hij af. De stekels, waarvan de braam goed is voorzien, worden gevormd door het bastweefsel. Bij sommige soorten bezitten zelfs de nerven van de bladeren deze doelmatige afweer te gen vraat. Een bramenbiotoop bij uit stek vormen de randen van bossen en houtwallen. De bloeitijd valt van mei tot september, zodat vaak aan dezelfde struik bloe men, groene, rode en rijpe vruchten zijn te vinden. Door Galenos, een Griekse geneesheer die grote be kendheid genoot in Rome en leefde 129 tot 199 na Chr., weten we dat de het oude Romeinen de genees krachtige eigenschappen van de braam naar waarde wisten te schatten. Men kauwde de jonge bladeren ter versterking van het tandvlees en gebruikte de jonge spruiten van de braam tegen diarree en te gen bloedingen. In de Middeleeuwse kruiden boeken wordt de braam geroemd en geprezen. Bla deren, jonge spruiten, bloemen en vruchten, zelfs de wortels werden tegen verscheidenheid aan kwa len gebruikt. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5