c 'Katholiek onderwijs heeft nog altijd bestaansrecht' I 'Jongeren zoeken jongeren' lEusder k Voorzitter J. Coenen vindt na vijfenzeventig jaar Stichting Katholiek Onderwijs Achterveld: Jubileumboek Igenda 't Claeverenblad Op zoek naar een jongeren-theologie Vergaderingen raadscommissies Toneel in 'De Korf Diefstal Dropping uae V l pSntarhuts DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 schop Mgr. Gij sen. Zeker boven de grote nvieren zullen we nooit meer die kant opgaan. Waar we als katholieke scholen wèl voor moeten waken is, dat er een duidelijk herkenbare katholie ke identiteit aanwezig blijft. Uit ge sprekken met de Haagse overhe den is onder meer duidelijk geble ken dat het opheffen van onher kenbare scholen, oftewel de om vorming naar een school met een openbaar karakter, niet geheel on denkbaar is. Onder meer de vraag van de diverse schoolbesturen naar een omschrijving van een katholieke identiteit heeft geleid tot de opstel ling van meuwe richtlijnen. Vanuit het Centraal Bureau voor het Ka tholiek Onderwijs, een instantie die zich bezig houdt onder andere met de controle op de katholieke iden titeit, wordt er nog helemaal niet moeilijk gedaan, mogelijkerwijze alleen al omdat men ook binnen dat bureau worstelt met de identiteits crisis." STROMINGEN De heer Kelder meent dat er al lerlei stromingen binnen het ka tholieke zijn, die toch weer gepor teerd zijn voor een duidelijker uit dragen van de katholieke identi teit. „Er is sprake van een soort revival; het CDA-kader gaat zich meer bekwamen. Men komt terug van de „alles-is-leuk"-mentaliteit We moeten onze identiteit weer gaan zoeken en die ook krachtig gaan uitdragen. De heer Coenen vindt dat een goede zaak. Hij zegt:Je hebt geko zen en dan moet je ook de konse- kwenties aanvaarden. Het is dan ook volkomen te begrijpen dat het onderwijs op de eerste plaats wordt aangepakt. Immers: de leer lingen van nu zijn de maatschappij van straks. Wel ben ik van mening, dat er thuis ook wat meer aan de katholieke opvoeding gedaan moet worden. Alleen op school is dat volstrekt niet te realiseren. Er moet een goed samenspel zijn tus-, sen ouders, school en kerk. In deze drie groepen moeten de volwasse nen zich er niet voor schamen om zelf een gelovig voorbeeld te ge ven. En dat is een kwestie van prin cipe: wanneer je kinderen met voorgaat in gebed, moet je niet ver wachten dat zij later zelf gaan bid den. Wel moet je op kinderlijk ni veau voorgaan in het gebed. Theo- logiecursussen hoeven ze met te krijgen. Wij zijn blij, dat daar in de zogenaamde kindernevendiensten in de kerk voldoende aandacht aan wordt geschonken. Ook op onze school wordt de nodige aandacht aan de katholieke identiteit gege ven. hoewel het niet meer is zoals vroeger, toen je bijvoorbeeld om twaalf uur het „Engel des Heren" had. Trouwens, dat deden ze al niet meer toen ik zelf in de hoogste klas van de lagere school zat." Blijkbaar was één en ander re gionaal gebonden. De heer Kelder kan zich naar zijn zeggen nog heel goed herinneren, dat het bij hem op school wèl usance was. Hij kwam uit Twente. FESTIVITEITEN Gedurende het weekend van zes en zeven november zal het dan zover zijn. Op vnjdag zes novem ber, 's avonds om acht uur, is er een reünie met disco-muziek voor de jeugd in „Ons Gebouw", Hessen weg 214. Medewerking zal worden verleend door de formatie „Black Power". Op zaterdag 7 november staat in het draaiboek om 15.30 uur de ope ning van de verschillende festivi teiten vermeld door het schoolbe stuur. Er zal een receptie plaatsvin den voor genodigden, oud-leer krachten, oud-schoolbestuursle- den, de inspectie, vertegenwoordi gers van de gemeente Leusden, Achterveldse verenigingen, de sponsors, de Stichting Dienstverle ning Christelijk Onderwijs die zich belast namens het schoolbestuur met de financieel-administratieve zaken van het bestuur, de pastores en anderen. De muziekvereniging DWS zal tijdens de receptie een serenade brengen, terwijl een bandje zal zorgen voor „soft mu sic". Het emde van de receptie is gedacht om half zes. Om 19.00 uur zal er door de priester-oud-leerhngen J. van Burgsteden en A. v.d. Hengel en pastor A. Goes een heilige mis wor den geconcelebreerd. Tijdens deze viering zal het parochieel koor onder leiding van G. Wijnands garant staan voor de muzikale om lijsting. 's Avonds om 20.00 uur begint het feestprogram voor de avondgasten die getrakteerd zullen worden op de Achterveldse specialiteit ,Jan Hagel". Rond 21.00 uur zal er een terugblik worden geboden op vijf enzeventig jaar Katholiek Onder wijs Achterveld door oud-leerlin gen met cabaret-talent. Om 22.00 uur zullen de „Hinter- felder Musikanten" de feestvreug de vervolmaken. Zij zorgen voor de muzikale omlijsting van de avond met liedjes uit vroeger dagen. Naar verwachting zal de avondfestiviteit rond het middernachtelijk uur beëindigd zijn. Er zal een doorlopende tentoon stelling zijn, alsmede een diavoor stelling door Jan Schouten. De reü nie zelf zal plaatsvinden in een feesttent op het terrein van de heer J. Rutten. Tot nu toe hebben zich zo'n veertienhonderd deelnemers voor dit weerzien gemeld. Op ver toon van een toegangsbewijs is de reurue toegankelijk. Zondagmorgen vindt het welbe kende „Frühschoppen" plaats, met medewerking van de „Hinterfelder Musikanten". Dat begint om 11.30 uur. Plaats van dit gebeuren is eveneens de feesttent. OUD-LEERLINGEN Diezelfde commissie heeft zes tienhonderd adressen van oud leerlingen aangeschreven. Een groot deel daarvan uiteraard in Achterveld zelf. De bedoeling is, dat de aangeschrevenen de mede delingen weer doorgeven aan die oud-leerlingen, waarvan de adres- onderwijs in Achterveld bestaat 75 jaar, maar de jeugd is nog steeds jong. Hier spelen enige op het schoolplein van de St. Jozefschool. (door Jaap Riewald) ACHTERVELD - 'In een plaats als Achterveld, waar de verbinding kerk - onderwijs jarenlang zo duidelijk aanwe zig is geweest, wordt vanzelfsprekend een vijfenzeven tigjarig jubileum gevierd. Zeker wanneer je bedenkt, dat het katholieke onderwijs hier nog altijd bestaansrecht heeft.' Dit vindt de heer J. Coenen, voorzitter van het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs Achterveld, over de viering van de genoemde mijlpaal. Bij het gesprek is ook de heer Kelder aanwezig. Hij is voorzitter van de jubileumcommissie, die er zorg voor draagt, dat de viering een succes wordt. I De laatstgenoemde voegt aan de I woorden van de heer Coenen toe: „Er zijn sinds de jaren zeventig wèl twee meuwe lagere scholen - te genwoordig worden die basis- I scholen genoemd - bijgekomen: een openbare en een protestants- I christelijke school. Maar wij mogen ons nog altijd verheugen in het I grootste aantal leerlingen." TERREINVERLIES Het is mogelijk dat de indruk I lontstaan is, dat er sprake van ter- reinverlies voor het katholieke on derwijs in Achterveld geweest is. I Deze opvatting is volgens Coenen I echter volstrekt onjuist. Het tegen- I deel is wel waar: „Achterveld is een plaats die te maken heeft ge had met uitbreiding. Er hebben zich in de loop van de jaren veel nieuwe inwoners in ons dorp ge vestigd. De samenstelling van de pevolkmg is veranderd. Met het [logische gevolg, dat de vraag naar bpenbaar- en protestant-christelijk onderwijs hier ook duidelijk werd. Een volkomen normale, terechte jpntwikkeling. Het homogeen-ka- liholieke karakter van Achterveld werd wat heterogener. Met name [>ij de nieuwbouw zaten nogal wat hangers van het openbaar on- perwijs." „In het verleden was er vanouds in Stoutenburg een christelijke school. Wij hebben eigenlijk nooit anders geweten. Vanuit de wijde omgeving kwamen de kinderen naar Stoutenburg toe om les te krij gen in een drieklassige school. Maar ja, je hebt je daar eigenlijk nooit zo mee bezig gehouden," zo vervolgt hij. Het gegeven, dat er meer scho len in Achterveld bestaan en met name scholen van verschillende dominaties, maakt de vraag naar de eigen katholieke identiteit alles zins gerechtvaardigd. Met name na het Tweede Vaticaanse Concilie hebben de verschillende ontwik kelingen binnen de Rooms Katho lieke kerk het katholiek onderwijs in Nederland niet onberoerd gela ten. Veel schoolbesturen, school teams en ouderraden hebben m het verleden meer dan uitvoerig over dit onderwerp gesproken. De uit komsten van deze gesprekken zijn niet altijd even duidelijk geweest. Voor de Nederlandse bisschoppen was dat reden om weer eens heel nadrukkelijk de aandacht te vesti gen op het eigene, het katholieke van de katholieke school. Menin gen die niet altijd in dank worden afgenomen in een tijd, waarin juist de drang naar de ontwikkeling een eigen verantwoordelijkheid zo dui delijk bespeurbaar is. DUIDELIJK De heer Coenen is duidelijk in zijn antwoord. Hij zegt: „Hoewel de identiteit in de afgelopen jaren op veel katholieke scholen wat ver vaagd of zelfs geheel verdwenen is, moet je je tegenwoordig toch realiseren, dat het katholieke dui delijk waarneembaar uit de verf komt. De vraag, wat de katholieke identiteit betekent voor ons, is ge durende vele vergaderingen on derwerp van gesprek geweest, met zowel schoolteam, medezeg genschapsraad als ouderraad. Je gaat er tijdens dat soort gesprek ken op bezinnen, wat er nou eigen lijk in een katholieke school ge beurt en niet in een school van een andere signatuur. Je komt tot de ontdekking, dat het katholieke mede wordt waargemaakt door het opnemen van diverse godsdienst- projekten, door de voorbereiding op eerste heilige communie en vormsel. Kerst- en paasvieringen geven bovendien een extra cachet. Het bidden op de school, zoals het traditionele „Onze Vader" en „Wees gegroet", is inmiddels uit de tijd: de lessen worden niet meer begonnen met deze formulegebe den." De heer Kelder voegt daar aan toe: „Je hebt natuurlijk wèl een le raarskorps dat de katholieke be ginselen moet aanhangen: daarop heb je destijds de mensen gese lecteerd." Met enige vrees in zijn stem ver volgt de heer Coenen: „Mogelijk zullen wij ui de toekomst nog ver plicht worden om alleen nog maar praktiserende gelovigen te benoe men. Dan krijg je weer de situatie, dat je mensen moet benoemen die orgel in de kerk kunnen spelen of een kinderkoortje kunnen begelei den. Maar tóch denk ik, dat je dat niet meer terug krijgt. Wat je na tuurlijk tegenwoordig veel hoort, is de mening van de Roermondse bis- De heer J. Coenen (rechts), voorzitter van het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs Achterveld, en de heer H. Kelder, voorzitter van de jubileumcommissie, m de personeelskamer van de St Jozefschool aan de Walter van Amersfooristraat. sen met meer bekend zijn bij het schoolbestuur. Er vanuit gaande, dat men de laatste jaren gemiddeld dertig leerlingen heeft afgeleverd aan het voortgezet onderwijs, leert een eenvoudige rekensom dat er minimaal tweeèntwintighonderd- vijftig oud-leerlingen moeten zijn. Daarbij moet m aanmerking wor den genomen, dat Achterveld lan ge üjd twee katholieke scholen heeft gehad, zodat je al gauw tot bijna een verdubbeling van het aantal oud-leerlingen komt. Eveneens heeft de feestcommis sie uitnodigingen gestuurd naar de oud-leerkrachten en -bestuursle den. Het spreekt voor zich, dat van de oudste leerlingengroepen nog maar weinigen in leven zullen zijn. Deze mensen zijn minimaal eénen- tachtig jaar oud; sommigen hebben zesentachtig jaar al bereikt. Lang niet iedereen van hen zal dan ook in staat zijn om te komen. Boven dien is er een relatief groot aantal leerlingen naar het buitenland ver trokken. Het schoolbestuur pnjst zich echter naar eigen zeggen ge lukkig met de gedachte, dat zelfs oud-leerlingen die nü in andere werelddelen wonen, toch naar Achterveld zullen komen om deze reünie mee te maken. Voor hen is het een kans bij uitstek, om nog eens mensen te zien die zij vermoe delijk nooit meer zullen terugzien. VOORBEREIDING op om de school te assisteren, waar dat maar mogelijk is. Het is juist de bekende Achterveldse medewer king, waardoor het schoolbestuur een groots opgezette reünie als deze ook zonder meer aandurft." De heer Coenen vindt het ook plezierig, dat de heer Kelder voor zitter van de feestcommissie is. Im mers hij is vele jaren voorzitter van het schoolbestuur geweest en kent het klappen van de zweep dus als geen ander. VERANDERINGEN Er blijkt in de loop van de vijfen zeventig jaren veel veranderd te zijn. Iedereen kan dat zien, alléén al aan de veranderde naam: tegen woordig wordt de aanduiding ba sisscholen gebruikt. Terwijl het vroeger in wezen een simpele zaak was om een school te „runnen", wordt men tegenwoordig met zo veel regels, wetten en bepalingen geconfronteerd, dat men soms door de bomen het bos niet meer ziet. Bovendien worden schoolbe sturen dag in dag uit bestookt met wijzigingswetten en -regels. Alleen dèarom al is het verheugend voor het schoolbestuur, dat de samen werking met schoolleiding, ouder raad en medezeggenschapsraad zo vlekkeloos verloopt in het Ach terveldse. De veranderingen zijn eveneens te zien aan de verschillende loca- ües van de school in de loop der tijden. Voordat de Sint Jozefschool zijn huidige meuwe gebouw betrof, was het lager onderwijs onderge bracht naast de kerk; de eerste school. Er heeft een splitsing plaats gevonden. Op gegeven ogenblik ging de oude St. Jozefschool dicht. Een meuwe openbare school en een katholieke school betrokken daarna hetzelfde gebouw geduren de een jaar of acht. Verder is er nog een periode geweest, dat er een VGLO-school was, maar dat da teert nog uit tijden die de heer Kel der met heeft meegemaakt. SPONSORING De heer Kelder vertelt over de sponsoring van de festiviteiten: „In wezen moet de Süchting Katholiek Onderwijs Achterveld in staat zijn, om garant te staan voor de finan ciële konsekwenties van het orga niseren van een reünie als deze. Toch zijn wij erg blij met een aantal bijdragen: zo is de gemeente Leus den behoorlijk over de brug geko men, terwijl ook het bedrijfsleven voortreffelijk heeft gesponsord, evenals de katholieke kerk." Reeds twee jaar geleden is de feestcommissie gestart om dit jubi leum vlekkeloos te laten verlopen. Er zijn door verschillende mensen al heel wat uurtjes zoet gebracht met het uitzoeken van adressen en het aanschrijven ervan. Veel verga deringen zijn er ook geweest. Er zal nog veel gedaan moeten worden. Alles bij elkaar heeft men straks zo'n twee drieduizend uur voor bereidingstijd nodig gehad De heer Coenen prijst zich gelukkig met de enorme grote medewer king van veel ouders van huidige leerlingen. De heer Kelder onder streept „het grote sociale karakter" van de Achtervelden Hij zegt: „Er zal nooit tevergeefs een beroep worden gedaan op iemand. Er wordt veel hulp gegeven." Ter illu stratie hiervan vertelt de heer Coe nen, dat de ouders bij allerlei schoolse projekten „uitermate veel medewerking" verlenen. Hij legt uit: „Velen nemen smpperdagen „Bijzonder gelukkig", zegt de heer Kelder te zijn met het feit, dat er een jubileumboek zal worden uitgebracht. Het basismateriaal is geleverd door Jan Schouten. Verhalen en foto's van vele jaren zullen opgenomen worden, alsmede oude rapporten, versjes en dergelijke. Drie generaties oud-leerlin- gen zijn aangezocht om bijdra gen te leveren voor het geden- boek. Bouke Jagt, een getogen Achterveldse schrijver, heeft op ons verzoek een bijdrage geleverd. Pnns Bernhard heeft een bijdrage geleverd, terwijl ook Kardinaal Simonis een snik heeft geschreven. Even eens zal van Pastor van Hattum een verhaal te lezen zijn. In principe kan iedereen het boek kopen die daar belang stelling voor heeft. Het zal in een ruime oplage worden uit gegeven. Met name voor oud- Achtervelders, oud-leerlingen en hun ouders, maar zeker ook voor die Achtervelders die geen oud-leerling zijn, is het boek wellicht interessant. USDEN - De agenda van de aand november van boerderij 't laeverenblad, De Bnnk 16, ziet er volgt uit: Donderdag 5 november om 20.15 Mathilde Dijker Papavoine »udt een lezing over 'Mode door eeuwen heen' Onder meer pop- in in historische kledij, en aqua- llen zetten deze voordracht luis- bij. Zaterdag 7 november van 14.00 17.00 uur: De opening van de positie van portrettekeningen, uarellen en olieverfschilderijen Charlotte Visser. De tentoon- illing vindt plaats ter gelegen- ïd van de 90'ste veqaardag van kunstenares. Haar werkstukken er tot 16 november te zien. 't leverenblad is open op zaterdag zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Donderdag 19 november om 15 uur: De film 'Les Fantömes du ipelier" ('De wurger van La Ro- elle') wordt vertoond m het ka- van de 'Simenonmanifestatie' de Culturele Raad Leusden. !aterdag 21 en zondag 22 no- nber van 14.00 tot 17.00 uur: Ex- sitie van wandkleden uit India, ïtsnijwerk van Rien Timmer, en ifiek van grote meesters. Wat laatste betreft zijn er dan zeef ikken en litho's van onder ande- Mantisse, Kozo, Mondriaan, Cal- Magntte, Warhol, Benjamin en rito. De Indiase kleden zijn te- s te koop. Voensdag 25 november om 5 uur: Paul Dnjvers zingt franse nsons m het kader van de al ©emde manifestatie, nderdag 26 november om 20.15 uur: Een concert van Maria Stroo (piano), Jaques Meyer (viool). Uitgevoerd worden werken van Beethoven, Badings, Schubert, Brahms en Debussy. Vrijdag 27 november om 20.15 uur: De opening van de expositie van Paul Middendorp (aquarellen), Jaques Candel (fotografie) en He len van Brakel (keramiek). Deze tentoonstelling duurt tot 21 decem ber. 't Claeverenblad is open op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Op maandag 30 novem ber om 10.00 uur kunnen belang stellenden zich op deze expositie laten rondleiden. Meer informatie, bijvoorbeeld over de toegangsprijzen, abonne menten voor concerten, en telefo nische reserveringen worden ver strekt door 't Claeverenblad, tele foon 033 - 943472. LEUSDEN/UTRECHT - In het kader van het projekt „Jon geren op tocht" (JOT) is een boekje ontstaan met brieven en reakties daarop: „Jongeren schrijven jongeren". Medio 1986 werd door de Salesianen van Don Bosco het initiatief genomen voor een tweejarig projekt met en voor jongeren, eindigend op de honderdste herdenking van de sterfdag van Don Bosco in 1988. Verschillende religieuze leef groepen en instellingen die erva ring hebben in het werken met jon geren, werd gevraagd aan het ini tiatief mee te werken Het projekt wordt genoemd „Jongeren op tocht", omdat het samen met jonge ren een tocht met meerdere haltes wil maken: aktiviteiten en bijeen komsten op verschillende plekken in het land. waar jongeren bezig kunnen zijn met hun vragen, samen met leeftijdsgenoten en anderen. Het JOT heeft een dubbele doel stelling. Enerzijds: samen met jon geren stilstaan bij vragen als „dur ven dromen", „geloven m de toe komst", „derde wereld' en „geroe pen zijn". Anderzijds: een signaal geven aan de kerken om niet voor- bu te gaan aan de jongeren en hun heel eigen wijze van geloven en zingeving Om de inhoud van dat laatste te Een tekening van Charlotte Visser. Haar werk is van zaterdag 7 tot 16 november te zien m boerderij 't Claeverenblad. LEUSDEN - Twee raadscommis- sies, die van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OWRO) en Financieel Beleid en Beheer (FBB), houden dinsdag 27 oktober een gezamelijke vergadering. Tijdens deze bijeenkomst zullen de wijzi gingen in het plan van de m aan- weten te komen werden via onder meer Studio-Jong en het informatie blad „Zzzzzzoek jongeren uit genodigd brieven te schrijven en daarin te vertellen over hun leven en hun vragen, him zoeken en gelo ven. Over dingen die hun moed geven en dingen die de moed doen verliezen, uit ongeveer tweehon derd reakties zijn er zeven gese- lekteerd die onder meer handelen over vriendschap, school, werk loosheid, God, zorg om de wereld, tevredenheid, „geraakt en geroe pen" Bij elk van de thema's zijn enkele vragen geformuleerd die groepjes jongeren de kans willen bieden er met elkaar over in ge sprek te raken of op andere wijze tot uitdieping te komen. De theologische werkgroep van het projekt „Jongeren op tocht" hoopt aldus een bijdrage te kunnen leveren aan de ontwikkeling van wat een „jongeren-theologie" wordt genoemd: waar leven jonge mensen van, wat helpt hen verder, waarin geloven zij. Het boekje „Jongeren schrijven jongeren" is verschenen als num mer 12 in de KCL-reeks. Bestel adres: Service Centr. Levensvor ming, Waldeck Pyrmontkade 904, 2518 JV Den Haag, telefoon 070- 468917 LEUSDEN - De Culturele Raad Leusden houdt donderdag 29 okto ber een toneelavond in Activitei- tencentrum 'De Korf, De Smidse 1. Dan zullen Anna van der Staak en DOUW 4.ij11i_.tr Wijn i nuiyi. ciu ctcin de orde komen. De vergadermg begint om 19 00 uur en zal tot uiterlijk 19 45 uur du ren. Dit m verband met het fraktie- beraad dat ook op deze dag plaats vindt. De bijeenkomst wordt ge houden in de commissiekamer van het gemeentehuis, 't Erf 1. LEUSDEN - De Stichting voor Li chamelijke Opvoeding en Sport 'Leusden' heeft woensdag bij de politie aangifte gedaan van diefstal uit een kast met sportartikelen in sporthal 'De Korf. Tussen 4 juni en 15 oktober is m de opbergruimte ACHTERVELD - Door de KPJ zal vrijdagavond de jaarlijkse drop ping worden gehouden. De deel nemers worden om 19.45 uur bij café „Buitenlust" verwacht. Van daar zullen de deelnemers naar een bepaalde plaats worden ver voerd, waar men dan gedropt wordt. Waar dit zal zijn is nog een verrassing. Na de dropping moe ten de deelnemers de weg naar een bepaalde verzamelplaats zien te vmden. Het meenemen van een zaklantaarn is zeker aan te bevelen. Vorig jaar waren er ruim 40 deelne mers (advertentie) w ïvinexe van (Jroningen De vrouw met de vogelkop' op de planken brengen. De voorstelling begint om 20.15 uur. Het verhaal erachter is van Inez van Dulleman. Het gaat over twee vrouwen die zich geïsoleerd voe len, en pogingen doen aan hun iso latie te ontkomen. Door middel van tekst, geluid en muziek wordt dit uit de doeken gedaan. ingebroken. Toegang werd ver schaft door twee metalen 'ogen' af te breken. De inbraak werd niet meteen opgemerkt, omdat de twee ogen erna weer op hun oude plaats waren aangebracht. Uit de kast werden enige voetballen, gymbal- len, een springtouw en enige bad- mintonrackets vermist. De Leus- dense politie stelt een onderzoek Ainn-ur frt-CJ' rrvxJj itjl-a t BROQUES i in meerdere v N wijdtes voor junior en" senior. SCHOENMODE Ifcj t~" WinfcHcvntrum Hjm*rV»ot Korren., 4 LEUSDEN TH. 033-M411» PASVORM ES MODE

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5