Vlinder-validen gaan knokken' voor acceptatie I N Wijkverpleegkundige naar Papoea-vluchtelingen Bijdrage verhuiskosten voor snelle aanvragers Geen belastingvoordeel voor bewoners verzorgingshuizen Werkgroep in oprichting na succesvolle inspraak bij bouw zwembad Informatie Handleiding nabestaanden DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 interview LEUSDEN - In Leusden bestaat sinds kort een werkgroep in oprichting die in de gemeente aanpassingen voor min der valide mensen van de grond wil krijgen. Mensen die al jarenlang met de gemeente contact hebben, soms in een klein groepje, soms individueel, en die aanpassingen wil len bereiken voor het voor minder-validen slecht toegan kelijke deel van Leusden, vonden elkaar en gaan, in voor komend geval aktie voeren. Niet zozeer om Leusden alleen oor invaliden meer toegankelijk maken, maar ook voor bijvoor- eeld moeders met kinderwagens, ude mensen en visueel gehandi- apten. Dat aanpassingen ook in eusden mogelijk zijn, is gebleken oor de realisering van aanpassin- en, die achteraf zijn aangebracht het ontwerp voor het nieuwe sembad. Door dit succes bemoe- igd, besloten Frans Janssen en vert Bouman een werkgroep op te chten samen met Nel van de Berg, arry Tolboom, Eib Hoek en Ben in Winterswijk. WE MB AD Evert Bouman, die ook in het Re- onaal Overlegorgaan Amersfoort r tor Gehandicapten zit, liep op ze- .re avond langs de plek van het euw te bouwen zwembad en zag C| het bouwbord de naam van de I chitect staan. Hij toog naar de an toe en vroeg om aanpassingen jr minder validen. De architect de aannemer reageerden ech- door te zeggen dat het plan ireed was en dat alles volgens het oekje „Geboden toegang" vast- ond. Punt uit. Bouman nam toen via de aanne- er contact op met de gemeente e hem voorstelde te gaan praten 05^et de nieuwe manager, de heer de Konijnenburg. Om stappen ondernemen zocht Bouman eun en de leidster van de kruis- iremging bracht hem in contact onder andere Frans Janssen, et Nel van de Berg en Hairy Tol- iom gingen ze met Van de Konij- >nburg praten en punt voor punt men ze alles met hem door wat hun mening ènders zou die- te worden uitgevoerd, zodat idicapten het zwembad óók iden kunnen bezoeken. We hebben de regels gehan- ird zoals die vastliggen in het ikje van de Federatie ter ver- iging van Aanpassingen voor ihandicapten „Geboden toe gang" kregen ze aanvankelijk weer ten antwoord. Grote verbazing toen de nieuwe werkgroep een lijstje overlegde met 31 wensen. SYMPATHIEK „Vermeld moet worden", aldus Frans Janssen, woordvoerder van de nieuwe duwgroep, „dat het contact heel sympathiek, open en eerlijk verliep. Dat deed ons zeer veel deugd. Toen we met de wen sen kwamen zegde de heer Van de Konijnenburg ons toe dat hij deze in een speciale vergadering naar vo ren zou brengen. Hij was onder de indruk van het feit dat er zoveel dingen in werkelijkheid nog aan gepast zouden moeten worden, terwijl hij er zelf van uitgegaan was dat het allemaal in orde was!" De toegang van het zwembad zou van bredere deuren moeten worden voorzien, er zouden toilet ten voor invaliden en aangepaste kleedruimten moeten komen, spe ciale markeringen en grijpleunin- gen in het zwembad, en nog een aantal dingen. Enige weken later werd er weer met de heer Van de Konijnenburg gesproken, en deze overhandigde een lijst van zaken die men gmg realiseren. Op papier werd alles veranderd wat veranderd moest worden tot aan de hoogte van de balies, markeringen, speciale dou cheruimten toe. Door een particu lier initiatief en een beetje duwen bleken plotseling vele zaken wèl gerealiseerd te kunnen worden. POSITIEVE DRAAI „Toen waren we zó enthousiast", aldus woordvoerder Janssen, „dat we zeiden: dan moeten we méér kunnen en moet alles wat er in het verleden is afgewimpeld een posi tieve draai kunnen krijgen. Veel werd op de lange baan geschoven: het valt niet binnen het budget, het valt onder onderhoudszaken enzo voorts. Wij denken dat die periode niet voorbij is." Wat de projectgroep wil is con tacten opnemen met de gemeente, de politieke partijen en de profes sionele organisaties om zijn doel stellingen kenbaar te maken. De genen voor wie de groep optreedt, zijn de direct belanghebbenden én een gehele nieuwe achterban die zich aan het vormen is in Leusden. Toen een belanghebbende in het verleden een contact had met de toenmalige burgemeester over het beter begaanbaar maken van de stoepen antwoordde deze: „Ik zie zo weinig gehandicapten in Leus den; waarom zullen we ons daar speciaal voor inzetten?" TOEZEGGINGEN In december 1986 deed de ge meente Leusden aan Nel van den Berg, Evert Bouman en Harry Tol boom toezeggingen, waarop in mei 1987 een afsprakenlijst volgde. Vóór juli 1987 zou men weer op nieuw contact met elkaar opne men. Door problemen in de ge meente werd de ontmoetingsda tum verschoven. De 36 afspraak- punten zijn nog steeds niet uitge voerd, behalve dat er plotseling achter in het gemeentehuis een in- validenlift is geplaatst. Enkele da gen vóór het afscheid van wethou der Van Woudenberg werden be langstellenden en leden van be staande werkgroepen van de be roepsorganisaties voor een ge sprek uitgenodigd. Woordvoerder Frans Janssen: „Die uitnodiging werd één week van tevoren verzonden. De mensen die de groep oprichtten, hebben óók hun maatschappelijke bezig heden, zodat velen van hetn met aanwezig konden zijn, hetgeen de indruk wekt bij de gemeente dat de burgerbelangstelling zeer gering zou zijn. Het tegendeel is echter waar. Nel van den Berg had contact met de gemeente m 1980 over de aanpassingen ten aanzien van de toegankelijkheid van het gemeen tehuis. Daar is een hele tijd niets mee gebeurd, totdat in december 1986 de draad dus weer werd op gepakt door de heer Van Wouden berg en de heer Gerben van Open bare Werken. Er is toen een lijst samengesteld, die in mei 1987 werd uitgereikt aan de groep Bou- man-Tolboom-Van den Berg. Vorige week kreeg plotseling iedereen een uitnodiging om te gaan praten met de heer Van Wou denberg, één dag voor diens ver trek. Ikzelf kreeg geen bericht en alleen Harry Tolboom kon aanwe zig zijn. Meteen werd de opmer king vanuit de gemeente geplaatst: Zie je, er is geen belangstelling bij de gehandicapten zelf! Wel was er iemand van de professionele orga nisaties aanwezig. Halverwege de bespreking werd de gemeente functionaris Pellikaan weggeroe pen en werd tegen de aanwezigen gezegd: „Jullie krijgen bencht over wat er besproken is. De notulen worden u nog toegestuurd." Die notulen hebben wij nog steeds niet ontvangen!" HOOP Zó is de situatie op het ogenblik bij de gemeente, maar daar hoopt de duwgroep binnenkort verande ring in te brengen, aangezet door het positieve resultaat bij het zwembad behaald en door het feit dat in de gemeente een geheel meuw beleid gevoerd zal gaan worden. De groep wil met de ge meente gaan praten, met de wet houders, de beleidsmakers, de af deling welzijn, publieke werken en ook met particuliere instanties als winkeliersverenigingen De Biezen- kamp en De Hamershof. Ook het contact met de pers staat hoog op de prioriteitenlijst van de duw groep: hoe meer de kranten over een en ander schrijven hoe meer de acties door het publiek geac cepteerd zullen worden, waardoor het normaal gevonden zal gaan worden dat er aanpassingen ge pleegd moeten worden. „We zouden bijvoorbeeld willen dat tijdens de bouw en bij de ope ning van het zwembad de kranten er ruimschoots aandacht aan beste den dat dit zwembad zo fantastisch wordt aangepast! We gaan er van uit dat we een brede basis hebben en een ruime doelgroep. Voorlopig blijven we nog een werkproject- of duw groep. Misschien willen we later een vereniging of een stichting worden, die m de bres springt voor de aanpassingen in de gehele agglomeratie die de gemeente Leusden vormt." WEGWIJS IN LEUSDEN Nel van den Bera is er al geruime tijd mee bezig om „Wegwijs in Leusden" aan te passen voor ge handicapten, dus om een wegwij zer te maken voor de minder valide mensen m Leusden, vooral ook voor de oude mensen. Nergens staat vermeld waar je in Leusden een invalidentoilet kunt vinden. Nergens staat vermeld welke openbare en semi-openbare ge bouwen goed toegankelijk zijn. Terwijl het met eenvoudige sym bolen, zoals dat met veel ANWB- en VW-brochures gebruikelijk is, kan worden aangegeven. Als Leusden de draad goed op pakt zou het een voorbeeld voor andere gemeenten kunnen worden waar een en ander ook moet ge beuren. „Wij zijn nog in een groeifase", zegt Frans Janssen. „We kijken een beetje naar het ROGA m Amers foort. Het ROGA heeft vijf jaar moeten knokken om geaccepteerd te worden. Nu hebben ze eigen plaatsje in het gemeentehuis in Amersfoort. Belanghebbenden en/of hun ouders behalen daar zeer veel resultaat. Wij hebben dus hoop op de toekomst en hopen met het meuwe college een nieuwe inspiratiebron mee te krijgen." LEVENSGEVAARLIJK Naast De Hamershof die levens gevaarlijk is voor visueel gehandi capten, zijn er ook zaken in de ge bouwen van de gezondheidszorg die dringend verbetering behoe ven. Bepaalde apotheken zijn bijna met toegankelijk, dokterspraktij ken zijn nauwelijks toegankelijk voor mensen in een rolstoel of an dere zwaar gehandicapten. Leus den zit er vol mee. Er móét iets gebeuren, het is toch niet aan vaardbaar dat de toegankelijkheid van stoepen m Leusden nog steeds met gerealiseerd is! Pas geleden tuimelde Harry Tol boom in een gat van anderhalve meter omdat de aannemer verge ten was daar een afrastering om heen te zetten. De gemeente zei toen: „Dat is de schuld van de aan nemer, want wij zijn slechts op drachtgever en dus niet verant woordelijk. Verantwoordelijk is de aannemer!" Zó wordt dat afgewimpeld. Een in validentoilet m het gemeentehuis is alleen maar bereikbaar via een vol gepropte bibliotheek-voorlich Frans Janssen: '...nieuwe college een nieuwe inspiratiebron.' tingsruimte en is onbereikbaar voor mensen in een rolstoel. Zo is er een heel scala van zaken waar overhéén gekeken wordt. Er wordt nog steeds gedacht dat het iets bij zonders is als je een stoeprand vlak maakt of een lantaarnpaal die mid den op een stoep staat weghaalt. Vóórdat er vergunningen afge geven worden voor nieuwbouw, zouden de aanpassingen voor min der validen in het ontwerp ingepast moeten zijn. Kassa's zouden mt el kaar gehaald moeten worden ten bate van rolstoelgebruikers. Voor al ook voor de oude mensen zijn aanpassingen in velerlei opzicht van groot belang Moeders met kinderwagens kunnen nauwelijks m winkelcentra terecht, omdat het vol staat met fietsenrekken en uit stallingen van winkeliers die de helft van hun inventaris buiten zet ten. Invaliden kunnen soms hun auto niet kwijt op de parkeerplaats voor invaliden, omdat daar door een valide wordt geparkeerd. Het is te hopen dat in de nabije toekomst ook de minder valide mens in Leusden zijn weg op een mensvriendelijke manier zal kun nen vinden door de hem in straten en gebouwen aangereikte aanpas singen. Wie meer wil weten over de werkgroep in op richting voor minder vali de mensen, kan zich wen den tot het volgende adres: E. Bonman, Wilden burgstraat 34, 3833 HE Leusden, telefoon: 033- 947016. 13 ent Vrijdagmiddag was ik op een afscheidsbijeenkomst. In het wijkgebouw van de Kruis vereniging aan de Rozengaar- de nam wijkverpleegkundige mevrouw Aagje Methorst af scheid van de Kruisvereni ging. Na zes jaar verpleegkun dige thuiszorg in Leusden gaat een ander haar werk hier overnemen. Is zo'n gebeurtenis de moei te van een kranteartikeltje waard? Er veranderen immers voortdurend mensen van baan. Maar deze keer was niet het feit dat zij hier weggaat het typerende, maar het werk dat zij binnenkort op zich gaat ne men. Na een laatste intense voorbe reiding, hoopt zij nog in de cember voor twee jaar te ver trekken naar Papoea Nieuw Guinea, het oostelijk gedeelte van Nieuw Guinea. In Kiunga, zo'n 80 kilometer van de grens van het vroegere Nederlandse gedeelte van Nieuw Guinea gaat zij werken in een vluchte lingenkamp. In dat kamp be vinden zich een groot aantal Papoea's die gevlucht zijn uit het Indonesisch gedeelte van Nieuw Guinea, het tegenwoor dige Irian Barat. Zo'n beslissing, om vrijwillig twee jaar van je leven in dienst testellen van vluchtelingen ver weg, waarbij je allerlei vanzelf sprekende gemakken in je le ven hier opgeeft, roept reac ties op bij de mensen die met haar geconfronteerd worden op deze afscheidsbijeen komst. Collega's vragen zich sf: het werk, dat ik hier doe, hoe belangrijk is dat eigenlijk? Go, waf zij gaat doen is toch lang niet zo makkelijk als wat ik hier doe. Een wethouder van welzijn realiseert zich, dat haar huwelijk een einde maakte aan grootse plannen, die zij ïnder- tijd had als verpleegkundige en hoe vanzelfsprekend het toen was, dat je als vrouw we- i.v.f ,(6-1 >ecii 5-201 5.201 Zij gaat dan toch maar. Ze laat van alles achter: familie, vrien den en kennissen, een prettige werkkring met veel leuke contacten, comfort enz. Zij mag dan, zoals een spreker zei „breed inzetbaar" zijn, dankzij uitgebreide ervarwg in psy chiatrisch werk, kraamzorg, verpleegkundige zorg, jeugd gezondheidszorg, opvoeding en voorhchting; de vluchtelin gen bij wie en met wie zij gaat werken vragen om sterke mo tivatie. Haar collega's verzekerden haar op ongmele manier van twee jaar lange ondersteunen de verrassmgen. Ook de in stelling die haar uitzendt „Vluchtelingenzorg Zuid-Oost Azie", geeft ondersteuning. Bij de waarschijnhjk beperkte ba gage die zij mag meenemen zal zeker ook het tegeltje zijn dat zij van iemand uit Leusden kreeg, met daarop „Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heeren hand. VUT-ter Aagje Methorst: '...vluchtehngenkamp wat anders dan woonwijk in Leus- den.' reldwijde plannen op je trouw dag opgaf. Ikzelf voelde een beetje ja loezie. Zo van: ik ben te oud geworden om nog zulke zin volle activiteiten op te pakken. Als ik nog jong zou zijn dan. Maar ik kan de klok niet terug draaien. Ook jaloezie om een andere reden. Met mij maken velen zich vaak druk over al lerlei wantoestanden ver weg en dichtbij en al die vluchtelin gen in de wereld „het is God geklaagd". Maar we blijven meestal steken in woorden en dan kun je jaloers worden op iemand die het niet bij woor den laat, maar die twee jaar lang een daad stelt, de daad bij het woord voegt. Om jaloers op te worden Onder de aanwezigen was ook bewondering merkbaar Veel nabestaanden weten niet precies wat ze zoal moeten doen na het overlijden van man of vrouw of van een van de ouders. Hoe zit het precies met de erfenis? Men weet niet veel over het erfrecht. Vaak laat de overledene weinig gegevens achter over bank- en giroreke ningen en over opdrachten tot automatische betalingen via deze rekeningen. De Postbank heeft over deze en andere vra gen bij nabestaanden een bro chure uitgegeven. Deze „Handleiding voor de na bestaanden" kan men gratis meenemen uit het informatie- rek in de hal van het postkan toor. De brochure behandelt vra gen als: Wie zijn de erfgena men als er geen testament is gemaakt? Wie bewaart het testament? Wanneer is er een verklaring van erfrecht door de notans nodig? Ook wordt ingegaan op de rol van de no tans bij het afwikkelen van een erfenis. Uitvoerig wordt duidelijk gemaakt hoe men als nabe staande dient om te gaan met een girorekening, zowel met een rekening op één naam als de „echtgenoteri'-giroreke- ning en de „en/of'-rekening. Ook de leningen en de hypo theek komen ter sprake. Hoe wel geen opwekkende, toch een nuttige brochure. De subsidie voor ouderen, die naar een kleinere woning verhuizen, gaat per 1 januari 1988 vervallen. Volgens staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting levert die maatregel structureel 47,5 miljoen gulden op. De bedoeling van de „Re geling geldelijke steun oude ren bij verhuizing" was: stimu leren dat ouderen, die over een tamelijk grote huurwoning beschikken gaan doorstromen naar kleinere huurwoningen. In zijn brief van 20 oktober aan de gemeenten schrijft de staatssecretaris dat je ouderen niet hoeft te stimuleren, want veel ouderen verhuizen toch wel naar een kleinere wonmg of naar een verzorgingstehuis. Het COSBO, het Centraal Or gaan van de Samenwerkende Bonden voor Ouderen, heeft protest aangetekend tegen het opheffen van deze regelmg. „De regelmg is immers be doeld om een bijdrage te ge ven in de vaak hoge verhuis- en inrichtingskosten. Juist ou deren met vaak lage inkom sten hebben die tegemoetko ming hard nodig." SNEL AANVRAGEN Of de staatssecretaris nog van gedachte zal veranderen is een grote vraag. Waar schijnlijk moet die vraag ont kennend beantwoord worden. Voor snelle aanvragers is er ng een mogelijkheid om toch die tegemoetkoming te ontvan gen. Ouderen die vóór 1 janua ri een toezegging krijgen, ko men wel in aanmerking voor een Financiële tegemoetko ming. Deze tegemoetkoming bedraagt m Leusden maximaal 3.000,-. Om voor deze bijdra ge of een lagere in aanmerking te komen moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Zo moet de huur van de woning die men verlaat hoogstens 375 gulden per maand bedragen. De aanvrager moet bij de verhuizing minstens 60 jaar zijn; het is voldoende als bij een echtpaar één van beiden die leeftijd heeft. Ook zijn er nog voorwaarden wat betreft de grootte van de woning die men achterlaat en de woning waar men naartoe verhuist. Heeft de „oude" woning vijf kamers of meer, dan moet de „nieuwe" woning minstens twee kamers minder hebben. Heeft de oude woning vier ka mers of minder, dan dient de meuwe woning tenminste één kamer minder te bevatten. Ook moet zowel de woning die verlaten wordt als de nieuwe woning een zelfstandige wo ning zijn; dus als men op ka mers woont, of gaat wonen, komt men met m aanmerking voor deze financiële tege moetkoming. Hoewel men bij de ge meente formulieren heeft om deze verhuiskostenvergoe ding aan te vragen, is het snel le aanvragers toch te advise ren om spoedig contact op te nemen met de afdeling Alge mene Bestuurszaken van het Gemeentehuis (tel. 941247, toestel 130). Ouderen die in verzorgingshuizen wonen, zullen geen voordeel hebben als zij geld terug krijgen van de belas ting. Zij moeten dat belastinggeld verrekenen met hun eigen bijdrage in de kosten van het wonen en verzorgd worden in het verzorgingshuis. Staatssecretaris Koning van Financiën wil aan deze situatie niets veranderen. Belastinginspecteurs moeten aan de Gemeentelijke So ciale Diensten doorgeven hoeveel belastinggeld deze ou deren terugkrijgen. Dat bedrag moet dan worden verre kend met de eigen bijdrage. Zowel de ANBO, de algeme- vart Sociale Diensten, hadden ne bond van ouderen, als de heftig geprotesteerd tegen de vereniging van directeuren plannen van staatssecretaris Koning. Deze protesten wer den overgenomen door het Kamerlid Van Es (PSP) in schriftelijke vragen aan de staatssecretaris. De Staatssecretaris ant woordde vorige week op deze vragen. Hij vindt dat bij het vaststellen van de eigen bij drage van ouderen wel dege lijk rekening moet worden ge houden met teruggekregen belastinggeld Ook andere in komsten worden immeis ver rekend op de eigen bijdrage, aldus de staatssecretaris. Een beroep op de geheim houdingsplicht van belasting inspecteurs wijst hij af, want daarmee is geen enkel belang gediend. De moeite die men heeft ge daan om via het invullen van een T-büjet wat belastinggeld terug te krijgen wordt voor deze ouderen m een verzor gingshuis dus met beloond.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5