Een ochtend met de foreign Contact Group lakelij kheden nieuwe lit net bedrijfsleven Minnaars foto aktie op ireekmarkt )e Biezenkamp Hosselweek Vertoning kinderfilm 'Easy Deal' in De Geut Vergadering Dienstenbond FNV Expositie Benoeming in bestuur Soccle plaatselijk nieuws LEUSDEN - Het onstuimige herfstweer zal er ongetwijfeld de reden van zijn, dat er deze derde vrijdagochtend van oktober zo weinig vrouwen naar de Foreign Contact Group (F.C.G.) komen. Deze groep telt twintig leden en komt gewoonlijk iedere eerste en derde vrijdag van de maand bijeen in Vrouwenontmoetingscentrum "t Vooronder', in de kelder van het Leusdense gemeentehuis. Het enige wat hen tot groep maakt, is dat het Engels hun moedertaal is. Deze keer bestaat de 'group' uit Penny, Penny's moeder, haar twee kinderen, Trudy, Yan met twee kinderen, en gastvrouw Gerda Niessen. Dat zijn er niet veel, want gemiddeld bezoeken ongeveer vijftien leden de ochtenden. iy's 'granny' die vierentachtig »u ook meekomen, maar „she a cold", ze werd verkouden, ;on de storm dus niet trotse- Koffie, cake en kruidkoek cir- eren. De kinderen spelen op grond met elkaar. De vrouwen uiven de stoelen bij en vertel- elkaar hun belevenissen, my is erg onder de indruk van i ontmoeting met een Engels sje dat een baby van drie inden heeft. Het meisje kent mand en wist niet meer hoe ze hier zou kunnen redden, iny heeft aangeboden om haar jwijs te maken en heeft haar het spoor van het consultatie- eau gezet. ÏTENSHUIS zijn zeer veel Engelstaligen in regio", vertelt gastvrouwe da Niessen. „De mannen zijn hele dag weg om buitenshuis perken. Hun vrouwen zitten in en hebben er behoefte aan |eens lekker te kletsen zonder ze over de taal na hoeven te :en. Hoe zeg ik dit? Hoe zeg ik Het is prettig om vrouwen te loeten die in hetzelfde itje zitten." Vrouwen met kin door Anco Mali deren komen in 'Het Vooronder' een paar uurtjes koffie drinken en lekker met elkaar in het Engels praten. Ze krijgen daardoor ken nissen en vriendinnen, wat de eenzaamheid opheft. Iedereen krijgt een telefoonlijst mee, en kan op een baaidag een ander bellen en even een praatje in het Engels maken. Eén van de vrouwen had een heel slecht beginjaar in Holland, en vertelde aan Gerda Niessen dat ze, als ze thuis kwam van de koffie ochtend alles op een rijtje kon zet ten en weer verder kon. In de Foreign Contact Group zit ten Engelsen, Amerikanen, een Duitse die tolk Engels was, een Zuidafrikaanse, een Colum- biaanse, een vrouw uit Wales, en een vrouw uit Maleisië. Het zijn vrouwen Wier man door een En gelse firma is uitgezonden, vrou wen van Amerikanen die op de basis Soesterberg werken, En gelstalige vrouwen die met een Nederlander getrouwd zijn. culturele jnpnn Waan uzelf in het land van de rijzende zon en vergelijk de mode uit twee culturen onder het genot van een traditionele drank. Slotlaan 255-257 3701 GG Zeist Tel 03404-14275 WAAR EEN WERELD VAN MODE VOOR U OPEN GAAT. Modehuis Houweling begroet u deze maand in een sfeer van het DONDERDAG 29 OKTOBER 1987 dere Nederlanders. Ze willen wer ken en integreren in het Austra lisch maatschappelijk leven. Maar als ze ouder worden trekken ze naar de Nederlanders toe, en vin den elkaar soms weer in de ser viceflats die nu ook in Australië gebouwd worden." PENNY'S MOTHER Penny's moeder blijkt al voor de tweede keer met héér moeder in Nederland op bezoek te zijn. In maart van dit jaar bezocht ze ook de gehouden Mexico-avond. We komen zo vaak nu, zegt ze, dat we ons hier thuis voelen. „It creates mee international feelings, and that is important. We are always very very welcome, and a lot of persons speak very good Eng lish." Penny's moeder vindt de bloemen in Holland erg mooi en het eten heel erg lekker Ze heeft een zoon m de Arabische wereld, met kin deren op een internationale school, en ze vindt het erg belang rijk dat veel mensen uit verschil lende landen elkaar ontmoeten. Ze vindt het prettig dat de jongere Engelsen veel reizen en kennis maken met anderen in Europa, zo dat er op den duur een Europees volk kan ontstaan. Ze verheugt zich op de aanleg van de tunnel onder het Kanaal door. Al eerder had ze in Holland wat rond gekeken, maar ze was er toch eigenlijk nooit echt geweest. „I needed something to bring me here". In hotels leven is overal op de wereld hetzelfde: je leert er een land en een volk niet mee kennen. Nu gaat ze naar Amster dam en gaat Van Gogh bekijken. „He is my favourite anyway." Ze maakt gebruik van treinen, bus sen, boten, trams en voelt zich op haar gemak in Nederland. En haar bejaarde moeder is ook gek op Nederland en verheugt zich steeds op haar bezoek aan Penny. Gerda Niessens opzet: gezellig Engels met elkaar praten in een ongedwongen sfeer is een suc cesformule. Er worden hechte banden tussen de Engelstalige vrouwen gesmeed. De vrouw uit Maleisië komt altijd twee maan den met verlof naar Nederland en komt dan naar de Foreign Contact Group in Leusden. Opgetogen zegt Gerda: „Ze krijgt nu een baby en komt voor een half jaar naar Ne derland. Het zal enig zijn om haar al die tijd hier te hebben." Wie rnéé wil doen met de groep of iemand weet die graag Engels zou willen praten met Engelstali gen kan bellen naar Gerda Nies sen: 033-944572. Als dat op prijs wordt gesteld komt Gerda eerst eens thuis om over de groep te praten, zodat de drempel om op de tweewekelijkse koffieochtend te komen zo gering mogelijk zal zijn. (advertentie) het kopje koffie om half elf. „In England coffee is between nine and twelve". En aan het handen geven „You don't shake hands so often in England". Lachend voegt ze er ook aan toe: „And the birth days'. In Engeland was ze ook ge wend dat de arts alles regelde voor de bevalling. Hier moest ze ervaren dat haar arts zei dat ze haar baby thuis kon krijgen tegen die en die prijs. Ze wist mets over de verloskundige en over de kruisvereniging waar ze allerlei za ken zou kunnen huren. Dat moest ze allemaal zelf uitdokteren. Ze vindt het heerlijk om koffie te ko men drinken met de Foreign Con tact Group. „But: now I am so busy with the two children all is not so bad anymore". GEMEENSCHAP De Engelstaligen van over de hele wereld vormen, ondanks hun to- de tijd dat haar echtgenoot op een zakenreis voor enkele weken is. Weer een ander zit in Turkije. AUSTRALIË Een der aanwezige vrouwen ver bleef achtentwintig jaar in Austra lië. Haar man is dominee, zijzelf arts. Zij vond de natuur heel erg mooi en genoot daarvan. Zij en haar man waren beiden indertijd zeer goed m Australië ontvangen, hadden beiden meteen hun plaats in de samenleving. Er werd direct iets van hen verwacht, ze moesten zich meteen invoegen in het pa troon, en dat wilden ze ook. Ze wa ren immers naar Australië vertrok ken uit een zeker idealisme. Dus ze probeerden echt niet te den ken: zoals wij het gewoon zijn, dat is het goede en zó móét het. Meer van: laten wij kijken hoe zij het ge wend zijn en méédoen. Dat was een reuze goede entree. Trudy land terug te gaan en zich in het centrum van het land te vestigen. Dat werd Leusden waar ze goede vrienden hebben. ZOLANG JE WERKT Trudy: „Zo lang je werkt is het okee. Je hebt alle mogelijkheden, je hebt kontakten, je hebt je plaats. Maar als je met meer werkt moet je je helemaal aanpassen aan het leven zoals de Australiërs dat leven. Dat betekent soos- en clubleven, en dat ligt mij niet zo. En hiér gaat voor ons alles vanzelf. Daarom kom ik in de Foreign Contact Group, omdat ik weet wat buiten landse vrouwen moeten voelen die de Nederlandse taal niet spre ken en vreemd staan tegenover de Nederlandse gemeenschap. Ik vind het heel goed dat deze groep er is, zoals zij dat doen: gericht op de ènder. Ze niet meteen de ei- De Foreign Contact Group, gezellig bij elkaar voor 'drmks eind snacks' in de worung van één van de leden. taal verschillende achtergronden, toch een soort lotsgemeenschap met elkaar, waarbij de Engelse taal de verbindingsschakel vormt. Het heeft nog iets van het vroe gere koninkrijk, van good old England en de Common-wealth- gedachte Een sfeer en gevoel waarbij iemand als Margaret That cher graag aanknoopt. De vrouwen informeren waar die is en hoe het met die gaat. Eén van de afwezige vrouwen blijkt mo menteel vier ochtenden per week een cursus Nederlands te volgen, zodat ze tot haar spijt de koffieoch tenden moet laten schieten. Een andere vrouwe heeft haar schoon vader over. Een andere vrouw is even naar Engeland overgewipt in voelt zich dan ook heel bevoor recht. Zo lang ze werkten ging al les prima. Maar toen ze een punt achter hun werk zetten voelde vooral zij dat de tijd gekomen was om terug te keren naar Nederland. Hun kinderen, omstreeks de veer tig jaar, hadden allemaal hun ei gen werk en leven, waren ge trouwd met Australiërs en waren volkomen geïntegreerd in het Au stralische leven. Gedurende de gehele Australi sche periode kwamen Trudy en haar man veelvuldig voor zo'n maand of drie met verlof naar Ne derland en hadden voortdurend het kontakt met familie, vrienden en kennissen onderhouden. Zo besloten ze dit jaar naar Neder genheid afnemen en ze tegelijker tijd wegwijs maken in het Neder lands maatschappeli jk leven BEREID JE VOOR Trudy tekent bij haar verhaal aan dat wat zij ondervond toen ze uit haar werk stapte eveneens in Ne derland wordt ondervonden door mensen die met pensioen gaan. „Er wordt ook altijd tegen oude ren gezegd: bereid je voor op je pensioen, want daarna worden de zaken héél anders! Zorg dat je een bezigheid, een hobbie hebt." „Veel Nederlanders m Australië willen, zo lang ze werken, weinig of niets van doen hebben met an- LEUSDEN - Speel- en recreatiever eniging 'Blijhof, Lisidunalaan 2, vertoont zaterdag 31 oktober om 10.30 en 13.30 uur een kinderfilm. Het betreft het in het nederlands gesproken sprook 'Repelsteeltje', j De vertoning duurt 90 minuten. De toegangsprijzen zijn ƒ2,- voor le den op vertoon van lidmaatschaps- bewijs, en 3,50 voor niet-leden. Meer inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Corrie Mallant, telefoon 941071. 'Er was eens...' Zoals ieder sprookje begint ook 'Repelsteeltje' met deze woorden. Het arme meis- je Katie wordt door de toverkun- sten bevnjd uit een klein paleiska- mertje, waarin zij door een heb- I zuchtige koning was opgesloten. Het sprookje eindigt zoals altijd j met: '...en ze leefden nog lang en gelukkig.' LEUSDEN - De hard-rock-band INTEGRATIE „Er is geen cursus te volgen", zegt Gerda, „hoe je moet integre ren in de Nederlandse samenle ving. Je moet maar zien hoe je dat redt, en de aanpassingsproble men kunnen soms zó groot zijn dat iemand zich erg ongelukkig voelt. Daarom is mijn voorgangster Kate met een Foreign Contact Group gestart, en ik heb dat overgeno men en voortgezet. We zijn naar 'Het Vooronder' gegaan omdat je vijftien vrouwen met kinderen niet meer in de huiskamer kunt heb ben. Hiér hebben we de ruimte! Eenmaal in de maand komen we 's avonds bij iemand thuis. Laatst had er één een dartboard meegeno men en hebben we gesjoeld. In november gaan we bowlen. In de cember hebben we een Christ- mas-party met borreltjes en hap jes, en dan neemt iedereen een cadeautje mee." Jan uit Wales voelt zich inmiddels als een vis in het water. Zij is al twaalf jaar in Holland. Ze ont moette haar Nederlandse man toen ze met vakantie in Nederland was. Ze wilde het voor een jaar of twee in Nederland proberen, en ze blééf. Zij spreekt uistekend ac centloos Nederlands. EIGEN KEUS „Het was mijn eigen keus", zegt Jan. „Maar andere vrouwen heb ben die keus niet. Die moeten hier wonen want die zijn getrouwd met iemand die hier moet komen voor zijn werk. Dat is het verschil. Ik ben hier gekomen, ik heb hier ge werkt, ik ben getrouwd, ik heb twee kinderen. Allemaal uit eigen wil. Wel heb ik het een paar keer heel moeilijk gevonden. In het begin is alles zó leuk, zó nieuw, zó vreemd. Iedereen kent Engels en spreekt Engels met je. Dat duurt een jaar. En dan begint het: eigenlijk kent ze geen Nederlands. Maar ze ge ven je geen kans om Nederlands te leren! Je weet dat je hier blijft, dus er móét iets gebeuren. Dan verliezen mensen hun interesse, maar de echte vrienden blijven en helpen je. Goede vrienden heb ik nog steds. Niet alleen buitenlanders, ook Ne derlanders. Ik vind het leuk om hier met de Engelstaligen samen te komen. Om niet over elk woord te behoeven na te denken. Het is ook belangrijk om je eigen taal bij te houden. Rhys, mijn zoon, is tweetalig en mijn dochtertje Cen wordt dat ook. STUMBLING BLOCK Nederlands leren is moeilijk. Op de televisie begrijp je de helft van wat de mensen zeggen, als je ge luk hebt in het begin. Maar als je één woord met kent, stop je en verlies je de rest van de zin. Déér moet je overheen komen en dat duurt een jaar of twee. Ik heb nooit les genomen, omdat ik wilde werken om geld te verdienen en daarna kreeg ik de kinderen, zo dat ik geen tijd meer had." Jan vindt dat er een groot verschil is tussen Engelsen en Nederlan ders. Nederlanders zijn wel aar dig, vindt ze, maar het is heel moeilijk om 'dieper' te komen. Er zijn bepaalde dingen die Neder landers niet begrijpen kunnen. Ie dere cultuuur heeft zijn eigen an dere gewoonten. Die roots, die wortels, déér zit het in. De Engels taligen hebben een ander soort humor. Ze kunnen makkelijk om zichzelf lachen. Dat heeft Jan bij Nederlanders met kunnen conste- ren. Sommige Nederlanders kent ze tien, twaalf jaar, en nóg zijn er dingen zegt ze, die ze nóóit met die mensen kan bepraten, die sla je over. Je gaat rond de kanten, maar je raakt nooit de kern. In de Foreign Contact Group kan dat wel. Daarom komt ze er graag. Heimwee heeft ze met. Nooit last van gehad ook. Wèl mist Jan kleine dingen als de pickled onions. Iedere keer dat ze naar Wales gaat neemt ze er potten vol van mee. Ze had ook geen ingre diënten voor de Christmaspud- ding, en die heeft Penny's moeder nu voor haar meegebracht; de pudding is al klaar! Penny komt uit Cornwall. Ze woont twee jaar in Nederland, is getrouwd met een Nederlander. Ze vindt de Nederlanders best aar dig, maar is nog niet gewend aan fóDEN - Vishandel Van Dier- heeft deze week uitgeroepen tosselweek. Bij winkelcentrum Biezenkamp' heeft het bedrijf 'om vrijdag een speciale stand, fin mosselen worden gekookt, *aar iedereen ze gratis kan 6ven. Daarnaast is er informatie handen over recepten met selen. Zoals ook blijkt uit de tatie bij dit artikel, vindt het ^jf: 'Doe het met mosselen.' LEUSDEN - Gedurende vijf ach tereenvolgende weken maakt Foto Muns, als het even kan on gezien, een foto van bezoekers van de weekmarkt bij winkelcen trum 'De Biezenkamp'. Deze ak tie wordt gehouden in verband met het 25-jarige bestaan van het koopcentrum. Dinsdag 27 oktober werden de personen 'gesnapt die op de twee bijgaande foto's zijn omcirkeld. Hun pnjzen en de zaak waar deze kunnen worden afgehaald, zijn achtereenvolgens: 1. Één fles 'Leusder spul' bij Slijtenj Van de Hengel; 2. Boodschappen ter waarde van 25,- bij Spar Aldenzee; 3. Grote pot chrysanten bij de Bloem- tiek. LEUSDEN/AMERSFOORT - De Dienstenbond FNV afdeling Eem- land houdt maandag 2 november een bijeenkomst m 'De Amershof Snouckaertlaan 2 m Amersfoort, in het kader van de vaststelling van het arbeidsvoorwaardenbeleid 1988. Deze vergadering begint om 20.00 uur. Tijdens deze bijeenkomst wordt een inleiding gehouden aan de hand van een video-film. Verder zal het arbeidsvoorwaardenbeleid van volgend jaar onder de loep worden genomen. Tijdens een eer der dit jaar gehouden zogenaamde opiniërende vergadering van de afdeling Eemland werd duidelijk, dat dit beleid zich zou moeten rich ten op arbeidstijdverkorting, werk gelegenheid, flexibele kontrakten en handhaving van de koopkracht. Of dit de daadwerkelijke lijn wordt, hangt onder meer af van wat de FNV-leden op de vergadering van 2 november te berde brengen. LEUSDEN - Tijdens de gemeente raadsvergadering van vanavond wordt de leden voorgesteld ak koord te gaan met de benoeming van wethouder Evelien Blom (CDA) in het bestuur van de Stichting Soc cle als vertegenwoordiger van het Leusdense college van burge meester en wethouders. Voorheen werd het gemeentebestuur verte genwoordigd door wethouder Fons Ummels (CDA) die zoals be kend, sinds 15 oktober geen wet houder meer is. Stichtmg Soccle, een afkorting van Stichtmg Sociaal-Culturele Centra Leusden, is een rechtsor- gaan dat onderdak verschaft aan diverse niet-commerciële organi saties op het gebied van cultuur en welzijn. Enige ervan zijn 'De Til', de bridge-clubs, 'De Woelige Hoek', 'De Moespot', 'Groot Krakhorst', en 'Rust in Vrede' van 'De Rockers'. LEUSDEN/AMERSFOORT - De Leusdense kunstenares Wies Ver- ploegh-Van Hoorn exposeert van vrijdag 6 november tot en met vrij dag 4 december in de hal van het gebouw van Levob Verzekeringen, Utrechtseweg 12. De tentoonstel- 'Easy Deal' treedt zaterdag 31 okto- J ber op m jongerencentrum 'De Geut', Zwarteweg 29. De muziek van de groep wordt beïnvloed door David Lee Roth, Ozzy Osbor ne en Van Halen. Zaterdag staat onder meer de nieuwe demo 'Out of Balance' op het programma. De band is afkomstig uit Amersfoort en bestaat uit vier man, en wel Har- co Willemsen (gitaar), Paul van Dijk (gitaar), Wout Warmerdam (basgitaar/zang) en Kris ten Hoedt (drums). Op de dag van het optre den gaat 'De Geut' om 21.00 uur open. De entreeprijs is 2,50. Het jongerencentrum haalde af gelopen seizoen enige hard-rock- bands naar Leusden. De optredens van de groepen werden een groot succes, en daarom besloten de or ganisatoren ervan om er meer uit te nodigen. 'Easy Deal' is de eerste hard-rock-groep die in dit seizoen 'De Geut' aandoet. üng is vnj toeganxeujK, en wei op werkdagen van 9.00 tot 16.30 uur. Deze kunstenares (45 jaar) volg de haar beroepsopleiding aan de Academie voor Beeldende Kun sten van Rotterdam. Haar oevre omvat potlood- en pentekeningen, etsen, aquarellen en olieverfschil derijen. Haar stijl kenmerkt zich door naturalistische elementen en oog voor detail. iiiiiiiilllliliiliiiiiiiiiiiiilllilliliiiiiillllilillllllllilllliiiilllllllliiliiliiiiiliiliiiiiiilliiiililiiiliiiiiiiliiili Foreign Contact Group C.G.). Voor velen wellicht chts bekend van de agenda's le Leusder Krant. Vrij vertaald ekent de naam ervan: kon- tgioep voor buitenlanders. De taling onthult echter nog niet tl. Wie maken deel uit van deze groep, wanneer en waar komt de groep samen en wat ge beurt er dan? Allemaal vragen die door onze correspondent Anco Mali worden beantwoord. Zij ging op visite bij de groep en maakte het volgende verslag. iiiiiiiiiiilliliiliiiiiiililiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllllilllliiiiiiiiiiiiiiiiilliiiiliiiiiilllllllllllllllllllllliliiiiiii

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7