/Ollege positief over pvang asielzoekers fieuwe postkantoor i gebruik genomen SERVA VOLVO aagin leusder kranl? 'Dorpsbreed Vrouwenoverleg' Expositie schilderijen Lesprogramma over hergebruik van huishoudelijk afval BDUI EINDREDAKTIE: Hans Mosterd Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden usden verschaft wellicht 75 vluchtelingen onderdak Lezers service Konijntje m de Wetering Redaklie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 17,20 per kwarlaal Uitgave BDU BV krant s DINSDAG 10 NOVEMBER 1987 - 19e JAARGANG NO. 54 (Van de redaktie) iusden - 'Alles overziende zijn wij thans van mening dat in de wens van het ministerie tot reserveren van woon- limte voor asielzoekers positief behoort te worden tege- oetgekomen.' Zo begint de conclusie van de Notitie sielzoekers, die het Leusdense college van burgemees- ren wethouders vorige week vrijdag uitbracht. De noti- is een gevolg van het verzoek van het ministerie van elzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) aan de ge- senten in Nederland om mee te werken aan vrijwillige ivang van asielzoekers. Het aantal asielzoekers dat vol- >ns dit gemeentelijke stuk eventueel in Leusden onder- ik zou kunnen krijgen, is vijfentwintig in 1988 en vijftig in 89. der wordt geconcludeerd, de uitvoering van een pro- jekt initiatieven dienen te worden betrokken 'van particuliere, ker kelijke of sociaal-maatschappelij ke aard'. Het schrijven merkt op, dat het particuliere initiatief vaak komt van de organisatie Vluchtelin genwerk Nederland (V.N.). regeling Medewerking van de gemeen ten wordt gevraagd op grond van de Regeling Opvang Asielzoekers (ROA), die op 1 november 1987 in werkmg trad. De Leusdense notitie legt uit: 'De regeling is tot stand gekomen onder druk van de toene mende stroom van asielzoekers in ons land. Het ministerie van WVC houdt rekening met een aantal van 12.000 in 1987. Tot nu toe hebben vooral de grote steden de asielzoe kers opgevangen. Het nieuwe op vangsysteem beoogt een humane, maar sobere, opvang van die asiel zoekers die in Nederland de uitslag van hun asielprocedure mogen af wachten. De fasciliteiten mogen niet beter of slechter zijn dan die in de ons omringende landen.' Met nadruk stelt de notitie dat de ROA is bedoeld om de tijdelijke opvang van de asielzoekers te re gelen. Er staat: 'De Roa op zich brengt geen integratie met zich mee.' Tijdens de procedure die ie dere asielzoeker dient te doorlo pen, is het namelijk niet zeker of hij of zij in ons land mag blijven. Als dat voor de betrokkene positief uit valt, kan de asielzoeker zelf beslui ten of hij in 'de gemeente van eer ste opvang" blijft wonen. De notitie vertelt, dat de mede werking van een gemeente aan de ROA 'vrijwillig' is en 'op contract basis' gebeurt. 'Deze contracten zijn in beginsel voor onbeperkte tijd. Het aantal mensen, dat in een woning wordt ondergebracht, is af hankelijk van de grootte en inde ling van die woning. De gemeente kan geen voorkeur uitspreken voor categorien asielzoekers. In de praktijk zal in het overleg met het ministerie van WVC rekening wor den gehouden met de nationaliteit, politieke overtuiging en taal van de in een gemeente geplaatste asiel zoekers', alsdus het gemeentelijke stuk. Een woordvoerder van de ge meente licht toe, dat het college voor wat betreft de benodigde wo ningen denkt aan 'bestaande grote woningen'. heroverwegen Het ministerie deed m dit ver band al in juli van dit jaar een be roep op het Leusdense college. Toen werd door het dagelijkse be stuur volgens de notitie 'wat afhou dend' gereageerd. Als redenen worden hiervoor gegeven: 'Leus den heeft m het verleden zeer loyaal meegewerkt aan de opvang van vluchtelingen, onder andere Vietnamezen. Verder werd over wogen, dat het aantal ingeschreven woningzoekenden groeit.' Ten slotte wees het college het ministe rie erop, dat Leusden onvoldoende woningcontingenten krijgt toege wezen om meer vluchtelingen op te vangen. Inmiddels heeft het ministerie verzocht om deze houding te her overwegen. Daarom is de betref fende notitie geschreven, en wordt over de opvang van deze buiten landers binnenkort overlegd met gemeenteraad. Uit het cijfermateriaal bij het schrijven blijkt onder meer, dat voor vijfentwintig asielzoekers vijf of zes wonmgen vrij gemaakt moe ten worden, en dat op grond van een rijksbijdrage een beroeps kracht kan worden aangetrokken. Deze persoon zou zich moeten be zighouden met de begeleidmg van de asielzoekers. Dat zou volgens de notitie kunnen voorkomen, dat er 'een te grote druk op de ge meentelijke afdelingen' ontstaat. De laatste 'opmerkmg' in het ge meentelijke stuk is, dat 'de druk op het maatschappelijke werk en de plaatselijke gezondheidszorg' zal toenemen, wanneer Leusden asiel zoekers gaat opvangen. Er wordt uitgelegd: 'Vluchtelingen zijn men sen met emotionele problemen, die zich vaak al dan met lichamelijk zullen uiten.' Bij navraag verduide lijkt een woordvoerder van de ge meente: 'Met lichamelijk wordt be doeld, dat bij zich bij die mensen psycho-somatische klachten voor doen. De opmerking wordt ge maakt in verband met de druk op de gezondheidszorg.' Hij bena drukt: 'Er wordt ruet bedoeld, dat wordt verwacht dat de asielzoe kers lantaarnpalen uit de grond trekken en dergelijke.' DEN - Afgelopen vrijdag heeft burgemeester A. Panis, iet doorknippen van een lint, het nieuwe postkantoor van n aan de Mulderij 1 geopend, tte opening verrichtte burgemeester Panis de eerste post- ieling. Hiervoor ontving hij alle postzegels, op de kin els na, die door de PTT in 1987 zijn uitgegeven. zame gang van palvioen naar nieuwbouw en stelde verheugd vast dat de gemeente op het laat ste moment veel goed had ge maakt. Daarbij doelde hij op het verplaat sen van noodgarages 'het papier prikken', en in het bijzonder de aanleg van een parkeer plaats voor gehandicapten. Deze par keerplaats tegenover de ingang van het nieuwe postkantoor, heeft een verbeterde constructie ten opzichte van soortgelijke part keerplaatsen in de gemeente. Het vak is breder, en afgerand met een aflopende verhoging, het geen het uitstappen voor gehandi capten vergemakkelijkt. Eigenaar dig is overigens wel, dat de oprit op de stoep voor het postkantoor vlak bij de hoek, zo'n twintig me ter voor de voordeur is gekomen. snufjes De heer Boehlen, direkteur van het hoofdpostkantoor Amersfoort, waaronder Leusden bestuurlijk Burgemeester A. Panis toont de zegels die hij ter gelegenheid van de opening kreeg, aan zijn echtgenote. versterking erg welkom is, zoals in het Lisidunahof. Het werk bestaat daar uit vriendschappelijk contact- beleiding bij het zwemmen van se nioren en bij de senioren-societei- ten. Mocht u willen helpen bij één van genoemde werkzaamheden blijft resorteren, wees op de ko mende 'privatisering' van de PTT. Terwijl de burgemeester vriende lijk gewezen had op het feit dat de postbeambten nu de buren van de gemeentehuis - medewerkers wa ren geworden, wees de heer Boehlen op de weg die daar on miskenbaar tussen zat. Voor de rest ook van hem niets dan lof voor het nieuwe postkantoor met een oppervlakte van 700 m2, vijf maal groter dan het oude. De nieuwe snufjes werden gememoreerd, zoals de schrijftafeltjes, de streep „zoiets kun je alleen realiseren waar het kan, het kan in Leusden", de verkoop van Bungalowvakan ties, de koerierservice EMS, de verkoop van Hypotheken, de mo gelijkheid fotocopieën te maken in het postkantoor en de videofilm in de hal met door de PTT en Leus dense bedrijven aangeleverde spots (op proeD- GAT De architect, de heer C. Smits die dan kunt u contact opnemen met mevrouw Marees Brouwer, tele foon 940977 of met mevrouw Ina Bakker, telefoon 941956. De semoren van Leusden kun nen naar de dinsdagmiddagsoos in de RODA-kantine, Burg. Burning- park van 2 uur tot ca. 4.30 uur. in mew ot mindere mate bij alle winkels en huizen van het aange bouwde gedeelte van winkelcen trum de Hamershof betrokken was, vond dit gedeelte nog niet helemaal af. Hij wees daarbij op 'het gat van Leusden'. Daarmee bedoelde hij de achterzijde van de Hema en Albert Heyn. Aan de Noorderinslag wenste hij „een im ponerende pui" 1920-1987 Na de dankwoorden van de di- strictsdirekteur liep het hele ge zelschap richting postkantoor, waar de officiële handeling werd verricht. Daarbij vielen twee PTT- medewerkers op; de één gekleed in een historisch kostuum uit de jaren twintig, de ander in de aller nieuwste out-fit. Het oude kostuum, waarvan he laas de koperen plaat ontbrak, werd gedragen door de heer Van de Pluym, voorman van de Leus dense postbestellers en gekozen 'op z'n snor'. De sprekers van die morgen hadden gemomereerd dat een postbesteller tot in het be gin vain onze eeuw een belangrijk figuur was. Hij kon de te bestellen brieven voorlezen... en op ver zoek terugschrijven. Heléne Drijver, postbesteller in Amersfoort droeg het nieuwe vrouwelijke uniform voor postbo des: Blauwe strech bandplooi broek, rood vest, witte bloese met klem rood streepje en blauwe parka. Leusden heeft tot nu toe slechts één vrouwelijke postbesteller in part-time dienst, op zaterdag. drukte Na de opening en de officiële rondleiding volgde een receptie voor de zakelijke relaties van de plaatselijke FIT Om drie uur 's middags ging het postkantoor voor het publiek open. De belang stelling was enorm. De hele mid dag en avond vormde zich dichte njen, niet voor het loket, maar zoals het tegenwoordig in Leus den kan. netjes achter de streep. (advertentie) AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 lel. 033-630154 Reünie St. Jozefschool klapstuk Steunverlening aan familieleden (ex)psychisch zieken op de tocht Het weer Simeon-manifestatie geopend Stichting Vrienden van Lisidunahof gaan met college praten over vakantiewoning Miniatuurtje Start verkoop kinderpostzegels College kreeg petitie van gezinsverzorgende instellingen Roda (za) heeft aan WA geen kind Achterveld naar royale winst LEOS onvermoeibaar langs Unitas Herstel LHV via ruime zege Zilver voor „opa" Snoek Pag. 3 Pag. 3 Pag. 3 Pag. 5 Pag. 5 Pag. 5 Pag. 7 Pag. 7 Pag. 8 Pag. 8 Pag. 9 Pag. 9 Pag. 9 LEUSDEW - Het 'Dorpsbreed Vrou wenoverleg' houdt woensdag 11 november een bijeenkomst in Vrouwenontmoetingscentrum 't Vooronder, Burgemeester Van der Postlaan 2. Aan dit overleg kan ie dere Leusdense vrouw meedoen, en heeft een drieledig doel: de be trokkenheid van vrouwen bij de politiek vergroten, het inzicht ver breden van hen die in de politiek bezig zijn, en signaleren wat er leeft onder de vrouwen. Op de genoemde bijeenkomst zal onder meer het eerste concept van een emancipatie-info voor Leusden, besproken worden. Wie er over wil meepraten, of anders zins van gedachten wil wisselen, is welkom. Meer informatie wordt verstrekt door Wil van de Kar, te lefoon 033 - 940953, of Tineke Klerk, telefoon 033 - 947337. AMERSFOORT - Dirk Koopman ex poseert van 14 november tot 3 de cember schilderijen in atelier/gale rie 'Kijk eens', Flintplein 7 in Amersfoort De tentoonstelling wordt geopend op 14 november van 14.00 tot 17.00 uur. De ope ningstijden van de expositie zijn: donderdag van 19.00 tot 21.00 uur en vrijdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Meer informatie wordt telefonisch verstrekt via nummer 033 - 724014. Een oheverfschildenj uit 1986 van Dirk Koopman. Het is uitgevoerd in felle kleuren die hier uiteraard niet te zien zijn. De titel van het kunstwerk is: 'The dancers are all gone under the hill I.' Het formaat is 100 bij 125 centimeter. chljnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus miheberichten en losse advertenties 44 cent per mm |kontrakten belangrijke korting 'Jerheitjes f 1.44 per regel (48 cent per mm) 3 nummers 75 cent per stuk Nngstijden van ons kantoor kantoor Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage p van 9 00-12.00 uur en van 14 00-17 00 uur geopend lerdags gesloten LEUSDEN - De gemeente Leus den heeft samen met het bedrijf 'De Milieuboer' uit Amersfoort een lesprogramma samengesteld over het hergebruik van huishou delijk afval. Dit programma is be doeld voor gebruiK op ue wsis- scholen. Het bestaat uit een lesbrief en een videoband. Woensdag 28 ok tober is dit lesmateriaal verstuurd naar de direkties van alle en bijzon ders basisscholen in Leusden. Wanneer u voor dinsdag- resp donderdagavond 18 00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur). Tel 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te be reiken is, kunt u kontakt opnemen met BDU b.v., afd. Lezersservice tel.nr. 03420-94206 Oud: palvioen;

Leusder Krant | 1987 | | pagina 1