teünie bleek met 1700 gasten absoluut klapstuk 3331 teunverlening aan familieleden 'lex)psychisch zieken op de tocht .LEUSDEN leusiflepkrant fiering 75 jaar St. Jozefschool leverde week vol festiviteiten op: leusder krant Snelheids controle Reünie. LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 fbex weekinclegemeefiW\ Leusden Achterveld iüjls subsidie aan identiteitsgebonden samenlevingsopbouw stopt fat////////, Normale oktober DINSDAG 10 NOVEMBER 1987 plaatselijk nieuws ACHTERVELD - Vorige week werd het feest gevierd van het S-jarig bestaan van de St. Jozefschool. Ongeveer twee jaar eleden besloot het schoolbestuur, om het 75-jarig bestaan van e St. Jozefschool niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Er werd jn comité samengesteld dat in samenwerking met het bestuur en feest zou organiseren. In die twee jaar heeft het comité heel ard gewerkt. Dat men dit niet voor niets heeft gedaan is de fgelopen week wel gebleken. De foto's die Achtervelds geschiedsschrijver Jan Schouten (rechts op de foto) bijeen gebracht had, vonden grif aftrek. et feest werd vorige week maan- sg beginnen met een optocht por het dorp met alle leerlingen m de school. Na afloop hiervan eid gezamenlijk de hele school iisierd. De dinsdagmiddag was een spellenmiddag. Alle kinde nwaren verkleed als cowboy of iaan. De woensdag werd er in avonduren een disco gehou- in de school. Dit werd een !e gezellige avond. Diverse kin deren hadden zich met kleding en gel in het haar zodanig mooi ge maakt dat ze van een echte punk met waren te onderscheiden. De echte hedendaagse punks kon den er jaloers op zijn. zoals de kin deren te voorschijn kwamen. Donderdagmiddag werden er twee films vertoond. De films wa ren aangepast aan de leeftijd van de groepen 1-4 en 5-8. De onder bouw kreeg een film over Pinoc- chio te zien en de bovenbouw een film over Asterix. Vrijdagmiddag was er een verras sing Die bestond uit het optreden van een theatergroep die een heel mooi stuk opvoerde, een sprookje over een Koning. Tussen het feest programma door werd er overi gens ook nog een aantal uren nor maal les gegeven. Het is voor de kinderen een feestweek geweest die ze met licht zullen vergeten. Vrijdagavond was er een disco avond in Ons Gebouw voor de leerlingen die een, twee, drie of tien jaar en langer de school had den verlaten. Ook dit werd een hele gezellige avond die goed werd bezocht. RECEPTIE De zaterdag was wel het klapstuk van deze feestweek. Zaterdagmid dag werd een receptie gehouden in Ons Gebouw. Veel oud-onder wijzers en onderwijzeressen be zochten deze receptie. Hierbij was ook de oudste nog in leven zijnde leerling aanwezig. Dit was de 87-jarige mevrouw Van Mar wijk. Ook de oudste nog in leven zijnde onderwijzeres was aanwe zig. Dit was de 84-jarige juffrouw Jonker. Ook mevrouw Van Ber- gen-Rijken en meester Van Keu len waren aanwezig. Van de vele onderwijzers en onderwijzeressen waren dit de dne die het langst aan de betreffende school werk zaam zijn geweest. De receptie werd ook bezocht door een aantal oud-bestuursleden, de inspecteur en de wethouder van onderwijs. Tijdens deze receptie bood de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Coenen, de school een geschenk aan. Door een gift van een dorpsbewo ner was men in de gelegenheid gesteld om computers aan te schaffen. Daar men dit niet zomaar ergens neer kan zetten werd aan de school nu het daarvoor be stemde meubilair aangeboden. De directeur van de school nam het geschenk in ontvangst. Hij dankte voor dit geweldig mooie geschenk en hoopte er een goed gebruik van te kunnen maken. REÜNIE Zaterdagavond was er voor het begin van de reünie van oud-leer lingen een kerkdienst in de R.K. St. Jozeph kerk. Deze kerkdienst nngswerk per 1 januan 1989 met langer te financieren. Als die plan nen doorgaan, krijgt de Leusdense werkgroep geen of in ieder geval minder 'profesionele steun' van het Gereformeerd Centrum voor Sa menlevingsopbouw in de provincie Utrecht. Dit centrum kreeg dit jaar 101.670,- en krijgt in 1988 101 880,- subsidie uit de provin ciale pot 'samenlevingsopbouw'. Deze cijfers worden vermeld in de bijlage 'overzicht subsidies' van het genoemde plan en programma. GS willen aan dit centrum na 1 januari 1989 geen subsidie meer verstrekken. In de inleiding van het ontwerpplan sociaal-cultureel be leid wordt uitgelegd waarom. Één woord is in dit verband eigenlijk voldoende: bezuinigingen. De pro vincie verwoord dat zo: 'De komen de jaren worden gekenmerkt door een grote mate van financiële onze kerheid.' Daarom vmdt GS het no dig om 'prioriteiten' te stellen. Deze liggen op het gebied van emanci patie, de kunstzinnige vorming, et nische en culturele minderheden en vormings- en ontwikkelings werk. Geen prioriteit hebben de identiteitsgebonden instellingen in de sectoren samenlevingsopbouw en jeugd- en jongerenwerk. Het Gereformeerd Centrum valt dan dus buiten de boot. LEUSDEN - De Leusdense politie heeft vrijdag 6 november een snel heidscontrole gehouden op de As- schatterweg ter hoogte van de Hondsdraf. De controle werd ge houden als gevolg van klachten van omwonenden. Hun zorgen bleken werd door zovelen bezocht dat de kerk tot aan de nok gevuld was. Veel kerkbezoekers moesten met een staanplaats genoegen nemen. De predikant van deze avond was Jan van Burgsteden, oud-leerling van de St. Jozefschool en cele brant was de oud-leerling Anton van den Hengel, beiden pnester. Beiden werden geassisteerd door pastor A. Goes als pastor van de parochie Achterveld. Na de kerkdienst volgde er een reünie van oud-leerlingen. Dit werd een avond waar men zeker nog jaren over na zal praten. Het comité had een tent afgeuurd, daar men in verband met de vele aanmeldingen deze reünie niet in een in Achterveld aanwezig ge bouw kon houden. De reünie werd door 1700 oud-leerlingen en oud-leerkrachten bezocht. Er had den zich van te voren ongeveer 1500 deelnemers opgegeven, maar door late aanmeldingen was dit gestegen tot 1700. Er waren zelfs oud-leerlingen overgekomen uit Canada en Nieuw-Zeeland. Het werd een geweldige happe ning. Velen van de aanwezigen hadden elkaar in jaren niet gezien. De deelnemers kwamen uit het hele land. Er werd deze avond heel wat afgebabbeld en er wer den veel herinneringen opge haald. Men had de tent in vakken verdeeld, zodat de leerlingen van bepaalde periodes niet behoef den te zoeken waar hun vroegere klasgenoten zich bevonden. REÜNIE Tijdens deze avond werd er ook een zelfgeschreven revue opge voerd. Een mevrouw riep St. Jozef (Wim Vos) om hem te feliciteren met het 75 jaar bestaan van deze school. Zij bood hem bloemen aan. St. Jozef dankte voo de bloemen waarna hem werd gevraagd iets te vertel len over de 75 jaar die achter hem lagen. Daarop gaf hij een overzicht van de start, 75 jaar geleden, tot heden. Dit werd op rijm gedaan. De voordracht van St. Jozef werd steeds onderbroken en er werd een stukje toneel opgevoerd be ginnende vanaf de start tot heden. Begonnen werd met een school klas uit de eerste jaren met een echte ouderwetse onderwijzer (Herman Baaiman) Hier werd echt gespeeld, zoals dat er in die jaren aan toeging Woordjes leren le zen, gymnastiek op de manier uit die tijd enz. De straf die een leer- AVONDEN De Leusdense werkgroep orga niseert ontmoetings- en thema avonden voor familieleden van (ex- )psychische zieken: voor mensen uit de wijde omgeving. Het doel ervan wordt in de brief aan PS uit gelegd Er staat: 'In de samenleving wordt het gesprek over psychisch ziek zijn en psychiatrie gemeden. Mensen die daarover willen pra ten, ontmoeten onbegnp en weer stand.' Even verder is te lezen: 'Het maatschappelijke aktiveringswerk stimuleert ons als vrijwilligers om vragen van familieleden van psy chiatrische patiënten bespreek baar te maken met beroepskrach ten in de hulpverlening (onder meer directies van psychiatrische ziekenhuizen), en via publikaties de taboes te doorbreken die fami lieleden dagelijks ervaren.' De protestbnef van de werk groep komt deze maand aan de orde als de commissie CEVOM over het ontwerpplan en -program- ma van GS vergadert. De uiteinde lijke beslissing erover wordt op 16 december genomen. Dan zal dus ook duidelijkheid ontstaan over de toekomstige steunverlening aan de Werkgroep familieleden (ex)psy- chische zieken. met omerecm ie zijn, wam tussen 9.00 en 12.00 uur constateerde de politie, dat vijfenzestig automobi listen er de maximum snelheid overtraden. Hun snelheden lagen tussen de 65 en 93 kilometer per uur. Allen kregen een proces ver baal. ling kreeg omdat hij te laat was en zich er met een smoesje wilde uit redden. was niet mis. Telkens vertelde Jozef een stukje geschiedenis, steeds afgewisseld met een stukje schoolleven. Er werd telkens een stukje opge voerd met een schoolklas met tus senpozen van 25 jaar Hienn kwa men duidelijk de veranderingen in het onderwijs naar voren Voor het wegnemen van een appel kreeg men een flinke straf. De laat ste leerling vertelt zelf dat hij een appel heeft gehaald uit de pasto- rietuin. Hij wordt heel anders be handeld dan de jongen die 50 jaar daarvoor een appel bij boer Boer- sen (Henk Schouten) uit de boom gaard jatte. De laatste jongen krijgt een pluimpje omdat zijn ver antwoordelijkheidsgevoel zo ont wikkeld is omdat hij een vermoe delijk gespoten appel eerst wast voor hem op te eten. Ook werden op een hele humoris- üsche manier de veranderingen betreffende opvang van de kinde ren in de school weergegeven. Een moeder (Riek v.d Hengel) komt haar kinderen naar de school brengen. In de school zelf is geen plaats meer en ze moet het kind naar de opvang aan de Kerk dijk brengen. Het volgende kind moet naar hotel De Roskam ge bracht worden, daar wordt in ver band met plaatsgebrek les gege ven in een kamer Consternatie: een kind op school in een café. Het volgende kind moet naar D'Ouwe Peerdestal gebracht wor den die is opgeknapt en waar nu les gegeven wordt. Er wordt ook les gegeven in een aardappelbe waarplaats van de Coöperatie, en in een kamer van Ons Gebouw. Het levert allemaal problemen met de moeder op. maar het kan niet anders Zo knjgt men een heel overzicht tot aan de huidige be staande school. Als onderwijzer speelden ook Anton van den Hen gel en Timo van de Burgwal en als juffrouw Mien van Dalen. De revue werd afgesloten met een door Henk Schouten gezongen lied over het deze avond bij elkaar zijn en elkaar na zoveel jaren ont moeten. Het refrein werd door de meespelende kinderen en de aan wezigen in de zaal meegezongen. De gespeelde revue zal op een na der bekend te maken datum nog maals worden gespeeld. De verdere avond werd heel ge zellig doorgebracht met de muzi kale medewerking van de Hinter- felder Musikanten. Ook werd er nog een verloting gehouden. De beschikbaar gestelde fietsen wer den gewonnen door J.G. Tol boom. Manon Hak en Jan Kerkhof Jz.. allen uit Achterveld en Jan v.d Pol uit Amersfoort. De feestweek werd afgesloten met een Frühschoppen in de feesttent van 12.00-16 00 uur. Ook dit evenement werd door ruim 500 personen bezocht. Het organise rende comité werd dank gebracht voor het vele werk dat zij hadden gedaan waardoor het een gran dioos feest was geworden. Zij werden goed in de bloemen ge zet. Het organiserende comité heeft ook een boekje samengesteld met veel foto's van de achterliggende jaren en een aantal hele mooie verhalen. Ook had Jan Schouten in de tent een kleine tentoonstelling ingericht met veel klassefoto's en een groot aantal schoolfoto's van oud-leerlingen en klassen. Deze foto's waren te koop en vonden gretig aftrek De oudste foto was van 1880. Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! Felicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! Dinsdag 10 november 20.00 uur: bijeenkomst Utrechts Landbouw Genootschap m 'De Til', Hamersveldseweg 30; 20.00 uur: bijeenkomst Neder landse Christelijke Vrouwen Bond in "t Trefpunt', Arnhemseweg 75 ui Leusden-Zuid. Woensdag 11 november 9.30 tot 11.00 uur vienng twaalf- en-een-half-jarig bestaan Peuter speelzaal 'Nijntje', Rozengaarde 22; 20.00 uur: vergadering Overleg commissie Verkeer in het ge meentehuis, 't Erf 1; 20.15 uur lezmg in kader Sime- non-marufestatie, in Bibliotheek 'Nieuw Langenbeek', Hamersveld seweg 77. Donderdag 12 november 20.00 uur. vergadering raads commissie Algemene Bestuursza ken in het gemeentehuis, 't Erf 1; 20.00 - 22.00 uur: speelgoedbeurs in "t Vooronder', Burgemeester Vein de Postlaan 2; 21.00 uur: Jazz-podium in Café 'De Swartesteegh', Zwarteweg 6. Woensdag 11 november: 9.00 uur Handwerk Hobbyclub de Moespot. 13.30 uur Bejaar- densoos Ons Gebouw, dus niet donderdag Donderdag 12 november: 19 00 uur gratis verhchtingscontrole garage Lammers V V N Vrijdag 13 november: 20 00 uur Film de Moespot. 19 00 uur Knutselavond de Klont de Moespot, 20.00 uur: Kaarttoer- nooi De Hessenkar Zaterdag 14 november: 20 30 uur Pnnsenbal Carnavals vereniging Ons Gebouw, 20.00 uur Disco Show de Klaveet. Zondag 15 november: 11.30 uur Frühschoppen D'Ouwe Peerdestal, 14.00 Disco de Klaveet Maandag 16 november: Schnjven Amnesty International familie Schwagermann, 20 00 uur Kaarttournooi S.V.A kantine sportpark. had aangegeven, waar welke 'jaargangenelkaar konden treffen. Dat paarde veel gezoek. ïn0. '*>- bnef protesteen met name teerde Staten (GS) om het zoge en het voornemen van Gedepu- naamde maatschappelijk aktive- irgu' we Ik ïmdi rp-t> veki nisg e aa ■lijk tegi in i sta ten mg e pi sn b <t. (Van de redaktie) LEUSDEN/UTRECHT - 'Hierbij willen wij als Werkgroep familieleden van (ex)psychische zieken, bezwaar aante kenen tegen het ontwerpplan sociaal-cultureel beleid 1988-1991 en het programma sociaal-cultureel beleid 1988 van de provincie Utrecht.' Zo begint de brief van de ge noemde werkgroep uit Leusden aan de leden van de com missie Cultuur, Emancipatie, Vorming, Onderwijs en Mo numenten (CEVOM) van de Provinciale Staten (PS). Het schrijven kwam maandag 30 oktober bij de commissie binnen. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Jacob van Lier en Hans Mosterd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Mari|ke Bakker Elndredaktle: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uyr voor tiet donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 166.80 per laar. 33,90 per hall iaar, 17,20 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur) tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze mspekteur bezorging, overdag 03420 94206 Nabestellen foto's: fa meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto s) bij vooruitbetaling op giro 871441. t n.v BDU B V te Barneveld. met djidelljke vermelding van de gewenste foto het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm) )em|U kunt ook contant betalen op ons kantoor. leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. ACHTERVELD - De reünie van de jubilerende St. Jozefschool bleef afgelopen weekeinde niet op zichzelf staan. Dié reü nie bleek namelijk de aanlei ding tot nog een andere. Het feest van de school bleek reden voor bezoek van ver. Uit Nieuw Zeeland, maar ook uit Canada kwamen de voormalige schoolgangers te rug naar Achterveld. Uit Cana da waren dat leden van de fa milie Verhoef. Die familie, van oorsprong afkomstig van boe- derij 'De Bakelaar', greep de geboden gelegenheid met beide handen aan om zelf een reurue te houden. Dat gebeur de op zondagmiddag m Ons Gebouw. Er waren 120 leden van de familie Verhoef aanwe zig. door Jan Versteegt. Even terug naar de afgelopen maand oktober. Oktober 1987 was wat de ge middelden betreft weinig op vallend. Er waren geen ex tremen, die zoals de andere maanden van dit jaar erg op vielen. De gemiddelde maxi mumtemperatuur was bijna een graad boven normaal, maar de minimum tempera tuur week slechts een halve graad in het positieve af. Echte vorst kwam niet voor. Ook viel er geen sneeuw, zoals op 13 oktober 1975 het geval was (extreem vroeg). Op 10 oktober kwam de tem peratuur in De Bilt boven 20 graden. Normaal gebeurt dat op 2 dagen. Het stormde flink in de nacht van 15 op 16 oktober. Er was weinig schade, zeker verge leken met die op de Britse Ei landen. Het aantal uren zon bedroeg 10 uur meer dan nor maal (114 uren). Al met al een maand zonder opvallende weersverschi jnselen Het afgelopen weekeinde be vond ons land zich nog onder hogedruk-invloed. Zaterdag leverde dat nog enkele uren zon op, maar het gevolg was een koude nacht. In Achter veld werd de eerste vorst- nacht genoteerd. Op normale waarnemingshoogte werd een minimum afgelezen van - 0.9 graad. Het gevolg was mistvorming, die op zondag overging in laaghangende bewolking. De temperatuur bleef hierdoor aan de lage kant. Het vorige week ver wachte invallen van wissel vallig weer gedurende het weekeinde bleef dus uit. Geen buien met hagel. Hier mee is weer eens aangetoond hoe kwetsbaar de lange-ter- mijnverwachting vaak is. En dan zijn de grote Europese centra (Reading en Offen bach) het nog vaak oneens. Als de gegevens van afgelo pen zondag juist zijn, dan moet er vanaf vandaag een overgang plaatsvinden naar en weertype met actief de- pressieweer (eveneens an ders dan het eerder leek) met sterke zuidelijke tot zuidwes telijke winden. De kans op regen neemt toe en de tempe ratuur gaat weer in de lift, richting 9 tot 11 graden. Het wordt dan dus een meer herfstachtig weerbeeld. Nog even buiten de grenzen kijken. Erg slecht weer is het vrijdag en zaterdag geweest in Spanje en Portugal. Een zware depressie bracht er zeer veel regen (in Valencia meer dan 140 mm in een et maal) en er onstonden op grote schaal overstromingen. Slecht overwinteren aldaar op dit moment. Oorzaak van dit slechte weer zijn, zoals gezegd, zware depressies, die noodgedwongen moesten uitwijken naar het noorden of naar het zuiden. De west- /oost richting werd onmoge lijk gemaakt door het sterke Europese hogedrukgebied. Andere meer noordelijke de pressies hebben de eerste kouinval bewerkstelligd bo ven Noord-Scandinavië en Rusland. In Moskou moest de beremuts uit de kast en nabij Spitsbergen woedde een zware sneeuwstorm bij - 11 graden. Deze kou bereikt ons niet en doordat de de pressies een meer normale koers gaan varen deze week zal het in Scandinavië weer wat zachter worden. Koning Winter moet dus nog even geduld hebben.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3