ümenon-manifestatie met entoonstelling geopend Jtichting Vrienden van Lisidunahof villen vakantiewoning in Leusden Kantongerecht Amersfoort Start verkoop kinderpostzegels esprekingen met gemeente liepen tot nu toe op mets uit Sperwer DINSDAG 10 NOVEMBER 1987 plaatselijk nieuws USDEN - Om tien uur werd hij op het gemeentehuis van isden ontvangen door burgemeester A. Panis en de wet- oder van cultuur, Evelien Blom. De heer Pierre Colot, Minis- Taad van de Belgische Ambassade, speciaal naar Leusden tomen om er zaterdag 7 november klokslag half elf in de >nbare bibliotheek Nieren Langenbeek een tentoonstelling openen. 'Simenon tout simplement' over leven en werk van i in gehele wereld bekende landgenoot Georges Simenon. tentoonstelling wordt door de ihting Culturele Raad Leusden samenwerking met de open- :e bibliotheek, 't Claeverenblad uitgeverij Bruna in Utrecht, organiseerd in het kader van de lenonmanifestatie die tot en t zaterdag 28 november in ïsden wordt gehouden. De ex- iiüe is een bruikleen van de d Luik, waar Simenon in 1903 rd geboren en tot zijn 19e jaar onde. Leusdense manifestatie loopt allel aan een soortgelijke mani- tatie in Luik, terwijl ook in Panjs lovember diverse Simenonakti- liten worden georganiseerd, or wat betreft Nederland is de lenonmanifestatie in Leusden menteel de enige. R.W. Groenman, voorzitter van bestuur van de bibliotheek ïsden, heette de Belgische >t, de heer en mevrouw Panis, wethouders Verduin en Blom, Leusdenaar dr. H. Veltman die 1981 op een studie over het rk van Simenon promoveerde, scheidene raadsleden, leden de Leusdense Culturele Raad en vele andere genodigde harte lijk welkom. Nadat hij erop gewezen had dat de bibliotheek behalve met het uitlenen van boeken, zich ook be zig houdt met culturele aktivitei- ten die verband houden met le zen, schrijvers, informatie en com municatie. stelde hij ten overstaan van zijn Belgische gasten de Leus dense burgervader op spijtige toon vast dat nog altijd vele Leus- denaren de drempel van de bi bliotheek nooit overkomen. ,,Dat er door 100% van de bevolking van de bibliotheek gebruik wordt gemaakt is met waar. Wèl is waar dat idealisme iedereen voor 100% naar de bibliotheek zou willen toe trekken!", aldus de heer Groen man. Aan ministerraad Colot, de Leusdense burgemeester en dr. Veldman overhandigde hij ter her innering van de Leusdense biblio theek een exemplaar van het door Dirkje Kuip geschreven en geïllu streerde boekje 'Klein Arcadië' dat door de provinciale biblio theekcentrale Utrecht is uitgege ven ter gelegenheid van de lande lijke bibliotheekdag september 1987. VOORTBOUWEN Mevrouw R Haselhoff van de Stichting Culturele Raad Leusden leidde de Simenonmanifestatie in door haar toehoorders op de hoogte te brengen van de uit- gangsunten van de Raad. „We bouwen voort op wat al bestaat in Leusden. We wilen niet voorbij gaan aan eventueel talent in Leus den zelf. Wat we brengen moet geheel meuw zijn en een zo genaamde witte plek opvullen". Het 'voortbouwen op' is in dit ge val het aanknopen bij de traditie van de openbare bibliotheek om ook door middel van tentoonstel lingen en lezingen het publiek te informeren, èn van die van het Claeverenblad om kleinschalige aktiviteiten als de Simenonfilm- en chansonavond daér in te passen. Terwijl de inbreng van de Leusde naar dr. Veltman eruit bestaat dat hij op woensdag 11 november de lezing' Revolutie, van eenzamen in een diffuus decor' zal houden. In Nieuw Langenbeek: aanvang 20.15 uur. Tenslotte is het zo dat de Simenon manifestatie in Leusden iets nieuws is en tot op heden uniek in Nederland. Deze loopt vooruit op wat in 1988 landelijk en internatio naal op het programma staat: de 85e verjaardag van de schrijver Si menon. In Nederland herdacht door enkele heruitgaven voor zijn werk en televisiefilms die m het najaar door de KRO zullen worden uitgezonden. BALZAC Ambassaderaad Colot verklaarde met een kernachtig citaat de ten toonstelling voor geopend. André Gide heeft Simenon ooit de nieuwe Balzac genoemd. Volgens de heer Colot moet deze rake ty pering echter nog worden uitge breid om volledig te zijn":Balzac", zei hij, „wordt gelezen in Frank rijk. Simenon over de gehele we reld." Colot zette zijn beroemde landgenoot in het rijtje van schrij vers als Jean Genet en Agatha Chnstie. Dr. H. Veltman tenslotte gal een overzicht van wat er op de ten toonstelling te zien is en hield een korte rondleiding nadat hij een aardige anecdote ten beste had gegeven. Een vriend van hem, naar Rusland gereisd, moest in de nj van reizigers zijn bagage laten visiteren. Alle koffers werden grondig geïnspecteerd Bij de vriend lag bovenop in de koffer een boek van Simenon, de schrij ver die in Rusland bekend is om dat hij veel kritiek levert op de westerse toestanden „Simenon", riep de douane uit „Schon gut!" en de vriend mocht zonder meer doorlopen. In de gang op de gaanderij van de bibliotheek hangen 22 panelen met foto's uit de diverse periodes van Simenons leven. Op de gaanderij ligt ter inzage een documentatiemap waarin diverse bladzijden gecopieerd zijn van de komische roman 'Au pont des Ar ches die Simenon op 16-jarige leeftijd schreef. Toen Veltman destijds Simenon interviewde vroeg hij of hij deze uit 1919 date rende met de handgeschreven ca hierblaadjes mocht copiëren. Si menon weigerde dat omdat de blaadjes door de tand des tijds te broos waren geworden om een copieermachine nog te overleven. De expositie 'Simenon tout simple ment' beschikt over vele romans van Simenon en over een vijftal boeken waarin Simenon over zich zelf vertelt „want vertellen over zichzelf kan hij niet laten", aldus dr. Veltman. „In 1960 merkte hij dat het schrij ven van romans hem niet meer lukte. Hij stopte acuut. Hij ging bandjes inspreken over zijn jeugd en verdere leven, en een uitgever was zo vriendelijk die in boek vorm te bundelen." De korte biografie 'Georgo Sime non: Speurder naar de mens' door dr. A.J van Zuilen wordt gratis ver strekt bij elke toegangskaart voor één van de onderdelen van de Si menonmanifestatie en bij een pas separtout. Het boekje is voor 2,50 verkrijgbaar op de tentoon stelling. De opbrengst van de ver koop van dit boekje komt ten goede aan het werk van de Stich ting Culturele Raad Leusden. Ook is op de expositie te koop de zo juist bij uitgeverij Bruna versche nen brochure van dr. H. Veltman 'Lezen over Simenon'. Een nader overzcht van de Sime- non-expositie volgt in de Leusder Krant van komende donderdag. (Van de redaktie) iEUSDEN - De Stichting Vrienden van Lisidunahof herope- len deze week de besprekingen met het Leusdense colle ge over een vakantiewoning voor de bewoners van Ver- ileeghuis 'Lisidunahof. De onderhandelingen met het oud-)college liepen in april en juni van dit jaar op niets uit. )e twee locaties waar de stichting op mikte, zijn namelijk loor de gemeente ergens anders voor bestemd. let bestuur van de stichting ft vrijdag 6 november een brief de ongeveer zestienhonderd lateurs gestuurd, waarin de vol- ide vraag aan de orde wordt teld: 'Komt er nog wat van die antiewoning-plannen terecht?' antwoord daarop wordt niet teven. Wel merkt het bestuur dat ze intussen niet stil hebben eten. In het schrijven staat: 'Het kan er komen. Er is een goed tkapitaal, en het aantal dona- :s(donatrices) biedt voldoende antie voor de voortgang van het jekt.' oals wellicht bekend is, wil de hting een vakantiewoning in ïsden realiseren, omdat een dergelijke woning wat verder, uit 'de buurt van het verpleeghuis (na delen heeft voor de verzorging van de betreffende bejaarden. Tot en met 1986 gingen ongeveer tachtig van de ongeveer honderdtachtig demente bejaarden van 'Lisiduna hof op vakantie naar bijvoorbeeld een bungelowpark in Drente. De stichting wil bij monde van voorzit ter J.R.C. Elsackers vanwege prak tische voordelen het liefst 'een wo ning in Leusden die het hele jaar door beschikbaar is, en niet te ver van een winkelcentrum vandaan ligt'. Het is de stichtmg om het even of zij een bestaand pand kan be trekken, of dat zij grond kan kopen om zelf een vakantieonderkomen te bouwen. Verpleeghuis 'Lisidunahof aan de Lisidunalaan. De stichting vrienden van dit tehuis wil al geruime tijd een vakantiewoning voor bewoners ervan realiseren. Tot nu toe leidde dit tot geen resultaat. Deze week worden de onderhandelingen erover met de gemeente heropend. LEUSDEN - Woensdag 11 november start het plaatselijke Comité voor Kinderpostzegels de verkoop van de zegels van 1987. In Leusden worden de eerste die dag om 11.00 uur gekocht door wethouder Evelien Blom (CDA) die on der meer het jeugd- en jongerenwerk in haar portefeuille heeft. Zij zal de zegels aanschaffen in het nieuwe postkan toor, Mulderij 1. De nieuwe waardepapiertjes zijn op de volgende wijzen verkrijg baar: los, per velletje, op een eer- ste-dag-enveloppe en in een verza- melmapje van de PTT. Het thema is 'Kind en Beroep'. De uitvoering van de zegels is van de hand van Char lotte Mutsaers. Zij heeft de nadruk gelegd op 'ongebruikelijke beroe pen', een vrouwelijke houthakker, matroos en piloot. De zegels heb ben een waarde van respectieve lijk 55, 65 en 75 cent. Behalve kinderpostzegels gaat het comité ook een nieuwe collec tie wenskaarten voor kerst en Nog maar al te vaak blijkt er bij een over lijden weinig tot niets te zijn vastgelegd. Het valt ook niet mee om stil te staan bij zaken als een testament, codicil of voogdij schap. Toch zijn er goede redenen om 't wel te doen. want wat gebeurt er met uw partner, de kinderen, en het huis? WIJ hebben een boekje voor u samengesteld waarin duidelijk en overzichtelijk de meest essentiële maatregelen worden besproken. Stuur de coupon, met een postzegel van f JL- naar SIRE, p/a Stephensonstra.it 12. 2723 RN Zoetermoer Dan krijgt u het boekje •Vo"' h"* te laat Is' thuisgestuurd. mtzrj ZAAKJES VOOR HET TE LAAT IS. Adres SIRE Een stellige ontkenning, van het begin af aan door een verdachte volgehouden, wil nog wel eens de overtuiging van een kantonrechter dat het tenlastegelegde bewezen geacht moet worden aan het wankelen brengen en zo tot vrijspraak leiden. Dat ondervond op de strafzitting van 29 oktober een automobilist uit Putten, die in Bameveld door rood licht gereden zou zijn Het kenteken, type en kleur van de auto klopten Niettemin had ver dachte vanaf het begin tegenover de poliüe ontkend. "Ik kan het niet geweest zijn, want het tijdstip klopt niet. Mijn auto is daar om 9.03 uur gesignaleerd, maar ik passeer dat stoplicht een uur eer der om op tijd in mijn winkel te zijn, die om 9 uur opengaat. Bo vendien staat in de tenlasteleg ging "komend uit de richting Voorthuizen", wat betekent dat ik op weg naar huis geweest zou zijn. Dat is al helemaal onmogelijk op dat tijdstip". 'En uw vrouw dan?" wilde de kan tonrechter, Mr. Nuboer. weten. Die reed inderdaad ook wel in de auto, maar stond eveneens om 9 uur in de winkel. Getuigen kon den dat zonodig bevestigen. "En anderen?" "Nooit. De sleutels zaten in mijn zak". De officier vond het voldoende bewijs dat het proces-verbaal het goede type en kleur van de auto vermeldde De kantonrechter echter niet en sprak daarom de verdachte vrij. Op de Asschatterweg, hoek To- renakkerweg, had in december vorig jaar een aanrijding plaatsge vonden, toen een inwoonster van Leusden, komend uit de nchting Achterveld, naar links wilde af slaan. Een haar tegemoetko mende auto had meer vaart gehad dan ze gedacht had, met als resul taat een botsing Flinke materiële schade was het gevolg. Op de zitting betoogde de raads man van verdachte, dat de recht- doorgaande auto een hogere snel heid gehad moest hebben dan toegestaan. "Hij was ter hoogte van de innt van het bejaardencentrum, nog 250 meter van de hoek vandaan, toen mijn cliënt voorsorteerde. Normaal gesproken was er vol doende tijd en ruimte om af te slaan. Hij moet te hard gereden hebben, wat een getuige beves tigt." Dat mocht waar zijn, maar niet echt van belang voor het bewijs dat verdachte een voorrangsfout ge maakt had, hooguit voor de straf maat, betoogde de officier, die 300,— boete eiste. De kantonrechter veroordeelde haar tot 250,— en hield daarbij rekening met een te hoge snel heid van de tegenpartij Een automobilist had geparkeerd in Amersfoort op 't Zand, dus in een parkeerverbodzöne, zo luidde de tenlastelegging. "Nee" verdedigde verdachte zich, "dit gebied is gedeeltelijk parkeerzöne, maar gedeeltelijk staan er ook parkeermeters. Ik parkeer altijd bij die meters. Op die bewuste dag ontbraken er echter een paar en dus dacht ik: nou, dan heb ik mazzel". De officier vond dat een parkeer verbodzöne alleen opgeheven wordt op plaatsen waar daadwer kelijk meters staan. Ze eiste 50,-. De kantonrechter oordeelde dat hier geen sprake was van een par keerverbodzöne, omdat het om een afgescheiden gebied ging. Vanwege deze juridische uitleg kwam hij tot vrijspraak. Iemand uit Achterveld stond terecht op de zitting van 5 no vember voor het rijden met een auto zonder keuringsbe wijs. Hij maakte er een inte ressante juridische probleem stelling van. Hij vocht name lijk het recht aan van de Staat om via omkering van de be wijslast van iemands schuld uit te gaan. Het is voor een democratie essen- tiëel dat een mens onschuldig ge acht wordt, tenzij zijn schuld be wezen kan worden. Het verdrag van Rome heeft dit dan ook vast gelegd als één van de belangrijke mensenrechten. De stelling van verdachte luidde dat waar het aan iedere automobilist verboden is om met een auto die in technisch ondeugdelijke staat verkeert, de weg op de te gaan, het dus de taak is van politie en O.M. om te bewij zen dat een bepaalde auto on deugdelijk is. Invoering van de verplichte keuring draait de zaak om: het ontbreken van de vereiste sticker plus keuringsbewijs is vol doende Verdachte moet maar zien aan te tonen dat hij onschul dig is. Deze zogenaamde omkering van bewijslast geldt trouwens voor veel meer verkeersregels, zoals het verplicht aanbrengen van deel III en het njden door rood licht. Bewijs maar eens dat het licht groen was, als een agent rappor teert dat iemand door rood gere den is: in 99% van de gevallen lukt dat niet, omdat het proces-verbaal voldoende bewijs is. De kantonrechter, mr. De Klerk, legde uit dat in het belang van de verkeersveiligheid genoemde re gels uitgevaardigd moeten kun nen worden, omdat het een utopie is om van de onschuld van de ver keersdeelnemers uit te gaan. „Omdat schade en letsel aanbren gen verboden is, zouden naar uw opirue allerlei verkeersregels overbodig zijn en in stnjd met het verdrag van Rome? Dat is ab surd". Hij handhaafde de eis en ver oordeelde tot een boete van 120,-met de volgende motivatie: „Ik verwerp uw beroep op het on verbindend zijn van deze bepa ling. Het betreft hier een toelaat bare ordemaatregel, die niet in strijd is met welk verdrag dein ook" Aan de gedecideerdheid waar mee verdachte zijn dikke ordner dichtsloeg, viel af te lezen dat hij niet zal nalaten een hogere instan tie op te zoeken Een automobilist die op de S6 in de gemeente Bameveld een kop/ staartbotsing had veroorzaakt, was verontwaardigd dat hij terecht moest staan wegens onvoldoende afstand bewaren. „Geen zinnig mens njdt met opzet zijn eigen auto total loss. Ik heb al 5000,- schade gehad. Waarom ook nog eens een boete, als ik door een lage zonnestand niet vol doende zicht heb en daarom op een veel te langzame voorganger rijdt?" „Omdat u uw snelheid moet aan passen aan de omstandigheden", was het antwoord vande officier. „Het is niet nodig om opzet te heb ben bij een overtreding, onvoor zichtigheid is genoeg om strafbaar te zijn. En u was onvoorzichtig". Conform de eis werd hij tot het be talen van 150,- veroordeeld. Ten onrechte parkeren op een in validenparkeerplaats is iets, dat ie mand zelden vergeven wordt. Dat ondervond een mijnheer die bij de Alberts Comer in Leusden zijn busje achteruit een parkeerplaats opreed en toen het bordje 'be stemd voor invaliden' ruet zag Eenmaal binnen koffie besteld, bedacht hij dat zijn lichten nog aan waren en dus ging hij met een paar minuten weer terug Daar stond inmiddels een parkeer wachter een bon uit te schrijven. Aangezien de parkeerplaats prak tisch leeg was. bood hij onrrudde- lijk aan om zijn auto te verzetten. Dat baatte hem echter niet, ook niet op de zitting. De lege par keerplaats mocht bewijzen dat hij met opzettelijk dit plekje bezet had, maar ook hier gold: opzet hoeft niet, onzorgvuldigheid is vol doende om strafbaar te zijn. Al thans wat betreft overtredingen. De kantonrechter handhaafde als maatstaf de 35,- wat het oor spronkelijke politietanef was. „Diep tnest. Ik betaal niet", was verdachtes commentaar. Iemand die bij de polikliniek in Amersfoort eveneens een par keerplaats voor invaliden bezet had, had een beter verhaal. Hij had zijn demente moeder van 80 jaar, die wegens een opgezette knie niet kon lopen, voor de deur gebracht en in een rolstoel gezet. De officier vond dat hij haar toen even aan de zorgen van een ander had moeten toevertrouwen om on dertussen zijn auto weg te kunnen zetten. Hij eiste 25,-. Verdachte ontkende deze mogelijkheid ten stelligste. Zijn moeder was in pa- mek geweest, had gehuild Hij had haar moeten helpen met uit kleden en drie kwartier later re gelrecht naar het ziekenhuis moe ten brengen, waar ze 6 weken ge legen had. Als bewijs had hij alle papieren van de opname bij zicht. Gelukkige dacht de kantonrech ter er anders over dan de officier en verklaarde verdachte schuldig zonder toepassing van straf. nieuwjaar verkopen. In totaal zijn twee-en-vijftig verschillende kaar ten verkrijgbaar. Alle zijn voor deze collectie ontworpen door Ne derlandse kunstenaars. Met de opbrengst van de zegels en de kaarten worden kinderen in Nederland en de rest van de we reld geholpen, 'die tussen de wal en het schip terecht zijn gekomen'. CHEQUES Zoals altijd verkopen ook dit jaar kinderen zegels en kaarten aan de deur. Het Nederlands Co mité voor Kinderpostzegels vraagt iedereen de kinderen geen contant geld mee te geven, maar te betalen met girobetaal kaarten, eurocheques of bank cheques. Dat is handiger en veili ger voor de kinderen én de ko pers. De Kinderpostzegels 1987. Het thema ervan is 'Kind en Beroep'. Deze drieste jager leeft van vogels en zoogdieren, insek- ten en kikkers. De Huismus vormt een belangrijke prooi soort en ofschoon hij zelf niet veel groter is dan een Hout duif, gaat hij middelgrote vo gels, zoals de Vlaamse Gaai, niet uit de weg. Zijn jacht- wijze is gebaseerd op het overrompelen van het prooi dier na een korte maar snelle jachtvlucht met veel wendin gen. Hij achtervolgt zijn prooi tot in dicht struikge was, zelfs tot in schuren en in andere gebouwen. Deze jachttechniek komt al leen tot zijn recht in land schappen die de Sperwer de nodige dekking bieden door een afwisseling van bos, struikgewas en houtwallen. Ze jagen voornamelijk in cul tuurlandschappen die aan deze eis voldoen, maar ook wel in bosgebieden. Voor de voortplanting zijn ze op het bos aangewezen, het liefst naaldbos van twintig tot veertig jaar oud, een enkele maal ook wel in loofhout. Het nest, gewoonlijk hoog in een boom, is een omvangrijk, onordelijk bouwsel van tak ken, stukken schors en bla deren. Vaak is het gefun deerd op een oud kraaie-of duivenest. Het nest wordt door het wijfje gebouwd en het mannetje mag helpen bij het aanslepen van materiaal. Als de vier tot zes eieren, na een broedtijd van ongeveer vijf weken zijn uitgekomen, is het de taak van het manne tje om voor voldoende voed sel te zorgen. Hij brengt het in de nabijheid van het nest, waar het door het wijfje van hem wordt overgenomen, soms in de vlucht. De kuikens zijn aanvankelijk spaarzaam met dons bedekt; later wordt het kleed wolliger en na een week of vier verla ten ze het nest. Ze kunnen dan, in de loop van hun eer ste winter, over flinke afstan den trekken op zoek naar een eigen territorium. De in ons land broedende Sperwers zijn in hoofdzaak standvo- gels, maar van oktober tot in maart wordt ons land bezocht idoor een groot aantal door trekkende en overwinte rende soortgenoten uit noor delijke gebieden. In de jaren vijftig en zestig ging het aantal broedgeval- len sterk achteruit tot er rond 1970 nog geen tweehonderd paren over waren. De oor zaak van die achteruitgang moet gezocht worden in ver giftiging door biociden, vooral DDT. Dit gif had ook invloed op het broedresul- taat. Na 1975, toen er een to taal DDT-verbod kwam, nam geleidelijk het aantal broed- gevallen weer toe en ook het broedresultaat verbeterde, zodat nu de stand het peil van de jaren vijftig zo ongeveer weer heeft bereikt. G. van L. 'h: LPCllWCl^ C

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5