O* De Heuvelcrossers op sterven na dood qTEL Periodetitels voor het grijpen Record SVL duikelt uit kampioensgroep 5 Fietscrossrage lijkt voorbij Tijdens bowlinguurtje: Fietscrossbaan wordt recreatiepark ld l! F DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 10 LEUSDEN - Het zal menig Leusdenaar die zijn ogen in de gemeente goed de kost pleegt te geven al langer zijn opgeval len: waar nog niet eens zo lang geleden het terrein bij de ijsbaan druk werd bevolkt door in felgekleurde uitrustingen gehulde jongens en meisjes op speciale rijwielen, gaapt nu een trieste leegte. Tussen het hoog opgeschoten onkruid langs de Heili- genbergerweg vallen met enige moeite nog de contouren te onderscheiden, van wat eens een glorieus-complex was. Niets herinnert meer aan de gloriedagen van weleer. Onze medewerker Gerard Trebert ging op onderzoek uit en leerde dat de eens zo welvarende vereniging De Heuvelcros sers op sterven na dood is. Op de algemene ledenvergadering, in januari, zal het vonnis waarschijnlijk geveld worden. De hoge kosten van de uit Amerika overgewaaide tak van sport bleken het einde van de vereniging te hebben bespoedigd. Bij tijd en wijle wagen zich nog enige verdwaalde jongens met hun crossfietsen in de bochten en op de bulten van wat eens een glorieuze, met honderden belangstellenden omringde racebaan was. De baan van de crossvereniging „De Heu velcrossers", in de vroege tachü- ger jaren met medewerking van het gemeentebestuur tot stand ge komen, maar thans gedoemd te verdwijnen. Zoals dat ook het geval dreigt te zijn met een tak van sport, die m diezelfde tijd bij een groot deel van de nederlandse jeugd mateloos populair is geweest. Fietscross - het was ooit een ma gisch woord. De sport kwam over gewaaid uit de Verenigde Staten, waar zij aanvankelijk uitsluitend in amateurverband werd beoefend. De jongelui bouwden met behulp van hun vader hun fietstjes om en leerden elkaar met hun tweewie- lertjes de vreemdste capnolen te maken. In eerste instantie ging het nog helemaal niet om de snelheid; behendigheid, stuurmanskracht en desondanks in evenwicht blijven op een ongelijk, geaccidenteerd stuk grond, dat was de edele kunst van een meuw stuk tijdverdrijf. Na verloop van tijd kwam het tot de echte „competition", de onder linge krachtmeting. Toen ook ont stonden de clubs, de snel groeien de verenigingen van fietscrossers, die elkaar in wedstrijdverband gin gen ontmoeten. En na verloop van tijd, in een periode waarin de sport tot grote bloei en ongekende po pulariteit uitgroeide, diende zich de commercie aan. En dan duurt het in Amerika met lang of het pro fessionalisme doet zijn mtrede. BUITELINGEN Profs kent men in de Verenigde Staten in vrijwel alle sportdiscipli nes. In het honkbal, american foot ball, de bokssport, het golfen, hoc key (waarmee dan ijshockey wordt bedoeld, omdat veldhockey met of nauwelijks wordt beoefend) wordt door het bedrijfsleven jaarlijks een veelvoud aan miljoenen dollars gemvesteerd, die dan weer wor den terugverdiend via de commer ciële televisie. De sportbeoefening profiteert daarvan m brede zin. Maar uiteindelijk zijn het maar en kelen, degenen die de absolute top bereiken, die hun banksaldi tot on gekende hoogten zien stijgen. Voorbeelden te over: in de tennis wereld, de golfmatadoren, het ba seball en het hockey. Het is dus niet zo verwonderlijk, dat de commercie zich maar al te graag op het fietscrossen wierp toen bleek, dat ook daar mogelijk heden te over waren voor het be drijven van reklame De wedstrij den van jongelui op die vreemd- Opname uit de tijd dat het fietscrossen, ook in Leusden, een onstuitbare opgang maakte. sooruge tweewielertjes in een on gekende, curieuze ambiance kreeg bovendien ruime belang stelling van de media en met name van de televisie. Daarmee was het verhaal rond: het professionalisme in de fietscross was geboren en op de dag van vandaag kennen de Verenigde Staten een ontelbaar aantal miljonairs, vaak van zeer jeugdige leeftijd, die met hun sprongen en buitelingen op twee wielen hun dollars vergaren. Natuurlijk kon het niet uitblijven; vroeg of laat moest dit spektakel - want zo mag deze op zich best spectaculaire sport worden ge kwalificeerd - naar de oude wereld overwaaiden. Ook ons land kreeg zijn deel. Tegen het emde van de zeventiger jaren kwamen de eerste fietsjes op de markt. Handige, goed-ogende tweewielertjes, sportief en snel wendbaar. Uitste kend dus voor kleine, maar ook grotere jongens, die zich er op kun nen uitleven en hun energie kwijt raken. Fietscrossen in Nederland werd een ongekend succes. De clubs schoten mt de grond. Kinderen en ouders, jazeker ook de laatste, werden enthousiast en behoefden met lang te aarzelen als het ging om de keuze tussen een van de con ventionele of deze geheel nieuwe tak van sport. Het werd fietscross - een beetje duur, maar goed. ENTHOUSIASME In de jaren 1981/82 werd m Leus den de vereniging „De Heuvel crossers" geboren. Een geschikt terrein werd gevonden aan de Noorderinslag, terzijde van de ijs baan van de ïjsclub „Zwanenburg". De crossvereniging telde zo'n veertig leden, die graag bereid bleken om de schouders te zetten onder een belangrijk stuk werk: de aanleg van een crossbaan, waarop de jongelui zouden kunnen trainen en wedstrijden rijden. Met energie en enthousiasme werd aan het kar wei begonnen en alle inspanning werd beloond. De Leusdense Heuvelcrossers ging het voor de wind. Niet alleen kwam de baan tot stand, maar het ledental groeide in zeer korte tijd van zo'n veertig naar honderd vijf tig. Dat vergde met name veel tijd van degenen, die de club moesten „runnen", de kleine kern van oude getrouwen die zich belastten met de organisatie van training en wed strijden en het onderhoud van de baan. De crossbaan van Leusden was een zogenaamde B-baan, uitgerust met een elektrisch starthek, een verharde startheuvel en een toilet wagen. De Heuvelcrossers waren niet in staat om er een A-baan van te maken, waarvoor meer uitge breide faciliteiten noodzakelijk ge wenst zouden zijn, zoals een gro tere toeschouwersaccommodatie, een kantine, een grotere parkeer gelegenheid en ruimte voor jury- wagens. Niettemin, er kon worden getramd en gereden aan de Noor derinslag en iedereen was geluk kig. Tal van gezinnen in en om Leus den hebben jarenlang immens ple zier beleefd aan de tijd van de Heu velcrossers. Een gezellige club van ouders en kinderen, die echter op het punt staat te verdwijnen. Waar om moest dat na zo'n glorieuze pe riode? Een van de ouders: „Ik heb dne jongens, die lid zijn geweest. We hebben het al die jaren ongelooflijk leuk gehad en ik mag wel zeggen dat het ons gezinsleven ten goede is gekomen. Niet alleen vanwege het succes van de jongens - ik ge loof dat er wel zo'n zeshonderd bekers in huis staan - maar ook omdat we zo intensief met elkaar optrokken. Ik vind het persoonlijk heel spijtig dat het nu is afgelo pen, maar ik kan 't wel begrijpen dat het langzamerhand met meer kan." De fiets crossbaaii biedt tegenwoordig een desolate aanblik en niets herinnen meer aan het roemruchte verleden. Het gaat nu deel uitmaken van een recreatiepark. LEUSDEN - Met nog één ronde te gaan in de eerste periode van de competitie van het Bowlinguurtje, is de spanning in de diverse klassen nog volop aanwezig. In de Hoofdklasse maken voorlopig Jan de Ridder en Reinier de Jong de dienst uit. De Ridder lijkt de eerste periodetitel binnen te kunnen halen. Zijn voorsprong op De Jong bedraagt twee punten en dat is één punt meer dan vorige week het geval was. In de eerste klasse gaat het tus sen Maja van de Berg en All Bontje, die onderling eveneens twee pun ten verschillen, De rest van het veld volgt al op grotere afstand. In de tweede klasse is de strijd voorlopig al beslist m het voordeel van Wilma Elsinger. Elsinger gaat met een straat voorsprong aan de leiding op Sue Jansen en Ger du Pree, die er samen met Dynphie Stuart nog met uit zijn wie er op het zilver beslag zal leggen. In de derde klasse staan Trijnie Winkel en Lenie de Graaf gedeeld bovenaan, zodat de laatste wed strijd voor de eerste periodetitel van doorslaggevende betekems zal zijn. Eenzelfde situatie als in de derde klasse, doet zich ook m de vierde voor. Daar staan Gre van der Wel en Henny Holthuis gedeeld aan de leiding. De nummers dne en vier hebben met respectievelijk één en twee punten achterstand ook nog goede mogelijkheden om de eer ste periodetitel m de wacht te sle pen. In de vijfde klasse is het een uitgemaakte zaak dat Ria van Pluu ren de eerste penodetitel pakt. Met zes punten voorsprong op nummer twee en drie kan haar voorlopig niets gebeuren. Standen Bowlinguurtje: Hoofdklasse: 1. Jan de Ridder 2459 18 2. Renierdejong 2550 16 3. Kryna Groenveld 2134 13 Hoogste game: Margerei v. Kalsbeek 178. Ie klasse: 1 Majavd Berg 2. Ali Bontje 3. Loes Nederpelt 2221 20,5 1956 18,5 2095 16 Hoogste game: Sietske Hille 156. 2e klasse: 1 Wilma Elsinger 2128 19 2 Sue Jansen 1985 13 3 Ger du Pree 1888 13 Hoogste game: Wilma Elsinger 167 3e klasse: 1. Tryiue Winkel 1897 18 2 Lenie Graaf 1689 18 3. Riek v. Oyen 1796 16 Hoogste game: Riek v. Oyen 146. 4e klasse: 1. Grev.d Wel 1634 15 2. Henny Holthuis 1532 15 3. MiekeMorsink 1641 14 Hoogste game: Anrue Holsbeeke 129. 5e klasse: 1 Ria v. Pluuren 1385 16 2. Ria Withof 1249 10 3. Betsy Mentink 1027 10 Hoogste game: Ria Withof 128 Inderdaad, het kan langzamer hand met meer voor veel ouders. Voor hen is deze sport jaar in, jaar uit een zware belasting geweest. Om te beginnen kan men spreken van een dure sport. De crossfiets zelf is een kostbare aanschaf. Naar mate de jongens meer succes heb ben vragen ze om betere, dus duur dere fietsen en dan gaat het om bedragen, die varieren van dui zend tot tweeduizend gulden. Daarbij komt nog eens de uitrus ting van de jongelui. Daartoe beho ren een helm, handschoenen, knie- en elleboogbeschermers en een solide racepak. De aanschaf van dat alles kan afhankelijk van de kwaliteit - zeg dus veiligheid - ook nog best aardig oplopen. Als er dan nog eens twee of meer jongens m een gezin crossen worden de lasten van jaar tot jaar nauwelijks op te brengen. Een andere kostenfactor is die van het vervoer. De jongens mogen niet met hun crossfiets deelnemen aan het normale wegverkeer dus dat betekent, dat zij altijd moeten worden gebracht en gehaald, naar training en wedstrijden. Dat houdt automatsich een extra belasting in voor de ouders met alle bijkomen de kosten van dien. Het fietscrossen is per se geen modegrill geweest, maar daarente gen wel een rage. Die rage is voor bij, dat mag met zekerheid worden vastgesteld. Niet alleen de Heuvel crossers in Leusden, maar ook tal van andere verenigingen m den lande zijn ten offer gevallen aan het feit, dat de ouders hebben moeten constateren, dat het echt „een dure sport" is geweest, waarachter op een bepaald moment een punt moet worden gezet. Dat is ook de reden, dat het le dental van de club in Leusden de afgelopen jaren dramatisch terug liep. Dat er geen wedstrijden meer konden worden georganiseerd. En dat men tenslotte terecht op de ledenvergadering in februari jongstleden heeft moeten besluiten om de vereniging „De Heuvelcros sers" per 1 januari van het volgend jaar op te heffen. Met pijn in het hart, maar helaas. Het Jan Banmnkpark: recreatiepark. LEUSDEN - De herfsti ge nadagen van 1987 ge ven een extra-naargeesti ge dimensie aan het verla ten Jan Banninkpark. Er ligt een ijsbaan zonder ijs met een aanpalende fiets crossbaan zonder rumoe rige, bontgekleurde ren- nertjes. Wat nu, daar in die hoek van Leusden, waar in deze najaarsda gen alleen nog Koning Voetbal regeert in de per soon van de alleszins bloeiende voetbalvereni ging Roda '46? Het antwoord ligt klaar ten gemeentehuize. Daar wordt ons gemeld, dat reeds voor de officiéle opheffing van de fiets- crossveremging „De Heuvel crossers" per 1 januari 1988 een plan klaar ligt om van het Jan Banninkpark een compleet nieuw recreatieterrein in te richten voor de Leusdense ge meentenaren. Jan Banrunk - men zal zich afvragen (en voor al de nieuwe ingezetenen) wie degene is naar wie dit park is vernoemd - was een man, die zich persoonlijk met grote kracht en toewijding heeft in gezet op velerlei terrein en met name in het sportleven van de gemeente om de belangen van de Leusdenaren te dienen. Een monumentje te zijner na gedachtenis is opgericht bij de ingang van het park, dat de ijsbaan en de fietscrossbaan omsluit. Het emde van het fietscros sen in Leusden betekent te vens, dat de baan aan de Noor- dennslag moet verdwijnen. Daarvoor is een zogenaamd „herinrichtingsplan" opge steld, dat thans op verzcek van de sportstichting door de dienst van gemeentewerken is ontwikkeld. Dat plan behelst het egaliseren van de baan, dat wil zeggen het verwijderen van de startheuvel, de bulten en andere oneffenheden. Het ligt verder in de bedoeling daarna nieuwe beplantingen aan te brengen, een zoge naamde aankleding met groen, waardoor een totaal nieuw recreatiepark ontstaat, waartoe ook het terrein van de ijsbaan behoort. Dit vernieuw de Jan Banninkpark zal in het vooijaar van 1988 voor ieder een toegankelijk zijn. Het plan voor het vernieuw de Jan Banninkpark, dat inclu sief de ijsbaan een oppervlak te heeft van zo'n kleine dertig duizend vierkante meter, zal via de commissies openbare werken en welzijn aan de raad worden voorgelegd. De sport stichting hoopt nog dit jaar het groene licht te kunnen krijgen, waarna een en ander in het voorjaar kan worden gereali seerd. De kosten van het pro ject bedragen rond dertigdui zend gulden. —iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LEUSDEN - De volleybal competitie is nu vijf ronden oud en de teams van LEOS, het eerste dames- en heren team, is de bittere smaak van een nederlaag tot nu toe be spaard gebleven. De dames leden zelfs nog geen puntver lies, waardoor men in de top van het klassement staat. Of dat na zaterdag zo zal blijven valt nog te bezien, al lijkt Utrecht 3 een tegenstander die te pakken is. De damesploeg van LEOS maakt tot op heden een ongekend suc cesvol seizoen door. De ploeg van trainer/coach Ad van Woensel bleef al vijf wedstrijden ongesla gen en omzeilde daarbij al lastige klippen De huidige nummer vier WIK/OVM en de nummer drie Ab coude kunnen daar over meepra ten. Zaterdag verbeterden de Leus denaren zelfs het record van vorig jaar, toen de ploeg vier weken zon der verlies bleef. Het resultaat is des te opmerke lijker, als in ogenschouw wordt ge nomen dat dit seizoen een totaal vernieuwde ploeg aan het compe titie-avontuur begon. En als er iets duidelijk is geworden de afgelo pen weken, dan is het wel dat deze ploeg niet bang hoeft te zijn voor degradatie. Integendeel, het is ze ker met ondenkbaar dat deze club een belangrijke rol in de competi tie gaat spelen, waarbij het realise ren van een eindklassering m de top-vijf, wat een evenaring van de prestatie van vong jaar zou bete kenen, tot de mogelijkheden lijkt te behoren. Zo lijkt het evenzeer goed moge lijk dat de ploeg de ongeslagen status ook na zaterdag zal weten vast te houden. Utrecht 3. waar LEOS op bezoek gaat, staat met drie punten op de voorlaatste posi tie van de ranglijst en de Leusdena ren hebben al voor hetere vuren gestaan. Brezan/SSS, op dit moment de belangrijkste nvaal van de Leusdenaren, moet tegen Water landers overeind kunnen blijven, hetgeen ook geldt Vollkei, dat te gen hekkesluiter Taurus in actie komt Interessant is de confrontatie tus sen de nummers drie en vier, WIK/ OVM en Abcoude. De verliezer be hoort voorlopig tot de afvallers. Uitslagen derde divisie D LEOS - Uiutas Waterlanders - Utrecht 3 Taurus - Brezan/SSS BogTO/Jupiter - Vollkei Abcoude - Thor DAC - WIK/OVM 3-0 3-1 1-3 3-2 3-0 2-3 Stand derde divisie D 1. LEOS 5-15, 2. Brezan/SSS 5-13, 3. Ab coude 5-12, 4 WIK/OVM 5-11, 5 Bo- gro/Jupiter 5-9, 6. Unitas 5-6, 7 Vollkei 5-6, 8. Waterlanders 5-6, 9. Thor 5-4, 10. DAC 5-3, 11. Utrecht 3 5-3, 12. Taurus 5- 2. Programma derde divisie D Vollkei - Taurus Brezan/SSS - Waterlanders Utrecht 3 - LEOS Unitas - DAC WIK/OVM - Abcoude Thor - Bogro/Jupiter SUB-TOP In de schaduw van de dames, komen de heren bij hun debuut in de eerste klasse ook aardig uit de verf. Drie gelijke spelen en twee overwinningen staan er op de pal mares van de Leusdenaren, die daarmee aansluiting kregen met de sub-top van het klassement. Die positie lijkt ook dit weekemd met in gevaar te komen. Sterker, een verbetering van de klassering behoort tot de reële mogelijkhe den. De ploeg van Bert van Doorn reist vrijdag af naar Hilversum, waar men in sporthal Kerkelanden hekkesluiter Gemini/Paloma 2 treft, een ploeg die nog puntloos is. Koploper SSS 3 blijft tegen Har derwijk 3 ook overeind, terwijl SSS 5 er alles aan gelegen zal zijn om nummer twee, OMS uit Putten af l troeven. Het duel tussen Hellas e Swift is met het oog op degradat ei van belang. Beide ploegen bezitte slechts één punt, waarbij Swift ée wedstrijd meer speelde. ASVD blijft Woudenberg nipt baas, terwijl Wilhelmina en NVC een gelijkspel overeenkomen. <c'f Uitslagen eerste klasse B Swift - Brezan'SSS 5 Wilhelmina - Gemixu/Paloma 2 LEOS - Hellas Harderwijk 3-NVC 2 OMS - Woudenberg ASVD-Brezan'SSS 3 Stand eerste klasse B 1 Brezan/SSS 3 6-12, 2. OMS 5-9, 3. W helmina 5-8, 4. LEOS 5-7,5. NVC 2 6-7, Brezan/SSS 5 6-6,7. ASVD 5-5,8. Hard« wijk 3 5-5,9. Woudenberg 5-3,10. Heil 5-1,11. Swift 6-1, 12. Gemini/Paloma 2 0 Programma eerste klasse B Brezan/SSS 3 - Harderwijk 3 Brezan/SSS 5 - OMS Hellas - Swift Gemini/Paloma 2 - LEOS Woudenberg - ASVD NVC 2 - Wilhelmina LEUSDEN - Dit weekeinde waren drie teams van de schaak vereniging Leusden actief in Bilthoven, waar het regionale snelschaakkampioenschap werg gehouden. De verwachtingen waren niet te hoog gespannen, daar de drie teams vorig seizoen allen promoveerden, waarbij het eerste zelfs op het hoogste platform, de kampioensgroep, terecht kwam. Hoewel de verrichtingen van het eerste team beslist niet tegen vie len, slaagden de Leusdenaren er niet in om een plaats in de kam pioensgroep vast te houden. De Ja ger en Velker gaven met drieën halve punt uit tien ontmoetmgen aan ook met veel hoger uitkomen de tegenstanders mee te kunnen. Bert Uneken en Arnold Peperkamp deden daar met dne punten nau welijks voor onder. Het tweede team presteerde naar wens. De Leusdenaren ein digden in hun klasse in de midden moot en mogen volgend jaar op dit niveau opnieuw hun kunsten verto nen. Het derde verraste, door promo tie naar een hoger plan op een haar na te missen. De Leusdenaren ein digden als derde. Als opwarmertje voor de snel schaakkampioenschappen, werd er donderdag voor de clubkam pioenschappen geschaakt De strijd aan de kop blijft bijzonder spannend. Huis in 't Veld won van Zijlstra en kwam daardoor steviger m het zadel te zitten. Joop van San ten kwam via een ietwat gelukkige zege ook weer voor een ereplaats in beeld. Resultaten huiscompetitie T Zijlstra - P Huis in 't Veld 0-1 C Kerkhof -C Vos 0-1 A Peperkamp - R. Flohr afg J v Santen - Langman T 1-0 H. Peperkamp - E. Moed afg T Elschot-J. de Jager J.Boemaars-J Agterberg R Staal - J. Gemis E.Halkes-J Nijhof A. Rietveld - L. Boogaard W v. d. Wetenng-H. Voskamp N. v. d. Meel - G. te Winkel E Andnessen - A. Valkenburg M. Roozenburg-C Veenendaal D Willigenburg - K. Linsen J. v. d Tang - H v Dalen G Wisman-H Struiwig H v Egdom-J Eijlders L Buurlage - R. Visser W. v. d. Pol - H Gelderman Alewijn-v Dokkum Stienen - Berg JEUGD '^•^'ilt-G v d. Weerd O. He»*; - A. Boersen B Kampes - M. Hildebrand P Frankevoort - L. de Heer E Derksen - M. Brozius D Boersen-M Morsink W Hanszens - V. Brozius M. Kok - M Vos F v Oevelen - W Kok A. Kwak - Meylof d d ui et Dn (ai l> an st 0 Hl SC 5n l ali

Leusder Krant | 1987 | | pagina 10