'Eigenlijk is alles samen één hoogtepunt' De Leusdense Bond van Plattelandsvrouwen zit vol vrouwen zonder platteland tentoonstelling over ijftigjarig Valleikanaal leusder krant" Miele Lezing over flankerend ouderenbeleid terdagavond Prinsenbal en afscheid jgüi Prins Puup Pieter de Elfde: ijfentwmtig jaar Bond van Plattelandsvrouwen in Leusden: MIELE Keukencentrum Huizenga MIELE MAGNETRONS: TOPKOMFORT VOOR MODERNE MENSEN LE' DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 plaatselijk nieuws 5 er is geen betere Zeist^Montaubanstraat 241. Tel.: 03404-15750 LEUSDEN - De Vrijwil lige Hulpdienst Leusden organiseert op donderdag 19 november een bijeen komst over het Flanke rend Ouderenbeleid, 's middags van 12 tot 15 uur in De Kom, Hamersveld- seweg 51. Op deze bijeenkomst zal de heer G Kruithof, directeur van verzorgingshuis 't Hamersveld toelichten wat de gevolgen zijn van het ouderenbeleid o. a voor het hulpverlerungswerk. Deze bijeenkomst is bedoeld voor iedereen die belangstel ling heeft voor dit onderwerp en voor de ongeveer 45 vrij willige medewerksters van de Hulpdienst. In deze Hulpdienst werken de verschillende Leusdense kerken samen. Vrijwilligsters bieden tijdelijk een helpende hand m noodsituaties, als er geen of onvoldoende beroep kan worden gedaan op familie, buren, vrienden of professio nele hulp. Het gaat dus om aan vullende hulp Leusden-zuid en Leusden-centrum kennen vier wijkhoofden, die men kan vragen om hulp. Gegevens hierover kan men elke week vinden op de Service-pagina van de Leusder-krant en op de kabelkrant. *NI I I rn~T~) eze week, op maandag 9 no- ber, vierde de Christelijke iwenvereniging van Leusden vijfentwintigjarig bestaan. In moet er iets wakker zijn ge ien in het kleme Hamersveld het net begon te groeien. In ts van ons voor te stellen dat haan waarschuwend kraaide, beter opgemerkt worden dat ippen een verbond sloten. Met respect voor de kippen overi- irwijl de Katholieke Vrouwen amersveld al jarenlang een ei- vereniging hadden, bleken er in 1962 genoeg vrouwen om plaatselijke afdeling van de imene) Bond van Plattelands wen op te nchtten. Men begon ongeveer tien mensen, om nog itzelfde jaar te kunnen afsluiten een ledenaantal van vijfen- tig. In 1987 telt de Leusdense ling zo'n 50 leden. feRMING" Landelijke Bond van Platte lsvrouwen werd opgericht in Het was de tijd waarin werd dat vrouwen die stemge- werden op de hoogte ge bracht dienden te worden van maatschappelijke en culturele be langen. „De vereniging stelt zich ten doel door vorming en ontwikkeling van vrouwen hun besef van verant woordelijkheid voor en deelname aan de samenleving te bevorderen, in het bijzonder m plattelandsge bieden." „De vereniging staat open voor vrouwen van alle gezindten en ont houdt zich van elke partijpolitiek." Aldus de letterlijke tekst overgeno men uit het landelijke bondsblad „de Plattelandsvrouw". De Leusdense afdeling onder schrijft deze doelstelling in woord en daad alleen een belangrijk deel van de doelstelling is in de Leusdense afdeling niet meer van toepassing. De simpele reden daarvoor is dat de doelgroep in de Bond van Plattelands Vrouwen niet meer vertegenwoordigd is. Geen van de bij de Leusdense afdeling aangesloten vrouwen is nog agrarier(se). De voorzitter, de presidente in „Bondstaal", me vrouw Ina Bakker-Brekhof bekent de land- en tuinbouwberichten in de provinciale en landelijke uitga ven van de Bond niet meer te lezen. De presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen in Leusden, mevrouw Ina Bakker-Brekhof. fCHTERVELD Zaterdagavond gaat het camavalseizoen -1988 van start met het Prinsenbal. Het Prinsenbal zal Ivangen om 20.30 uur en plaats vinden in Ons Gebouw. Deze |nd zal er een einde komen aan de regeringsperiode van Puup Pieter de Elfde. tstreeks 22.00 uur zal deze afscheid nemen, waarna om tuten over 11 de nieuwe prins rschijn zal komen. Wie dit zal >lijft tot dat moment een verras- Tijdens een vraaggesprek Prins Pieter vertelde hij hoe hij •node als Prins Carnaval had efd. Carnaval zijn is toch heel aparts. Je beleeft het carnaval anders, dan dat je in de Raad Elf zit. Je wordt op sommige mm* sen echt als een „vorst" ont- V f i. Het is soms echt moeilijk om f tant het middelpunt van de tgstelling te zijn en overal je dje klaar te hebben. Het is lijk om aparte hoogtepunten kernen, omdat alles eigenlijk menlijk één hoogtepunt is." raagt men welke activiteiten >nze vereniging de meeste in- W. op me hebben gemaakt, dan kan ik er wel een paar noemen. Het ziekenbezoek dat de prins samen met zijn adjudant, namens de ver eniging aflegt, is erg indrukwek kend. Het is iets geweldigs als je ziet dat er ook nog mensen blij kunnen zijn met een bezoek van ons. Dat deze mensen het enorm waarderen dat je ook voor hen nog even tijd hebt. Het is vaak een groep die het zelf al moeilijk ge noeg heeft. Het is ontzettend dank baar werk. Ook de avond dat onze vereniging te gast was bij een psy chiatrisch ziekenhuis was een heel mooie ervaring. Het vraagt wel veel van je, maar het is ontzettend dank baar werk. Het uitreiken van de Krentenpuup was ook een heel mooi moment. Je merkt dan dat er binnen ons dorp ook nog mensen zijn, die niet elke avond voor het kastje zitten, maar dat zij zich uizet ten voor hun medemensen. Dat zij hiervoor een keer beloond worden door de Carnavalsvereniging. Dit vind ik een goede zaak, het is iets moois om er bij aanwezig te zijn wanneer zo'n groot krentenbrood in de vorm van een pijp uitgereikt gaat worden aan iemand die dit heeft verdiend." „En dan natuurlijk de optocht. Dat was echt een hoogtepunt, let terlijk en figuurlijk. Letterlijk m de zm dat je als prins wel erg hoog in de prinsenwagen staat. En dan te bedenken dat ik hoogtevrees heb. „Figuurlijk is het een hoogtepunt als je ziet waar zo'n klein dorp groot in kan zijn. Het is geweldig als je ziet hoeveel werk er van gemaakt wordt. De verschillende verenigin gen, clubs, vnenden, groepen en scholen, steken hier enorm veel vrije tijd in en dat is enorm. Tiental len mensen zijn er avonden mee aan het werk geweest, avonden denken, timmeren, schilderen, las sen, plakken, schuren, passen en meten. Eigenlijk jammer, dat zo veel werk maar zo kort te zien is." „Of het zwaar is om Pnns Carna val te zijn? Ach, wat heet zwaar, je doet het natuurlijk niet alleen. Je hebt allereerst een adjudant die je terzijde staat. Deze zorgt dat alles voor je geregeld is. Daarnaast heb je de hele Raad van Elf die je steunt. Zonder hen kun je onmogelijk prins zijn. En natuurlijk moet je vrouw volledig achter je staan, want an ders kun je het wel vergeten." „Of ik het volgende seizoen weer pnns wordt, daar kan ik he laas mets over meedelen omdat ik dat nog niet weet. De nieuwe pnns wordt zaterdagavond 14 november gekozen en dat zal om elf minuten over elf dan bekend worden." Op de vraag of er al nieuwe fei ten bekend zijn over de belasting zaken luidt het antwoord, dat dat tot op dit moment niet het geval is. „Maar ik heb er wel alle vertrou wen in. De Carnavalsvereniging is niet meer weg te denken uit Ach terveld, dus de Puupenkoppen blij ven gewoon doorgaan. Het ligt niet m de aard van de Achtervelders om zo maar bij de pakken te gaan neerzitten," aldus Pnns Puup Pieter de Elfde. „Ik wil ook graag van de gele genheid gebruik maken om ieder een te bedanken die me dit jaar (Van de redaktie) jfafT 1 EUSDEN - De Historische Kring Leusden (H.K.L.) houdt r ut 14 tot en met 21 november een tentoonstelling in de ïlder van het Leusdense gemeentehuis. Deze expositie ft als thema 'Het Valleikanaal van toen en vandaag', en ordt gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarige be- aan van dit kanaal. Wethouder Evelien Blom (CDA) van ^Sfjider meer Welzijn, verricht zaterdag om 14.00 uur de pening ervan. gondié een vergunning 'tot het gra ven van een gnft'. De reden daar van was, dat plaatsen als Rhenen, Veenendaal, Amerongen, Wou denberg, Scherpenzeel, Leusden, Stoutenburg, Barneveld en Achter veld voortdurend leden onder wa teroverlast, als gevolg van een hoogst gebrekkige waterhuishou ding. De overlast behoorde in het be gin van deze eeuw echter nog steeds met tot het verleden. In de jaren twintig werd daarom het 'Ont wateringsplan Het Valleikanaal' ontworpen. Dit plan was met alleen bedoeld om een eind te maken aan de slechte afwatering van de Gel derse Vallei, maar had ook een sociaal doel. De werkzaamheden werden namelijk verricht door ge registreerde werklozen uit de re gio, aangevuld met werklozen uit de grote steden in het westen van Nederland. De opdrachtgever was de Pro vinciale Waterstaat. De Koninklijke Heidemaatschappij oefende het toezicht uit. Alles werd met de schoppen en kruiwagens uitge voerd. Op de expositie in het ge meentehuis hangen vijfentwintig foto's waarop dit is te zien. OPENINGSTIJDEN Na de opening kan iedereen za terdag tot 17.00 uur de tentoonstel ling bezichtigen. De openingstij den zijn verder: maandag 16 en dinsdag 17 november van 19.00 tot 21.30 uur; woensdag 18 november van 14.00 tot 17 00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur; vrijdag 20 november van 19 00 tot 21.00 uur; en zaterdag 21 november van 11.00 tot 17.00 uur. Maar, voegt zij er snel aan toe, „er blijft genoeg over om het lidmaat schap van de Bond ook m Leusden waardevol en aantrekkelijk te hou den." AKTIVITEITEN - kDe aktiviteiten van de Bond van Plattelandsvrouwen m Leusden kenmerken zich door de grote ver scheidenheid De leden van de Bond kunnen naar ongeveer vijf lezingen per jaar. Onderwerpen die geweest zijn zijn GreenPeace, Harriet Freezer, Inbraakpreventie, Sekten en Herwaardering van Ar beid. Onderwerpen die binnenkort komen: Het weer en kastelen in Utrecht. Daarnaast kan men zich inschrij ven voor het meemaken van excur sies, al dan niet georganiseerd in samenwerking met de andere Leusdense vrouwenverenigingen. Opvallend is dat veel excursies naar bedrijven zijn ondernomen: De Beco, Bakkerij Van de Kleter- steeg, Douwe Egberts en binnen kort de Hemagebouwen in Utrecht. AVONDEN Dan zijn er nog de gezellige avonden met Kerst en Pasen, de doe-avonden, voorbereid door le den van de handwerkclub, de to neelavonden, al dan niet uitge voerd door de eigen „joffers" (die overigens nog een aantal actnces kunnen gebruiken). Ook de lees kring die bij elkaar komt om de in overleg met de plaatselijke biblio theek gelezen boeken te bespre ken, moet worden vermeld. Even als de koffieochtenden, die net als de leeskring bij de mensen thuis worden gehouden en die zelfs een Engelse afdeling kent, waarbij de dames alleen in het Engels met el kaar converseren. De andere aktiviteiten worden net als de maandelijks bijeenkomst op iedere derde dmsdagavond van de maand in het Vooronder gehou den. Daarbij moeten nog de wan- del-_ en fietstochten genoemd worden, die „de Plattelandsvrou wen" uitzetten en ondernemen m de omgeving. Dat is allemaal alleen nog maar wat de plaatselijke afde ling voor haar leden organiseert. De leden kunnen ook meedoen aan de cursussen die dankzij de vrouwenraad in het Leusdense worden georganiseerd, zoals mo menteel de computercursus, ter wijl ook de provinciale afdeling van de Bond tal van cursussen en aktiviteiten biedt. „Kadervorming en ontwikke lingsmogelijkheden worden vooral door de provinciale en landelijke Bond sterk gestimuleerd": zegt voorzitster Ina Bakker „Ook voor alleenstaanden organiseert de Provinciale Bond veel vooral ge spreksgroepen en reizen" PROGRAMMA „Wij proberen ieder jaar een programma samen te stellen voor elck wat wils, voor jong en oud". De Leusdense Bond heeft leden van achter in de twintig tot achter in de zeventig. De grootste groep be staat uit vijftigers: „Vrouwen wier kinderen grotendeels zelfstandig zijn en die wat meer willen, vinden bij ons tal van mogelijkheden" ver klaart Ina Bakker-Brekhof. „Onze leden kun je niet onder een noemer vangen". De leden komen overal vandaan. Vaak komen ze de eerste keer mee met een vriendin of buur vrouw. Soms zoeken nieuwe in woonsters van Leusden via de Bond mogelijkheden om zich in onze gemeente thuis te gaan voe len. Startplaats voor de ontmoeting met de Bond is daarbij dikwijls het Vooronder. Zoals bij alle vrouwen verenigingen is ook de Bond blij met jonge mensen. Wie er ook komt, ze hebben slechts een geza menlijk kenmerk m Leusden van nu: 't Zijn niet de boeren-vrouwen die een buitenstander vaak ver wacht aan te treffen bij de Bond van Plattelandsvrouwen. Derhalve heb ben de aktiviteiten ook weinig met typische Plattelandsinteresses, sa menhangend met bijvoorbeeld het boerenbedrijf, te maken. Dat is bij andere afdelingen in dezelfde re gio. soms, heel anders. SFEER „Voor elck wat wils" lijkt een goede sfeeromschrijvmg voor de Leusdense afdeling. Of de onder werpen die aangesneden worden nu zwaar of licht, ernstig of vrolijk zijn, de plaatseüjke Bondsvoorzit- ster hecht aan een verzorgde ont vangst. Over de bestuurstafel komt daar om het door de handwerkclub ge borduurde bestuurskleed. Op de kleme tafeltjes eveneens gebor duurde kleedjes waarop verse bloemstukjes geplaatst worden „en dikwijls een kaarsje want we houden van sfeer". Op het feest van 17 november zal zeker ook de nieu we geborduurde vlag met ontbre ken, die niet meer zoals vroeger groen-wit, maar eigentijds paars- wit zal zijn. Ondanks de kleine ruimte en de ongeveer zestig gasten die ver wacht worden, zal dit feest m het Vooronder plaatsvmden. Die ruimte is immers de vaste basis, na jaren in „de boerdenj tegenover het Ros Bijaard", en zaaltjes in de Marcuskerk en de Kom. De sfeer van het Vooronder is een beetje „eigen". FEEST Op het vijf en twintigste verjaar dagsfeestje, zullen alle werkgroe pen van de plaatselijke Bond een creatieve steen bijdragen, inclusief het uit zeven vrouwen bestaande bestuur. Wat er precies gaat ge beuren moet nog een verrassing blijven, alleen de aanwezigheid van een koud buffet staat vast. Af gevaardigden van zusterorganisa ties in de omgeving, de provincie en de andere vrouwenverenigin gen van Leusden zijn daarbij van harte welkom. Prins Pieter Puup de Elfde gmg ook bij het bejaardencarnaval voorop, zoals het een goede Prins betaamt (archieffoto Leusder Krant). geholpen heeft om er weer een goed carnavalsjaar van te maken. Het was volgens mij een goed sei zoen. Daarom wil ik een speciaal woord van dank nchten tot mijn adjudant Guus Horst, de Raad van Elf en hun dames, de dansmariekes en de Hofkapel. Verder alle leden van de vereniging en aan alle Ach tervelders, want zonder de Achter velders heeft het carnaval geen be staansrecht, en ben je als prins ook nergens. Verder wü ik de meuwe pnns alle succes toewensen in het komende seizoen, maar met zo'n bevolking zal dat best lukken." „Het programma voor het ko mende carnavalsseizoen is als volgt: zaterdag 14 november Prin senbal, 23 januari boerenkielenbal, 12 februari groot carnaval, 14 fe bruari optocht en kindercarnaval, 15 februan tienercarnaval en 16 fe bruari 55+'ers carnaval. Zaterdag 13 februan is de carna valsvereniging te gast in café Bui tenkist en zondag 14 februari in hotel De Roskam. (advertentie) LEUSDEN - Op 6 november 1962 werd in het toenmalige amersveld, de tegenwoordige gemeente Leusden, de op- chting een feit van een afdeling van de Bond van Platte- ndsvrouwen. Dit vijfentwintigjarig bestaan zal op dins- agavond 17 november aanstaande feestelijk gevierd orden in het Vrouwenontmoetingscentrum 't Vooronder, i de kelder van het gemeentehuis in Leusden.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5