experiment met computers bp basisschool geslaagd 'Simenon, tout simplement' SALAMAN DER panterhuie eusden heeft voortrekkersrol m EG-verband is: Expositie in Nieuw Langenbeek HetLoojjfenomeen! SCHOENMODE. Kwaliteit heeft een naam! SALAMANDER plaatselijk nieuws Wethouder Corri Verduin (PvdA) ontvangt uit handen van de heer T. Werdler, voorzitter van de gemeentelijke werkgroep 'Informatica Basisonderwijs', de rapportage die door de heerA. Tielman is gemaakt. Deze rapporteur zit geheel rechts achter de tafel. Tussen hem en de wethouder zit de heer W. Wildeman, coördinator van het Regionaal Steunpunt voor Onderwijs en Technologie De bereidheid van individuele leerkrachten om mee te werken aan het projekt is groot. Een groeiend aantal leerkrach ten is van plan de computer daad werkelijk te gaan gebruiken. Angst voor de computer heeft bij de participerende leerkrachten geen rol gespeeld. De organisatie in projektvorm heeft tot gevolg gehad dat de implementatie efficiënter ver loopt. AANBEVELINGEN Het is verstandig de gemeentelij ke werkgroep een verdere op dracht te geven tot begin 1989. De werkzaamheden van de werk groep dienen te bestaan uit: de coördinatie van hulpvragen; het bundelen van vragen en verzoeken naar bijvoorbeeld OBDE en PABO; assistentie bij werkzaamhe den die tot de implementatie van Informatietechnologie in het schoolwerkplan leiden; inventarisering en evaluenng van aktiviteiten en software; het adviseren van het Leusdense college van b. en w. op het ge bied van informatietechnologie en onderwijs. Een tweede aanbeveling is het handhaven van de ambtelijke on dersteuning van de gemeentelijke werkgroep De subsidie van de ge meente zou uitgebreid moeten worden om een tweede computer figuratie voor iedere basisschool te realiseren. Een en ander zou gefa seerd kunnen worden in twee jaar Als laatste aanbeveling stelt de heer Tielman de mogelijkheden tot scholing van teamleden te handha ven. Na de uiteenzetting van de heer Tielman kregen de aanwezigen de mogelijkheid om vragen te stellen. De wethouder van Financiën van de gemeente Leusden, Bram Vroon (CDA), zei het „nuttig" te vinden, wanneer de werkgreop „binnen niet al te lange tijd zou kunnen be cijferen, wat nu het wérkelijke computergebruik per school in houdt." De heer Wildeman vertelde, dat het Leusdens experiment model staat tijdens veel besprekingen op zowel nationaal als internationaal niveau. Veel bewondering kon worden binnengehaald tijdens een EG-conferentie over Informatie technologie op de basisschool DONDERDAG 12 NOVEMBER 1987 ijke w iasje n SRsrii O waliiei ;mach Wasi 0°C iag m< LEUSDEN - Op 10 november vond een bijzondere over dracht plaats. Voorzitter Ton Werdler van de gemeentelij ke werkgroep „Informatica Basisonderwijs" overhandig de een door de heer A. Tielman geschreven rapportage van de werkzaamheden van deze werkgroep aan wethou der Corri Verduin (PvdA) van Onderwijs. Bij deze presen tatie waren tevens aanwezig de heren A. Tielman zelf; W. Wildeman, coördinator van het Regionaal Steunpunt voor Onderwijs en Technologie; en de heer R. Hendrikx, amb telijk medewerker. Onder het gehoor bevonden zich verte genwoordigers van gemeentebestuur, schoolbesturen en Onderwijs Begeleidings Dienst Eemland, terwijl ook di verse leraren-basisonderwijs gehoor hadden gegeven aan de gemeentelijke uitnodiging. Wethouder Verduin heette de iwezigen hartelijk welkom en vervolgens haar blijdschap >r het feit, dat in Leusden een jm is gemaakt met de invoering computers binnen het basison wijs, zodat de leerlingen de mo- jjkheid geboden wordt spelen- wijs met computers te leren om- in. Zij voerde haar gehoor door geschiedenis van de invoering, memoreerde het feit, dat de ïsdense gemeenteraad zich in 1986 unaniem had uitgespro- voor een brede invoering op Leusdense basisscholen. I introduceerde verder de le- van de gemeentelijke werk- ep en prees zich gelukkig met feit, dat de gemeente aan een id doordachte rapportage is ge ien op een wel zeer voordelige ler: de heer A. Tielman is stu it aan de Umversiteit van Am- dam. Gedurende het schooljaar 1986/1987 liep hij stage bij het Re gionaal Steunpunt voor Onderwijs en Informatietechnologie in Amersfoort. Verder participeerde hij m de werkzaamheden van de werkgroep „Informatica Basison derwijs". Mevrouw Verduin zei blij te zijn met de aanwezigheid van de heer Wildeman van het RSOI. NOODKREET De heer T. Werdler, zelf een ver woed computerfanaat en voorzitter van de gemeentelijke werkgroep, was zeer duidelijk m zijn toelichting op de rapportage. Hij stelde: „Een jaar lang heeft de werkgroep nu gedraaid In dat jaar heeft zij o.a. veel ervaringen en vragen van scholen gecoördineerd, software- adviezen gedaan, vertegenwoordi gers van de scholen gevraagd, er varingen van cursussen doorge speeld, informatie gegeven, door de zogenaamde verdiepingscur sussen groot te noemen. Hij deed een vurig pleidooi om iedere basisschool te doen voor zien van een tweede computer configuratie. Uitgelegd werd, dat computer-ondersteunend onder wijs grote mogelijkheden bood voor lesgevenden en leerlmgen van de groepen 4 tot en met 8. Hij verduidelijkte dat meer computers meer en betere „computertijd" tot gevolg zou hebben. Na deze noodkreet om de opgeda ne ervaringen niet te laten wegeb ben, bood de heer Werdler de eer der genoemde rapportage aan aan mevrouw Verduin-Munnik. Zij zeg de uitgebreide aandacht toe. Hierna kreeg de heer Tielman de gelegenheid wat achterliggen de gedachten te formuleren. Hij vertelde zijn gehoor, dat de ver slaggeving de naam „Case-study van het Projekt Leusden" heeft meegekregen. Deze „gevalsstu die" dient tevens als afstudeerver slag voor zijn studie aan de Umver siteit van Amsterdam. De rapporta ge is tevens gebruikt als achter grondmateriaal op internationale conferenties. Voor de heer Tiel man was er een aantal voor de hand liggende redenen om onze ge meente te kiezen voor een „case"- studie. Zo deden alle scholen in Leusden mee, terwijl de scholing van leraren binnen een jaar kon plaats vmden. Het diverse startni veau van de scholen vormde een uitdaging, terwijl het aantal scholen nog net te behappen was. De vol gende conclusies werden bespro ken. verslaggevingen de scholen op de hoogte gehouden, contact gehou den met het bevoegd gezag, een financieel overzicht bewaard, con tacten gelegd met Philips, school activiteiten geïnventariseerd, enz. Nu als meest recente activiteit werpt de werkgroep zich op voor een continuering van haar activi teiten en een bevordering van het gebruik van de computer op school in de toekomst." De heer Werdler vertelde zijn gehoor, dat het beeld van ander half jaar geleden ingrijpend is ver anderd: „Op iedere school is nu minstens een tweetal leerkrachten met 'n basiskennis met betrekking tot het gebruik van computers, zowel wat het eigen kunnen betreft alsook naar het onderwijs toe. Te genwoordig is men binnen de school veel meer op de hoogte van de diverse mogelijkheden van de computer." Veel, zo vervolgde Werdler, is tot stand gebracht door introductiecursussen en vervolg cursussen die gegeven werden zo wel door de Pedagogische Acade mie Basisonderwijs en het RSOI. Ook diverse workshops van de On derwij sbegeleidingsdienst Eem land hebben veel goede vruchten afgeworpen. Volgens de heer Werdler is de belangstelling voor Aan het einde van de bijeenkomst over de computer in het basisonderwijs vond een demonstratie plaats. Het is bijna te raden wie daarbij was. Inderdaad: het raadslid de Weerdt (PvdA), een echte computerfreak. Hij luistert hier aandachtig naar de uitleg van een deskundige 11111111111111111111111111111111111111111111111111111II1111II1111111111111111111111111111111111111111II111111111111II1111111111111111IIII111111111111111II111111111111111II11111111111111111111111II11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111H1111111H11111111111111111111II11111 Ptll 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 i i i1111 1111111M11| 11 Mil IIII III II III IIIII111 llllll 11 III III11II In september 1929 krijgen zij panne en varen ter reparatie van hun schip de haven van Delfzijl binnen. Daar bedenkt Simenon commissaris Maigret die zich m wereldberoemd heid zal kunnen gaan verheu gen. De roman Pietr-le-Letton die hij in september 1929 in Delfzijl schrijft is de eerste ro man die Simenon onder zijn eigen naam publiceert. Het boek wordt m 1931 door uitge verij Fayard in Parijs gepubli ceerd. Op één der tentoon stellingspanelen is een foto te zien van een reünie van com missaris Maigret-vertolkers ten tijde van de onthulling door Simenon in 1966 van het door Pieter d'Hont vervaardigde bronzen Maigret-monument in Delfzijl. In de Duitse teevee-afleve- nngen speelde Heinz Ruh- mann de rol van Maigret. Ru pert Davies deed dat m Enge land, Gmo Cervi in Italië, Jean Richard m Frankrijk en Jan Teulings en Kees Brusse in Ne derland. Aanleiding voor de onthulling van het beeldhouw werk is de verschijning van het 1000ste Zwarte Beertje, de dubbelpocket „Maigret en de zaak Nahour" en „Het Kasteel van Roodezand" NEDERLAND In dr. A. J. van Zuilens boek je „Georges Simenon: speur der naar de mens" is te lezen dat Simenon altijd een zwak voor Nederland heeft behou den. Tijdens zijn zeiltochten heeft hij de noordelijke Ne derlandse provincies goed le ren kennen. Twee Maigret-ro- mans en twee pscychologi- sche romans spelen in Neder land. „Un crime en Hollande" (1931) speelt in Delfzijl, „Mai gret et l'affaire Nahour" (1966) speelt in Amsterdam en Parijs, „L'Assasin" (1935) is het ver haal van dokter Hans Kuperus uit Sneek die zijn vrouw en haar minnaar vermoordt. „L'homme qui regardait pas ser les trams" (1936) beschrijft het lot van Kees Popmga uit Groningen bij wie mentaal plotseling de stoppen door slaan en die naar Parijs vlucht. Heel mooi is het portret van Simenon vervaardigd door Maurice de Vlaminck. Op eén der expositiepanelen is daar een reproductie van te zien. FILMS Verscheidene panelen to nen foto's int Franse films, ge maakt naar romans van Sime non. van 1932 tot 1966 komen vier films uit en twaalf korte films, scenario's samengesteld uit acht romans en negen no vellen. Beroemde filmsterren vertolken er rollen m. Jean Ga- bin speelt m „Maigret tend un piège" en „Encas de malheur". Simone Signoret en Alain De- Ion vertolken de rollen in „La Veuve Couderc". Simenons romans worden m een groot aantal landen ver taald. Op de panelen zien we titelaankondigingen en roman pagina's in het Gneks, Noors, Russisch, IJslands, He breeuws, Pools, Fins, Tsje chisch, Hongaars en noem maar op. Wie goed met de Franse taal overweg kan op de gaanderij het interview op televisie vol gen dat de ORTF-journalist Fréderic Pottecher met Sime non hield en kan de documen tatiemap inbladeren met on der andere een copie van wat Simenon op 16-jange leeftijd schreef: de komische roman „Au pont des Arches", ge noemd naar de gelijknamige brug in Luik naar Outre-Meu- Tenslotte is een keus aan Maigret-romans en psycholo gische romans in de biblio theek aanwezig. Korte tijd na zijn eerste Maigret-roman be gon Simenon in 1931 met het schrijven van zijn eerste psy chologische roman, „Le Relais d'Alasce". Simenon publiceert m de daarop volgende veertig jaar nog 116 pschychologische romans. Binnen de kortst mo gelijke tijd is hij door zijn Mai- gret-romans bekend bij het gTote publiek. Hij is snel een gefortuneerd man. Hij reist de hele wereld af, laat zich dan hier dan daar een luxueuze on derkomens bouwen. Zeer egocentrisch stelt Si menon zich in zijn huwelijksle ven op. Zijn vrouw Tigy moet dulden, dat hij aan de lopende band verhoudmgen heeft met andere vrouwen. Wanneer de Frans-Engels-talige Canadese Denise Quimet zijn secreta resse wordt en hij in 1949 een kind bij haar heeft moet Tigy zich ui 1950 van hem laten scheiden. In de loop van de tijd begonnen er echer spannin gen tussen Simenon en Denise te ontstaan, en m 1961 begint Simenon een relatie met hun dienstmeisje van Italiaanse af komst Terésa. Denise moet en kele malen worden opgeno men m een psychiatrische kli niek en m 1964 verlaat zij Sime non voorgoed. In 1978 publiceert Deruse haar levensverhaal onder de titel „Un oiseau pour le Chat", waarin zij Simenon in al zijn onhebbelijkheden afschildert. Simenon beantwoordt deze vi sie met het schrijven van de „Memoires m tunes", waarin hij de meest intieme details geeft over zijn kinderen. De laatste 132 pagina's bevatten „le livré de Marie - Jo", waarin Denises dochter Mane-Jo haar gedachten neerschrijft. In 1978 pleegt Marie-Jo zelfmoord. In 1981 publiceert Denise onder een pseudoniem de roman „Le phallus d'or", een relaas over seks, hartstocht en haat waar van Simenon model staat. De Franse letterkundige Gil bert Sigaux heeft het gehele oeuvre van Simenon in 72 ban den verzameld. Vooral de Franse critici hebben het werk van de veelschrijver Simenon lang met een schouderophalen afgedaan. Andre Gide erkent vanaf het begin het literaire talent van zijn vriend Simenon. In het Nederlandse taalge bied hebben Simon Vestdijk, Pierre Dubois en Hubert Lam- po het altijd opgenomen voor Simenon. Onder Simenons 245 titels vinden ook literaire fijn proevers iets van hun gading, tekent Dr. A. J. van Zuilen in zijn eerder genoemd boekje aan. Simenon kon zich in elk ge val over publiciteit omtrent zijn persoon en werk niet be klagen: in totaal zijn er 500 miljoen exemplaren onder zijn eigen naam in 45 talen verschenen, hebben in de laatste jaren veel publicisten over hem geschreven en zijn er in diverse landen proef schriften aan hem gewijd. =llllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllillllillllllllllllllllllllllllllllilillllllllllllllllllllilliiiiliiiiillllllllllililiiiiiiillllllillilliliillillllllllllliiiilil Winkelcentrum Hamershof Komenij 4 - LEUSDEN Tel. 033-944119 LEUSDEN - Tot en met 28 november is in de open bare bibliotheek Nieuw ken- Langenbeek, Hamers- veldseweg 77, een ten toonstelling te zien over leven en werk van Geor ges Simenon. Deze exposi tie is te bezichtigen tij dens de openingsuren van de bibliotheek: op maandag van 14.00 tot 17.30 uur dinsdag van 14.00 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur woensdag van 14.00 tot 17.30 uur donderdag van 10.00 tot 12.00 uur vrijdag van 14.00 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur Georges Joseph Christian Si- nenon wordt als eerste zoon /an Désiré Simenon en Hen- lette Brull op 12 februari 1903 n Luik geboren. Zijn moeder is 'erkoopster in het Luikse wa renhuis Innovatum. Zijn vader lie een hartkwaal heeft werkt )i) een verzekeringsmaat- chappij. Het huwelijk is met >epaald gelukkig: Désiré :omt uit een lager sociaal mi- :eu dan Henriëtte en Henriette leeft de mesalliance eigenlijk :ooit goed kunnen verwerken, lit geldgebrek moet ze ka- ners verhuren aan buitenland studenten. Het vele werk leren 'at deze kamerverhuur voor ;ur aar oplevert noopt haar Geor- iffect. les reeds op 3-jange leeftijd en laar de kleuterschool te stu- idom en. Zuster Adome leert hem 0 paar lezen en schrijven. Het feit dat Georges' moe- eg ar- er kamers verhuurt aan voor leren 'amelijk Poolse en Russische ludenten beïnvloedt Georges hoge mate. Later gebruikt hij ijn jeugdervaringen met Oost- uropeanen veelvuldig m zijn omans, terwijl door deze stu- enten ook zijn liefde wordt pgewekt voor schrijvers als loly, Puskin en Dostojevski. |In 1918 breekt de jonge irges zijn studie aan het ie Saint Servais af omdat vader niet lang meer te n heeft. De vader overlijdt [1921. Georges neemt werk als leerling-journalist bij de Gazette de Liège. Hij on dertekent zijn stukjes met Georges Sim, een pseudoniem dat hij ook gebruikt bij het schrijven van talrijke hefdes- en avonturenromannetjes. Veelvuldig komt het voor, dat hij eerst een journalistiek ver haal schnjft, bijvoorbeeld over de vrouwenmoordenaar Land- ru, en daar dan later een roman van maakt. Dr. H. Veldman die in 1981 op Simenons leven en werk promoveerde zegt dat Georges het metier van schrij ver jarenlang oefent door het schrijven van die stuiverro- mans. Als hij het ambacht be heerst bezint hij zich erop met welke figuur hij andersoortige betere romans zal gaan produ ceren. GENOOTSCHAP Op de expositie laat één der panelen teken- en schilder werk zien van „De gezellen van de Apocalyps", later be roemd geworden jongelui, die een geheim genootschap vor men en op de zolder van een meubelmakerij in een middel eeuws steegje in de wijk Outre Meuse bijeenkomen. Georges Simenon behoort ook tot deze Caque of Harington, jongelui die boven de coventionele we reld willen uitzweven en boven de wet en de menselijke voor oordelen willen leven. Er is een zelfportret te zien van Ed gar Scauflaire, een portret van de vader van Crommelynck en een Nu de fer van Auguste Mambour. Een ander paneel laat Sime non zien in de tijd dat hij chro niqueur, kroniekschrijver/ver slaggever van de Luikse Ga- zette is. Simenon bootst zijn held Rouletabille na, de jonge journalist-detective van Gas ton Leroux. Evenals hij draagt Simenon een gabardine re genjas, een hoed waarvan de rand diep over zijn voorhoofd is getrokken, hij rookt een pijp en scheurt in het rond op een motorfiets. VAREN In 1928 kopen Georges en zijn vrouw Tigy, een Belgische kunstschilderes die hij in het milieu van La Caque heeft ont moet, een sloep van vijf meter, de Ginette, en bevaren daar mee de rivieren en kanalen van Frankrijk, terwijl Georges verhalen schrijvend op zijn tik machine de dagen door brengt. In 1929 laat het echt paar in Normandië een kotter bouwen, de Ostrogoth, waar mee zij met kokkin en dienst meisje langs de kusten en over de binnenwateren van Noord- Europa zeilen. Een overzichtsplaatje van de tentoonstelling in bibliotheek „Nieuw Langenbeek". Deze traditionele "luchtkussen-schoen" met zijn gemakkelijk verend en steunend voetbed en perfecte pasvorm is een echt "loopwonder", enorm soepel Voor dames en heren in diverse kleuren o.a "Asphalt" en "Mineral" leer Vanaf f 199,-

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7