College denkt positief over opvang asielzoekers Beaujolais Primeur in Swartesteegh Zaterdag intocht Sint in Achterveld 1 Filmvertoning in kader Simenon-manifestatie To the Point koploper na zege op De Baron Vinden van passende woonruimte is probleem: Komende donderdag kaas- en wijnavond: Uitslag kaarten Hessenkar Later op de dag dan andere jaren: Sint Nicolaas- schiet wedstrijd Uitslag dames schietclub Coöperatieve Vereniging Gooische Uitvaart Verzorging u.a. Rectificatie DINSDAG 17 NOVEMBER 1987 LEUSDER KRANT (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Burgemeester en wethouders van Leusden zijn de mening toegedaan dat ook de gemeente Leusden moet meewerken aan de opvang van mensen die in Neder land een goed heenkomen zoeken. Het ministerie houdt er rekening mee dat er dit jaar 12.000 asielzoekers naar Ne derland gekomen zijn en nog zullen komen. Vorig jaar wa ren er dat nog 'slechts' 5900. Waar de asielzoekers in Leusden opgevangen zouden moeten worden, weet ook het college op dit moment nog niet. B en W willen echter gaan praten met het ministerie om te bezien hoe Leusden een bijdrage kan leveren. Het standpunt van het college wijkt af van de stelling die het 'oude' college eerder had ingeno- •men. Het vorig college had het mi nisterie laten weten dat Leusden in het verleden al 'zeer loyaal' had meegewerkt aan de opvang van vluchtelingen, waaronder een grote groep Vietnamezen. Verder meende het oude college dat Leusden zelf al erg veel woning zoekenden had en dat het toege wezen worungbouwcontingent onvoldoende was Geen van de raadsleden die deel uitmaken van de commissie wel zijn reageerde negatief op de noti tie over asielzoekers van het col lege. Toch liet niet iedereen een volmondig 'ja' horen. Lily van Ameron (WD) bleek van mening dat het uitgangspunt van het ministerie dat elke gemeente per jaar 1 2 promille van zijn be volking aan asielzoekers zou moe ten opnemen, redelijk is. Me vrouw Van Ameron wees er vo rige week echter op dat er in Ne^ derland ook andere achterge stelde groepen zijn, die aandacht behoeven. Zij noemde daarbij de grote aantallen bejaarden en men sen die verzorging behoeven. „Waar moeten we 100 asielzoe kers in Leusden laten?", zo vroeg het liberale raadslid zich af. Ver der wees zij op het probleem van de integratie van grote groepen buitenlanders in Leusden. WONINGEN Harm Offereins (GPV/SGP) deelde de mening van mevrouw Ameron niet, waar het gaat om de vergelijking tussen groepen hulp behoevende Nederlanders en asielzoekers. Grootste probleem zag de heer Offereins opdoemen waar het gaat om het beschikbare aantal woningen. „Leusden bouwt nog maar een paar woningen. Voordat we een brief naar het mi nisterie schnjven moeten we eerst goed nagaan wat de mogelijkhe den in Leusden zijn", aldus Offe reins. Leusden '85, bij monde van frac tievoorzitter Ben Stoelinga, ziet ook de nodige problemen als er grote groepen asielzoekers naar Leusden komen. Stoelmga vroeg aandacht voor de omwonenden als er ergens woonruimte gevon den wordt voor asielzoekers. Ver der meent ook hij dat er een wel zeer zware claim gelegd wordt op de beschikbare woningvoorraad. Allerlei maatschappelijke en on derwijskundige zaken zullen gron dig moeten worden besproken, aldus Stoelinga. Hij vroeg zich af wat de gemeente, ondanks financiële steun van de landelijke overheid, gaat doen als een asielzoeker al in de eerste maand van zijn verblijf in Leusden in financiële problemen komt. ERGERNIS Ep Oostra (D66) toonde zich vo rige week nogal geërgerd over de uitlatingen van zijn collega-raads leden. „Het is hier niet anders dan bij andere gemeenten", aldus Oo stra. Voor D66 staat het „als een paal boven water" dat Leusden mee moet doen, als het gaat om opvang van asielzoekers. Een zelfde standpunt neemt de Partij van de Arbeid in Leusden in. Ineke Jansen complimenteerde het college met de 'heroverwe ging'. „Nederland, en dus ook Leusden, moet gewoon meedoen met de opvang van mensen die in Nederland een goed heenkomen zoeken." Het standpunt van het CDA is sim pel. De Leusdense CDA-fractie staat achter de visie van het col lege waar het de notitie over asiel zoekers betreft. De verantwoorde lijke wethouder, Evelien Blom, gaf vonge week toe dat ook zij op dit ogenblik geen idee heeft waar de mogelijkheden voor Leusden lig gen. Mevrouw Blom verwacht echter veel van het regionaal over leg over de problematiek van de asielzoekers. (van één onzer medewer kers) LEUSDEN - Overal in het land kan men aanstaande donderdag kennis maken met de Beaujolaiswijn van het jaar 1987. In de nacht van woensdag op donder dag wordt op het midder nachtelijk aar de nieawe Beaujolais "vrijgegeven" voor verkoop. Inwoners van Leusden kun nen overmorgen 19 novem ber, de Beaujolais Primeur on der meer proeven in het dorpscafé "de Swartesteegh" aan de Zwarte weg. In het café, waar doorgaans vooral pils getapt wordt, zal donder dagavond vanaf 21.00 uur een kaas- en wijnavond worden gehouden, waarbij de Beaujo lais Pnmeur de boventoon zal voeren. De wijnavond in "de Swar testeegh" werd vorig jaar voor het eerst gehouden. Ge zien de belangstelling heeft men besloten om ook dit jaar weer een dergelijk evene ment te organiseren. De wijn keus is gevallen op de Jaffelin (advertentie) -_J Uitnodiging Een uitvaartcentrum, dat rust en warmte uitstraalt. Dat mag men toch verwachten op dagen, dat het nodig is door warmte omgeven te zijn. De Gooische Uitvaartverzorging komt, met de gedeeltelijke uitbreiding van haar uitvaartcentrum en de totale vemieuwing van het interieur, volledig aan deze verwachting tegemoet Om u in de gelegenheid te stellen ons uitvaartcentrum aan de Westerstraat 92 te Amersfoort te bekijken, ontvangen wij u graag op vrijdag 20 november a.s. (J bent van harte welkom van 14.00 tot 21.00 uur. Tijdens deze uren zullen zowel bestuursleden als medewerkers van onze vereniging aanwezig zijn om u alle gewenste inlichtingen te verstrekken. Beaujolais Primeur villages en de Antonin Rodet villages, beide van het befaamde wijn huis Georges Duboeuf. Ver der zal er een Beaujolais Pri meur met de naam Vernaux verkrijgbaar zijn in "de Swar testeegh". Volgens het wijnhuis Georges Duboeuf is het gewoon verba zingwekkend dat de Beaujo lais 1987 van zo'n goede kwa liteit is. Eind augustus ver wachtte men nog het allererg ste van de wijnoogst van dit jaar. Het weer had tot op dat moment zeker niet meegeze ten. Tot 20 juni van dit jaar had men te kampen met koud en regenachtig weer, zeker niet bevorderlijk voor een regel matige bloei en bevruchting van de wijnstok. Ook de zo mer liet veel te wensen over, erg warm en vochtig met eind augustus neerslag en enkele onweersbuien. De maand september heeft echter alles weer goed gemaakt In de Beaujolaisstreek had men een lange penode van prachtig weer, waardoor de druiven uiteindelijk wat sneller dan normaal rijpten. De kwantiteit van de beaujo lais is dit jaar ongeveer 10% minder dan vorig jaar. Vol gens het wijnhuis Georges Duboeuf is de kwaliteit echter beter dan vorige jaren. Men geeft zelfs het predikaat "uit muntend" aan de Primeur van dit jaar. Liefhebbers kunnen het a.s. donderdag zelf beoordelen in café "de Swartesteegh". De Primeur zal zowel per fles als per glas verkrijgbaar zijn. Voor de muzikale omlijsting draagt Jan Hoogenboom op de piano zorg. ACHTERVELD - Vrijdagavond werd de tweede ronde gespeeld van het Hessenkar kaarttour- nooi.Het werd weer een gezelige kaartavond waarbij wel sportief, maar soms ook fanatiek werd ge speeld. De prijswinnaars waren: klaverjassen aantal punten 1Dorothé v Hamersveld- Groenestein 5575 2. Piet Smink 5007 3. Henk Rijnsoever 5007 4 Ton Blankenstein 4793 5. mevr A Wouters 4791 6. Wim ter Horst 4782 7. Alie Bokkers 4735 8 Kees Jinkman 4402 9. Gerard van Hamerveld 4392 10 Joke Hoogland 4351 De poeldelpnjs was voor Carl Vos met 3748 punten. De derde ronde zal worden ge speeld op vrijdag 4 december. Michel Serrault (links) en Charles Aznavour, de hoofdrolspelers in de film 'Les Fantómes du Chapelier. LEUSDEN - In het kader van de Simenon-manifestatie die de Cul turele Raad Leusden (C.R.L.) mo menteel houdt, wordt donderdag 19 november de speelfilm 'Les Fantómes du Chapelier' oftewel 'De wurger van La Rochelle' ver toond in boerderij 't Claeveren- blad, De Brink 16. De film is gemaakt door de Fran se regisseur Claude Chabrol, en is gebaseerd op een roman van Georges Simenon. De hoofdrollen worden gespeeld door Charles Az navour en Michel Serrault. De film duurt 120 minuten. Tijdens een keu ring in 1983 werd de film geschikt geacht voor personen ouder dan 16 jaar. Het verhaal van de film luidt als volgt. In het kleine Franse stadje La Rochelle wonen en werken tegen over elkaar de hoedenmaker Lab- bé (Michel Serrault) en de kleer maker Kachoudas (Charles Azna vour). De laatste, een wat schriele man, koestert een blinde verering voor de sjieke Labbé. Wanneer de hoedenmaker gaat wandelen of volgens een vast ntueel het dorps café bezoekt, vergezelt Kachoudas hem, weliswaar op een eerbiedige toestand. Tijdens zo'n wandeling ziet Kac houdas dat Labbé een vrouw doodt. Zijn relatie tot Labbé belet hem echter dit bij de politie te mel den. Zelfs wanneer het stadje ever later gonst over de verhalen van een brute vrouwenmoordenaar, zwijgt de getuige als het graf, ook al blijft hij Labbé angstvallig volg tijdens diens verder moorddadi wandelingen door La Rochelle. De oorspronkelijke titel is in Nederlands vertaald met 'De w ger van La Rochelle', maar had zo goed 'De teloorgang van i hoedenmaker' kunnen heten. In film wordt namelijk getekend een man verloedert in een mys rieuze, soms tegen het surreali sche aanliggende, sfeer waarin karakter van het provinciestal steeds meer reliëf krijgt. Chaii Aznavour als de woordloze, bij macabere bewonderaar van moordenaar, geeft de figuur Lat extra kracht door het uiterlijke innerlijke kontrast tussen d( twee hoofdfiguren. ACHTERVELD - Zaterdag zal de Sint, vergezeld van tenminste 13 zwarte Pie ten, weer een bezoek aan Achterveld brengen. Om dat hij het in Achterveld altijd zo gezellig vindt, wil hij graag wat langer blij ven en daardoor komt hij nu wat later dan voor gaande jaren. De Sint zal met zijn gevolg om 14.30 uur worden verwelkomd op het bordes van huize St. Joseph. Hierna zal hij vooraf gegaan door de muziekvereniging DWS een rondgang door het dorp maken. De route is als volgt: Start bij huize St Joseph, Hessenweg - bij van Da len Kerkdijk - Ruurd Visserstraat - van Geijnstraat - Renückstraat - Jan van Arkelweg - Pater Stromstraat - Bisschop van Dieststraat - Ver jaagde Ruiterweg - van Oldenbar- neveldstraat - Pater Stormstraat - W van Amersfoortstraat - H. van Viandenstraat - Verjaagde Ruiter weg - Hessenweg tot D'Ouwe Peerdestal In D'Ouwe Peerdestal zal de Sint dan nog geruime tijd met de klein ste kinderen en de vader en moe ders gezellig bij elkaar blijven. Indien het erg regent zal de in tocht met doorgaan en blijft de Sint met zijn Pieten in D'Ouwe Peerdestal, waar de kinderen dan hun tekeningen en verhalen aan de Sint kunnen aanbieden. De intocht is nu dus met om 13.30 uur maar om 14.30 uur. LEUSDEN - De darters van To the Point lijken in hun eer ste seizoen als wedstrijdspe lers rechtstreeks op promotie af te stevenen. Door ook het treffen met De Baron in eigen voordeel te beslissen, gaan de Leusdenaren in de tweede di visie aan de leiding. Hoewel de uitslag (7-2 in het voordeel van To the Point) wellicht doet vermoeden dat er van „een makkie" sprake was, liet de werkelijkheid een ander beeld zien. De ruim uitgevallen zege kan rustig als geflatteerd worden be stempeld, daar de punten pas na I hevige strijd werden binnenge haald. De eerste drie singlepartijen I werden nog vrij soepel gewonnen. maar de vierde partij ging naar de tegenstander. Daarmee gaven de gasten aan duidelijk iets in hun mars te hebben. De eerste koppelpartij werd welis waar gewonnen, maar de Leusde naren bleven met zonder kleer scheuren. De eerste „leg" (er wordt gespeeld volgens „best of three"), ging verloren om vervolgens leg twee en dne moeizaam in winst om te zetten. Voor de liefhebbers een voorbeeld van hoe één en ander tot stand kwam: To the Point: 11-26-60-45-60-60- 20-85-19 40 over. Baron: 85-60-45-41-85-60-75 40 over. In dit voorbeeld is De Baron veel eerder bij „dubbel 20 sluiten", maar daar ging het fout. To the Point kon langzaam dichterbij komen, om gel erp nb; ani vervolgens in eén keer te slu^tgs Diverse legs werden op deze nier gewonnen en uiteindelijk hele partij, zodat er een punt het conto van To the Pomt kon? den toegevoegd. Nadat het twe lm koppel had verloren, was de 4-2 in het voordeel van de Leusfma naren. De overige twee kop; in j pakten wel de volle winst, zodi h vroeg duidelijk was dat de wins Leusden zou blijven. De „bienfunt de", die nog nooit door To the uit handen werd gegeven ook nu door Rien Sluimer en mannen in de wacht gesleept De komende weken staan Leusdenaren ontmoetingen teams uit de onderste regioni wachten. Als de Leusdenaren onderschatting waken, moet ook dan overeid kunnen blijve LEUSDEN - In het bericht in de Leusder Krant van vonge week donderdag over de bij eenkomst op 19 november van de Vnjwillige Hulpdienst Leus den, is een fout geslopen. In de aanhef wordt gemeld, dat de vergadering om 12.00 uur be gint Dat is onjuist. Het samen zijn begint een uur later, dus om 13.00 uur. Aan de orde komt het Flankerend Oude renbeleid. De heer G. Kruithof, direkteur van Verzorgingshuis 't Hamersveld, zal zijn licht over dit onderwerp laten schij nen. december. Voor de dames die niet rege tig komen schieten zeker een sporing dit niet voorbij te gaan. ACHTERVELD - Donderdagavond zal voor de leden van de dames- schietclub een aanvang worden gemaakt met de St. Nicolaas- schietwedstrijd. Die wordt ver schoten over drie avonden, op 19 november en 3 december waarna de finale zal plaatsvinden op 10 Het wordt op een enigsziii dere manier verschoten dan gaande jaren. De ïnstwflch hoopt dat alle leden ditmaal zullen doen. ACHTERVELD - Aan de onder linge schietwedstrijd van de da- mes-schietclub namen negen le den deel De dames zijn blijkbaar nog niet aan de nieuw in gebruik genomen schietschijf gewend om dat zij nog steeds niet boven de 90 punten kunnen uitkomen. De eer ste plaats moest ditmaal gedeeld worden door Anneke Oudsh n- en Ria Vos elk met 89 puntfc" overige uitslagen waren. aantalp 3. Ine Kok 4 Liesbeth Suermondt 5. Mien v.d. Burgwal 6. Tiny Tolboom 7 Bep Smal 8. Nel Tijmensen 9. Nel Schwagermann 1 LE 110 tei >P zei koi vai ie Phi urei irsc ji na mie hill dei d lag in Dat gvc 'Jde hoe rs h 'de lp ar tij vor ver ie

Leusder Krant | 1987 | | pagina 4