Overzicht van vijftig aar Valleikanaal )e revolutie van een eenzame een diffuse leefwereld' ieharrewar rond benoemingen 'entoonstelling geopend Bijeenkomst van landbouworganisaties uk bezochte lezing over Simenon -v '1 Vliegenzwam V plaatselijk nieuws DINSDAG 17 NOVEMBER 1987 XUSDEN - Zaterdagmiddag vond de opening plaats van de »r de Historische Kring Leusden georganiseerde tentoon- lling „Het Valleikanaal van toen tot vandaag". Deze exposi- wordt gehouden ter gelegenheid van het feit dat vijftig jaar eden een aanvang werd gemaakt met de aanleg van het taal. bedoeling van de aanleg van kanaal was om de waterhuis- ding van de Gelderse Vallei te «teren. Door de eeuwen heen de vallei veel te lijden van wa- verlast en de plannen om daar aan te doen waren niet van laag of gisteren, maar beston- reeds in de 15de eeuw. e voorzitter van de vereniging, leer R. Polak, meende daarom ijn welkomstwoord dat de tien iten, die de opening te laat be- in vergelijking daarmee niets kenden. Hij heette de aanwezi gen welkom, in het bijzonder de wethouder van Welzijn Evelien Blom, de vertegenwoordigers van de Oudheidkundige verenigingen uit de omgevmg en de, op een paar maanden na, 100-jarige heer Re- kers. De heer Rekers was de eerste kantonier van het Valleikanaal, in dienst van Rijkswaterstaat. Daarna gaf de voorzitter het woord aan de wethouder. De wethouder had in haar rede veel waardering voor de activitei ten van de Historische Kring, die in de korte tijd van haar bestaan al veel evenementen heeft georgani seerd. Speciaal bracht ze de nog vers m het geheugen liggende Open Monumentendag m herinne ring. Na ook nog aandacht te hebben besteed aan de betekenis van het kanaal voor de gemeente Leusden, gaf de wethouder de heer Rekers de gelegenheid het lint door te knippen, waarmee de tentoonstel ling was geopend. Daarna konden de aanwezigen de expositie be zichtigen. Voor het publiek is de ten toonstelling nog geopend: he denavond van 19-21.30, woensdag van 14-17 en van 19-21.30, vrijdag van 19-21.30 en tenslotte zaterdag van 11- 16 uur. In de mobilisatie speelde het kanaal een belangrijke rol in en rond het toenmahge Hamersveld. Hier passeert een patrouille het kanaal, komend uit het inundatiegebied. LEUSDEN - Vier afdelingen van landbouworganisaties, de afdelin gen Achterveld en 'Hamersveld'- Leusden van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond (A.B T.B.), de afdeling Leusden en omstreken van het Utrechts Land- bouwgenootschap (U.L.G.), en de afdeling Amersfoort en omstreken van Christelijke Boeren- en Tuin dersbond (C.B.T.B.)., houden don derdag 26 november een bijeen komst in 'De Til', Hamersveldse- weg 30. Op deze vergadering zal de heer J. Varenkamp, voorzitter van het Landbouwschap, spreken over diverse ontwikkelingen. Hij zal aandacht besteden aan de zogenaamde superheffing en de wetgeving op het gebied van be strijding van dierenziekten. Verder zal hij ingaan op de samenwerking tussen diverse landbouworganisa ties. In zijn toespraak besteedt hij ook aandacht aan hun invloed op het landbouwbeleid m Nederland en de E.G. Na de pauze kunnen er vragen aan de heer Varenkamp worden gesteld. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Sint i. e in- It de luwe i dan aan 13.30 LEUSDEN - ,,Hij voelt een kriebel in zich en weet dat hij moet gaan schrijven. Hij zegt voor tien dagen alle afspra ken af. Hij laat de huisarts alle gezinsleden onderzoeken eventuele dreigende ziektes. Hij maakt elke dag de zelfde wandeling, laat indrukken en personen naar boven tomen, combineert de haardos van de één met de ogen ran een ander, de neus van een derde, de gang van een ierde. zoekt hij in één der telefoonboeken van over de hele vereld naam, identiteit en adres voor zijn persoon. Op een gele enveloppe schrijft hij burgerlijke gegevens als leef- te sl\ heer Veldman gaf een nde analyse van de overeen- ten in de hoofdlijnen van het van Simenon. Een keuze on- erp waardoor hij voorbij gaan aan de veelschrijverij, deze inbachtelijkheid en de reis- idelijkjan de auteur, punt et twi de e Leus kop! &n UID >t, zod o the ven en staan egioi naren moet n bbjvt et rege een bij te nigszirt tijd, gehuwd, baan. Hij maakt een plattegrond van het huis en de straat van de handeling en vraagt zich af wat hij met die man op die plaats gaat doen om hem tot het uiterste te drijven." Zo zat tot 1960, toen hij ophield met schrijven het zich altijd herhalende schrijfprocédé van Simenon in elkaar, aldus Dr. H. Veldman in zijn lezing 'De revolutie van een een zame in een diffuse leefwereld'. Gehouden op woensdag 11 november in de openbare bibliotheek Nieren hangen- berk voor een talrijke schare Simenonbewonderaars. GELUIDEN imans van Simenor. draaien persoon in wiens huid hij Hij introduceert de per- ie win op het moment dat er een bien >unt in diens leven staat te Pfuen. Tot dat ogenblik leidt irsoon een onopvallend le- een bepaalde groep. Hij mist van alles, zoals bijvoorbeeld een blanco strafblad, compen seert dat op allerlei manieren, maar komt innerlijk wel in conflict Plotseling doet zich het incident voor, hij ontmoet een persoon die hem nog kent uit zijn criminele pe riode, en het conflict slaat 'op tilt'. Hij wil niet meer aan de leiband van de groep lopen en zich aan de groepscode houden. Hoe het met de persoon verder gaat is in de diverse romans ver schillend. Hij belandt in een diepe crisis, doet ontdekkingen bij zich zelf en anderen, voelt zich bevrijd of juist benauwd. De persoon in kwestie kan er aan het eind van het boek beter aan toe zijn dan aan het begin, maar zijn leefwereld kan ook volledig instorten en ein digen met de dood of moord GEOMETRIE Veldman toonde met overhead- projectie aan dat Simenon de ruimte waann zijn romans zich af spelen opbouwt volgens geome trische figuren. De lijn: hij kan werken met de kustlijn. De hoek: als de hoofdpersoon de hoek van de straat om gaat gebeurt het. Hierdoor kan hij de wereld ver- kiemen tot de leefwereld van de persoon. Door de kustlijn speelt het leven zich aan zee af, waar door de wereld achter de rotsen of de duinen kan worden uitge schakeld. VERWANT Aan de hand van kleurenrepro ducties liet Veldman zien hoe hij Simenson verwant acht aan de im pressionistische schilders, die evenals hij het licht filteren en de contouren doen vervagen Bij Si menon zijn de gordijnen altijd half gesloten, het is nevelig, het mist zwaar aan de haven, zijn hoofdper soon draagt een dikke bril, men kijkt door vuil glas of ziet een beeld in een etalage, de lucht trilt: de vormen gaan in elkaar over Behalve met smaken en geuren is Simenon ook altijd in de weer met geluiden. De dorpssmid slaat op zijn aambeeld, bij de haven klinkt de misthoorn, m Luik weerklinken de voetstappen van duizenden stakende mijnwerkers, het is stil in Parijs; iedereen is met vakantie in augustus, met kerst of oud en nieuw. Al die zintuigelijke ge- waarwordigen stellen de hoofd persoon in staat met een nieuwe blik naar de wereld te kijken. ,,De auteur", aldus de heer Veld man, probeert een wereld te be schrijven waarin het routinema tige plaats maakt voor een zelfge kozen bestaan in het heden. In de majeurromans (Simenon heeft ooit eens gezegd dat hij Bach probeert na te bootsen en in zijn romans fu ga's wil realiseren), de Maigrets, loopt het existentialisme minder op een fiasco uit, omdat de com missaris overeind blijft. In de mi neurromans, de romans noirs, zon der een stabiele figuur die de wer kelijkheid beheerst, loopf het vaak somber af." De Simenonavond werd met het beantwoorden van vragen uit het publiek besloten. (van de redaktie) USDEN - Er dreigt enig geharrewar te ontstaan over de mier, waarop de gemeente is vertegenwoordigd in ver tillende besturen. De aanleieing daartoe is tweeledig, de eerste plaats nemen nieuwe wethouders de plaats in de vorige. In de tweede plaats heeft Leusden'85 ge- lagd, of er plaats voor leden van haar fractie kon wor- ingeruimd. Dat laatste blijkt op bezwa- dan' n te stuiten. Noch de WD instri» £h de PvdA - met uitzonde- ditmaal ig van het onderwerp onder is, waar nu een PvdA-wet- 'Jder voor is - bleken er veel hoefte aan te hebben, plaats maken. Beide partijen vin- OudsS n- dat hun vertegenwoordi- puntei rs hun sporen op verschil- 3n -de terreinen hebben ver- "aanialF EP Oostra (D66) voegde 51 tijdens een eerste discus- vorige week donderdag, in vergadering van de com- ssie voor Algemene Be stuurszaken, nog aan toe dat hij het helemaal een twijfelachti ge discussie vond. 'Vertegen woordigers van de gemeente raad in bijvoorbeeld de Sport stichting vertegenwoordigen de gemeente, met een bepaal de partij', zo hield Oostra zijn collega-bestuurderen voor. Ook burgemeester Panis bleek voorstander te zijn van een terughoudend beleid Dat had zowel betrekking op de aantallen raadsleden, die in zulke besturen zitting hebben, als op de raadgevende functie van raadsleden in die bestu ren. Aanleiding van de opmer kingen van de burgemeester waren geluiden uit de verga dering, die pleitten voor uit breiding van het aantal raads- vertegenwoordigers m de be treffende besturen. Kort ge zegd kwam het erop neer, dat als er dan niemand plaats wil de maken, de raadsvertegen- woording wel uitgebreid kon worden. Dat nam emgszms onplezie rige vormen aan, toen ook Hijs van Woudenberg (CDA) nog emge verlangens op tafel leg de. Zo liet hij weten, dat zijn fractie een vertegenwoordi ging in het schooloverleg op pnjs stelde Lily van Amerom (VVD), die deel uitmaakt van dat overleg, zou dan maar plaats moeten maken voor en CDA-er. Ton Voortman wees dat namens de liberalen af. Ook bij de Planadviesgroep lag de kwestie gevoelig. Daar was verwarring ontstaan, om dat de vervangende kandida tuur van Alrich Parson (VVD, m plaats van de wethouder ge worden Joost de Jongh) in bot sing kwam met een derde naam op de lijst: die van Roef Blauw van Leusden'85. Dat bleek op een misver stand te berusten. Zo zou na melijk de raad met dne men sen vertegenwoordigd raken. Terwijl men kort geleden juist terug is gegaan van vijf op twee vertegenwoordigers. Uitbreiding tot dne vond een aantal commissieleden geen bezwaar. Waarop Gijs van Woudenberg liet weten, dat zijn fractie dan waarschijn lijk zou pleiten voor nóg een vertegenwoordiger (van het CDA), zodat er weer vier raadsleden m de Planadvies groep zouden zitten. Dat werd burgemeester Pa- nis allemaal duidelijk te gortig. In de eerste plaats vond hij een geringe vertegenwoordiging van de raad voldoende, omdat vaak slechts sprake is van een 'signaalfunktie'. Maar dat een fors aantal raadsleden zich ook nog geroepen leek te voelen om zichzelf - in de Planadvies groep - te gaan zitten advise ren ging hem duidelijk te ver. 'Raadsleden', zo zei de burge meester, 'zouden zeer terug houdend moeten zijn met het plaatsnemen in adviescom missies.' 'Naar mijn memng hebben raadsleden wel wat anders te doen, dan overal zitting in te nemen. Raadsleden gaan zich zelf toch niet adviseren?', zo hield de heer Parus zijn gehoor voor. Waarop de burgemees ter zijn visie op de kwestie af sloot met: 'Maar u zoekt het maar....U zegt het maar.' Dit tot hilariteit van de aanwezigen. Volgende week zal de kwestie tijdens de raadsverga dering worden afgehandeld. Iedereen, al heeft hij hele maal geen verstand van pad destoelen, kent de Vlie genzwam, ook van naam. Al op de kleuterschool zingen de kinderen van de mooie paddestoel, rood met witte stippen. In elk sprookjesboek zijn ze te vinden, al dan niet samen met kabouters. De Vliegenzwam is de be kendste paddestoel en lijkt ook de meest voorkomende, maar dat komt omdat we ze gemakkelijk ontdekken door de kleur die zo opvallend is; variërend van vuurrood tot oranjerood. In het jeugdstadium zijn ze bolvormig, later uitgespreid en vlak. De hoed is bedekt met wratachtige, witte stuk jes vleeshuid, die bij veel re gen weggespoeld kunnen worden, zodat we bij regen achtig weer rode paddestoe len zonder, of nagenoeg zon der witte stippen vinden. Die stippen zijn het overblijfsel van een vlies dat het vrucht lichaam, zolang het nog in de grond zit, beschermt. Wan neer de paddestoel uit de grond komt, scheurt het vlies en vormt de veelbezongen stippen. Halverwege de steel zien we een kraagje, dat het restant is van een tweede vlies, dat tij dens het ondergrondse sta dium de hoedrand verbond met de steel, om de kwets bare plaatjes aan de onder zijde van de hoed waarin zich later de sporen vormen, te beschermen. De Vliegenzwam kunnen we overal tegenkomen, maar in hoofdzaak wel in naaldbos sen. Maar met de berk heeft de Vliegenzwam een spe ciaal bondgenootschap ge sloten; in de meeste gevallen zien we ze samen. De zwam komt aan zijn naam omdat hij vroeger wel werd gebruikt voor het maken van een mengseltje om vliegen te vergiftigen. Erf effectief was dat middel echter niet want de slachtoffers ondergingen meestal maar een tijdelijke verdoving. Maar nog altijd heeft de Vliegenzwam de naam een fataal giftige pad destoel te zijn. Hij is weliswaar giftig, maar dodelijke gevallen zijn niet bekend. In veel streken van Midden-Europa worden ze, zij het op een speciale manier klaargemaakt, gegeten. We willen het echter niemand aanbevelen, want behalve giftige muscarine, bevat de zwam ook andere gifstoffen die op het zenuwgestel in werken en, evenals alcohol, bedwelmingsverschijnselen teweegbrenen. Noordelijke volksstammen, zoals de Sa- mojeden, maken uit melk, Vliegenzwammen en nog en kele planten, een bedwel mende drank. Ook wordt wel beweerd dat de Noormannen de Vliegenzwam gebruikten om een drank te brouwen die hun doldriestheid zou ver oorzaken. G. van L. VLuC^CrSlwAN - bij an Lab ijke d< er R. Polak, voorzitter van de Historische Kring, opende de bijeenkomst. Tien mmuten te laat. Maar dat was, m vergelijking met de barensweeen die uiteindelijk tot het Valleikanaal leidden, slechts een schijntje- De heer G.J. Rekers, geboren óp 28 januari 1888 en de oudste kantonnier van het Valleikanaal, knipte samen met wethouder Evelien Blom het lint door. De oude beek Asschat, zoals daar ook op de tentoonstelhng afbeeldmgen van te zien zijn.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5