Mannelijke 'helden' en de vrouwen in de showbizz... Kohlmann Speelgoed 1987: NINTENDO. SPORT SPEL. SPANNING EN SNELHEID. Geef Sint en Piet een kleurtje Opsporing verzocht n, DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN - In 1987 zijn de speelgoedmannen aktief in een wereld die de onze zou kunnen zijn. In tegenstelling tot vorig jaar, toen He-man het kwade bevocht in een vreem de omgeving, waarbij zijn biceps overduidelijk aanwezig waren, zijn de helden dit jaar mannen zoals menige buur man zou kunnen zijn. Barbie is dit jaar uit haar roze bubbelbad gestapt en heeft haar droomvilla verlaten om avond en avond, samen met haar vele broeders en zusters, in flitsende kostuums en kapsels op te treden in de showbizz. Showbizz is in, soundmixers,play-back-microfoons" en „elektrische gitaren" verkopen dit jaar beter dan blikken trommels, Guiten en ratels. Naast het avontuur en de showbizz is de trend dit jaar dat het kind in steeds sterkere mate zijn of haar spel krijgt voorgeschreven. De aangeboden poppen krijgen de rol die ze dienen te spelen meegeleverd. Daarin natuurlijk de nodige aanwijzingen over de overige spelers, die alsnog gekocht kunnen worden. door Marianne de Valck )e cowboy van de toekomst is jmen van laserwapens en heet avestarr". Bij de pop die de Dfdrol in het verhaal speelt zit cassettebandje in de verpak- g, waarop het verhaal, compleet geluidseffecten. Het kind mag pop de bijbehorende handelin- laten uitvoeren. Zelf verzinnen iet nodig. De fabrikant is al pittig ag geweest De cowboy van de komst is de ruwe bolster met de nke pit. Wanneer je goed kijkt, in zijn stevige bouw, de pit te i Bravestaix is het ideale eind- dukt van sportscholen, verbo- pillen en commercie, net als enge tegenstander en met te getenzijn paard. Jaarmee lijkt hij overigens eer- aan te sluiten bij de film Robo- van Verhoeven, dan bij de al- nene speelgoedlijn 1987. Deze ste wordt vooral bepaald door G.I.Joe serie. Dat is een hele rij, delijk dappere, mannen. Ze zijn ar voorzien van een naam (dat akt het makkelijker om te weten Jee je nog niet hebt), en een ietaill eerde uitrusting waarmee op alles zijn voorbereid. stralen heldendom uit, vol islievendheid en vaderlands- Ie waarvoor handelend moet den opgetreden. De uitstraling dit speelgoed in de showroom de importeur, rond een vlieg- pschip op schaal, spreekt dui- taal. De bijgeleverde wa- eveneens. De technische en titatieve uitvoering van dit elgoed is opvallend goed. Alle ehorende voertuigen en vlieg- (straaljager) zijn tot in detail juiste verhouding, voorzien technische snufjes en veel be ft jngsmogelijkheden. De pop- es alleen al, hebben meer dan mg bewegende delen, oor de meiden dezelfde voor rende trend. Poppen die van 3 zeggen, dankzij de ingebouw- chip. passend bij iedere hande ling. Met een leerzaam aspect, want wat ze ook moeten herhalen, ze blijven met minstens twee woor den spreken op steeds dezelfde dankbare intonatie. BUITENKANT De buitenkant van het speelgoed wordt steeds kleurrijker, gedetail leerder, letterlijk alleszeggender. Daarbij dien je gevangen door zo veel verrassende en oogverblin dende mogelijkheden, moeizaam te bedenken dal een geprogram meerde pop weinig ruimte overlaat voor dat waarvoor een pop be doeld isverbeelding. De nieuwe staande poppen, met zachte lijven en lange haren, hou den stand. De laatste variant heet „mijn kleintje" en dankt haar be kendheid vooral aan een suiker zoete televisiespot. Het is de opvol ger van de „boerenkoolkinderen" ofwel „de adoptiepoppen" die twee jaar geleden in de Verenigde Staten een rage waren, maar hier weinig deden. Hier zijn ze al ver dwenen. De overeenkomst met „mijn kleintje" is dal door een com putergestuurd programma van mo gelijkheden, de poppen een grote variëteit hebben m haren, neus, ogen en mond. Daardoor lijken er veel verschillende te zijn. „Mijn kleintje" is beter dan het boerenkoolkind. Ze is aardiger om te zien, kan beter staan, heeft ge wrichten waarvan vooral het ge wricht in de nek zorgt voor een wisselende uitdrukking. Toch blijft de pop wat onhandig om mee te spelen. Hij is compact en zwaar. Het beest dat door veel meisjes als een pop behandeld wordt „little pony" loopt op zijn laatste benen. Iedereen schijnt minstens een paard met staart in huis te hebben, dus tijd voor wat nieuws: Een on natuurlijk gekleurde parkiet op een stokje, met een biologische on verantwoorde staart: kuifstaartje. CREATIEF Filligram is, dankzij de televisie cursus, een rage aan het worden, het rollen van smalle strookjes pa pier is volgens de importeur „een religieuze kunst". Volgens hem uit gevonden door christenen die zich tijdens de zondagsdienst zaten te vervelen en begonnen met het af scheuren van gebedenboekjes. Origamie is, volgens dezelfde im porteur, van katholieke herkomst. Ontstaan door het vouwen van de plaatsbewijzen. De Jezuïten heb ben die gewoonte klaarblijkelijk naar China meegenomen. KLEUREN Klei die hard wordt zonder oven, bij voorkeur gekocht in vacuüm emmerhes. anders wordt ook de nog niet gebruikte helft, zoals be loofd, hard zonder oven, is nu ook gekleurd te koop. Zoals alle klei van goede kwaliteit tegenwoordig, zijn de kleuren goed te mengen. Drie basiskleuren en een wit geven voldoende mogelijkheden. Voor veel meiden is een rode en een witte pot vaak genoeg. Vetkrij- tjes zijn dit jaar verkrijgbaar in de vorm van poesjes, panda's, kabou ters, kikkers, hartjes, uilen en nog veel meer. Voor kleine prijsjes. Viltstiften zijn sinds kort ver krijgbaar met een massieve stift, waardoor tikken of harddrukken de pen niet meer onklaar maakt (Bruynzeel). In de pogingen om kleurpotlo den weer populair te maken, om dat kleuren met potloden een veel betere voorbereidende schrijfoe fening is dan het gebruik van vilt stiften zitten de potloden nu in blik jes waarop bedreigde diersoorten staan afgebeeld. Aangezien alle kinderen in de midden- en boven- bouwgroepen lijden aan het „redt de zeehondjes syndroom, ge steund door Veronica", wil zelfs een tienjarige „ontzettend graag" een doosje klempotloden voor zijn Sinterklaas, mits voorzien van een pandabeer. Daarbij horen kleurboeken waarin de ingekleurde voorbeel den uitdagen om het net zo mooi na te doenmet potlood. SPELLEN Het bezwaar dat computerspel letjes kinderen zo passief houden, lijkt ondervangen. Bandaï brengt dit jaar de serie „Nintendo Enter tainment System". Bij deze spullen dient de speler niet slechts op zijn stoel te wiebe len terwijl zijn vingers over het toet senbord dansen. De speler dient te spnngen, te dansen, hard te lopen op de plaats en/of fitness oefenin gen uit te voeren die op het scherm hun reaktie krijgen. Voor wie op zoek is naar een goed gezelschapsspel voor het hele gezin is er dit jaar keus. In tegenstelling tot voorgaande jaren zijn de meeste spellen niet aanval lend, vereisen ze geen strategie van twee zetten vooruit denken, maar doen ze een beroep op het logisch denken: het ontrafelen van een probleem: deductiespellen. Wie vindt het eerst de schat of pro fessor Zonnebloem, wie reist de wereld rond binnen tachtig dagen of wie lost de moord op m de Oriént Express. Wie niet bang is voor ru zie, moet Scupulus (een kwestie vaneens proberen. Een spel vol gewetensvragen zoals „Neem jij mijn moeder in huis?" Ruzie verzekerd Stuk voor stuk zijn het mooie, goed doordachte spellen. Carton- nage is echter duur en daarmee kosten deze spellen tussen de 40,- en 50,-. Veel spelenfabri- kanten kiezen o.a. om deze reden voor kunststof. Een „plastic" spel oogt groter, dne-demensionaler en kleuriger en is bovendien goedko per. De ervaring leert dat een kunststof spel sneller verveelt en eerder incompleet of kapot is. Na intensief gebruik dat weL MB spellen zijn bijna allemaal gemaakt van kunststof en kenmer ken zich door een speelwijze geba seerd op een vaardigheid. Typi sche spelletjes in de categorie „een gezelschapsspel dat je alleen kunt doen". Dit jaar Ezeltje Strekje, waarbij de dwarse ezel, zolang het veertje werkt, zijn last soms onver wacht afwerpt, en Big Pong, waar bij door flink in een kunststof big te knijpen, een super licht en ontzet tend teer gevalletje in de lucht ge houden dient te worden. Hoewel een ruim aantal „gevalletjes" zit bij geleverd, was ik er in de proefpe riode snel doorheen. Bijbestellen is niet mogelijk. Met een watje lukt het ook. MERCHANDISING Het speelgoed is, tegen de tijd dat Sinterklaas in ons land arriveert, altijd weer in trek. Er zit ook dit jaar weer veel tussen dat, in een nieuwe verpakking en voorzien van een pakkende tekst, feitelijk uit de „oude doos"komt. Steeds meer speelgoed valt on der de Merchandising produkten. Dat wil zeggen dat hun aantrekke lijkheid in de eerste plaats bepaald wordt door de gebruikte vorm of afbeeldingen welke zijn afgeleid van bekende televisie, stnp of filmfiguren. Dat speelgoed is leuk zolang de betreffende figuur po pulair is. Het speelgoed van de Bluffers, de Muppetbabies en de Fabeltjes Krant kan naar zolder. Op Mickey Mouse en Donald Duck schijn je niet uitgekeken te kunnen raken, al lijkt emge vanatie in Disney Figuren mij onderhand geen luxe. Dit jaar veel speelgoed met Nathalie (E.O.-serie) Croco- boy (strip) ende bedreigde diersoorten die goed in de kinder- markt liggen. (Vooral panda's en zeehondjes). DISCUSSIE Gelukkig brengen fabrikanten en importeurs ieder jaar discutabel speelgoed waaraan wij onze peda gogische inzichten kunnen toetsen. Dit jaar laser pistools en de spellen- sene rond Dungeons en Dragons. Beide artikelen worden m Neder land met grote terughoudendheid gebracht. Discussie kan alleen maar verkoopremmend werken. Kinderen vinden het uit zichzelf leuk speelgoed en ouders zien de negatieve speelwaarden ook met altijd uit zichzelf. Een importeur heeft nog even geprobeerd bij het laserpistool met sensor, de pedagogische mogelijk heid te opperen dat met behulp van zo'n genchte lichtstraal de oog hand coördinatie te stimuleren is en de breking van het licht, met behulp van een spiegel bestudeerd kan worden. Men begreep echter snel dat dat niet als de bedoeling van dit pistool zal overkomen. De jeugd hangt de „sensor" die toont of raak geschoten is, met aan een schutting of tegenover een spiegel, maar op het voorhoofd, voor de hartstreek of aan je billen. Dat is leuk mikken. Overigens is de lasertechniek aarzelend de speelgoedwereld binnengekomen. De eerste spellen en puzzels met hologrammen zijn moeilijk te vinden. (Bijenkorf). De door de AVRO uitgezonden teken film Dungeons and Dragons heeft in Nederland (nog) nauwelijks ge volg. Dat is in de Verenigde Staten even anders. De tekenfilmserie is gebaseerd op het spelidee waarbij spelers zich verbeelden een bepaalde hoofdpersoon te zijn, die alleen of in samenwerking met anderen, met behulp van een eigen gedragsco de, iedere opdracht van „the Mas ter" dient uit te voeren. Volgens de VPRO gids van 10 oktober nemen Amerikaanse „kinderen" dit spel soms te letterlijk, met alle vervelen de gevolgen van dien. De spellen zijn ook m Nederland, onopvallend, aanwezig. In Leusden nog niets van gemerkt. OUD NIEUWS Het aantal variaties dat in tiental len op een bepaald thema als meuw wordt ingebracht is een indi catie dat het bijna gebeurd is met die trend. Een laatste poging om de verkoop van een idee nog eenmaal op te jagen. Vandaar de duizendpoten in alle mogelijke kleuren en variaties, de lichtgevende poppetjes in alle mo gelijke gedaanten en de Transfor mers zelfs in peuleruitvoering. The Starwars, Masters of the Universe en de Transformers; ze zijn er nog, maar worden belegen, terwijl hun opvolgers staan te dringen. Dat zijn vooral de Japans/Chinese: vecht jassen die plankjes op de breuklijn doorslaan en net als „little pon/' hun eigen huisjes hebben. PREDIKATEN Zoals ieder jaar levert de Stich ting Goed Speelgoed door middel van de uitverkiezing door een „on afhankelijke jury" een aantal com merciële kooptips als „speelgoed van het jaar". Dit jaar Nopper, een oud. bekend en goed constructie systeem in een meuw jasje. Even eens: een dure, maar stevige, zak lantaarn die in drie kleuren kan (advertentie) Nintendo. Videogames met duizend-en-een fantastische mogelijkheden. Spelcomputer compleet met controllers. Aansluitbaar op elke TV Spelcassettes vanaf f 79,- SPEELGOEDWINKELS Brouwerij 1 - Tel. 945303 Winkelcentrum Hamershof schijnen en als speciale bijzonder heid heeft dat hij uitgaat als je hem aan laat staan. Dat doen ander zak lantaarns ook, maar deze doet het na dertig seconden en kan daarna weer aangedaan worden mits de batterijen toevallig toch met leeg waren. Play-Mobil kreeg het Speelgoed van het Jaar predicaat voor de reddingshelicopter. De achterliggende motivatie daarbij was dat steeds minder speelgoed kinderen in staat stelt, avonturen en ervaringen na te spe len die zich in de wereld om zich heen zouden kunnen afspelen. Play Mobil biedt daartoe de gelegen heid voor jongens en met nadruk meisjes in de leeftijd van vier tot twaalf jaar. Van de spellen verwierf „Reis om de wereld in 80 dagen" van Ravensburger het jaarlijks pre dikaat. Questron is een vraag en ant woordspel waarbij het dure carton- nageprobleem aardig is omzeilt. In plaats van de kartonnen doos. een stripboek. In plaats van de beken de contactpunten met het bijbeho rende lichtje een pen die zoemt of piept. Electro van Jumbo heeft overi gens een soortgelijke uitvoering. Voordeel na een prijzige eerste aanschaf (ƒ25,- voor pen en een boekje) is dat de aantrekkelijke stripboekjes daarna voor vanatie en aanvulling kunnen zorgen. Na deel is dat waar ik vroeger zo goed in was. niet meer kan. Het precies uitdokteren welke twee punten met elkaar contact maakten. LEUSDEN - Overigens is een Zwarte Piet die door Sin terklaas vooruit gestuurd is nog steeds niet in Leusden ge signaleerd. De hoofd-Piet heeft de kranten laten weten dat het niet uitgesloten moet worden geacht dat de op dracht de betreffende Piet weg te sturen, verkeerd be grepen. Het is niet onmogelijk, dat de betreffende Zwarte Piet in gepakt is verstuurd, zoals veel andere pakjes. Men heeft in middels contact opgenomen met de PTT die de Spaanse post sindsdien extra contro leert. Een ieder die toevallig een pakket ongvangt met een Zwarte Piet. kan contact opne men met het ontvangstcomité, of met de PTT. Voor de kleintjes ook dit jaar weer een dat als je de kleurplaat inlevert, je naam, leuke tekening die er wat kleurloos uitziet, adres, telefoonnummer en vooral je leef- Het is de bedoeling dat Sint en Piet eens tijd goed vermeldt in onderstaande strook, flink in de kleuren worden gezet. Waar- Doen jullie mee? Veel succes, mee dat gebeurt is niet zo belangrijk, de enige voorwaarde is dat de goedheilig- i man en zijn knecht er „op en top" komen NAAM: uit te zien. Ga aan de slag en lever de J ADRES:I kleurplaat in voor woensdag 2 december PLAATS I a.s. op het kantoor van de Leusder Krant, Tp. Asschatterweg 19, Leusden-Centrum. I Sinterklaar beloont de tien leukste met een I LEEFTIJD:.JAAR heerlijke speculaaspop. Het is belangrijk

Leusder Krant | 1987 | | pagina 15