'Garantie op een baan is er voor niemand, maar de uitgangspositie kan altijd verbeterd worden' )ie doeken hebben een lystieke uitstraling' Ledenvergadering ABTB matig bezocht Ie—Bden krant rbeidsconsulent Gay van Malsen start werkzaamheden ten behoeve van langdurig werklozen deze week: Auto tegen boom ikooptentoonstelling batikdoeken uit India: Begeleiding Langdurig Werklozen Leusden IONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 EUSDEN - Ar be ids consulent Gay van Malsen begint deze reek met het echte werk. Na maanden van voorbereiding p zijn nieuwe taak gaat eind deze week de folder de deur it: langdurig werklozen kunnen een beroep doen op de ersverse arbeidsconsulent in de gemeente Leusden. De werkzaamheden van Gay, dat kan met de huidige Ucussie in de landelijke politiek over de positie van ngdurig werklozen niet voldoende worden benadrukt, eschieden op volledig vrijwillige basis. Niemand van de roep langdurig werklozen moet iets, of hoeft iets. Men in zelf besluiten de hulp van Gay in te roepen, en kan zelf epalen, hoever dat gaat. Waarbij het vermeldenswaard is, dat eenzelfde projekt i de gemeente Amersfoort na een half jaar al duidelijke ruchten afwerpt. Daar werden inmiddels al enkele tien- illen mensen aan een - al of niet tijdelijke - baan geholpen. oor ans Mosterd werkzaamheden van de nieu- arbeidsconsulent in de ge- :te Leusden concentreren zoals de gemeenteraad heeft aid, op de groep mensen in den, die al langere tijd werk- zijn. Dat zijn er ongeveer twee- erdvijftig. ervaring leert, dat na jaren vruchteloos solliciteren, de en de moed nog wel eens in hoenen wil zakken. Maar bo- ien blijkt het nogal eens voor men, dat men ook niet op een manier bezig is met sollicite- Omdat er bijvoorbeeld naar bepaald beroep nauwelijks vraag is. jrvan Malsen heeft zich inmid- twee maanden op het Ar- bureau verdiept in de moge den en moeilijkheden, waar lang werklozen mee te maken en. Zijn dienstverband bij de ge meente Leusden wordt ook deels - voor vijfenzeventig procent - door het Arbeidsbureau betaald. Ten minste, gedurende de periode dat de proef loopt. Dat is, voorlopig, tot één maart 1989. Tussentijds zal de gemeenteraad, op basis van een beoordeling van het projekt, moe ten besluiten of het werk in de nu gekozen vorm wordt voortgezet. In elk geval is er al één zeer concreet voorbeeld, waarin de Leusdense consulent hulp kan bie den. Dat is met het schrijven van solli citatiebrieven en met solliciteren zelf. Samen met de consulenten, die inmiddels in Amersfoort en in Soest aan het werk zijn, wordt daar een werkbare handleiding voor op poten gezet. Dit mede, omdat het Arbeidsbureau daar geen training meer voor verzorgt. PERCENTAGE De beoordeling van het projekt hangt nauw samen met de manier, waarop het werk van de consulent gestalte moet krijgen. Gay van Mal- Gay van Malsen is de nieuwe arbeidsconsulent in de gemeente Leusden. Hij zal zich vooral bezig gaan houden met de lemgdung werklozen in de gemeente. sen: 'Het wordt dus geen beoorde ling op een percentage mensen die weer werk krijgen, of zoiets. Het gaat er in eerste instantie uitslui tend om, dat er aandacht wordt besteed aan de mensen van de doelgroep. Dat gebeurt vanuit be grip voor hun omstandigheden. Dus er wordt niks afgedwongen, er is geen enkel verband met een uit keringspercentage, dat staat er al lemaal buiten.' 'Het is de bedoeling, dat de lang durig werkloze die geinteresseerd is, samen met mij bekijkt of er mo gelijkheden zijn, die hij of zij bij het solliciteren over het hoofd heeft gezien.' GEEN GARANTIE 'Er kan ook blijken, dat iemand gewoon niet naar de goede banen solliciteert, gezien zijn mogelijkhe den. Of dat het verstandig is om bij- of om te scholen.' 'Daar geldt overigens nadrukke lijk bij, dat ook dat uitsluitend op vrijwillige basis, in overleg met het Arbeidsbureau, kan. En bovendien geldt, dat er natuurlijk geen garan tie mee kan worden gegeven voor een baan.' 'Zo'n garantie is een illusie. Lan delijk is het nu eenmaal zo, dat de vooruitzichten niet zo gunstig zijn. Er zijn meer werklozen dan banen. Men schat, dat er tien werklozen zijn per beschikbare baan.' POSITIE 'Wat me ais consulent dan ook het meest voor ogen staat in de dienstverlening, is dat je kunt pro beren om de uitgangspositie van een werkloos iemand te verbete ren. Zodat hij of zij gewoon 'beter in de markt ligt'. 'Een tweede element is, dat je mensen soms op de mogelijkhe den kunt wijzen, die verschillende projekten bij het Arbeidsbureau bieden. Zoals het Job-projekt. Maar ook de Wet Vermeend-Moor biedt kansen. Vooral ook om ervaring op te doen. Want dat zie je toch ook veel. Dat de moeilij Wieden van mensen op de arbeidsmarkt te ma ken hebben met het ontbreken van ervaring. Met een tijdelijke aan stelling kun je in zo'n geval ook al een duidelijke verbetering van de uitgangspositie op de arbeids markt bereiken.' VERTROUWELIJK 'De gegevens van de langdurig werkloze, die nodig zijn om te kun nen beoordelen of er nog onbe- wandelde wegen naar een baan zijn, worden natuurlijk op vrijwilli ge basis verstrekt. Bovendien zijn ze vertrouwelijk in die zin, dat ze niet op de clièntenkaart terecht ko men. Ze berusten uitsluitend onder mijn beheer", aldus Gay. Het hoofd van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, Cees Hoogendoom, bevestigt dat. 'Daar hebben we, in samenspraak met de raadscommissie voor sociale za ken, heel bewust voor gekozen. Het werk van Gay staat, net als het werk van onze maatschappelijke dienst, helemaal los van andere takken van de dienst. Er bestaan geen onderlinge bindingen. Ons uitgangspunt bij die keuze was, dat de positie van de mensen, waar het om gaat, als uitgangspunt moet die nen. Met begrip voor hun omstan digheden. Anders kun je onmoge lijk verwachten, dat je mensen kunt motiveren', aldus Hoogendoom. VRIJWILLIG 'Een andere mogelijkheid, die altijd nog open staat is, dat je samen met de cliënt tot de ontdekking komt, dat de situatie echt weinig kansen biedt' zo pakt Gay van Mal sen de draad weer op. 'Dan zou je samen kunnen concluderen, dat er in elk geval in de sfeer van vrijwilli gerswerk nog veel is, dat tot een zinvol bestaan kan leiden' "Want ga er maar eens aanstaan, als je langdurig thuis zit te kijken. Dat biedt toch trieste vooruitzich ten.' BELEID Daar voegt Cees Hoogendoom nog een ander aspect aan toe. 'Het is natuurlijk mogelijk, dat je tot de ontdekking komt, dat er een fors aantal mensen is, dat problemen zal blijven houden omdat men slecht geschoold is. Dat behoort ook tot de mogelijkheden.' 'In zo'n geval is het interessant, je af te vragen of daar op een andere manier wat aan te doen is. Bij het Arbeidsbureau heeft men gecon stateerd, dat de werkgelegenheid in Leusden eigenlijk praktisch al leen mogelijkheden biedt voor re latief hoog geschoolde mensen. In het geval, dat je een behoorlijk aantal minder geschoolde werklo zen aantreft, zou je het probleem ook van de andere kant kunnen benaderen. Namelijk zorgen, dat je één of meerdere bedrijven aan trekt, die werk bieden voor de ca tegorie mensen waar dan geen werk voor blijkt te zijn', aldus Hoo gendoom. ERVARING De eerste ervaringen met een arbeidsconsulent voor langdurig werklozen in de regio zijn gunstig. In Amersfoort valt een toenemende drukte te constateren op het spreekuur van de consulent. En, na het eerste halfjaar, zijn inmiddels enkele tientallen mensen aan - al of niet tijdelijk - werk geholpen. Dat biedt dus duidelijk per spectieven. Alhoewel Gay van Malsen de voorzichtig heid zelf is, als hij nogmaals benadrukt, dat een garantie voor een baan niet kan wor den gegeven. De uitgangspo sitie van degenen die daar prijs opstellen mede proberen te verbeteren. Daar gaat het om. Waarmee de vooruitzichten op een baan zich duidelijk kunnen verbreden. 0B U R E AU™ ADARj Als om nog eens te benadrukken, dat de werkzaamheden van de nieuwe consulent los staan van allerlei andere activiteiten van de afdeling Sociale Zaken, heeft het bureau een eigen vignet met een eigen naam: Radar. lichtste kleur en werkt naar een steeds donkerder kleur toe. Wilma en Henk bewaren de beste herinneringen aan de Indiase bevolking, die ze als vriendelijk, gastvrij en behulpzaam bestempe len. Overal werden ze heel gastvrij onthaald. Op de school in het plaatsje waar de doeken vandaan komen mochten ze in een klaslo kaal zien hoe de leerlingen daar les kregen. „Die doeken hebben een mystie ke uitstraling", zeggen ze. „We zijn er zelf verrukt van, en komen er iedere keer weer van onder de indruk." LEUSDEN - In de haakse bocht in de Maanweg in Leusden-Zuid raakte maandag om ongeveer 11.55 uur een personenauto in een slip, en botste als gevolg hiervan tegen een boom. Zowel de boom als de auto liepen flinke schade op. De bestuurder van het voertuig, de heer G. uit Leersum, kwam met schrik vnj. De vermoedelijke oor- zaar v=n het ongeval is volgens de politie, dat de man de bocht met te hoge snelheid inging. in batikdoeken, die de go- 3 en Krisjna en de herderin de geliefde van Krisjna, kn. Verscheidene goden ^positie hebben kettingen n om, fraaie doeken om de gewonden. De herderin- p-n hun naakte borsten, de goedgunstige is een hin- dheid van ambivalent ka- Als Bhairava, de dood en vernietiger, draagt hij een slinger van schedels. Hij is omgeven door boze geesten en demonen en houdt zich op ongunstige plaatsen op. Als Daksjnamoerti, de grote as ceet en beschermbeheerder asce ten, onderhoudt hij de wereld door zijn meditatie. Als zodanig wordt hij voorgesteld met lang haar, samen gebracht in een knoetje op het hoofd, vanwaar de heilige Ganges- ACHTERVELD - De vergadering van de ABTB in Achterveld werd deze week door slechts tien leden - buiten het bestuur - bezocht. Na gebed en welkomstwoord ging de voorzitter in op de huidige situatie in de landbouw. „Er wordt momenteel veel ge praat over de eigen bedrijfsvoe ring. Ook over hetgeen men doet voor de land- en tuinbouw. De door u naar voren gebrachte ideeën tij dens de te houden discussie zullen I naar het Hoofdbestuur worden ge- I zonden die er dan mee zal moeten werken." „Er komt momenteel veel kritiek op ons beleid, maar we zullen dit moeten zien weg te werken. U kunt er aan meewerken welke koers we moeten varen," aldus de voorzitter Bij de mededelingen meldde de voorzitter dat er betreffende de contributie een andere regeling op komst is. Momenteel is men bezig met de onderhandeling over het lid worden van de vrouwen. Het lid maatschap is nu in familieverband. Aleen de man heeft stemrecht. Dit wel men nu gaan wijzigen door de vrouwen ook als zelfstandig lid te laten meewerken. Hierna volgde de bestuursver kiezing. Aftredend waren Jan Rutte en Gemt Tijmensen. Beiden waren herkiesbaar. Als tegen kandidaat voor Jan Rutte, was Jan van den Hengel en voor Gerrit Tijmensen, Johan Boersen voorgesteld Na de verkiezing bleken de aftredende leden beiden met algemene stem men te zijn herkozen. Na de pauze gaf de voorzitter uitleg betreffende de te houden discussie „Mijn bedrijf tussen nu en 2000 en de situatie zoals die in Achterveld is n.a.v. bedrijfsgrootte en leeftijdsopbouw." Er werd ge discussieerd over kostenverlaging en opbrengsten-verhoging. Sociale en juridische zaken beter regelen en verbeteren van kwaliteit van de produkten. Naast de drie gevoerde moge lijkheden kwam ook nog een ze vental bednjfsaanpassingen naar voren. Dat waren specialiseren: begin nen met nieuwe produkten; inkom sten-aanvulling door landschaps beheer of milieu- en diervriendelij ke produkten; een baan zoeken buiten eigen bedrijf; het bedrijf af bouwen; uitbreiden, intensiveren en afzet en verwerking zelf rege len. Uiteindelijk kwamen er drie punten naar voren die het meest in de belangstelling stonden. Dat wa ren kostenverlaging en opbrengst verhoging, inkomstenaanvulling door landschapsbeheer en uitbrei den. Aan het eind van de discussie kregen de leden nog een vragen lijst in te vullen. De ingevulde vra genlijsten zullen worden gezonden naar het districts bestuur die deze weer doorzenden naar het hoofd bestuur waaruit dan de standsorga nisatie de taken nader kan bezien en er mee kan werken. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten, met dank voor de medewerking waar door het een goede en nuttige avond was geworden. de demon Kahya, soms is hij een fluit spelend herder, een ander maal heft hij de berg Govardhand op om de herders en hun kuddes te beschermen tegen de orkaan die is ontketend door India. jEUSDEN - In boerderij 't Claeverenblad worden op erdag 21 en zondag 22 november van 14.00 tot 17.00 uur intig doeken uit India tentoongesteld. Het is een ver- optentoonstelling van twintig katoenen en linnen doe- twaalf grote, acht kleine, die door Wilma en Henk de dder-van der Boom, een jaar geleden uit India zijn mee bracht. De doeken komen uit het zuiden van India. De grootste is 12.50 meter, de middelmaat is 0,50 x 0,60 meter. Ieder ek heeft zijn eigen historie, zijn eigen verhaal. De kleur - illing bestaat uit warm rode, groene en gele tinten. rivier stroomt. Met in zijn voorhoofd een derde oog, symbool van wijs heid en inzicht, en met slangen rond zijn nek en armen. In die vorm is Sjiva een gespleten persoonlijk heid, enerzijds de god van de mys tieke stilte, anderzijds de god van de dans. Als Tandava vernietigt hij in een wilde dans aan het eind van de kosmische cyclus de wereld. Hij is de echtgenoot van Doerga en god van de vruchtbaarheid. zich wegens zijn afpersingen de woede van de goden op de hals gehaald. Een hemelse stem voor spelde hem dat een zoon van zijn zuster Devaki hem zou doden. Om aan dit orakel te ontkomen liet Kamsja de zes zonen van Devaki vermoorden en liet haar en haar man m de gevangenis werpen. Hun zoon Krisjna werd opgevoed door de herder Nanda. Toen Krisjna vol wassen was doodde hij Kamsja. TE ARM Op de expositie zijn ook doeken te zien met grote en kleine olifan ten, natuurlandschappen, zonsop gangen. Wilma de Ridder vertelt dat ze de doeken in India nergens aan de wand heeft zien hangen. Het me rendeel der bevolking is te arm om zulke doeken te kunnen aanschaf fen. De doeken worden volgens haar puur voor verkoop naar het buitenland vervaardigd. Wilma en Henk hebben bij de kunstenaar thuis gezien hoe de doeken ge maakt worden. VERFBADEN INCARNATIE Krisjna de Zwarte is de incarna tie van de Indische god Visjnoe. Kamsja, de tiran van Mathoera, had SYMBOOL Krisjna's amoureuze spel met de herderinnen, in het bijzonder met Radha, vormt het symbool van de mystieke eenwording. Hii wordt od verschillende manier voorgesteld, god van de liefde, soms is hij een in zijn jeugdige gestalte is hij een land dat boter steelt, soms doodt hij Het is een langdurig en arbeids intensief proces. Er wordt gewerkt met enorme bakken. Met één doek zijn de kunstenaar en zijn helpers ongeveer een week bezig. Er wordt eerst een tekening met potlood op het doek gezet. Met was worden de contuurlijnen der figu ren afgetekend. Daarna worden gedeelten met was afgedekt, en worden de doeken in een verfbad gedompeld. Men begmt met de

Leusder Krant | 1987 | | pagina 19