I leusder Ie Commissie Verkeer wil snel beslissing over fietspad langs Asschatterweg Dpenbare scholen willen ver eigen geld beslissen 't Palet wordt proefobject SALAMANDER aat computermodel ontwikkelen oor landinrichting van Eemland' >np V erlichtingscontrole WN bleek nuttig Kwaliteit heeft een naam! discussie na ruim tien jaar nog niet in eindstadium MR wil meer duidelijkheid over plannen gemeente: Kleefpasta tegen vandalisme: rovinciale fraktie van D66 in notitie aan PS: Belangstelling viel tegen: Vervalst bankbiljet DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 gemeenteraad (Van de redaktie) LEUSDEN - 'Is er door het college al serieus overwogen of het mogelijk is om het fietspad wel langs de noordzijde aan te leggen, en op plaatsen waar dat niet mogelijk is, de Asschatterweg enigzins naar het zuiden te verleggen, waardoor er aan de noordkant alsnog ruimte vrijkomt voor een fietspad?' Deze vraag stelde Harm Offereins (GPV/ SGP) dinsdagavond tijdens de vergadering van de raads commissie Verkeer die werd gehouden in het Leusdense gemeentehuis. Verscheidene fraktieleden vonden het idee dat in deze vraag verpakt zat, 'de moeite van het onderzoe ken waard', zoals Ep Oostra (D66) het verwoordde. Allen drongen aan om nu eens spijkers met koppen te slaan. De discussie over een fietspad ngs de Asschatterweg in het bui- ngebied is niet nieuw. Op 2 au- istus 1978 werd er voor het eerst ficieel over gepraat. Nu, ruim tien ar later, is er echter nog niets srgelijks gerealiseerd. Tijdens de inoemde vergadering van de immissie Verkeer heropende de euwbakken voorzitter van dit rerlegorgaan, wethouder Joost de igh (WD), de discussie over het wielpad. De mogelijkheden die hij schet- hadden niet alleen betrekking de Asschatterweg, maar in het jemeen op een veilige fietsver- nding tussen Achterveld en Leus- n. Hij somde op: 'Één: Een fiets- d ten zuiden van de Asschatter weg; Twee: Een dergelijk pad aan de noordzijde van die weg; Drie: Geen fietspad; Vier: Een verbin ding tussen de Hessenweg en De Wetering.' WERKGROEP DIRKS Voor de aanwezige raadsleden het woord over deze materie kre gen, mocht Betty Dirks van de ge lijknamige werkgroep die zich be zighoudt met het Leusdense ver keer, haar mening over het onder werp te kennen geven. Uit haar betoog bleek, dat zij is voor aanleg van een fietspad aan de zuidzijde. Zij lichtte toe: 'Een fietspad aan de noordzijde is wel veiliger. Maar De Asschatterweg: bochtig, smal, 's avonds donker en gevaarlijk voor fietsers. Al ruim tien jaar heeft de gemeente plannen voor de aanleg van een fietspad erlangs. Tot nu toe is het er echter niet van gekomen. omdat we verwachten dat de hoge re overheid er geen toestemming voor geeft, en de aanleg van een fietspad daardoor nog langer duurt, kiezen we voor de zuidkant.' Over de laatste mogelijkheid die de wethouder De Jongh had ge schetst, zei zij nog met met de ove rige groepsleden te hebben ge sproken. 'Daar kan ik dus niet één-twee-dne een mening over geven', aldus de spreekster. Harm Offereins (GPV/SGP) sprak geen duidelijke voorkeur uit. Wel vond hij, dat het fietspad vanaf het noordoosten van Leusden naar de Hessenweg 'geen alternatief is. Hij verduidelijkte: 'De meeste Be ters die van de Asschatterweg ge bruik maken, zijn scholieren. Deze komen niet uit de kern Achterveld, maar vanaf de Postweg op de As schatterweg. Al zou er een fietspad gemaakt worden naar de Hessen weg, dan gaan deze fietsers nog over de Asschatterweg. Dat is dus geen oplossing.' Via de Hessenweg naar Leus den is voor deze mensen hetzelfde als via Parijs naar Keulen', meende Henk Ossendrijver (CDA). Ook hij voelde niets voor dit alternatief. Zijn voorkeur ging uit naar een rij wielpad langs de zuidkant van de Asschatterweg, 'om tot snelle reali satie te komen.' Een warm pleidooi voerde hij voor 'een doorsteek naar de Middenweg'. Hij legde uit: 'Als de Randweg is aangesloten op de Rijksweg A28, dan is het zeer waar schijnlijk, dat de Asschatterweg vanaf de Middenweg in de richting van het Valleikanaal drukker wordt. De brug over het kanaal knjgt dan dus meer verkeer te ver werken, waardoor het er voor fiet sers gevaarlijker wordt. Mijn voor stel is om geen fietspad aan te leg gen langs het deel van de Asschat terweg tussen de Laapeerseweg en deze brug, maar het fietspad doortrekken naar de Middenweg.' Zijn voorstel betekent, dat er een brug voor fietsers over het Val leikanaal moet worden aangelegd. Volgens Ossendrijver zou dat niet alleen de veiligheid voor de fiet sers vergroten, maar ook de af stand tussen Achterveld en het Leusdense gemeentehuis verklei nen. Hij stelde: 'We hebben m Achterveld geen gemeentehuis meer. Voor allerlei dingen moeten we dus naar Leusden. De route via de Middenweg naar het gemeente huis in Leusden scheelt zeshon derd meter.' VEEL MOEITE Zijn idee over een brug werd niet door de andere aanwezigen over genomen. Wethouder De Jongh merkte op, dat hij bijna zeker wist, dat de bewoners van de Kanaal- weg er veel moeite mee zouden hebben. Bovendien achtte hij mede daardoor de kans groot dat dit plan de aanleg van een fietspad weer zou vertragen. Gert de Weerdt (PvdA) vervolgde: 'Dat de heer Os sendrijver voor de belangen van Achterveld opkomt, is natuurlijk zijn goed recht, maar ik denk dat een afstand van zeshonderd meter, al is het dan met de fiets, weinig uitmaakt.' De Weerdt had zelf zijn keus nog niet gemaakt. Hij wilde zijn mening voorbehouden, totdat er meer over de aanlegkosten van de diverse mogelijkheden bekend is. De mo gelijkheid van een fietspad tussen 'De Wetering en de Hessenweg hield hij open. 'In verband met vei ligheid wordt er vaak alleen ge praat over verkeersveiligheid, maar mijns inziens wordt er te wei nig gedacht aan de veiligheid voor vrouwen. Ik denk dat de Hessen weg voor deze groep fietsers wat dit betreft beter is' aldus De Weerdt. De mogelijkheid die Harm Offereins opperde om op enkele plaatsen de Asschatterweg te ver leggen in zuidelijke richting, vond hij 'aardig". Als enige raadslid sprak Lily van Amerom (WD) zich duidelijk uit voor een fietspad langs de noord zijde van de Asschatterweg. Zij verduidelijkte: 'De fietsers die van deze weg gebruik maken, gebrui ken haar meestal als verbindings weg en slaan zelf met af. Het lijkt me daarom logisch voor de noord kant te kiezen, waar de fietsers geen zijwegen hoeven over te ste ken.' Joop Kool (Leusden '85) was een tegenovergestelde mening toege daan. Hij zei: 'Het fietspad moet snel worden gerealiseerd en daar om zijn wij voor de zuidzijde. Aan de noordkant ligt namelijk het na tuurgebied Snorrenhoef. Als we daardoor een pad willen aanleg gen, levert dat problemen op.' OLIFANTSDRACHT Allen drongen bij wethouder De Jongh aan op snelle afwikkeling van de plannen. Hij merkte op zijn beurt op: 'Op korte termijn komen wij in deze commissie op dit onder werp terug. Hopelijk kan het ge sprek dan een wat meer besluitvor mend karakter hebben, anders on- staat er een olifantsdracht.' SDEN - Als het aan de medezeggenschapsraden van de dense openbare scholen ligt, beslissen de scholen in het volg zelf over de besteding van de beschikbare gelden voor ^betreffende school. Gemeenschappelijke Medezeggenschapsraad, waarin i aparte medezeggenschapsraden zijn verenigd, gaat de keente om opheldering vragen over de plannen die de ge ënte heeft met betrekking tot de „budgettering per school". 7 september stuurde het col- van burgemeester en wethou- de GMR een zogenaamde Lelijke notitie over de „bud- |enng/besteding van onder erpakketten op de openbare llen". Het college vroeg de R hoe zij over de inhoud van de Ée denkt. I de vergadering van jongstle- 1 maandag kwam het ambtelijk 1 ter sprake nadat de diverse J-leden gelegenheid hadden Ld de betreffende notitie met pchterban te bespreken. idee om vooral de ouders te betrekken bij de financiële n die verband houden met de lol, is niet nieuw. In de ge meenteraad werd al bij de behan deling van de begroting voor 1987 het voorstel gedaan om de mede zeggenschapsraden, elk jaar een bedrag ter beschikking te stellen, waaruit de school aanschaffingen zou kunnen doen. Naar de mening van de ge meenteraad zou het kunnen gaan om zogenaamde onderwijs-inhou- delijke zaken en om het onderhoud van de school. BETREKKEN Een ambtelijke werkgroep heeft zich gebogen over de vraag, of het mogelijk is de medezeggen schapsraden meer te betrekken bij de uitgaven die elke school moet doen. Zoals uit de onlangs gepubli ceerde notitie blijkt, is de werk groep van mening dat een „bud gettering per school" stapsgewijs zou moeten worden ingevoerd. De GMR voor het openbaar on derwijs is benieuwd hoe de ge meente, de „stapsgewijze invoe ring" ziet. Voorzitter Kees de Kruyf van de GMR vroeg zich maandag avond af of dit mogelijk zou kunnen betekenen dat de gemeente het bij één stap laat. Het is namelijk dui delijk geworden dat er in ambtelij ke kringen twijfel bestaat over de mogelijkheid om de scholen over alle mogelijke kosten mee te laten beslissen. Ook het „oude" college van bur gemeester en wethouders is tot de conclusie gekomen dat het geen aanbeveling verdient om de speci fieke gebouw-afhankelijke zaken bij de budgettering te betrekken. Wel is men er van overtuigd dat het zinvol kan zijn om elke medezeg genschapsraad meer inzicht te ge ven in de kosten die betrekking hebben op de betreffende school. BEVOEGDHEDEN Maandagavond werd in de GMR gesproken over de bevoegdheden die de diverse medezeggenschaps raden zouden moeten hebben, waar het de eigen schooluitgaven betreft. De meningen lagen nogal verdeeld. Voorzitter De Kruyf pleitte ervoor om de MR in de toe komst werkelijk te laten beslissen over de uitgaven van elke school. Voor de meeste leden van de GMR hoefde dit niet zo nodig. Men toonde zich over het algemeen ge lukkig met een situatie waann de schoolleiding beslist over de uitga ven die gedaan moeten worden op het gebied van de dagelijkse leer middelen., „Laat de directeur maar beslissen over de gommetjes en de potloden", zo luidde de stelling van de meerderheid van de GMR. Wel willen de leden van de di verse medezeggenschapsraden in de toekomst beslissen over de uit gaven die betrekking hebben op vervanging van onderwijsleerpak ketten met een levensduur van meer dan een jaar. De GMR toonde er begrip voor dat de gemeente voorlopig de kosten van de ge bouw-afhankelijke zaken niet aan de medezeggenschapsraden wil overdragen. INSTEMMING Na een uitvoerige discussie bin nen de GMR werd besloten om de gemeente te vragen de medezeg genschapsraden in het vervolg het zogenaamde „instemmingsrecht" te geven waar het de leermiddelen betreft. Tot op heden hebben de MR's alleen het recht om gevraagd of ongevraagd over deze zaken te adviseren. In de toekomst wil de MR het laatste woord hebben waar het om dit soort uitgaven gaat. Voor minstens één van de aan wezigen was de discussie in de GMR van maandagavond helemaal nieuw. De wethouder van Onder wijs, Com Verduin, verklaarde desgevraagd dat ze de ambtelijke notitie over de budgettering nooit eerder gezien had. Mevrouw Ver duin zal de notitie snel ter sprake moeten brengen in het nieuwe col lege, wil men één en ander met ingang van 1 januari 1988 kunnen invoeren. De wethouder van Onderwijs maakt formeel geen deel uit van de gemeenschapelijke medezeggen schapsraad. Mevrouw Verduin heeft wel aangekondigd de verga deringen te bezoeken als ze daar toe gelegenheid heeft. LEUSDEN - Raadslid Lily van Amerom (WD) krijgt na lang aandringen eindelijk haar zin. Het liberale raadslid heeft er in het verleden al enkele malen op aangedrongen dat de gemeente eens zou bekijken of een speciale kleef pasta een wapen zou kunnen zijn in de strijd tegen het vandalisme. De openbare basisschool 't Palet in Leusden- Zuid is uitverkoren om als proefobject te dienen. LIJDEN Vernielingen aan openoare gebouwen kosten de ge meente jaarlijks handenvol geld. Een afdoend middel te gen vandalisme is nog steeds niet gevonden Wel heeft het feit dat er in en rond scholen betere verlichting is aange bracht positief bijgedragen aan de verlagmg van kosten. BESMEURD Mevrouw Van Amerom wist uit perspublicaties dat er een speciale verf of pasta in de handel was die er voor zorgt dat iedereen die hiermee in aanraking komt, behoorlijk besmeurd wordt met de vieze troep. Omdat inmiddels vast is komen te staan dat het hier om een prijzig goedje gaat, wil de gemeente eerste een proef ne men met het speciale middel. Als de resultaten gunstig zijn zal worden overwogen om meer openbare gebouwen met de kleefstof te behande len. Inmiddels is besloten dat de proef genomen zal worden op de openbare basisschool 't palet. Volgens de directeur van de school heeft het school gebouw veel te lijden van jon gelui die op het dak van de school klimmen, de methodiek is overigens erg simpel. Op die hoger gelegen plaatsen die gepasseerd moeten wor den om al klimmend op het dak te komen wordt een pasta angebracht die niet, zoals een normale verf, hard wordt, ie dereen die met de substantie in aanraking komt zal zijn kle ding en handen behoorlijk be vuilen. De gemeente hoopt dat de speciale pasta iedereen er van zal weerhouden om de kwetsbare daken van openba re gebouwen te betreden. (Van de redaktie) USDEN/UTRECHT - De fraktie van D66 in de Provincia- Staten (PS) van de provincie Utrecht heeft een notitie schreven over de toekomstige landinrichting van de fio Eemland. Momenteel heeft de provincie een con- )tplan voor de landinrichting van het gebied gereed, ar de democraten vragen zich af of de vooronderstellin- ervan wel juist zijn. Daarom zou volgens D66 een trnatief computermodel moeten worden ontwikkeld. le oor oevelaket april van dit jaar, tijdens een dering van PS, kwam de met dit voorstel op de prop- oen zegde het college van Meerde Staten toe, dat het >1 in de statencommissie zou worden behandeld. De heeft daarom een notitie ge ren. Deze staat op de agenda vergadering van de ge le statencommissie, die don- 19 november wordt gehou- het provinciekantoor 'Rijns- Er wordt bij opgemerkt, de voor kennisgeving aan te Of het voorstel enige kans igen heeft, is dus nog maar ag. 'OSIUM dee om een alternatief com- lel te laten ontwikkelen, eboren tijdens een sympo- at 14 februari van dit jaar jehouden op het Baarnse ga-politici in PS om twee dingen. Het eerste is uitstel van de stem ming over het voorliggende Land- ïnnchtingsplan met een half jaar. De stemming is gepland voor juni 1988. De democraten willen die dus aan het einde van volgend jaar. Dat heeft te maken met het twee de voorstel, een computermodel laten ontwikkelen. Dat zou volgens D66 moeten gebeuren in samen werking met het ministerie van Landbouw, en maximaal 150.000,- mogen kosten. De fraktie realiseert zich blijkens de notitie, dat er geen uitgewerkt landinnchtingsplan uit de computer rolt. Er wordt toege licht: 'Natuurlijk is de uitkomst altijd enigzms gestyleerd. Het is nooit de werkelijkheid zelf. Die kan met m de computer worden gebracht, en er dus ook niet worden uitgehaald. Maar het is wel een poging om er iets dichterbij te komen, en als zo danig is het misschien van waarde.' kasteel Groeneveld. Daar werd een betoog gehouden over 'Land bouw op een keerpunt?', waann het computermodel aan de orde kwam. Dit model gaat uit van ande re vooronderstellingen over de ontwikkelingen op korte termijn in de Europese landbouw, dan het provinciale concept-Landinrich tingsplan voor Eemland. De fraktie van D66 spreekt zich niet uitdrukkelijk over vooronder stellingen uit, maar vraagt zich wel af of die van het huidige plan voor de landinrichting van Eemland wel juist zijn. Daarbij worden uitspra ken van politici van Europese Ge meenschap aangehaald, waaruit bijvoorbeeld blijkt, dat het vnje spel van vraag en aanbod meer ruimte krijgt op de landbouw markt, met alle negatieve gevolgen daarvan voor met name de kleme boerenbedrijven. Aan het eind van de notitie vraagt de D66-fraktie aan de colle- ACHTERVELD - De afdeling Leusden van Veilig Verkeer Ne derland hield op donderdag 5 en donderdag 12 november een gratis verlichtingscontrole. De eerste controle werd gehouden bij garage Buitenhuis die geheel belangeloos medewerking verleende. Iedereen kon gratis de verlichting van zijn voertuig laten controleren Hoewel hier in diverse kranten aandacht aan was geschonken viel de opkomst van de Leusdena- ren tegen. Ook de Rijkspolitie ver leende medewerking. Trof zij een voertuig aan dat verkeerde ver lichting voerde, dan werd de be stuurder attent gemaakt op de gra tis controle in de genoemde ga rage. Hieraan gaf één bestuurder gehoor. In totaal werden 28 voer tuigen ter controle aangeboden. In Achterveld werd de controle gehouden met medewerking van garage Lammers. Ook deze en zijn medewerkers stelden zich deze avond belangeloos beschikbaar Hier werden die avond 31 voertui gen gecontroleerd waarbij ook de Rijkspolitie weer medewerking verleende. Hiervan waren er slechts zeven door de politie op hun verkeerde verlichting attent gemaakt, de overige 24 kwamen LEUSDEN - Bij het benzinepomp station bij winkelcentrum 'De Ha mershof werd woensdagmorgen met een vals bankbiljet van non- derd gulden betaald. Pas enige tijd later kreeg de pompbediende arg waan en waarschuwde de politie. Volgens een politiewoordvoerder 'ziet het biljet er behoorlijk goed uit'. Het verschil met andere bank biljetten u», dat de zogenaamde blmdenstip nauwelijks voelbaar is, dat het watermerk nagenoeg on zichtbaar is en dat het is gemaakt van ander papier. Bij de Leusdense politie zijn dezer dagen niet meer van der gelijke meldingen binnen gekomen. (advertentie) op eigen initiatief. Dat een controle van de verlich ting niet nutteloos is bleek wel uit de ervaring, deze avonden opge daan. Na afloop van de controle was duidelijk naar voren gekomen dat veel voertuigen met verkeerd afgestelde verlichting reden Tijdens de gehouden controles werden ook de banden bekeken. Ook hier was de conclusie dat de betrokken eigenaren daar niet voldoende aandacht aan be steedden Ook uit de reacties van de be stuurders van de voertuigen bleek dat men een dergelijke controle heel nuttig vond

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5