Leusdens familiekoor treedt op in Duitsland Bowlers Good Approach opnieuw onderuit Europese Spoorwegen stoppen met discriminatie van mannen Penningmeester of secretaris gezocht Handwerkartikelen bleken erg in trek KK Herenkoor stapte op na rel om dirigent middags hopen te arriveren. echt romanticus kon Dvorak na- 'R' in de maand: Rail Europ Seniorkaart: Vernieuwd WOL-bestuur op zoek: Twintig winterkwaaltjes en vierendertig 'genees'middelen reportage DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 LEUSDEN - In de Hoofdklasse van de competities van de Bowlingbond Leusden worden de laatste weken rake klappen uitgedeeld, waarvan met name koploper Good Approach het slachtoffer dreigt te worden. Deze week kreeg de eens zo ongenaakbaar lijkende koploper er ongenadig van langs van Snoopy's Bowlingteam, dat met 4-1 een duidelijk resultaat neerzette. Nummer twee Djagos profiteer de van de misstap van de Lijstaan voerder overigens maar half. Dja gos had zelf de grootst mogelijke moeite om zich Werknet 1 van het lijf te houden. Met 3-2 boekte de ploeg een benauwde overwinning. Toch is de positie van Good Ap proach niet meer onaantastbaar. Beide koren zullen elkaar trakte ren op muzikale hoogstandjes. De volgende dag staat een gastuit voering op het program in de aan grenzende plaats Kahl. Voor deze plaats is gekozen omdat de diri gent van het Duitse koor tevens in deze plaats als kerkkoordirigent optreedt. Na deze heilige mis drinkt men gezamenlijk koffie, waarna de Leusdenaren weer richting huis zullen gaan. Eerst echter brengt men nog een bezoek aan het schit terende plaatsje Seligenstadt, in de onmiddellijke nabijheid van Groszkro tze nburg Op de terugweg zal tevens een bezoek worden gebracht aan de al even schitterende plaats Lim burg an der Lahn. Mogelijk zal men op de thuisreis ook nog de Duitse bedevaartplaats Kevelaer aandoen. Als organist zal in Duitsland de vaste begeleider van het Familie koor. de heer Berend van Surk- sem, optreden. De voorsprong op de volgers slonk tot vijf punten. Onderin deed Werknet 2 een wanhopige poging om in de Hoofdklasse te blijven meedraaien. Door met 1-4 te win nen van concurrent Karweihoek bleef men in ieder geval m de run ning. Jeanne Poestkoke tekende voor de hoogste game met 215 pms. In de eerste klasse is er maar een ploeg die de dienst uitmaakt. De High School Strikers bouwden een voorsprong op, die elke potentiele achtervolger bij voorbaat lam moet slaan. Dat ondervond De Schakel deze week ook. De nummer twee werd door de Strikers in een di recte confrontatie volledig over vleugeld en met een 0-5 nederlaag kansloos naar huis gestuurd. Aqua Stop bleef m de race voor de twee de plaats, door Team Seven met 4-1 uit te schakelen. Bar-Grill Monet kwam op gelijke hoogte met Schoenmakerij Keyzer, door in een rechtstreeks gevecht met 4-1 aan het langste eind te trek ken. Henk-Jan van Klinker kwam tot een zeer acceptabel persoonlijk resultaat, door een game van 211 pins te laten noteren. In de eerste klasse is de strijd nog niet gedaan, ondanks het feit dat Aannemersbedrijf Van de Poll (4-1 winst bij De Hulken) een puntje uitliep op volger Double Wood (3-2 winst op Bolletje van Polletje). UITSLAGEN Hoofdklasse: Djagos - Werknet 1 3- Snoopy's Bowl. team - Goo Approach 4- Karweihoek - W erknet II 1- Stand 1 Good Approach 44. 2. Djagos 39 3. Snoopy's Bowl team 36 4. Werknet I 34 5. Hobo Hifi 29 6. Karweihoek 18 7. Werknet II 12 le klasse: Bar-Grill „Monet" - Schoenmake; Keyzer 4- De Schakel - High School Strikers 0. Team ..Seven" - Aqua Stop 1 Stand 1. High School Strikers 52 2. De Schakel 3c 3. Aqua Stop 36 4. Team „Seven" 33 5. Bar-Grill „Monet" 23 6. Schoenmakerij Keyzer 23 7. Team Rijnders 15 2e klasse: Pauline - De „Golden Girls" De Hulken- Aann bedr. v.d. Poll 1 Double Wood - Bolletje v. Polletje 3] Stand 1. Aann.bedr v.d. Poll 4< 2. Double Wood 4) 3. Bolletje v. Polletje 34 4. Pauline 31 5. De Hulken 31 6. De „Golden Guls" 2: 7. De Korfbowlers 15 3e klasse: van Boekei - The Arrows Lucky Strike - Autorijs. De Wetering 4 Red Devils - Groeneveld 3 V.G Knudde-Dutch 200 Stand 1. Groeneveld 41 2. Dutch 200 2 3. Autorijs. De Wetering S 4. Lucky Strike 3 5. Red Devils 2 6. van Boekei 2 7. The Arrows 1! 8. V.G Knudde -|-v j y- jj "I"* i zenburg, waar zij rond twaalf uur's node gerekend mag worden. Als -L tuurliik aeen echte korte mis tuurlijk geen echte korte schrijven: de stijl was destijds veel meer het komponeren van missen ACTIVITEITEN voor het concertpodium. Toch is het Dvorak uitstekend gelukt om Op het programma staan diverse een voor liturgische doeleinden activiteiten. Nadat de Leusdena- goed bruikbare mis te compone ren bij leden van het Kirchenchor ren. Het familiekoor voert deze Sankt Cacilia zijn ondergebracht nüs Qp de oorspronkelijke wijze zullen zij Groszkrotzenburg kun- uit: met met orkest- maar met or- nen bekijken, een eerste repetitie gelbeleiding Als communiege houden in de parochiekerk, waar zang wordt uitgevoerd van Hen- LEUSDEN - Het Leusdens familiekoor Cantores Familiares treedt tijdens het weekend van 21/22 november op tijdens kerkdiensten in de Duitse stadjes Groszkrotzenburg en Kahl, beide gelegen in de nabijheid van Frankfurt. Het koor is een groep familieleden en kennissen die plezier heeft in het zingen. Toevallig beschikken zij ook nog over een uitstekende stem. Het is een typisch gelegenheids koor. Alle leden zitten nog op een of meerdere koren, veelal ook kerkkoren. Het koor zingt voornamelijk missen uit het rijke repertoire van vroeger. In deze tijd van eucharisti sche diensten in de volkstaal wordt soms vergeten dat er nog een schat is aan geestelijke muziek uit het verleden. Het koor heeft dan ook missen op het repertoire van Haydn, Mozart, Schubert, Caldara en Albrechtsberger (de leermeester van Beethoven). Het bezoek van het Leusdense koor is een vervolg op het bezoek dat Kirchenchor Sankt Cacilia uit Groszkortzenburg ruim een jaar geleden bracht aan Leusden-Cen- trum. Het Duitse koor kwam toen naar Leusden, mede vanwege het feit, dat twee van zijn koorleden, me vrouw en de heer Weih, tijdelijk in Leusden-Centrum woonachtig wa ren. Het Caciliakoor nodigde de parochiële koren van de Sint Jozef parochie te Leusden-Centrum uit voor een uitbundig feest, dat bij velen een goede herinnering heeft achtergelaten, ruet het minst bij de Duitse gastheren. De voor zitter van het Duitse koor sprak tij dens dat feest de wens uit, dat de Leusdenaren ook eens in Grosz krotzenburg zouden zingen. SOLIDAIR Helaas is het toen niet meer gelukt om een en ander te organiseren voor het parochieel gemengd koor van de Sint Jozefkerk alhier. Onlangs heeft het R.K. Herenkoor zich bovendien solidair opgesteld met de heer J. van Spaendonck die - naar de mening van het he renkoor - onterecht als dirigent tot ontslag werd gedwongen. Als consequentie beëindigden alle le den unaniem hun lidmaatschap van het herenkoor. Nadien is contact opgenomen met de Leusdense groep Cantores Fa miliares onder leiding van de heer G. Wijnands. Deze groep was meteen enthousiast voor het uit- wissehngsplan. Na veel organisatie en correspon- Het gelegenheidskoor" uit Leusden, dat in Duitsland gaat optreden, hier tijdens een repetitie. dentie (schriftelijk en mondeling), veel overleg met alle betrokke nen, uitstekend geholpen door het nog in Leusden wonende echt paar Weih, is het dan eindelijk zo ver: het koor vertrekt zaterdag morgen 21 november a s. in alle vroegte per bus naar Groszkrot- 's avonds om zes uur een heilige mis wordt opgedragen die muzi kaal zal worden versierd met een uitvoering van de 'Mis in D, opus 86' van Antonin Dvorak. Dvorak heeft slechts één mis ge- komponeerd, die echter tot de mooiste van de romantische pe- nch Schütz het 'Cantate Domino canücum novum'. Na afloop van de heilige nus ver voegen de leden van het Leus dense Familiekoor zich bij die van het Duitse gastkoor om gezamen lijk het aldaar jaarlijks terugke rende Sint Caecfiiafeest te vieren. Ik heb de mat onder de brie venbus weer leeg gehaald van alle reclamekrantjes en fol ders. Tussen al deze paperas sen trof ik een kleurig krantje met een leuke wens: „Beter schap". Het is altijd prettig als ie mand je „beterschap" wenst. Bovendien werd ook een „leu ke winterposter" beloofd. Snel in het krantje verder gebla derd. En jawel. Over twee pa gina's worden de „20 meest voorkomende winterkwaal tjes" op een rij gezet. Aan het lezen geslagen. In keurig alfabetische volgorde wordt opgesomd, welke „ver velende kwaaltjes" mij heel wat last kunnen veroorzaken". Het is om je rot te schrikken. Blaasontstekmg, depressivi teit, gewrichtspijn, griep, heesheid, hoesten, keelontste king, kouvatten, gesprongen en schrale lippen, en (even volhouden) ontstekingen, oor pijn, spierpijn, verkoudhoud, vermoeidheid, vitaminetekort, slechte weerstand. Wacht even: ik heb stoornissen in de bloedsomloop, huidklachten, kalkgebrek en koorts verge ten. Bij zo'n opsomming zou je spontaan ziek worden van minstens vijf van die kwaaltjes. Maar gelukkig: er is hoop voor de zieke overwinteraar. Het Beterschap-krantje schrijft vol trots: „De meeste aandoenin gen zijn echter goed te voorko men en gemakkehjk te verhel pen". Zo'n bemoedigende tekst haalt me helemaal uit mijn depressiviteit. Gauw ver der lezen. Ik zie dat het het beste is om mijn kleine calcu lator erbij te pakken, want an ders is het aantal hulp- en ge neesmiddelen niet te tellen. Na een paar keer dat rekenappa- raatje te hebben gebruikt, kom ik op 34 (vierendertig!) ver schillende „mensvriendehjke" middeltjes in de vorm van ta bletten, crèmes, pastilles, druppels en capsules. Jammer dat aan de aanbe volen hulpmiddelen geen prijskaartje is gehangen, want nu weet ik niet of mijn VUT-uit- kering wel hoog genoeg is om al die spullen te kunnen beta len. En het zou toch jammer zijn als ik niet alle 34 hulpmiddelen kan aanschaffen, want dan kan ik een aantal winterkwaaltjes helaas met voorkomen of ge nezen. En er zijn nog wel mid delen bij met van die mooie namen zoals Alchemilla com plex, Viola tricolor, Gulden- roededrank, Santasapma, Urti- calcin en Po-Ho ohe. Gelukkig kwam ik tussen al die welluidend klinkende na men iets heel bekends tegen: „wanneer de „R" in de maand is". Dat hoorde ik als kmd ook altijd, zelfs als wij, kinderen, het probeerden te vergeten. Vanaf september tot en met april moesten we er aan gelo ven. We kregen dan hèt mid del toegediend, dat goed was tegen ongeveer alle winter kwaaltjes: levertraan. Met mij zullen veel leeftijdsgenoten Vanaf 1 november is de leeftijdsgrens waarop mannen een Rail Europ Seniorkaart, RES-kaart, kunnen aanschaffen ver laagd van 65 naar 60 jaar. Door deze verlaging zijn de 60 4- Seniorenkaart voor treinreizen in Ne derland en de RES-kaart voor een groot aantal an dere Europese landen volledig op elkaar afge stemd. Zo'n vier jaar geleden zijn de Nederlandse Spoorwegen op gehouden met het discrimine ren van mannen. Tot dan toe konden alleen vrouwen van 60 jaar een NS-Seniorkaart krij gen waarmee men met flinke kortingen gebruik kon maken van de trein in Nederland. Mannen moesten op die korting wacxutm iui ze t>5 jaar werden. En dat terwijl mannen gemiddeld minder oud wor den dan vrouwen. Een paar jaar geleden is dat veranderd en sindsdien kunnen ook man nelijke zestigers een 60+ Seniorenkaart kopen. Vanaf 1 november is ook de Rail Europ Seniorkaart be schikbaar voor mannen vanaf hun zestigste verjaardag. De Rail Europ Seniorkaart is het resultaat van afspraken tus sen de spoorwegen van 19 Eu ropese landen. Deze kaart geeft recht op 30% korting op treinreizen in Italië, Joegosla vië, Hongarije, Oostenrijk, West-Duitsland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Fin land. Men krijgt met deze RES- kaart 50% korting op treinrei zen in Noord-Ierland, de repu bliek Ierland, Groot-Brittannie. België, Luxemburg, Frankrijk, Zwitserland, Spanje en Portu gal. Deze kortingen gelden de prijs van enkele reizen, zowel voor le als de 2e klas. Boven dien kunnen RES-kaarthou- ders profiteren van kortingen op taneven van een groot aan tal bus- en scheepvaartonder nemingen in het buitenland. In een gratis folder - ver krijgbaar op elk NS-station - zit ook nog een coupon, welke recht geeft om zonder kosten vreemd geld te wisselen bij de Grenswisselkantoren. 20 GULDEN De RES-kaart kost 20 gul den, is één jaar geldig en al leen te koop voor ouderen die een 60+ Seniorenkaart heb ben van ac .tcaeiiai.Uwc Spoorwegen. Deze laatste kaart, die 70 gulden voor één jaar kost, is beschikbaar voor vrouwen en mannen van 60 jaar of ouder en geeft recht op zeven „keuzedagen". Op deze keuzedagen kan men in Nederland per trein rei zen zonder een kaartje te ko pen; men moet alleen de 60+ Seniorenkaart aan het loket la ten afstempelen. Op retpurs krijgt men in Ne derland 40% korting en op en kele reizen 45%. AANTREKKELIJK De Combinatie van 60+ Seniorenkaart en RES- kaart geeft de aantrekkelijke mogelijkheden voor een dagje int over de grens. Als men bij voorbeeld een dagje naar Brussel wil, kan dat het volgen de voordeel opleveren. Men betaalt 50% van een enkele reis Roosendaal (grens) naar Brussel en heeft ook weer 50% voordeel van de enkele reis Brussel-Roosendaal (grens). Met de 60+ Seniorenkaart heeft men 40% korting op het retourtje Amersfoort-Roosen- daal en als men op de keuze dag reist hoeft men alleen maar een stempeltje te halen. Heeft de 60+ Seniorenkaart al veel ouderen regelmatig per trem door Nederland gebracht voor een aantrekkelijke prijs, straks kan men Nederlandse ouderen nog verder van huis tegenkomen. Het gaf de handwerkende bewoonsters van 't Hamersveld grote voldoening, dat de door hen gemaakl handwerken en andere artikelen grote aftrek vonden. D&tis een flinke stimulans om weer met frisse moe een nieuwe voorraad handwerken te maken. De opbrengst, overigens was f 879,25. Daarvoor werd wee meuw materiaal aangeschaft. zich levendig herinneren wat dat betekende in ons kinderle ven. Een lange, vierkante fles met een vette, oheachtige taaie vloeistof: levertraan. Afkomstig van de walvisle vertraan verwerkende fabrie ken op de Lofoten. Waar we slechte herinneringen aan hebben is aan het dagelijks terugkerend ritueel na het eten en voor het naar bed gaan. Ik zie m'n moeder nog staan (va ders hoefden dat „wrede"ritu eel kennelijk niet te doen) met een eetlepel vol levertraan. Eerst kreeg mijn grotere zus die lepel vol levertraan in haar mond en daarna werd de lepel opmeuw gevuld (niet schoon gemaakt) en moest ik er aan geloven. Mond open en dan proberen om zo weuug moge lijk levertraan binnen te krij gen, maar alles moest erin en dus werd de lepel langs m'n neus naar boven uit m'n mond gehaald, zodat alles binnen was. Terwijl mijn jongere broer aan de beurt was, stopte ik een lepel met suiker, die ik al klaar had gehouden, snel in m'n mond om maar zo vlug mogelijk die „rot" smaak weg te krijgen. Ik heb begrepen, dat de le vertraan tegenwoordig met meer zoveel tranen oplevert, omdat het opgeborgen is m een capsule en er een lekker smaakje aan is gegeven. Of we er echter veel op vooruit zijn gegaan met die 34 middeltjes? Je moet je toilettafel er voor uitbreiden en de kosten zijn ook minstens enige malen ho ger dan de eenvoudige huis- middelen van vroeger. Hoewel ik gelukkig geen le vertraan meer hoef in te ne men, moet ik er toch wel even over nadenken voor ik die „leuke wmterposter" met z'n „winterkwaaltjes" boven m'n bed hang. „De winter: lange, gezellige avonden, sneeuwballen gooi en en ïjspret" dat neem ik graag over van Beterschap en ik ken wèl een lekkerder drankje voor een aantal win terkwaaltjes. Gezondheid. VUT-er Sinds kort heeft de WOL, (Welzijn Ouderen Leusden) waarin alle instanties en groe pen die zich met ouderen be zig houden vertegenwoordigd zijn, een nieuwe voorzitter. Mevrouw T. A. Schepper-Mul is op de laatste ledenvergade ring in deze functie gekozen. De andere bestuursleden zijn: J. Haanstra, vice-voorzitter, H. Vrij, secretaris, en penning meester, de dames A. Berg- sma en L. Kleinveld (uit Ach terveld) en de heerj. v.d. Ham men. Mevrouw De Schepper: „In de komende maanden willen we ons vooral richten op het bevorderen van samenwer king en coördinatie van werk zaamheden op het gebied van de ouderenzorg in Leusden. Daarvoor is een goed contact nodig tussen het bestuur en de aangesloten leden. Als meuwe voorzitter wil ik dit contact zelf zoeken en versterken". De voorzitter wil nog graag naar voren brengen: We heb ben ook behoefte aan iemand die penningmeester of iemand die secretaris kan en wil zijn, zodat de tegenwoordige dub belfunctie wordt opgeheven. Ook voor vrijwilligers geldt immers, dat teveel werk voor één of meer bestuursleden moet worden vermeden". Aanmeldingen bij de voor zitter tel. 946351 of bij de se cretaris tel. 940950. Bezoekers stonden al voor het openingstijdstip te wachten voor de WOLboom om zeker te zijn van een vakkundig gebreide trui voor de kinderen of voor henzelf. Niet alleen de truien vlogen weg, ook de sokken, poppen, babyartikelen, kerstversieringen enz. bleven niet liggen. Elk najaar bieden een aantal ouderengroepen de door hen gemaakte handwerkartikelen te koop aan. De m maanden lange „arbeid" gemaakte pro ducten liggen dan hoog opge stapeld m allerlei kasten en dozen. Er moet ruimte komen, en ook geld, on nieuwe hand werken te maken. In Leusden en Achterveld zijn de handwerkdames van de UW-sosen, de Zonne- bloem-handwerkclub en ook een aantal bewoonsters van de verzorgingshuizen St. Joseph en 't Hamersveld druk geweest met de verkoop van hun arti kelen. Zowel m de WOLboom, als in de beide verzorgingshuizen verdwenen heel wat handwer ken in de tassen van de talnjke bezoekers. Uit de vele verko pen heeft onze fotograaf een keuze moeten maken.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6