Straatnamen in 't Ruige Veld ontleend aan veldnamen uit de streek Kantongerecht Amersfoort ignaalleveringsovereenkomst met Amersfoort reeg goedkeuring van de commissie FBB erwerkingsgroep voor achtoffers van incest andelijk karakter wordt nog slechts in namen bewaard: leen CDA-fraktie wil filter m ontvangststation Leusden KPJ houdt filmavond en disco Geen krant ontvangen? DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 historie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiim ■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIlnillllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIlT gemaaid. Nu menen we er kukele ku in te horen. staande, behoeft. geen nadere verklaring KOLLENKAMP SCHOTKAMP LEUSDEN - De Werkgioep Naamgeving Wegen van onze gemeente is op het goede idee gekomen om de straten in onze nieuwste woonwijk 't Ruige Veld, namen te geven die betrekking hebben op van ouds bekende veldnamen. Hiermee hebben ze, misschien ongewild, een poging ge daan om nog iets van het landelijke karakter van onze gemeente te bewaren. Al veel te veel van wat herinnerde aan de gemoedelijke plattelandsgemeente, die Hamersveld eens was, is dras tisch naar de hoek van de vergetelheid gedrongen. Zelfs de naam van de gemeente werd ooit van de ene dag op de andere veranderd. De historische betekenis van Hamers veld, het veld van de (H)Amer, het overstromingsgebied van de Eem, werd zo uit de geschiedenis gebannen, tot verdriet van elke geboren Hamersvelder. Begrepen heb ben we die nooit; Stoutenburg en Achterveld behielden wel hun naam. Historische boerderijen en de laatste over gebleven tabaksschuur moesten verdwijnen. Dat alles paste niet meer in een moderne gemeente die enigszins last had van „grootheidswaanzin". Door Goos van Leeuwen )oor de enorme inzet van enige nsen, die deze ontwikkeling lede ogen aanzagen, is het uit- 41 delijk gelukt om de historische >rdenj „het Claverenblad", zij kantjeboord, te behouden. 2 loor druk van buitenaf, van 2 nsen die in ons dorp kwamen li ien en die weinig begrip voor plaatselijke historie toonden, rd de gemeente min of meer Iwongen om de naam van de Dussesteeg te veranderen, het :d Cohensteeg. Men zou de ge- gnie eens van discriminatie of senhaat kunnen beschuldigen, spronkelijke ingezetenen van gemeente hebben de naam [lussesteeg echter nooit als een tachtend scheldwoord gezien, awens, die betekenis is pas in loop der tijden aan het woord «is gegeven. Ie naam smous is afgeleid of wel verbastering van Mozes. Eeu- geleden werden de Joden, die uit Duitsland met koopwaar ons land kwamen, allemaal es genoemd omdat die naam voorkwam. De naam verbas- Ie later in Smous. Iets dergelijks we nu nog; de jongens van de ine zijn de Jantjes en m de laat- wereldoorlog sprak men niet Engelse soldaten, maar dat en de Tommy's en daar ergert tand zich aan. aar nu iets over veldnamen, veel van onze nieuwe inwo- zullen met eens weten wat een naam eigenlijk is. AFGELEID Lang geleden, toen de mensen veranderden van verzamelaars en jagers in landbouwers en veetelers en men zich nun of meer blijvend ging vestigen, bestonden er nog geen straatnamen en huisnum mers. Men gaf de boerderijen en de daarbij behorende akkers na men, meestal afgeleid van een bij zonderheid of hoedanigheid van de betreffende boerderij of akker. In onze streken, waar de boerderij namen vaak eindigen op Horst, wil dat bijvoorbeeld zeggen dat de boerderij op een verhoging in het landschap was gebouwd. Maar ook de namen van de akkers en de weilanden, de zogenaamde veld namen, hebben als oorsprong allen een eigenschap waaraan de naam is ontleend. Deze eigenschappen gingen vaak in de loop der eeuwen verlo ren maar de namen bleven over gaan van vader op zoon en zijn tot in deze tijd bewaard gebleven. Daar om is het meestal moeilijk om de oorsprong te achterhalen en ook na een uitgebreide studie blijft het nog vaak gissen. De veldnamen die zijn gekozen voor de straten van 't Ruige Veld zijn: Gebied voor 't Zwart op Steen beek. Een kol kan een heks zijn en ook een kleine witte plek op het voor hoofd van een paard. Kollen is ook de naam van een bijzonder soort hennep, waarvan vistuig werd ver vaardigd. Het laatste is al even on waarschijnlijk als de andere twee betekenissen. Het is niet waar schijnlijk dat een bouwland steeds voor de teelt van hetzelfde gewas werd gebruikt. Hier moeten we denken aan kol len in de betekenis van lage ronde heuveltjes. Pas ontgonnen landen waren nu eenmaal niet direct vlak. Dat werden ze pas na langdurig gebruik, zodat van die heuveltjes nu niets meer is te zien. Land langs de Moorsterweg. Schot is een woord voor het nieuwe hout dat een boom maakt in een jaar. Ook wel voor het opkomende gewas; er zit schot in, zeggen we nog steeds als we bedoelen dat er vooruitgang is te bespeuren. Maar deze betekenis gaat hier niet op. Schot heeft hier eerder de betekenis van schuin liggen, aan de ene kant hoger dan aan de an dere. Men legt iets op schot als het moet afwateren. Ook kennen we nog de uitdrukking „schot(s) en scheef'. SLUITHEK MATEN Daarmee werden de weidegron den aangeduid die in de onmiddel lijke omgeving van de boerdenj waren gelegen. Ook werden wei landen langs een beek zo ge noemd, maar aangezien de meeste boerderijen dicht bij een beek werden gebouwd, komt dit op het zelfde neer. Weilanden langs de Langesteeg. Hoogstwaarschijnlijk een naam van de laatste tijd en zonder historische betekenis SPEELKAMP Bij boerdenj Hardeveld aan de Postweg. Hiervoor geldt hetzelfde als voor Sluithek. MIDDELLAKEN TIEND VRIJ Gelegen bij de Heiligenberger- weg. Zoals we al zagen bij Dave- laak heeft het woord laken betrek king op drassig land. Waar middel op slaat daar kunnen we alleen maar naar raden. Het laagste land temidden van andere drassige lan den? Mogelijk. NABBERT Land, gelegen op de plaats waar nu Rozengaarde ligt. Tiend was een evenredig deel, meestal een tiende gedeelte van de voortbrengselen voor degene wiens grond men in gebruik had; de Heer van de plaats of de kerk, als pacht betaald. In 1909 is de tiend afgeschaft. Het spreekt voor zich dat deze grond van die verplichting was vrijge steld. Veldschoren. Het gebied waaraan de naam ontleend is, ligt nabij boerdenj Ooievaarshorst, bij Den Treek. De naam ontstond vanuit het begrip 'schor", dat we nog wel kennen als het om aangeslibde grond gaat. Op de plek die hier bedoeld wordt, ging het om aanslibbing van de Eem. Land aan de Leusbroekerweg. Deze naam is op geen enkele ma nier te achterhalen. Dat het iets te maken zou hebben met naber, buurman, zoals wel wordt ge meend is echter zeer onwaar schijnlijk. VELDSCHOREN AREBOS Het Arebos is de naam van een terrein dat gelegen is voor Groot Zandbrink in Asschat. We kunnen moeilijk aannemen dat hier een bosje heeft gelegen van een are, 100 vierkante meter. De veronderstelling dat hier ooit een aar, een arend, gesignaleerd zou zijn en het land daar zijn naam aan ontleend zou hebben, is even eens op z'n minst zeer onwaar schijnlijk. We moeten het hier zoeken in Area, wat zoveel als grens bete kent. We vinden het woord terug m areaal, begrensde oppervlakte. Het bos zal dus gediend hebben om de grens tussen verschillende gebieden aan te geven. Mogelijk zelfs de grens tussen Utrecht en Gelderland. BITTERSCHOTEN Bitterschoten was de naam van een stuk land dat gelegen was achter de Brink in de omgeving van de Lijsterbeslaan. Schoten kan zo wel betekenen: begrens, afgeschot als ook uitschieten, buiten de ei genlijke grens liggen. Het laatst is het meest waarschijnlijk. Bitter is een oude benaming voor Ridderzunng, ook wel Bitterzuring of Koeblad genoemd, een onge wenste plant die wel m weilanden voorkomt. BLOKLAND Land, gelegen aan de Leusbroe kerweg nabij het Valleikanaal en toebehorend aan de Stichting Pie- ters en Bloklandgasthuis te Amersfoort. Hiervan is de her komst van de naam overduidelijk. BOTERKAMP Veld naast boerderij Biesaert aan de Hamersveldseweg. Kamp is een woord dat is ontleend aan het Romeinse campus in de betekenis van veld en het staat voor een stuk land dat door sloten of anderszins is afgepaald. Boter heeft hier de betekenis van vruchtbaar. Het „boterde" daar wel op het land; het land bracht veel op. BOUWDRIEST Een naam die langs de Lapeer- seweg op verschillende plaatsen voorkomt. Dries of dnest is de naam voor onvruchtbaar, braaklig gend land. Op dit land zal waar schijnlijk wel verbouwd zijn en zal het meer de betekems hebben van een schraal of slecht bouwland. DAVE LAAK Thans staat de Bankgirocentrale op dat terrein. Laak heeft verschil lende betekenissen als poel of plas, langzaam stromende beek en ook drassig land. Het laatste zal hier wel van toepassing zijn. Het woord dave komen we in samenstelling in meerdere namen tegen. De herkomst is niet duide lijk. Dat het afgeleid zou zijn van een persoonsnaam, zoals wel wordt verondersteld, is met waar schijnlijk. Dat was in die tijd niet gebruikelijk. HAZENKAMP Dit land is te vinden bij de boer derij Wijnbergen in Asschat. Deze naam behoeft geen verdere verkla ring, evenmin als de volgende. Heel recentelijk is echter wel dat deze beide namen in een recenter verleden zijn ontstaan. KAL VERKAMP Bij boerderij Wijnbergen in As schat. PLAGGENVELD Naam van de velden langs de Noorderinslag. Plaggen zijn afge stoken heide- of graszoden. Het is zeer wel mogelijk dat op deze ho gere gronden een stukje heideter- rein is geweest waar, ten behoeve van het maken van mest, heide plaggen gestoken zijn. RIETVELD KOEKKEL Dit veld ligt in de omgeving van de Dorpskerk. Koekkel is een oude naam voor haan. Koekkelen was kraaien, naar de klankverwant schap aan het geluid door een haan Een veldnaam op Midden- moorst. Deze naam spreekt voor zichzelf. Moorst slaat waarschijnlijk op moor of moer; laagveen. Laag- veen ontstaat in poelen en dan is het vanzelfsprekend dat daar op verschillende plaatsen riet groei de. RUIGEVELDDREEF Een naam die, gezien het voren- Dit terrein ligt aan de beek bij Ooievaarshorst. Toen Amersfoort nog niet in opkomst was en de ri vieren niet of nauwelijks bedijkt, stroomde hier de Eem. Later, toen de Eem steeds minder water kreeg te vervoeren, slibde hier de oever meer en meer aan. Er ontstond een schor of schore, aangeslibde grond, die alleen bij hoog water onderliep. Op den duur begroeide die schor met struikgewas en andere vegetatie. Toen de Eem tenslotte was versmald tot beek en het land zelden meer onder water kwam te staan, werd het land bruikbaar ge maakt door het struikgewas af te hakken, te vellen. Toen was het een gevelde schore; Veldschore. Men zal gemerkt hebben dat de woorden waarschijn lijk en mogelijk in deze tekst veel voorkomen. Met absolute zekerheid is over de herkomst van veldnamen niet veel te zeggen. Maar daardoor blijft het wel een boeiend onder werp. de (Van de redaktie) EUSDEN - De meeste frakties van de Leusdense gemeen- raad kunnen zich vinden in het concept van de overeen- omst met de gemeente Amersfoort betreffende de leve- ng van televisie- en radiosignalen. Alleen de CDA-frak- e bij monde van Marius Boersen wil een filter in het itvangststation van Leusden aanbrengen om meer in- loed te houden op de afname van signalen. Dit bleek lens de maandagavond gehouden vergadering van de tadscommissie Financieel Beleid en Beheer (FBB). kontrakt dient voor 1 januari met de buurgemeente te wor- Igesloten, omdat het oude op die datum afloopt. In de nieuwe overeenkomst zijn aanpassingen aangebracht in verband met de ontwikkelingen in de programme ring en het abonnementstarief. Een nieuw element is bijvoorbeeld, dat wanneer Leusden met het hele aan bod van zenders wil overnemen, in het Leusdense ontvangststation technische voorzieningen moeten worden aangebracht om dat te ver hinderen. Tijdens de bijeenkomst van af gelopen dinsdag bleek de CDA- fraktie bij monde van Marius Boer sen moeite te hebben met dit punt uit de concept-overeenkomst. Boersen legde uit, dat zijn fraktie niet zonder meer signalen uit de Keistad wil betrekken, maar tussen het Amersfoortse en het Leusdense kabelnet een filter wil aanbrengen. Hij zei; 'Deze overeenkomst bete kent dat we helemaal afhankelijk zijn van wat Amersfoort doet. Als daar wordt besloten, dat er een kanaal bij komt, dan moeten wij gewoon volgen. En dat kost geld. Als we nu een filter inbouwen, dan kunnen we zelf beslissen welke zenders we wel en welke zenders we niet afnemen Volgens hem zou het op dit moment nagenoeg niets meer kosten om een dergelijke voorziening aan te brengen.' De andere aanwezigen waren het niet met hem eeris Harm Offe- reins (SGP/GPV) merkte op: 'Het lijkt me onzin dat Amersfoort het aantal zenders zomaar met één zou uitbreiden. Een vergroting van de capaciteit van het kabelnet vindt altijd plaats met meer kanalen te gelijk, bijvoorbeeld van 18 naar 30. In dat geval is sprake van een in vestering van vele miljoenen gul dens. Dat gebeurt dus met zomaar van de ene op de andere dag. Laten we het aanbod nu nemen zoals het is, en dan zien we in de toekomst weL In voorkomend geval kunnen we alsnog een filter inbouwen.' (advertentie) 'SDEN - De Stichting Hulp Na Incest uit Utrecht begint ■januari 1988 in Leusden een verwerkingsgroep voor wassen vrouwen die het slachtoffer zijn geweest van In deze groep kunnen de vrouwen met sexegenoten iten over hun ervaringen op dit gebied, en deze zo Tlicht beter verwerken. Daar blijft het echter niet bij, er wordt ook aandacht besteed aan de positieve en van de deelneemsters. atste tijd is de hulpverle- mensen met ervaringen gebied van incest nogal tëatt ^ief in de publiciteit ge- ,w0& Vrouwen zouden jarenlang i wee sraPie hebben gevolgd, zon- over hun ervaringen met *erd gepraat, ze zouden van stje naar de muur zijn ge en sommigen zouden zelfs to hulpverlener sexueel zijn misbruikt. De Stichting Hulp Na In cest probeert dergelijke ontsporin gen te voorkomen, door onder meer de organisenng van verwer kingsgroepen. De groep m Leusden wordt be geleid door een psychologe en een maatschappelijk werkster, beiden deskundig op het gebied van hulp verlening aan vrouwen die sexueel zijn misbruikt. Aan deelname gaat een kennismakingsgesprek met de begeleidsters vooraf. De verwerkingsgroep komt twintig maal samen. De kosten be dragen ƒ250,- per persoon. Aan melding dient te geschieden voor donderdag 10 december bij de Stichting Hulp Na Incest, Twijn- straat 69, 3511 ZJ Utrecht. Telefo nisch is de stichting te bereiken via nummer 030 - 341799, op maandag van 20.30 tot 22.30 uur, en op woensdag van 15.00 tot 17.00 uur. Uiteraard kunnen belangstellen den hier ook terecht voor meer inlichtingen over de groep. Wanneer u voor dinsdag-, resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur). Tel 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is. kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911. ACHTERVELD - De KPJ houdt vrijdagavond een filmavond m Ons Gebouw. Vertoond zal worden de film Stripes. Een mooie en leuke film. De aanvang is 20.00 uur. De entree is voor leden 3,- en voor neit-leden 5,-. Zaterdagavond zal er weer een disco-avond zijn in de Moespot. De muzikale medewerking wordt deze avond verleend door Disco Van Loon uit Amersfoort. Entree voor leden 3,- en voor niet-leden 5,-. De aanvang is 20.00 uur. Op Koninginnedag met een open knalpot rondrijden is in sommige gemeenten toege staan. Maar dat wil nog niet zeggen dat het dan tevens is toegestaan om ook andere mankementen aan je brom mer te hebben of onverzekerd rond te crossen. Dat ondervond een jongen uit Scherpenzeel, die op de zitting van 12 november een boete van 110,- kreeg opgelegd wegens het onverzekerd njden op 30 april in zijn woonplaats. Hij kreeg te vens te horen dat hij zijn brommer met meer terugkreeg, „omdat die in geen enkel opzicht aan de eisen voldeed en ook nooit meer in een acceptabele staat gebracht kon worden". Aldus de motivatie van de kantonrechter, Mr. Seton. Een automobilist uit Zwartebroek had een voetganger aangereden, omdat zijn ruiten zo bevroren en beslagen waren dat het zicht met voldoende was geweest. ,,Ik had ze wel schoon gekrabd, maar die mensen liepen ook met zo slim, nl. aan de rechterkant van de weg", waagde verdachte ter verdedi ging aan te voeren. „Al hadden ze midden op de weg gelopen, dan is het nog niet de be doeling om er overheen te rij den", reageerde de officier ver ontwaardigd. „Dit ligt op de grens van een misdrijf. Men neemt ge woon de tijd en de moeite niet om zijn auto even te laten opwarmen" Verdachte kreeg 500,-boete. De eis om ook het rijbewijs voor 6 maanden voorwaardelijk in te trekken, nam de kantonrechter niet over. iemand uit Barneveld had zich aan 'kleven' schuldig gemaakt en bo vendien zijn voorganger inge haald op het moment dat deze zelf nog aan het inhalen was. Voor ver dachte was het een ongelukkig toeval dat deze voorganger nu juist een agent in burger bleek te zijn. „De zaak is dan ook niet objectief door hem bekeken. De man was duidelijk geïrriteerd" verklaarde hij op de zitting. „Ik begin ook bijna geïrriteerd te raken", waar schuwde de officier hem. „U heeft eerst ook nog rechts ingehaald. Uit alles blijkt dus dat u haast had en harder wilde rijden dan de rest. Ik ben dan ook zonder meer blij dat het hier toevallig een politie man betrof, zodat dit levensge vaarlijke weggedrag, wat helaas honderden keren voorkomt, ook eens berecht kan worden". In to taal kreeg hij 600,-boete. Er stond nog een automobilist te recht voor kleven en te hard rij den. Ook deze had het getroffen dat een onherkenbare politieauto achter hem zat. „Ik had geen haast, maar voelde me achter volgd", verklaarde hij het feit dat hij 150 gereden had. Men is altijd wat verontwaardigd als politie niet als zodanig herkenbaar is „Vervelend voor u dat het een ver balisant was, maar daar zijn ze voor" sprak de officier koeltjes. Hij werd in totaal tot 800,- ver oordeeld en zijn njbewijs werd voor 6 maanden voorwaardelijk in getrokken met een proeftijd van 2 jaar, vanwege eerdere veroorde lingen. Een voorrangsfout op het kruis punt Asschatterweg/Hamers- veldseweg in Leusden werd be straft met een boete van 175,-. nei zen dat de auto die voorrang heeft soms een verkeerde indruk wekt door zijn richtingaanwijzer te laat of ten onrechte uit te doen, verandert niets aan de noodzaak om voorrang te verlenen en net zo lang te wachten staat totdat er ze kerheid bestaat omtrent eventueel afslaan. Mededelingen van de politie zoals ,,u hoort er waarschijnlijk niets meer van", moeten met een kor reltje zout genomen worden, want het is met de politie die uitmaakt of er vervolgd wordt Verdachte, die vervolgens nog protesteerde over de hoogte van de boete, kreeg daarover te horen dat 175,- slechts een basistarief is voor een voorrangsfout. „Bij extra onvoorzichtigheid kunnen er nog honderden guldens bijkomen", sprak de officier tot troost. Een 'Wild West' tafereel in Bun schoten, waarbij een opgeschoten jongen met een snelheid van 130 km door het dorp geraasd was, achtervolgd door de poltie, dit al les zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs of verzekering, werd door de officier „een schandelijke vertoning" genoemd. Hij eiste 1000,- boete, omdat een voor waardelijke ontzegging niet opge legd kon worden, vanwege het nog steeds ontbreken van een rij bewijs. „Ik zou waarom je gende dag je zelfs in Waarom?" ter weten. Verdachte deze vraag form de eis „Maar de het zitten", schap mee. zo graag begrijpen dit deed en de vol- nog een keer, waarbij een sloot belandde, wilde de kantonrech- bleef het antwoord op schuldig en werd con- veroordeeld. volgende keer wordt kreeg hij als bood-

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7