Leusdenaar Philip Holst 'leende een oogje uit' 4 Slachtoffers niet in de kou laten staan Leusdens echtpaar ontwikkelde 4 -A li •j 'Z p 1, Plattelandsvrouwen vierden vijfentwintigjarig bestaan unieke vier-persoons fiets Wintervakanties voor blinden en slechtzienden: Begrotingsspecial van gemeentevoorlichting Slachtofferhulp Eemland sinds 1 november van start H Reportage DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 belangrijker vind ik het dat ande ren misschien op een idee worden gebracht.' LEUSDEN - Menigeen kijkt momenteel al uit naar de win tervak an tie. Andere mensen maken plannen voor de zomervakantie. Het idee, om uit het vertrouwde dagelijkse leven te breken, nieuwe mensen in een nieuwe omgeving te leren kennen is zo aantrekkelijk dat we daar steeds meer tijd en geld voor vrij willen maken. Dat geldt min stens in dezelfde mate voor visueel gehandicapten. Blinde en slechtziende mensen die minstens zo sterk als wij, gebonden zijn aan een vertrouwde omgeving, kunnen verlangen naar het doorbreken van de sleur, kennis te maken met nieuwe ervaringen, mensen en omgeving. Philip Holst uit Leusden ging als begeleider van een groep slechtziende en blinde vakantiegangers mee naar Oostenrijk. Hij kwam enthousiast terug. Hij wil voor deze speciale reizen voor visueel gehandicapten en/of ziende begeleiders zijn informatie, en enthousiaste ervaringen graag kwijt. De reizen met begeleiding voor blinden en slechtzienden worden georganiseerd door de Stichting B.A.S. reizen, in Maassluis. Voor zitter en initiatiefnemer van deze stichtmg is Bas Barendregt, samen met zijn vrouw Gerda. Bas is zelf slechtziend, zijn vrouw Gerda is blind. Bas Barendregt is met het organiseren van vakantiereizen voor slechtzienden en blinden be gonnen omdat de touroperators in Nederland aan deze groep mensen te weinig mogelijkheden boden. B.A.S. reizen begon m 1985 met het verzorgen van fiets- en wandel tochten op de Veluwe. Philip Holst, verzorgde destijds in Huize Ingeborg m Leusden de opvang van speciale vakantiegroe- pen en kwam op deze manier met de Stichting B.A.S. in kontakt. Twee jaar later organiseert de B.A.S., naast de wandel- en tan- demtochten over de Veluwe, rei zen naar Israel, Griekenland, Noor wegen, (langlaufen), Oostenrijk en Zwitserland (langlaufen en skiën) Philip Holst heeft na de vervelende afloop van zijn Huize Ingeborg-pe- riode, tijd en energie over. Voeg daarbij dat hij, zoals hij zelf zegt „redelijk bekend is in het land der blinden" en het is duidelijk dat hij een aangewezen persoon is om als vrijwillige begeleider, op eigen kosten, een reis mee te maken. Van 5 tot en met 9 september jl. reisde hij met 32 vakantiegangers en zes begeleiders naar Wórgel, in Tirol, Oostenrijk. VOORBEREIDING Begeleiders van deze vakantie- 'Blinden en slechtzienden letten op kleine dingen, waar zienden zo gemak kelijk aan voorbijgaan. reizen hebben geen speciale voor opleiding nodig. De stichting B.A.S. geeft potentiële begeleiders een informatiepakket waarbij een boekje vol richtlijnen en wenken betreffende het omgaan met visu eel gehandicapten. De rest leert de ervaring. Volgens Philip moet je meegaan „omdat je zelf op vakantie wilt en geen bezwaar hebt daarbij andere mensen af en toe te helpen." Het vakantievieren staat voorop. De handicap dient daarbij een zo'n klem mogelijke rol te spelen. ORIËNTEREN Eenmaal op de plaats van be stemming wordt gezorgd dat de gasten zich kunnen onenteren. Voordat de bus bij het hotel aan komt wordt bijvoorbeeld verteld: „Als je binnenkomt ga je eerst vijf treden op" en verder de indeling van de kamer en het hotel. „Je laat ze rustig de keuken inlopen, dan weten ze dat ze daar niet hoeven te zijn." Na het hotel volgt de oriëntatie op de omgeving, zelfstandig of in groepjes. De slechtzienden en blin de vakantiegangers worden zo min mogelijk betutteld. Wie alleen wil gaan winkelen, gaat alleen. Wie gezelschap wil kan dat krijgen. De rest van de vakantie vulde zich met excursies (de zuivelfa briek), de traditionele tiroleravond (sfeer proeven) en veel wandelen. „We maakten een wandeling van drie-en-een-half uur, langs een steile helling omlaag. Dat gebeurt toch maar," vertelt Philip Holst. Maar dat lijkt toch verschrikkelijk gevaarlijk? „Dat valt wel mee, je moet gewoon goede aanwijzingen geven. Onder andere door de wij zers van de klok te gebruiken. Twaalf uur betekent bijvoorbeeld recht vooruit." „Wanneer, bijvoorbeeld in het hotel, onverwacht een deur blijkt open te staan, kan dat veel gevaar lijker zijn. Want daar rekent nie mand op." alpine-afdalingen maken. De re zen naar Israel („waarin van aU< bekeken wordt") en naar Grieke land (vooral genieten van de zo, zijn evenzeer een succes. Ze bew zen dat visueel gehandicapts overal heen kunnen mits ze gehc pen worden, met vooral kleine di gen. Wanneer blinde en slechtzieni l mensen voorstellen doen va - nieuwe reisdoelen probes B.A.S.-reizen die te organisere Philip Holst gaat binnenkort na *- Parijs om daar een tnp voor te b reiden. Dat betekent: op zoek ns goed begaanbare, met te hotels en voor blinden en sledC zienden „bezienswaardige" attra ties. Deze vakantiereizen zijn in vi gelijking met soortgelijke rem voor niet-gehandicapten di Hoewel B.A.S.-reizen, als stichtin zonder winstoogmerk werkt, vangt zij geen subsidie. Wie meer informatie wil over reizen en/of het begeleiden kontakt opnemen met Stichti: 7 B.AS. reizen, Torenvalkstraat 3145 AN Maassluis, 01899-18708 met Philip Holst, 940509, ui ten 7] oek na j druk J Ir, v, 12< A- 'm t hnl^ VERTELLEN Leusdenaar Philip Holst ging m september met een aantal blinden en slechtzienden op vakantie. Tijdens de tocht omhoog m een kabelbaan, verzuchtte een van de vakantiegangers onder de be schrijving die Philip van de omge ving gaf: „Kon ik maar twee minu ten kijken". Daar was hij wel even stil van. De rol van de begeleider bestaat verder vooral uit het vertellen van wat hij ziet. „Daarbij let hij op kleme dmgen, waar zienden zo gemak kelijk aan voorbij gaan." Bijvoorbeeld het voelen van een rots, of houtsnijwerk. Philip Holst omschrijft het als „Je leent een oogje uit" en geeft toe dat de nood zaak, alles wat je ziet te moeten vertellen hem op een andere ma nier naar zijn omgeving deed kij ken. De ervaring met deze reis was voor hem en de slechtziende vakantiegangers een leuke en njke beleving, waaruit bleek dat visueel gehandicapten tot veel in staat zijn. Dat blijkt ook uit de reeds onderno men wintersport-vakanties waarin blinden, met een vaste begeleider, LEUSDEN - Dat de hulp, dit begeleiders op reizen zoaL< Philip Holst er nu een onder- nam, vaak uit kleine dingi bestaat, illustreren de volgen de voorbeelden. 'De zelfstandigheid van blin- de of slechtziende mense: staat natuurlijk voorop. Maa: dat de ober hem zijn biertje )j(; aanreikt, ziet hij niet.' 'Tijdens het wandelen hori zij het vogeltje in de boom eer der dan jij het doet. Maar zo gezellig wandelend, ben je we! geneigd om dat ene paaltje n Y het midden van het pad, aL: /j> struikelblok over het hoofd zien', aldus Philip Holst. 7/1 ;e f AMERSFOORT - Sinds 1 no vember is in Amersfoort en omliggende gemeenten het project Slachtofferhulp Eem land van start gegaan. Jaar lijks worden, ook in Amers foort en omgeving, veel men sen het slachtoffer van een misdrijf. Er wordt doorgere den na een aanrijding, men wordt bestolen, bedreigd, mishandeld, eigendommen van mensen worden vernield. De laatste jaren heeft de ge meenschap zich tenslotte ge realiseerd dat de mensen aan wie zo iets overkomt, op de een of andere manier moeten worden opgevangen en/of tij delijk begeleid. Er was wel altijd aandacht voor de da ders, maar hulp en aandacht voor de slachtoffers ontbrak veelal. Momenteel komen er plaatselij ke projecten van de grond, die hulp bieden aan de slachtoffers van misdrijven. Deze hulpverlening wordt door de Minister van Justitie bevorderd en financieel onder steund. De Minister gaat daarbij uit van het gegeven, aldus Slachtoffer hulp Eemland, dat slachtofferhulp voor politie en justitie een belang rijk middel is om kracht bij te zetten aan de in de strafwet verankerde normen. Slachtofferhulp kan op verschil lende mameren worden uitge voerd: door vrijwilligers en/of be roepskrachten. In het politiebureau of bij de slachtoffers thuis. Het be langrijkste is dat er naar de slacht offers geluisterd wordt, en dat ze worden geholpen bij de zakelijke afwikkeling van de geleden scha de. De reacties van iemand, die slachtoffer is van een misdrijf zijn doorgaans moeilijk te voorspellen. De ernst van de gevolgen is vaak afhankelijk van de persoon van het slachtoffer en zijn of haar persoon lijke omstandigheden. Zo kan een licht misdrijf voor een bepaald ie mand een grote schok zijn en hem of haar danig uit zijn evenwicht brengen en zijn of haar zekerheid wegnemen. De emotionele gevolgen zijn bij voorbeeld: gevoelens van onveilig heid, angst voor herhaling, afkeer van eigen lichaam, schuldgevoel, spanningen in relaties en afhanke lijkheidsgevoel. Het is belangrijk hierop in een vroeg stadium te rea geren. Blijvende schade kan dan wellicht worden voorkomen, zodat het slachtoffer een lijdensweg via allerlei instellingen wordt be spaard. Toen Lini de Bruijn in de krant had gelezen over slachtofferhulp en Jan Quak op de televisie een uitzending had gezien over de op vang van slachtoffers, besloten deze Amersfoorters samen met Margreet van der Valk die al lan ger met het idee speelde een plaat selijke projectgroep van de grond te brengen. Zij haalden er enkele kennissen bij, een psychiater, een psycholoog, een arts, een notaris, die een Adviesraad vormden en heten zich coachen door het lande lijk bureau Slachtofferhulp. In diverse plaatsen is een en ander verschillend georgani seerd. De opvang van slachtof fers in Utrecht en Nijmegen is het werkterrein van de „sociale af deling" van de gemeente. In Bre da is het slachtoffercentrum een onderdeel geworden van het al gemeen maatschappelijk werk. In Assen, vertelt Lini de Bruijn, secretaris van de Amersfoortse stichting, hebben ze alleen maar professionals en Eemland is juist als vrijwilligersorganisatie be gonnen. „Het is allemaal zeer voorspoe dig m Amersfoort gegaan. Met name bij de politie in de persoon van hoofdinspecteur A. F. Sanders. Bij de politie waren we welkom om in het bureau te vergaderen, en we hadden alle medewerking. De po litie is ervan overtuigd dat er aan slachtofferhulp moet worden ge daan, heeft er zelf geen tijd voor, en is dus denk ik best gelukkig met ons initiatief. Vanuit de Adviesraad is er wat publiciteit geweest via de ge meente in de gemeentelijke mede delingen en is er een oproep ge daan voor vrijwilligers. Daar kwa men dertig aanmeldingen op Wij hebben een selectie gemaakt, en we hielden zo'n zestien mensen over. Die zijn op het ogenblik in opleiding door middel van rollen spelen (slachtoffer, hulpverlener) en het leren verstrekken van infor matie Morgenavond hebben wij onze laatste bijeenkomst. Officieel zijn we maandag 2 november ge start. De stukken die we speelden lig gen dicht bij mensen. Daar komen allerlei problemen in naar voren, en ook hoe je verschillende proble men kunt oplossen. We gaan er gewoon van uit: We zijn vrijwilli gers, we zijn de buren. Buren kun nen goed doen, buren kunnen ver keerd doen. We zullen best wel eens bokken schieten." „Een juridische medewerker van het Landelijk Bureau heeft ons het een en ander over juridische facetten verteld. Een verzekerings- deskundige heeft ons diverse bro chures over verzekeringszaken gegeven. Er moet dus door ons gestudeerd worden èn we zijn be zig met het samenstellen van sten cils over allerlei begrippen die met deze zaak van doen hebben." Sinds maandag 2 november gaat een van de bestuursleden van Slachtofferhulp Eemland rond het middaguur naar de poli tie en krijgt aangereikt welke ge vallen er zijn binnengekomen en om hulp hebben gevraagd. De Eemlandleden beslissen dan wie waar naar toe zal gaan. Aanvan kelijk zijn ze uitgegaan van het brengen van een bloemetje als blijk van medeleven. De bestuursleden denken nogal verdeeld over deze eenvoudige sympathiebetuiging, maar ze laten elkaar daar wel vrij in. Voorstan ders zijn ervan overtuigd dat zo iets misschien een beetje zou kunnen helpen om de kleine criminaliteit te bestrijden. Als vier keer iemands fiets gestolen is zou die kunnen gaan denken; laat ik zelf maar een fiets pakken, want niemand denkt aan mij en staat er bij stil wat het voor mij betekent om weer een meuwe fiets te moeten aanschaf fen. De tegenstanders vinden dat deze beide zaken, slachtofferhulp en het terugdringen van de kleine criminaliteit, streng gescheiden dienen te blijven. Slachtofferhulp Eemland heeft een startsubsidie gekregen van het landelijk Bureau op voorwaarde dat de stichting volgend jaar een deel van het geld van de gemeente Amersfoort zal ontvangen. Lini de Bruijn zegt dat de gemeente van zeer goede wil is, eventueel de kosten van een vergaderruimte wil vergoeden en ook werkt aan het vaststellen van een wat groter sub sidiebedrag. Lini stelt vast dat je van vrijwilligers, die al hun tijd en uizet beschikbaar stellen, niet kunt verwachten dat ze ook nog eens opdraaien voor de kosten van een antwoordapparaat, het schenken van een bloemetje, het huren van een vergaderruimte en dergelijke. De Stichting Slachtofferhulp i Eemland beschikt over zes be- j stuursleden: Margreet van der Valk, voorzitter; Roel van Praag, I penningmeester; Lini de Bruijn, se cretaris; en de leden Machteld Bijl, Hermien Segaar en Jan Quak. Hoe stellen zij zich de procedure voor? Aan het eind van vorige week werd via een folder het telefoon nummer van Slachtofferhulp Eem land bekend gemaakt: 033-10100. Het is het nummer van het secreta riaat, waarop een antwoordappa raat wordt aangesloten, omdat ook de andere bestuursleden zo nu en dan dienst hebben voor de eerste opvang van buitenaf. Op het ant woordapparaat wordt ingesproken welk lid van het bestuur op dat moment dienst heeft. De genoemde folder ligt onder andere op het politiebureau. Als er bij de politie een aangifte komt, wordt aan het slachtoffer gevraagd: Heeft u er bezwaar te gen dat wij uw naam en adres doorgeven aan Slachtofferhulp? Als het slachtoffer daar geen be zwaar tegen heeft komt dat te staan op een papier, dat aan het bestuur wordt gegeven om contact op te nemen met het slachtoffer m kwes tie en hem of haar met raad en daad bij te staan. In Nijmegen heeft Slachtoffer hulp behalve zijn kantoor bij maat schappelijk werk ook een eigen bureautje in het politiebureau, zo dat slachtoffers meteen kunnen doorlopen naar Slachtofferhulp. In Amersfoort is het politiebureau erg klem. Men heeft wel uitbreid gepland, maar die uitbreiding voorlopig nog niet gerealisë kunnen worden. Jan Quak benadrukt dat Slac offerhulp geen maatschapp werk is. „Wij zijn de buren. r hebben geen pretenties. Wij zu (u tijdig moeten weten door te slui kv naar maatschappelijk werk. een moeilijke zaak, want de dii pels voor het maatschapp« werk zijn bij veel mensen hoog. Wij hebben ook de fun< om die drempel wat lager te i ken." Over een paar maanden Slachtofferhulp Eemland met een nieuwe opleidinasc Wie belangstelling heeft I zich nu al aanmelden bij het cretaxiaat, Huygenslaan Amersfoort, telefoon 033-101 Wie de Stichting wil steunen een bijdrage overmaken op 9 nummer 491273983 ten name' Stichting Slachtofferhulp land. anden wy id sta f/A nascuh AyJ heeft I ^7 LEUSDEN - De gemeentevoorlich ting heeft een speciaal begrotings nummer van het voorlichtingsblad Info Leusden' uitgebracht. In deze special wordt door' middel van tekst en diagrammen uiteengezet hoe de gemeente in 1988 haar geld gaat besteden. Het blad wordt tot vrijdag 20 no vember huis-aan-huis in de meente bezorgd. Wie het blad door de brievenbus knjgt, kan af maandag 23 november opnemen met het bureau ting van de gemeente Leusde Erf 1. telefoon 033 - 941247, t< 116. Het blad wordt dan alsnog gezonden. susde fL, Aan de vrolijke gezichten te zien, zat de sfeer er dinsdagavond in 'De Korf goed in. Toen vierde de Leusdenst afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelands Vrouwen er zijn vijfentwintigjarige bestaan. Links aan de tafe zit mevrouw I. Bakker-Brekhof, voorzitter van de afdeling. LEUSDEN - Wie dinsdagavond in "De Korf is geweest, weet het. De afdeling Leusden van de Neder landse Bond van Plattelands Vrouwen (N.B.P.V.) kan feestvie ren. De feestelijkheden vonden plaats ter gelegenheid van het vijfentwintigjarige bestaan van de afdeling. Meer over dit jubileum en geschiedenis van de afdeling, w te lezen in Leusder Krant van do derdag 12 november. Het dnewiehge voertuig is ei gendom van de heer en mevrouw Schuhmacher. Mevrouw Schuhma- cher vertelt erover: 'Wij hebben drie jonge kinderen. De oudste is net drie jaar en de andere twee zijn een tweeling van ongeveer acht tien maanden oud. Omdat ik geen rijbewijs heb, was ik erg aan huis gebonden. Daarom hebben we die fiets gemaakt. Ik kan nu gaan en staan waar ik wil, bijvoorbeeld lek ker naar de markt.' Mevrouw Schuhmacher denkt dat het rijwiel ook m de toekomst makkelijk zal zijn. Ze zegt: 'Wan neer de kinderen naar school moeten, is het helemaal ideaal. Ik hoef dan niet in angst te zitten, dat de kinderen onderweg iets over komt, want ik neem ze gewoon achterop.' Het zitje, of beter ge zegd: de zitting, achterop de fiets is voorzien van twee heupgordels, zo dat de kinderen veilig kunnen wor den vervoerd. Deze laatste voorziening is aan gebracht in overleg met de Leus- dense politie. Om aan de wettelijke eisen verder te voldoen, is de drie wieler ook voorzien van twee re- flektoren. Het rijwiel mag overi gens gewoon gebruik maken van het fietspad. Maar daarmee is nog lang niet alles over het bijzondere rijwiel ge zegd, want de fiets is met nog een extra voorziening uitgerust. Tussen de achterwielen, achter de zitting, is een kunststof bak aangebracht, waarin bijvoorbeeld boodschap pen kunnen worden meegenomen. MARKT Al met al een niet alledaags fiets. Toch zou daar volgens mevrouw Schuhmacher verandering in moe- Een auto waarmee veel mensen tegelijk worden vervoerd, heet een autobus. Deze fiets zou dus fietsbus kunnen heten. Bij het bijzondere rijwiel staan mevrouw Schuhmacher. Zij is moeder van de drie kinderen die erop zitten. Sinds enige dagen baart zij in Leusdens dreven veel opzien met het voertuig. Ze oppert: 'Misschien kan een fietsenhandel uit Leusden wel in dit gat in de markt springen.' Voor wie dat niet wil afwachten en zelf een dergelijke fiets wil maken, kan te recht bij het de heer en mevTouw Schuhmacher. Ze zijn graag bereid iedere belangstellende meer infor matie over het vier-persoons- voertuig te vertrekken. Hun tele foonnummer is 033 - 940022. (Van de redaktie) LEUSDEN - Nederland is een fietsenland bij uitstek. Ner gens anders op de wereld is een land te vinden, waar zoveel soorten fietsen worden gebruikt. Er bestaan fietsen voor het dagelijks gebruik, racefietsen, bakfietsen, kin derfietsen, 'opoe'-fietsen, ligfietsen, crossfietsen, trans portfietsen, snorfietsen, bromfietsen, waterfietsen, en daarmee is de rij ongetwijfeld nog niet kompleet. Maar er zijn altijd mensen die buiten de fiets vallen. Want er bestaat geen fiets voor een volwassene en drie kleine kinderen. Altans tot voor kort, want in Leusden rijdt sinds enige dagen zo'n rijwiel rond. ten komen. Ze legt uit: 'Als ik door het dorp fiets, kom ik ontzettend veel mensen tegen die vragen waar ik die fiets heb gekocht. Nou, ik heb hem nergens gekocht, want mijn man heeft hem gemaakt uit een ïnvahdenfiets. Maar uit die vra gen blijkt wel, dat er veel meer mensen belangstelling voor heb ben. Dat is ook de reden dat ik het fijn vind, dat er in de krant aandacht aan wordt besteed. Natuurlijk vind ik het ook leuk, omdat het onze fiets is. Ik ben er erg trots op, maar

Leusder Krant | 1987 | | pagina 8