De humor staat op straat' PJGU-leden op dreef in jaarlijkse klucht Kantongerecht Amersfoort We moeten een duidelijke mening laten horen' 3eeld 'Scrum' onthuld op't Erf: Vertegenwoordigster van Nederlandse Katholieke vrouwen: Expositie van Indiaas handwerk Opbrengst bazar 'Tryfosa' Succesvol optreden van Show- en Dansgroep Leusden Twaalf kippen doodgebeten 3SS la de bal... iEUSDEN - Het rugbyteam Eemland onthulde vrijdagmiddag m drie uur, in aanwezigheid van Burgemeester en wethouders n vele genodigden, op passende wijze het beeld "Scrum", emaakt door kunstenaar Wilfried Put, op 't Erf voor het ge- teentehuis in Leusden. Het rugbyteam deed dit, tussen twee luien door, door middel van het maken van een scrum, waarbij itmaal niet de bal maar het dekzeil van het beeld werd wegge werkt. et beeld Scrum stelt een soortgelijke situatie van elkaar omar- jende rugbyspelers voor, hoewel het publiek ogenblikkelijk igen betekenissen opperde, waarbij de humor op straat kwam staan. "Het beeld van de billen" was daarbij nog de meest Igemene. de plannen. Hij, in opdracht van de afwezige wethouder van finan ciën, geen financiële toezeggin gen doen, maar zegde samenwer king toe. Zijn dankwoord bevatte veel sug gesties. Zoals het uitzetten van een speurtocht naar Leusdense kunst werken voor kinderen "Want wat we hebben, hebben we goed ver borgen" en het voorstellen van een aantal toekomstige locaties. Het voorplateau voor het gemeen tehuis "schreeuwt" volgens hem om een kunstwerk, maar midden in de raadszaal zou een beeld zoals Scrum ook goed passen. De overeenkomst tussen politiek be drijven en kunstwerken werd door een aantal sprekers aange haald, waarbij de opvallende overeenkomst leek te zijn "Je komt ermee in de krant" Dat scheen belangrijk. 'tErf Met de plaatsing van Scrum is 't Erf weer een beetje meer aange kleed. De burgermeester ont hulde dat nog meer plannen voor 't Erf in voorbereiding zijn. Zo zal er een permanent paviljoen ko- jaar) niet vervelend. Zelfs om schreef hij dit beeld eens als "een soort meloen met een hap eruit". Eerste opmerkingen van omstan ders waren "Die staan gezamen lijk te plassen", "ze zoeken wat" "bespreking surprises". Een aan tal kinderen begon onmiddellijk billen te tellen. Een aantal raadsle den vroeg zich af wie van hem mo del had gestaan. Toen de geno digden verdwenen waren en de rust was wedergekeerd week een oude man, plastic tasje in de hand, van zijn boodschappenweg af. Eruge tijd later hep hij bedacht zaam om het beeld heen, tot hij tenslotte de opening gevonden had. Daar stak hij zijn hoofd in, en daarmee zijn halve bovenlijf. Zo dra hij gezien had, wat daar te zien is, liep hij een kunstervaring rijker door naar het winkelcentrum als eerste van een lange nj mensen die hetzelfde doen en deden. De volgende dag, zaterdag, werd het beeld pas goed door de bevol king ingewijd. Het bleek een uit stekende staanplaats te bieden om Sinterklaas goed te kunnen zien. Grafity Vooral de billen van "Scrum" lok ken uit om bespoten te worden. "Scrum" is echter bewerkt met een speciale laag waarop grafity ïjdens het dankwoord dat burge- ïeester A. Panis uitsprak bij de invaar ding van de verantwoor- elijkheid voor dit beeld door de emeente Leusden, memoreerde ij eveneens de verschillende be amingen die dit beeld tijdens de lee jaar die vooraf gingen aan de laatsing, door de bevolking en e verschillende kranten gekre- had. "De raad buigt zich over e post representatie" was daarbij et de minst geslaagde. De bete- inis van het beeld is echter "sa- enwerkmg". rgemeester A. Panis kon bijge- ilg het beeld een actuele sym- Ifunctie voor de nieuwe ge- enteraad toedenken: "Het sym- >1 van Leusdens eendrachtige en werking van de raad, ten- ide punten te scoren m het be- ig van de inwoners van Leus- waarbij "niet op de man, aar om de bal wordt gespeeld". unstkw artier jarenlange besprekingen rond "de kunst in Leusden" werd op initiatief van de service club "de Ronde Tafel" te Leusden, in sa menwerking met de Culturele Raad van Leusden, de Stichting Kunstkwartier opgericht. De heer R. Gierman van de Club, mevrouw I. Haselhoff van de Raad en de heer Cees Schippers van de stich ting Kunstkwartier betoogden dat de onthulling van dit beeld Scrum op 't Erf de eerste onthulling van een lange serie dient te zijn. Zij vergeleken Leusden met een huis dat klaar en ingericht was maar de muren zijn nog kaal, de kunst ontbreekt nog". Het voorne men is om "minstens eens in de twee jaar een beeld of wandplas tiek" te kunnen onthullen. Voor de realisering zal, net als bij "Scrum" het geval was, samen werking worden gezocht met de gemeente, en ondersteuning wor den gevraagd van sponsors. Het voornemen is bij de volgende kunstwerken eveneens te zoeken naar "iets dat discussie uitlokt, ..werkten de rugbyers het doek over het standbeeld weg. ruimte laat voor eigen invullingen en met de nodige humor" Locaties Burgemeester A. Parus was in zijn dankwoord aan de Stichting Kunstkwartier - bij monde van de voorzitter de heer C. Schipper -bij- zonder positief ten opzichte van men te staan, wann en waarbij men "een kopje thee, koffie of li monade" kan nuttigen. Ook de omringende winkeliers hebben plannen. "Scrum" speelt bij het leefbaar maken van dit "dorpsplein" zeker een belangrijke rol. Dat met ieder een direkt ziet wat het voorstelt vindt de maker. Wilfried Put (55 geen vat heeft Het beeld zit met een speciale lijm vastgelijmd op de sokkel, waardoor verwijdering niet makkelijk zal zijn, temeer daar de bronzen sculptuur nogal wat weegt. Het beeld kostte 30.000,- De gemeente daar twee-derde van. De overige 10.000,- werd door sponsors op tafel gelegd. LEUSDEN - 'Vrouwen in deze tijd'. Over dit thema sprak vorige week dinsdag Gree Koekoek - Schipper in 'De Kom' aan de Hamersveldseweg voor de Katholieke Plattelands vrouwen Organisatie (K.P.O.). De spreekster is vertegen woordigster van de Katholieke Plattelandsvrouwen Ne derland (K.P.N.) bij de Wucwo, de mondiale unie van Katholieke vrouwenorganisaties. »levrouw Koekoek ging tijdens avond onder meer m op het ma van de vergadering van de ïcwo die in augustus in Londen rd gehouden. Dit thema luidde: onntgang van vrouwen is verrij- voor iedereen.' foordat de ïnleidster hierover vertelde, stelde zij zich voor bleek dat zij vier jaar lerares is jveest. Ze trouwde en verhuisde naar Terwolde m West-Friesland. Daar werd ze eerst lid van de pro vinciale K P O., later bestuurslid en nog later voorzitster van deze orga nisatie. Deze functie verruilde zij voor een in het bestuur van de lan delijke Katholieke plattelandsvrou- wenorganisatie. Inmiddels was zij ook gekozen in de gemeenteraad van haar woonplaats. Momenteel is zij behalve vertegenwoordigster van de K P N. op internationale ver gaderingen, ook lid van Provincia le Staten van Gelderland. BEWUSTMAKEN Hierna ging ze in op het belang van de Wucwo, die 30 miljoen le den telt. De organisatie wil vrou wen meer bewust maken van hun eigen identiteit, en de ontwikkeling van en de communicatie tussen katholieke vrouwen op de hele we reld bevorderen Ook stimuleert de Wucwo dat katholieke vrouwen aanwezig zijn bij internationale fora, zoals de Verenigde Naties en de Pauselijke commissies in het Vaticaan. Gree Koekoek benadrukte dat de Wucwo wil werken aan een rechtvaardige samenleving voor zowel mannen als vrouwen. Erg belangrijk is daarbij volgens haar, dat katholieke vrouwen uit de hele wereld met elkaar van gedachten wisselen. Ze stelde: 'Wij moeten naar elkaar blijven luisteren; elkaar geen verwijten maken, maar een duidelijke mening laten horen, en slagvaardig optreden als het tot be sluitvorming komt.' Een onwikkeling die momenteel in de belangstelling staat en waar over vrouwen volgens de ïnleidster moeten meepraten, is de geneti- sche manipulatie, oftewel het ma ken van een supermens. Zij bena drukte: 'Wees waakzaam als ka- tholieke vrouw'. Gree Koekoek vertelde, dat katholieke vrouwen uit Noord-Holland regelmatig met bisschop Boomers om tafel gaan zitten, en met hem van gedachten wisselen over wat zij noemde 'bio- ethiek'. 'Vrouwen aan de basis, laat je niet verdrinken in de informatie die de massa-media ons verstrek ken, maar laat je horen. Doe je zeg je, ook binnen de kerk', zo riep ze de aanwezige dames op. Ze ver volgde: 'Wees een vrouw en zet je niet af tegen mannen.' LEUSDEN - De bazar die de Her vormde Vrouwenvereniging 'Try fosa' vrijdag 13 november hield, heeft 8857,- opgebracht Aan de boekentafel van de Inwendige Zendings Bond (I.Z.B.) werd toen voor 1065,- verkocht. echtpaar De Ridder bij ëen van de doeken uit India die zij het afgelopen weekeinde in "t ClaeverenbJad' oonstelden en te koop aanboden. LEUSDEN - In boerdenj "t Claeve- renblad' werd zaterdag en zondag een expositie gehouden van batik doeken uit India. De expositie 1 werd er gehouden door het echt- i paar De Ridder. Tijdens de bijeen komst konden de doeken ook wor- i den gekocht. Wie meer informatie over de doeken wil hebben, kan die halen uit de Leusder Krant van vorige week donderdag of kontakt opnemen met de exposanten, tele foon 033 - 946596 Het stuk 'Geluk brengt Scherven' bleek een klucht die de toeschouwers met regelmaat tot lachen bracht. LEUSDEN - De Plattelands Jongeren Gemeenschap Utrecht afdeling Leusden zette op zijn jaarlijkse feest avond de traditie voort van het opvoeren van een klucht. In De Korf brachten zaterdag 21 november acht P.J.G.U.- leden de kolderieke klucht 'Geluk brengt scherven' van Hans Wijngaarden op de planken. Ze hadden er erg veel plezier in en het publiek in de uitver kochte korfzaal amuseerde zich kostelijk. ,,Wat een bui tengewoon stuk, en wat spelen ze mooi, hè" hoorde ik aan alle kanten. Een jongetje van een jaar of vijf gierde van het lachten als er weer een of ander onmogelijk of zot misver stand ontstond. Klepper, de dorpsroddelaarster. Als Tons vrouw To Ton vertelt dat ze een baby krijgt en hem vraagt dat geheim te houden, spreekt al spoedig ene groep mensen over de pecunia en de andere over de op komst zijnde baby. Dat levert conversaties op als ,,Wat ga je er nou mee doen?" en waneer het dreigt mis te lopen tus sen To en Ton als: ,,Jij hebt toch zeker het recht op de helft". In drie bedrijven werd er wat af- gesold met die tweeëneenhalve ton en dat ongeboren wezentje. Ronald van der Bunt en Gerda de Lange speelden To en Ton met veel bravour, hier en daar lekker Zoals bij elke klucht gin het om hèt grote misverstand waaruit dan tientallen kleine misverstandjes voortkomen. Hoofdpersoon Ton heeft maar liefst èn de honderdui zend in de staatsloterij èn ander halve ton in de toto gewonnen. Hij wil dit voor zijn vrouw verborgen houden, want die houdt met van loterijen en gokken omdat haar vader een berucht gokker was. Maar de lotenjhoudster heeft het geldelijk geluk al aan Tons vader verteld in het bijzijn vari ëné Mièn aangezet maar vooral in het laatste bedrijf misschien iets te gefor ceerd. Dat nam met weg dat zij er de vaart in hadden en de bezielde trendsetters waren, die de andere spelers meetrokken. Marijke Moesbergen maakte van roddelaarster Mien Klepper een ouderwets dorpswijfie, getrouwd met Arie, een dronkelap die als dubbelrol door Ronald van der Bunt werd gespeeld Ane en Ton lijken zoveel op elkaar, dat daar door ook weer allerlei waanzin nige misverstanden ontstaan, zo dat de kolder compleet is. Het moderne decor met witte meubelen en accessoires, een kooi met echte vogel en een kom met een echte vis kreeg bij het openzoeven van het doek een warm aplaus. Voor de spelers was het aan het eind ook een langdu rig applaus. Iedereen werd in de bloemetjes gezet en na afloop was een gezel lig samenzijn met muzikale mede werking van Bebo disco. In de pauze werden lootjes verkocht voor de traditionele verloting van door de Leusdense middenstand beschikbaar gestelde prijsjes. Je onverzekerde auto aan een vriendin willen verkopen en daarom even samen een proefrit je rijden, kan zowel de auto als de relatie stuk maken. Het stel dat in Kootwijk een zandweggetje voor dit doel had uitgezocht met diepe groeven van militaire wagens erin, kwam in zo'n greppel te recht en sloeg over de kop. Ze mochten nog blij zijn dat ze het er zelf zonder kleerscheu ren hadden afgebracht, want de auto kon na genoemde es capade naar de sloop ge bracht worden. De vriendin betaalde als schade vergoeding de helft van de afge sproken koopprijs aan haar vriend, die daar echter met tevre den mee was. Vandaar de relatie problemen. Op de strafzitting van 19 novem ber kreeg het verhaal nog een staartje omdat kantonrechter, mr. du Pon, beiden een boete van 150,- oplegde vanwege onver zekerd njden, te storten in het Waarborgfonds Spreekt het u aan dat onschuldige slachtoffers uit dit fonds betaald kunnen wor den?" Ja, daar konden beiden zich wel in vinden. Een automobilist was in Bameveld op de Hessenweg van de weg af geraakt. 's Avonds in het donker was hij rechtdoor gereden i p.v. de bocht te volgen en daardoor in een sloot terechtgekomen. Of hij de weg kende? ,,Ik njd er zo'n zes keer per dag overheen." ,,Dan zou u die bocht toch met ogen dicht moeten kunnen rij den". verbaasde de kantonrech ter zich. De oorzaak werd dan ook met dui delijk. De verklaring zoals ver dachte die onmiddellijk na het on geluk tegenover de politie had af gelegd, week af van de verklaring die hij een paar dagen later gaf. Maar op de zitting was het verhaal nog "reer anders geworden en dat maakte dat de kantonrechter boos het woord 'leugens' liet vallen. Hij veroordeelde hem conform de eis tot 300,- boete en een voor waardelijke ontzegging uit de rij bevoegdheid voor 3 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Er was op deze zitting meer sprake van irritaties Een jongen, die in november 1986 werd aange houden en geen rijbewijs kon to nen. had tot verbazing van ieder een op de zitting wel een rijbewijs bij zich, dat bovendien al op 30 de cember 1983 was afgegeven. ,,Had u het dan niet bij u toen u aangehouden werd?" wilde de kantonrechter weten. ,,Dat doet niet ter zake." Mr. du Pon kwaad „Dat maak ik wel uit. Geeft u gewoon antwoord op mijn vragen." Aangezien iedere verdachte aan het begin van de behandeling van zijn zaak te horen krijgt - althans te horen hoort te krijgen - dat hij met verplicht is om op vragen te ant woorden, was deze aanmaning ten onrechte. Het hielp ook met, want waarom verdachte de politie in de waan gebracht had geen rij bewijs te hebben, werd niet dui delijk. Aangezien het tenlastege- legde echter met bewezen kon worden, moest er dus vrijspraak volgen. Ergernis over de onterechte werk verschaffing deed de kantonrech ter opmerken: „Manoeuvreer in het vervolg wat handiger." ,,U heeft u slecht voorbereid. Een matige vertoning", kreeg de ver dachte te horen, die in gebreke bleek om zijn ontkenning met be wijzen kracht bij te zetten. Zijn auto - het juiste merk, type, kleur en kenteken - was gesignaleerd in de buurt van rotonde Hoevelaken met een vaart van 150 km. De eigenaar, die in het oosten van het land woonde, had echter op die bewuste dag de auto voor de deur laten staan, omdat zijn buur man een mankement zou repare ren, maar zeker geen proefrit ge maakt 100 km van zijn woonplaats vandaan. Een logisch verhaal, maar in strijd met wat de politie gesignaleerd had. „Waarom heeft u geen bewijzen bij u?" wilde een geërgerde kan tonrechterweten. „Een verklaring van uw werkgever, een schrifte lijke verklaring van andere getui gen, zoals uw buurman. U ver wacht hier een serieuze behande ling. maar u maakt er zelf een zootje van. Zo'n verhaal horen we twintig keer per dag Nu moest de zaak terugverwezen naar de politie om éen en ander te controleren. De kantonrechter legde uit waarom: „Een boel werk en ik geloof u he lemaal met. Maar het recht in Ne derland is nu eenmaal zo dat ik u met mag veroordelen als ik niet compleet overtuigd ben." LEUSDEN - Bij een boerderij aan de Laapeerseweg werden zondag morgen twaalf kippen doodgebe ten door twee bouviers. De twee honden waren losgebroken bij een nabijgelegen hofstede, aan de Leusbroekerweg Het gedode pluimvee liep los op het erf. De eigenaar van de bouviers heeft de politie beloofd, dat hij de aange richte schade zal vergoeden. LEUSDEN - De Show- en Dans groep Leusden behaalde zeer goe de resultaten tijdens Intrada '87 dat onlangs m Noordwijkerhout werd gehouden. Intrada is het jaarlijks terugkerende danstoernooi van de Carnavalsverenigingen van Mid den-Nederland. Voor de derde achtereenvolgende maal behaalde een verenigingslid, deze maal Syl via Houtveen. de eerste pnjs voor een solo-optreden. Het danspaar Jeanette Mater en Jack Meusink veroverde een tweede prijs. De dansgarde wist in haar categorie beslag te leggen op de vierde plaats. DINSDAG 24 NOVEMBER 1987

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5