Hij is er weer,die goede heer 'Achterveld is een feestelijk dorp' zakelijkheden nieuws» =uit net bedrijfsleven Aankomst Sinterklaas beter, maar rommelig Sint arriveerde in Achterveld Goudhaantje Winnaars weekprijzen bonnenboekje 'De Biezenkamp' Opbrengst van diabetes-kollekte LEUSDEN - De aankomst van Sinterklaas in Leusden afgelopen zaterdagmidag was een ware happening. Niet alles verliep vol gens plan en niet alle plannen verliepen volgens verwahting maar veel meer kleine kinderen konden zonder in de verdruk king te zijn gekomen Sinterklaas zien en groeten. De centrale ontvangst werd door veel omstanders positief gewaardeerd. De ontvangst was nog wel voor verbetering vatbaar. De ontvangst van Sinterklaas vond zaterdagmiddag om klokslag half twee op 't Erf plaats door burge meester A Panis, in gezelschap van wethouder Evelien Bloem. Het gezelschap kwam, inclusief het muziekkorps Lisdiuna, uit het gemeentehuis. Bij het daarop vol gende programma speelde de burgemeester, mevrouw Blom en zelfs Sinterklaas een beetje de rol van de koningin op het Bordes De hoofdpiet had de touwtjes van het programma, én de microfoon, ste vig in handen. Het podium dat stond opgesteld op 't Erf was laag. zodat kinderen die braaf achter de dranghekken bleven of werden fijngedrukt door opdringende mensen daarachter niet veel kon den zien door de grote mensen voor hen. De oplossing werd door de kinderen snel zelf bedacht: over het hek. Dat was gedeeltelijk ook de be doeling van het ontvangstcomité, die daarbij vooral aan de kleintjes had gedacht. Door de toeloop kre gen en maakten de Pieten weinig ruimte voor het opvoeren van hun kunsten en acts, die daardoor slechts voor een klein deel van het publiek overkwam. Tot meezingen was het publiek in de Hamershof nauwelijks te bewe gen Dat was later die middag in de kleinere Biezenkamp wel an ders. Sinterklaas keek overigens vanaf zijn podium vooral richting gemeentehuis, de helft van de toe schouwers stond achter hem. Daarbij duurde het erg lang eer de Piet gevonden was in het nieuwe postkantoor en kwam de act voor veel omstanders niet of onduidelijk over. Het programma was wat romme lig, onduidelijk voor een groot deel van het massaal gekomen pu bliek en verliep voor een deel sta tisch. Een aantal mensen met kleine kinderen ging voortijdig weg. De belangstelling op 't Erf mocht er zijn. De bewoners van 't Hamersveld bleken te zingen als de beste. De gedachte, Sinterklaas langs de hekken te laten lopen om de (kleinste) kinderen te begroeten, werkte uitstekend, hoewel het veel üjd in beslag nam. Het weg lokken van de grotere kinderen door een aantal Zwarte Pieten win kelcentrum De Hamershof in te sturen waar ze pepernoten gingen uitdelen, lukte ook prima. De ach terblijvende kleintjes kregen daardoor meer aandacht en de grotere kans op pepernoten, uit gedeeld door de achtergebleven Pieten. Toch waren er zoals altijd kinderen bij wie alle pogingen om een zakje te bemachtigen mis lukte. Wie heeft er nog een zakje pepemoten voor Sebastiaan Stuart (7 jaar)? Hij was heel verdrietig... BIEZENKAMP De rondnt van Sinterklaas in de koets naar winkelcentrum De Bie zenkamp trok veel anderen. Voorop gegaan door de muziek was het een echte optocht. Aange komen in het winkelcentrum trok Sinterklaas de hoofdprijs (een CD- speler) van de Biezenkamp Jubi- leumaktie ter gelegenheid van het 25 jaar bestaan van het winkelcen trum. De winnares was mevrouw Voor vogelaars is het nu de tijd om het Goudhaantje te zien. Als we in het bos lopen maken we een goede kans zwermen van vogels waar te nemen die bezig zijn geza menlijk de bomen grondig af te zoeken naar alle mogelijke insekten en spinnen. Blijven we rustig staan dan trekken ze zich niets aan van onze aanwezigheid. Bij nadere be schouwing blijkt de groep uit verschillende vogelsoorten te bestaan. We zien koolme zen, pimpelmezen, zwarte mezen, soms kuifmezen, staartmezen of matkopme- zen, maar bijna altijd zijn er Goudhaantjes bij. Vooral die Goudhaantjes komen soms op een afstand van nauwe lijks twee meter bij ons van daan op een tak zitten. Maar lang duurt dat nooit, ze zijn steeds in beweging. Goudkaantjes zijn de klein ste vogels van Europa, zelfs nog net even kleiner dan het Winterkoninkje, 's Zomers krijgen we ze maar zelden te zien, ofschoon ze algemeen voorkomen in onze naaldbos sen. De zomer brengen ze na melijk door hoog in de toppen van de bomen waar ze ook, liefst in hoge sparren, hun tere, kunstige nestjes bou wen uit halmen, mos, haar en spinrag. Het hangt aan het uiteinde van een tak en daar door is het, ook vanaf de grond, bijna niet te ontdek ken. Eind april, begin mei legt het vrouwtje acht tot elf crème kleurige eieren met een geel grijze vlektekening. In juni volgt meestal nog een tweede broedsel. Het vrouwtje neemt het broeden voor haar rekening en als na twaalf of dertien dagen de jongen uit het ei komen, worden ze door beide ouders gevoed met al lerlei kleine insekten, zoals bladluizen en kleine kever tjes. Vanuit meer noordelijke lan den trekken, vanaf eind au gustus tot eind november, veel Goudhaantjes hier door en ook overwinteren ze hier wel. Naaste familie van het Goud haantje is het Vuurgoud- haantje. Deze is als broedvo- gel bij ons niet zo algemeen, als doortrekker laat hij zich vaker zien, maar overwinte ren doen ze hier niet. Is het Goudhaantje onmis- kenbaar te herkennen aan de zwart omzoomde goudgele kruin, die bij het vrouwtje zwavelgeel is, het Vuurgoud- haantje heeft daarbij nog een witte wenkbrauwstreep en een zwarte oogstreep. Zo is ons kleinste vogeltje ook nog één van onze mooiste vogel tjes. Alleen zullen we naar het bos moeten als we ze wil len zien want, ofschoon ze zich van onze aanwezigheid niets aantrekken, bij de hui zen zien we ze nooit. G. van L. LEUSDEN - De winnaars van de vijfde weekprijzen van het che queboekje dat de winkeliers van 'De Biezenkamp' ter gelegenheid van het vijfentwintigjarige be staan van het koopcentrum heb ben uitgegeven, zijn bekend. Hier volgen de namen en de adressen van de winnaars, en de zaak waar de prijzen kunnen worden afge haald. Bokkers, Van Oldenbarneveldstr 96, Achterveld, V.d. Berg, Tuin Dier; v. Khnken-Venema, Bergroos 5, Leusden. Lieshout Int. Junssen, Wanmolen 20, Leusden, Garage Van 't Klooster; v Hoorn, Gironde 14, Leusden, Rotol, Bransen, Wiggeruslaan 2, Leusden, Blom Rijwielhandel; Koperdraad. Ga gelhof 4, Leusden, Brouwer Tapijtvoor- deel, Vermeulen, Wilgenlaan 23, Leus den. Snackbar De Swartesteegh; Blom, Horsterweg 21. Stoutenburg. Foto Muns; Gomez-Velazquez. Gorzen 14, Leusden. Sjops; v Heusden, v Boetzer- laarln. 44. Leusden, Stots Optiek; Spaar garen, Finnmark 30, Leusden, Garen en Band; Wiegersma, Melafier 8, Leusden, Keurslager Timmer; Melissen, Linden- laan 20, Leusden. Bloemtiek; de Rooy, Landjonker 18. Leusden, Vd. Hoef Groente Fruit; Groolevheen, Populie- renlaan 4, Leusden, Bakkerij V.d. Ho ven; letsewaard. Dalmatie 4, Leusden, Karweihoek Snapper, Sperling, Kor noelje 19. Leusden. Dropa. Meiling, Waarden 47, Leusden. Caravelle Kap salon; Koppens. Goudplevier 16, Leus den. Kapsalon Gironde; Smink, Karper 1. Leusden. Spar Aldenzee, Aleman, Dinkelwijk 4, Leusden, Slijterij V.d. Hengel LEUSDEN - De kollekte die het Dia betes Fonds Nederlands (D.F.N.) onlangs in Leusden hield, heeft 2726,60 opgebracht. Het geld is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek op het gebied van sui kerziekte. Diabetes is nog altijd on geneeslijk. Naar schatting lijden een kwart miljoen Nederlanders eraan. Wie geen kollektant aan de deur heeft gehad, en het werk van het fonds wel wil steunen, kan een bij drage overmaken via gironummer 5766 of bankrekeningnummer 70.70 70.805. Meer informatie wordt verstrekt door de heer A.C. Schou ten. telefoon 033 - 942367, of bij het D.F.N. zelf, door de heer J.P.G. van Ooijen, Postbus 933, 3800 AX Amersfoort, telefoon 033 - 630566. Vlaanderen, die niet aanwezig was. Voor de happening op de Biezen kamp hadden de Pieten een gym- nastiek-lied ingeoefend. Door het hoge podium waren de Pioten en de Sint goed te zien, maar het was wel erg druk op dat houten vlon dertje toen iedereen door elkaar zingend ging gymnastieken. Om dat het publiek in de Biezenkamp mee wilde doen, was het er wel heel gezellig. De sfeer zat er hier beter in dan op het grotere, wij dere en schijnbaar koudere 't Erf. Om half vier, Sinterklaas was pre cies op tijd klaar met handen schudden, stonden koets en mu ziekkorps klaar om de Sint naar het bejaarden-verzorgingscen trum 't Hamershof te brengen. Daar viel hem een ontvangst ten deel van bijna-leeftijdgenoten die uitstekend bleken te kunnen zin gen. ,,Wij zijn blij dat U hier weer bent gearriveerd beste Sint", aldus de heer Vermeulen „Namens de Achtervelderse winkeliers en de vele kinderen van harte welkom. Achterveld is inmiddels weer gro ter geworden, waardoor u en uw knechten weer meer werk zullen hebben om de hier wonende kin deren op uw verjaardag een ge schenk in hun schoen te brengen. We hopen dat u en uw knechten een gezellige tijd in Achterveld zullen doorbrengen". De Sint dankte voor dit welkom: „Ik ben blij dat we toch op tijd hier zijn aangekomen. Ik was er wel bang voor omdat het in Schoonho ven met zo goed ging met het aan leggen van de boot. Maar dat is toch gelukt". „We zijn heel blij dat we weer in Achterveld zijn, want dit is een heel gezellig dorp en we komen hier heel graag Het is ook een feestelijk dorp. Er is hier steeds wel een feest. Ook dit jaar weer Twee scholen vierden feest. Eén wegens het 15-jarig bestaan en één wegens het 75-jang bestaan Ook is er een nieuwe sporthal ge komen. Alleen is het wel jammer dat men als men de hal wil binnen gaan door een vieze troep moet lopen. We zullen proberen daar iets aan te doen", aldus de Sint. „Ook is er een nieuwe burge meester gekomen. Volgens de Achterveldse burgemeester Henk Ossendnjver vegen nieuwe be zems schoon. We zullen hopen dat het met de nieuwe burge meester heel goed zal gaan." Eén van de aanwezige kinderen bleek zaterdag jang te zijn Dat was Angelique van Hamersveld. Zij moest bij de Sint komen die haar hartelijk met haar verjaardag feliciteerde Hij verzocht de mu ziekvereniging DWS die ook aan- Ook bij De Biezenkamp verwelkomde de Sint de kleinste toeschouwers In afwachting van de komst van Smterklaas was er alle tijd voor een dansje naa wezig was om de Sint te begelei den, om het „lang zal ze leven" te spelen. Dat werd gedaan en alle aanwezigen zongen van harte mee. Hierna vertrok de Sint in het rijtuig en voorafgegaan voor de muziek vereniging werd een rondrit door het dorp gemaakt. Na afloop van de rondnt verbleef hij nog geruime tijd in D'Ouwe Peerdestal waar de kinderen hun tekeningen en kleurplaten aan hem konden geven. En wilden ook nog wel even poseren voor onze fotograaf ACHTERVELD - Dankzij de medewerking van de Achter- ireldse winkeliersvereniging was het ook nu weer mogelijk dat Sint Nicolaas zijn intocht in Achterveld hield. Om 14.30 uur arriveerde de Sint in een rijtuig bij het bordes van Huize St. Joseph. Hij was vergezeld van een groot aantal zwarte Pieten. Op het bordes werd hij verwelkomd door de heer Vermeulen directeur van de Rabobank. Een groot aantal kinderen juichte de Sint toe. De Achterveldse Pieten bleken gul met pepemoten. Reportage DINSDAG 24 NOVEMBER 1987

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6