'Eigenaren in Groenhouten voelen zich beetgenomen door makelaar en Stichting Bejaardenzorg' 'andartsenbezoek in regio neemt toe Leusden'85 biedt college van B&W notitie aan over serviceflats: orzitter Hiemstra Amersfoortse tandartsen verwacht diep dal tandheelkunde DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 plaatselijk nieuws EUSDEN - De gemeenteraadsfractie van Leusden'85 eeft het college van B&W een notitie aangeboden over de iviceflats in Groenhouten. In die notitie vraagt de frac- e het college, bijzondere aandacht te schenken aan de oblemen die blijken te bestaan tussen enexzijds eigena- en anderzijds makelaar en (vooral) de Stichting Be- ardenzorg Leusden. Die problemen zijn vooral van financiële aard. Zo wordt i Stichting Bejaardenzorg onder meer verweten, dat ze bewoners van Groenhouten laat opdraaien voor een ant betaalde baan voor de voormalige directrice van 't unersveld. Bovendien zouden de bewoners van Groen- Duten in niet onaanzienlijke mate bijdragen aan investe- ngen in het bejaardenhuis. En tenslotte valt er met het stuur van de Stichting Bejaardenzorg blijkbaar niet of luwelijks te praten over de problemen. problemen in de serviceflats oenhouten - we publiceerden al eerder over - spitsen zich ijk toe op de bedragen, die in e instantie werden genoemd de flats te koop werden aan- den, en op de daadwerkelijke >n. Daar gaapt een fiks gat tus- En het tweede probleem lt in de vraag, wat nu feitelijk erschil veroorzaakt, de notitie van Leusden'85, die Idels aan het college van B&W igeboden, heeft men de pro- en op een rij gezet. \ncE en de toekomstige kopers en voorgelicht, werd gespro- an een bedrag van 135,- aan :ekosten per maand. In no- ter 1984 werd de toekomstige een lijst overhandigd, de totale servicekosten en begroot op 190,- per d. Daarin was zestig gulden ipen voor het onderhoud van ebouw. betaling op dit moment ziet er r heel anders uit. Want er nu maar liefst 295,- betaald, londerd gulden meer. Dat, en Deft niemand te verbazen, le- oor een aantal bewoners pro- in op. er een heel ander verhaal ft de wijze, waarop momen- vordt geadverteerd. De be nde makelaar, Schoeman, daarin de bedragen: 145,- Dasis-service en nog eens aan vastgoedbijdrage. To ns 315,- per maand. MEESTER tweede uitermate bevreem- door Hans Mosterd dende factor vormt het gedoe rond enerzijds een huismeester en an derzijds een coördinatrice. In no vember 1984 werd aangegeven, dat de kosten van een huismeester - begroot op 45.000,- per jaar - in de totale servicekosten inbegre pen zou zijn. En in de overeen komst tussen de eigenaren en de Stichting Bejaardenzorg Leusden komt men - in artikel één - overeen, dat er een coörinator, annex huis meester, in het basis-servicepak- ket inbegrepen is. Die huismeester wordt echter m een later stadium op papier afge voerd, en vervangen door een coördinator/directeur. Dat gebeurt op acht april 1987, in een concept begroting. En het jaarsalaris van die coördinator/directeur wordt dan begroot op 70.000,-. Daar naast wordt er een een post 'techni sche dienst' opgevoerd, ten bedra ge van 20.000,-. De eigenaren van de apparte menten werden in die verandering nooit gekend, laat staan dat er aprake is geweest van enige in spraak. GEREGELD In het rapport van Leusden'85 wordt gesteld: 'De Stichting Bejaar denzorg Leusden had één en ander al 'intern' geregeld met de haar bekende oud-directrice van 't Ha- mersveld, die op die manier einde lijk aan een baan kwam, waarin ze 'het wat kalmer aan kan doen' voor 70.000,- per jaar.' "Bij onze fractie bestaat de in De service-flats in Groenhouten. Er blijken forse problemen te bestaan tussen de bewoners/eigenaars en de Stichting Bejaardenzorg Leusden. Reden voor de gemeenteraadsfractie van Leusden'85 om daar via een notitie aandacht voor te vragen van het Leusdense college van B&W. druk, dat de Stichting Bejaarden zorg Leusden de belangen van de oud-directrice van 't Hamersveld en de financiële problemen van 't Hamersveld vermengt met het plan Groenhouten', zo stelt de raads fractie van Leusden'85. Dat laatste slaat dan met name op het feit, dat de onderhoudsman, die eerst volledig in dienst was van 't Hamersveld, nog slechts voor vijf tig procent op de begroting van het bejaardenhuis drukt; de andere helft wordt door de bewoners van Groenhouten betaald. Bovendien is de 'part-time huis meester* niet permanent beschik baar en moeilijk bereikbaar, 'mede door de aanstelling van een coördi natrice.' Voor tijdrovende klussen moet ook nog eens extra worden betaald aan de Stichting Bejaardenzorg Leusden, waardoor de service kosten nog hoger dreigen te wor den. MAALTIJDEN Een ander aspekt vormen de maaltijden. De eigenaren in Groen houten betalen maandelijks een vast bedrag voor het recht op maaltijdenservice. "Bestelde maal tijden dienen tegen het normale tarief, dat ook voor andere Leusde- naren geldt, afgenomen te worden. Op deze manier betalen de eigena ren in feite de kosten van investe ring van ovens in 't Hamersveld, 30.000,-', zo stelt Leusden'85. Om te vervolgen met: 'ook hierin zien wij een vermenging van financiële zaken tussen 't Hamersveld en het plan Groenhouten.' Als 'opmerkelijk' noteert Leusden'85 daarbij, dat de eigena ren in plan Groenhouten goedko per terecht kunnen bij de organi satie 'Tafeltje dek je' van 'Lisiduna'. Nog vreemder oordeelt Leusden'85, dat de eigenaren ook nog eens 100,- entreegeld moe ten betalen. 'Entree voor wat, voor wie en voor welk doel?', vraagt men zich af. ENTREEGELD In één van de artikelen uit de overeenkomst tussen eigenaren en de Stichting Bejaardenzorg Leus den wordt bepaald, dat de eigena ren een waarborgsom moeten be talen van 200,-. Leusden'85 wil weten, wanneer men dat moet be talen. 'De emge verklaring, die wij kunnen bedenken is, dat de eige naren in feite de spaarpot van de Stichting Bejaardenzorg Leusden vullen', aldus de fractie. Bovendien wordt er, volgens Leusden'85 onte recht, geen rente over die waar borgsom betaald. SLAAPWACHT Bovendien is er een speciaal alarmsysteem aangelegd, voor 188.650,-. Via die lijn kan men zich telefonisch tot de slaapwacht wen den. 'Voor 165,- per woning zou een even adequaat hulpvriendelijk telefoontoestel van de PTT te ver krijgen zijn. Bovendien schijnen ook de bewoners van de aanleun woningen aan de Albert Buining- gaarde bij te dragen in de kosten van de alarmering', aldus Leusden'85. RECREATIE De eigenaren in Groenhouten moeten jaarlijks 36.750,- opbren gen voor de gemeenschappelijke recreatieruimte. Zij zijn daar echter met tevreden over. De behoefte aan die ruimte blijkt gering te zijn en bovendien de beoogde integra tie te belemmeren. Ook is de ruim te in het weekeinde gesloten. Als een eigenaar de ruimte wil gebrui ken voor, bijvoorbeeld, een ver jaardag, moet er 25,- per dagdeel worden betaald. "Bovendien vragen wij ons af of de ruimte die nu door de coördina trice wordt benut, in feite met door de eigenaren wordt betaald, via de huur van de recreatieruimte', stelt de fractie van Leusden'85. BOUWRENTE De raadsfractie van Leusden'85 merkt verder op, dat de eigenaren bij de koop van hun appartement pas merkten, dat er 1000,- extra moest worden betaald aan bouw- rente. Een verzoek vooraf tot extra betaling had hen nooit bereikt. Leusden'85 spreekt daar zijn be vreemding over uit, temeer omdat de gemeente Leusden de bouwers van Groenhouten 75.000,- rente verlies schonk, in verband met het uitstel van de bouwplannen. De personeelslasten van de slaapwacht werden in de al eerder aangehaalde concept-begroting op 12.000,- begroot. Die slaap wacht bevindt zich in 't Hamers veld. Eigenaren in Groenhouten blijken hun twijfels te hebben over die aanpak. Op deze manier beta len zij namelijk flink bij in de perso neelskosten van 't Hamersveld, zo als dat ook al - voor vijftig procent - bij de technische dienst het geval STICHTING De onvrede van de eigenaars blijkt moeilijk bespreekbaar te zijn met de Stichting Bejaardenzorg Leusden. Daarbij beroept de Stich ting zich op een splitsingsakte van 6 mei 1986 waarin is opgenomen, dat de eigenaars van appartemen ten verplicht zijn, het servicepak ket van de Stichting Bejaardenzorg af te nemen. 'De Stichting Bejaardenzorg Lensden stelt zich star op in het overleg met de verenigingen van eigenaren en dreigt met boete in dien men niet betaalt. Op deze manier behartigt de Stichting niet de belangen van 55-plussers, maar alleen de eigen belangen.' 'Ons inziens is het verwijzen naar de boete onterecht, aange zien er op zes mei 1986 sprake was van een service-pakket waarin geen coördinatrice zat en wel een huismeester. Op 13 juni 1986 tekenden de eigenaren voor een coördinator/huismeester en niet voor het huidige servicepak- ket', aldus Leusden'85. VRAGEN De fraktie van Leusden'85 heeft naar aanleiding van de problemen een aantal vragen op een rij gezet. Die legt het in de notitie aan het college van B&W voor. Naast vragen, die direct betrek king hebben op de hiervoor aange haalde problemen, gaat het daarbij ook om de rol van de gemeente in het geheel, en dan met name bij voorlichting aan aspirant-kopers. Ook de contacten tussen de ge meente en de Stichting Bejaarden zorg, de rol van een ambtenaar van de gemeente in dat bestuur en de kwijtschelding van ƒ75.000,- ko men daarbij aan de orde. Verder vraagt de raadsfractie van Leusden'85 aandacht voor de rol van de makelaar bij de voor lichting, de inspraak van de bewo ners/eigenaars - of eigenlijk het ontbreken daarvan, zoals L'85 het stelt - en eventuele vermenging van financiële belangen van 't Hamers veld en van het plan Groenhouten. De fractie van Leusden'85 wijst er tenslotte op, dat er grote gevoelens van onvrede leven onder de bewoners van Groenhouten. 'Zij voelen zich beetgenomen en vrezen het ergste voor de toekomst. Uit spraken als: 'Waren we er maar nooit aan begonnen' en 'we denken erover te verhui zen' geven volgens ons dui delijk aan dat hier verkeerd wordt omgesprongen met een groep uit onze gemeentelijke samenleving. Wij hebben die signalen opgevangen en wij vragen het college en in het bijzonder de wethouder van welzijn, een initiatief te ne men om deze problemen op te lossen', aldus Leusden'85. IERSFOORT - Het voor in van de regering om - litlopend op de behan- g van de door de comm- Structuur en Fin an- ig Gezondheidszorg", in indeling naar haar voor de commissie Dekker emd, in de nota „Bereid- tot verandering" voorge- e wijzigingen - de tand- cundige zorg voor vol- enen reeds per 1 april uit het ziekenfondspak- :e halen, heeft ook in ■sfoort en omgeving tot jroter tandartsenbezoek n stijgend aantal verzoe- om prothesen (kunstge- i en dergelijke) geleid. gesprekken met betrokke- (tandartsen, tandtechnici) duidelijk dat de situatie hier r nog niet zo is als in bepaalde van ons land, die m tandheel- opzicht als achterstandsge- kunnen worden be rd en waar - zo wordt het voorgesteld - het aantal ver- om prothesen verdubbeld ievoudigd is, door contro- tandartsen over een toena- 2 tot 300% wordt gespro- het noemen van percenta- ijd gevaarlijk, omdat wan ten uitgaat van een laag ab- aantal, de stijging veel groter 3ij een hoger absoluut aantal, can daardoor zelfs zijn, dat in foort en omgeving een ver- ling meer betekent dan een ie van 300% m het gebied ia Gelderse IJssel - waar de Kende percentages vandaan in - of in Drente, controlerend tandarts van het een ziekenfonds Amerfoort istreken, de heer F. J. van ;n, acht het met onwaar- ijk - er zijn geen cijfers be- aar - dat m het werkgebied van een verdubbeling van Wal aanvragen sprake is en de heer P. van Toledo van het ge lijknamige tandtechnisch laborato rium - dat onlangs vijftig jaar be stond - praat over een omzetstij ging van - naar schatting - een 60%. Het is dus duidelijk, dat de voor genomen verwijdering van de tandheelkundige voorzieningen uit het ziekenfondspakket een flink aantal ziekenfonds-verzekerden heeft doen besluiten nog snel van die voorzieningen gebruik te ma ken. TANDHEELKUNDIG PAK KET Al smds de invoering van het Ziekenfondsenbesluit, dat op 1 no vember 1941 - dus onder de Duitse bezettmg - van kracht werd, maakt tandheelkundige hulp onderdeel van het ziekenfondspakket uit. In het tweede uitvoeringsbesluit staat: Tandheelkundige hulp volgens systematisch-rationeele beginse len naar de volgende regelen: a. consult, extractie, wondbehan- deling, incisie en verwijdering van tandsteen, zonder bijbetalmg door den verzekerde; b. conserveerende en protheti sche hulp tegen door den Commis saris vast te stellen bijbetalingen; c. röntgenfoto's tegen bijbetalin gen volgens door den Commissaris te stellen regelen. Toen na de oorlog het Zieken fondsenbesluit werd omgezet in de Ziekenfondswet bleef dit beperkte tandheelkundig pakket onderdeel van het ziekenfondspakket uitma ken. De heer Van Straaten vertelt, dat hij het tandheelkundige pakket weieens heeft vergeleken met een schuurtje, dat sinds 1947 wel meer dere malen is verbouwd - de voor zieningen zijn dus uitgebreid - maar toch een schuurtje is geble ven. Daarmee zijn we op een punt aangeland, dat in de hele proble matiek van dit moment een belang rijke rol speelt en waarover al onze gesprekspartners het eens zijn: de klok wordt veertig jaar terugge draaid. Dankzij het feit, dat zo een 70% van de Nederlandse bevol king onder het ziekenfonds valt is de toestand van de gebitten van de Nederlandse m totaliteit in vergelij king met veertig jaar terug flink verbeterd. Gevreesd wordt, dat die weer aanzienlijk zal verslechteren als tandheelkundige verzorging niet in het pakket van de door de com missie Dekker voorgestelde ba sisverzekering wordt opgeno men. Of - en dat speelt op dit moment - als met ingang van 1 apnl aanstaan de - een datum, die vermoedelijk naar een later tijdstip zal worden verschoven - de tandheelkundige verzorging voor volwassenen uit het ziekenfondspakket verdwijnt. Dat de tandartsen zich daarover om medische redenen zorgen maken is terecht, want gevreesd moet worden, dat met name zij, die ook FINANCIEN RING BELEMME- nu al met frequent de tandarts be zoeken - om welke reden dan ook - het dan helemaal niet meer zullen doen. De huidige situatie kent voor de vrije beroepsbeoefenaren, wat de tandartsen toch zijn - hoewel ze bij een behandeling door allerlei be palingen beperkt worden, de con trolerend tandarts van het zieken fonds spreekt in dat verband van „verwording van de regelzucht" - de prettige bijkomstigheid dat ze m het algemeen met op de financiële consequenties voor de patient be hoeven te letten. In een „ingezonden stuk" in het jongste nummer - van het Neder lands Tandartssenblad schrijft de Amersfoortse tandarts G. J. Solle- wyn Gelpke: „Gezien vanuit de tandheelkun de als bron van inkomsten maken tandartsen zich zeker ongerust. Hun reactie hangt ook af van de soort patientenkring die men heeft. Alom zal het verdwijnen van de volwassenenzorg een opgelucht gevoel geven. Eindelijk is men dan af van de bijbehorende gele tarie ven Het is immers onmogelijk om voor dat geld ook maar een redelij ke zorg te leveren. Een extractie voor f 11,40, een halfjaarlijkse controle voor 6,55, en de rest na venant. Dergelijke taneven zijn slechts als onredelijk te kwalifice ren. Onredelijk omdat het de ver zekerden geen redelijke zorg ople vert, onredelijk omdat het geen be hoorlijke praktijkvoering en be roepsuitoefening mogelijk maakt, en a fortiori onredelijk omdat het welhaast dwingt tot verschrijvin genen andere kwalijke praktij ken. Dus weg ermee, slechter kan het nooit worden. Met andere woorden men hoopt op betere tij den. De voorzitter van de afdeling Amersfoort en Omstreken van de Nederlandse Maatschappij tbd Tandheelkunde, de heer S. Hiem stra, vertelt, dat in de loop der jaren de omvang van de tandheelkundi ge verzorging in het ziekenfonds pakket - „de tandartsen hebben ervoor gevochten om die omvang zo groot mogelijk te maken" - heel geleidelijk is uit gebreid, maar vol gens de tandartsen „nog te mager" is, Zij zijn beperkt in hun indicatie. Hij denkt bijvoorbeeld aan witte vullingen, kroon- en brugwerk Waarschijnlijk zijn we daarmee genaderd tot een kern van de pro blematiek: de tandarts, die vanuit zijn optiek gezien, een 100% gaaf gebit, al dan niet met kunstmatige voorzieningen, nastreeft, daarin beperkt wordt door - zeker bij zie kenfondspatiënten - voorschriften, waaraan hij gebonden is, dan wel de financiële consequenties voor de patiënt, vooral wanneer het om een particuliere patient gaat. Een andere kern ligt bij de pa tient, die vaak niet onderkent dat hijzelf een bepaalde verantwoor delijkheid heeft voor de toestand van zijn gebit, blijft doorlopen met gaten en kiespijn, niet tijdig naar de tandarts gaat, terwijl dat - over het algemeen - geen kosten voor hemzelf met zich brengt, maar wel voor het ziekenfonds, dat hogere kosten voor de reno vatie moet betalen, een deel - glo baal de helft - van de prothese vergoedt. Indien men een aanvullende ver zekering heeft vergoedt die - ook weer globaal - de helft van de voor eigen rekening komende kosten van de prothese. TANDHEELKUNDE LIJDT SCHADE In het kader van de ombuigings operatie wil de regermg door het schrappen van de tandheelkundi ge verzorging uit het ziekenfonds pakket een besparing van ƒ500 miljoen op de collectieve uitgaven bereiken, een bedrag, waaraan overigens door de Tweede Kamer - die de controlebezoeken aan de tandarts in het ziekenfondspakket wil houden - al geknabbeld is. Die voorgenomen maatregel heeft voor de nodige deining ge zorgd. met name door de onzeker heid, die bij de patiënten ontstaan is. De heer Hiemstra vertelt tijdens ons gesprek, dat een jonge vrouw, die al twaalf jaar regelmatig bij hem in de tandartsenstoel zit, hem de vraag stelde: „hoe denkt u over een kunstgebit?" De patiënt wil weten wat de ver zorging van het gebit hem in de toekomst zal gaan kosten, wil we ten waar hij aan toe is. Omdat de regering tot nu toe vaag is geble ven over de nieuwe aanvullende verzekenng en de premie, die daarvoor betaald zal moeten wor den, is er - vooral onder de finan cieel zwakkeren - verwarring ont staan. Vandaar dat op dit moment in vrijwel alle tandartsenpraktijken een flinke drukte heerst. De tand artsen zullen zeker niet lichtvaar dig tanden en kiezen trekken, trachten de patiënt, die met die vraag komt, ervan „af te praten" door erop te wijzen, dat een goed of redelijk eigen gebit altijd de voorkeur verdient boven een kunstgebit, zeker wanneer de pa tiënt nog jonger is en vooral wan neer het om een ondergebit gaat. Toch is er - ook in Amersfoort en omgeving - in totaliteit een duidelijke toename van het aan tal aangevraagde prothesen te constateren. Bij het algemeen ziekenfonds bestaat de indruk, dat het vooral om vervanging van reeds aanwezi ge prothesen gaat, terwijl de heer Hiemstra meent, dat veel partiële prothesen nu door een volledige vervangen worden. Dat wordt bevestigd door de heer Van Toledo, die het verdrietig vindt, dat het „dental-rrunded" be sef, wat in de laatste tientallen jaren is aangekweekt, door de onzorg vuldigheid van de regering, dreigt te worden afgebroken. Hij is ervan overtuigd, dat velen nu nog een nieuwe prothese willen „pakken", omdat de bijbetaling te overzien is, waarschuwt voor over ijlde beslissingen, ook omdat door de toegenomen vraag zowel tand artsen als tandtechnici de grootste moeite hebben om de juiste aan dacht aan de prothesen te blijven gaan. „Elke prothese vraagt indivi duele aandacht. Naarmate de hoe veelheid werk toeneemt - en dat is nu sterk het geval - zal de werk druk maken, dat op een gegeven moment die aandacht verslapt Daardoor lijdt zelfs nu de tandheel kunde dus al schade!" SOLIDARITEIT Die tandheelkunde zal - als de plannen doorgaan - naar verwach ting van de voorzitter van de afde ling Amersfoort van de Ned. Maat schappij tbd Tandheelkunde „door een heel diep dal gaan". Hij be grijpt niet hoe het WD-kamerlid Nijhuis onlangs kon zeggen, dat de gevolgen van het regeringsvoor stel reuze zullen meevallen, spreekt van een „wereldvreemd" beeld bij het kamerlid, dat meent, dat men echt wel naar de tandarts blijft gaan en zich er aanvullend voor zal verzekeren. De heer Hiem stra verwacht, dat met name de mensen met een laag inkomen zich met zullen verzekeren of zullen aar zelen dat te doen. Dat zullen dan ook vooral ?ij zijn, die ook nu niet frequent of regel matig de tandarts bezoeken, wat hun gebit betreft ook nu al in een achterstandssituatie verkeren. Aan regering en kamer de taak uit te maken of de solidariteitsge- dachte zover moet worden doorge voerd, dat ook zij, die zelf niet vol doende bijdragen - bijv door het niet regelmatig naar de tandarts gaan of het verwaarlozen van hun gebit - aan de staat, waarin het gebit verkeert, er recht op hebben dat de kosten van een renovatie door de collectieve voorzieningen worden voldaan. Solidariteit kan ook te ver gaan, de eigen verant woordelijkheid ondermijnen. In dat opzicht is door de tijd, waarin de bomen tot in de hemel schenen te groeien een „verwende generatie" ontstaan. Daarbij mag ook niet vergeten worden, dat in landen, waar de sociale voorzieningen zeker niet op een laag pitje staan, de kosten van tandheelkundige hulp volle dig zelf moeten worden betaald. Voorzitter S. Hiemstra van afdehng Amersfoort en omstreken van de Nederlandse Maatschappij t.b.d. Tandheelkunde.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7