Eerste prijs DWS Bestuur Huize St. Joseph bezorgd over ontwikkelingen in ouderzorg Uitvoering revue 75-jarige St. Jozefschool groot succes Psychiater Gerssen weg bij Zon en Schild Oogstdag voor kinderen Oecumenische kerkdiens Binnenbrandje Bezuinigingen leidden m 1986 tot tekort van bijna drie ton MIELEINBOUW- OVENS, BOORDEVOL VOORDELEN MIELE Keukencentrum Huizenga Benoemd tot Inspecteur Geestelijke Volksgezondheid Gelderland/Overijssel DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 plaatselijk nieuws (Van de redaktie) ACHTERVELD - Het bestuur en de direktie van de Stich ting Verzorgingshuis Sint Joseph Achterveld maken zich zorgen over de ontwikkelingen in de ouderenzorg. Dit schrijven zij in het Sociaal Jaarverslag 1986 van de stich ting, dat vorige week verscheen. Één van die ontwikkelin gen, de overheidsbezuinigingen, hebben er volgens het verslag mede toe geleid, dat in 1986 een tekort in de exploitatie is ontstaan van 285.771,70. In het hoofdstuk 'Algemeen' staat daarover: 'Door de bezuinigingen wordt het steeds moeilijker om aan de almaar groter wordende zorg behoefte te voldoen. Wij menen echter dat de ouderen met het slachtoffer mogen worden van de bezuinigingsmaatregelen die ons worden opgelegd. In 1986 zijn wij dan ook onverminderd doorge gaan met het bieden van optimale zorg aan onze bewoners. Mede hierdoor is. ondanks een strak fi nancieel beleid, in 1986 een groot tekort ontstaan in de exploitatie.' SLUITING TEHUIZEN Een andere ontwikkeling die de stichtmg zorgen baart, is het plan van de provincie Utrecht om het aantal bedden in verzorgingstehui zen dratisch te vermmderen. In het provinciale concept-plan voor de bejaardenoorden voor de penode 1987 tot 1990 dat medio vong jaar verscheen, staat dat gedurende die tijd ongeveer 1500 verzorgings plaatsen moeten verdwijnen. Dat betekent dat ongeveer 35 tehuizen moeten worden gesloten. Het jaar verslag zegt over de gevolgen voor de regio: 'De sluiting van één of meer tehuizen lijkt onvermijdelijk.' De Achterveldse stichting zegt het ui grote lijnen eens te zijn met de provincie, dat het aantal bedden moet worden gereduceerd. Wel worden twee voorwaarden ge noemd: 'Een eerste voorwaarde is, dat de overblijvende tehuizen vol- Huize Sint Joseph in Achterveld. Vorige week verscheen het Sociaal Jaarverslag van de stichting die dit verzorgingshuis exploiteert. Daaruit bleek dat het bestuur zich zorgen maakt over de ontwikkehngen m de ouderenzorg. doende middelen krijgen om aan de steeds toenemende verzor gingsbehoefte van de bewoners het hoofd te bieden. Een tweede voorwaarde is ons inziens, dat er een alternatieve woonvoorziening voor ouderen zal moeten komen.' De stichtmg schrijft in dit verband te denken aan de uitbreiding van bijvoorbeeld het aantal aanleunwo ningen. In dergelijke onderko mens kunnen ouderen zelfstandig blijven wonen, maar wel in de buurt van een verzorgingstehuis, waarop ze in geval van nood een beroep kunnen doen. TOENAME WERKDRUK Het jaarverslag constateert dat evenals in voorgaande jaren de werkdruk m 1986 is toegenomen. De redenen hiervan zijn de al ge noemde bezuinigingen en de gro tere zorgbehoefte. 'Van medewer kenden wordt een steeds grotere inzet gevergd', merkt het verslag op. Voor 1986 werd door de stich ting om uitbreiding van het perso neel gevraagd. Pas m het begm van 1987 is dit voor een klein deel toe gewezen. Wel wordt gesteld, dat een be roep kan worden gedaan op een groot aantal vrijwilligers. Het ver slag: 'Dankzij de inzet van direktie, staf, medewerkenden en vrijwilli gers is de woon- en werksfeer m ons huis met veranderd. Hoewel de kwaliteit van de verzorging steeds meer onder druk komt te staan, zijn wij in 1986 in staat gebleken om een optimale verzorging te bieden.' Emd 1986 woonden in Huize Sint Joseph aan de Hessenweg 78 oude ren, 2 meer dan aan het begin van dat jaar. Het verschil ontstond doordat 13 mensen overleden of naar elders vertrokken, en er 11 werden opgenomen. De totale ca- paciteit van het tehuis is 82 bewo ners. Dat betekent met, dat er nu kamers leegstaan, want vier echt- paren-kamers worden bewoond door alleenstaanden. Leegstand zal ook in de nabije toekomst niet voorkomen, want het tehuis heeft I een wachtlijst waarop 21 namen staan. De gemiddelde leeftijd van de bewoners was emd 1986 82,0 jaar. Over het geheel genomen zijn de mannen iets ouder dan de vrou wen. De leeftijden van deze groe pen zijn respectievelijk 82,6 en 81,8 jaar. De oudste bewoner was toen 94 jaar; de jongste was de 70 jaar gepasseerd WIJKFUNKTIE In het Sociaal Jaarverslag wordt ook een hoofdstuk gewijd aan de zogenaamde wijkfunktie van het tehuis. Deze funktie houdt in, dat behalve de bewoners ook andere ouderen uit Achterveld en omge ving gebruik kunnen maken van de diensten van Sint Joseph. Het tehuis heeft namelijk een Extra Verzor- gings Afdeling, waarop ouderen tijdelijk kunnen worden opgeno men of overdag kunnen verblijven. In totaal maakten 42 ouderen ge bruik van deze service. Dat leverde het tehuis echter wel extra verzor- gingdagen op; 1352 voor tijdelijke opname, en 155 voor dagopvang. Het verslag merkt dan ook op. dat de wijkfunktie een verzwaring betekent van de taak van de orga nisatie. In dit verband wordt het woord 'knelpunt' gebruikt. Om dat op te heffen, zal er worden ge streefd 'naar een nog beter overleg en samenwerking met de huis artsen, kruisverenigingen, gezins verzorging, maar ook met de oude ren zelf. Een andere wijkfunktie die het tehuis heeft, is dat zelfstandig wo nende ouderen warme maaltijden kunnen betrekken. Deze maaltij den kunnen ze nuttigen in het te huis, maar ook thuis laten bezorgen door 'Tafeltje-dek-je'. In 1986 wer den 1632 maaltijden bezorgd. Dat betekent een stijging ten opzichte van de jaren 1984 en 1985, toen respectievelijk 1450 en 1528 maal tijden thuis werden gebracht. ACHTERVELD - In ver band met het 75-jarig bestaan van de St. Jozefschool werd tijdens de gehouden reünie een revue opgevoerd. De op voering kwam deze avond tengevolge van het geroeze moes echter niet geheel tot zijn recht. Die avond waren namelijk ongeveer zeventien honderd personen aanwezig, waardoor het moeilijk was deze allen stil te krijgen. De revue werd zaterdag nog maals in „Ons Gebouw" aan de Hessenweg opgevoerd. Het werd nu wel een succes. On danks de niet al te beste weersomstandigheden was de zaal tot aan de nok gevuld. Door de aanwezigen werd volop van het opgevoerde stuk genoten. Op een originele manier werd ge speeld hoe de opbouw van het on derwijs zich ontwikkelde vanaf 1912 tot heden. De manier van het geven van onderwijs en de ver standhouding tussen het onder wijsgevend personeel en de leer lingen vanaf toen tot heden, werd duidelijk vertolkt. Wel bleek een heel groot verschil te bestaan tus sen het heden en verleden. Na afloop werden de schrijvers van het stuk, de spelers, leden van Culdoto en de deelnemende leer lingen veel dank gebracht voor hun inzet. Al met al een waardige af sluiting van het feest ter gelegen heid van dit jubileum. Het stuk was geschreven d Herman Baaiman, Alie Wijn Nan Nabuurs, André Steenb- Gemt Tijmensen en Greetje gers. De rollen werden gesp* door Riek v. d. Hengel, Mien Dalen, Anton v. d. Hengel, Tltti d. Burgwal, Paul Nabuurs, H Schouten, Wim Vos en Her Baaiman. De rol van de leerlin werden ingevuld door de volge leerlingen van de school: Baaiman, Jolanda Kooloos, Dam Tolboom, Mano van Burgst© Marcel Eggenkamp, Kees Boer Marcel Grotenhuis en Hen Baaiman. Allen werden met een davei applaus beloond. ,,Een verd applaus," aldus de voorzitter het organiserende feestcomité Het Achterveldse DWS behaalde op het concours de eerste prijs. Er mankeerde weinig aan. of men j bovendien gepromoveerd. (advertentie) 05 O o-; Q 0 Jmm '3: E'Vi ÜW'1 er is geen betere Zeist: Montaubanstraat 241. Tel.: 03404-15750 AMERSFOORT - In de Amersfoort- se St. Joriskerk wordt zondag 13 december een oecumemsche toond over de oogst van graan, en kunnen kinderen knutselen met brood. Deze oogstdag duurt van 14.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Meer informatie wordt tele fonisch verstrekt via nummer 033 - 752075. kerkdienst gehouden. Deze menkomst begmt om 10.30 uur voorgangers zijn diaken G.J. Br «n van de Ansfndusparochie, en de minee J R. Nienhuis van de Do itge Joh. kerkgemeenschap. Medei de king verlenen verder de can d c van de Opstandmgskerk Soesterbergse cantorij onder ding van Petra Elbertsen. Wi Ion Hülsmann bespeelt het hoofd eel< Minus Meilink het koororgel - in len n d nooit meer uit komt. De kans dat een patient er blijft is slechts 5%. Van de opnamen bij een afdeling als Zon en Schilds De Brug gaat de helft van de patiënten, ruim 200 dus, binnen vier weken weer met ontslag naar huis. Er vmdt een laboratorium-on derzoek plaats, een onderzoek of er al of niet iets lichamelijks aan de hand is, er worden - indien nodig - medicijnen voorgeschreven. Veel aktiviteiten komen overeen met die van de algemene zieken huizen. Eén verschil is er wél: het gaat altijd om acute psychiatrische problemen, situaties waann men het niet langer kan bolwerken, ge- decompenseerd is, depressief is geworden, verward is geraakt. De afdeling waar de heer Gers sen heeft gewerkt is als het ware de voordeur van het ziekenhuis: opname, observatie, diagnostiek, behandeling. Op die vier punten heeft hij zich bij zijn werk als psychiater gencht. Er is bij deze groep patiënten ook een aantal mensen die voortdurend steun nodig hebben, en die eens in de zoveel tijd worden op- of herop genomen. Daarbij gaat het om psy chisch geinvalideerden die een beroep moeten doen op psychiatri sche zorg. Dat kan ook betekenen dat dit een langdurige opname be treft en de mensen worden overge plaatst van de ene naar de andere afdeling. ORGANISATIE De organisatie m een psychia trisch ziekenhuis is zo dat de afde lingen zijn ontstaan naar de soort behandeling die nodig is voor een bepaalde groep mensen. Na de op name waaieren mensen uit. De één gaat naar De Enk toe, de ander naar De Wingerd, vormen van dag behandeling. Een ander gaat naar een gesloten afdeling waar veel structuur wordt gegeven en men sen leren met regels om te gaan. Weer een ander gaat naar de klini sche psychotherapie waar met in zicht gevende behandeling wordt gewerkt. Al die behandelingen kunnen zich uitstrekken tot een half of één jaar. Na één jaar is 80% van de mensen die zijn opgenomen naar huis terug. Naast het opname- en behande- lingswerk bestonden Gerssens werkzaamheden op Zon en Schild uit het hebben van kontakten met verwijzers, huisartsen, RIAGG-psy- chiaters, collega-instellingen om vóórdat mensen worden opgeno men te overleggen welke de beste oplossing is: wel of geen opname, en om te overleggen als mensen opgenomen zijn. Welke hun me ning over de situatie is. Tot de orga nisatorische bezigheden behoorde ook zijn overleg met alle afdelingen op Zon en Schild over de patienten- doorstroming. PLAATS MAKEN „In een psychiatrisch ziekenhuis probeer je steeds plaatsen te ma ken voor mensen die opgenomen móeten worden. Het is helaas zo dat er steeds een tekort is aan op namemogelijkheden," vertelt psy chiater Gerssen. „Het aantal opna mes is zó gestegen dat er een ge weldige druk is op een instelling en je steeds met elkaar bezig bent om te kijken waar plek vnjkomt om die voor een ander te kunnen benutten. Overig managementwerk was mijn coördineren van de andere opna me-afdelingen. de polikliniek en de twee ovenge dagbehandelings- afdelingen. In de psychiatrie werken we met een kraptemodel. In de tien jaar tijd is het aantal psy chiatrische opnamen in Nederland verdubbeld. Er worden per jaar in psychiatrische ziekenhuizen onge veer 25.000 mensen opgenomen. De opnameduur is net als in de algemene ziekenhuizen verkort. Óok is het zo, dat 'n aantal mensen bij herhaling wordt opgenomen, wat wel draaideurpsychiatrie wordt genoemd. Er wordt onder zoek naar gedaan welke groep mensen dat nu precies is, en hoe we kunnen voorkomen dat deze groep èn voor zichzelf én voor in stellingen steeds weer opnieuw een hele belastmg vormt." REGIONALE VERANT WOORDELIJKHEID Er zijn m Nederland 41 psychia trische ziekenhuizen die alle een aantal gemeenten hebben waar voor zij verantwoordelijkheid heb ben, wat betreft opnemmgen die via een rechterlijke machtiging of een inbewaringstelling verlopen. De instellingen moeten daar altijd een bed voor beschikbaar hebben. Ook dat geeft een extra druk Deze regionale verantwoordelijkheid ten aanzien van noodbedregeling heeft wél het voordeel dat huis artsen en RIAGG's elke noodsitua tie te lijf kunnen. Hoe komt het dat het aantal pa tiënten zo is toegenomen? „Maatschappelijk is het, denk ik zo", aldus de heer Gerssen, „dat mensen steeds meer onder druk gezet worden, meer spanningen op hun werk oplopen dat er minder sociale kontakten zijn, veel één persoonshuishoudens, veel men sen met uitkeringen. Er is gebleken dat al deze zaken een verhoogde kans geven op psychiatrische de- compensatie. Het is steeds moeilij ker geworden in dit tijdsgewricht om het hoofd boven water te hou den. De overheid is zich daar over aan het buigen. Een heel boeiende ontwikkeling is de volgende. De versterking van de eerstelijns gezondheidszorg en de uitbreiding van de dagbehan delingsmogelijkheden en ambu lante voorzieningen zouden ertoe moeten leiden dat er minder men sen in psychiatrische ziekenhuizen worden opgenomen. Dat is in de praktijk met het ge val. Die voorzieningen hebben er toe geleid dat er in de psychiatri sche ziekenhuizen méér activitei- l ten ontstaan zijn rondom het opne men. Het is namelijk niet zo dat op dit moment mensen die hulp nodig hebben in psychiatrische zin ge bruik kunnen maken van zó veel alternatieven dat psychiatrische ziekenhuizen daardoor ontlast wor den. Die alternatieven zijn er wel, en die zijn goed, maar van 'n aan tal dagbehandehngs- en ambulante mogelijkheden maken voor een deel andere groepen mensen ge- bruik dan degenen die worden op genomen in psychiatrische zieken huizen." GECOMPLICEERDER Behalve dat het aantal opnames is toegenomen is het werk landelijk gezien ook bewerkelijker en inge wikkelder geworden. De verward heid bij mensen is vaak veel ernsti ger dan die van tien jaar terug. Wat toen heel uitzonderlijk was zie je nu vaker. Daar kan een rol bij spelen dat er niet alleen sprake is van de pressieve gevoelens maar ook van alcohol- of drugsmisbruik en soms criminaliteit. De zaken waann men sen ontsporen zijn in omvang toe genomen. Met betrekking tot de bezuinigin gen baren de noodzakelijk inge wikkelder geworden behandel methoden de psychiaters dan ook grote zorg. Hoe staat het met de acceptatie van hun opname door mensen? „In de eerste periode is men vaak heel erg boos. Men reageert zich op de medewerkers van een opna me afdeling af, en zegt: „Ik hoor hier met thuis. Wat is er met me gebeurd? Ik ben hier zo maar naar toe gebracht!" Pas veel later, vlak voordat iemand weggaat zegt hij: „Toch een goede zaak dat ik hier geweest ben, en het was ook no dig!" Maar soms blijven mensen in dat ageerpatroon. Ze blijven zich verzetten. Een kleine groep men sen is er ontevreden. Soms terecht, want waar mensen werken worden nu eenmaal fouten gemaakt. Maar de psychiatrie is bij uitstek een on derwerp om je er tegen af te zetten en er een negatieve publiciteit over op gang te brengen. Mijn buurman krijgt juist over psychiatrie iets te horen als dat vervelend is! Terwijl de mensen die er iets positiefs aan beleven, en gelukkig is dat de AMERSFOORT - Op Kinderboer derij 'De Vosheuvel', Heiligenber- gerweg 187, wordt woensdag 25 november een oogstdag voor kin deren gehouden. Die dag vertelt een bakker over de bereiding van brood. Verder worden dia's ver- overgrote meerderheid, de perio de zo snel mogelijk willen vergeten en zeker niet naar de krant lopen!" INSPECTIE Inmiddels is Gerssen benoemd bij de Inspectie. Hij heeft geleide lijk de groei doorgemaakt dat hij buiten de instellingen in een bre der verband wilde gaan werken. Psychiatrie bestaat ook uit zwak zinnigenzorg, psychogeriatne, ge zinsvervangende tehuizen. Er zijn vele instellingen in de geestelijke gezondheidszorg die alle met el kaar te maken hebben. „In de eerste situatie doe je heel veel voor een kleine groep men sen', aldus Gerssen. „Bij het in- spectiegebeuren doe je heel wei nig voor een grote groep mensen. Je bent op een ander niveau in de gezondheidszorg bezig. De inspectie is belast met toe zicht op de kwaliteit van zorgverle ning en de normen die instellingen daarvoor ontwikkelen. Een in spectiemedewerker houdt zich on der meer bezig met klachten van mensen over hun behandeling, houdt toezicht op de uitvoering van wettelijk geregelde dwangopna- mes en adviseerd gevraagd en on gevraagd instellingen. Als inspecteur zal ik de instellin gen die behoren tot de geestelijke gezondheidszorg in Gelderland en Overijssel regelmatig bezoeken, me op de hoogte brengen en hou den van ontwikkelingen, ver- en nieuwbouw, en nieuwe ontwikke lingen stimuleren zodat er een sa menhangend geheel van voorzie ningen ontstaat. Die taak zal ik sa men met een groot aantal mede werkers gaan verrichten." AMERSFOORT - Drs. Geurt Teunis Gerssen, die ruim tien jaar bij Zon en Schild werkte, aanvankelijk als as sistent-psychiater tijdens zijn specialisatietijd en sinds 1980 als officieel psychiater, is on langs benoemd tot inspecteur van de geestelijke volksge zondheid voor de provincies Gelderland en Overijssel. Op de lagere school had Guus Gerssen al gezegd dat hij dokter wilde worden. Gedurende zijn stu die geneeskunde toonde hij in één van zijn scripties belangstelling voor de psychiatrie. Maar hij aar zelde om de psychiatrie te kiezen, nog niet los van de gedachte: als je dat gaat doen word je zélf gek. Na de huisartsenopleiding en het werken als assistent op een PAAZ (Psychiatrische Afdeling Alge meen Ziekenhuis) nam zijn belang stelling voor de psychiatrie toe. Een aantal jaren werkte hij als arts in een psychiatrisch ziekenhuis en toen nam zijn verlangen naar spe cialisatie als psychiater concrete vormen aan. Zijn dagelijkse bezigheden bij Zon en Schild bestonden voor een groot deel uit het behandelen van patiënten die in één van de opna me-afdelingen werden opgeno men. Hij was de eindverantwoor delijk psychiater van de opname afdeling De Brug, waar 400 tot 450 mensen per jaar worden opgeno men. Met een team van verpleegkun digen, maatschappelijk werkers en arts assistenten besprak hij dage lijks het ziektebeeld van de patiën ten. Net als m algemene ziekenhui zen is erin psychiatrische zieken huizen dagelijks contact met en over de patiënten om aan de weet te komen hoe het met klachten staat en of mensen zich beter voe len, èn om patiënten te motiveren mee te werken aan een plan ter genezing. VRIJ KORT OPGENOMEN Onbekend is vaak dat een pa tient in een psychiatrisch zieken huis gemiddeld vrij kort is opgeno men. Men denkt dat de patiënt, als hij daar eenmaal is opgenomen, er Psychiater Gerssen, binnenkort Inspecteur geestelijke volksgezondheid. ACHTERVELD - De muziek vereniging Door Wilskracht Sterk nam zondag deel aan het muziekconcours te Doetin- chem. Dit concours werd ge houden onder auspiciën van de Aarts Diocesane Bond St. Willibrord. Dankzij de toeloop van jeugdige muzikanten de laatste jaren kon de vereniging met 37 leden aan dit concours deelnemen in de eerste afdeling Fanfare Als verplicht nummer werd uitge voerd Kleine Suite voor blaasor- kest van Piet Stalmeier. Als vrije keuze werd gespééld Sequarizeh van Jan de Haan. Bij het eerste nummer werden 144 punten be haald en bij het tweede nummer 139'/: punt in totaal 283Vi punt. Hiermede bleef de vereniging 41/: punt onder het aantal punten van 288, dat behaald moet worden voor de promotie naar een hogere klasse. Wel werd DWS hier eerste in haar klasse mee. Aan het con cours werd deelgenomen leiding van de dingent Van Lc di Enkele weken geleden maakt ine muziekvereniging een rond< door Achterveld en Stouterdje Dit om het donateursgeld op len en tevens om nieuwe ó|cor teurs te winnen. Dat is dit sei een groot succes geworden vereniging wil alle donateur! wel in Achterveld als Stouterd danken voor het mooie bedrai bijeen werd gebracht. 7T1 Del in LEUSDEN - In de berging van een flat aan de Vnjhoef woedde woens dag om ongeveer 17.00 uur een heel klem brandje. De brandweer was snel ter plaatse, maar kon er mee volstaan wat smeulende kran ten te doven. Het vuurtje ontstond, toen twee jongens m de leeftijd van 10 en 13 jaar er een krant aansta ken. Het was volgens een politie woordvoerder niet hun bedo om brand te stichten. Het bran de papier veroorzaakte veel waardoor de brandhaard c leek dan werkelijk het geval De daders zeiden er zelf van t< geschrokken. De berging zeil rookschade op. Een koelkasi enn stond, werd beschadigd

Leusder Krant | 1987 | | pagina 8