'We moeten ons zelf als groep overbodig maken' leusder krant? a ezers-service- LIESHOUT Voer voor verzamelaars en fans van Walt Disney 'electie romans IZ ploegstoffen Rooie Vrouwen bestaan in Leusden tien jaar: Ur' 'menon-casettte: KOMPLETE WONINGINRICHTING DONDERDAG 26 NOVEMBER 1987 interview SIMENON SIMENON SIMENON LEUSDEN - De Leusdense Rooie Vrouwen bestaan dit jaar tien jaar. Reden voor de 'club binnen de club', de afdeling binnen de plaatselijke Partij van de Arbeid, om feest te vieren. Komende vrijdag geven de Rooie Vrouwen een feest in t Vooronder, overigens één van de tastbare bewijzen van hun aktiviteiten. Alle vrouwen uit Leusden zijn daar vanaf negen uur 's avonds welkom. Een feest, waarvoor boven dien veel voormalige leden zijn uitgenodigd, evenals an dere vrouwengroepen in Leusden. Een feest dus, waarvan men mag verwachten dat er menige terugblijk zal vallen. Een voorproefje daarvan in de Leusder Krant van van daag. Met een - voorzichtige - vooruitblik van drie Leus dense Rooie Vrouwen: Corri Verduin, Ineke Jansen en Tineke Klerk. |De landelijke Rooie Vrouwen aan sinds 1975. Twee jaar later d een afdeling in Leusden op- incht. Je zou kunnen zeggen, dat gebeurde op de tweede eman- itie-golfstelt Ineke Jansen. Zij sinds de laatste verkiezingen tdslid voor de PvdA. |Aan de oprichting van die afde- Rooie Vrouwen ging overigens wel het een en ander vooraf. Zo ide men ook in Leusden de zo- ïnaamde vrouwenleesclubs van PvdA. Maar dat vertoonde meer |ereenkomst met activiteiten, die andere vrouwenbonden in die ontplooiden. Leusden begon het allemaal !t de oprichting van een Vrou- icafe. In navolging van dat in lersfoort, waar men tot de op- iting van het eigen cafe wel op :k ging. fit dat vrouwencafé ontstond de dachte over en de behoefte aan ook politiek vertalen van het dachtengoed, dat men zich ei- had gemaakt. En wie in die tijd zich heen keek, kwam al snel de conclusie dat het oprichten een afdeling Rooie Vrouwen inen de plaatselijke PvdA de leste mogelijkheden schiep, om aantal zaken ook echt te reali- n. Dat was vanuit de overtuiging, we niet alleen een soort navel- arderij moesten plegen. In de Lc dat we aan onze eigen ontwik- ling werkten. We vonden, dat onze ideeën ook uit moesten rü gen', aldus Ineke. 'De meesten ons zijn dan ook eigenlijk via pfeminisme in de politiek terecht d tomen..' CTIEF ja, >e Rooie Vrouwen waren al met- i in het eerste jaar van hun Leus- ise bestaan erg actief. Zo hiel- i zij in augustus 1978 een demon- itie in de raadszaal, voor kinder- Irang. Met spandoeken bezette n min of meer de publieke tribu- t wat enige opschudding teweeg icht. De toenmalige wethouder i Zandbrink nam tijdens die ver lering afscheid ais wethouder. Br ien nogal emotioneel betoog liet de aanwezigen weten, dat zijn itgenote niet was, als de dames iev de tribune. Zijn vrouw had hem :an d gesteund in zijn werk, waar- )r hij had kunnen doen, wat hij laan had. forri Verdum benutte haar fd eektij d met het voorlezen van inmiddels van de tribune ver- derde - spandoekteksten. 'En n de heer Van Zandbrink dat - haal over zijn vrouw afstak, wa- door Hans Mosterd ren de tegenstellingen redelijk weergegeven', herinnert Corri zich. REGELING De Rooie Vrouwen hadden nogal wat wensen op hun programma staan. Een overblijf-regeling op de scholen bijvoorbeeld. En een peu terspeelzaal. Zaken, waar in die ja ren in het Leusdense nogal afhou dend op werd gereageerd. 'Vandaar dan ook, dat we nogal wat acties ondernamen. Op scho len, bijvoorbeeld, voor die over- blijfregeling. En we vinden, dat we in vrij korte tijd veel hebben be reikt', zo houden onde drie gesprekspartners ons voor. 'Een overblijfregeling voor kin deren wordt momenteel als de ge woonste zaak ter wereld be schouwd. En een peuterspeelzaal is ook heel gewoon. Onze emanci patie-nota is gebruikt om er een Info mee te schrijven, maar dat werd er niet bij gezegd. En, ten slotte, het Vrouwenontmoetings centrum is er ook gekomen.' VREEMD 'Maar, dat is nog altijd het vreem de: veel mensen maken gebruik van voorzieningen die er - mede - dankzij ons gekomen zijn. Maar als je ze vertelt dat je bij de Rooie Vrouwen hoort, dan schrikken ze. Dan krijg je van die reacties als: 'Eerlijk? Dat had ik niet gedacht, want je ziet er helemaal niet zo uit.' Of je krijgt te horen, dat de mensen zich dat niet in kunnen denken, om dat je standpunt zo genuanceerd is', vertelt Ineke Jansen. 'Kortom, dan vervalt men weer in de gebruikelijke kritiek', stelt Corri Verduin vast. 'Want dat moet me toch eens van het hart: de mensen citeren nu nog roemruchte uitspra ken, die een feministe ooit eens heeft gebezigd, een jaar of tien ge leden. Maar die worden je vandaag nog onder je neus gehouden, en vervolgens word jij daarmee geka rakteriseerd. En dat is natuurlijk écht onterecht.' FUNCTIE Wat dat betreft fungeerde de groep Rooie Vrouwen de afgelo pen tien jaar dan ook niet uitslui tend als een soort denk-tank, waar- door Bert Vos mogen 's avonds met meer de straat op. Of hoogstens onbder be geleiding. De storm van protest, die dat zou ontketenen. Terwijl het in wezen veel terechter zou zijn. Want vrouwen zijn tenslotte slacht offer, geen dader.' ETIKET 'Overigens zijn de reacties op zo'n verhaal van tevoren al weer te voorzien: Zie je wel, alle mannen zijn schuldig, die Rooie Vrouwen zijn man-onvriendelijk*, terwijl dat beslist niet het geval is. Alleen is zo'n verhaal weer een voorbeeld van het feit, dat men theoretisch wel weet, dat er iets moet verande ren. Maar als het op de praktijk aankomt gebeurt er dus niets.' 'Als Rooie Vrouwen knjgen we met regelmaat wel het nodige te horen', vult Ineke Jansen aan. Zo hoor je dan in de peuterspeelzaal op een gegeven ogenblik: 'Geluk kig zijn er geen Rooie Vrouwen', terwijl er dan wel drie of vier zitten. Maar blijkbaar zijn we dan toch niet zo herkenbaar als wordt gesugge reerd. Want je merkt toch vaak dat ons een etiket op is geplakt: 'Rooie Vrouwen zijn eng.' Of je krijgt te horen: 'Waarom kiezen jullie geen andere naam. Deze is zo ordinair.' Terwijl het daar natuurlijk helemaal niet om gaat. Want als je een ande re naam kiest, mankeert daar ook weet wat aan. Ik bedoel maar, als je netjes in een mantelpakje gekleed ergens zit en een opmerking maakt, dan wordt er geluisterd. Maak je diezelfde opmerking als Rooie Vrouw, dan wordt er niet op ingegaan. Ook hier geldt weer, dat er niet naar argumenten wordt ge luisterd. Het is tenslotte gemakke lijker om de zaak van buitenaf te bekritiseren.' VERANDERD Intussen, dat merken ook de Leusdense Rooie Vrouwen, begint er wel enige beweging in het maat schappelijke functioneren te ko men als het om de positie van de vrouw gaat. De conclusie is dan ook, dat het misschien nog een ge neratie duurt, maar dat er wel steeds meer wordt nagedacht over en gedaan wordt aan de maat schappelijke positie van de vrouw. Tineke Klerk: 'Je kunt het toch ook in Leusden zien. Bij een kleu tergroep zie je nu ook mannen, dat was een aantal jaren geleden nog nauwelijks denkbaar. En daar gaat toch een olievlek-werking van uit.' Com Verdum: 'En ook steeds meer mannen knjgen er toch de pest over in om het risico te moeten lopen van een hartinfarct, en dat allemaal voor hun maatschappelij ke loopbaan?' MIDDEL De politiek zien de Rooie Vrou wen ook m Leusden nadrukkelijk als een middel. Waarbij men zich er m het Leusdense bovendien zeer van bewust is, dat er niets valt te bereiken zonder de medewer king van én mannen, én van andere partijen. Dat standpunt verwoordt Tineke kort en krachtig met de opmerking: 'Je moet het samen met anderen doen.' 'En altijd met argumenten', voegt Com Verduin daar aan toe. 'Ten eerste houd ik er niet van om iets af te dwingen. Dat moet je m principe ook nooit doen. Maar ik denk wel, dat je met argumenten ook in Leus den een aantal accenten anders kunt leggen. Zonder daarbij de Leusdense maatschappij op z'n kop te zetten.' Die activiteiten zullen in de visie van de kersverse wethouder dan vooral plaats moeten vinden op het terrein van voorlichting en van het scheppen van voorwaarden. En, als wethouder, ook vanuit haar eigen functioneren als wethouder. 'Als je ziet, wat er in die tien jaar bereikt is, dan is dat niet weinig', zegt Ineke Jansen. 'Als je tien jaar geleden had gezegd dat de helft van de PvdA-raadsfractie uit vrou wen had bestaan, was je uitgela chen. Laat staan wat er gebeurd was, als je daaraan had toegevoegd dat van de vier wethouders er twee vrouw zouden zijn. Wat dat betreft kan Corri als wethouder toch ook als een soort voorbeeld gelden in de zin, dat dat dus kan: een vrouw als wethouder.' En dat duidelijk zonder drem pels, laat Corri daarop merken, als ze vertelt dat ze bij een schoolbe zoek werd aangekondigd als 'de nieuwe wethouder". Waarop twee kinderen uit de betreffende klas hard nepen: 'Nee hoor, dat is ge woon Corri' Dat moet volgens haar overigens gezien worden als een soort expo nent van de eensgezinde manier, waarop het nieuwe college van B&W 'een andere manier van bestu ren voorstaat.' Waar de Leusdense Rooie Vrou wen als laatste nieuwigheid deelne men in het 'Dorpsbreed Vrouwen Overleg*, constateert men dat er momenteel een stagnatie optreedt in de aanwas van jongere vrouwen. De oorzaken daarvan blijken drieledig te zijn. 'We hebben na tuurlijk te maken met de individua lisering', zegt Corri Verduin. 'En er gens zijn veel doelen, die we ons hadden gesteld, verwezenlijkt*, merkt Ineke Jansen op. 'Traditione le Vrouwengroepen doen nu din gen, die voor ons vijftien jaar gele den roldoorbrekend waren.' 'Een derde reden is, dat veel vrouwen inmiddels min of meer be reikt hebben, wat ze wilden. Die hoeven dus ook met zo nodig meer lid van de Rooie Vrouwen te wor den', vernemen we tenslotte. Waarop onmiddellijk de mede deling volgt, dat de dne Rooie Vrouwen dat allerminst als een ramp ervaren. 'Want we moeten on szelf, als groep, overbodig maken', zeggen ze. Of dat ook zal gebeuren, is de vraag. Momenteel wordt bekeken, of er misschien meer belangstelling is voor kort-lopende projekten, m tegenstelling tot de vroegere, die soms meer dan een jaar duurden. Mocht dat niet zo zijn, dan is er vol gens de drie Leusdense Rooie Vrouwen nog geen vrouw over boord, dan zal de groep als 'Rooie Vrouwen-groep' worden opgehe ven. 'Over de vraag, of we over tien jaar overbodig zullen zijn, ben ik eerlijk gezegd nogal pessimistisch', zegt Ineke Jansen. 'Maar ik hoop van wel.' - De oude dame - Schele Marie De totale cassette 15 delen plus biografie) kost f.115.-- (ISBN nr 11317 1504 7). De deeltjes zijn ook afzonderlijk verkrijgbaar voor f.7.50 per stuk. In een samenwerkingsverband tussen Nederland, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en Zwitser land werden 13 literaire romans van Simenon verfilmd. De KRO le verde de Nederlandse bijdrage en zal de complete serie uitzenden. De drie Leusdense Rooie Vrouwen, die het tien-jarig bestaan van hun afdeling nader toelichtten. Van links naar rechts: wethouder Corri Verduin, contactvrouw Tineke Klerk en raadslid Ineke Jansen. uit allerlei ideeën naar buiten kwa men. Intern had men elkaar ook nodig, als steun en toeverlaat. Om nog eens te kunnen overleggen, over de gewenste aanpak. Maar ook om zich samen te kunnen verbazen over de manier, waarop het 'ver schijnsel' Rooie Vrouwen soms be naderd werd. 'Dan kwam je terug in die groep vrouwen met de vraag: ben ik nou gek, of zijn zij het?', zegt Ineke Jansen, 'waarna je je via ge sprekken gesterkt weer voor een aantal noofdzakelijke dingen in kon zetten.' ELITE Op onze vraag, of Rooie Vrou wen zichzelf niet ook - zoals veel critici - als een soort elite beschou wen, volgt na enig peinzen een be vestigend antwoord. Tegelijkertijd wijzen de drie Leusdense Rooie Vrouwen erop, dat er geen enkele beweging is geweest, die het zon der een soort 'voorhoede' heeft kunnen stellen. En dat die dan ook de 'klappen' opvangt, wordt op zich ook geaccepteerd. Maax wat niet geaccepteerd wordt is, dat de zaken waar de Rooie Vrouwen voor pleiten, zo zel den op hun argumenten worden beoordeeld. Nee, dat blijkt anders te werken. 'Als je een baan hebt, of je bent raadslid en daar moet je veel voor op pad, wordt je vaak gevraagd: 'En hoe doe je dat nou thuis?' Een man wordt dat nooit ge vraagd: dat is vanzelfsprekend. En op die manier ben je altijd in de verdediging. Want ais je je in wat als een mannenwereld wordt be schouwd, kunt handhaven, dan ben je dus een man-wijf of zoiets', zegt Corri Verduin. BEREIK Onderzoekscijfers tonen aan, dat de idealen van de Rooie Vrouwen nog lang met in alle kringen van onze samenleving geaccepteerde begrippen zijn. Meisjes op huis houdscholen geven, zo blijkt, in overgrote meerderheid de voor keur aan het huwelijk en aan kinde ren. De Rooie Vrouwen vinden dat op zich een tneste zaak. Maar het doorbreken van traditionele rol patronen neemt nu eenmaal tijd. Dat speelt hier ook duidelijk een rol, vinden zij. Maar toch: 'Het is natuurlijk ook vaak de makkelijkste weg, vanuit een situatie, die weinig mogelijk heden biedt. Meisjes hebben vaak geen voorbeelden van hoe het ook anders kan in hun onmiddellijke omgeving. En zo lopen ze in de val; van de witte prins, die na twintig jaar helemaal met zo aardig blijkt te zijn. En dan staan ze er alleen voor, met hun kinderen. In een vaak uit- zichloze situatie, met een bijstands uitkering, waaruit geen ontsnap pen mogelijk is', stelt Com Verduin vast. 'Want de voorwaarden zijn er niet, om uit die omstandigheden te kunnen stappen. Vaak schiet de opleiding tekort. Kinderopvang bestaat niet, en een deeltijdbaan om de hoek is ook niet voorhanden. Voeg daar dan bij, dat bijscholen boven het MBO-niveau verboden is, en het beeld is compleet. Vrou wen moeten dan maar rond zien te komen van hun uitkering, en thuis blijven zitten. Dan heb je ook geen last van ze.' DRIJFVEER De net geconstateerde omstan digheden zijn echt aan de orde van de dag, benadrukt Corri Verduin. Sinds kort wethouder van onder meer sociale zaken, constateert zij, 'dat de armoede feminiseert.' Waarmee zij bedoelt, dat het aantal vrouwen dat in Leusden is aange wezen op de minimale sociale voorzieningen, buiten verhouding groot is. Met dat feit is meteen één van de grootste drijfveren aan bod, voor het lidmaatschap van de Rooie Vrouwen. Tineke Klerk, contact vrouw van de Rooie Vrouwen in Leusden: 'Als je dat ziet, dan over tuigt me dat ervan, dat het goed is om lid te zijn van de Rooie Vrouwen binnen de PvdA Neem pas dat ver haal in Vrij Nederland, over dat meisje van wie haar leven geduren de de laatste tien jaar beschreven wordt. Dan denk je bij jezelf: dat is het. Daarom is het goed om met elkaar, maar ook om voor elkaar bezig te zijn.' MANNEN Daarmee komt het gesprek op die andere helft van de bevolking, die nog altijd beren op de weg ziet als het om emancipatie gaat: de mannen. De vele tegenwerpingen van het mannelijke deel van de bevolking als het om emancipatie gaat, worden eerder als een stimu lans ervaren, dan als teleurstellend. 'Ik ben ervan overtuigd, dat man nen met ons mee moeten doen', zegt Ineke. 'Sterker nog, ze zullen wel moe ten. Het is in hun eigen belang', voegt Corri daaraan toe. 'Want', zo wordt ons voorgehou den, 'het is toch voor mannen ook leuk om middagen vrij te hebben om die aan de kinderen te kunnen besteden?' Waarna er een lijst van voorbeel den volgt, waaruit valt op te maken, hoe eigenaardig mannen eigenlijk te werk gaan in onze maatschappij. Dat blijkt bijvoorbeeld uit al het gekrakeel m Amsterdam, waar vrouwen momenteel de voorkeur genieten als het gaat om de benoe ming van schooldirecteuren. "Maar dat is andersom altijd al het geval geweest. En nu die ach terstand wordt ingehaald is er op eens sprake van de discriminatie van mannen', zegt Ineke. Waarbij Corri illustreert: En dan de manier waarop mannen in hun werk met elkaar omgaan. Dat is volkomen tegengesteld aan hoe vrouwen dat doen. Mannen ontle nen macht aan hun positie. Maar dat betekent ook, dat ze nooit om hulp vragen. Dat ze nooit fouten toegeven. Want dat wordt als een teken van zwakte uitgelegd.' ACCEPTEREN Als vrouw word je dan ook bin nen bepaalde groepen nauwelijks geaccepteerd, zo hebben de Rooie Vrouwen ervaren. Corri Verduin: Je zegt iets in een vergadering op bestuurlijk niveau, en niemand rea geert. Vijf minuten later zegd een man hetzelfde, en dan zegt ieder een opeens: Hé, wat een goed ie- dee is dat'. Dat heb ik talloze keren meegemaakt.' 'Het mooiste voorbeeld was in Eemland, waar ik naar de een of andere vergadering ging. Nie mand die me aansprak, niemand die me kende. Dat geeft dus niks. Maar achteraf bleek, dat ze alle maal dachten, dat ik de notuliste was. Want op bestuurlijk niveau kom je ook daar geen vrouwen tegen.' OMKEREN Om aan te tonen, hoe vreemd er wordt gedacht, geeft Corri een voorbeeld. 'Om deel te nemen aan het maatschappelijk verkeer is het heel normaal, dat je 's avonds de straat op moet. Dat kan dus op veel plaatsen niet meer, voor vrouwen. En dat wordt heel gewoon gezegd: vrouwen moeten 's avonds maar thuis blijven vanwege het gevaar voor verkrachting. Dat zou je nu eens om moeten draaien. Je zou eens moeten zeggen: mannen blij ken gevaarlijk voor vrouwen, die De verstokte liefhebbers van Walt Disney-strips en dan met name van de eerste uitgaven, worden regelmatig op hun wen ken bediend door uitgeverij Loeb uit Amsterdam en Oberon uit Haarlem. Samen brengen ze de eerste strips uit van Donald Duck. In twee serie's. De eerste serie heetDonald Duck van dag tot dag* en behandelt in elk deel een jaar, waarin de Donald Duck-strip in de dag-weekbladen is verschenen. Kortgeleden kwam jaargang 1939 uit, het tweede deel in de reeks. De strip werd gemaakt door Bob Karp (scenario) en Al Taliaferro (teke ningen). De dagstrips hebben een heel andere intentie dan de langere ver halen. De dagstrips bestaan uit vier tekeningen, waann Donald de hoofdrol speelt. De vier stnps sa men vormen een grap. Prijs f. 17.50, ISBN nr 90 6213 886 1). In de serie „Donald Duck, alle verhalen van Carl Barks", versche nen deel 2 (1947 tot 1948) en deel 3 (1948 tot 1949). Carl Barks was de man, die o.m. voor de striptijd schriften de langere Donald Duck- verhalen schreef en daar zeer in ventief mee bezig is geweest vanaf het eind van de jaren dertig tot 1966, het jaar waarin hij met pen sioen ging. Barks liet Donald Duck en zijn neefjes, vaak in tientallen pagina's lange verhalen, op avon tuur gaan in verre landen. Hij was het ook, die in de wereld van Do nald Duck nieuwe figuren creëer de, zoals Uncle Scrooge (Oom Dag- obert), de schatrijke, gienge oom van Donald, Gladstone Oanden (Guus Geluk) en Gyro Gearloose, de geniale maar wereldvreemde uitvinder Willie Wortel, De strips m deze verzamelbundels zijn in zwart-wit uitgevoerd, maar het maakt er het plezier van het (her)le- zen van deze fraaie avonturenstrips er niet minder om. (Deel 2 ISBN nr. 90 6123 77 6, deel 3 ISBN nr 90 6213 6990. Prijs per deel, gebonden groot formaat, f.39.50). SNEEUWWITJE „Sneewwitje en de zeven dwer gen" was de eerste lange tekenfilm van Walt Disney, die in 1937 in pre miere ging. De film werd een dave rend succes en is het nog steeds, nu na vijftig jaar. 'Sneewwitje en de zeven dwergen' heeft nog niets van C t O I G l 1 kl f l <i IH, H SIMENON li SIMENON SMÈNON SIMENON (advertentie) Jitgeverij Bruna te Utrecht ft in het kader van de 85e jaardag van de Belgische rijver George Simenon op februari 1988, een boek- sette uitgebracht met een tctie van 15 psychologi- e romans van deze auteur. I ïompleet met de korte Sime- t-biografie van dr A.J. van Zui- iGeorges Simenon: speurder f de mens', levert deze cassette ivoor velen wellicht andere kijk het omvangrijke oeuvre van de ■menon werd vooral befaamd B zijn Maigret-thrillers, die in Bke landen voor film en televi- Bwerden bewerkt. Maar daar- t schreef hij meer dan honderd chologische romans, thrillers k, waarin de hoofdfiguren het der de specifieke speurdersta- len van commissaris Maigret fiten doen. Simenon is geen tsnee schrijver van policiers. aandacht gaat vooral uit naar haar betoverende charme verlo ren, is tijdloos gebleven en onder streept bij elke vertoning weer het vakmanschap van Walt Disney en zijn medewerkers. Het beroemde sprookje van de gebroeders Gnmm kreeg een extra visuele di mensie dankzij deze geniale ani mator. Bij het vijftig jarig jubileum van 'Sneeuwwitje' verscheen bij de uit geverijen Loeb en Oberom een speciale uitgave, waarin niet alleen de totstandkoming van de film wordt geschetst, maar waarin voor al het uitbundige illustratie-mate riaal een uitstekend inzicht geeft m de schepping van deze film. Proef- schetsen, gekleurde beelden uit de film zelf, filmaffiches, tijdschrift covers en allerlei ander illustratie materiaal maken dit boek van Ri chard Hollis en Brian Sibley tot een visueel aantrekkelijk naslagwerk voor de fans van Walt Disney's te kenfilms. (Prijs gebonden f.29.50, ISBN nr.90 6213 560 9). de mens. Hij beschrijft menselijke, realistische situaties en mijdt in al zijn romans het goedkope effect. Voor wie kennis wil maken met deze andere Simenon, kan ik de Bruna-selectie van 15 deeltjes van harte aanbevelen. Die deeltjes zijn: - Het huis aan de overkant. - De man uit Londen. - De meisjes van Concarneau - De zaak Louis Bert - De rijkaard - Leven met An ais - De dood van Auguste - Striptease - De groene luiken - Een nieuweling in de stad - De horlogemaker van Everton - In geval van nood - De merel m de tuin Hamersveldseweg 22 Leusden. Tel. 033-941331.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 9