5rima concert Blue Voice -rondverkoop gaat niet door jezing over brandwonden leusder krant: Boete en voorwaardelijk /eel belangstelling en goede sfeer m 'De Hakhorst'; leerderheid raad stemt tegen oud voorstel van voormalige college: Wegens steunfraude en mishandeling: Winteractiviteit'87 van I.V.N. Cursus digitale muziekinstrumenten VERGROTEN? Middag voor alleenstaanden Aanrijding met gewonde LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT Torenvalk DINSDAG 1 DECEMBER 1987 plaatselijk nieuws 5 EUSDEN - Op zondagmiddag 29 november j.l. vond het derde zz-concert onder auspiciën van de Leusdense Jazz Sociëteit aats. Als speciale gast trad het gezelschap 'Blue Voice' op, fheel uit Duitsers bestaand. De formatie bestaat uit Uli Wevel- ep (zang en saxofoon), Ulf Seifert (slagwerk), Wolfgang Engel- irtz (basguitaar), Jörg Lehnardt (guitaar) en Michael Gusrorff otviool). activiteiten van de Leusdense Sociëteit beginnen langza- erhand een begrip te worden in iusden. De maandelijkse terug rende jazz-concerten, voor een oot deel tot stand gekomen nkzij een hard werkend be- ïur, zijn niet meer weg te den- in uit het culturele leven van usden. En met in de laatste aats door de gezellige locatie n 'De Hakhorst'. Zang De jazz-zanger Uli Wevelsiep kon volkomen tot zijn recht komen dankzij een perfect uitgebalan ceerd samenspel. De instrumen tale begeleiding hield zich be schaafd op de achtergrond, wan neer er gezongen werd. Meer forte werd gegeven op de mo menten dat de zanger rust had. Bij de zanger viel een aantal goede dingen op. Zo bleek hij een voor treffelijke uitspraak van zowel En gels als Amerikaans te hebben, terwijl hij over een grote adem- gang en een voortreffelijke adem halingstechniek beschikte. Zon der probleem wist hij van luid saxofoonspel over te schakelen naar uitermate zacht en gevoelvol zingen. Onder andere de volgende num mers werden te gehore gebracht: "A foggy day in Londen Town" van Gershwin en een Zuidameri- kaanse samba die uitermate muzi kaal werd neergezet met een voortreffelijke en boeiende bege leiding. Mondgymnastiek Regelmatig werden nummers ver- iveau gauw bleek de Duitse groep de iusdense jazzliefhebbers volko en in haar ban te hebben. Hot- DÜst Michael Gustorff kwam ertuigend naar voren tijdens het eningsnummer, terwijl gitarist rg Lehnardt levendig en erg ringend zijn gehoor wist te reien. Wolfgang Engelbertz ver- rgde voortreffelijk de muzikale verking in de laagste regionen, wijl het grote plezier waarmee igwerker Ulf Seifert speelde, onopgemerkt bleef. Over het jemeen was het onderlinge sa- nspel uitstekend te noemen, wijl de verhoudingen qua ge- dssterkte precies goed waren, formatie als totaliteit speelde een goede technische vaar- jheid, vergezeld van veel afwis- ling in dynamiek en een grote izikaliteit. (van de redaktie) LEUSDEN - Een voorgenomen grondverkoop van een ter rein achter de woning Marië4nhove 1, aan de Augustijnen- hove, gaat voorlopig niet door. de gemeenteraad giong vorige week donderdag niet akkoord met een voorstel tot verkoop. Het bouwterrein zou voor 186,- per vierkante meter (exlusief BTW) worden verkocht aan Leusdenaar W.L. van de Bedem. 'Blue Voice' verzorgde zondag een uitstekend optreden in 'De Hakhorst'. klankt, waarbij een zangsolist ui termate snel moet kunnen zingen. Wanneer de te zingen klanken dan ook nog norisensicaal zijn, is dat een probleem extra. Een pro bleem echter, waar Uli Wevelsiep geen enkele moeite mee had. Voorbeeld van deze nummers is onder andere "Confirmation" van Charley Parker. In razendsnel tempo werden vele betekenisloze klanken perfect neergezet. Diverse andere nummers werden nog ten gehore gebracht. Eigen lijk waren ze alle van hetzelfde hoge niveau. De concertbezoe kers waren zonder meer uitge sproken positief over het goede niveau. Sinterklaas Volkomen onverwacht arriveerde Smt Nicolaas tijdens de pauze. Hij kwam met name Cees Hundepool gelukwensen en feliciteren met de vele activiteiten die hij verricht voor de Leusdense Jazz Sociëteit. Als dank voor het vele werk kreeg de heer Hundepool een fraaie agenda aangeboden om alle jazz- afspraken goed te kunnen note ren. Voor zijn vrouw had de goed- heihgman eveneens een fraai ge schenk in de vorm van een ketting met hanger. Sint Nicolaas stak het niet onder stoelen of banken, dat het hem enorm speet, dat zo weinigen hem m Spanje kwamen opzoeken; zelfs ontving hij nooit een telefoontje. Na zijn toespraak mengde de bis schop zich onder het jazzpubhek en nuttigde enkele drankjes. Na de pauze werd - met nog steeds groter wordende belang stelling - vervolgd met musiceren. Ook nu weer bleek er veel be wondering te bestaan voor het hoge niveau van 'Blue Voice'. Voorzitter Hundepool deelde na afloop mee, dat er op 3 januari a.s. een "oliebollen-jazz-festival" zal plaats vinden in 'De Hakhorst'. (JR.) overige fractieleden waren het er niet mee eens. CRITERIA )e overgrote meerderheid van gemeenteraad bleek het met gang van zaken niet eens te zijn. voorstel, dat nog uit de koker het vorige college kwam, was de merung van de meerder- 1 van de raad gebaseerd op een keerde interpretatie van twee dische verklaringen. een aantal gegadigden ble- er namelijk uiteindelijk twee onder wie de heer Van de em. Beiden beschikten over zogenaamde medische verkla- Het voormalige college be- op basis daarvan, de grond de heer Van de Bedem aan te Jen. De gemeenteraad nu, al- is de meerderheid, bleek de ung toegedaan dat op basis van overgelegde keuringsrappor- van de GGD, de andere kandi daat de voorkeur verdiende. Daartoe moest echter de princ- pipe-overeenkomst tussen de ge meente en de heer Van de Bedem worden ontbonden. Dat gebeurde dan ook donderdagavond, toen de meerderheid van de gemeente raad tegen het voorstel stemde. HERSTEL Joop Kool verklaarde namens de fractie van Leusden'85, dat zijn par tij tegen het voorstel zou stemmen, 'om aan te tonen dat ook in Leusden gemaakte fouten hersteld kunnen worden.' De fractie van de WD, zo bleek uit de woorden van Ton Voortman, was verdeeld. Oud-wethouder Jan Wagenaar en wethouder Joost de Jongh waren voor het voorstel. De 'Ogenschijnlijk spreekt uit de twee keuringsrapporten van de GGD een soort gelijkheid. Maar een aanvullend rapport heeft ons ervan overtuigd, dat de andere kandidaat de voorkeur verdient', aldus Voortman. Ook Ep Oostra (D66) bleek van mening, dat uit de aanvullende in formatie duidelijk was gebleken, dat de criteria niet juist waren toe gepast. Hij was het eens met Ton Voortman, dat de andere gegadig de de voorkeur verdiende. Jan Jacobs (Pvd) sloot zich daar eveneens bij aan, waar het om de gehanteerde criteria ging. BELEID Jan Konijnenbelt borduurde op dat laatste thema door. Hij vond, dat het hoog tijd werd om het eens over het beleid terzake te krijgen. 'De gevolgde procedure vind ik een beetje slecht', zoals hij het eufemis tisch uitdrukte. Joop Kool (Leusderi'85): '...ge maakte fouten herstellen...' 'Men heeft zich bijvoorbeeld op allerlei manieren bij de gemeente gemeld, voor deze kavel. Verder is er als critenum een medische indi catie gehanteerd. De vraag is, of dat terecht is gebeurd. Daar moet een discussie over komen, of wk daar beleid van maken, of niet', liejt Konijnenbelt weten. Voor de duidelijkheid voegde hij daar nog aan toe, dat zijn fractie die procedure dit keer wel zou accep teren, 'maar beslist niet als precen- dent.' 'Daar waar het college dit crite rium heeft gehanteerd, heeft zij dat naar onze mening verkeerd ge daan en niet de juiste pnonteit ge kozen', zo voegde Konijnenbelt daar nog aan toe. Overigens stem de binnen zijn fractie ook oud-wet houder Gijs van Woudenberg in met het voorstel. Harm Offereins (GPV/SGP) ten slotte, was kort. Hij sloot zich aan bij wat al was gezegd en bleek tegen het voorstel te zijn. 'Omdat op basis van het gevoerde beleid, dat met goed is uitgevoerd, de andere kan didaat de voorkeur verdient.' Bij de stemming bleken de huidi ge vier wethouders en Jan Wage naar (WD) en Gijs van Wouden berg (CDA) voor het voorstel. De overige veertien raadsleden - PvdA-er Gert de Weerdt was afwe zig - stemden tegen. Daarbij kreeg het college op nauwelijks verkapte wijze de boodschap mee, dat het perceel grond nu eerst moet wor den aangeboden aan de andere gegadigde met een medische indi catie. 'HTERVELD - De plaatselijke EHBO afdeling organiseerde Ons Gebouw een lezing over brandwonden. De avond werd ipend door de voorzitter van de EHBO de heer Hilverts. Hij welkomde de aanwezigen en was blij dat er zo veel belang- lling was. Er waren ruim 100 belangstellenden aanwezig, laronder ook een aantal leden van de vrijwillige brandweer Leusden en Achterveld. et bijzonder verwelkomde hij touw Huizenga van de Neder- Ise brandwonden Stichting te erwijk die een lezing over tiwonden zou houden. Hij pte dat het een goede en leer- e avond zou worden. Touw Huizenga vond het ple- ig dat zij deze avond in Achter een lezing kon houden over idwonden. Brandwonden zijn ergste dat iemand kan overko- l Er zijn brandwondencentra iverwijk, Groningen en Rot- lam. De inzet van de Brand- den-stichting is het voorko- van brandwonden, de behan- üg van ernstige brandwonden iet beheer van een Donor Hui- bank. na werd een film vertoond de ongevallen waarbij men idwonden kan krijgen, hoe dit ervaart en de behandeling enezing ervan. irandwonden worden opgelo- 80% thuis, 15% in de industrie 'o bij verkeersongevallen. Het en van brandwonden door water is erger dan brandwon door vet en olie. Vet en olie en vlugger af dan water. NEGATIEF Het publiek blijkt zeer negatief te reageren op personen die brand wonden oplopen Zeker als dit ernstig letsel en littekens ten ge volge heeft. Al heel vlug wordt er gezegd dat men dan niet meer zo goed in de maatschappij zal kun nen mee komen. Tengevolge van bepaalde verminkingen e d. zal men wel niet meer aan een huwe lijk toe kunnen komen en zal men ook wel niet meer normaal mee- LEUSDEN - Het Amster damse gerechtshof ver oordeelde vrijdag een 43- jarige inwoner van Leus den wegens steunfraude en mishandeling tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete van 1250,-. Procureur-generaal mr. C. van Riel had drie we ken voorwaardelijk en 1250,-boete geëist. In 1983 gaf de verdachte op zijn formulier voor de WWV niet op dat hij wat bijver diende met koeriersdiensten. Een jaar later mishandelde hij een jongen die met leeftijds genoten een lantaarnpaal mo lesteerde De Utrechtse politierechter had de man veroordeeld tot twaalf weken gevangenisstraf waarvan negen voorwaarde-, lijk, omdat hij ook bewezen had geacht dat de man uit Leusden te veel huursubsidie had geïncasseerd door een deel van zijn huis onder te verhuren. Hiervan sprak het hof hem vnj. UTRECHT - De Werkgroep van Kampbegeleiders regio Utrecht van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (I.V.N.) houdt van 27 tot en met 30 december de 'Winteractiviteit '87' Gedurende deze penode gaat de werkgroep met vrijwilligers onderhoud plegen aan heideterreintjes bij de Ame- rongse berg. Daarnaast wordt dan ontspanning geboden in het bos huis van het instituut Dit deel van het programma heeft het thema 'Toekomst' gekregen. Dankzij subsidie bedragen de kosten voor deelnemers 25,- all in. Meer informatie wordt verstrekt door het Milieu Informatie Centrum Utrecht (MICU), Oudegracht 60, 3511 AS Utrecht, telefoon 030 - 311444. Opgave is mogelijk door storting van het genoemde bedrag op giro 4232154 ten name van E. Kaspers, Japuradreef, Utrecht, on der vermelding van 'Winteraktivi- teit '87\ Daarnaast dienen aanmel ders hun naam, adres en telefoon nummer aan het MICU door te ge ven, zodat aanvullende informatie kan worden toegestuurd. Aan de 'Winteractiviteit '87" kunnen maxi maal 35 personen deelnemen. LEUSDEN - De Muziekschool Leusden organiseert in sa menwerking met Yamaha een demonstratie van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de digitale muziekinstru menten. Deze demonstratie, die gevolgd wordt door een workshop, is voor iedereen vrij toegankelijk en wordt ge houden op dinsdag 8 decem ber in de Muziekschool, Zwarte weg 16a. De aanvang is om 20.00 uur. De bekende keyboardspecialist Peter Baartmans heeft de leiding op deze avond. Voor veel muziekliefhebbers zijn de ontwikkelingen op het gebied van bijvoorbeeld synthesizers, drumcomputers, expanders en keyboards met bij te houden. De tendens in de elektronica is mo menteel zo, dat ook de randappa ratuur steeds meer digitaal wordt uitgevoerd. Langzaam maar zeker komt de tijd in zicht dat alle appa ratuur volledig digitaal aan elkaar gekoppeld kan worden en dat pas aan het eind van de hele set-up, bij de versterker, het signaal analoog gemaakt wordt, om het hoorbaar te kunnen maken. (advertentie) VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer service tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. LEUSDEN/AMERSFOORT - De Ne derlandse Vereniging voor Sex- uele Hervorming (N.V.S.H.) afde ling Amersfoort/ 't Gooi houdt zon dag 6 december een middag voor alleenstaanden met en zonder kin deren. Deze bijeenkomst begint om 14.00 uur, en wordt gehouden in het gebouw van de vereniging, Cu- raaolaan 49 m Amersfoort. Meer inlichtingen worden telefonisch verstrekt via nummer 033 - 622217. LEUSDEN - Zaterdag om ongeveer 10.00 uur gebeurde er een ongeluk op de kruising van de Burgemees ter Van der Postlaan en de Hamers- veldseweg. Hierbij raakte een in woonster uit Leusden licht gewond. Het betreft mevrouw E. van K. die even daarvoor met haar personen auto over de eerstgenoemde weg reed in de nchting van de Noor derinslag. Ter hoogte van de Ha- mersveldseweg sloeg zij linksaf, zonder voorrang te verlenen aan de haar tegemoet komende auto mobilist W. van D., ook woonachtig in Leusden. Een flinke botsing volgde. De veroorzaakster van het ongeval liep letsel op. Na behan deling door een huisarts, kon zij naar huis. Beide voertuigen waren dusdanig beschadigd dat ze moesten worden afgesleept. Er was veel belangstelling voor de avond van de EHBO over brandwonden. tellen. Dit blijkt gelukkig echter anders te zijn. Uit het voorbeeld van de dame uit de film blijkt dat men uitstekend terecht kan komen. De betref fende vrouw, met verminkingen aan de handen, was heel gelukkig getrouwd en had een fijn gezin met man en kinderen. Bij de jeugd kan het op latere leef tijd wel eens problemen geven. Overkomt hen een brandwonden ongeval op jongere leeftijd, dan vinden ze dit tegenover vriendjes 'interessant' Maar op latere leef tijd kan dit soms wel tot moeilijk heden leiden in verband met ver minking en littekens. Tijdens het vertonen van de film gaf mevrouw Huizenga over alles wat vertoond werd een duidelijke uitleg. Na de pauze werd nog een aantal dia's vertoond, waarmee de be handeling van brandwonden en de genezing hiervan duidelijk werd toegelicht. Ook hier weer een duidelijke uitleg waarbij er zeer nadrukkelijk de aandacht op werd gevestigd, dat men bij de eerste hulp bij brandwonden wa ter gebruikt. 'Eerst water, de rest komt later'. Geen brandzalven ge bruiken en ook geen huismiddel tjes. De behandeling bij het aanbren gen van een nieuwe huid, zijnde de huid van de patiënt zelf of de huid van een donor, was inte ressant. Zowel om te zien, hoe dit gedaan wordt, als de resultaten die hiermee worden bereikt. Na de vertoning van de dia's konden er nog vragen worden gesteld, die duidelijk werden beantwoord De bekendste roofvogel en ook de meest voorkomende is ongetwijfeld de Torenvalk. Het merendeel van onze To renvalken blijft, ook buiten het broedseizoen, in ons land. Een klein gedeelte, meest jonge vogels, zwerft in de herfst alle richtingen uit. In de laatste decennia heeft de vogel zich goed hersteld van de schrikbarende af name in de voorafgaande tijd, veroorzaakt door vergif tigingen met landbouwver- gif. Nu wordt alle mogelijk moeite gedaan om het deze nuttige roofvogel zo goed mo gelijk naar het zin te maken. Het voorkomen van de To renvalk wordt nu nog hoofd zakelijk bepaald door de aan wezigheid van goede nestge legenheid. De Torenvalk is van oorsprong een bewoner van kliffen, zoals nu nog in het buitenland. In ons land moet hij genoegen nemen met richels en holtes in hoge gebouwen en bomen. Bij ge brek daaraan neemt hij ge noegen met oude, ook wel veroverde nieuwe nesten van allerlei grotere vogels, voornamelijk kraaiachtigen. Met het plaatsen van nest kasten op palen kan de To renvalk als broedvogel aan getrokken worden in voor het broeden ongunstige terrei nen, zoals boomloze polders. De Torenvalk maakt graag gebruik van die kunstmatige nestgelegenheid, want als er keuze is tussen een oud kraaiennest en een kast, wordt meestal de kast betrok ken. Veel werk wordt er niet ge maakt van het nest. Het is een samenraapsel van het reeds aanwezige materiaal, er wordt geen nieuw mate riaal aangedragen. De broed tijd is van april tot juni. Door gaans zijn er vier of vijf rood bruin gevlekte, vuilwitte eie ren. De broedduur is onge veer vier weken. Tijdens het broeden door het wijfje en in de eerste tijd na het uitkomen van de jongen, wordt het voedsel door het mannetje aangevoerd, later gaan beide ouders op jacht om de jongen te voeden. De jongen verlaten na een week of vier het nest. Het nest wordt vaak meerdere jaren achtereen gebruikt. Doordat hun voedsel hoofdzakelijk uit veldmuizen en grotere insek- ten bestaat, worden ze tot de zeer nuttige vogels gere kend. Van groot belang voor hun manier van jagen zijn open, met korte vegetatie be groeide terreinen. Ze jagen door vanaf een hoge post het gebied af te speuren naar prooi, maar vaak ook vlie gend op geringe hoogte bo ven het terrein. Daarbij staan ze telkens in de lucht stil met snelslaande vleugels en uit gespreide staart. Men noemt dat 'bidden' of 'wiekelen'. Is de prooi ondekt dan wordt deze met een stootduik be machtigd. Wanneer er schaarste be staat aan de favoriete veld muis worden ook wel andere muizesoorten geslagen en in het uiterste geval wel mus sen, pas uitgevlogen spreeu wen of nog niet vliegvlugge weidevogels. Niettemin wordt de Torenvalk als een graag geziene gast be schouwd door alle land-, tuin- en bosbouwers, G. van L. TO»U".MVAL*\

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5