'Geleidelijkheid voorwaarde om te overleven' Veel nuttig gereedschap i Wild-west in Leusden leusd BI* K i*unc Voorzitter Landbouwschap over aanpassingen in de landbouw: Die tas komt altijd van pas. Bromfiets gestolen Auto in brand Inbraak in school voor wijsbegeerte Cursus Rock en Roll Vijfjarig bestaan solidanteitswmkel: EEN DRAAG- OF RUGTAS DINSDAG 1 DECEMBER 1987 plaatselijk nieuws middelen. De heer Varenkamp: 'De komende jaren zijn voor milieube- schermende maatregelen onge veer twee miljard gulden nodig. Dit bedrag moet uit de portefeuilles van de boeren komen.' Het inkomen van de boeren zou volgens hem ook nadelig worden beïnvloed door de koersverande ringen van de EG en de revolutio naire opmars van de technologie. Hij merkte op: 'We staan de voor avond van ontwikkelingen die het gezicht van de landbouw zullen veranderenAls voorbeeld nam hij de bio-technologie. 'In laboratoria kunnen eigenschappen van plan ten en dieren worden veranderd, bijvoorbeeld om ze resistent te ma ken tegen bepaalde ziekten. En dit is beslist geen ver-van-ons-bed show', aldus de heer Varenkamp. Ter illustratie noemde hij de plan nen in de Verenigde Staten van Noord-Amerika om een zoge naamde turbo-koe te maken. Een dergelijk beest zou per jaar 25.000 liter melk kunnen geven. Hier moest hij zijn verhaal even onder breken, want de zaal brak in luid gemompel uit. Toen het weer stil was, vervolg de hij: 'Misschien klinken mijn woorden alarmerend, maar ik zou niet weten waarom de Nederland se agrariërs deze ontwikkelingen niet zouden aankunnen en hun vooraanstaande plaats in de we reld zouden verhezen. De land bouw is al smds de Tweede We reldoorlog aan sterke veranderin gen onderhevig, en altijd is het ge lukt om deze het hoofd te bieden. Er is mets nieuws onder de zon. De veranderingen vragen wel blijven de uizet, creativiteit, vakmanschap en ondernemersschap.' REDELIJK INKOMEN Daarnaast vond de spreker het nodig, dat de EG en de nationale overheid de agrarische sektor in moreel en financieel opzicht steunt. Hij meende dat dat met optimaal gebeurt. 'De EG laat zich teveel door budgettaire aspekten leiden. Natuur lijk heb ik begrip voor de moeilijke financiële positie van de gemeenschap, maar de maatrege len die nu worden genomen of dreigen te worden genomen, zijn in strijd met het streven naar een re delijke inkomen voor de boeren', stelde de heer Varenkamp. Hierna ging hij in op enkele van die maatregelen, zoals de quote ring van de melkproduktie. Deze heeft volgens hem in Nederland per saldo meer na- dan voordelen opgeleverd. Hij zei: 'Het gevaar be staat, dat de Nederlandse zuivelin dustrie haar vooraanstaande plaats verliest ten opzichte van Frankrijk en Ierland. Wij kunnen op dit ge bied niet groeien, terwijl deze lan den hun industrie opbouwen onder dekking van de quotering.' Hij zei blij te zijn, dat over 'het fiscale aspekt rond de superhef fing' duidelijkheid is gekomen. 'We hebben redelijk bevredigende af spraken kunnen maken met minis ter Ruding van Financiën. Vooral op het gebied van bedrijfsoverna me m de familiesfeer is een goede regeling getroffen. We zullen er nauwlettend op toezien, dat de af spraken worden nageleefd.' Ook positief was hij over de nieu we opkoopregeling voor melk quota. Hij legde uit: 'De komende jaren is hier 370 miljoen gulden voor beschikbaar. Tot voor kort konden boeren hun quotum alleen ineens verkopen. Nu is het ook mo gelijk om het geleidelijk in te leve ren. Bovendien zullen ze daarvoor compensatie krijgen die opweegt tegen de inkomensafname. Dat blijkt uit rekenvoorbeelden.' SUPERHEFFING De superheffing zou volgens de heer Varenkamp nog wel enige tijd blijven bestaan. Uit een uitgelekt rapport van de EG zou blijken, dat er vergevorderde plannen be staan, om deze heffing nog wel vier-en-een-half jaar te handhaven. 'Eeuwig blijven zitten met de quote ring is voor Nederland op den duur De bijeenkomst die drie landbouworganisaties donderdag samen hielden, werd druk bezocht. De besprokt onderwerpen waren er dan ook naar. rampzalig', benadrukte hij. De in leider vervolgde: 'We kunnen er echter op ons eentje niks aan doen. Daarom doet het Landbouwschap haar best om versoepeling in de regeling aan te brengen.' Hij vertelde, dat het schap plan nen heeft om te proberen de toe wijzing van quota's te veranderen. Hij legde uit: 'In Nederland hebben we momenteel het A-systeem. Dat houdt in, dat de quota aan de indivi duele boeren worden toegewezen. Het nadeel daarvan is, dat geen maximaal gebruik kan worden ge maakt van het landelijke quotum, want wat de één niet gebruikt kan de ander nu niet overnemen. Vol gens ons is het beter om het D-sys- teem in te voeren, dat ook in Dene marken wordt gehanteerd. De zui velfabrieken krijgen daar een quotum, dat zij onder de boeren verdelen. Dan wordt het quotum wel volledig benut.' Het landelijke landbouwbeleid vond ook geen genade in de ogen van de voorzitter van het Land bouwschap. 'De begroting voor 1988 is voor de boeren teleurstel lend', merkte hij op. Hij lichtte toe: 'Het fiscale klimaat is boer-onvnen- delijker geworden. De WIR op melkquota en vee is afgeschaft, de toeslag op milieu- en energievrien delijke investeringen in het kader van de WIR is afgeschaft, en de kosten voor kwaliteitskeuringen en dergelijke gaan de komende jaren omhoog.' Hij waarschuwde: 'De overheid moet oppassen, dat het concurrentievermogen van de Ne derlandse landbouw niet wordt aangetast. Tenslotte produceert deze sektor per jaar voor 35 miljard gulden en houdt ze een half miljoen mensen aan de slag.' REALITEITSZIN Niet alleen de overheid kre van de heer Varenkamp een ve uit de pan. Ook de boeren zoud anders te werk kunnen gaan. merkte op: 'Van ons mag op so mige punten een aktievere opst ling worden verwacht. Hij getu met van realiteitszin als we ons n door de ontwikkelingen laten den.' Hoewel het door hem geschetjii beeld met erg positief was, was niet pessimistisch. Hij merkte a|/< het emde van zijn speech op: we allemaal ons uiterste best doèu en als de overheid zich boervru ïi delijker opstelt, moet het mogel zijn om de pas op de plaats die nu moeten maken, om te buigen opwaartse richting.' De heer J. Varenkamp, voorzitter van het Landbouwschap, sprak donderdag in De Til' over de jongste ontwikkelmgen in de landbouw. Hij blikte er niet alleen in de toekomst, maar blijkens deze foto ook in de lens. LEUSDEN - Uit een schuurtje achter een woning aan de Krakhorst wer den in de nacht van vrijdag op za terdag een bromfiets en een val helm gestolen. Zowel het schuurtje als de brommer waren niet op slot gezet, zodat de dief geen moeite hoefde te doen om binnen te ko men en de buit mee te nemen. De gestolen spullen zijn eigendom van de daar woonachtige heer F.S.J.A. De gestolen bromfiets is een zwarte Honda SS50, met bouwjaar 1979. De ontvreemdde integraal helm is blauw en voorzien van het opschrift 'turbo'. Wie de politie meer over deze diefstal kan vertel len, kan met het bureau kontakt opnemen, telefoon 033 - 944444. LEUSDEN - De personenauto van Leusdenaar J.G. vloog zondag om ongeveer 20.15 uur in brand. Het voertuig had hij even daarvoor ge- LEUSDEN - Van een bijgebouw van de Internationale School voor de Wijsbegeerte aan de Dode weg ging zondag om ongeveer 19.00 uur het stille inbraakalarm af. De politie was snel ter plaatse en trof een jongeman aan. Deze maakte zich echter razendsnel uit de voeten. Hij verdween in de nabij gelegen bos- sages van landgoed 'Den Treek. Bij zijn vlucht verloor hij twee fles: bier en een sjaal. De politie echter geen kans hem aan te h< den. Ook de inzet van een spe hond leidde niet tot zijn aanh< ding. De inbreker heeft kans zien geld te halen uit een bureai het gebouw. De grootte van bedrag is niet precies bekend. LEUSDEN - Voor het vijfde achter eenvolgende jaar is er dit seizoen een Rock en Roll-cursus in 'De Geut', Zwarteweg 29. De lessen worden gegeven op de manier waarop men vroeger in de Ver enigde Staten dansen aanleerde. De cursus bestaat uit tien lessen een afdansavond met een live- treden van een Rock en Roll-b; De lessen worden op woensdat gegeven. Op de woensdagen 2 december is iedereen welk voor een gratis instruktieav< voor deze lessencyclus. Alle noemde bijeenkomsten begin om 20.00 uur. Meer inform wordt telefomsch verstrekt via nummers 033 - 946848 of 034J 2053 (tussen 18.00 en 19.00 uur parkeerd aan de Toermalijn. De bestuurder ging even later naar de auto terug om er wat gereedschap uit te halen. Toen merkte hij dat er rook onder de moterkap vandaan kwam. Hij waarschuwde meteen de brandweer. Deze was snel ter plaatse en wist het vuur te dov Daardoor bleef de schade bepe De oorzaak van de brand is v moedelijk kortsluiting, dooi twee stroomdraden waren smolten en tegen elkaar waren komen. l LEUSDEN - Donderdag morgen omstreeks negen uur speelden zich bij de SBBO aan Clarenburg ware wild-west-taferelen af. Buschauffeur Van G. uit Spakenburg raakte in een woordenwisseling verwikkeld met een pasa- gier, die niet wilde beta len. Dat was overigens niet de eerste kaar dat zoiets met de betreffende klant gebeurde. Het betrof de 18-jarige B. uit Soesterberg. Uiteindelijk leid de het gesprek tot een waar handgemeen buiten de bus. Daarbij sloeg de chauffeur de passagier met de stempelauto maat op het hoofd. B. trok daar op een soort stiletto en pro beerde de chauffeur aan het mes te rijgen. Die bleek echter harder te kunnen lopen dan zijn belager. Uiteindelijk werd B. door de politie gearresteerd. Tijdens het verhoor verklaarde hij, dat hij de buschauffeur, indien hij hem te pakken had gekregen, zeker met het mes gestoken zou hebben De politie heeft B. dan ook ink verzekerde bewaring gesteld. In het opgemaakte proces ver baal wordt hem pogmg tot doodslag ten laste gelegd. B. is vrijdagochtend voorgeleid aan de officier van justitie. Ja, u leest het goed, wanneer u als abonnee een nieuwe abonnee aanbrengt ontvangt u van ons geheel gratis De nieuwe abonnee ontvangt van ons wekelijks de krant met al het nieuws uit eigen plaats en regio Ik ben abonnee op De Leusder Krant en ontvang gratis EEN DRAAG- OF RUGTAS. Naam - Adres Postcode/plaats De nieuwe abonnee is: Naam Adres Postcode/plaats: Betaling per jaar (met betaling wachten tot acceptgirokaart is toegestuurd) Betaling: per jaar per halfjaar kwartaal Geschenk. boodschappentas rugtas (aankruisen wat wordt gewenst). Invullen en opsturen naar: BDU, afd. Abonnee-service Antwoordnummer 21, 3770 VB Barneveld. (postzegel is met nodig) die inspiratie zoeken in de agrari sche sektor, zullen waarschijnlijk veel stof tegenkomen voor dra ma's. Een enkeling zal in zijn opti misme misschien iets vinden voor een klucht.' Dat laatste zou volgens hem kun nen worden gevonden m de melk veehouderij De inleider zei, dat de inkomensontwikkelingen in deze tak 'niet ongunstig' zijn, 'maar even als m de akkerbouw zijn de gren zen bereikt'. 'De lage pnjzen van het veevoer en de kunstmest kun nen de inkomsten van de veeboe ren nauwelijks meer in positieve richting ombuigen', aldus de spre ker. De reden daarvan zou zijn, dat de inkomens 'steeds meer onder druk' komen te staan, onder meer door de kosten voor opslag en transport van mest, en de aan scherping van regels voor het ge bruik van chemische bestrijdings (Van de redaktie) LEUSDEN - 'Het is duidelijk dat de produktie in de agrari sche sektor in overeenstemming moet worden gebracht met de vraag op de markt, maar dat moet niet ineens gebeuren. Geleidelijkheid is de voorwaarde om te overle ven. Helaas ontbreekt het daar de laatste tijd nogal eens aan.' Dit zei de voorzitter van het Landbouwschap, de heer J. Varenkamp, donderdag tijdens een druk bezochte bij eenkomst van drie landbouworganisaties, die werd gehou den in 'De Til' aan de Hamersveldseweg. De spreker stelde diverse ontwikkelingen in de sektor aan de orde. ACHTERVELD - In verband met het vijfjarig bestaan van de Solidariteitswinkel te Ach terveld werd een inzameling gehouden van oud gereed schap. Dit ten bate van de Derde Wereld landen. Het be treffende gereedschap kon in geleverd worden op een wa gen bij de Moespot. Vanaf zaterdagmorgen tot en met zaterdagmiddag 17.00 uur werd een grote hoeveelheid oud ge reedschap gebracht. Het betrof o.a. oude hamers, oude zagen, beitels enz. Na afloop bleek een grote hoe veelheid oud gereedschap te zijn gebracht. De organisatie was heel tevreden betreffende de mede werking van de inwoners. Door de Stichting "Gered Gereed schap" wordt de reparatie ver zorgd, alsmede de verzending naar projekten in de Derde We reld. Veel Achtervelders brachten afgelopen zaterdag overtolhg en oud gereedschap naar De Moespot. De aktie werd georganiseerd door de Solidariteitswinkel, die haar vijf-jarig bestaan vierde. De vergadering was belegd door de volgende vier afdelingen: Achterveld en 'Hamersveld'-Leus- den van de Aartsdiocesane Boeren en Tuinders Bond (A.B.T.B.), Leus den en omstreken van het Utrechts Landbouwgenootschap (U.L.G.), en Amersfoort en omstreken van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond (C.B.T.B.). DRAMA'S De heer Varenkamp begon zijn inleiding zo: 'Woordkunstenaars

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6