I -emeentegarantie gaat toch door Demeente Leusden moet truktuurplan heroverwegen' leusder hronfe esluiten meteen naar raadsleden Garantie voor woningbouw 'De Pirken, Keldergat en «Henniphoek aanleiding tot grapjes' rovincies houden vast in twee waterschappen artijen willen meer inzicht in financiën Bejaardenstichting: ollege neemt besluit over openbaarheid: Raadsleden maken bezwaar tegen namen: 'ip onderschrijven advies Provinciale Planologische Commissie: ilderland en Utrecht sturen minister brief: Collecten Kerstlied-avond in 'De Flint' Vergaderingen gemeente Maandagenda "t Claeverenblad' DINSDAG 1 DECEMBER 1987 gemeenteraad (van de redaktie) EUSDEN - Ondanks ernstige bezwaren van in eerste iantie PvdA, Leusden'85 en D66, en in een later stadium ok van GPV/SGP, verstrekt de gemeente de Bejaarden- itichting Leusden een garantie voor een lening. De meer- lerheid van de gemeenteraad besloot daar afgelopen don- Ierdag toe. eerste instantie was het Jan bs van de PvdA, die bezwaar kte tegen het voorstel. De le- die de Bejaardenstichting aan jaan, heeft volgens de stukken laken met inmiddels al aange- hte voorzieningen bij het be ienhuis en de bejaardenwo- en. Jacobs was dat uit de stuk- niet vodoende duidelijk. Hij ste meer inzicht in de financië- uatie van de Stichtmg. 'Ik vraag et voorstel terug te nemen en meer informatie te komen, An ders stemt mijn fractie tegen', zo liet hij hget college weten. Ep Oostra (D66) en Ben Stoelinga (Leusden'85) sloten zich bij de woorden aan. Wethouder Bram Vroon (CDA) vond dat wel erg ver gaan. Hij wees erop, dat het voorstel een maand geleden ook al was terug geno men, vanwege de gebrekkige in formatie. 'Nu heeft de Stichting haar huiswerk goed gedaan, en zouden we ze weer teleur moeten stellen', zei hij. Bovendien bleek hij. met het Jan Jacobs (PvdA): in financiën... oog op de m het verleden al aan de Stichting afgegeven gemeentelijke garanties, het onverstandig om de Stichtmg mogelijk in de financiële problemen te brengen. Tenslotte wees hij er ook nog op, dat de te verlenen garantie en de daarop betrekking hebbende le ning niets van doen had met de gerezen problemen tussen de Stichting en bewoners in Groen houten. VERVANGING Dat bleek niet voldoende om de bestaande kritiek weg te nemen. Ep Oostra verwoordde dat het dui delijkst met te zeggen, dat de geda ne investeringen, waarvoor nu geld .meer inzicht geleend moet worden, uit vervan gingsinvesteringen gedaan had- Harm Offereins (GPV/SCP): '...drie weken de tijd nemen...' (van de redaktie) ^EUSDEN - Het college van B&W heeft een besluit geno ten over de manier, waarop collegebesluiten voortaan an de raadsleden zullen worden meegedeeld. Dat besluit een gevolg van wat er over de beslissingen van het ollege is opgenomen in het nu geldende beleidsplan. it is de bedoeling, dat college- voortaan de dag na de adering van het college ver- a/elijk ter inzage worden ge- voor de raadsleden. Dat zal dot luren in de zogenaamde lees- sr. gel ie UITZONDERINGEN Op die regel zullen uitzonderin gen worden gemaakt. Dat zal ge beuren, 'als een collegebesluit der mate vetrouwelijk van karakter is, dat verpreiding daarvan buiten de leden van ons college niet of min der gewenst is', zo schrijven B&W. Verder worden raadsleden, als zij in commissies vragen willen stellen over collegebesluiten, geacht dit te doen op een manier, waarbij de vertrouwelijkheid in acht wordt genomen. Dat wil zeg gen, zonder op de inhoud of de strekking van het besluit in te gaan. Wat betreft inzage m stukken, die aan een besluit ten grondslag liggen, worden de gebruikelijke regels in het kader van de open baarheid van bestuur gehanteerd. OPENBAAR De beslmten van het college, die daarvoor in aanmerking komen, worden een week nadat ze voor de raadsleden ter inzage zijn gelegd, openbaar gemaakt. Ook hierbij gelden de gebruikelijke regels ten aanzien van de openbaarheid van bestuur. Verder wordt als regel gehan teerd, dat mensen of bedrijven, die bij een besluit van het college be trokken zijn, op de hoogte worden gesteld voordat het betreffende besluit openbaar wordt gemaakt. BESCHIKKING De zogenaamde beschikkingen, een andere vorm van gemeentelij ke besluitvorming, worden voor taan ook gepubliceerd. Het gaat daarbij om bijvoorbeeld bouwver gunningen, of vergunningen in het kader van de Algemene Politiever ordening. 'Zowel voor degenen aan wie de vergunning is verleend, als voor derden-belanghebbenden is het uit een oogpunt van rechtsze kerheid van belang, dat verleende vergunningen worden bekend ge maakt', zo schrijft het college. Voortaan zal daartoe wekelijks m twee plaatselijk verschijnende kranten worden geadverteerd. den moeten worden 'Waarom zoiets de liquiditeitspositie van de Stichtmg zou moeten raken, dat is wat ik weten wil', aldus Oostra. Daarop volgde een korte schor sing, waann het college zich be- raadde op het voorstel. Het resul- taat was, dat het gehandhaafd bleef. Naast de drie partijen, die al hadden aangekondigd tegen te zullen stemmen, bleek die gang van zaken voor Harm Offereins (GPV/SGP) ook reden om tegen te stemmen. 'Ik betreur het, dat u met drie weken de tijd neemt om de gevraagde informatie te verschaf fen. Daarom ben ik ook tegen het voorstel', aldus Offereins LEUSDEN - In de maand december worden de volgende openbare commissie- en werkgroepverga deringen gehouden: - Dinsdag 1: Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening; - Donderdag 3: Algemene Be stuurszaken; - Maandag 7: Welzijn en Onder wijs; - Dinsdag 8. Financieel Beleid en Beheer; - Woensdag 9: Economische Za ken en Werkgelegenheid; - Woensdag 16: Overlegcommis sie Verkeer; - Dmsdag 22: Planadviesgroep. De voltallige gemeenteraad ver gadert op donderdag 17 decem ber. Alle genoemde vergaderin gen worden gehouden in het ge meentehuis, 't Erf 1, en beginnen om 20.00 uur. De agenda en de bijbehorende stukken liggen vanaf vijf dagen voor een vergadering ter inzage bij bureau Voorlichting in het ge meentehuis, en m Openbare Bi bliotheek 'Nieuw Langenbeek', Ha- mersveldseweg 77. Bureau Voor lichting is telefonisch bereikbaar via nummer 033 - 941247, toestel 116. Het verslag van een vergadering wordt ook op de genoemde plaat sen ter inzage gelegd, in de week volgend op die waarin de bijeen komst is gehouden. vervolg van pagina 1 fractie is wel mede bezorgd over de verkeersveiligheid ter plaatse. Veel zal dan ook afhangen van het gedrag van de bezoekers', zei zij. 'De algehele overlast moet niet worden afgeschoven op de mu ziekschool', merkte zij verder op. Daarbij wees zij erop, dat de raad veel aandacht aan het voorstel had gegeven. Reden waarom ook haar fractie voor zou stemmen: de afwe ging die tot het voorstel leidde vond zij verantwoord. MEDEGEBRUIK 'Ons grooste bezwaar betreffende het mede-gebruik van de grote zaal is weggenomen. Het college zal dat kunnen controleren. Ik hoop dan ook, dat het college van die bevoegdheid gebruik zal willen maken', liet Joop Kool namens Ep Oostra (D66): '...cumulatie over last...' Lily van Amerom (WD): '...ver- wachtmgen gewekt...' Leusden'85 weten. Hij zei, eraan te twijfelen of eventuele akoestische voorzieningen wel uit de post 'on voorzien' betaald zouden kunnen worden, zoals het Stichtingsbestuur dat meent. 'Maar in het belang van het muziek-onderwijs stemmen ook wij voor het voorstel', zei Kool. COMMISSIE Wethouder Evelien Blom (CDA) bedankte daarop de raad voor de instemming met het voorstel. Ook zij benadrukte nog een keer, dat de bezwaren tegen het plan goed wa ren over- en afgewogen. Voor wat betreft de verkeersproblemen kondigde zij tenslotte aan, dat ver keersmaatregelen bij de school binnenkort besproken zullen wor den in de Verkeerscommissie. Daarop nam de gemeenteraad het voorstel unaniem aan. (van de redaktie) EUSDEN - Waar een ge- eaiheenteraad zich het loofd al niet over kan bre ien. Of, liever, waar som- lige raadsleden dat al iet over blijken te doen. Zo bleken afgelopen don derdag de namen die op een reservelijst staan voor naamgeving van we gen in 't Ruige Veld menig raadslid minimaal zwaar op de maag te liggen. Om te beginnen bleek de naam 'De Pirken' volgens Jan Wagenaar (WD) maar aanlei ding te geven tot nare grapjes. De voormalige wethouder bracht tenminste naar voren, dat hij graag zag dat de betref fende naam niet aan een straat zou worden gegeven. Wat nu juist wel de bedoeling was. Waar die woordgrapjes dan op zouden slaan, daar wilde de liberaal niet nader op ingaan. 'Maar je kunt er wel iets anders van maken', waarschuwde Wagenaar. Zodat pas na de raadsvergadering in de wan delgangen het gezegde 'a dirty mind is a joy for ever' opdook. De naam 'Keldergat' bleek voor oud-wethouder Gijs van Woudenberg (CDA) haast on overkomelijk. Het leek hem 'niet zo leuk' om aan een straat met die naam te wonen. En, tenslotte, bleek ook Ine ke Jansen (PvdA) bezwaar te gen een naam te hebben. Het ging daarbij om 'Henniphoek'. Dat kon, aldus Ineke, wel eens aanleiding vormen tot 'gele genheid geven.' Een term, ove rigens, die in het normele le ven nauwelijks verband houdt met enig geestverruimend middel. Wethouder Bram Vroon (CDA) maakte in elk geval aan de laatste suggestie kordaat een einde. Hij wees op de his torische herkomst van de na men, die allemaal voormalige veldnamen vanuit Leusden en omgeving zijn. 'En ik hoop toch wel, dat er no zoveel historisch besef is dat als men 'Henniphoek' noemt, men niet alleen denkt aan de twintigste eeuw', aldus Vroon. De naam 'De Pirken' zal ove rigens straks toch een naam bord in 't Ruige Veld sieren. Want ook m de raad bleef het bij verbaal geweld: niemand stemde echt tegen... (van de redaktie) LEUSDEN - De gemeenteraad is donderdag unaniem ak koord gegaan met het ver strekken van een gemeente garantie voor de Woning stichting Leusden. De lening bedraagt vier miljoen gulden en is bestemd voor de bouw van 38 premiehuurwoningen. De Woningstichting leent de vier miljoen gulden van de Nationale Nederlanden Levensverzekering Maatschappij N V. m Rotterdam. De lening heeft een koers van hon derd procent, een looptijd van twintig jaar en de rente bedraagt acht procent. De Woningstichting bouwt de woningen met steun van het Rijk, op grond van de Beschikking gel delijke steun huurwoningen 1975. Voor de financiering van de bouw bleek echter geen Rijkslening bescfhikbaar te kunnen worden gesteld. Reden, waarom de Wo ningstichting zich tot de kapitaal markt moest wenden. Overigens zouden eventuele verliezen van de gemeente bij de garantie voor rekening van het Rijk komen, op basis van de daarvoor geldende regels. LEUSDEN - De agenda van de maand december van boerdenj "t Claeverenblad', De Brink 16, ziet er als volgt uit: - Donderdag 17 om 20.15 uur: Pianorecital door Roel Praas. Op het programma staan werken van Scarlatti, Rachmanohoff en Chopin. De toegangsprijs bedraagt 12,50. - Zaterdag 26 om 14.00 uur: Ope ning van een expostie van duiven tillen uit Frankrijk. Deze tentoon stelling is er tot 4 januari te bezichti gen. De openingstijden zijn: zater dag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. De toegang is vrij. (Van de redaktie) IUSDEN - Gedeputeerde Staten (GS) van de provincie recht zijn het eens met het advies van de Provinciale urologische Commissie (PPC) over het struktuurplan de gemeente Leusden. Ook het provinciale college idt dus, dat dit plan moet worden heroverwogen. Het usdense college van Burgemeester en Wethouders is rvan al schriftelijk op de hoogte gebracht. struktuurplan is bedoeld de ruimtelijke ontwikkeling gemeente na de afronding et bestemmingsplan 'Leus- entrum tweede fase'. Het eslaat de penode 1985 - 1995. .C. bekeek het blijkens het tegen de achtergrond van het onlangs vastgestelde Streek plan Utrecht. Hierover werd al uit voerig bericht in de Leusder Krant van 20 oktober 1987. CONCLUSIE In de brief wordt de conclusie herhaald, die ook de PPC trok. GS vindt dat Leusden bij de planning van woningbouw en ontwikkeling van bedrijfterreinen, te weinig re kening houdt met de ontwikkelin gen m de buurgemeente en groei stad Amersfoort. Het Utrechtse college merkt in het schrijven op, dat het streekplan geen woningbouw toelaat in de ge bieden Langesteeg en 't Vliet. De ruimte die Leusden nu nog heeft om huizen te bouwen, moet volgens GS 'zorgvuldig gefaseerd' worden benut. Verder wordt benadrukt, dat het aantal huizen per hectare hoger moet zijn dan de gemeente nu van plan is. Hoewel een struktuurplan geen goedkeuring van de provincie no dig heeft, en Leusden de opmer kingen van de provinciebestuur ders dus terzijde kan leggen, wordt duidelijk gemaakt, dat de brief niet vrijblijvend is. Alle planologisch plannen die de gemeente in de toekomst aan de provincie voor legt, zullen namelijk worden ge toetst aan het Streekplan Utrecht. BEDRIJVENTERREIN GS maken m het schrijven ook opmerkingen over het bedrijven terrein 'De Horst'. Volgens hen moet er een open zone blijven tus sen dit gebied en de Rijksweg A28, onder meer m verband met een hoofdgasleiding die er ligt. uto- aar- aro het hter dan r de lens dat hij ken >k m ver tot B. is aan DEN/UTRECHT - Gedeputeerde Staten van Gelderland recht dringen er bij minister Smit-Kroes van Verkeer en rstaat op aan, toch Koninklijke goedkeuring te bevorde- oor de oprichting van twee waterschappen in het Vallei- mgebied. Met dit verzoek hebben de twee colleges zich lelijk tot de minister gewend. oktober had de minister in g sprek met de commissaris sen van de Koningin en de betrok ken gedeputeerden laten weten slechts plaats te zien voor één wa terschap. Gelderland en Utrecht zijn echter van mening, dat onder de gegeven omstandigheden de oprichting van twee waterschap pen de voorkeur verdient Ook waterstaatkundig is de tweedeling een verantwoorde zaak, aldus de colleges in hun gezamenlijke brief. Met het onthouden van goedkeu ring aan de instelling van twee wa terschappen, worden de be staande waterschappen ernstig gedupeerd. Zo worden op dit mo ment enkele projecten uitgevoerd ten behoeve van de nieuwe water schappen, waarmee een bedrag van ten minste 2.000.000,- is ge moeid. Ook voor de ruilverkave ling Eemland kan de onthouding van goedkeuring verregaande consequenties hebben. AANTASTING De colleges zijn verder van me- Verder vindt het Utrechtse colle ge, dat dit terrein in fasen moet worden aangelegd. De ontwikke ling ervan zou moeten afhangen van wat er m Amersfoort gebeurt 'De Horst' moet volgens GS in ieder geval niet worden volgebouwd, voordat de aansluiting op de ge noemde autoweg klaar is. LEUSDEN - Voor de komende maanden december en januari heeft het Leusdense college van burgemeester en wethouders geen vergunning verleend voor het hou den van collecten. De eerste col lecte van 1988 wordt m februari gehouden. ning dat de minister ten onrechte de bevoegdheden van provin ciale staten aantast. Daar komt bij, dat de weigering niet de instelling van één waterschap tot gevolg heeft. Het betekent gewoon, dat de situatie van 9 beheerders - 8 waterschappen en de provincie Utrecht - blijft bestaan. Mocht de minister alsnog akkoord gaan met de twee waterschappen, dan zijn de provincies bereid om binnen vijf jaar een onderzoek te laten starten. Afhankelijk van de resultaten hiervan kan dan beslo ten worden tot oprichting van één waterschap. AMERSFOORT - Zaterdag 12 december wordt in Cul tureel Centrum ,,De Flint", Coninckstraat 60, de tradi tionele Amersfoortse Kerstlied-avond gehouden. Ie dereen is dan welkom om samen kerstmuziek te zin gen en te spelen. Zo ontstaat een "gemengd koor en orkest" van tegen de duizend kinderen en volwasse nen; een voor Nederland unieke gebeurtenis die uit het hele land deelnemers trekt. Voor veel gezinnen in de regio luidt de Kerstlied-avond jaarlijks het begin van de adventstijd in. De bladmuziek voor de Kerstlied avond is nu reeds voor 2,50 be schikbaar Zo kunnen de liederen ruim van tevoren worden ingestu deerd. Het programma omvat ge deeltelijk bekende, maar ook on bekende liederen. De muziek is redelijk eenvoudig en ook ge schikt voor kinderen. De Kerstlied-avond opent steevast met "Nu zij wellekome". Daarbij wordt dan een overzicht verkre gen van de aanwezige instrumen ten. De organiserende Vereniging „Het Nederlandse Lied" fungeert met haar koorleden en instrumen ten bij wijze van spreken als "gangmaker". De avond staat on der leiding van de muziekpeda goog Henk Waardenburg en wordt dit jaar voor de tweeën veertigste maal georganiseerd. Het programma begint om 19.30 uur. Bespelers van een instrument worden verzocht iets vroeger aan wezig te zijn en een muzieklesse- naar mee te nemen. Bladmuziek en toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de Amers foortse VVV, de Amersfoortse Culturele Raad (ACR) in „De Zon nehof en Muziekhandel Willem- sen, en vanaf 7 december bij de kassa van „De Flint". De toegangs prijs bedraagt 3,50 voor volwas senen, en 2,50 voor kinderen, 65-plussers en houders van een CJP-pas. De jaarlijkse kersthed-avond in 'De Flint' wordt dit jaar gehouden op zaterdag 12 december. Hier een opname van een dergelijke avond in december vorig jaar.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7