Neem nou Londen en Berlijn 1 Stadsagenda's leusder krant? ezers-service^ Operatie Rode Storm Naslagwerken over tekenen en schilderen Bloterikken op het witte doek Het raadsel van Edgar Allan Poe Steven Spielberg en zijn films Den Haag, Amsterdam en Rotterdam op zak: Thriller Tom Clancy bijna documentair: In de serie 'Neem nou...' - reis gidsen van uitgeverij Bruna verschenen twee nieuwe de len: Londen en Berlijn. Op deze plaats schreef ik al eer der, dat deze reisgidsen-reeks van Bruna in het algemeen van een uitstekende kwaliteit zijn. Handig formaat en een grote hoeveelheid praktische informatie. 'Neem nou Lon den', geschreven door Peter Brusse behoort eveneens tot deze categorie. In deze elfde, geheel herziene druk, weet Brusse (jarenlang correspon dent in Engeland voor onder meer het NOS-journaal) op geanimeerde wijze de Lon- den-bezoeker wegwijs te ma ken in deze metropool. Met medewerking van Tine van Houts, die na het vertrek van Brusse uit Londen alle veran deringen in de stad nauwkeu rig ten behoeve van de nieu we druk bijhield. 'Neem nou Londen' is een com plete gids. Je kunt het zo gek niet bedenken of het staat er wel m en wie aangewezen is op het open baar vervoer m deze uitgestrekte stad (en dat zijn de meesten) knjgt uitvoerige informatie over de mo gelijkheden, inclusief plattegrond van de underground, de metro. De gids voorziet in een platte- grondje waarop de meest bekende musea staan aangegeven en ach terin een kaart van het centrum van de stad. De gids sluit de hoofdstuk ken met specifiek gerichte infor matie (overnachten, eten, drinken, shopping, musea, uitgaan e.d.) af met een hoofdstuk vol verschillen de wandelingen door Londen. Ho tels en restaurants worden keung in prijsklasse verdeeld, zodat je niet al ta vaak voor verrassingen komt te staan. Het onontbeerlijke register ontbreekt niet. 'Neem nou Londen' is een aan stekelijke gids, die je ook thuis in je gemakkelijk stoel met heel veel plezier leest. Geschreven in een vlotte, soms een tikkeltje ironische stijl, gelardeerd met humor. Want wat moet je nou met een aanbeve ling voor een restaurantdat altijd vol is' Een prima gids om kado te doen voor f.22.90. (ISBN nr. 90 229 7737 4). Berlijn Berlijn is een reis waard, zeggen de folders en wie de stad eenmaal heeft bezocht zal dat gnf beamen. 'Neem nou Berlijn' van Koen Corver vertelt in grote lijnen waarom dat zo is. Berlijn is -iedereen weet dat een gespleten stad. Eigenlijk één groot oorlogsmonument. Oost en west grenzen hier aan elkaar en ook al zorgt de Muur voor een enorme scheiding, als toerist heb je daar niet zo heel veel last van. Hooguit wat extra oponthoud bij de doorgangen van west naar oost en omgekeerd. Toch komt men er niet zo snel toe om een bezoek aan de voormalige hoofdstad van het Duit se rijk te brengen. De weg er naar toe gaat grotendeels over Oost- Duits grondgebied en het opont houd aan de landsgrenzen is meestal niet plezierig en soms zelfs langdurig. Wie dat met wil ervaren, kan het vliegtuig nemen. Ook de trein is redelijk comfortabel en het oponthoud op de grens-stations valt veelal mee, ook al is het op zich een zij het wat benauwende) erva ring om de zwaargewapende Oost- duitse Vopo's uiterst nauwgezet bezig te zien met herdershonden en spiegels om te voorkomen dat er ook maar iemand illegaal naar binnen komt of er uit gaat. Voor hen is het nog steeds een soort oorlog... Eenmaal in Berlijn is een goede gids onontbeerlijk. Met 'Neem nou Berlijn' in de hand kun je behoorlijk uit de voeten, ook al heb ik toch wel enkele belangrijke bezwaren te gen deze gids, die in de voortreffe lijke 'Neem nou'-reeks van Bruna een tikkeltje uit de toon valt. De stijl van Corver is mterst sober, zonder eruge franje. De verstrekte infor matie lijkt daardoor soms recht streeks uit brochures overgeno men te zijn en beperkt zich tot het hoogst noodzakelijke. In tegen stelling tot de Londen-gids met z'n 250 pagina's, komt 'Neem nou Ber lijn' met verder dan 155, overigens redelijk verdeeld over Oost en West. Het winkelen in West-Berhjn om vat twee pagina's en hetzelfde geldt voor het eten en de over nachtingsmogelijkheden. Geen sfeerbeschrijvingen, geen duidelij ke prijsbepalingen. Geen verhalen over de trefpun ten van de Berliners, zoals het na de oorlog weer opnieuw befaamd ge worden café Kranzler bijna aan de voet van de Kaiser Wilhelm/Ge- dachtniskirche aan de Kurfursten- damm. Vroeger een befaamd café in Oost-Berlijn, nu m West, waar de vergane glorie van voor de Twee de Wereldoorlog door sommige bezoekers nog krampachtig in ere wordt gehouden. Waar je, zit tend op het ruime terras genietend van een Berliner Weisze, in de zo mer heel Berlijn aan je voorbij ziet wandelen en het drukke verkeer tot diep in de nacht aan je voorbij raast in een onafgebroken, rustelo ze stroom. Niets over het toch wel uitgebreide nachtelijke uitgaansle ven van Berlijn, dat als elke grote metropool voor iedereen wel wat te bieden heeft. Weinig of niets over de onheimhche sfeer die je aantreft in de wijken langs de Muur, met die talrijke individuele graf-monumentjes ter herinnering aan de gevluchte en door de Oost- duitse grenswachten neergescho ten Oost-Berlijners zoals aan de Bernauerstrasze. En wie voor het eerst in Berlijn komt, zal zeker één van die uitkijk posten langs de Muur, zoals bij de Potsdamerplatz willen beklimmen en het pijnlijke van de uitzichtsloze Muur willen ervaren, nauwlettend begluurd door Vopo's in hun beton nen wachttorens. Die sfeerbe schrijvingen ontbreken in deze gids, terwijl het toch wezenlijke kenmerken van de stad zijn. Een ernstig gemis is ook het ont breken van de behandeling van het openbaar vervoer in de stad. Wei nig of mets over de U-bahn (metro), niets over de S-bahn of wat daar van nog over is), laat staan over de bussen. Zoiets wreekt zich. Want wie bij voorbeeld een bezoek wil brengen aan het Museum Dahlem, beseft niet, dat dit museum m een buiten wijk van de stad ligt, per voet nau welijks binnen een redelijke tijd te bereiken. Met de U-bahn is dat echter binnen een half uur te reali- door Bert Vos seren en het zou maar een kleine moeite geweest zijn om dat even aan te geven. De uitgebreide, in onderwerpen verdeeld, mdex is best handig, maar de daaraan gekoppelde in formatie is veel te summier om echt op weg te worden geholpen. Kortom: alle goede bedoelingen ten spijt, het 850 jaar oude Berlijn had toch een betere gids verdiend. Niettemin is 'Neem nou Berlijn', compleet met overzichtskaart en een kaart van het centrum, on danks de beperkmgen bruikbaar genoeg om als gids te dienen in deze gescheurde stad. Wel een goede plattegrond kopen en op eén van de U-bahn-stations een overzicht van het openbaar ver voer halen! In één van de talrijke kiosken is ook wel een weekagen da van de stad verkrijgbaar, waarin u verder alles kunt vinden, wat in deze gids jammer genoeg ont breekt. Want Berlijn is echt een reis waard. (ISBN 90 229 7738 2 - pnjs f.24.90). Eveneens bij Bruna in Utrecht verschijnt al enkele jaren een reeks zakagenda's, waarin naast de gebruikelijke zaken voor een agenda, alle mogelij ke informatie over de desbe treffende stad is opgenomen. In deze reeks zijn onder meer de steden Den Haag, Amster dam en Rotterdam opgeno men. De informatie is zeer uitgebreid voor een agenda. Naast allerlei nuttig adres- senmateriaal van algemene aard gemeentelijke over heid, nutsbedrijven, bewo ners-organisaties, onderwijs instellingen, sportaccommo- Op het eerste gezicht doet het boek van Sam Frank, „Sex in de film" denken aan een wat ordinair kijkboek vol effectbejag. De illustraties hebben de overhand en daarmee de blote borsten van al dan niet gerenommeerde actrices zoals ze in een film te zien zijn geweest. Hoewel die eerste indruk niet helemaal is weggenomen, is „Sex in de film" toch ook een aardige poging om de ontwikkeling met betrekking tot de erotiek in de film op een rij te zetten. Wat vroeger absoluut niet kon, blijkt nu normaal, zeg maar stan daard, te zijn geworden. Waar we vroeger met een rood hoofd in een achteraf-bioscoop naar keken, wordt nu op TV getoond zonder dat daar ook maar iemand „schande" van spreekt. Nou ja, bijna niemand, want zedepredikers sterven zelden uit. Is de wereld er door die sexuele openheid beter op geworden Veel mensen leven wellicht een stuk mmder verkrampt en in ieder geval zijn heel wat taboe's doorbro ken, wat ook psychiaters op dat terrein minder werk zal hebben bezorgd. Maar alles is betrekke lijk, zo ook „Sex in de film". Want wat we in het algemeen te zien krijgen is wél gebaseerd op Ame rikaanse normen en die stemmen vaak met overeen met wat wij, Eu ropeanen, als norm stellen. De in de jaren zestig begonnen „bevrijding" van de sexuele taboe's werkten door m de films, maar niettemin is tot op de dag van van daag de hypocrisie vooral in Ame rikaanse films niet verdwenen. Terwijl het geweld in steeds grote re mate zonder enige problemen domineert in tal van films, is het vertonen van sex aan nogal komi sche maatstaven gebonden. Alsof liefde, sex, veel schadelijker is dan geweld... Merkwaardig genoeg is het vrouwelijk naakt geen enkel punt meer. Maar wie kan zich herinne ren op een pornofilm na) ooit een mannelijke acteur kompleet met geslachtsdeel op het witte doek te hebben gezien. Zoiets kan eigenlijk nog steeds niet echt en het is vaak vermakelijk om te zien hoe filmma kers hun uiterste best doen om hun mannelijke spelers in een bedscè ne zo kuis mogelijk over te laten komen. Als de vrouw al lang uit haar kleren is, zien we de man nog steeds in volle bepakking rond huppelen. En de „daad" zelf zien we dan ook vaak in beeld gebracht, terwijl de man nauwelijks de moeite heeft gedaan zijn gulp open te doen... Europese filmmakers doen daar wat minder spastisch over, zijn veel opener en daarbij ook minder recht-toe-recht-aan dan hun Ame rikaanse collega's, die nogal moei te hebben met het begrip „subtiel". „Sex in de film" zet ook die hypo crisie te kijk, maar het zijn toch vooral de illustraties die het werk doen... (Uitgeverij Loeb/Amster dam, A.W.Bruna/Aartselaar, ISBN nr. 90 6213 697 4). daties e.d.) bieden deze agen da's ook specifiek gerichte in formatie met betrekking tot het winkelen, adressen van (in categorieën verdeeld) res taurants, café's van allerlei aard al dan niet met een ter ras, nachtclubs, discotheken en dancings, musea en gale rieën, parkeergarages, open baar vervoer, golf- en bow lingbanen, zwembaden, cam pings etc etc. Teveel eigen lijk om allemaal op te noemen. Heel aardig is ook de afstand stabel voor plaatsen binnen de stad. Wie regelmatig in de stad komt of er woont, heeft heel wat gemak van zo'n in formatieve agenda met een schat aan wetenswaardighe den, adressen en telefoon nummers, gerangschikt naar postcode. De moeite van het aanschaffen zeker waard! (Prijs f.18.50). a „Aan het leven van Edgar Al lan Poe zijn veel legenden verbonden", schrijft K.Schu- man in zijn inleiding tot „Ed gar Allan Poe Compleet", dat kortgeleden bij uitgeverij Loeb in gebonden uitgave verscheen. Ik ben bang dat uitgever Peter Loeb inmid dels ook een steentje heeft bij gedragen aan die legende vorming. In 1982 bracht Loeb voor het eerst de gebonden bundel „Alle verhalen van Edgar Allan Poe" uit. Op de achterflap van dat boek lees ik, dat Poe 66 verhalen schreef, die allemaal in deze bundel zijn opgenomen. Tot zover geen opmerkingen. Er staan inderdaad 66 verhalen in deze omvangrijke zeer boeiende verzameling en het ontbreekt mij aan kennis om vast te stellen of Loeb niet één of ander minder ge slaagd verhaaltje van Poe heeft la ten liggen. De legende wordt gevormd do>r de nieuwe uitgave van Loeb, ie Compleet-verzameling zullen w« maar zeggen. Op de achterflap vai dat boek lees ik tot mijn verbazing dat alle 75 verhalen zijn opgeno men plus de roman „Arthur Gordor Pym". Knappe rekenkundigen daai in Amsterdam aan de Willems parkweg. Want wat blijkt Op drie nieuwe verhalen en de genoemde roman na, staan exact dezelfde korte verhalen in de „Compleet" bundel als in de 1982-uitgave. Een eenvoudig rekensommetje leert ons dus, dat er nu 69 verhaler in dit boek staan plus een roman. Il< neem aan, dat tijdens het drukker var „Edgar Allan Poe Compleet' die ontbrekende zes verhalen op nysterieuse wijze van de pagina's zjn gevaagd en wellicht over en kele jaren op spookachtige wijze jullen opduiken in een uitgave var Loeb: „Edgar Allan Poe nog com pleter"... Niettemin kan ik u -net als de vonge keer- deze bundel uiteraard van harte aanbevelen als u de vori ge nog niet in uw bezit hobt. Maar het blijft een bijzonder raadsel.., (ISBN nr 90 6213 675 3, prijs gebon den f.39,50) Eén van de meest opzienbarende bestsellers van 1985 was Tom Clancy's „De jacht op de Red October", door president Reagan geprezen als „het perfekte marineverhaal". Clancy, lie zich tot dat moment hoofdzakelijk bezig had gehouden mef het verze keringsvak en wiens enige literaire prestatie een artikel over MX-raketten was, schreef met De jacht op de Red October" een thriller van formaat, waarin hij bewees uitstekend op de hoogte te zijn met de opbouw en werkwijze van de Amerikaan se marine en ook het nodige wist over strategie en defensie technologie. Maar ook de Russische kant van de medaille wist hij beeldend te schetsen. Dit jaar verscheen de tweede thriller van Clancy: „Operatie Rode Storm", waarin de derde wereld oorlog uitbreekt nadat in de Sowjet Unie nationalistische activisten daartoe de aanzet hadden gegeven door het plegen van een omvang rijke aanslag op één van de groot ste olie-installaties van het land. Dat Tom Clancy een fanatiek verzamelaar is van oorlogsdoku- mentatie en van oorlogsromans en in de loop der jaren een indruk wekkende verzameling heeft op gebouwd, is duidelijk merkbaar. In „Operatie Rode Storm" behandelt Clancy de derde wereldoorlog op de conventionele manier, dat wil zeggen dat de beide supermachten er nog met toe zijn gekomen om over te gaan op de allesvernieti gende kracht van nucleaire raket ten. Hoewel Clancy op een bewon- dersnwaaidige wijze dit oorlogs spel beschrijft het boek is een afgeleide van één van de vele War games die per computer op militai re instituten worden gespeeld), be hoort het boek niet echt tot de cate gorie „thrillers". Teruggebracht tot de essentie is „Operatie Rode Storm" niet meer en niet minder dan een conventionele oorlogsro man, waarbij de technieken uit de tweede wereldoorlog zijn vervan gen door de geavanceerde tech nieken van vandaag. Uit dat oog punt bekeken zal het boek beslist belangstelling hebben getrokken van militaire specialisten, juist om dat ze het oorlogs-spel, dat ze wel licht zelf zo vaak hebben gespeeld, nu eens als een onderhoudende roman knjgen voorgeschoteld. In Operatie Rode Storm" zijn alle elementen van een gemiddel de oorlogsroman terug te vinden: moed, lafheid, doorzettingsvermo gen, heroiek, vaderlandsliefde, twijfel, angst en fanatisme. In een bijna dokumentaire stijl beschrijft Clancy elke fase van de oorlog, zowel op het oostelijk als op het westelijk front. En dat is angstaan jagend dicht bij eigen land- Op een tamelijk realistische wij ze krijgt de lezer een beeld van wat er zou kunnen gebeuren als de grootmachten besluiten een con ventionele oorlog te gaan voeren met op de achtergrond de aanwezig blijvende nucleaire ging. Thriller, oorlogsroman, dol mentaire. Een Wargame-model fictie. „Operatie Rode Storm" is zenswaar dig door de realistiscl beschrijving van een derde wi reldoorlog, die als een nationalis sche wanhoopsdaad begon en u groeide tot een wereldconflic waarbij uiteindelijk het gezont verstand het wint van het fanatisi van een enkeling. Fantasie werkelijkheid We mogen hop< dat dit oorlogs-spel nooit in werkelijkheid zal worden getoet! („Operatie Rode Storm", dol Tom Clancy. Uitgave: Bruna Utrecht, prijs f.27,50. ISBN nr.90 21 7728 5). De beeldende kunst beleeft een grote bloeiperiode in amateur kringen. Tal van hobby-cursussen voorzien m de behoefte om de ver schillende technieken van de beel dende kunst onder de knie te krij gen. Natuurlijk, je wordt niet zo maar een kunstenaar, die met z'n scheppend vermogen zijn omge ving versteld doet staan met mees terwerken. De meeste beroeps kunstenaars hebben als land al ge weten, dat ze ooit scheppend en beeldend hun leven zouden vullen. De meeste mensen hebben dat gevoel duidelijk minder en zijn te vreden als ze met met al teveel moeie een eenvoudig stilleven in aquar el op papier kunnen zetten of er m slagen van een homp (naar hun gevoel weerbarstig) klei een redelijk gelijkende vaas te maken. De Amerikaanse filmmaker producer, regisseur, scenario schrijver) Steven Spielberg werd op 18 december 1947 geboren en viert eind dit jaar dus zijn veertigste verjaardag. Er zullen weinig filmmakers zijn die op him veertigste zo'n grote rij successen op z'n naam heeft gebracht dan Spielberg en over wie zoveel is geschreven in boeken en tijdschriften. Niet iedereen zal zijn naam ken nen, maar de titels van zijn meest succesvolle films kent vrijwel ie dereen: ,Jaws", „Close encounters of the Third Kind", „1941", „Raiders of the Lost Ark", „Indiana Jones and the tempel of Doom", ,,ET"en „The Color Purple". En dan hebben we het nog niet eens over de films, waaraan Spielberg op de één of andere manier zijn naam verbond: Back tot the Future", „Gremlins" en „Poltergeist", die óók uiterst succesvol waren. Samen met George Lucas (waar hij regelmatig mee samenwerkte) behoort Steven Spielberg tot de meuwe generatie publieks-filmma- kers, die een uitstekende kijk heb ben op wat het publiek wil en dat ook met veel vakmanschap en flair om weten te zetten in aantrekkelij ke, spannende films die aan die behoefte van het publiek meet dan tegemoet komen. Spielberg's stijl van filmen is die van een verteller, die zonder om wegen zijn verhaal vertelt, gevat in een strakke montage en uitgekien de montage-punten. Het vaak ster ke, fantasierijke verhaal krijgt een extra dimensie door gebruik van veel aktie, m beeld gebracht met gebruik van alle mogelijke came ra-hoeken, gekoppeld aan perfekt aansluitende muziek. Spielberg is voortdurend bezig zijn eigen jongens-fantasieén in beelden om te zetten. De avontu- ren-verhalen waar hij vroeger zo van genoot, krijgen gestalte in de held Indiana Jones en zijn belang stelling voor science fiction wordt perfekt m beeld gebracht in films als „Close encounters of the third kind" en „E.T." Die laatste film laat tevens een andere element van Spielberg's talenten zien: het ver mogen om bijzonder spannende films te maken, die kinderen aan spreken zonder dat volwassenen afhaken. Donald R. Mott en Cheryl McAl lister Saunders hebben het leven en werken van Steven Spielberg tot heden op de voet gevolgd en schreven daarover een boek: „Ste ven Spielberg en zijn films". Ver schillende van zijn films worden geanalyseerd en de werkwijze van Spielberg krijgt alle aandacht. Wie is geïnteresseerd in de re gisseur Steven Spielberg moet be slist niet verzuimen dit boek aan het schaffen. Het geeft de lezer tevens een kijk op de mens Spielberg, zijn achtergronden en zijn beweegre denen. Compleet met bibliografie, filmografie en de credits van alle Spielberg-films. (Uitgave Loeb/Amsterdam, paper back, met foto's, prijs f.25.-, ISBN nr.90 6756 424 9). Maar de behoefte is er. Gegroeid met de vrije tijd, die veel mensen kregen, hetzij door een gedwon gen werkloosheid of de veelbe sproken arbeidsduur-verkorting. Vnj gekomen tijd, die nu op een andere manier wordt gevuld. Jaren geleden waren de winkels, die tekenpapier, inkt, verf, pense len en schilderslinnen verkochten dun gezaaid. Hun assortiment was beperkt. Wie nu op zoek gaat naar een dergelijke winkel, zal die in de meeste provinciesteden aan kun nen treffen, met een assortiment die verbazingwekkend groot is. Toen ik jaren geleden begon met schilderen, moest ik stad en land afzoeken naar goede handboeken, die me voldoende wegwijs konden maken in de toch wel fascinerende wereld van papier en tekenpen, van penseel en linnen. Er was ei- I genlijk maar één soort verf en dat was oüeverf, van één merk. Na tuurlijk had je ook waterverf, maar pas de laatste jaren vind je in de gespecialiseerde winkels een keur aan soorten, kwaliteiten en merken van olieverf, waterverf, gouache en j acryl. Penselen in alle denkbare maten en kwaliteiten, inkten en verven in kleurvanaties waar je vroeger al leen maar van droomde en met veel moeite zelf probeerde te men gen. De weegschaal is een beetje naar de andere kant doorgeslagen, want de volslagen leek, die ook wel eens een „doekje" wil maken of een aquarelletje, verdwaalt al snel in het kleuren-labyrinth, loopt wen- zeloos langs de schappen met tientallen potten verf van verschil lende merken en kijkt de ogen uit als hij om een stukje tekenpapier vraagt en mag kiezen uit tien of meerdere kwaliteiten en diktes. Met de handboeken en naslag werken is het al net zo. Er is een enorme keus op allerlei terreinen van de beeldende kunst En hoe wel de meeste boeken zijn toege sneden op de oprechte amateur, treft men zo nu en dan handboeken aan, die verder gaan dan de grond beginselen en zich al snel bewegen op het niveau van de beroepskun stenaar. Zo'n handboek verscheen kortgeleden bij uitgeverij Cante- cleer, geschreven door Bnan Brag- nall: „Het complete handboek te kenen en schilderen". Ruim 330 pagina's dik, groot for maat, stevig gebonden. Met een inhoud, die zeer gedegen is en zich weliswaar ook richt op de begin nende en gevorderde amateur, maar het niet laat bij een uitleg van de grondbeginselen ^alleen. In to taal worden dertien texen- en schil dertechnieken uitgelegd. En dat gebeurt zeer uitgebreid. Bragnall doceerde jaren achtereer in En geland en Nederland en is nu als cartoonist en tekenaar werkzaam in München. Het doceren zit hem 1 duidelijk in het bloed, want de wij ze waarop hij de lezer wegwijs maakt in de wereld van schilderen en tekenen is fascinerend en bij zonder helder van toon. „Het com plete handboek tekenen en schil deren" is inderdaad zeer compleet. De schrijver beperkt zich niet tot een uitleg van hoe je de verschil lende technieken kunt gebruiken, maar gaat een behoorlijke stap ver der en doceert materialen-kennis op een wijze, die je op sommige kunstacademie's de laatste jareri node mist. En uiteraard is er een hoofdstuk gewijd aan de onont beerlijke kleurenleer, terwijl aan het slot van het boek de afwerking, het bewaren van de kunstwerken wordt behandeld het maken van passe-partouts en het inlijsten). Erg aardig en ook leerzaam is aan het slot van elk hoofdstuk de afdeling „Galerie" waarin voor beelden van bekende en minder bekende kunstenaars worden ge toond, die met de m het desbetref fende hoofdstuk behandelde tech niek hebben gewerkt. Aangevuld met een verKiarende woordenlijst en een goed register is dit hand boek tekenen en schilderen inder daad compleet. (Uitgave Cantecleer/De Bilt, ge bonden groot formaat, rijk geïllu streerd, 335 pagina's, prijs f.39,50.- na 31 januari 1988 f.49,50- ISBN nr.90 213 0371 X). HANDBOEK Eveneens bij Cantecleer ver scheen een handboek een com plete cursus) „Tekenen met pen en inkt" van de hand van Susan E.Meyer en Martim Avillez. Wie zich juist alleen met pen en inkt wil bezig houden, is zo'n gericht hand boek een uitkomst. Dit handboek van Meyer en Avillez is volledig genoeg om als een volledige cur sus dienst te kunnen doen, ook al is het natuurlijk altijd veel beter om daarnaast ook mondelinge cursus sen te volgen, omdat met alles uit een boek te leren is. Niettemin biedt „Tekenen mn pen en inkt" erg veel. Van de keu ooi van materiaal en gereedschape eenvoudige basisoefeningen experimenten tot de ontwikkeld st en beheersing van geavanceen id" technieken. Het boek is - en dat altijd erg aardig - geïllustreerd n werk van voornamelijk beken taa Amerikaanse tekenaars als Blec st". man, Cober, Le-Tan, Levine, So: g n en Tinkelman. (Ingenaaid, pi f.29.- ISBN nr. 90.213 0370 1). I v rsv 1 )fs< CATALOGUS dec kh< ate eek „Amsterdam Naïefis de titel de kunst catalogus, die bij Cai cleer verscheen, gelijktijdig met gelijknamige tentoonstelling in Amsterdamse Nieuwe Kerk, af lopen zomer. Na een technis historische inleiding tonen 25 n< ve schilders uit alle windstrel hun vertederende kijk op Ams: dam in zo'n vijftig karakteristif stadsgezichten. Alle geschilde lokaties zijn opgenomen in en* m het boek afgedrukte wandeli tes, zodat men verbeelding werkelijkheid met elkaar kan gehj ken. „Amsterdam Naief' w samengesteld door Nico van Endt. tml !rg< >iec op (Uitgave Cantecleer, prijs geb den f.49.50, ISBN nr 90 213 0384 ff

Leusder Krant | 1987 | | pagina 8