'Geen quotering, maar produktie richten naar eisen consumenten' lensden krant Geef ontslagen gemeentesecretaris WW V-uitkering met strafkorting' LEUSDEN, Directeur Nationale Coöperatieve Raad voor land- en tuinbouw: Raadcommissie Algemene Bestuurszaken adviseert leusder krant Leusdense beboet MIELE HEEFT DE KEUKEN bokaal Knutselavond MIELE Keukencentrum Huizenga Tijdelijk minder koud LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 Leusden Achterveld DONDERDAG 10 DECEMBER 1987 plaatselijk nieuws (Van de redaktie) 'De Europese Gemeenschap (EG) heeft niet te kampen met een melkoverschot, maar met het onvermogen om de melk tot produkten te verwerken die voor de consument aantrekkelijk zijn. De Nederlandse zuivelindustrie heeft wel kans gezien om de basis-produk- ten van de landbouw zodanig te veredelen, dat zij afzet hebben gevonden over de hele wereld. In veel ons omrin gende landen is dat niet gelukt. Daarom ontstond daar een overschot. Dat probleem moet niet worden opgelost met quotering - dat gaat alleen maar ten koste van de besten - maar met produktie die zich richt naar de eisen van de consumenten.' Dit stelde professor dr.G.J. Ter Woorst, directeur van de Nationale Coöperatieve Raad voor land en tuinbouw, in zijn inleiding die hij dinsdagmiddag hield in Hotel 'Schimmel' in Woudenberg, tijdens de Algemene Vergadering van het Utrechts Landbouw Genootschap (U.L.G.). In Leusden heeft deze organisatie een flinke afdeling. De professor sprak er over het onderwerp: 'Houden de agraners greep op de biotechnologie?' Het antwoordt op deze vraag luidde: Het is mijn vaste overtuiging, dat wij kans zullen zien om de compu ter- en bio-technologie onder con trole te krijgen. Daar maak ik mij absoluut geen zorgen over. De land- en tuinbouw wordt door deze ontwikkelingen echt ruet wegge vaagd. Ook zal het gezinsbedrijf tuet verdwijnen. Boeren en tuin ders zijn als zelfstandigen onmis baar om de bevolking een goed toedselpakket aan te leveren te gen aanvaardbare prijzen, en zijn onmisbaar om de leefbaarheid van ins land te garanderen.' Hij vervolgde: 'Dat er verande- ingen komen, staat als een paal ooven water. Maar die komen niet van de ene op de andere dag. Ver- mderingen komen altijd geleide- ijk U moet de ontwikkelingen chter wel nauwlettend volgen.' VERANDERINGEN Een groot deel van de speech van professor Ter Woorst gmg over veranderingen in de boeren bedrijven gedurende de afgelopen vijfentwintig jaar. Hij memoreerde: 'De gezinnen zijn kleiner geworden en de kinderen volgen in toene mende mate studies ter voorberei ding op een toekomst buiten de agrarische sektor. Meewerken op het bedrijf is er meestal niet meer bij. Vreemde arbeidskrachten worden zo min mogelijk ingescha keld, want die zijn duur.' Het gevolg hiervan was volgens hem: 'In veel bedrijven blijven er nog twee over, die samen de hitte en de last van de dag dragen: man en vrouw. Samen dragen zij de zorg voor en de risico's van de gang van zaken op het bednjf en de vaak grote investeringen Samen liggen zij wakker als het misloopt met de oogst, bij ziekte in de stallen of als Professor dr.G.J. Ter Woorst, directeur van de Nationale Coöperatieve Raad voor land- en tuinbouw, sprak dinsdagmiddag in Woudenberg voor een aandacht luisterend publiek. Het betrof bezoekers van de Algemene Jaarvergadering van het Utrechts Landbouw Genootschap, die zeer benieuwd waren naar het antwoord op de vraag, die de spreker als onderwerp van zijn lezing had. Deze vraag luidde: 'Houden de agrariërs greep op de biotechnologie?' aan de renteverplichtigen niet meer kan worden voldaan.' De inleider concludeerde. 'Man en vrouw zijn binnen het bedrijf steeds meer gelijkwaardige part ners geworden.' Hij liet erop vol gen: 'Ik vind het echter merkwaar dig, dat de vrouw daarbuiten nog nauwelijks meetelt. Ik ben geen voorvechter van dolle mina's of vrouwenemancipatie, maar ik vind wel, dat waar man en vrouw binnen het bednjf gelijkwaardig zijn, de vrouw de mogelijkheid moet heb ben om het bedrijf stemgerechtigd te vertegenwoordigen in maat schappelijke en economische or ganisaties. Ik ben van menmg dat ook de U.L.G. daartoe de mogelijk heid moet geven. PRODUKTIEFILOSOFIE Professor Ter Woorst legde ver der uit, hoe de 'produktiefilosofie' m de landbouw is ontstaan. Hij zei: 'Ongeveer honderd jaar geleden bevond Europa zich midden in de industriële revolutie. Een gevolg ervan was, dat de koopkracht van de werkende bevolkmg sterk toe nam De toenmalige Nederlandse overheid zag het dan ook als haar taak, de landproduktie zowel kwantitatief als kwalitatief te sti muleren Alles stond in het teken van de produktiefilosofie De agra riërs konden vrijwel onafhankelijk beslissen wat, hoeveel, wanneer en welke kwaliteit hij zou produceren, want de vraag overtrof verreweg het aanbod.' Deze situatie zou volgens de spreker gedurende de laatste vijf entwintig jaar volledig zijn veran derd. Hij stelde: 'De economische beslissingen lopen niet meer van de landbouwproducent via de landbouwcoöperatie naar de de tailhandel en de consument, maar m tegengestelde richting. Met an dere woorden, wij zijn definitief aangeland m het tijdperk van de 'marktfilosofie'. Met nadruk ver volgde hij. 'Dat is de harde realiteit, waarvoor wij onze ogen niet kun nen en mogen sluiten.' Over de gevolgen daarvan voor de Nederlandse landbouw, merkte hij op: 'Ik ben niet bij machte daar over op dit moment een gefun deerd antwoord te geven.' BIOTECHNOLOGIE Wel probeerde hij in te schatten, waartoe de ontwikkelingen m de bio-technologie zullen leiden. De heer Ter Woorst: 'Het onderzoek op dit gebied wordt voor het groot ste deel vemcht binnen de labora toria van grote internationale on dernemingen. Het is denkbaar dat daaruit een monopolieachtige marktsituatie ontstaat, waarbij de produkten van de bio-technologie via octrooi- en patentrechten dwin gend worden opgelegd aan de agraners.' Hij was hier echter met bang voor 'Een overheid kan het zich niet permitteren dat deze ontwik kelingen tot ongewenste maat schappelijke gevolgen leiden Zij zal onherroepelijk regelend optre den. Ik ben dan ook wat dit betreft, niet pessimistisch gestemd', aldus de spreker. Minder optimistisch was hij over de mogelijkheid om als agransche organisaties zelf bio-technologisch onderzoek te gaan doen 'Ten eer ste is het een geweldige zo met onmogelijke klus om een hon derdtal ondernemingen een be drag samen te laten brengen om daarmee onderzoek te laten ver richten. Vervolgens moeten wij ons niet verkijken op de bedragen die daarvoor nodig zijn. Op jaarbasis gaat het al heel gauw om een half miljard gulden.' Hij besloot met. 'Dit is geen haal bare kaart. Hij lijkt mij verstandiger om tijdig goede en aanvaardbare wetgeving voor te bereiden, waar mee de ontwikkelingen in goede banen kunnen worden geleid.' Behalve professor Ter Woorst hield ook de voorzitter van het U.L.G., de heer jhr J.W. Steengracht van Oostcapelle, een toespraak. Aan het begin ervan refereerde hij aan de conferentie van regerings leiders van de EG-landen die aan het begin van deze maand in Ko penhagen werd gehouden. Hij merkte op; 'Ook nu hebben zij de politieke moed met kunnen op brengen om goede beslissingen te nemen.' Hij voorspelde, dat de marktprijs een belangrijkere rol zal gaan spe len in het Europese landbouwbe leid 'Zo'n beleid zal ongetwijfeld ten koste gaan van enige bedrijven, maar daardoor komt grond vrij die bij de overgebleven bedrijven kan worden gevoegd, waardoor deze rendabeler kunnen werken.' Een ding stond voor hem vast: 'Het U.L.G. ziet de overblijvende bedrij ven als gezinsbedrijven of als be drijven in samenwerkingsverban den, met als basis de gezinnen van de ondernemers.' Veel aandacht schonk hij aan het milieu. 'Ik krijg de indruk dat de ontwikkelingen op het gebied van de regelgeving te snel gaan. Het bedrijfsleven heeft tijd nodig om zich aan te passen', alsdus de heer Steengracht van Oostcapelle. Hij vervolgde met emge stemverhef fing. 'Laat ik uitdrukkelijk stellen dat de landbouw ervan is over tuigd, dat er maatregelen nodig zijn om water, bodem en lucht schoon te maken, maar dit moet gebeuren zonder het bedrijfsleven de nek om te draaien Als voorbeeld hiervan noemde hij het regeringsbeleid ten aanzien van gewasbescherming. 'Van ach ter een bureau worden beslissin gen genomen, waarvan de gevol gen voor de gebruiker nauwelijks bekeken zijn Ook wij vmden, dat het gebruik van gif moet worden teruggedrongen, maar middelen waarvoor op korte termijn geen vervangers voorhanden zijn, mo gen niet worden verboden We dnngen sterk aan op geleidelijk heid bij de invoering van verboden op bestrijdingsmiddelen, en de sti mulering van onderzoek naar mid delen die dezelfde effekten heb ben.' Hij besloot zijn jaarrede met de oproep tot samenwerking, zowel binnen het U L.G als daarbuiten 'Die samenwerking dient zich uit te strekken naar de gemeenten, de provmcie en vertegenwoordigers van het njk in onze provincie.' LEUSDEN - De onvrijwillig ontslagen gemeentesecretaris Reier van Gooi komt wat betreft de leden van de raads commissie Algemene Bestuurszaken (ABZ) in aanmerking voor een WWV-uitkering met een strafkorting van 9 pro cent. Dit bleek tijdens de vergadering van deze commissie, die vorige week donderdag in het gemeentehuis plaats vond. Het college van Burgemeester en Wethouders neemt er dezer dagen een besluit over, dat zeer waarschijnlijk overeenstemt met het advies van de commissie. Ontslagen ambtenaren krijgen rer enige tijd een uitkering vol- ins de Nieuwe Werkeloosheids et (NWW). De uitvoenng van ïze wet komt in handen van de idrijfsverenigmg voor overheids- ensten. In afwachting van de ïn- >ering van de NWW geldt mo- nteel echter een tijdelijke rege- ling op basis van de Wet Werke- loosheidsvoorzierung (WWV). Voor de uitvoering hiervan is de afdelmg Personeelszaken van de gemeente verantwoordelijk. Het geld dat ermee is gemoeid, wordt betaald door het Ministerie van Bin nenlandse Zaken. De voormalige gemeentesecre- Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Jacob van Lier en Hans Mosterd Redaktie-secretanaat: Mia Veen en Mari|ke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 ugr voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 68,80 per jaar, 34,90 per half jaar, 17,70 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat met het geval neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur) tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze mspekteur bezorging overdag 03420 94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441. t.n.v BDU B V te Barneveld. met djidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 7.50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis DL LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. Roelof Blauw: '...niet natrappen, toch korten.. taris heeft te maken met deze tijde lijke regeling. Op grond hiervan kan voor maximaal twee jaar een uitkenng worden verstrekt van ten hoogste 70 procent van ƒ5700,- bruto B en W. hebben de be voegdheid het bedrag gedurende maximaal 13 weken met ten hoog ste 9 procent te korten. Na aftrek van zowel deze strafkorting als de sociale lasten en dergelijke houdt de uitkeringsgerechtigde onge veer 2300,- over. Als de betrokkene na twee jaar nog geen ander werk heeft gevon den, komt deze in aanmerking voor een bijstandsuitkering. ADVIES Tijdens de bijeenkomst van de commissie ABZ vertelde burge meester Panis, dat het college er over heeft overlegd met een juri disch adviseur Deze zou hebben aangeraden om de uitkering van de ontslagen gemeentesecretaris inderdaad met het maximale per centage te bekorten. Dit voorstel zou in overeenstemming zijn met de afspraken binnen de Vereni ging voor Direkteuren Van Over heidsorganen voor Sociale Arbeid (DIVOSA), en met de bepalingen die in het algemeen worden ge hanteerd ten opzichte van onvrij willig ontslagen werknemers. Ep Oostra (D66) merkte erover op: 'Als deze werkwijze normaal is. dan moet die ook hier worden toe gepast.' De overige commissiele den waren het met hem eens. Roe- <of Blauw (Leusden '85) vond 'Het lijkt me logisch dat je de lijn door trekt We moeten wel oppassen dat we in verband met de beroepspro cedure (bij het Utrechtse Ambtena rengerecht - red van de heer Van Gooi niet de indruk wekken, dat we hem willen natrappen. Gezien de ernst van de zaak moeten we de korting mijns inziens echter wel opleggen.' LEUSDEN/UTRECHT - Om dat zij dik anderhalf jaar gele den met teveel drank op ach ter het stuur had gezeten, ver oordeelde de Utrechtse poli tierechter, mr. A. Weijsen- feld, een 43-jarige inwoonster van Leusden afgelopen woensdag. Zij kreeg conform de eis, dui zend gulden boete en een voor waardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid van zes maanden. De vrouw was in mei vorig jaar door de politie tot staan gebracht op de Heiligenbergerweg m Amersfoort, omdat zij slingerend reed. „Ik ben me er volledig van be wust dat ik fout was", aldus de Leusdense De bloedproef had aangetoond dat de hoeveelheid al cohol m haar bloed bijna driemaal te hoog was geweest. (advertentie) er is geen betere «fc. tmm Zeist: Montaubanstraat 241. Tel.03404-15750 7//. door Jan Versteegi Zoals verwacht is de win ter de afgelopen dagen wat serieuzer te werk gegaan. Het vroor matig 's nachts (-5 en lager) en er viel in de rest van het land wat sneeuw. In Leusden en omgeving nau welijks, trouwens in bijna het gehele midden van het land niet. Anders was dat in het noorden van het land en langs de kustprovincies. In Friesland viel in de nacht van maandag op dinsdag 4Vz a 7 cm sneeuw. Boven een verse laag sneeuw kan het, indien het helder wordt en de wind wegvalt, flink koud worden. Het hogedrukgebied, af komstig van IJsland heeft enige dagen positie genomen in de regio Schotland-Noord- zee. Een uitloper kwam dins dag vrijwel boven ons land te liggen, waardoor de wind va riabel werd en later wegviel. Zoals gezegd kan dit een kou de (dinsdag)nacht hebben opgeleverd. Een blik op de weerkaart van dinsdag doet vermoeden dat het hogedrukgebied langzaam betekenis gaat verliezen boven onze omge ving. Het handhaaft zich waarschijnlijk wel boven de Britse Eilanden. Doordat de positie boven de Noordzee afbrokkelt, komt de weg vrij van een sto ring boven IJsland. Deze komt met de heersende hoog testroming (NW-ZO) naar be neden richting Scandinavië. Dit kan leiden tot een toene mende neerslag op donder dag en een aanvoer van min der koude lucht vanaf de Noordzee. Het is dan ook te verwach ten dat het komt tot eerst wat sneeuw, overgaand in regen en daarbij is ijzel niet geheel uitgesloten. Het wordt dan wat minder koud, vooral 's nachts. De temperatuur zal dan rond het vriespunt lig gen en overdag enkele gra den boven nul. Daarna wordt het opnieuw dubieus met de vooruitzich ten. Het is mogelijk dat na de passage van de storing op nieuw koude lucht langs Noorwegen en Zweden in onze richting stroomt. Het zou dan, na een tijdelijke „verzachting" opnieuw kou der worden. Het weerbeeld blijft dan wat winters. December is duidelijk meer winters bezig dan vorig jaar. Toen rond deze tijd nog 8 a 10 graden boven nul en geen vorst 's nachts. Terug naar 1938.(gege vens uit „de Weerspiegel"). Stimulator van de ongekende kou was een enorm hoge drukgebied met een kern waarde van 1064 hpa, dat het hele Euroasiatisch kontinent beheerste. Het breidde zich uit in westelijke richting. De oceaandepressies konden hier niet tegenop en moesten uitwijken naar Frankrijk en de Middellandse Zee. De vrieskou bereikte ons op de 16e achter 'n zwak koufront. Een volgende koufront lag boven Polen en daarachter bevond zich de extreme vrieskou (-15°). Reeds de vol gende dag bereikte deze lucht ons land. Luchtdrukdalingen boven de Middellandse Zee ver sterkten de oostelijke stro ming en vanaf de 18e kwam de temperatuur niet boven -8°. O de 19e en 20e zelfs niet boven -10. En het zou nog erger worden. Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! F elicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! ACHTERVELD - Vrijdagavond houdt Hobbyclub de IQont weer een knutselavond voor de jeugd van 8 t/m 12 jaar. De avond zal worden gehouden in de Moespot en begint om 19.00 uur. De entree is 1.50. Er zal deze avond gewerkt kun nen worden met gips om figuren te maken en er kunnen kerststukjes worden gemaakt. mkinclegemeerte/ Donderdag 10 december 20.15 uur: opvoering twee eén- akters in 'De Korf. De Smidse 1. 21.00 uur Jazz-podium m Café 'De Swartesteegh', Zwarteweg 6. Zaterdag 12 december 21.00 uur: optreden bleusband 'Boom Boom' in 'De Geut', Zwarte weg 29 Maandag 14 december 1915 uur: Concert Gemengd Koor Leusden in Verpleegtehuis 'Lisidunahof, Lisidunalaan 18; 19.30 tot 21.00 uur: schrijfavond Amnesty International in 'De Brink', Lijsterbeslaan 54. Dinsdag 15 december 20.00 uur: kerstbijeenkomst Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen (N.B.P.V.) m "t Vooron der'. Burgemeester Van der Post- laan 2; 20.00 uur: idem van de Neder landse Christenvrouwenbond (N.C.V.B.) en de Hervormde Vrou wengroep m "t Trefpunt', Arnhem- seweg 75 m Leusden-Zuid, 20.00 uur: concert 'Nachtegalen van Sczecin' in St. Jozefkerk, Ha- mersveldseweg 51. Vrijdag: 19.00 uur Knutselavond De Klont de Moespot Zaterdag: 20.00 uur Disco Show de Klaveet Zondag: 14.00 uur Disco de Kla veet Dinsdag: 9.00 uur Welfareclub Zonnebloem Ons Gebouw

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3