Achtervelder Van Laar koninklijk onderscheiden Ook Leusden reikt Afrika de hand E letiscfl mi Is 4 I Acht hulporganisaties starten landelijke actie voor Afrika Besteding opbrengst Levende kerststal Ranger mentor W.N.F. Uitslagen Ons Genoegen Auto over de kop Auto tegen verkeerslicht Folder over gescheiden inzamelen van huisvuil Illegaal omgehakte boom BP Muskusrat (2) DINSDAG 15 DECEMBER 1987 plaatselijk nieuws (Van de redaktie) LEUSDEN - 'Afrika nu'. Onder dit motto begonnen acht hulporganisaties en de Nederlandse omroepen gisteren een landelijke actie. De opbrengst ervan is bedoeld voor de aanschaf van voedsel, eenvoudige landbouwwerktui gen, zaaigoed en transportmiddelen, voor Ethiopië, Mo zambique en andere Afrikaanse landen, waar binnenkort een ernstig voedseltekort wordt verwacht. De actie wordt in Leusden gecoördineerd door Joke Pfaff, en heeft het thema: 'Leusden reikt de hand naar Afrika nu'. Al enige tijd druppelen de waar schuwingen binnen, dat Afrika weer op een dramatische situatie afstevent. Binnen enige maanden, en in sommige streken zelfs binnen enige weken, zullen miljoenen mensen met de hongersdood wor den bedreigd. De voedselvoorra den zullen uitgeput raken, het vee zal massaal sterven, en de mensen zullen hun woningen verlaten om iets eetbaars te vinden. Evenals bij de hongersnood van 1984-1985 is de kans groot dat ze in kampen terecht zullen komen. In het verleden is gebleken, dat dergelijke kampen voor veel be woners de dood betekent. Ziektes verspreiden zich er razendsnel. Verder hebben de bewoners er mets om handen, en vervallen in apathie. Dat leidt ertoe, dat nie mand het land bewerkt, waardoor de hongersnood nog schrijnender wordt OORZAKEN Het huidige dreigende voedsel tekort is te wijten aan de volgende drie faktoren: uitblijvende regen, een sprinkhanenplaag en oorlo gen. Vooral het noorden van Ethio pië en Soedan wordt momenteel bedreigt door grote zwermen van deze insekten Ze zijn er een nor maal verschijnsel in een periode van droogte, omdat ze zich sneller herstellen dan hun natuurlijke vij anden. Het is echter niet eenvoudig deze dieren effectief te bestnjden. De oorlogen die in verscheidene Afrikaanse landen worden uitge vochten, maken het voor de bevol king moeilijk om hun werk te doen. Boeren kunnen minder produce ren, en hele families vluchten naar rustiger gebieden. Verder kunnen hulpverleners er slechts werken met gevaar van hun leven. Er zijn echter nog projekten die succesvol verlopen, zoals de werk zaamheden aan twee orthopedi sche centra in Angola, een zieken huis in het vluchtelingenkamp Bio- ley in Somalië, en een landbouw programma in het district Xai Xai in Mozambique. De acht hulporgani saties willen dat de uitvoering van deze projekten m ieder geval door gaat. De instanties die daarom hun krachten hebben gebundeld, zijn: Stichting Mensen In Nood, Memisa, NOVIB, Gast aan tafel, het Neder landse Rode Kruis, Stichting Oecu menische Hulp, Artsen zonder Grenzen, Tear Fund, Terre des Hommes en Unicef. Zij krijgen bij hun actie onder steuning van de Nederlandse om roeporganisaties. Via de radio en de televisie wordt op de volgende dagen en tijdstippen een zoge naamd AfrikabuUetin uitgezon den: Radio 1: van 14 tot en met 19 december van 8.25 tot 8.30 uur en van 18.25 tot 18.30 uur, en op zon dag 20 december van 8.55 tot 9.00 uur en van 18.55 tot 19.00 uur; Nederland 1: van 14 tot en met 19 december vanaf 20.30 uur. Via het genoemde televisiekanaal kan maandag 21 december vanaf 20.30 uur een speciaal actie-pro gramma worden bekeken. Dit duurt anderhalf uur en besteedt aandacht aan de noodsituatie in Afrika en het verloop van de hulpactie in Nederland. Den Haa VEELGELD Met 'Afrika nu' willen zij de hulp middelen zo dicht mogelijk bij de mensen brengen; in hun dorpen dus. Omdat vliegtuigen lang niet overal kunnen komen, is vervoer over de weg onontbeerlijk. Uiter aard is met de plannen veel geld gemoeid. Giften voor de actie kun nen worden overgemaakt via giro nummer 555 ten name van 'Afnka nu' in Utrecht. Leusdenaren kunnen deze maandag 21 december ook depo neren in de grote ton die dan spe ciaal voor dit doel in 'De Korf aan De Smidse staat opgesteld. Ieder een die minimaal ƒ3,50 bijdraagt, mag meedoen aan één van de vol gende activiteiten: 11.30 tot 13.30 uur: kerstlunch voor bejaarden (telefonische opga ve via nummer 033 - 950087); 14.00 tot 16.30 uur: vertoning van de tekenfilm 'Dumbo', geschikt voor alle leeftijden, 18.00 tot 20.00 uur: een verloting. 21.00 tot 24.00 uur: disco met me dewerking van 'Disco Appollo' voor iedereen, die ouder is dan 14 jaar. Alle deze evenementen vinden LEUSDEN - De organisatie van 'Afrika nü' heeft een lijstje op gesteld, waaruit is af te lezen hoe giften kunnen worden ge bruikt. Het ziet er als volgt uit: 5,- - 5 kilo graan, inclusief transport; genoeg om een kmd twintig dagen te voeden; 10,- - 10 kilo graan, inclu sief transport; genoeg om een volwassene twintig dagen te voeden; 25,- - Nodig om een familie twee dagen te voeden; 100,- - Een hak, een gieter, en zaad voor één hectare land bouwgrond. de uitrusting voor éen boer/boerin; ƒ250,- - Een os plus een ploegschaar; 1000,- - Vz ton zaad, inclu sief transport, voldoende voor 40 hectare landbouwgrond; van de opbrengst kunnen veertig families eten; of 1 ton voedselhulp, waarmee vier duizend kinderen één dag kunnen worden gevoed, 5000,- - 1 hectare van de bodem kan worden geconser veerd; 180.000,- - Een vrachtwa gen, geschikt voor transport van goederen, plus 1 jaar on derhoud. plaats in 'De Korf. Meer mformatie over 'Leusden reikt de hand naar Afrika nu' is verkrijgbaar bij Joke Pfaff, Hamersveldseweg 30, 3833 GP Leusden, telefoon 033 - 950087 (van dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur) of 033 - 946243 (van dinsdag tot en met vrij dag van 19.00 tot 20.30 uur). Bij haar is ook een actiekrant verkrijgbaar. De landelijke actie wordt ge coördineerd vanuit het secretariaat van 'Afrika nü', Postbus 13077, 3507 LB Utrecht, telefoon 030 - 716816. ACHTERVELD - Achtervelder C.A. van Laar van de Hes senweg ontving donderdagmorgen uit handen van burge meester Panis een zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg het eremetaal ter gelegenheid van zijn vijftigjarige jubileum bij de Stichting Bibliotheek Achterveld. De onderscheidene kwam op 4 juni 1922 ter wereld in het deel van Achterveld, dat toen nog bij de ge meente Barneveld hoorde. Op tienjarige leeftijd was de heer Van Laar al een fanatieke lezer. Vijf jaar later werd hij uitgenodigd om te helpen in de bibliotheek van Ach terveld Deze was toen onderge bracht in Huize St. Joseph. De heer Van Laar verrichtte er werkzaam heden als opruimen, boeken kaften en inschrijven. In 1946 werd hij be noemd tot secretaris van de biblio theek. Deze funktie bekleedde hij tot 1979. Hij liet zich als secretaris niet onbetuigd, want hij leverde een belangrijk bijdrage aan de oprich ting van de Stichting Rooms-Katho- lieke Bibliotheek Achterveld. Be halve deze belangrijke mijlpaal maakte de heer Van Laar ook een verhuizing mee. In 1959 werd de leeszaal ondergebracht in 'Ons Ge bouw' Nog steeds is de biblio theek in dit gebouw gehuisvest. Tijdens de besprekingen met de bibliotheken van Leusden over eventuele federatie, die in het be gin van de jaren zeventig plaats vonden, betoonde de heer Van Laar zich een kundig onderhande laar. Dit leidde ertoe, dat de biblio theek van Achterveld geheel zelf standig bleef voor wat betreft de aanschaf van boeken, en financiën. De Achterveldse leeszaal kreeg vanaf toen wel subsidie van de ge meente. 'Afrika nu'. Een gebied, geteisterd door droogte, sprinkhanen en oorlogen. Een catastrofe dreigt. Acht hulporganisaties sloegen de handen ineen om de dood van dit jongetje en miljoenen andere Afrikanen te voorkomen. AMERSFOORT - In Kinderboerde rij 'De Vosheuvel', Heihgenberger- weg 187, is van 14 december tot en met 2 januan een levende kerststal te bezichtingen. In de stal lopen geitjes, schapen en een ezel. De" openingstijden ervan zijn: maan dag en woensdag tot en met zater dag van 10.00 tot 12.15 uur en van 13.45 tot 16.45 uur. De toegang is gratis. Op de woensdagen 16 en 23 de cember kunnen alle kinderen tus sen 14.00 en 16.00 uur helpen bij de inrichting en de versiering van de schuur. Ook dan is de entree vnj. LEUSDEN - Het Comité Amersfoort en omstreken van het Wereld Natuur Fonds (W.N.F.) heeft een nieuwe ran germentor. Het is de heer Laus Hessing, Graaf Willemlaan 10, 3818 DV Amersfoort, telefoon 033 - 10671. Burgemeester Panis schudt Achtervelder C.A. van Laar, die zojuist uit zijn handen een zilveren medaille ontving. ACHTERVELD - Donderdag avond was er bij de leden van de schietvereniging weer veel spanning. Eerst moest er ge schoten worden voor de St. Ni- colaasschie twedstri j d waarna ook nog de onderlinge schietwedstrijd volgde. Aan de tweede ronde van de St. Ni- colaasschietwedstrijd namen 28 leden deel, waaronder ook de juniorenschutters. Het was W. Voskiulen Jz. die na de tweede ronde zijn voorsprong stevig vasthield. Hij eindigde op de eerste plaats met een totale score van 473 punten. Als tweede kwam uit het niets naar voren J. van Rossum met een totaalscore van 380 punten en als derde eindigde de juniorschutter Johan van Rooijen met totaal 340 punten. De ovenge uitslagen wa ren: aantal punten 4. Ben Voskuilen 292 5. G. Tolboom 246 6. W. Voskuilen Rz. 195 De dappere juniorschutter Ri chard v.d. Wetering eindigde als hekkesluiter met 8 punten. Don derdagavond wordt de derde ronde, tevens finaleronde gehou den en vindt ook de prijsuitrei king plaats. De uitslag bij de onderlinge schietwedstrijd was als volgt. 1. W. Voskuilen R2. 88 1. J. Voskuilen Jz. 88 3. J Lagerwei] 85 STOUTENBURG - Zondagmorgen om ongeveer 4.00 uur vloog een 25-jange Amerikaanse militair uit Soesterberg met zijn personenauto over de kop en belandde vervol gens in een sloot. Het ongeluk ge beurde op de Hessenweg ter hoogte van de kruising met de Stoutenburgerlaan. Volgens een politiewoordvoerder was het on geluk het gevolg van te hoge snel heid en alcoholgebruik. De gewon de bestuurder werd met spoed overgebracht naar het Amersfoort- se St. Elizabeth-ziekenhuis. Daar nam de Koninklijke Marechaussee 1 hem een blaastest en een bloed proef af. Daaruit bleek dat de mili tair teveel drank had genuttigd. Zijn voertuig raakte total loss. Na 1 controle van de autopapieren bleek, dat de auto met verzekerd was. Hiervoor kreeg de bestuurder een proces verbaal. De mare- chaussee handelt de zaak af. LEUSDEN - Een bewoner van het Vlasland meldde de Leusdense politie zaterdag om ongeveer 4.30 uur, dat zij vermoedde dat er een ongeluk bij haar in de buurt was gebeurd. Zij vertelde, dat zij gie rende banden en een klap had ge hoord. De politie was snel ter plaat se en zag op de kruising van de Heiligenbergerweg en de Lock- horsterweg een personenauto met de achterzijde tegen een ver keerslicht staan Zowel de auto als het aangereden object waren flink beschadigd. De bestuurder van het voertuig was echter in geen velden ot wegen te zien. De politie heeft de wagen laten wegslepen. Na onderzoek bleek, dat de auto eigendom is van Amersfoorter R. In de loop van zaterdag heeft de poli- j tie hem over het voorval gehoord. De man vertelde, dat hij wat in de war was geweest en daardoor aan het slingeren was geraakt. Op een gegeven moment raakte hij de macht over het stuur kwijt. LEUSDEN - Eind december geeft de gemeente Leusden huis-aan-huis een geheugen steuntje uit met informatie over het gescheiden inzamelen van huisvuil. Deze folder met informtatie over het inzamelen van glas en papier, data van de schillenop- haaldienst, tuinvuilstortplaat- sen en openingstijden ge- meentewerf, zal vóór 1 januan worden bezorgd. Deze uitgave verdient speciale aandacht, tenslotte heeft de gemeente Leusden een naam op te hou den als het om gescheiden huisvuil gaat. Voor meer informatie kunt u kontakt opnemen met de ge meente werf, telefoon 94 15 94. LEUSDEN - De Leusdense politie kon zondagavond niet meer voor komen, dat een forse berkenboom aan de Snoekbaars het leven liet. De boom stond op openbaar ter rein, en werd door omwonenden omgehakt zonder toestemming van de gemeente. Toen de politie een kijkje kwam nemen, vertelden de daders, dat de boom in de zomer de zon weg zou houden bij min stens twee woningen. Zij dachten het nuttige met het aangename te verenigen, door het hout van de boom te bestemmen voor de open haard. De boomkappers hebben een proces verbaal gekregen. De vorige maal hebben we kennis gemaakt met de mus kusrat en de manier waarop het dier hier is gekomen. Dat we daar niet zo gelukkig mee zijn, komt door zijn manier van wonen. Ze graven name lijk, net als hun neven de ko nijnen, grote diepe holen, maar in hun geval in oevers en dijken. Koeien en paarden zakken in de grond en kun nen de benen breken. Of de trekker van de boer zakt er in weg en kan omslaan. Maar dat is allemaal het erg ste nog niet, het grootste ge vaar zit in de polderdijken, waarvan ze in de kortste tijd een Leerdammer kaas ma ken. Die holen, de pijpen, hebben een doorsnede van ongeveer vijftien centimeter. Door golfslag en wisselende waterstanden kan de grond afkalven en kunnen hele stukken dijk verzakken. Ze zullen dus bestreden moeten worden. Van rijkswege zijn rattenvan gers aangesteld, steeds meer en ook worden steeds meer ratten gevangen, tot meer dan 100.000 per jaar. Maar de rat zet zijn opmars voort. Al jaren wordt er in Wagenin- gen studie gemaakt van de muskusrat. Men wil proberen er achter te komen of er een geurtje bestaat waarmee men de ratten kan lokken. Op deze manier heeft TNO in Delft succes gehad met het bekende mierendoosje. Maar tot heden is het nog niet gelukt dit kunstje uit te halen bij de muskusrat. Men stu deert ijverig door. Vaak wordt de mogelijkheid voorgesteld om de muskus rat te bestrijden met natuur lijke vijanden. Dat is indertijd gedaan op Terschelling. Hier werden hermelijnen uitgezet om de woelrat te bestrijden. Tot dat tijdstip waren er op Terschelling geen hermelij nen, Deze namen, door een overvloed aan voedsel, in hoog tempo toe. Nadat de woelratten op waren, liep het aantal hermelijnen snel te rug. We hoeven echt niet bang te zijn dat we, na de muskusrat, de hermelijn moeten bestrij den. De natuur regelt het zelf wel. Men durft het echter niet aan want een hermelijn zou ook wel eens een konijn op kunnen peuzelen en dan zou de plezierjager een kans minder hebben er een te schieten. Andere deskundigen menen dat de bunzing het beter zou doen, maar die wordt ook al zo kort mogelijk gehouden. Otters zou helemaal ideaal zijn, maar die zijn hier al jaren zo goed als uitgeroeid, want ze eten wel eens vis. Zo blijkt alweer: als er in het evenwicht van de natuur wordt ingegrepen, is het einde nog niet in zicht... G. van L.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 4