LIESHOUT 'De Nachtegalen van Szczecin' brachten kerstsfeer in Leusden Virus 'vindt alles gewoon' Boete en rijbewijs deels kwijt -=2okaaL. leusder krant; Leusdenaar „ging over de rooie Pools knapenkoor bevestigde internationale reputatie Bijzondere Kerstviering van jongerenvereniging: leustler krant KOMPLETE WONINGINRICHTING Vrij zacht LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 Leusden Achterveld plaatselijk nieuws Tel. 033-941331 DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 I „De Nachtegalen van Scezin "zorgden in de St. Jozefkerk voor een sfeervol concert. Hamersveldseweg 22 - Leusden. grote gastvrijheid die het koor naar zijn zeggen in Leusden had ont moet. Toen in de plaatselijke pers namelijk een oproep werd gedaan voor gastgezinnen, boden zich er in een mum van tijd veertig aan. De heer Van Avermaet besloot zijn korte toespraak met: 'Hopelijk komt door dit concert het feest van de vreugde wat dichterbij.' De gezongen begroeting werd gevolg door de composities 'Mag- nificemus in cantico', 'Vere languo- res nostres' en 'Madrigal' Het tweede stuk werd opmerkelijk eenstemmig en helder gezongen door het vijfenvijftig knapen sterke koor Ook uit de andere uitgevoer de werken bleek d_ grote muzika le alleen kan bereikt na lange en deskundige studie. Tijdens de vertolking van het moeilijke 'Eli, Eli' van Georgius Deakbardos werd het hoge kunst zinnige niveau nog eens bevestigd De dirigente, mevrouw E. Berc- zynska-Kus, had er ogenschijnlijk weinig moeite mee om het koor langs de muzikale klippen te lei den. Haar opmerkelijk rustige en beheerste gebaren waren vol doende om het koor tot grote pres taties te brengen. Al sinds 1974 staan 'de nachtegalen' onder haar leiding. Haar opleiding ontving ze aan de Muziekschool van Poznan. Voor haar uitzonderlijke muzikale verdiensten werd ze onderschei den met de 'Gryf Pomorski', iets dat alleen is weggelegd voor personen die voor de Poolse cultuur van bij zondere betekems zijn. Haar roem is echter met tot Polen beperkt ge bleven, want behalve m Nederland gaf 'haar' koor al uitvoeringen m bijvoorbeeld België, Tsjechoslva- kije, Frankrijk en Hongarije. Ze weet echter niet alleen de Poolse cultuur m het buitenland uit te dragen, maar ook muzikale cul tuur-uitingen van buiten het taalge bied te benutten. Dat bleek wel tijdens de sublieme vertolking van 'Psaume 121' van Daan Manneke, die als docent verbonden is aan het Amsterdamse Conservatorium. Twee 'nachtegalen' toonden hierm afzonderlijk hun muzikale talent In de pauze zorgde Gerrit 't Hart voor een muzikaal intermezzo. Als inleiding op het tweede deel van het concert, lichtte directeur Van Avermaet kort toe welke soorten muziek Polen kent. Daarna konden de aanwezigen uitgebreid kennis maken met Poolse kerstliederen. De titels ervan luiden in het Pools (en Nederlands) als volgt: 'Bog sie rodzi' ('De Heer is geboren'), Wsrod nocnej ciszy" ('In de nachte lijke stilte'), 'Gdy sie Chrystus rodzi' (Toen Chnstus werd geboren'), 'Lulajze Jezuiuu' ('Slaapliedje voor de kleine Jezus'), 'Jezus Malusienki' ('Kindje Jezus') en 'Kolysanka Najsw MP.' ('Wiegelied van de Heilige Maagd Maria'). Bij het derde lied brandden al leen de kaarsen. De sfeer die daar door ontstond werd tot ontroerens toe verhoogd door het vibrerende stemgeluid van een jongensso praan. Één van de vele hoogtepun ten van dit schitterende concert LEUSDEN/UTRECHT - Iedereen was het er over eens dat de 39-jarige Leusdenaar zich op 12 de cember vorig jaar „vol strekt obstinaat" had ge dragen. Tegenover de Utrechtse politierechter, mr. R. Meertens-Zeeman, moest hij zich dinsdag verantwoorden wegens weigering van de bloed proef op die dag. Daar voor kreeg hij driedui zend gulden boete en een weekendontzegging van negen maanden opgelegd. Het hele geval was destijds begonnen in een eenrichtings straat in Amersfoort. Omdat een taxi de weg blokkeerde, wilde de Leusdenaar tegen het verkeer m de straat uit. Een gekleurde mede-weggebrui ker, die met terstond aan de kant ging, kreeg een scheld kanonnade „met name over zijn bruine huidskleur" over zich heen. Toen de politie, die ver moedde dat er drank m het spel was, er aan te pas was gekomen, had de man meege werkt aan de blaastest. Later op het bureau weigerde hij echter de bloedproef te onder gaan. „Ik ben ontzettend over de rooie gegaan," aldus de Leusdenaar, die zei dat het verkeersincident hem volledig in het verkeerde keelgat was geschoten. Dat zou ook de re den van zijn weigering zijn ge weest. „De emge invloed op uw ge drag zal de invloed van de al cohol zijn geweest," meende officier van justitie mr. A. Hui gen daarentegen. Zij ging voorbij aan de onmisbaarheid van het rijbewijs voor de Leus- dense ondernemer en vorder de een ontzegging van tien maanden, waarvan vier voor waardelijk Een boete van dui zend gulden en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf maakten haar eis com pleet. De rechter oordeelde mil der. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester Parus en zijn echtgenote, en wethouder Evelien Blom van Cultuur (CDA). Voordat het koor zijn muzikale kunnen mocht tonen, sprak Leusdens eer ste burger enige openingswoor den. Tot verbazing van velen deed hij dat niet alleen in het Neder lands, maar ook in het Pools. Hier voor kreeg hij de handen van de koorleden spontaan op elkaar. |SYMBOLISCHE GROET Het programma werd daama kort toegelicht door de Belgische directeur van het gezelschap, Jean-Pierre van Avermaet. Hij ver telde, dat het eerste stuk, het 'Gau- de Mater Polonia', een symbolische groet uit het moederland van het koor inhield. Het werd later met zichtbare vreugde en ontroermg uitgevoerd. De zaal hoorde het ge past staande aan. De directeur sprak verder zijn nadrukkelijke dank uit voor de In het vorige artikel is abu sievelijk vermeld als kop: „Winter 1938 maakte diepe indruk. „Ik heb geschreven 1938 maakte diepe indruk. Bedoeld is de hevige koude in december van dat jaar. De winter van 38-39 verliep juist vrij zacht, overigens de win ter van 38 is die van 37-'38. Dit weer even rechtgezet. Op het moment dat ik dit weerbericht opstel, dringt de minder koude lucht geleide lijk ons land binnen. Dit ging dinsdagavond gepaard met nevel en mist. Er viel ook wat lichte motregen. En zo lijken de papieren van de zachte lucht optimaal. Het hardnek kige hogedrukgebiedöe) bo ven de Noorden en Midden Europa moest dus uiteinde lijk terrein prijsgeven. Het is overigens langer operationeel gebleven dan menig weerkundige had voorzien. In deze tijd is de koude luchtlaag vaak „plak kerig". In de hogere luchtla gen dringt dan wel zachtere lucht op, maar onderin kan de koude nog wat langer standhouden. Vooral maandag leverde dat een onverwachte en on vervalste „ijsdag" op. We spreken van een ijsdag in dien de temperatuur een ge heel etmaal onder het vries punt blijft. Zoals al gezegd is het nu weer gedaan met de vorst. De depressie verantwoor delijk van de aanval op de vorst heeft nu bezit genomen van het gebied tussen Schot land en IJsland. Samen met hogere druk boven Zuid-Eu ropa heeft deze een Zuid westelijke stroming op gang gebracht. Deze voert lucht aan afkomstig uit het zeege bied bij de Azoren. Deze lacht is vrij zacht derhalve, maar ook vochtig. Er valt dan ook van tijd tot tijd wat regen en het weerbeeld zal de ko mende dagen dan ook het bete te omschrijven als wis selvallig en vrij zacht. De tweede aanval van ko ning winter is dus voorbij. En ondanks een krachtig hoge- druk boven het gebied IJs land/Schotland en Scandina vië heeft de winter tot nu toe de schaatsliefhebbers nog niet kunnen boeien, ondanks veel wind uit het noordoos ten tot oosten geen hevige (Van de redaktie) LEUSDEN - Een langdurig en welverdiend applaus viel het Poolse knapenkoor 'De Nachtegalen van Scezin' dinsdag avond ten deel na zijn concert in de St. Jozefkerk aan de Hamersveldseweg. Maar niet alleen de uitvoering was een succes. Ook de opkomst van het publiek kon er zijn. Een kwartier voor de aanvang was het kerkgebouw afge laden vol. De sfeer werd gecompleteerd door fraaie kerst- groen en brandende kaarsen. kou. Deze afwisseling van kou de en zachte perioden is voor sommige weerkundigen al weer reden tot de conclusie dat een stabiele ouderwetse winster verkeken is. Mij lijkt die conclusie erf voorbarig. Immers, we staan pas aan de vooravond van de winter. Het hele grote werk komt in onze winters vaak pas in ja nuari of februari, enkele uit gezonderd: 1938, 1969, 1933 de laatste met elfstedentocht op 16 december! Natuurlijk is het wel zo dat onstabiliteit in december vrij vaak tot „mindere winters" heeft geleid. Het kan ook erg laat op gang komen. Een voorbeeld is de winter van 1955/56. Na wat gerommel in december en januari bereikte op 30 ja nuari zeer koude lucht uit Rusland ons land. Het zou 'n barre februari maand wor den, welke velen zich nog wel zullen herinneren. Dag in dag uit daalde de tempera tuur tot erg lage waarden. De winter kwam laat maar sloeg wel hevig toe. Maart 1845 scoorde een gemiddelde tem peratuur van -25°! Je weet het maar nooit. LEUSDEN - Jongeren- verenging Vims houdt a.s. zondagavond haar tradi tionele kerstbijeenkomst in „De Til". Leden van Vi rus kregen deze week een plastic zak in de bus met daarop het gehele pro gramma. Een wat vreemd verpakte uitnodiging. De titel die men echter aan de kerstviermg heeft gegeven maakt echter veel duidelijk. „Je kunt het zo gek niet verzin nen, of we vmden het wel ge woon," zo luidt de titetl van het cabaret dat enkele Virusleden zondagavond op de planken gaan zetten. De kerstvieringen van Virus zijn zo langzamerhand uitge groeid tot een welhaast profes sionele theateruitvoering. En kele Virusleden zijn maanden in de weer om een passend programma samen te stellen. Men maakt daarbij gebruik van ideeen en teksten van ge renommeerde Nederlandse cabaretiers en groepen. Zoals uit het programma blijkt gaan Gerbrand, Gerda, Josien, Lia, Peter en Wim het cabaret pre senteren. De wachtkamer van ene dr. Valentijn lijkt een be langrijke rol te gaan spelen in het Virus-cabaret. De kerstavond van Virus is niet alleen toegankelijk voor leden. Ook niet-leden zijn van harte welkom al wordt van hen wel een bescheiden entreebe drag gevraagd. De kerstavond van Virus be gint zondagavond, 20 decem ber om 20.00 uur m een van de zalen van het jongerencentrum „De Til". Komende zondag geeft Virus de jaarlijkse, traditionele cabaret-opvoe ring. 'Je kunt het zo gek niet verzinnen, of we vinden het wel gewoonluidt dit keer de titel (foto archief Leusder Krant). (advertentie) Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Jacob van Lier en Hans Mosterd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Elndredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 ugr voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld 68,80 per jaar 34.90 per half jaar 17,70 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dal niet het geval neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur) tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze mspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto s) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n v BDU B V te Barneveld, met djidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15.- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm) U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. Deze fauteuil is uitgevoerd in zwart leder en is voor onbepaalde tijd bij ons „GELEEND" op 3-12-87. De persoon die ons de tip kan geven die zal leiden tot terugbezorging van deze fauteuil en aanhouding van de „lener", mag uit de zaak een fauteuil uitzoeken voor de halve prijs. FAUTEUIL MET* POOTJES Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! F elicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! Donderdag 17 december 19.30 uur: kerst-klaverjasavond van Buurtvereniging 'Juliana' in 'De Woelige Hoek', Pnnses lrenelaan 1 m Leusden-Zuid; 20.00 uur: kaarten m 'De Til', Ha mersveldseweg 30; 20.00 uur: vergadering van de gemeenteraad in het gemeente huis, 't Erf 1; 20.00 uur: thema-bijeenkomst in "t Vooronder', Burgemeester Van der Postlaan 2; 20.15 uur: piano-recital in "t Clae- verenblad', De Brink 16. Vrijdag 18 december 10.00 tot 12.00 uur: bijeenkomst Foreign Contact Group m "t Voor onder', Burgemeester Van der Postlaan 2; 15.00 uur: kerstfeestvienng van 'De Zonnebloem' in het gebouw van scholengemeenschap 'Don Bosco', Dodeweg 6a; 20.00 uur: optreden 'Basic-2' m 'De Woelige Hoek', Prinses lrene laan 1 in Leusden-Zuid. Zaterdag 19 december Christmas party' van de Foreign Contact Group (telefoon 033 - 944572 of 944723); 20.30 uur: wijnproefavond in Ca- fe-restaurant 'De Mof, Arnhemse- weg 95 in Leusden-Zuid, Zondag 20 december 20.00 uur: cabaret 'Virus' in 'De Til', Hamersveldseweg 30. Maandag 21 december 19.30 uur: volkskerstzang m de St. Jozefkerk, Hamersveldseweg 51. Dinsdag 22 december 20.00 uur: kerstfeestviering Ka tholieke Plattelandsvrouwen Orga nisatie (K.P O.) afdeling Leusden in 'De Kom', Hamersveldseweg 51 Zaterdag: 20.00 uur Disco Show de Klaveet Zondag: 14.00 uur Disco de Klaveet 11.30 uur Frühschoppen D'Ouwe Peerdestal 20 00 uur K.P.J. Kerstviering de Moespot Maandag: 20.00 uur Kaarttournooi S.V.A. kan tine sportpark Dinsdag: 9.00 Welfare Zonnebloem Ons Gebouw f

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3