Programma van actie voor Afrika flink gewijzigd ff i >l tl VU lllll Oliebollenrit van AM AC Volkskerstzang Kerstviering 'De Zonnebloem' 1 Oecumenisch kerkdienst Kerststukjes maken DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 plaatselijk nieuws (Van de redaktie) LEUSDEN - Het programma van de actie 'Lensden reikt de hand aan Afrika nü' is op het laatste moment flink gewij zigd. De evenementen vinden niet plaats in 'De Korf, en worden ook niet gehouden op maandag 21 december, zoals was aangekondigd in de vorige editie van de Leusder, Krant. De reden van deze veranderingen is, dat coördina trice Joke Pfaff geen overeenstemming over het program ma kon bereiken met de beheerder van het activiteiten centrum, de heer G.G. van Tiel. Het juiste programma ziet er nu als volgt uit: Financiële bijdragen kunnen op vrijdag 18 de cember tussen 9.00 en 21.00 uur worden gedepo neerd in een grote ton, die in de hal van het gemeen tehuis zal staan. Twee andere evene menten zullen plaatsvin den in 'De Geut', Zwarte- weg 29, op zondag 20 de cember. Het gaat om de vertoning van de teken film 'Dumbo' en de disco. Deze beginnen respectie velijk om 14.00 en 20.00 uur. De kerstlunch voor bejaarden vervalt. BEZWAREN Mevrouw Pfaff licht de wijzi gingen als volgt toe: 'Vorige week vnjdag probeerde ik een zaal van 'De Korf te reser veren. Toen kreeg ik de heer Van Tiel aan de telefoon, die me vroeg wat ik precies van plan was. Nadat ik dat had uit gelegd. bleek hij grote moeite te hebben met zowel de kerst- lunch als de disco Zaterdag heb ik hem teruggebeld om hem te zeggen, dat ik naar iets anders zou uitkijken.' Ze vertelt blij te zijn, dat het is gelukt om elders onderdak te vinden. 'De gemeente was meteen bereid om aan de actie mee te doen' legt ze enthou siast uit. Ook met 'De Geut' wist ze snel tot overeenstemming te komen. Wat teleurgesteld laat ze er op volgen: 'Van de hoog dravende plannen die ik in het begin met de actie had, is he laas weinig terecht gekomen. In feite is er weinig van over. Ik hoop. dat de geldinzameling wel een succes wordt.' De beheerder van 'De Korf. de heer Van Tiel, zegt over de verwikkelingen rond de actie: 'Wij wilden er best aan mee doen. Wij waren bereid om bijvoorbeeld een sterk gere duceerd tanef te berekenen voor de huur van de zaal of voor de maaltijd. Maar wat me vrouw Pfaff wilde, daar had den wij moeite mee.' Hij legt uit: 'De Korf is een commer ciële onderneming. Dat bete kent m dit geval met dat we op deze actie voor Afrika winst zouden willen maken, absoluut met. Maar dat mensen zelf eten meebrengen, dat kan in een bednjf als het onze gewoon niet.' Dat hij er geen been in zag om disco te houden, heeft vol gens hem een andere reden. Hij zegt: 'De bedoeling van me vrouw Pfaff is, om de jeugd van de middelbare scholen bij de actie te betrekken. Ik denk niet dat dat lukt, wanneer je vanaf negen uur 's zondags avonds een disco houdt Deze jeugd moet de dag erna naar school, en zal dus niet komen of al vroeg weggaan. Wij wa ren bang, dat we jongeren bin nen zouden krijgen, die er al leen op uit zijn om rotzooi te trappen. Ik heb daarom aan mevrouw Pfaff verteld, dat we haar voor eventuele schade verantwoordelijk zouden kun nen stellen.' De heer Van Tiel benadrukt, dat verder niet is overlegd. 'Mevrouw Pfaff en ik hebben verder niet over het program ma gepraat. Ik kreeg zater dagmiddag een telefoontje van haar, dat ze ervan afzag om een zaal van 'De Korf te huren. Dat is natuurlijk haar goed recht', aldus de beheerder. AMERSFOORT/HOOGLAND - De Amersfoortse Motor- en Automo bielclub (AMAC) sluit zondag 27 december het jaar af met een auto- puzzelnt, de zogenaamde oliebol- lennt. Deze niet moeilijk nt voert voor het grootste deel over het grondgebied van de gemeente Amersfoort, en heeft een lengte van ongeveer veertig kilometer. Het is de laatste puzzeltocht die meetelt voor het «-inhkampioen- schap. Onderweg krijgen alle deelne mers oliebollen uitgereikt. Na af loop is er voor elke equipe schrif telijke uitleg beschikbaar over de verrichte prestaties. Degenen die het trajekt het beste hebben afge legd, knjgen een prijs. De inschrijving begmt op de 27e om 12.30 uur in Café-restaurant 'De Faam', Hamseweg 9 m Hoogland. Om 13.00 uur vindt daar de start van de nt plaats. Deelname kost 12,- per equipe, ook voor niet-leden. Meer inlichtingen worden ver strekt door de heer H. Versluis, telefoon 03499 - 83106. LEUSDEN - Voor de 21e maal houdt Leusden op maandag 21 december a.s. een volkskerstzang voor alle inwoners. Deze bijeenkomst, zoals in voorgaande jaren georganiseerd door het co mité Volkskerstzang, begint om 19.30 uur en wordt gehou den in de R.K. Kerk St.-Jozef aan de Hamersveldseweg te Leusden. Er is een gevarieerd pro gramma met veel ruimte voor gezamenlijke zang, af gewisseld met koorzang door het kerkkoor Hamersveld. LEUSDEN - De afdeling Leusden van 'De Zonnebloem' houdt vrijdag 18 december haar jaarlijkse kerst- - viering voor zieken en ouderen. Deze maal verleent de scholenge meenschap 'Don Bosco' medewer king, m verband met de aanstaan de herdenking van het feit, dat hon- I derd jaar geleden de Rooms-Ka- tholieke geestelijke Johannes Bos co overleed. De viering vindt plaats in het schoolgebouw, Dodeweg 6a, en begint niet om 15.00 uur, zoals is aangekondigd, maar duurt van 10.00 tot 15.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 5,-. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij M.F.G. Verest, Houtvester 8, 3834 CW Leusden, telefoon 033 - 942337. AMERSFOORT - In de Amersfoort- se St. Jonskerk wordt zondag 10 januan een oecumenische kerk dienst gehouden. Tijdens deze bij eenkomst wordt de heilige doop bediend. Voorgangers zijn: domi nee G. Hengeveld, algemeen se cretaris van de Raad van Kerken m Amersfoort: en deken F. Zwarts van de Heilige Geest-parochie Mede werking wordt verleend door het koor van deze parochie onder lei ding van Wim Ramselaar, en orga nist Willem Hulsmann. De dienst begint om 10.30 uur. LEUSDEN - Kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar zijn woens dag 23 december van 14.00 tot 16.00 uur welkom in het gebouw van Speel- en Recreatievereruging 'Blijhof, Lisidunalaan 2. Zij kunnen dan meedoen aan het maken van kerststukjes, en kerst- en nieuw jaarskaarten. Kinderen die dat willen, dienen de volgende spullen mee te bren gen: een bakje of boterkuipje, afval van de kerstboom en wat kerstver sierselen. Deelname kost 2,- voor kinderen van leden van 'Blijhof, op vertoon van de lidmaatschaps kaart, en ƒ3,- voor met-leden. Meer informatie wordt graag ver strekt door Inge Jansen, telefoon 033 - 944951. Voskuilen We keren weer terug in de tijd van 1930, na de vorige maal een kijkje te hebben ge nomen in deze streek, zo'n duizend jaar geleden. Toen eindigde de Leusbroekerweg bij boerderij ,,'t End". Nu kunnen we de weg ver volgen en komen in een ge bied, dat in de oudheid al werd aangeduid als „Voskui len". Het is een gebied dat haast onmerkbaar glooiend, een overgang vormt van het laaggelegen Leusderbroek naar de hoger gelegen gron den in de richting van de Ve- luwe. De herkomst van de naam Vos kuilen laat zich raden. Het gedeelte van de naam, kuilen, is een aandui ding die verder bijna nergens in namen van deze streek voorkomt. De enig bekende zou zijn de „Ganskuil" op Dorrestein en over de vraag of er enige verband be staat tussen beide namen is niets te zeggen. Zoals we al meer hebben gezien, zeggen de uitgangen van de namen, zoals horst, haar, veld en laar, om er maar een paar te noe men, ons altijd iets over de gesteld heid van het terrein. VALLEN Er is wel verondersteld dat het hier zou gaan om vallen voor vos sen, dus om vossen te vangen. Dit is op z'n minst zeer onwaarschijnlijk. Hét betreft hier een groot gebied dat zich uitstrekt - grotendeels ge legen in de gemeente Wouden berg - tot Scherpenzeel. Buiten de onwaarschijnlijkheid dat vossen in (val)kuilen te vangen zouden zijn, is het al even onwaarschijnlijk dat dit m een zo groot gebied zou gebeu ren. De naam Kuilen zal meer de betekems hebben van holen, dus de woonplaats van de vossen. Deze streek, een redelijk droog en bosrijk gebied, grenzend aan de Eem en het moerassige Leusder broek, was bij uitstek een streek met veel klem wild en vooral water wild, dat doorgaans op de bodem broedt, dus een paradijs van vos sen. Het vele voorkomen van die dieren en dus ook het grote aantal vosseholen, zal aan die streek zijn naam hebben gegeven. Als we de bocht omgegaan zijn en de weg nog een paar honderd meter hebben gevolgd, verandert de naam van de weg van Leusbroe kerweg in Voskuilerdijk. Dit is het punt waar we de grens met Wou denberg passeren De grens van beide gemeenten ligt het volgende gedeelte van de weg aan de linker zijde, tot even voorbij de Kolfscho- terdijk. OPHOGEN De wegen waarvan de namen eindigen in dijk, hebben niets te maken met een waterkering, maar het wijst er wel op dat de bodem gesteldheid van de omgeving enigszins drassig was. Om een be tere begaanbaarheid van de we gen te waarborgen werden deze, met het materiaal van aan weerszij de gegraven sloten opgehoogd. Deze, nu iets hoger in het land schap gelegen wegen, kregen de namen van dijk. Maar we gaan nu met tot de Kolfschoterdijk. Op het eerstvolgende kruispunt gaan we linksaf en volgen de Langesteeg. Al dadelijk zien we aan de rech terzijde van de weg een grote hou ten villa staan Deze villa is hier neergezet in 1901 door baron Har- denbroek van Ammerstol. Inder daad neergezet, want gebouwd is de villa m Zweden, in onderdelen overgebracht en hier opgebouwd. Het is een dubbelwandig, kubus vormig gebouw met een veranda om het hele gebouw heen, zowel op de begane grond als op de ver dieping. De pilaren en het hekwerk van de veranda's zijn van ijzer. De bovengalerij is afgedekt met een glazen afdak en het geheel is ge schilderd in de kleuren bruin en beige. De hoofdingang bevindt zich aan de zijkant. KOETSHUIS Op enige afstand van de villa werd gelijktijdig een boerderij ge bouwd, met daarachter een koets huis met de paardestallen. Boven het koetshuis het optrekje voor de koetsier. Zo kreeg de villa de allure van een buitenplaats, wat ook de bedoeling was van de baron. Tel kens als hij van zijn reizen terug kwam - hij was kapitein op de gro te vaart en voer regelmatig op In- die - en de gelegenheid zich voor deed, kocht hij boedenjen en stuk ken grond in ue omgeving op, zo dat tenslotte een niet onaanzienlijk landgoed ontstond. De villa en het 'Oude Romselaar' omstreeks 1930 (tekening A van Leeuwen). Groot-Romselaar. Of al deze boer derijen een geheel hebben ge vormd is de vraag. Als dit het geval is geweest is het wel een enorm bednjf geweest. Mogelijk heeft hier het hele gebied de naam Rom selaar gedragen, zoals bijvoor beeld Voskuilen. Wat de naam Romselaar bete kent is moeilijk of met meer na te gaan. De achtervoeging „laar" is duidelijk. Een laar is een openge werkt stuk bos waarvan het ge kapte hout werd verbrand en de aldus verkregen as werd aange wend als bemestmg. Liep na een jaar de vruchtbaarheid van de grond terug, dan kapte men een voudig een ander stuk bos De braakliggende grond veranderde vanzelf m heide. Als deze heide werd benut voor de schapenhou derij, zoals in latere jaren, dan bleef de heide bestaan. In de tijd dat dit nog niet gebeur de, veranderde de heide, na ver loop van tijd, vanzelf weer in bos. Uitgesloten is het dus met, dat dit hele gebied oorspronkelijk één bedrijf was. Na het invoeren van de schapenteelt en de daarmee ge paard gaande mestproduktie kon de grond beter worden benut en daardoor meerdere bedrijven be vatten, die allen op een of andere manier de naam Romselaar droe gen. Maar dit alles is alleen maar een veronderstelling. Waar het woord Romse van af komstig is kunnen we niet achter halen. Er is wel eens de veronder stelling geuit dat deze naam m ver band zou staan met de tijd dat de Katholieken hun diensten moesten houden in zogenaamde schuilker ken. Dit zou dan mogelijk gebeurd zijn in Romselaar en zou de naam afkomstig zijn van Roomse Laar. Aangezien de naam al honderden jaren ouder is dan deze gebeurte nissen, is van enig verband geen sprake. Voorlopig blijft het raden. Noot: In 1959 is de villa Vos kuilen, wegens de enorme kosten van onderhoud, afgebroken. De boerderij met het daar achter lig gende koetshuis, evenals de de pendance, zijn nog aanwezig. De gashouder is verplaatst en omge bouwd tot duiventil. Enige jaren geleden is het ge hele landgoed onder de hamer geweest en in gedeelten ver kocht, wat het einde betekende van het landgoed Voskuilen. Villa Voskuilen (tekening A. van Leeuwen). I landgoed kregen de naam, hoe kan het anders „Voskuilen". ENERGIE Aangezien deze streek versto ken was van elke vorm van energie kreeg de villa een eigen gasvoor- ziening, iets wat vrij uniek was voor deze omgeving. Een installatie, be staande uit een op water drijvende, vierkante metalen gashouder met daann een metalen rooster. Dat rooster werd gevuld met calcium- carbid, een soort koolzure kalk dat, met water bevochtigd, acetyleen- gas ontwikkelt. Dit gas werd door een leiding naar de villa gevoerd waar het werd gebruikt in de keu ken en voor de verlichting Als de druk in de gashouder afnam zakte de houder dieper in het water. De carbid kwam in aanraking met het water, ontwikkelde gas en de druk van het gas beurde de houder weer omhoog, waardoor automatisch een constante gasdruk bleef be staan. Totdat de hoeveelheid car bid was uitgewerkt, wat zich aan kondigde door een vermindering van de gasdruk. Dan volgde een groot karwei. Met behulp van een takel moest de gashouder uit het water worden getakeld, het rooster worden ge reinigd van de restanten kalk en het geheel weer worden gevuld met carbid uit de gereedstaande vaten. De omgeving was blijkbaar zeer m trek bij de familie en de vrienden van de baron, waardoor er vaak zoveel gasten op het buitengoed logeerden dat de villa met voldoen de ruimte bood om alle gasten te herbergen. Om dat op te vangen werd aan de overkant van de weg een dépendance gebouwd. In 1927 werd het gehele landgoed ver kocht aan de familie Gevers. ROMSELAAR Laten we de villa Voskuilen ach ter ons en volgen we de Lange steeg, dan komen we verschillen de boerderijen tegen die allen op een of andere manier de naam Romselaar dragen. Zo zien we on der andere Nieuw- en Midden- Romselaar. Opmerkelijk is dat eni ge kilometers hier vandaan, aan de Kolfschoterdijk, nog een boerderij staat die de naam draagt van

Leusder Krant | 1987 | | pagina 8