rankwerkplaats leverde huzarenstukje Kinderfilm in De Appelmarkt I Noir et Blaric in Filmhuis Brando in nachtfilm 68 Leopard I-tanks aangepast aan eisen des tijds Slack Night' [i 'De Geut' 'ekeningen it Tarrafal few Wave' in )e Woelige Hoek' Rond de Kerstdagen: 3ezers. schrijven^ Winkeldiefstal Wonen in Groenhouten Wagen klaar, Wagenaar? Karren maar! DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 plaatselijk nieuws Zijn laatste opmerking had be trekking op de samenwerking nis sen de industrie en het Nederland se defensieapparaat. 'Is de vorm die in dit projekt was gekozen, wel de juiste?' vroeg de staatssecretaris zich af. TOEKOMST (Van de redaktie) LEUSDEN - De 574 Tankwerkplaats van de Koninklijke Landmacht (KL) aan de Kolonel H.L. van Royenweg lever de dinsdagmiddag op officiële wijze de laatste en 468e Leopard I-V(erbeterd) tank af. Daarmee kwam een einde aan een ingrijpend verbeteringsprojekt aan deze rupsko lossen van de Nederlandse strijdkrachten, dat in de werk plaats werd uitgevoerd. Bij de plechtigheid waren onder andere aanwezig de Bevelhebber der Landstrijdkrachten, luitenant-generaal P.J. Graaf, en staatssecretaris J. van Houwelingen van Defensie. De Leopard I werd in 1970 bij de l ingevoerd. In 1979 werd beslo- n om de tanks aan de eisen des ds aan te passen. Gedurende de gelopen acht jaar kregen de psmonsters van deze serie /aardere bepantsering en een euw zogenaamd vuurleidings- rsteem. Al met al kostte dit de aat 579 miljoen gulden IOBLEMEN De aflevering van de laatste ver- et erde tank vond plaats in een ;ervolle hal op het terrem van de erkplaats. De aanwezigen wer en welkom geheten door gene raal-majoor ïr.J.C.M. van de Berg, Directeur Materieel van de KL. Hij merkte op, dat het projekt niet ge heel zonder problemen was verlo pen, maar dat het produkt dat nu aan de gebruikers is overgedra gen, 'volledig op zijn taak is bere kend'. Na hem kreeg de heer Nolden van de m West-Duitsland gevestig de onderneming Honeywell AG het woord. Dit bednjf is de leverancier van het vuurleidingssysteem, dat nu in alle Leopard I-tanks van het Nederlandse leger is aangebracht. In zijn toespraak prees hij het per soneel van de werkplaats voor hun succesvolle bijdrage aan het pro- Staatssecretaris Van Houwelingen sprak de aanwezigen toe. jekt. Als herinnering hieraan bood hij de commandant van de werk plaats, kolonel ir.B. Koster, een pla quette aan. Hij besloot zijn in het Duits gehouden speech met: 'Ich wünsche dem Pantzer eme gute Fahrt', daarbij doelend op de vlak bij het spreekgestoelte opgestelde 468e Leopard I-V. Voor de tank daadwerkelijk aan de rest van zijn levensreis kon be ginnen, hield de staatssecretaris een korte speech. Deze noemde het verbeteringsprojekt 'een moei lijke bevalling' 'Dat is geen won der, want ons kindje is wat zwaar der geworden', lichtte de politicus toe. De problemen vatte hij in dne punten samen. Hij zei: 'Ten eerste constateer ik, dat het programma erg lang heeft geduurd. Is er in het verleden met te overhaast beslist om eraan te beginnen?' De heer Van Houwelingen ver volgde: 'Anderen landen hebben later dan wij tot verbetering beslo ten, en wat andere modificaties aan de tank gepleegd. Was het niet verstandiger geweest als wij het projekt niet op ons eentje hadden gedaan, maar m internationaal ver band en meer gestandaardiseerd"5' Toen de politicus dieper op deze vragen inging, beperkte hij zich vooral tot de toekomst. 'De eerste vraag stemt ons tot nadenken over eventuele vervolgprojekten. Bezint eer gij begint, zegt het spreek woord. Van tevoren goed doorden ken van plannen kan leiden tot be heersing van de kosten en de doeltreffendheid verhogen', zo merkte Van Houwelmgen op. Ook internationale samenwerking zou volgens hem deze effekten kunnen hebben. Over samenwerking van andere aard, tussen het bedrijfsleven en defensie, zei hij: 'De defensieorga nisatie moet kunnen functioneren m zowel een vredes- als m een oorlogssituatie. Daarom is het be langrijk om ervoor te zorgen, dat het onderhoud ook in beide situa ties kan plaatsvinden. We moeten het militaire personeel van de Ko ninklijke Landmacht erin trainen om m moeilijke situaties zelf onder houd te plegen aan het materieel.' De mate waann dit mogelijk is, zou volgens de staatssecretaris al bepalend moeten zijn bij de aan schaf van uitrusting. 'We moeten met alleen letten op wat iets kost, maar ook hoe het moet worden onderhouden', aldus de spreker. In dit verband merkte hij op. dat er een 'onderhoudsfilosofie' zou moeten worden ontwikkeld. Als laatste kreeg de Bevelheb ber der Landstrijdkrachten, luite nant-generaal P.J. Graaf het woord. Hij zei wel blij te zijn dat de Leo pard I was verbeterd, maar had nog iets op zijn verlanglijstje staan. 'De Koninklijke Landmacht kijkt reikhalzend uit naar het moment dat deze tanks worden voorzien van nachtzichtapparatuur. Deze component is een absolute voor waarde om ook in het donker of bij slechte weersomstandigheden te kunnen functioneren', aldus de hoogste baas. HUZARENMARS Hierna reed kolonel Koster de laatste verbeterde Leopard I uit de loods. Deze gebeurtenis werd opgeluisterd door het Trompet terkorps der Cavalerie uit Amersfoort, die de Huzarenmars speelde én zong. In 574 Tankwerkplaats van de Koninklijke Landmacht was maandagmiddag veel belangstel ling voor de officiële aflevering van de 486e en laatse verbeterde Leopard I-tank. Dit rupsvoertuig is op de foto te zien. Achter het spreekgestoelte staat staatsse cretaris J. van Houwelingen van Defensie. ie Landlords'. USDEN - In Open Jeugd en Jon- ren Centrum 'De Geut', Zwarte- g 29, wordt zaterdag een grote ntavond gehouden. De bijeen- mst heeft de naam 'Black Night' gekregen De 'Landlords' zullen er dan een optreden verzorgen. Deze band werd in 1986 in Amsterdam opgericht, geïnspireerd door de meuwe golf Amerikaanse gitaar bands. Het repertoire bestaat uit korte melodieuze songs met Coun- try-invloeden, waarin echo's van groepen als 'Creedence Clearwa ter Revival' en 'Gram Parsons' naklmken. De formatie wordt ge vormd door Gert Jonkers (zang), Jan Snut (gitaar en zang). Ludo Wie- gennck (gitaar, slide en zang). Pe ter Petter (bas en zang) en Hidde Sikkes (drums). De 'Black Night' zal zoals de naam al aangeeft, vooral 'zwart' zijn. Bezoekers wordt gevraagd zich daar kwa kleding bij aan te passen. De avond begint om 21.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 5,-. USDEN - In de kerstvakantie len acht-en-zestig tekeningen kinderen uit Tarrafal worden itoongesteld m Openbare Bi- otheek 'Nieuw Langenbeek' aan Hamersveldseweg. Tarrafal is i dorpje op de Kaapverdische inden, gelegen voor de kust van ïka. De tekeningen zijn naar Ne- rland gestuurd in een envelop pe, geiranceera met 2y pobuieycis in dit postpakket zat ook een bnef van de burgemeester van het Kaap verdische dorp, waarin hij bedankt voor de tekeningen die de Leus- dense jeugd er naar toe heeft ge stuurd. Deze werkstukken werden samen met Francien Westering vervaardigd tijdens de Culturade 1986, die op zaterdag 29 augustus in en om 'De Korf werd gehouden. Iedereen die het leuk vmdt om weer een tekening naar Tarrafal te sturen, kan deze bij de balie van de bibliotheek inleveren, voorzien van naam, leeftijd en adres. LEUSDEN - Een 13-jarige inwoner uit Leusden probeerde dinsdag on gezien een boek mee te nemen uit Boekhandel Hamershof uit het ge lijknamige winkelcentrum. Toen de jongen de buitendeur passeer de. ging echter het alarm af. Het personeel zag kans hem te achter halen en vast te houden tot de in middels gealarmeerde politie was gearriveerd Die heeft hem verma nend toegesproken en zijn ouders ingelicht USDEN - De drie-mansformatie sic-2' geeft morgen een concert De Woelige Hoek', Pnnses Ire- nelaan 1 m Leusden-Zuid. De band speelt vooral 'New Wave'-muziek van eigen maaksel, maar ook van 'The Cure', 'The Alarm' en 'REM'. De groep is afkomstig van de Noord-Veluwe en bestaat bijna vijf jaar De bezetting luidt als volgt Richard Drost (gitaar en zang), Pe ter Fidder (basgitaar en zang) en Peter van Renselaar (drums en zang). Het optreden begint om 20.00 uur. De toegangsprijs is 2,- voor leden, en 4,- voor met-leden. LEUSDEN/AMERSFOORT - De kinderfilm „Buster's we reld" wordt zaterdag 26 en zondag 27 december in Kin dertheater De Appelmarkt vertoond. De aanvang is op beide dagen om half twee 's middags. In tegenstelling tot zijn naamgenoot Buster Kea- ton, die bekend stond als „de man die nooit lacht", heeft de tienjarige Buster Oregon Mortenson altijd wel een klei ne glimlach op zijn gezicht. Buster is een dromer en een tovenaar. Dat is niet zo vreemd, want hij is de klein zoon van De Grote Osmann, de levende kanonskogel, ter wijl zijn vader een (werkloze) goochelaar is. Door de aard van zijn persoon lijkheid is Buster natuur lijk een beetje een buitenstaander. De da gelijkse, banale realiteit is eigenlijk mets voor hem. Liever brengt hij zijn omgeving m verbijstering en verwarring met onverwachte goo- cheltruuks en „onschuldige" maar catastrofale grapjes Hij raakt daar door steeds verwikkeld in allerlei door hemzelf bedachte avonturen. Zo weet hij gestrafte leerlingen te troosten met zijn goocheltrucs en neemt op een originele manier wraak op een grote vervelende jongen. Buster is verliefd op Joan na, een meisje uit de betere stand. Als hij door haar voor een feestje wordt uitgenodigd, bereidt hij zich voor om een prachtige goochel- show te geven. Hij knipt een dure jas doormidden en slaat zonder blikken of blozen met een hamer op een horloge. De trucs misluk ken, maar hij weet zich moeiteloos uit de penibele situatie te redden. „Buster's wereld" is een eenvou dige, poëtische kinderfilm waarm de kracht van de fantasie en de humor centraal staat. De film is ge schikt voor kinderen m de leeftijds categorie 6-10 jaar en ook voor de ouders is het de moeite waard om te kijken. De film werd bekroond op het Kinder Filmfest tijdens het filmfestival van Berlijn m 1985 De film is Nederlands ingespro ken door Leontien Keulemans Re gie. Bille August. Met: Mads Bugge Anderson, Kathanna Stenbeck, Peter Schroder, Katje Mieke-Re- nard e.a. Denemarken 1984. Kleur. 90 mm. Aanvang 13.30 uur, pnjs 4,50. Reserveren mogelijk van ma. t/m vr. van 13.00-15.00 uur. Tel. 033- 19505. Het kindertheater is geves- tigd aan de Groenmarkt' ftiT W' Amersfoort. Uiterst verbaasd lazen mijn vrouw en m m de „Leusder Krant" van donderdag 26 november 1987 een artikel getiteld „Eigenaren in Groenhouten voelen zich beetge nomen door makelaar en Stichting Bejaardenzorg" Wij zijn ook eige naar, we wonen smds juni jl. op Dorser 32, maar we hebben daar geen enkel probleem mee Onze flat is mooi en geriefelijk, we wo nen vlakbij bank, apotheek, biblio theek en een heel plezieng winkel centrum. In het kerkelijk leven, in het verenigingsleven, m de ge meenschap van Leusden beginnen we steeds meer thuis te raken Wij zijn helemaal met beetgeno men. Integendeel, elke dag nog zeggen we tegen elkaar dat het veel prettiger is dan we ons ooit hadden kunnen voorstellen Alle bei zijn we m 't begin van de zestig, maar 't is heel verstandig geweest dat we ons oude eigen huis in Amersfoort aan de kant hebben gedaan. We hebben er echter wel goed over nagedacht en met hals over kop besloten Vijf jaar geleden hadden we het eerste contact met de makelaar. Correct is ons meegedeeld dat we op servicekosten van 250,- tot 280,- moesten rekenen Toen al. Gaandeweg kwam er tekening m de zaak en er kwamen ontwerpen en plattegronden. De indeling van kamers en keuken, de plaats van deuren en ramen onderging wijzi gingen om bij de praktische uitvoe ring tenslotte tot een beter resultaat te komen. Heel logisch, en 't ap partement dat we nu bewonen mag er dan ook zijn. Maar de belangrijkste reden waarom we voor „Groenhouten" hebben gekozen is dat we bij ons ouder worden graag rekenen op enige steun en hulp, op wat warmte en gezelligheid, en op begeleiding als we 't met meer aankunnen Stichting Bejaardenzorg Leusden heeft m dat opzicht een goede naam. Bij 't jubileum onlangs kwam dat nog duidelijk naar voren. Vijf jaar lang is er gewikt en gewogen wat de beste service voor „Groen houten" zou kunnen zijn en de uit eindelijke oplossing vinden mijn vrouw en ik heel een heel gelukki ge. Een part-time onderhoudsman. We hebben hem al enkele keren te hulp geroepen en waren daar heel content mee. Een coördinatrice die kennis van zaken heeft met proble men van bejaarden. Een alarmsys teem waarmee je dag en nacht om hulp kunt vragen. Een conversatie zaal waar je twee keer per week kunt binnenvallen voor een kopje koffie en om een praatje te maken, die je kunt afhuren voor een feestje of een spelletje kaart Voorzienin gen voor maaltijden en voor lo geergasten. Niet iedere eigenaar/bewoner heeft alles op slag nodig Mijn vrouw en ik zijn nu nog gezond en vrij vitaal, we hebben een auto en kunnen her-en-der gaan. Dat is een voorrecht, 'k Betaal al jaren lang aan de brandverzekering, maar kan moeilijk klagen dat ik er geen profijt van heb gehad omdat mijn huis en inboedel nog nooit in vlam men zijn opgegaan, 'k Betaal ook voor het ziekenfonds, maar 'k ben heel blij dat ik met verplicht ben om eens m de zoveel jaar een poosje m een ziekenhuis door te brengen. Wij zijn gewoon oprecht dank baar dat we eigenaar/bewoner in „Groenhouten" mogen zijn en me nen dat we die dankbaarheid moeten tonen door naar ons ver mogen positief deel te nemen en bij te dragen m de leefgemeenschap van Leusden. De tóón van 't artikel in de „Leus der Krant" vinden we even weinig verheven als de inhoud. Is het de gebruikelijke stijl van de krant"5 Of van de politieke groepering? Als nieuwingekomenen zien we dan liever van deze krant en deze partij af. Er zijn mensen én mensen, er zijn eigenaren en eigenaren. We zijn blij als u ook naar ons wilt luisteren. Onze dank daarvoor H. H. van der Neut en R. van der Neut-Jongeneel Dorser 32 Scene uit 'Buster's Wereld', de kinderfilm die tweede en 'derde' Kerstdag wordt vertoond m het Amersfoortse Kindertheater De Appelmarkt. l'New Wave -band 'Basic-2' AMERSFOORT - Van don derdag 17 tot en met maan dag 21 december is in het Filmhuis „Noir et Blanc" te zien, een opmerkelijk regie debuut van Claire Devers met als thema sado-maso- chisme. De aanvangstijd van de voorstellingen is 20.00 Hoofdpersoon in de film is Antoine, een jongeman die ei genlijk maar een doorsnee le ven heeft. De enige uitspatting die hij heeft is het amateur- koortje waar hij in zingt. Als Antoine de opdracht knjgt om de boekhouding van een fit nessclub te gaan verzorgen ontdekt hij daar de sensatie van pijn tijdens een massage door een grote, zwarte mas seur. Al snel raakt hij er mm of meer aan verslaafd en wordt de pijn een passie Zijn mas seur wordt zijn slaaf in plaats van zijn beul en wordt ge dwongen de boekhouder te helpen tot de uiterste pijn, tot de dood er op volgt. Claire Devers heeft dit the ma op een beheerste en met een doeltreffende stijl weten te verfilmen. Met deze film won zij de Camera d'Or voor het beste debuut. Een scène uit „Now et Blanc". Ja. had hij dat nou maar gedaan, de heer Wagenaar, op naar een verre emder. dan had hij zichzelf een hoop vernederingen be spaard. Maar ach, de heer Wage naar heeft totaal geen gevoel van zelfrespect, dus kan hij ook met vernederd worden. Om toch maar een vinger in de pap te houden, liet hij zich noodge dwongen van wethouder degrade ren tot raadslid (met gemengd ge voel van respect mijnerzijds voor de wakker gewordenen in de raad). Helaas heeft de heer Wagenaar nog steeds niet door, dat hij niet meer de „Alleenheerser over Leusden" is en om nu toch maar te laten weten, dat hij nog steeds dui delijk aanwezig is, begeeft hij zich, politiek gezien, in de meest bela chelijke situaties. Ronduit zielig Nu gebiedt de eerlijkheid wel te zeggen, dat de wethouder Wage naar, welke scheve schaatsen hij ook reed, altijd volledig gesteund werd door zijn eigen partij (bij monde van de heer A. Parson). Tot dat de catastrofe nabij kwam, want toen distantieerde zijn partij zich (bij monde van de heer A. Parson) van de heer Wagenaar en liet hem vallen als een baksteen. En zo is de heer Wagenaar slachtoffer geworden van zijn ei gen grootheidswaan, gevoed door zijn partij (bij monde van de heer A. Parson), die hem nooit terugfloot. Alleraardigste partij, metwaar? Hoogachtend, Mevr. C. J. J. van Berkum. Tjongerwijk 30, 3831 LT Leusden. AMERSFOORT - Op vrijdag 18 en zaterdag 19 december draait in het Filmhuis „On the waterfront", een gangsterfilm met een neo-realisti- sche inslag, waarin grote en kleine vakbondsleiders de gangsters zijn en waarin hun tegenspelers, de havenarbeiders in New York, niet zozeer met „corruptie" als wel met de meest totale terreur van de hand de dokken beheerst en de havenarbeiders onder de duim houdt. Zijn rechterhand is Charlie Malloy, Terry's broer „On the waterfront" werd in 1955 bekroond met maar liefst acht Oscars. Regisseur is Elia Kazan. Aanvang van de voor stellingen is 23.00 uur. vakbonden te maken hebben. In deze inmiddels klassiek ge worden film speelt Marlon Brando de rol van terry Malloy, een vroe gere bokser, die werkt voor Johnny Friendly, de gevreesde baas van de vakbond van havenarbeiders in New York Friendly is een regel rechte gangster die met harde

Leusder Krant | 1987 | | pagina 9