dee Leusdenaar E. Elings werkt perfekt 'Leusden reikt de hand naar Afrika nü' mislukt [leusden, Team 't Ronde speelde niet helemaal toneel. leusKler krant demonstratie aftappen Freon oogst landelijke belangstelling; 'ommissie- ergaderingen a januari Organisatrices persoonlijk teleurgesteld over resultaat Tekenfilm -festival leusder krant Wijziging openingstijden 'Nieuw Langenbeek' Enveloppe met inhoud Vernieling ruiten "t Vooronder' gesloten JokaaL Feestcomité Stoutenburg '//,z/////>///, 'Super-zacht' LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 (tkde mtiudec)meente/ Leusden Achterveld LEUSDEN - He» idee waarvoor Leusdenaar de heer E. Elings begin november een prijsvraag won, uitgeschreven door het FNV in samenwerking met de VARA, is uitvoer baar gebleken. De duizend gulden die hij toen, naast een computer met bijbehorende software en cursus, ontving, gebruikte hij voor de ontwikkeling van een apparaat waarmee zijn idee uitvoerbaar bleek te zijn. Dit apparaat demonstreerde de heer Elings afgelopen vrijdagmiddag op de gemeentewerf in Leusden, in aanwezigheid van afgevaardigden van de provincie Flevoland, de provincie Utrecht en omroepvereniging Veronica. DINSDAG 22 DECEMBER 1987 plaatselijk nieuws provinciale afgevaardigden terwegen het aftappen van de elvloeistof Freon in hun beleid te passen. De Veronicamede- irker overweegt de heer Elings n idee te laten demonsteren in n televisieprogramma. De heer Elings is electrotechni- s. In die functie heeft hij veel te aken met het repareren en soms schrijven van koeltechnische ap- iratuur waarbij Freon vrijkomt. De verhalen over milieuveront- niging door ontsnappend Freon het mede daardoor ontstane gat de Ozonlaag rond de aarde, zet- hem aan het denken. Volgens m moest het toch heel eenvoudig Freon, dat in iedere koelkast, elmstallaties en airconditioning af te tappen. Een radio-uitzen- ig in september waarin de vak- nd FNV in samenwerking met de IRA luisteraars vroeg om ideeen te zenden waarmee de eigen rkomstandigheden te verbete zouden zijn, gaf de doorslag. )e heer Elings gaf het idee, dat ovengens nog slechts vaag was, telefonisch door. Hij won de wed strijd en mocht begin november de bijbehorende prijs (met extra stropdas) van de net-aangetreden wethouder van milieu in Leusden, Com Verduin, in ontvangst nemen. In het juryrapport dat de prijsuit reiking begeleidde stond een aan tal malen vermeld dat de prijs voor al werd toegekend uit milieu-tech- nische overwegingen. De commer ciële haalbaarheid werd betwij feld. In een koelkast zit gemiddeld honderd tot driehonderd gram Freon. Uit commercieel oogpunt lijkt het, gezien de kostprijs van het gas, nauwelijks de moeite waard het terug te winnen. Gezien de enorme milieubelan gen lijkt deze stelling achterhaald. Om een schoner milieu te bereiken kunnen steeds minder kosten en moeiten gespaard worden. Daar voor was het wel noodzakelijk dat de heer Elings kon aantonen dat zijn „papieren" idee uitvoerbaar is. Daarvoor ontwikkelde hij, met de duizend gulden die hij als prijs kreeg, een apparaat dat hij afgelo pen vnjdag demonstreerde. „FREONVERNIETIGER" Het apparaat, waarvoor de heer Elings nog geen naam bedacht heeft, zag eruit als een klem was- machientje, zonder klep maar met drie lichtjes en twee klokjes. Het bevat een cylinder waarin zo'n 70 kilo past. Het apparaat is handzaam en door de wieltjes makkelijk ver rijdbaar. De voornaamste werking berust op de compressor die het gas in vloeibare vorm m de cylin der pompt. Het uit de koelkast ge pompte freon is dan weliswaar ge filterd maar kan zonder nader on derzoek op samenstelling (het zou verdunde freon kunnen zijn) riet opnieuw worden gebruikt. In prin cipe is hergebruik, nadat de Freon gereinigd is, wel mogelijk. Het hele proces duurt nog geen vijf minuten. VERVANGING De heer Elings rekende de aan wezigen voor dat jaarlijks onge veer 560.000 koelkasten aange schaft worden. Hij rekende hiertoe alleen het zogenaamde witgoed voor huishoudelijk gebruik. Gezien de verzadigde markt, kan men er van uit gaan dat nieuwe aanschaf over het algemeen bedoeld is om een oude te vervangen. Die oude koelkasten, zo'n 560.000 per jaar, alleen in Nederand, komen terecht Leusdenaar E Elings demonstreerde vrijdagmiddag op de Leusdense gemeentewerf het apparaat dat hij heeft ontwikkeld voor het veilig verwijderen van freon uit onder meer afgedankte koelkasten. Er bestond landelijke belangstelhng voor zijn idee, iets dat hem zelf verbaasde op de vuilnisstortplaats. De heer fen die nog in zo'n afgedankte kast Elings demonstreerde wat over het zitten. Met een tangetje wordt een algemeen gebeurde met koelstof- buisje doorgeknipt, een korte ssst van ontsnappend gas en dat was dat Freon is reukloos en kan niet branden, maar tast wel de Ozon laag om onze wereld aan. Tijdens zijn milieuvervuilende demonstratie zei de heer Elings dan ook: „Hiermee wordt de winter weer een beetje zachter". 560.000 koelkasten per jaar met gemiddeld 200 gram Freon, maakt zeker 1.000.000 gTam jaarlijks de lucht m. Wanneer we daarbij bedenken dat Freon in veel meer apparatuur zit. Genoemde voorbeelden waren air-conditioning, grote koelinstal laties bij boortorens en industrie, waarbij het pnncipe van het idee van de heer Elings toegepast zou kunnen worden, maakt dat terug winnen het uitvoeren waard. In Leusden komen jaarlijks zo'n duizend koelkasten op de ge meentelijke stortplaats terecht. De daann zittende Freon wordt tot nu toe met teruggewonnen, maar gaat de lucht in. VOORWAARDE De provincies Utrecht en Flevo land waren bij de demonstratie vertegenwoordigd omdat beide provincies overwegen het aftap pen van Freon als voorwaarde bij de afvoer van koelkasten in te voe ren. Voor dat het zover is, wil de heer Elings zijn apparaat nog ver beteren. De uitvinder heeft nog vele ideeen daaromtrent. „Door de pnjs en alle belangstelling daarna is al les in een stroomversnelling geko men en van het een komt het an der" verklaart hij. Voor de nadere uitwerking van zijn alom gewaar deerde vondst kan hij de mede werking van de provincies in meerdere opzichten goed gebrui ken. De heer Elings blijft onder alle comotie zeer verbaasd, dat zo'n simpele gedachte zulke grote ge volgen kan hebben. Nauwelijks be seffend dat een geniale vondst, de vondst is die iedereen had kunnen bedenken, maar in de hele wereld nou net door nog niemand bedacht was... JSDEN - In de maand januari rden de volgende openbare mmissie- en werkgroepverga- ingen gehouden. )penbare Werken en Ruimte- Ie Ordening 6 Onderwijs en Sociale Zaken 7 Welzijn en Huisvesting 14 Algemene Bestuurszaken 18 Financiën 25 Overleg Cie Verkeer 28 Raad De vergaderingen beginnen om 20.00 uur tenzij anders vermeld en worden gehouden in het gemeen tehuis, 't Erf 1 te Leusden. De agenda's en stukken liggen vanaf 5 dagen voor de vergade ring ter inzage bij het bureau Voorlichting, 't Erf 1, telefoon 941247, toestel 116 en in de biblio theek Nieuw-Langenbeek. De verslagen van de hierboven aangekondigde vergaderingen worden op de bovengenoemde plaasen ter inzage gelegd in de week volgend op die waarin de vergadering is gehouden. LEUSDEN - Het team van Montessorischool 't Ronde heeft op de laatste ochtend voor de kerst vakantie, op vrijdag 18 december jl. een toneel voorstelling voor alle leerlingen gegeven. Op gevoerd werd een zelfge maakt drama met een bij het komende Kerstfeest aansluitende moraal. De leerlingen waren over het algemeen zeer te spreken over het optreden van hun leerkrachten en vonden het spel in vergelijking tot voor gaande jaren beslist vooruit gegaan. Op de Montessori basis school is het de gewoonte dat iedere week één van de negen groepen de week afsluit met een zelf samengesteld pro gramma. Slechts éénmaal per jaar verzorgen de teamleden een dergelijke weeksluitmg. Traditiegetrouw kiest men hiervoor de laatste ochtend voor de kerstvakantie. Het gezelschap, waarbij een aantal talenten te ontdekken viel, koos dit jaar voor een so ciaal drama met een happy end. Men toonde een arm gezin dat niets bezat behalve een kerstboom. Voordat deze her kenbare familie besloot nood gedwongen op dit enige aan wezige houtje te gaan bijten, stalen onverlaten dit dierbare bezit.'Na een aantal verwikke lingen waarbij iedere leer kracht zijn of haar rol, tot en thousiasme van het publiek, verwierf, kregen de financieel niet-draagkrachtigen hun boom terug met daarbij een groot aantal gasten. Gelukkig kwam een ober net op tijd wat te drinken brengen, zodat als nog op een gelukkig kerst feest geklonken kon worden. De moraal van het verhaal was duidelijk: laten zij die eer der dit jaar de dierbare bezit tingen van deze arme school ontvreemden, deze komen te rugbrengen. De teamleden zijn daarop bereid een drankje m te schenken. Mits de ober op tijd langs komt (Van de redaktie) LEUSDEN - De actie 'Leusden reikt de hand naar Afrika nu' die vrijdag en zondag in Leusden plaatsvond, is mislukt. De totale opbrengst bedraagt 799,45. Van dit bedrag werd ruim vijfhonderd gulden opgebracht door Jongeren centrum 'De Geut', die éénmaal de opbrengst beschikbaar stelde van de disco, die er iedere zondagavond wordt gehouden. De organisatrices van de actie zeggen 'per soonlijk erg teleurgesteld' te zijn over het resultaat van hun inspanningen. Het betreft de dames Joke Pfaff en Daniela Schubert. In eerste in stantie waren zij van plan de actie in en rond 'De Korf te houden, maar op het laatste moment zagen zij zich genoodzaakt naar elders uit te wij ken. Hierover is uitgebreid bericht in de vorige editie van de Leusder Krant. TEKENFILM In de ton die vnjdag tot 21.00 uur in het gemeentehuis ten bate van de actie stond opgesteld, werd 27b,- gedeponeerd. De tekenfilm die tweemaal in 'De Geut' werd LEUSDEN - In 'De Woelige Hoek', Prinses Irenelaan 1 in Leusden- Zuid, wordt donderdag een zoge naamd tekenfilmfestival gehouden. Deze begint om 13.30 uur De eer ste film wordt er vanaf 14.00 uur vertoond. Het festival duurt tot ongeveer 17.00 uur. De toegangs prijs bedraagt 1,50. Leden beta len 1,-. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Jacob van Lier en Hans Mosterd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktle: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 ugr voor iet donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tol 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 68.80 per jaar. 34.90 per half jaar, 17,70 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat met het geval neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033 940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto s) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v BOU B V. te Barneveld, met düidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 115,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Rond de komende feestdagen zijn de openingingstij- den van Openbare Bibliotheek 'Nieuw Langenbeek' aan de Ha- mersveldseweg gewijzigd. De leeszaal kan de komende tijd op de volgende tijden worden bezocht: donderdag 24 december: 10.00 tot 16.00 uur; maandag 28 december: 14.00 tot 17.30 uur; dinsdag 29 december: 14.00 tot 17.30 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 30 december: 14.00 tot 17.30 uur; donderdag 31 december: 10.00 tot 12.00 uur Op de volgende dagen is de bi bliotheek gesloten: Vnjdag 25 en zaterdag 26 december, en vrijdag 1 en zaterdag 2 januari. LEUSDEN - Een bewoonster van uc Kuperssingel keek vrijdagavond raar op, toen een onbekende bij haar aanbelde en haar een enve loppe overhandigde. De man zei dit te doen namens 'een anonieme groep'. Daarop verdween hij. De vrouw maakte de enveloppe open en tot haar verbazmg zat er een bankbiljet van 100,- m. De politie weet niet of meer Leusdenaren dit hebben meegemaakt Ze acht het niet uitgesloten, omdat de man grote tassen aan zijn fiets had. LEUSDEN - In de nacht van zater dag op zondag werden twee ruiten LEUSDEN - Vrouwenontmoetings centrum "t Vooronder', Burge meester Van der Postlaan 2, is op dinsdag 29 december gesloten. Het centrum gaat op dinsdagmorgen 5 januari weer voor de Leusdense vrouwen open. Belangstellenden zijn ook welkom op de nieuwjaars bijeenkomst, die er op vrijdag 8 januari tussen 19.00 en 21.00 uur wordt gehouden. ingegooid van het gebouw van Openbare Basisschool "t Palet' aan de Willem de Zwijgerlaan Het gmg om twee smalle hoge ramen. De daders ervan zijn onbekend. De politie zoekt getuigen van het voor val Deze kunnen telefonisch kon takt opnemen met de politiepost van Leusden-Zuid, telefoon 033 - 944444 door Jan Versteegt We hebben een 'subtropi sche week' achter de rug. Nadat vorige woensdag de vorst uit het land werd ver dreven, stroomde zeer zachte lucht binnen. Dat leverde een record op in de Bilt op 18 de cember werd een minimum genoteerd van 11,8 graden. Nog nooit eerder deze eeuw bleef het minimum zo hoog op ons meteorologisch in stituut. Het vorige record stond op 11,3 en werd geregi streerd in december 1965. Diezelfde dag (vrijdag dus) werd een maximum geno teerd van 14,8°. Dit was geen record. Op 24 december 1977 werd het maar liefst 15,3 gra den. Het kon zo warm wor den, doordat een diep mini mum een brede zuidelijke tot zuidwestelijke stroming op gang bracht. Er werd lucht aangevoerd vanuit het zee gebied nabij de Azoren, de subtropen dus. Op de Can ari sche Eilanden werd in deze lucht maar liefst 28 graded bereikt, bijna tropisch. De koude lucht werd uit vrij wel geheel West- en Midden- Europa verdreven, maar handhaafde zich boven Scan dinavië en Rusland. Stabiel winterweer is het daar even min. Hogedruk ontbreekt en depressies brengen daar wis selvallig weer, met sterk wis selende temperaturen. Dan weer wat zachter aan de voorzijde, dan weer kouder aan de achterzijde van een depressie. Daarbij valt er met name in Rusland erg veel sneeuw. Daar zal de kerst wellicht wit verlopen. Bij ons is dat twijfelachtig, zo niet uitgesloten. Zoals het er nu naar uitziet zal het gelei delijk wel wat kouder wor den, maar een overgang naar een vorstperiode zit er vóór de kerst niet in. Doordat het hogedrukgebied, afkomstig van Spanje, zich meer uitbreidt in noordelijke en noordoostelijke richting zullen de neerslagkansen ook geleidelijk afnemen. Het meest waarschijnlijk is, dat het weer gedurende de Kerstdagen droog zal zijn en een normale temperatuur, dus rond 6 graden overdag en rond het vriespunt gedu rende de nacht. De wintersportgebieden ziin op dit moment nog erg 'groen'. Beneden de 1500 me ter is de sneeuw vrijwel ge heel verdwenen, zodat de ski-mogelijkheden beperkt zijn. Naar verwachting zal de komende dagen de vorst- grens geleidelijk wat dalen tot beneden 1500 m. maar de kans dat er op uitgebreide schaal sneeuw zal vallen lijkt gering. Het lijkt erop, dat de wintersportmogelijkheden pas in februari of maart ideaal worden. Er vindt der halve een verschuiving plaats, althans de laatste ja ren. ,,I'm dreaming of a white Christmas" is en blijft vaak een droom. Daarom zal het wel beroemd zijn geworden. Nederland maakt zelden een witte Kerst mee. De laatste 20 jaar slechts 4 echte witte kerstdagen. Uniek daarbij is 3x achtereen in de jaren 1962, 63, 64. Daarna nog éénmaal in 1970. Gedeeltelijk wit wa ren de jaren 1976, 79 en in 1981 (sneeuwrestanten nadat de dooi was ingevallen). U ziet wel een witte Kerst is een uitzondering. We hebben weer een jaar om ervan te dromen. vertoond, leverde per saldo niets op. De bezoekers van het jonge rencentrum maakten deze fiasco's een beetje goed. Joke Pfaff vindt: 'Door hun gulle gaven is het niet helemaal mislukt.' Ze zegt hen dan ook 'dankbaar' te zijn. Over de oorzaak van de misluk king van de actie zegt ze: 'Ik ben ervan overtuigd, dat als wij de vol ledige medewerking van 'De Korf hadden gekregen, wij met ons grote programma veel meer geld hadden kunnen ophalen.' Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Ve re nigings nieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! Felicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! STOUTENBURG - Het Feestcomité Stoutenburg heeft de bewoners middels een huis-aan-huis ver spreide 'mededeling' laten weten, welke activiteiten er de komende maanden plaatsvinden. Daaruit blijkt, dat op zaterdag 30 januan een kaart- en sjoelavond wordt ge houden in Kasteel 'Stoutenburg' aan de Stoutenburgerlaan. Deze bijeen komst begint om 20.00 uur. Inschrij ving is mogelijk vanaf 19.30 uur Deelname kost 3,50. Verder staat het volgende op het programma: Zaterdag 28 mei: rommelmarkt bij het kasteel; Zaterdag 18 juni' dorpsfeest. Over deze twee festiviteiten volgt meer informatie Dinsdag 22 december 20.00 uur- kerstfeestviering van de Katholieke Plattelandsvrouwen Organisatie afdeling Leusden in 'De Kom'. Hamersveldseweg 2a. Donderdag 24 december 13.30 tot 17.00 uur: tekenfilmfesti val m 'De Woelige Hoek', Prinses Irenelaan 1 m Leusden-Zuid Woensdag: 9 00 uur Handwerk- hobbyclub de Moespot Zaterdag:20.00 uur Disco Show de Klaveet Zondag: 14.00 uur Disco de Kla veet 20.00 uur Bingo de Hessenkar Dinsdag: 9.00 uur Welfareclub Zonnebloem Ons Gebouw

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3