Onderzoek naar medezeggenschap n Leusdens openbaar onderwijs Prestatieloop voor invaliden over Leusdens grondgebied Cabaret Virus zet publiek n wachtkamer psychiater Slaapplaats gezocht in Stoutenburg: ebben ouders werkelijk invloed op gang van zaken? mgerenverèniging vierde kerst op originele wijze: Inbraak en poging tot inbraak Hulst plaatselijk nieuws DONDERDAG 24 DECEMBER 1987 van één onzer medewerkers) UEUSDEN - De Gemeenschappelijke Medezeggenschaps raad voor het Openbaar Onderwijs gaat onderzoeken hoe iet met de medezeggenschap op de Leusdense scholen is gesteld. De GMR adviseert de gemeente gevraagd en on gevraagd over allerlei zaken die het openbaar onderwijs jetreffen. De GMR is zelf benieuwd naar de gang van za ten op de diverse Leusdense scholen, nu is vast komen te staan dat, landelijk gezien de ouders nog steeds niet erg veel invloed hebben. is een landelijk onderzoek ge ilden naar het functioneren van medezeggenschapsraden op scholen. Tegelijk met de invoe- g van de basisscholen zijn er in 15 ook medezeggenschapsra- n per school gekozen. In deze dezeggenschapsraden zijn ou- en leerkrachten gelijkelijk rdeeld. Directie Inventariseren Waar het scholen voor voortgezet onderwijs betreft maken ook leer lingen deel uit van de medezeg genschapsraad. Hoeveel invloed de medezeggenschapsraad bin nen een school heeft is afhankelijk van het reglement dat voor de be treffende medezeggenschaps raad is vastgesteld. Landelijk gezien blijkt de situatie zo te zijn dat de directie nog steeds een overwegende invloed heeft binnen de school. In het al gemeen hebben de ouders in ver gelijking met de leerkrachten niet erg veel in de melk te brokkelen. De Leusdense GMR wil graag we ten of de toestand in Leusden overeenkomt met de resultaten van de landelijke enquête. Het liefst zou de GMR het eigen onder zoek doen in samenwerking met de medezeggenschapsraden van de bijzondere scholen in Leusden men heeft met die scholen echter geen enkel contact Sterker nog. men weet niet eens of er op bij voorbeeld R.K. scholen en P.C. scholen wel medezeggenschaps raden zijn. De Leusdense GMR ziet het on derzoek dat men gaat houden als een soort evaluatie nadat de MR's twee jaar geleden zijn opgencht. De GMR wil graag vaststellen wat de instelling van de medezeggen schapsraden nu eigenlijk heeft op geleverd binnen de diverse scho len. Het Dagelijks Bestuur van de Leus dense GMR heeft zich afgevraagd of een onderzoek al of niet ano niem moet zijn. De overgrote meerderheid van de GMR blijkt voorstander te zijn van een enquête die volstrekt ano niem is. Dat de resultaten dan niet per school zijn vast te stellen neemt men dan op de koop toe Op dit ogenblik is nog niet be kend hoe de vragen, die gesteld gaan worden aan de leden van de medezeggenschapsraden. pre cies zullen luiden. Een kleine commissie uit de GMR gaat zich met de formulering van de vragen bezighouden Naast een reeks algemene vragen over zittingsduur van de leden, wijze van verkiezing en bevoegd heden zullen ook vragen in het on derzoek worden opgenomen die betrekking hebben op de sfeer en de relatie met de achterban. Ook wil de GMR graag weten hoe de medezeggenschapsraden denken over de contacten met de Ge meenschappelijke medezeggen schapsraad zelf. Het onderzoek van de GMR zal naar verwachting ''in het voorjaar van 1988 worden uitgevoerd Zonodig kruipen ze wel in hun bivaktentje, maar kunt u zich voorstellen wat dat betekent onaer ae nuiaige weersom standigheden9 Het zou fijn zijn als er, door middel van de pu blicaties, mensen zich aanbie den als logeeradres voor een nacht. Aan het eind van het jaar staat de hulst in de algemene belangstelling. We komen het overal tegen, maar meer in de kerstetalages en kerst stukjes dan in de vrije na tuur. Willen we de hulst in de bossen tegenkomen, dan moeten we wel naar het Oos ten van ons land. Vooral in de Achterhoek is de hulst alge meen. Hulst komt namelijk alleen in loofbossen voor. Naaldhout, waaruit de mees te bossen in onze omgeving bestaan, lijkt bij de hulst min der in trek. Hier zien we ze alleen aangeplant in tuinen, parken en plantsoenen. Dat hulst een gewaardeer de kerstversiering is, komt niet alleen door de stekelige groene bladeren en de rode bessen. Het is namelijk een oud gebruik uit de Middel eeuwen. Toen werd op kerst avond, in huizen en stallen, hulst opgehangen om hek sen, duivels en ander gespuis op een afstand te houden. En ook nu nog horen Kerst en Hulst bij elkaar. Maar hulst werd ook nog voor andere doeleinden ge bruikt. Zo was het ideaal voor het vegen van de schoorsteen, en hielp het te vens tegen blikseminslag. Opgehangen tussen de voor raad spek, de hammen en de worsten, werkte het als een prikkeldraadversperring voor ratten en muizen. Een probaat middel tegen koorts waren fijngehakte hulstbla deren, getrokken op brande wijn. Als de patiënt maar vol doende van die drank ge bruikte. kwam hij misschien wel zingend zijn bed uit. Hulst verliest het blad niet in de winter. Door de was achtige laag op de bladeren, wat het blad die opmerkelij ke glans geeft, verliest het geen vocht. Pas in mei, als de nieuwe bladeren al uitbotten, vallen de oude bladeren af. Bij ongestoorde groei kan het een boom worden van twin tig meter hoog en een stam- doorsnede van een halve me ter. Hulst is tweehuizig. Dat wil zeggen dat er mannelijke en vrouwelijke hulstbomen zijn. Als de boom bloeit kunt u het zien. Een vrouwelijke boom heeft bloemen met een dikke, groene stamper, de mannelijke bomen hebben bloeden met vier meeldra den met gele helmknoppen. Nu begrijpt u misschien waarom die hulst in uw tuin nooit bessen heeft. Of u hebt een mannelijke struik en dan zult nooit bessen krijgen, of u hebt een vrouwelijke, zonder partner in de buurt. Zorgt u voor de juiste levensgezel dan kunt u uw eigen kerst versiering verwachten. G. van L. LEUSDEN - Op zondag 27 december doen twee militairen uit Ridderkerk him bepakking op en gaan zij, te voet, van him leger plaats Wezep naar Rid derkerk. Deze mars is het resultaat van een wed denschap tussen de kor poraals R. Hekel en M. Houwen. Zij hebben zich zelf wat te bewijzen en om het geheel een nuttig tin tje te geven, besloten zij om er een sponsoractie aan te verbinden. De op brengst komt ten goede aan de Invaliden Sport vereniging Ridderkerk. De route, die beide Ridder kerkers volgen, voert over Leusdens grondgebied Men zoekt nog een slaapplaats De route van beide militai ren leidt hen, via Harderwijk naar Stoutenburg. Zondag avond komt men daar om streeks kwart over tien aan. Hier wil men overnachten Vertrek Stoutenburg op maandag 28 december om 08.00 uur. Die dag loopt men tot Benedenkerk. Dinsdag volgt dan de slotetappe naar Rid derkerk, waar beide wande laars m sporthal De Fakkel worden binnengehaald. Op dat moment hebben de heren 150 kilometer afgelegd. Omdat de beide heren moeilijk te bereiken zijn, kan men als men bijvoorbeeld een slaapplaats heeft, contact op nemen met de contactpersoon, de heer J van Wijnen, telefoon 01804-16168. SERIEUS Het optreden van de Virusploeg was niet aan éen stuk door om te lachen. In het programma zaten ook fragmenten waarbij het pu- bliek zelf aan het denken werd ge- i zet. Zo werd bestreden dat ïeder- een beslist gelijk moet zijn aan de andere mensen in de samenleving. „God heeft met bedoeld dat we allemaal gelijk zijn Integendeel, de mens is een raar, bijzonder indivi du. Het is helemaal niet nodig dat we allemaal op elkaar lijken", aldus de tekst in eén van de fragmenten. Over één kwestie was de ten tonele gevoerde psychiater wel erg duidelijk: „We zijn allemaal twijfelaars, we zullen moeten leren kiezen". PUBLIEK Van tijd tot tijd werd het publiek sterk betrokken bij het cabaret. Spontaan werd het lied „oliedom" meegezongen. Achteraf bleek dat de bedenker van het lied er op gerekend had dat er meegezongen zou worden. De slotzin luidde na melijk: „Dom dat U zit mee te klap pen". Veel succes oogstte een scene waarbij één van de spelers van het podium stapte om uit de handen van een zogenaamde ongeïnteres seerde toeschouwer een gedich tenbundel te halen, waaruit vervol gens voorgelezen werd Aan het slot van de voorstelling krijgt het publiek de boodschap mee „Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg" Verder sprak het cabaret de wens uit dat de „warmte in de wereld weer terug keert". „Waarom zijn we eigenlijk zo koel, laten we ons met aan de we reld onttrekken", zo luidde het ad vies van Virus. EENMALIG Het kerstcabaret van Virus is een éénmalige zaak. Na het optreden van zondagavond begmt Wim Mohlmann al weer te denken over het volgend jaar. Zelf vindt hij het helemaal met erg dat de uitvoering maar één keer plaats vindt. „Nadat ik het raamwerk heb ge maakt sleutelen we met zijn allen vanaf september aan de definitieve vormgeving. We hebben dan met elkaar al zoveel lol gehad dat we er na ons definitieve optreden geen behoefte aan hebben om nog meer op te treden," aldus Mohlmann. Zelf zegt de initiatiefnemer dat de ploeg amateurs „eigenlijk hele maal met zo goed is. „We kunnen denk ik wel het publiek een avondje amuseren" zegt Wim heel bescheiden. Gelet op de reacties blijkt het publiek daar anders over te denken. Het optreden van de verenigingsleden oogstte ook deze keer weer veel lof. Het toneelspelen is bij meer Vi rusleden erg populair. Een groep van 12 mensen is momenteel bezig zich voor te bereiden op een to neelvoorstelling die in het voorjaar plaats zal vmden. Die voorstelling zal er aardig professioneel uit moeten gaan zien. Eén van de Vi rusleden studeert aan de Acade mie voor Vrije Expressie in Utrecht. Als afstudeeropdracht wordt de productie en regie van de Virusto- neeluitvoenng genomen. Het be treffende Viruslid, Thea Roest, is al vanaf september met de toneel groep bezig om de beginselen van het toneelspel over te brengen. Eén van de beide korporaals, de heer R. Hekel, die samen met zijn collega honderdvijftig kilometer gaat lopen. Dat gebeurt m een sponsorloop, waarvan de opbrengst bestemd is voor de sportvereniging van invaliden in hun woonplaats Ridderkerk. soms om te lachen en soms serieus. emancipatorische overwegingen sprak hij liever over „MiniMUS" Om allerlei regelingen te ontlopen was het stel al gescheiden en had nu alleen nog een financiële relatie Verder had men om duidelijke re denen twee voordeuren laten aan brengen en ging de man zelfs in een jurk de straat op. PARKEREN „Je auto raak je nergens meer kwijt. Het emge dat je nog eens kwijt kunt raken zijn je autosleutel tjes", aldus een zinsnede mt een andere dialoog. Dat het hier om het steeds groter wordende parkeer probleem handelde zal een ieder duidelijk zijn. Een door het publiek erg ge waardeerde act speelde zich af in de behandelkamer van de psy chiater, waarbij alle deelnemers tij dens de massatherapie behandeld werden De patiënten moesten vertellen welke associatie ze had den met het woord „druppel" Eén van de deelneemsters beschreef vervolgens hoe ze de liefde be dreef terwijl ze m een kikvorspak gehuld was. „Het zoenen doe ik alleen nog maar schriftelijk", aldus de patiënt die kennelijk doods bang was voor aids. De conclusie oogstte veel bijval in de zaal: „het verhaal was flauwe kul wanthet kikvorspak moest elke keer na afloop worden weggegooid want hergebruik kon niet." sen waarvan de inhoud niet waar devol was. De tassen met inhoud werden teruggevonden onder een caravan aan de overkant van de straat. In dezelfde nacht omstreeks half vijf, werd een pogmg tot inbraak gedaan aan de achterzijde van de SRV-winkel en cafetaria. Ook hier was de „gaatjesboorder" actief er was aan de deur van de keuken geprobeerd een gaatje te boren. De daders werden blijkbaar ge stoord door het blaffen van de hon den, en hadden de benen geno men. De plaatselijke politie verzoekt degenen die mogelijk m verband hiermee iets gezien of gehoord hebben contact te willen opnemen. Inlichtingen worden vertrouwelijk behandeld. cabaretgroep van Virus wist het publiek niet alleen aan het lachen te brengen, maar bij tijd en wijle ook aan het te zetten. ACHTERVELD - In de nacht van 21 op 22 december werd ingebroken in de wo ning van de familie Van D. aan de Hendrik van Vianden- straat. Door middel van het boren van een gaatje kon een achterraam worden geopend en de woning worden betre den. Ontvreemd werden enkele tas- (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - „Je kunt het zo gek niet verzinnen, of we vinden het wel gewoon". Zo luidde de titel van het kerstca baret dat een groep enthousiaste amateur-cabaretiers van de jongerenvereniging Virus zondagavond op de planken zette. Gek werd het bij tijd en wijle wel. Als centrale thema voor het kerstcabaret was de wachtkamer van een psy chiater gekozen. Voor samensteller Wim Mohlmann dus volop gelegenheid om de meest zotte situaties ten tonele te voeren. Het publiek kreeg geen gelegenheid om vrijblij vend toe te kijken. Bij sommige taferelen werd het nadruk kelijk ingeschakeld. Ook de kijkers waanden zich dan in de wachtkamer van de „simultaan-psychiater". Het kerstcabaret van Virus is zo langzamerhand uitgegroeid tot een traditie. Wat enkele jaren geleden is begonnen als een probeersel is nu uitgegroeid tot een met meer weg te denken onderdeel uit het jaarprogramma van de jongeren vereniging. Het is de verdienste van initiatiefnemer Wim Mohlmann dat het cabaret een, zeker voor amateurs, hoog gehalte heeft be reikt. Toch blijft het aandeel van de inspirator-regisseur voor wat be treft de teksten van het cabaret erg beperkt. Het door Gerbrand, Gerda, Jo- sien, Lia, Wim en de muzikale be geleiding van Peter gepresenteer de cabaret is samengesteld uit tal van fragmenten uit programma's van in Nederland werkende caba retiers. Wim Mohlmann ziet kans om alle fragmenten tot één geheel aanéén te breien. Wel worden hier en daar wat teksten aangepast om het geheel een lokale kleur te ge ven of beter aan te laten passen bij de gekozen „rode draad" in het programma. ACTUEEL Het kerstcabaret van Virus sloot aan op tal van actuele situaties in onze maatschappij. In de wachtka mer van de psychiater werd al be gonnen met een echtpaar met fi nanciële problemen. De mannelij ke helft van het paar weigerde echter te praten over minima. Op

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5