De melkboer die kind aan huis was SRV-man Arie Hienekamp neemt na veertig jaar afscheid van zijn wijk: Ik ben vaak in vertrouwen genomen en dat vertrouwen beschaam je niet. wie daarnaar vraagt krijgt te horen: 'Wij weten van niets' interview DONDERDAG 24 DECEMBER 1987 door Marianne de Valck WINKEL Veertig jaar „langs de weg". Was dat nou nooit eens vervelend, dat even stoppen, optrekken, stoppen, optrekken. „Helemaal niet," verze kert Arie Hienekamp. „Die wagen is me vertrouwder dan mijn huis. Ik voel mij erm thuis hoor. Zoals nu voor kerstmis, wanneer wij de boel een beetje versierd hebben, dan is het echt gezellig daarbinnen." Maar had hij dan nooit een win keltje willen hebben waar hij kon wachten op de klanten die naar hem toekwamen, m plaats van naar zijn klanten toe te moeten? Nee dus. Trouwens dat winkeltje hebben de Hienekamps gehad, bij het ouder lijk huis aan de Arnhemse weg. „Maar die weg werd veel te druk. De bebouwde kom kwam aan de overkant, dus naar dat win keltje kamen veel mensen liever regelmatig een praatje met hem. Want Arie zet de kratjes pils gelijk wel even in de kelder en een be stelling voor een feestje kun je rus tig ruim opgeven. Wat niet nodig bleek te zijn kan terug. Niet thuis zijn is met een ver trouwde en te vertrouwen SRV- man ook geen probleem. Hij zet de benodigde boodschappen wel m de keuken. Arie Hienekamp paste ook op zijn klantjes „Wanneer sommigen niet ko men wanneer ik voor de deur sta, loop ik rustig, als het moet, tot m de slaapkamer. Kijken of alles m orde is. Menig keer is dat noodzakelijk gebleken en heb ik familie kunnen waarschuwen." Want veel van Aries klanten zijn bejaard en een aantal van hen woont afgelegen. Voor veel klan ten is de SRV-man een contact met de buitenwereld. Juist voor deze mensen vindt Arie Hienekamp het vervelend dat hij besloten heeft te stoppen. De oude mevrouw waar hij altijd gaat koffie drmken zal de gezelligheid missen en de afgele gen boerderij waar mevrouw Hie nekamp de bestellingen altijd VERTROUWEN Het vertrouwen dat zijn klanten in hem stelden, bijvoorbeeld door hem iets persoonlijks te vertellen of zelfs de huissleutels te geven zodat hij er altijd m kon, gaf aan zijn SRV bestaan een sociaal tintje, waar hij zelf weinig drukte van maakt Het onderscheidt hem hoogstens van de plaatselijke supermarkt. Hoe groot dat vertrouwen was, blijkt wel uit de oprechte veront waardiging die een van zijn klanten overviel toen tijdens haar aanwe zigheid de SR V-auto een routine controle bezoek kreeg van de Keu ringsdienst van Waren. „Deze me neer hoef je niet te controleren," nep ze boos „hij komt al veertig jaar aan de deur en zijn vrouw maakt de wagen keurig schoon. Je hebt hier mets te zoeken" beet ze de controleur toe, die niet duidelijk kon maken dat er geen enkele di- rekte aanleiding voor zijn bezoek was. Het vertrouwen dat hij gekregen heeft is ook omgekeerd bij hem '...het zijn allemaal aardige mensen en ik zal de gebondenheid missen... LEUSDEN - Op 9 januari 1988 rijdt Arie Hiene kamp zijn laatste ronde met zijn SRV winkelwa gen door Leusden-Zuid. Na ruim veertig jaar de melk bij de klanten thuis bezorgd te hebben gaat hij het, vierenvijftig jaar oud, wat rustiger aan doen als portier bij Akzo Chemie in Amersfoort. Een vertrouwde figuur verdwijnt. Hoewel driekwart van zijn wijk zal worden overgeno men door SRV-man Frans Goseling uit Hoevela ken, zal een aantal klanten de vertrouwde bedie ning van Arie Hienekamp behoorlijk gaan mis sen. Arie Hienekamp en zijn vrouw nemen vast besloten afscheid van hun SRV-bestaan. Wie met ze praat over meer dan veertig jaar melkhandel in het dorp „Leusbroek en omstreken", kan zich niet aan de inddruk onttrekken dat ook zij „hun wijk" in de nabije toekomst ongetwijfeld zullen gaan missen. zich dan ook gelukkig dat hij nooit brokken gemaakt heeft. „Ik heb aan de weg genoeg gezien en daar heb ik het moeilijk genoeg mee gehad." „DE REST" Jarenlang heeft Arie Hienekamp de melkhandel samen met zijn va der en zijn broers gedreven. Later alleen met zijn broer. Op een gege ven moment, zo'n vijftien jaar gele den, hadden ze drie wagens njden en dne knechten in dienst. Sinds 1972 zijn ze aangesloen bij de SRV, een inkooporganisatie voor zelf standige melkhandelaars die aan de deur verkopen. Sinds negen jaar werkt Arie zelf standig, geholpen door zijn vrouw Riek. „Meestal heeft hij het over mij als zijn vrouw" verklaart Riek haar aar zeling bij het geven van haar naam. Riek omschrijft haar taak als: „Hij verkoopt, ik doe de rest". Die rest omvat veel. Zij doet de boekhou ding en de administratie, regelt de bestellingen, het magazijn, prijst en maakt de wagen schoon. Bij een enkele trouwe klant die afgelegen woont, bezorgt zij de bestellingen. De rest doet Arie met de wagen. De ene dag bij de „boeren", de andere dag „bij de burgermensen". Ofwel de ene dag m het oude Leusbroek, de Treek en het Molenhoekje. De andere dag de Schutterhoeflaan en de Kerkebuurt. Zo'n tweehonderd klanten in het totaal. Per dag verkoopt hij al sinds ja ren zo'n 600 tot 700 liter melk, 150.000 liter per jaar, 6 miljoen liter in veertig jaar. Nooit ziek. Behalve afgelopen jaar, toen een verwaarloosde griep hem dwong, de wagen een maand stil te laten staan. „De belangstelling was enorm" volgens zijn vrouw. AFSCHEID „Het liefst zou ik heel stilletjes willen vertrekken" zegt Ane of zijn afscheid. Hij troost zichzelf met de gedachte, dat wanneer dit inter view m de krant voor kerstmis ge plaatst wordt, de klanten drie da gen hebben om het te vergeten. „Ik heb het al die jaren graag gedaan. „Het zijn allemaal aardige mensen en ik zal de gebondenheid missen." Toch is de knoop doorge hakt toen de mogelijkheid zich voordeed om als portier te gaan werken. Voor melkboeren bestaat geen VUT-regeling. Zestig tot zeventig uren per week werken en de ver antwoording voor weer een nieu we wagen wegen zwaar" licht hij zijn besluit toe. Zijn nieuwe baan biedt hem de gelegenheid om voor het eerst in zijn leven eens te gaan doen waar hij al die jaren geen tijd voor heeft gehad. Fietsen van de zomer misschien, zijn tuin, een beetje tekenen en schilderen, „en ach ik wil zoveel gaan doen." In zijn meuwe baan als portier/ receptionist zal hij ook veel men sen ontmoeten. „Ik heb natuurlijk wel een béétje geleerd hoe je met mensen om kunt gaan" zegt hij be scheiden. Hoewel driekwart van zijn wijk zal worden overgenomen, zal met zijn vertrek meer verdwijnen dan een vertrouwde SRV-man. Leus den-Zuid raakt een klein stukje van het oude dorp met de verspreide boerderijen kwijt. Een dierbaar overblijfsel uit de tijd, toen de Julia- nalaan meuwbouw was en het poli tiebureau „kazerne" werd ge noemd, waar kleine Ane de melk venter ooit nog eens op zijn falie kreeg EITJE Een mooi verhaal wil Ane wel kwijt. Zijn vrouw en hij kunnen daar nog steeds hartelijk om lachen. Het is al jaren geleden gebeurd en hij hoopt maar dat het grapje hem in middels vergeven is. Het gebeurde bij een vaste klant waar Ane 's morgens vroeg de melk in de keuken moest brengen. Iedere morgen opmeuw zag hij op het aanrecht een steelpannetje staan, met daarin twee gekookte eitjes die stonden af te koelen voor het ontbijt. Op een ochtend heeft Ane stil letjes een gekookt eitje omgeruild voor een rauw ei. Het gekookte eitje heeft hij in zijn zak gestopt en later op die dag grinnikend zitten opeten. Er is nooit een woord over gesproken, maar het pannetje met de eitjes heeft hij nooit meer gezien De grootste verbetering van de afgelopen veertig jaar vindt Arie de komst van de wagens. „Vroeger moest je altijd de weg op. Weer of geen weer Het was een koud be roep. 's Avonds was je tot je nek toe nat. Steeds opnieuw moest je op dat natte zadel klimmen. Om over de kou maar niet te spreken. Sinds de wagens er zijn zit je lekker droog „En de melk bevriest niet meer" vult zijn vrouw aan. „Het gebeurde vroeger wel dat ik-weet-niet-hoe- veel melkbussen hier voor de ka chel stonden te ontdooien." VEILIGHEID De wmkelwagens hebben een groot nadeel. Ze zijn een obstakel op de weg. „Je bent met zo'n wagen altijd een bedreiging voor het an dere verkeer. Je bent langzaam. Ze '...zo rond kerstmis, als we de wagen wat versierd hebben, is het echt gezellig binnen. Arie Hienekamp was nog maar kleine jongen „Een jaar of schat ik", toen hij zijn vader helpen bij het bezorgen van melk. De familie Hienekamp voor melk een begrip in het toch eens zeggen dat er jongens zijn die ons 's avonds lastig vallen." Dat beloofde de kleine melkman, m z'n rol als werkende jongere met oog op het belang van z'n klanten. éi lu eli ude Leusden-Zuid en omstreken. Vader Hienekamp was begm <ar eze eeuw vanuit zijn boerderij aan aio e huidige Arnhemseweg gaan be enten. De kinderen hielpen mee. e eerste dag kan meneer Hiene- (r imp, Arie voor oud-Leusdenaxen, ch met meer herinneren. „Je groeide daar als kind ge- oon m. Je moest wel helpen, hoe- el ik eigenlijk naar school moest, aar school ging ik nog maar een aar uurtjes per week, om te teke- sn vooral, want dat deed ik graag i," voegt hij daar bescheiden aan r0 e „heel behoorlijk." (d EKENEN Rekenen heeft hij ondanks dat -ei >ed geleerd. „Ik bezorgde de M: elk, kaas, boter en eieren bij mijn ide schoolmeester Wanneer ik e in het benodigde gehaald had, ikende ik, zoals altijd op weg naar t deur, lopend over het tuinpad, kosten uit „Dat heb je goed daan Arie", zei de meester dan. aarop ik zei, dat heb ik van u ïleerd meester. Apetrots was je kapn." Naast het werk was er in het c »gin nog tijd genoeg voor katte- ei vaad. Ane Hienekamp denkt nog chend terug aan al die keren, dat na afloop van „de vereniging", n jongensclub, in het donker illetje gmg trekken zonder her- ind te worden. De volgende dag )nd de kleine melkman met een ilen gezicht voor de klant die hij steren nog zo onnodig naar de iur had doen snellen. „Dan zeiden ze, Ane als je weer ui4ar de verenigmg gaat moet je In z'n vrije tijd bleef hij de kwajon gen. BAKFIETS Zijn eerste vervoermiddel was een bagagefiets. Zo'n fiets met voorop een rek waarop twee melk bussen pasten. Met zijn „maatje", de maatbeker, paste hij het aantal benodigde liters af, dat hij vervol gens aan de deur of in de keuken in de daarvoor bestemde pan of melkkoker goot. Na de bagagefiets kwam de bakfiets. Foto's uit deze tijd zouden dit interview opsieren. Helaas, die ene foto waarop Ane in de net ge bouwde Julianaweg staat, compleet met bakfiets en alpinopet, is ooit eens uitgeleend en nooit meer te ruggekomen. Misschien leest ie mand die weet waar die foto kan zijn, dit verhaal. Misschien kan ie mand die foto bij Arie (of bij de Leusder Krant) terugbezorgen. Hij - en wij - zouden hem graag nog eens willen zien. Na de lichte bakfiets kwam de zware. Daarna steeds grote bestel wagens en tenslote de wmkelwa gens. De eerste met eén wiel aan de voorkant, de laatste ruim negen meter lang, kosten ruim een ton Hoe groter het vervoersmiddel, hoe breder het assortiment. Ver kocht Arie Hienekamp vroeger al leen zuivelprodukten, tegenwoor dig is zijn wmkelwagen gevuld met het assortiment van een kleme kruidenier. niet. Je kon je kinderen er ook met naar toe sturen." Het winkeltje is sinds jaren magazijn en stalling plaats voor de wmkelwagen. Een gedeelte is verhuurd aan een tegel- handel. De familie Hienekamp woont verderop in een gezellig huis aan de Treekerweg. „Het mooiste is om niet bij de zaak te wonen." Desalniettemin brengt Ane met zijn vrouw zo'n zestig tot zeventig uur per week „en dikwijls langer" door met be zigheden rond zijn SRV handel. Het idee om de melk naar de klanten toe te brengen, was in Leusden-Zuid een goede gedach te. „Toen we begonnen waren hier nog veel kleine winkeltjes. Min stens drie bakkers bijvoorbeeld en drie kruideniertjes." Hij heeft ze allemaal zien verdwijnen en ge deeltelijk hun assortiment kunnen overnemen. De supermarkt die in Leusden-Zuid gekomen is is voor veel mensen een mtkomst, maar de SRV-man aan de deur, om de dag, vinden veel mensen makkelijk en is voor sommige mensen bitter noodzaak. SOCIAAL De SRV m Leusden-Zmd werkt anders dan een supermarkt kan doen, zoals de SRV man niet kan werken als de supermarkt. Voor de mensen waarbij Arie Hienekamp ruim veertig jaar de melk komt brengen is het „Arie", voor de nieu we bewoners „meneer Hiene kamp". Maar allemaal maken ze heb aan de weg genoeg gezien...' '...vroeger was het een koud beroep, 's Avonds was je nat tot in je nek. De komst van de wagens heeft dat verbeterd...' bracht zal een andere mogelijkheid moeten gaan zoeken. Op mijn vraag of hij wat meer over die sociale functie wil vertel len, schudt de spraakzame melk man beslist zijn hoofd. „Nee hoor Ik ben heel vaak m vertrouwen genomen. Dat vertrou wen wil ik nooit beschamen. Over je klanten mag je nooit praten. Wij weten veel maar wie daar ook naar vraagt krijgt als antwoord, wij we ten niets." aanwezig. Op de vraag of hij zo'n groot opschrijfboek beheert waar in alle niet betaalde boodschappen staan, antwoord hij bevestigend. „Ik heb dag-, week- en maand- klanten" zegt hij. „Ik hoef daarbij nooit ergens om te vragen. Ik weet zeker dat als ik ophoud, ik alles binnen knjg. Er is niemand waar ik achter aan moet. Zeker weten." VERBETERING willen altijd passeren. Zo'n wagen kan best een behoorlijke snelheid hebben, zestig, zeventig kilometer. Maar het is wel een wagen met een hoop massa, en vol glas Hij prijst

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7