Omnivereniging Avanti leidt bloeiend bestaan 'Omni-vereniging biedt oplossing voor kaderprobleem in dorpsgemeenschappen' Komst 'eigen' sporthal leverde vereniging nieuwe impulsen op: Contactadressen Avanti DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 jW*MWBS Sport 12 samenbrengen en samenhouden van de gemeenschap". De multi- of, zo men wil, omni-ver- eniging Avanti in Achterveld is goed bezig. Zij heeft een aktief, hard werkend bestuur, waarin alle onderscheidene secties zijn verte genwoordigd. Men is niet in eer ste aanleg prestatiegericht bezig. Er worden wel onderlinge wed strijden georganiseerd - en natuur lijk wil iedereen de beste zijn - maar wat Rond noemt het "gezel lig en gezond bezig zijn" moet voorop blijven staan. "Dat moet kunnen in een dorp, waar de ge meenschap zo klein is", meent Marijke Bomers, die al weer vijf jaar in haar functie meedraait in het sectiebestuur. ONTWIKKELINGEN De dames Rond en Bomers zijn met ontevreden over de ontwik kelingen binnen Avanti. Het aantal leden is de afgelopen jaren terug gelopen tot ongeveer 360, maar dat heeft te maken met de alge mene tendens in de sportwereld, waarin vooral de jeugd een keuze moet maken en van twee of meer sportdisciplines terug moet naar één enkele Een wezenlijk probleem is dat van de trainers. Moeilijk blijkt het om nieuwe te vinden, als er vacatures moeten worden opgevuld. Er moeten mensen van buiten wor den aangetrokken met alle finan ciële consequenties van dien. Het is bovendien vaak een probleem, trainers te vinden die over vol doende vrije tijd beschikken om met alleen de trainingen te verzor gen, maar die ook de tijd kunnen vinden om bij de wedstrijden aan wezig te zijn" Voorzitter Greetje Rond en haar vice-voorzitter Marijke Bomers hebben een all-roundfunctie op bestuurlijk gebied maar per defi nitie zijn zij met handen en voeten gebonden aan de moeder" van Avanti, de gymnastiekvereniging van 1971. Enthousiast vertellen zij over de sectie, die thans meer dan tweehonderd leden telt, 156 voor de gewone gymnastiek en 46 voor de jazzgymnastiek. Van de leeftijd van twee jaar af wordt er gegymd; moeders en peuters komen don derdags samen onder leiding van Conny Eichelsheim. De meisjes van 7 tot en met 11 jaar worden geleid door Emst-Jan Son- sen, die ook de meisjes van 12 jaar en ouder onder zijn hoede heeft, alsmede een uur lang de dames recreatie. Herentnmgymnastiek en het derde uur recreatiegym voor dames komt voor rekening van Theo Snijders, die dat al jaren doet. De bejaarden komen ook bij Avanti volop aan hun trekken. In het kruisgebouw hebben zij elke week de gelegenheid om te be wegen en worden daarbij bege leid door Trix Eisenhardt. En dan is er een wedstrijdgroep bij Avanti. Bij het meisjesturnen in de leeftijdsgroep van zes tot en met zestien jaar is Gitte Vos aktief als trainster met Ans van Hamers- veld als assistente. Jazz-gymnastiek is in de ver eniging een hoofdstuk apart. Vier uur wordt les gegeven in vier groepen: de groep van zes tot en met achtjarigen en die van de ne gen tot en met elfjarigen, beide onder leiding van Annie Doome- kamp, de middelbare scholieren vanaf twaalf jaar bij Mar greet Boon en de jazzdamesgroep, eveneens onder leiding van Margreet Boon. "Het gaat goed", meent Greetje Rond. "Er zijn weinig jonge kinde ren, maar we hebben niet te kla gen; de lessen worden goed be zet". BADMINTON Christine de Jong is de enthou siaste, opgewekte vertegenwoor digster van de badmintonsectie in het hoofdbestuur van Avanti. Na dat de volleybalvereniging in 1971 kort na de oprichting van Avanti toetrad tot de nieuwe Achter- veldse sportclub, meldden zich ook de aktieve badmintonbeoefe- naren. Christine: "We hebben nu 65 leden en proberen dat totaal op te voeren tot tachtig. Dat moet trouwens kunnen, want we weten dat er in Leusden-Centrum wacht lijsten zijn. De mensen zijn hier dus van harte welkom. Het gaat bij ons niet om de prestatie, maar om de gezelligheid. En wat ook zo be langrijk is: gevorderden kunnen bij Avanti spelen met beginnelin gen. Dat regelt zich zelf'. Christine de Jong vindt de ver eniging "een must" voor het dorp. Maar ze hoopt op meer jeugdle den. Woensdagavond wordt er gespeeld van 18.30 tot 20.00 uur en daarna tot half elf voor de senio ren. Zij speelt zelf ook met veel plezier en hoopt dat er veel nieuwe jeugdleden - ook uit Leus den, die nu nog op de wachtlijst staan - zich zullen melden. VOLLEYBAL De voorzitter van de volleybalsec tie, Joost Mink, vindt het constante ledental van ongeveer 65 nogal te genvallend. Hij heeft twee heren en twee damesteams in de com petitie en een recreatieteam. De heren worden geleid door Ad Zwemmer, de dames door Huub van Wees. Truus Rutten leert de recreanten de fijne kneepjes van het vaak voor en achter het net. Rink: "Op 29 mei organiseren we een straten-volleybaltoernooi, weliswaar niet op straat maar in onze sportzaal in Achterveld. Het is de bedoeling dat we daarmee de belangstelling opwekken voor het volleybal. Iedereen kan dus meedoen. Er moeten teams wor den gevormd van straat tegen straat. Op die manier probeer ik de belangstelling voor het volley bal te bevorderen en meer leden te krijgen." TAFELTENNIS In de nagelnieuwe sporthal te Achterveld zijn ook de leden te vinden van de tafeltennissecüe van Avanti in Achterveld. Het is de kleinste groep binnen de ver eniging, want er zijn maar 25 leden in totaal. ,,Maar dat is niet zo erg", vindt Eric van Hamersveld, tevens se cretaris van het hoofdbestuur van Avanti. "Bij ons gaat het in de eer ste aanleg om de gezelligheid". Goede berichten bereiken ons uit de hoek van de tafeltennissers. Er zijn twee teams in de competitie, waarvan het eerste in de derde klasse speelt. Het ledental is wat teruggelopen, maar er zijn wat jeugdleden bijgekomen. "Veel senioren hebben door drukke werkzaamheden moeten afha ken", aldus Van Hamersveld, die zelf ook jeugd begeleidt en van mening is, dat het met de jonge ren redelijk goed gaat. JUDO Bert Diepenveen leidt de sectie judo, de jongste tak aan de boom van Avanti. "Het gaat goed", is zijn mening". Karei van den Oven traint de 36 (jeugd)leden. Hij is stu dent aan het CIOS in Overveen met als hoofdvak judo en geeft ook les aan de sportschool Boersma in Amersfoort. Diepenveen is wat hij zelf noemt "razend enthousiast" en hetzelfde geldt voor zijn trainer Karei van de Oven. Bert heeft het zelf gebracht tot de bruine band. Hij is van pro fessie wachtmeester eerste klas bij de Rijkspolitie in Veenendaal. Het gaat alles bij elkaar goed bij Avanti in Achterveld, de onmi- sportvereniging, waar tal van en thousiaste mannen en vrouwen zich belangeloos inzetten om de club te dienen en in stand te hou den voor zovelen in een kleine maar uiterst belangrijke leefge meenschap. Maar diezelfde leiders en begelei ders hopen dat zich in het nieuwe jaar nog meer jongeren en oude ren zich zullen melden om het be langrijke en in sociaal opzicht voor Achterveld onmisbaar geworden instituut AVANTI in stand te hou den. Tafeltennis: Wil Baaiman, tele foon: 03425- 1655. Judo: Bert Diepenveen, telefoon: 03425- 1908. Gymnastiek: Greetje Rond, te lefoon: 03425- 1952. Volleybal: Rikie Blom, telefoon. 033- 9437365. Badminton: Christien de Jong, telefoon: 03425- 2277. Avanti-voorzitter Ronald van der Lubbe: ACHTERVELD- De omni vereniging Avanti wordt overkoepeld door een hoofdbestuur, dat uit drie leden bestaat. Voorzitter Ronald van der Lubbe wordt in zijn taken, die voornamelijk op het coör dinerende vlak liggen, bij gestaan door een penning meester (Kees Voorburg) en een secretaris (Erik van Hamersveld). Het be stuur vergadert in de re gel één keer per maand, waarbij in overleg met de voorzitters van de secties de te varen koers wordt uitgestippeld. Ronald van der Lubbe zwaait nu voor het tweede jaar in successie de scepter over de vereniging, waarvan de secties op het eerste gezicht niet meer met elkaar gemeen lijken te hebben dan dat men voor de beoefening van de sport is aangewezen op een overdekte accommodatie. Wij legden Van der Lubbe de vraag voor hoe de structuur van Avanti er uit ziet en wat de voordelen zijn van een omni vereniging. En is Avanti wel een echte vereniging, dus méér dan de som der samen stellende delen Van der Lubbe: 'Om met dat laatste te beginnen: Avanti is wel degelijk een echte vereni ging in de 'ware' zin des woords. Het is niet zo dat de leden slechts oog hebben voor de mensen uit de eigen afde ling. We organiseren als ver eniging activiteiten en daaruit blijkt dat we als totaal wel de gelijk een eigen gezicht heb ben.' 'De organisatie van Avanti is eigenlijk heel simpel', vervolgt Van der Lubbe, 'elke sectie heeft een eigen bestuur, die in pnncipe het beleid bepalen voor de eigen leden. Zo kan er bijvoorbeeld aan het lidmaat schap van de sectie volleybal een ander prijskaartje hangen dan bij de judo het geval is. Bij het vaststellen van de contri buties hanteren we als richtlijn wat er in de directe omgeving gebeurt. In laatste instantie is een sectie-bestuur wel verant woording schuldig aan het hoofdbestuur, dat de eindve rantwoordelijkheid houdt. In de praktijk worden mogelijke conflicten m overleg met de sectievoorzitters opgelost.' 'De eigen taak van het hoofdbestuur heeft veel meer betrekking op algemene za ken, die de hele vereniging aangaan. Zo hebben wij ons de laatste jaren bijzonder inge spannen om de sporthal hier in Achterveld van de grond te krijgen. In een later stadium hebben wij, samen met andere sportverenigingen en het be drijfsleven, ervoor geijverd dat er in de nieuwe hal een ontmoetingsruimte zou wor den gerealiseerd, die als een clubhuis zou kunnen functio neren. Daar zijn we in ge slaagd.' 'We hebben gekozen voor de formule van een omni-ver- eniging, omdat dat m een klei ne gemeenschap als Achter veld veel voordelen oplevert. Eén van de belangrijkste fac toren is naar mijn mening dat er minder kader nodig is om de club draaiende te houden. Met andere woorden, er kan efficiënter georganiseerd worden. Bovendien kunnen kleine afdelingen met relatief weinig leden in een groter ver band toch bestaansrecht wor den geboden.' 'Natuurlijk is er ook een keerzijde van de medaille. Zo is er meer overleg nodig bin nen dit soort verenigingen, waardoor de besluitvorming stroever verloopt, dan binnen andere clubs wellicht het ge val is.' Hoe kijkt Van der Lubbe te gen de toekomst van Avanti aan Van der Lubbe: 'Ik denk dat Avanti op dit moment het ver zadigingspunt, voor wat be treft het aantal afdelingen, wel bereikt heeft. En op dit mo ment is Avanti bepaald een ge zonde vereniging. We hebben een terugslag te verwerken gekregen, toen we van 500 le den terugzakten naar grofweg de helft, maar door de komst van de sporthal zit het ledental weer duidelijk in de lift. Nu hebben we een kleine 370 le den.' 'Voor de toekomst op de korte termijn willen we vooral proberen de stijgende lijn in het ledental door te trekken. Gespecificeerd per sectie denk ik dat de situatie bij de gymnastiek, het badmmton en de judo goed te noemen is, maar dat de volleybal en de tafeltennis nog zouden moeten groeien. Dat betekent dat we onze aandacht voornamelijk op de laatste twee secties zul len moeten richten. Voor het badmmton ben ik optimistisch gestemd, vooral omdat er m Leusden wachtlijsten bestaan. Ik denk dat we moeten probe ren die mensen erop attent te maken, dat ze bij Avanti te recht kunnen. Voor het volley bal zullen we moeten overwe gen bijvoorbeeld met mini- volleybal te starten (de 8-12 jarigen).' Ronald van der Lubbe. voorzitter hoofdbestuur van Avanti. Ie i mie rdi ran 'Jlt€ De damesvolleyballers van Avanti in actie in de nieuwe sporthal. en passief te maken had met de indoorsport Aan de oude boom groeiden nieuwe takken: naast de van oorsprong gevestigde sectie gymnastiek en de inmiddels bloeiende afdelingen volleybal en badminton, werd na verloop van een aantal jaren een afdeling tafel tennis opgericht, later gevolgd door een sectie judo, zodat thans na ruim vijftien jaren kan worden gesproken van een m vrijwel alle opzichten voor Achterveld onmis baar geworden omni-sportver- eniging. MULTIFUNCTIONEEL Avanti is niet meer weg te denken in de gemeenschap van Achter veld, waar de bewoners van zo'n door Gerard Trebert vijfhonderd huizen weliswaar geen echt homogene leefge meenschap vormen, maar waarin men zich, door het samenwonen in het binnen de gemeente Leus den genoemde kerkdorp, toch sterk verbonden voelt. Het oude Hamersveld, in de afge lopen decennia uitzonderlijk ge groeide en welhaast buiten pro porties ontwikkeld tot het huidige Leusden-Centrum, heeft als woon- en winkelcentrum het historische Achterveld, dat door de tand des tijds nauwelijks aangetast en in alle opzichten zijn oorspronkelijke ACHTERVELD - In het kerkdorp Achterveld leidt omnivereniging Avanti al jaren een bloeiend bestaan. Een beetje in de luwte van de publiciteit, wat naar alle waar schijnlijkheid tekenend is voor de bescheidenheid, die de kaderleden van de vereniging kenmerkt. Niet helemaal terecht, meende de sportredactie van de Leusder Krant. Per slot vinden heden ten dage een kleine vierhonderd supporters onderdak bij de club, die in 1971 het levenslicht zag. De komst van de 'eigen' sporthal in Achterveld, waarvoor met name het hoofdbestuur van Avanti zich jarenlang sterk heeft gemaakt, betekende een nieuwe impuls voor de Achterveldse zaalsportvereniging. Het ledental vertoonde sinds het moment dat de nagelnieuwe accomodate begin dit jaar in gebruik werd genomen een duidelijk stijgende lijn. Onze medewerker Gerard Trebert inventariseerde, een klein jaar na het bereiken van de mijlpaal in de geschiede nis van Avanti (de komst van de sporthal viel praktisch samen met het derde lustrum van de vereniging), hoe het verenigingsleven in Achterveld in elkaar steekt. Hij leerde een vereniging kennen die prestatie voorlopig nog ondergeschikt maakt aan andere zaken, waarin gezellig heid en sportieve ontspanning sleutelwoorden vormen. Er zullen in dit land maar wei nig plaatsen zijn waarin sprake is van een "multi-ver eniging" op sportgebied. Waar zo intensief sport wordt beoefend onder één en de zelfde paraplu, waardoor een gecoördineerd beleid kan worden gevoerd, met als ge volg dat een groot aantal rich tingen de belangen van de geïnteresseerden in de sport en de daadwerkelijke aktieve sportbeoefenaren worden ge diend. Dat nu is het geval in Achterveld, waar in 1971 de gymnastiekvereniging Avanti werd opgericht. In de loop der jaren zou de club uitgroeien tot ee multi-functionele sport organisatie, waarin meer dan tien procent van de bewoners zich een vaste plaats heeft verworven. Wie in Achterveld over indoor sport spreekt, praat over Avanti. De vereniging ging oorspronke lijk van start als gymnastiekclub in het jaar 1971, toen door de toen malige burgemeester van Leus den. de heer A.H. van der Post, aan de Walter van Amersfoort- straat een gymnastiekzaal werd geopend. In mei van dat jaar be sloot de jeugdraad in Achterveld tot de oprichting van een ver eniging. Gekozen werd voor de naam Avanti. Nog m hetzelfde jaar besloot de reeds eerder opge richte, m De Glind spelende vol leybalclub tot een fusie met de jonge gymnasten en korte tijd la ter zou zich ook een groep enthou siaste beoefenaren van de bad- mintonsport bij de vereniging aan melden. De naam Avanti bleek als een magneet te werken op alles en ie dereen, die in Achterveld aktief De komst van de nieuwe, 'eiger.' sporthal in Achterveld was voor de vereniging Avanti een historisch moment. Vanaf dat moment kon de club de leden een optimale accommodatie bieden. Dat was te merken ook: het ledental is sinds de ingebruikneming van de hal fors gestegen. LEUSDEN-OOST "Achterveld, dat is eigenlijk Leus- den-Oost, zoals ons gemeente raadslid Ossendrijver pleegt te zeggen", aldus mevrouw Rond in haar gerieflijke tot woon- en prak tijkruimte verbouwde boerderij. "Avanti heeft in dit dorp een spe cifieke functie. De mensen ken nen elkaar, ook al wonen ze vaak ver van elkaar. Maar er is een sterke lotsverbondenheid. De mensen zijn gezellig en gezond bezig. Belangrijk zijn de onder linge contacten. Dat geldt zowel voor de jongeren als voor de ou deren. Er is een bepaalde dorps kern, maar ook daarbuiten zijn er veel Achtervelders. Nu blijkt dat door Avanti ook veel Achtervelders van wat men zou kunnen zeggen "buiten het dorp" door hun contacten via de ver eniging een sterkere binding krij gen met Achterveld en ik ben van mening, dat dit een van de belang rijkste functies is van Avanti. Het waarden wist te behouden, over vleugeld. "Een vereniging als Avati heeft dus in een dergelijk gedegen en stabiele gemeenschap een zeer duidelijke waarde en betekenis. Als alles zo sterk is geconcen treerd is er plaats voor iedereen, op elk niveau en elke leeftijd, van de allerjongsten tot de bejaar den". Aan het woord is Greetje Rond, voorzitter van het sectiebestuur gymnastiek. Zij is het die, samen met haar plaatsvervangster Ma rijke Bomers, een beeld schetst van de vereniging, die honderden jongeren en ouderen wekelijks vele uren plezier, ontspanning en verbetering van de lichamelijke conditie biedt op een wijze, waar aan grote, financieel sterkere, maar door onderlinge naijver en animositeit geteisterde verenigin gen - en daarvan is er binnen schootsafstand een aantal te noe men - een voorbeeld zouden mo gen nemen.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 12