Jaaroverzicht Leusdens hoogte- en dieptepunten DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 terugblik met name het feit, dat er alleen sprake was van koopwoningen. De gemeenteraad kon er deze maand echter nog geen besluit over ne men, omdat de ontpachting nog niet rond was op school hoefden te komen Inmiddels naderde het carna valsseizoen zijn hoogtepunt. Vrij dag 18 februari barstten de festivi teiten in alle hevigheid los. In 'Ons Gebouw' m Achterveld, voor deze gelegenheid omgedoopt tot '100 Gramgebouw', vierden 'De Puu- penkoppen' uitbundig feest. Voor de vijftiende maal smds haar be staan werd de hoogste onderschei ding van de veremging, de zoge naamde Krentepuup, uitgereikt. De uitverkorene was deze maal Gernt Tijmensen, wegens zijn inzet voor diverse verenigingen. De Woningstichting Leusden be reikte in februari een mijlpaal. De stichting reikte zaterdag 20 februa ri de vijftienhonderdste huissleutel uit. Voorzitter Van der Weijden overhandigde deze toen plechtig aan het echtpaar Baartscheer, dat een woning betrok aan de Korte Geer. BIEZENKAMP De eerste gemeentelijke verga dering in maart vond plaats op dinsdag de 3e, toen de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordenmg (OW/RO) bij elkaar kwam. De commissie stemde tij dens die bijeenkomst in met de uitbreidingsplannen van enkele winkels in 'De Biezenkamp'. De grootste uitbreiding kwam voor re kening van de Spar, die er aan de noordzijde tweehonderd vierkante meter bij wilde bouwen. Later in deze maand, op dmsdag 24 maart, werd tijdens een gecom bineerde vergadering van de com missie Financieel Beleid en Beheer en OW/RO duidelijk, dat een meer derheid van de gemeenteraad in stemde met een overeenkomst tus sen de gemeente en het bouwbe drijf UBA Woning- en Utiliteits bouw, Renovatie en Onderhoud bv uit Uithoorn. Dit kontrakt was erop gericht bouwgrond m 't Ruige Veld m handen van de gemeente te brengen. UB A bv zou m ruil daar voor een kleme vijfhonderd wonin gen mogen bouwen. De PvdA en in mmdere mate D66 hadden kritiek op de overeenkomst. Dat betrof 'De Hakhorst' kwam dit jaar niet alleen in de publiciteit vanwege de gemeentelijke plannen om het centrum te veranderen in een pan- nenkoekenboerdenj, maar ook vanwege een optreden van 'De Swing Profs'. Dit concert vond zon dag 8 maart plaats en trok enorm veel publiek. De organisator ervan, de Jazz Sociëteit Leusden, kon te rugzien op een geslaagd evene ment. Voor het deel van de Leusdense bevolking dat van zwemmen hield, was de maand maan er één met een hoogtepunt. Dinsdag 10 maan ging de eerste paal de grond m van het nieuwe zwembad op het Burge meester Buiningsponpark. De offi ciële handeling werd verncht door Babich Vos en Chester Marsman. De eerst werd daanoe uitgeno digd, omdat zij de Zwembadstich ting Leusden een brief had ge schreven, waarin ze het 'waanzin' noemde, dat er geen nieuw buiten bad zou komen. De tweede per soon was - en is - lid van de A-se- lectie van de Leusder Zwem- en Poloclub 'De Haaien'. Naar ver wachting zal deze club veel ge bruik gaan maken van het nieuwe bad. Prochemko International BV, het bedrijf dat zich in 1985 uiteindelijk niet mocht vestigen in de voormali ge Keurslagercentrale aan de Arn- hemseweg, diende deze maand een schadeclaim in bij de gemeen te. Deze bedroeg 130 000,-. De onderneming wilde hiermee de kosten verhalen, die ze had ge maakt om het besluit van de ge meente ongedaan te maken. LISIDUNA In de grote zaal van het bedrijf- gebouw van Pon Automobielhan del bv hield Muziekvereniging 'Li- siduna' vrijdag 13 maart haar jaar lijkse winteruitvoering. Gezien de enthousiaste reacties van het pu bliek, kon het concert een succes worden genoemd. Twee vereni gingsleden, de heren H. van de Brink en P. Maarseveen, werden gelauwerd omdat ze zich vijfen en leverde in Achterveld zelfs nog een ijsdag op. BRANDWEER April begon met een brand in éep van de flats in aanbouw op de hoek van de kruising Hamersveld- seweg/Noorderinslag. Het dak van het gebouw vatte donderdag 2 apnl om ongeveer 14 30 uur vlam. De brandhaard werd bestreden door de brandweerkorpsen van Leusden en Amersfoort. Na een uur kon het sein 'brand meester' wor den gegeven. De brand was ont staan als gevolg van onzorgvuldig omgaan met gasbranders. De Leusdense brandweer wist deze maand vaker de kranteko lommen te halen. Een team van het korps wist de zaterdag na de brand namelijk be slag te leggen op de eerste plaats bij een provinciale brandweer wedstrijd. De wedstnjd werd ge houden m Abcoude. Twee-en- tachtig teams namen er aan deel. De Leusdense brandweerlui ston den onder leiding van bevelvoer der Jan Smal uit Achterveld. De Leusdense Scoutinggroep 'Manitoba' hield diezelfde dag de traditionele jaarlijkse bijeenkomst. Gewoontelij k wordt dan gezame- lijk een boerenkoolmaaltijd genut tigd. De leiding wilde echter wel eens wat anders, en bedacht een 'saladefuif Bijna tweehonderd scouts deden zich aan de salade tegoed De enkeling die het koude buffet niet door het keelgat kon krijgen, moest het doen met een boterham met ananasjam. De Culturele Raad Leusden sloot woensdag 8 april haar wintersei zoen af met een bijeenkomst in de Openbare Bibliotheek 'Nieuw Lan- genbeek' Ate Doornbos, een be kend onderzoeker en verzamelaar van oude Nederlandse verhalende liederen, hield toen een boeiende lezing. Hij gebruikte hierbij band opnames en 'de eerste wandkaart van Nederland'. Het Landbouwmechaiusatiebe- dnjf 'De Vor' uit Achterveld vierde vrijdag 10 (Van de redaktie) Erug, zon dansje met Prins Dobber de Enige. De plaat is geschoten op dinsdag 24 februari m De Til' aan de Hamersyeldseweg, tijdens de carnavalsviering van de Leusdense 50-plussers. LEUSDEN - Natuurlijk heeft ieder jaar hoogte- en diepte punten, maar Leusden maakte in 198 wel hoge hoogte punten en diepe dieptepunten mee. Wie de Leusder Krant regelmatig leest, weet dat de ontwikkelingen in de ge meentepolitiek de voorpagina's beheersten. Deze gebeur tenissen in het anders zo rustige dorp, dat veel Nederlan ders alleen associëren met de tijgersluipgang op de Leus der heide, haalden ook de landelijk dag- en opiniebladen. Hét hoogtepunt was ongetwijfeld de komst van een nieuwe burgemeester. Mr.A. Panis nam de uitdaging aan om Leusden bestuurdelijk en ambtelijk weer op de rails te zetten. Hét dieptepunt hield hiermee nauw verband; het voortijdige vertrek van burgemeester J.W.M. Rademaker. Misschien is het beter om te spreken van twee dieptepun ten, want de affaire rond de hoogste ambtenaar, gemeente secretaris Reier van Gooi, die uitmondde in 'ongevraagd ontslag', is ook een zwarte bladzijde in de geschiedenis van Leusden. In dit jaaroverzicht worden echter ook niet-politieke gebeurtenissen in de herinnering geroepen. Misschien waren deze minder spectaculair, maar wellicht voor veel Leusdenaren persoonlijk veel belangrijker en daardoor niet minder nieuws. april het 30-jarige bestaan. Ter ge legenheid daarvan was de Veluwe- hal m Barneveld gehuurd. Diverse lezingen werden gehouden door vertegenwoordigers van bedrijven uit West-Duitsland, Italië, Korea en Japan. Ook de Nederlandse minis ter van Landbouw en Visserij, Ger- rit Braks, hield er een toespraak. De feestelijke bijeenkomst werd besloten met optredens van diver se artiesten. CULTUUR Hoewel Achterveld geen cultu rele raad heeft, heeft het dorp wel cultuur. Dat werd zaterdag 11 april bewezen in 'Ons Gebouw', toen Muziekvereniging 'Door Wils kracht Sterk' het jaarlijkse concert hield. Aan deze uitvoering namen het grote korps, het jeugdkorps, de majorettes, de mini-majorettes en de mini-rettes deel. Uit reakties van de aanwezigen bleek, dat met ge noegen naar het programma werd geluisterd. Tijdens de extra raadsvergade ring op dinsdag 14 april brak het uur der waarheid aan voor de ont pachting van 't Ruige Veld. De bij eenkomst ontaardde in een Babylo nische spraakverwarring. Een mo tie van wantrouwen, een voorstel, drie schorsingen en een plotselm- De gemeentepolitiek bleef intus sen de gemoederen bezig houden. De bijzondere raadscommissie die de verhouding tussen gemeentese cretaris Van Gooi en de gemeente raad onderzocht, kwam aan het eind van de maand met haar eind rapport. De belangrijkste conclu sie van het stuk was, 'dat er bij de gemeenteraad littekens waren ont staan m de verhouding met de hoogste ambtenaar', maar dat ver der funktioneren van hem met on- overkomenlijk was. Waar het de schuldvraag betrof naar de ge groeide praktijken, wezen de PvdA en Leusden '85 m de richting van het college. Com Verduin (toen PvdA-raadslid, nu wethouder - red.) diende namens haar fraktie een motie van afkeuring in over het funktioneren van de dagelijkse be stuurders. Deze haalde echter geen meerderheid. Dat valt niet mee, zo'n shnger in een net pak. Toch lukte dit aan de voormalige wethouder Gijs van Woudenberg. Hij voerde de sportieve act op 9 februari uit als openingshandeling van een sportzaal in Achterveld. Onze weerman Jan Versteegt concludeerde aan het eind van maart, dat ze er een maand was vol extremen. Ze was te koud en te nat, IEPRESENTATIE Aan het begin van het jaar broei- e er wat. Het hoofdartikel van de erste Leusder Krant van het rneu- /e jaar, begint met de volgende 'Leusden '85 neemt geen ge- oegen met de termijn van uitstel ie het college van B. W. in een nef heeft aangekondigd, met be- ekkmg tot beantwoording van ragen over de post representatie it de jaarrekening van 1985.' Hoe- el een motie van het CDA, waarin erd aangedrongen op een snelle volledige beantwoording van de ragen, in de raadsvergadering an 19 december 1986 unaniem ras aangenomen, waren deze nog iet beantwoord. Opschudding was er net na de arwisseling ook in Achterveld, eze was echter van geheel ande- aard. De inwoners van het kerk- orp waren boos en verontwaar- igd, omdat woensdag 7 januan en kerstboomverbranding plaats end aan de Rentinckstraat, terwijl e plaatselijke brandweer er met i) aanwezig was. Daardoor was de rbranding met geheel van ge- lar ontbloot. De Katholieke Plattelandsjonge- ;n Organisatie (K.P.O.) ging het ar fors van start. Tijdens de jaar- irgadering die woensdag 7 janua- in 'De Moespot' in Achterveld erd gehouden, deelde secreta- isse Bruna van Tweel mee, welke itiviteiten op het programma onden, en dat beloofde heel wat. ANNEKOEKEN Een geschiedems die het afgelo- m jaar ook regelmatig de kolom en van de krant haalde, was die 'De Hakhorst'. 'Omwonenden «men plannen met 'De Hakhorst' elegenheidsplanologie van de fgste soort', luidde een kop in de ant van 13 januari. Die aandui- van de gemeentelijke plan- kwam uit een bezwaar- dat de omwonenden bij de imeente indienden. Zij waren fel tegen het plan om het so- takken en een gure oostenwmd. Het idee alleen al veroorzaakt bi] kippevel, maar niet bij de schaatsfanaten. Het kan voor hen niet genoeg vriezen. Dit jaar kregen ze hun zin. De Nederlandse wateren begin januari in een harde ijsvloer; ook "t Zwaantje m twintig jaar voor de veremging hadden ingezet. Op 19 maart vonden verkiezin gen plaats voor de Provinciale Sta ten. Hierbij bleken de CDA en de WD de grote verliezers te zijn. De kleine linkse partijen, D66 en de kleine christelijke partijen kwamen als winnaars uit de bus. De verkie zingsuitslagen in Leusden weer spiegelden in grote lijnen de lan delijke tendens In de nacht van donderdag 19 op vrijdag 20 maart hield de Leusden se politie samen met collega's uit Barneveld een grote alcolhol-con- trole. Tussen 22.15 en 3.15 uur wer den ongeveer vijfhonderdvijftig automobilisten aangehouden Twintig ervan bleken dronken achter het stuur te zitten. De wachtdagenregeling voor het onderwijs die eerder dit jaar van kracht werd, kwam regelmatig te rug in het nieuws. Op de Christelij ke Basisschool 'De Holm' vond maandag 30 maart een bijeenkomst plaats van verontruste ouders. De direkteur van de school, Hans van Dijk, merkte toen op, dat de rege ling 'rampzalig' voor het onderwijs zou zijn, omdat de kinderen achter zouden raken, als ze thuis zouden moeten blijven wanneer een leer kracht ziek zou zijn, en geen ver vanger zou mogen worden aange steld. ciaal-culturele centrum 'De Hak horst' aan de Waarden om te vor men tot een pannenkoekenboer derij. In de brief werd gesteld, dat als dit voornemen zou worden uit- Kerstbomen zijn er voor de sier en voor de sfeer. Een aardige bijkomstigheid is, dat ze goed branden als ze in de huiskamers zijn opgedroogd. In Achterveld ging de traditionele kerstboomverbrandmg bijna met door, want de brandweer wilde niet komen opdagen. Toen zorgden de aanwezigen op 7 januari zelf maar voor een vuurtje. naar. De toenmalige wethouder van financien, Fons Ummels (CDA), had een onderzoek mgesteld, en was met een rapportage op de proppen gekomen die nauwelijks op de inhoudelijke zaken mgmg. Het college had er echter genoe gen mee genomen, en in een brief gezegd de zaak als afgedaan te beschouwen. De gemeenteraad zag dat an ders. De frakties van de PvdA, Leusden '85 en D66 dienden een motie van afkeuring in tegen B. W., wegens 'het onthouden van re levante informatie aan de raad m de penode augustus 1986 tot en met december 1986'. Deze motie werd door de voltallige raad gesteund, met uitzondering van de drie wet houders. Inmiddels had burgemeester Ra demaker uit eigener beweging aangekondigd, dat hij gebruik wil de maken van de mogelijkheid ver vroegd uit te treden. Ongetwijfeld had deze daad te maken met Leus dens bestuurlijke perikelen. Hare Majesteit de Koningin verleende hem inderdaad eervol ontslag per 15 juli van dit jaar. Dat leidde ertoe, dat de Leusdense politieke partijen een profielschets voor een nieuwe burgervader opstelden. Naar aan leiding hiervan vond woensdag 25 februari in het gemeentehuis een 'profielvergadering' plaats met de Commissaris van de Koningin m de provmcie Utrecht, de heer Bee- laerts van Blokland. WACHTDAGEN Verscheidene Leusdense leer krachten waren verontwaardigd en ongerust na de bekendmaking van een nieuwe richtlijn van de In- spektie voor het Onderwijs. Deze richtlijn, een zogenaamde wacht dagenregeling, hield in dat bij ziekte van een leerkracht niet meer zomaar een vervanger zou kunnen worden aangesteld Bij scholen tot en met acht leerkrachten zou gedu rende een dag een dergelijk per soon niet mogen worden benoemd, en bij grotere scholen zelfs gedu rende twee dagen niet. Sommige direkteuren van openbare scholen m de gemeente stelden een 'nood plan' op. Op de Openbare Basis school "t Startblok' uit Achterveld werd bijvoorbeeld een 'belcircuit' opgezet. De ouders van de kinde ren die deze school bezochten, werden voortaan telefomsch ge waarschuwd, wanneer er een leer kracht ziek was en de kinderen niet Een bekend boerderijtype. Op zich met zo bijzonder. Toch was uitgerekend deze boerderij, 'De Hakhorst', wekenlang aanleiding voor felle discussies. De omwonenden hadden namelijk grote moeite met de plannen om er een pannekoekenboerdenj in toe te laten. Hun inspanningen hadden geen zm. De gemeente verleende er toch een vergunning voor. gevoerd, 'er een verarming op treedt ter zake van de m Leusden toch al schaarse sociaal-culturele bestemmingen'. Wethouder Gijs van Wouden berg (CDA) (nu weer gewoon raadslid - red.) deelde de maandag daarop tijdens een vergadering van de raadscommissie Welzijn en Onderwijs mee, dat de mogelijk heid niet uitgesloten zou zijn, dat de gemeente een fors deel of mis schien wel de hele investerings subsidie terug zou moeten betalen aan het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC), die ontvangen werd bij de verbouw van de boerderij tot so ciaal-cultureel centrum. Hij opper de dat het om een geldbedrag van tussen de tachtig- en honderddui zend gulden zou gaan. Later in de maand werd dat te gengesproken door een gemeen telijk persbericht. In het plan voor 'De Hakhorst' zou al rekening zijn gehouden met de terugbetaling van door de hogere overheden verleende subsidies. Inmiddels was dat bedrag precies bekend" 118.400,-. WINTER Konmg Winter is dan wel oer oud, maar heeft niet aan kracht in geboet. Dat bleek medio januari toen jong en oud de gladde ijzers konden onderbinden Dinsdag 13 januan gingen zowel de ijsbaan van de IJsvereniging Zwanenburg als die op het Jan Banningpark aan de Noorderinslag open. Wie dit tijdverdrijf te koud vond, kon terecht in Café 'De Swartes- teegh' aan de Zwarte weg. Dit café bestond dmsdag 20 januari twintig jaar. Het weekeinde daarop hield het horecabedrijf open huis. Iedere Leusdenaar kon naar hartelust drinken, want de prijzen voor het geestrijke vocht, dat toen werd ge hanteerd, waren even hoog als tij dens de openmg van het café. Dat werd kennelijk gewaardeerd, want de stamgasten van 'De Swartes- teegh' boden de uitbaters, bekend als Ab en Truus, een nostalgische lantaarnpaal aan. I GEKNOEID De grond onder de voeten van de gemeentesecretaris werd ech ter steeds heter. Leusden '85 kwam na onderzoek van diverse rekenin gen tot de conclusie, dat er in 1985 door de gemeentesecretaris zou zijn 'geknoeid'. Deze politieke par tij stelde voor om een onafhankelijk bureau een onderzoek te laten in stellen naar de betreffende posten. Dat zette ook andere politieke partijen aan het denken. Maandag 16 februan gaven de frakties van de CDA. WD en GPV/SGP, die samen het beleidsprogramma voor de lopende periode van vier jaar voor het college hadden onderte kend, een gemeenschappelijke en vergaande verklaring uit. Hienn stelden ze B. W. voor om in goed overleg met gemeentesecretaris Reier van Gooi, te komen tot diens ontslagverlening. Dit, nadat de heer Van Gooi had laten weten, 'onder bepaalde voorwaarden' wel op te willen stappen. Aan het eind van de maand bleek, dat het college al sinds 1982 wist van de mogelijk malafide de claraties van de hoogste ambte-

Leusder Krant | 1987 | | pagina 13