Jaaroverzicht n E Bil e r kraan Is terugblik DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 Zijne Koninklijke Hoogheid prins Claus kwam 16 mei naar Leusden. Zijn bezoek betrof de opening van het terrein van Golfclub 'De Hoge Klei]'. De sportieve prestaties die hij ter gelegenheid daarvan leverde, genoten ook belangstelling van de landelijke media. vervolg van pagina 13 ge ommezwaai van de toenmalige wethouder Gijs van Woudenberg (CDA), passeerden de revue De verwarring ontstond voor een deel door het feit dat de wethouder te vens de pachter was. Uiteindelijk ging hij staande de vergadering akkoord met het laatste bod van de gemeente, een bedrag van 432.000,-. De eerste paal ging in 't Ruige Veld nog diezelfde maand de grond in, op vrijdag 24 april. Deze werd met een grote hamer de grond ingeslagen door de Hoofd Ingenieur Directeur Ir.C.H.C. de Reus van de provincie Utrecht. De toenmalige wethouder Jan Wagenaar (WD) deelde woens dag 22 apnl tijdens een persconfe rentie mee, dat Leusden voor 1990 een eigen aansluiting op de Rijks weg A28 zal hebben. Deze aanslui ting zou moeten komen in het ver lengde van de Randweg. HERDENKING Tijdens de dodenherdenking op 4 mei werden op de gebruikelijke plaatsen kransen gelegd, 's Mor gens vond de traditionele krans- legging plaats op de begraafplaats 'Rusthof. De handelingen werden hier gevolgd - en verricht - door onder meer de ambassadeurs van de Sovjet-Urue, Oost-Duitsland, Polen, Joegoslavië en Roemenie. De dag erna liep heel Achterveld uit voor historische legervoertui gen. De vereniging 'Keep them Rolling' reed toen de bevrijdings- tocht, die het Canadese regiment 'The Seaford Highlanders' op 8 mei 1945 reed. De route voerde vanaf De Glind, via onder meer Achter veld en Amersfoort, naar Amster dam. De Zwembadstichting Leusden schreef begin mei een prijsvraag uit. Iedere Leusdenaar kon middels een speciale kaart suggesties doen voor meuwe namen voor zowel het zwembad in aanbouw als voor de multifunctionele ruimte bij het bad. De naam van het voormalige zwem bad, 'Bavoort', zei de stichting met meer te willen voeren, omdat de nieuwe zweminrichting in veel op zichten van de voormalige zou gaan verschillen. Achterveld kwam in de maand mei vaker pontificaal in het meuws. Het echtpaar Van Uhm-Lammers herdacht donderdag de 15e het heuglijke feit, dat zij vijfentwintig jaar Hotel-café-restaurant 'De Ros kam' in dit dorp exploiteerden. Medio mei ontstond emge op schudding toen de politie een Leusdenaar aanhield die bekende dat hij ontuchtige handelingen had gepleegd met minderjarige kinde ren. De man gebruikte zijn woning onder meer voor het kindertheater 'Katinka'. Aan dit theater konden kinderen vanaf zeven jaar mee doen. Nadat de man op vrije voeten werd gesteld, vertrok hij uit Leus den. ONRUST Onrust van geheel andere aard betrof de nieuwe dienstregeling van de busmaatschappij VAD. De regeling zou 31 mei van kracht moeten worden. De reden van de ongerustheid was, dat de bussen voortaan niet meer zouden ridjen over de Asschatterweg en de 'bus lus' ten zuiden van het Valleikanaal. De VAD kwam hier aan het eind van de maand op terug, na overleg met de gemeente en de Rijksver- keersinspektie. Zijne Koninklijke Hoogheid prins Claus vertoefde zaterdag 16 mei enige uren op Leusdens grondge bied. Hij opende die dag door mid del van een flinke tik tegen een 'gouden' golfbal het complex van Golfclub 'De Hoge Kleij'. Het terrein van de club is ongeveer 88 hectare groot en gelegen in het bosrijke natuurgebied van het landgoed 'Den Treek-Henschoten'. In apnl kwam een einde aan de discussie rond 'De Hakhorst'. On danks felle protesten van omwo nenden werd het gebouw omge vormd in een pannenkoekenboer- denj. Woensdag 20 mei opende het smulhuis de deuren. De eerste gast was de Leusdense schooljeugd. Ie der kind mocht gratis een panne- koek en een glas ranja komen ha len. De voorjaarsnota die medio mei het licht zag, gaf weinig stof voor debatten. De commissie Financieel Beleid en Beheer die donderdag 14 mei vergaderde, had er slechts waardering voor, ondanks een te genvaller van ruim tweeeneenhal- ve ton. Het belangrijkste deel er van, bijna anderhalve ton, kwam voor rekening van salarissen van ambtenaren. Aan het eind van de maand kwam aan het licht, dat het Open bare Ministerie uit Utrecht bezig was met een vooronderzoek tegen de toenmalige wethouder Jan Wa genaar (WD). Dit onderzoek vond plaats naar aanleiding van stukken die de Fiscale Inlichtingen en Op sporingsdienst (FIOD) in beslag had genomen bij een inval in zijn woning. De bijzondere commissie van de gemeenteraad onder leiding van Com Verduin die een onderzoek instelde naar de representatie-uit gaven van de gemeente in 1985, trad donderdag 21 mei met een voorlopig rapport naar buiten. Op grond van wat toen openbaar werd, verklaarden de frakties van de PvdA, Leusden '85 en D66, dat de wethouder van Financiën, Fons Ummels (CDA), zou moeten ver trekken. De andere frakties gingen niet zover, maar zeiden wel de con sequenties te willen trekken uit de uiteindelijke resultaten van het on derzoek. De berichtgeving in de Leusder krant over de politieke gebeurte nissen in de gemeente, kon kenne lijk niet iedere Leusdenaar waar deren. In de nacht van woensdag 25 op donderdag 26 mei werd na melijk door onverlaten de voorge vel van het kantoor van de krant beklad. Met een spuitbus werd de tekst 'L '85 krant' erop gezet. Mei sloot af met een hoogtepunt. De Protestants-Christelijke basis school 'De Vallei' aan de Asschat terweg werd de Pandapnjs 1987 toegekend, door het Wereld Na tuur Fonds. In het begeleidende juryrapport stond dat de school deze prijs kreeg, omdat het jaren lang een zogenaamd Dierenvallei- projekt had volgehouden. De leer lingen zouden als gevolg hiervan oog hebben gekregen voor de na tuur en de bescherming ervan. ONDERLINGE De vorige maand besmeurde ge vel van de Leusder Krant kwam aan de orde tijdens een forumdiscussie die woensdag 3 juni werd gehou den in Restaurant "t Ros Beyaart' aan de Hamersveldseweg. Het openbare debat was georgani seerd door de plaatselijke WD-af- deling en had de relatie tussen de lokale pers en de gemeentepoli tiek als thema. De discussie lever de geen vuurwerk op. Wel bleek dat lang niet iedereen weet hoe een krantenbedrijf werkt. Wethouder Jan Wagenaar (WD) opende dmsdag 9 juni tijdens een vergadering van de commissie OW/RO een aanval op het ook aan wezige raadslid Joop Kool (L '85). In een furieus betoog beschuldigde hij de heer Kool ervan, dat deze hem bij de FIOD zou hebben be schuldigd van fraude en het aanne men van steekpenningen. Het be treffende L '85-raadslid ontkende dat. Diezelfde dag werden de werk zaamheden stilgelegd bij het in aanbouw zijnde woon- en winkel complex aan de noordzijde van 't Erf. De reden daarvan was, dat de hoofdaannemer, Schutte Bouwbe drijf bv uit Zwolle, surséance van betaling was verleend. Twee we ken daarna konden de aktiviteiten echter worden hervat, omdat Ma- cèka Vastgoed bv, de ontwikke laar van het projekt, in zee was gegaan met een nieuwe aannemer. Het betrof het net opgenchtte Aan nemersbedrijf Schutte Zwolle bv. Dat de naam van deze onderne ming bijna identiek was aan die van de vorige bouwer, is met zonder reden Een managementteam van het failliet gegane aannemer startte namelijk een meuwe bv, geheel Zoals altijd zetten de winkeliers van Leusden van alles en nog wat op op touw om klanten te trekken. Gezien de belangstelling voor verscheidene evenementen Jukte dat in 1987 goed. Hier de drukte tijdens de bradene die op 12 juni in winkelcentrum 'De Biezenkamp' werd gehouden. Agenten van de Leusdense politieschool 'De Boskamp' begeleidden ge handicapten tijdens de Avondvierdaagse van Amersfoort. Deze wandel tochten werden gehouden van maandag 1 tot en met donderdag 4 juni. succes was de tijdelijke zogenaam de starre verkeersregelingsinstal latie die 15 juli op het kruispunt Barneveldseweg'Hogeweg in wer king werd gesteld. Een dergelijke installatie regelt het verkeer met op grond van het aanbod van dat mo ment, maar bedeelt iedere rijrich ting even lang met groen licht. Het gevolg daarvan was wel, dat Leus dense automobilisten tijdens de ochtendspits vaak minutenlang voor de kruising stonden te wach ten. De situatie duurde tot eind september, toen de werkzaamhe den aan en om de kruising waren afgerond. De onroerend-goedbelasting (OGB) die de gemeente Leusden heft, kwam aan het eind van de maand in de schijnwerpers te staan Toen bleek namelijk dat Leusden voorkwam op een 'zwarte lijst' van de Consumentenbond. Op deze lijst stonden gemeenten die hun inwoners meer OGB in reke ning zouden brengen dan de ge meentewet toestaat. CULTUUR Het Leusdense college liet de aantijging van de Consumenten bond niet over haar kant gaan en bracht een persbericht uit. Daarin werd gesteld, dat de indruk die de bond wekte, 'niet strookt met de werkelijkheid'. Met een bereke ning werd aangegeven dat de ge meente Leusden ruim drie ton min der OGB heft dan wettelijk maxi maal is toegestaan. Woedend waren enkele raadsle den toen zij de stukken voor de gemeenteraadsvergadering van deze maand onder ogen kregen. Daaruit bleek, dat de wethouders zich met hielden aan de afspraken die met de senioren, de fraktie- voorzitters, waren gemaakt. De wethouders hadden beloofd, dat ze zolang ze nog in functie waren, niets anders zouden doen, dan 'op de winkel passen'. Op de agenda van de vergadering stonden echter vier punten die tot 'gevoelige kwesties' zouden moeten worden gerekend. Één van die punten was 'De Mu ziekschool'. B W. stelde de ge meenteraad voor om de bestaande muziekschool aan de Zwarteweg te verbouwen. Daarmee zou een be drag van ruim één miljoen gulden zijn gemoeid. Later dit jaar bleek, dat dit voorstel inderdaad erg ge voelig lag. In november maand nam de gemeenteraad er uiteinde lijk nog geen beslissing over. Tij dens vergaderingen van verschil lende raadscommissies werd dui delijk, dat de volksvertegenwoor digers meer inzicht wilden hebben in zowel de stedebouwkundige als de financiële aspekten van het raadsvoorstel. Wat de emoties ook deed oplaai en, waren de servicekosten van de nieuwe seniorenflats in de wijk 'Groenhouten'. Tijdens een verga dering van bewoners van een der gelijke flat aan de Egger, bleek dat er grote onvrede bestond over de hoogte van de servicekosten. De flats waren een uniek projekt van de Stichting Bejaardenzorg Leus den. Ze waren bedoeld voor men sen ouder dan vijfenvijftig jaar, die zo lang mogelijk zelfstandig willen wonen, maar in voorkomend geval gebruik kunnen maken van servi ce, bijvoorbeeld huismeesterdien sten, alarmering, maaltijden en huishoudelijke hulp. Het bleek dat het projekt met veel kinderziekten te kampen had. Een heel ander projekt was het Bouwdorp 'Lisiduna' dat dinsdag 11 augustus ten zuiden van 'De Ha mershof in Leusden van start ging. Abraracourcix, het stamhoofd van het dorp, verrichtte die dag de opening. Hij was getooid met een soort Romeinse helm, en voorzien van zwaard en mantel. Slechts en kelen erkenden in hem de toenma lige wethouder Gijs van Wouden berg. In zijn openingsrede sprak hij de hoop uit, dat op het drassige veld een vreedzame samenleving zou worden opgebouwd, bestaan de uit Romeinse nederzettingen en een gallisch dorp, genaamd 'Lisi- dunula'. Hét hoogtepunt van 1987 beleef de Leusden op vrijdag 14 augustus; de installatie van een nieuwe bur gemeester, mr.A. Panis. Hij en zijn vrouw werden feestelijk binnenge haald met een koets die werd be geleid door ruiters. Tijdens de daarop volgende raadsvergade ring zei de nieuwe eerste burger daarover: 'Geweldig, dat u dat voor ons hebt georganiseerd.' Hij be sloot zijn toespraak met de volgen de zinnen: 'Laten we nu snel aan het werk gaan en in Gods naam een streep zetten onder het verleden, liefst in de vergadering van 24 sep tember. Het opbouwwerk is al be gonnen. We zijn op weg.' De eerste officiële daad in zijnl nieuwe functie, verrichtte hij op| maandag 17 augustus op het Burge meester Buining-sportpark. Daarl opende hij het Internationale Jeugd Toernooi van Lawntennisvereni- ging 'Lockhorst'. Enige dagen daarvoor vond een droevige gebeurtenis plaats. Toen overleed de bekende Leusdense schilderes Jeanne Faure. Zij be reikte de hoge leeftijd van 93 jaar. Met haar ging een bekwaam kun stenares van de oude stempel vervolg op pagina 15 tende heren tot hun aftreden 'onder curatele' zouden worden gesteld. Dat hield in dat zij geen gevoelige politieke zaken meer in behande ling zouden mogen nemen. Eén en ander was niet zonder slag of stoot gegaan. Het ontslag was het gevolg van wekenlang onderhan delen tussen de verschillende frakties en hun wethouders. Pas toen duidelijk werd, dat er 'kamer breed' geen vertrouwen meer in het college was, besloten de dne dagelijkse bestuurders eieren voor hun geld te kiezen. De aftredende bestuurders kre gen ook lof toegezwaaid van hun eigen partijen, het CDA en de WD. Daarbij werd vooral nadruk gelegd op wat zij in Leusden tot stand had den gebracht. De twee andere grote frakties uit de Leusdense ge meenteraad, de PvdA en L' 85, hul digden blijkens persverklaringen een wat ander standpunt. Dit kon worden samengevat met: 'Beter laat dan nooit.' Tijdens de jaarlijkse Tour de Ju nior in Achterveld, vond een grote braderie plaats. Deze festiviteit vond plaats op de Hessenweg tus sen de Jan van Arkelweg en de Pater Stormstraat. Het kon bijna ruet missen: de braderie werd een succes. Een beduidend minder groot onafhankelijk van het oorspronke lijke bedrijf De 'Onderlinge verzekerings maatschappij Leusden WA', zoals deze al in 1896 als onderlinge brandwaarborgmaatschappij ge starte onderneming tegenwoordig heet, bereikte m juni een mijlpaal. De maatschappij overschreed de magische grens van tweehonderd vijftig miljoen gulden op brand ver zekerd kapitaal. Het bedrag was volgemaakt door Harry Valken burg en Gerda de Greef. Het twee tal trad medio juni m het huwelijk en ging m Scherpenzeel wonen. Hun huis verzekerden zij bij de Leusdense maatschappij BOELDAG Zevenduizend auto's stonden za terdag 13 juni geparkeerd in de omgevmg van kasteel Stoutenburg aan de Stoutenburgerlaan in (inder daad) Stoutenburg. De reden van al deze belangstelling voor het kas teel, waarin een Franciscaner be zinningscentrum is gehuisvest, was de boeldag die er werd gehouden. Jaarlijks houdt het centrum name lijk een dag waarop allerlei artike len worden geveild. Voor de Leusdense kleuters die thuisblijven even leuk vinden als naar school gaan, stond prettig nieuws in de krant. De meeste Leusdense basisscholen hadden nameüjk besloten dat de leerlingen van de groepen 1 en 2 met ingang van het meuwe schooljaar nog maar vier dagen m de week naar den, prijkte uiteraard zijn portret levensgroot op de voorpagina van de Leusder Krant. De kop van het bijgaande artikel luidde: 'Mr.A.L.W.J. Panis per 16 juli eerste burger van Leusden'. Op dat mo ment was hij echter nog burge meester van de gemeente Maar tensdijk. Zijn politieke kleur: CDA, bloedgroep ARP. De Leusdense gemeenteraad ging in haar vergadering van juni akkoord met de vestiging van een nood-onderkomen voor de Boni supermarkt op een parkeerplaats aan de zuidzijde van 'De Hamers hof. Deze winkel kon daardoor met de bouwwerkzaamheden begin nen. Als tegenprestatie zou de Boni de rente moeten betalen op het bedrag, dat de aanleg van compen serende parkeerplaatsen elders bij het winkelcentrum de gemeente zou kosten. Tijdens diezelfde bijeenkomst werd ook gepraat over het jeugd- en jongerenwerk m de gemeente. De raad vond dat het nodig was om dit werk nader te bekijken Verder werd besloten een extra 'halve be roepskracht' voor de welzijnssek- tor aan te trekken. MUZIEK De Muziekschool Leusden stak zichzelf een pluim op de hoed met de einduitvoering die vrijdag 26 juiu werd gehouden. De leerlingen van deze instelling lieten m het schoolgebouw aan de Zwarteweg horen tot welke muzikale vemch- meester Rademaker afscheid als eerste burger van de gemeente Leusden. De sfeer tijdens de bij eenkomst was vergelijkbaar met het weer buiten. Zonnig, maar niet warm en met stapelwolken in de hoge luchtlagen. Tegen de ge meenteraad zei de vertrekkende man toen: 'Als het schip ooit in de storm zat, dan is het nu; waar de stormen ook vandaan mogen ko men, hoe de bemanning ook af en toe met elkaar m de clinch ligt. Te weinig ben ik bij machte geweest de harmonie er m te bewaren. Het kompas draait als een razende rond.' Zijn laatste woorden tijdens de vergadering waren: 'En voor u en mij gelden dan: a Dieu.' In de daarop volgende editie van de Leusder Krant kon de datum van de installatie van de nieuwe burge meester al worden aangekondigd. De komende man was de heer mr.A. Panis, toen nog eerste burger van de gemeente Maartensdijk Het Leusdense college van Bur gemeester en Wethouders kreeg dit jaar echter niet alleen een nieu we burgemeester. Ook de wethou derszetels werden door andere personen ingenomen. Dat dit zou gebeuren, stond op woensdag 15 juli vast. Toen gaven de fraktie- voorzitters van CDA, WD en GPV/SGP een verklaring uit, waar in zij het volgende stelden. 'De hui dige politieke situatie leidt tot het oordeel, zij het niet vnj van onge noegen, dat zij zich gedwongen zien terug te treden als wethouder van de gemeente Leusden.' Uit dit schnjven bleek verder, dat de zit- Op woensdag 27mei was het feest in zowel Leusden als Baarn. In de laatstgenoemde plaats reikte ïr. W. C. Rey (de heer met snor), van het Directoraat Generaal van het Mmistene van Volksgezondheid, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM), een pnjs van het Wereld Natuur Fonds (WNF) uit aan de Leusdense Protestants-Chnstehj- ke Basisschool 'De Vallei'. Op de foto staan bij hem de volgende leerlmgen van de school: (v.l.n.r.) Harold Scherpenzeel (groep 7), Cynthia Apeldoorn (groep 3) en Ester Peperkamp (groep 6). De dame rechts m beeld is mevrouw dr.J.C. van Noordwijk-Veen, voorzitter van het WNF. school zouden moeten. Dit was het resultaat van gesprekken tussen de Leusdense schoolbesturen over de zogenaamde vierjarigen-maatre gel, die minister Deetman van On derwijs had uitgevaardigd. Twee scholen, Montessonschool "t Ron de' en de Gereformeerde basis school, kozen om onderwijskundi ge redenen voor een andere rege ling. Ook voor Leusdenaren die van cijfertjes houden, bracht juni goed nieuws. Het statistisch jaarboek van de gemeente verscheen. Uit dit epistel bleek onder meer, dat de bevolkingsdichtheid in de ge meente Leusden lager is dat in de rest van Nederland, en dat Leusden een relatief jonge en vruchtbare bevolking heeft. Dat het ondanks de politieke pe rikelen geen haat en nijd was onder de gemeenteraadsleden, werd zater dag 13 juni bewezen, toen de jaar lijkse rondrit van de commissie OW/RO en Verkeer plaatsvond. In totaal achttien vrolijk kwebbelen de en grapjes maken politici en ambtenaren deden diverse loca ties m de gemeente aan, die toen in de (politieke) belangstelling ston den. De tocht voerde onder meer over de Asschatterweg, waarlangs nog steeds een fietspad zou moe ten komen, en langs de m aanbouw zijnde wijk 't Ruige Veld, waar 'groepsleider' wethouder Jan Wa genaar (WD) aanduidde waar eventueel een woonwagenkampje zou worden ingericht. De kosten die het Leusdense college van B. W. in de voorgaan de jaren had gemaakt voor repre- setatie van gemeente, kwamen weer in het meuws na een solo-ak- tie van de toenmalige wethouder van Financiën, Fons Ummels (CDA). Hij gaf maandag 15 juni na afloop van een commissievergade ring een schriftelijke verklaring mt, waarin hij zijn visie verwoordde met betrekking tot de gang van zaken rond deze uitgaven. De strekking van dit schrijven was, dat de heer Ummels vond, dat hij slechts m geringe mate verant woordelijk was voor de gelden die aan representatie waren uitgege ven. Hij meende namelijk dat het zou gaan om gedeelde verantwoor delijk van het hele college Verder stelde hij, dat hij niet door zijn ambtenaren op de hoogte was ge steld van al het voorgevallene op dit gebied. tingen zij in staat waren. Vooral de wijze van samenspel droeg de be wondering van het aanwezige pu bhek weg. Muziek was ook op zondag 28 juni te horen in 'De Korf, toen het Mid-Holland Jazz Festival er werd gehouden. Het betrof een benefiet concert dat was georganiseerd door de Jazz Sociëteit Leusden. Tij dens het festival werd geld ingeza meld voor het Sumve Hospital in Tanzania. De ambassadeur van dit Afrikaanse land, de heer S. Tungi- nie, was naar Leusden gekomen, om voor deze aktie de dank van zijn regering over te brengen, en meer informatie te verschaffen over het hospitaal, waaraan de opbrengst ten goede kwam. De optredende groepen waren onder meer de 'Vo cal Group Amersfoort', het kwartet 'Tony Vos On The Bnnk Of Jazz', de 'Wantenaar Brothers' en 'The Swing Profs'. Toen tegen middernacht de balans werd opgemaakt, bleek dat ongeveer vierduizend gulden voor het Sumve Hospital was opgehaald. De Rijkspolitie van het Rayon Achterveld kon vrijdag 26 juni feest vieren. Die dag werd een rayons bureau geopend aan de Koningin Julianalaan. Het gebouwtje dat door de gerechtsdienaars werd betrok ken, heeft een lange histone. Ja renlang was het het raadhuis van de gemeente Stoutenburg. Nadat deze gemeente bij Leusden was gevoegd, werd het gebouw nog verscheidene jaren gebruikt om bijvoorbeeld huwelijken te sluiten. Toen ook dat er met meer gebeur de, kwam het leeg te staan, totdat de politie er haar intrek in nam. De officiële opening van het kantoor werd verricht door de toenmalige burgemeester Rademaker Het was zijn laatste officiële vermch- ting als eerste burger van Leusden. Op de valreep van de maand namen de raadscommissies OW/ RO en FBB het aanbestedingsbe leid van de gemeente onder de loep. Bijna alle raadsfrakties ble ken ermee te kunnen mstemmen, maar vonden wel dat de onder handse aanbestedingen vaker zou den moeten worden getoetst aan de op dat moment gangbare prij zen. De enige politieke partij die grote moeite met de gang van za ken bleek te hebben, was L '85. De partij pleitte voor meer openbare aanbestedingen. BURGEMEESTERS BURGEMEESTER Toen bekend werd, wie Leus dens nieuwe burgervader zou wor- Een in meer opzichten buitenge wone raadsvergadering vond plaats aan het begin van de maand. Op donderdag 2 juh nam burge- Het kantoor van de Leusder Krant werd m de nacht van maandag 1 op dinsdag 2 juru beklad met spuitbussen, en teer. Gezien de tekst 'Leusden '85' werd een te intieme relatie vermoed tussen deze pohtieke partij en de krant.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 14