Jaaroverzicht vervolg van pagina 14 DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 iltuur met een grote C; de Culturade '87 die op de laatste zaterdag van de gstmaand in en rond 'De Korf werd gehouden. Hier tonen leden van leniging Schildersclub 'De Vrije Kwasten' hun kunnen. Intensief wer- n hun verrichtingen gevolgd. top van de ambtelijke organisa- te verbeteren. Het plan had be cking op de 'interimperiode', de riode totdat een nieuwe ge- lentesecretaris zou zijn aange- ild. De commissieleden konden h erin vinden. In Achterveld vond woensdag 26 gustus een unieke gebeurtenis tats. Die dag werd in 'Ons Ge- uw' aan de Hessenweg een reü- gehouden van oud-militairen, tijdens de mobilisatie van 1939 - 10 en de daarop volgende oor- fsdagen waren gelegerd in hterveld, Musschendorp en altenburg. Van de ongeveer vijf- nhonderd militairen die toen in ze omgeving waren ïngekwar- rd, bezocht 140 man de reünie, werden vergezeld door onge- :r zeventig echtgenotes. De >te organisator van dit weerzien s Achtervelder Jan Schouten, zien de drukte en de sfeer die lens de reünie in 'Ons Gebouw' srste, kon worden gesteld, dat het doel had geraakt. tember de eerste van een meuwe serie stadspostzegels overhan digd. De zegels hadden Don Bosco als onderwerp en werden uitgege ven ter herdenking van het feit dat deze Roomskatholieke geestelijke honderd jaar geleden overleed, De hoogeerwaarde heer A. Asma, proviciaal van de Nederlandse Orde der Salesianen, ontving ze uit handen van de heer W. van der Meer, stadspost-ondernemer in de provincie Utrecht en tevens verte genwoordiger van de Nederlandse stadspostdiensten. HOHORST Een andere invloed van buiten de gemeentegrenzen die zich m Leusden liet voelen, was de Haagse bezuimgingswoede. Het Leusden- se 'Bijzonder Jeugdwerk-internaat' 'De Hohorst' dreigde evenals vele andere internaten in het land, in ernstige problemen te komen. Het aantal plaatsen m het onderkomen 'La Farce' in 'De Geut' Dp dranghekken voor het podium lijken wat overbodig. Toch was Puddingpop '87 een geslaagd festival. 'De Biezenkamp' De Leusdense bevolking toonde met zeshonderd vijftig handtekeningen zijn instem ming met het motto van de actie. Ook in september vond in Ach terveld een feestelijke gebeurtenis plaats. In verband met de opening van het bureau van de Rijkspolitie van het rayon, werd zaterdag 5 september open dag gehouden. Deze vond plaats op twee locaties in het rayongebouw aan de Konin gin Julianalaan en in de oude sport zaal aan de Walter van Amersfoort - straat. De bevolking kon die dag kennismaken met de werkzaamhe den van Hermandad. Het optreden van drie begeleiders met surveil- lancehonden viel erg m de smaak bij het pubhek. Tijdens demonstra ties werd getoond waartoe de hon den in staat zijn. 'Puddingpop '87: professioneel en met een grootse slot-act.Zo vatte de Leusder Krant het popcon cert samen, dat diezelfde dag in een grote tent bij 'De Geut' aan de Zwarteweg plaatsvond Vergele ken met het jaar daarvoor trok het evenement veel meer bezoekers. Ongetwijfeld had dat te maken met de klinkende namen die op het programma stonden, zoals 'Claw Boys Claw', 'W 5' en 'Powerplay'. Het bestuur van de politieke partij Leusden '85 zorgde 8 septem ber voor flinke opschuddmg met een bnef. Hierin stond dat niet al leen de wethouders direkte politie ke verantwoordelijkheid droegen voor de bestuurlijke chaos m de gemeente, maar ook 'dat de gedo- telijke Ordening, en Com Verdurn (PvdA) kreeg het beheer over de portefeuilles Sociale Zaken, Eman cipatie, Milieu en Onderwijs. In het nieuwe beleidsprogram ma kreeg het ambtelijke apparaat veel aandacht. 'Een goed sluitende organisatie en een heldere, door zichtige besluitvorming over de za ken van gemeentelijk belang zal naar het oordeel van de fraktie- voorzitters, bovendien de relatie met de burgerij ten goede komen en kunnen bijdragen aan een her stel van het geschade vertrouwen m het gemeentebestuur', zo werd opgemerkt. OCTOPUS Het meuwe zwembad op het Bur gemeester Buiningsportpark krijgt de naam 'Octopus'. Dat bleek toen de uitslag van de prijsvraag werd bekendgemaakt, die de Zwembad stichting Leusden had uitgeschre ven. In totaal waren er ruim zeshon derd ideeën bij de stichting bin nengekomen. Drie personen wa ren op de winnende naam geko men. Het betrof de dames Van der Werff-Vermunt en Leeger-de Haan en de heer Jansen. Het multifunctio- nale centrum bij het bad zal voor taan door het leven gaan met de naam 'Kameleon'. Dit werd bedacht door twee jeugdige Leusdenaren: Annemieke Kool en Michel van Winterswijk. Winkelcentrum 'De Hamershof vierde zaterdag 19 september zijn leen. Ze stond bekend om haar ealistische schilderijen van Bijbel- e taferelen, bloemenstillevens en ortretten. Cultuur in de zin van kunst, zal er chter altijd blijven. Dat bleek za- irdag 29 augustus tijdens de Cultu- ïde 1987, waarop de Culturele laad Leusden haar winterpro- ramma presenteerde. Het meest het oog springende daarvan was rel de zogenaamde Simenon-ma- ifestatie die in november zou wor- en gehouden. De Culturade vond laats in en rond 'De Korf aan De midse. In ruim veertig kramen resenteerden verenigingen, in- lellingen en particulieren zich aan Leusdense bevolking. Daar- aast vonden veertien podium-op- edens plaats, van bijvoorbeeld de indercantorij van de Marcuskerk, alletschool Ilona Bakker en het luziekensemble 'Ritornello'. Cul- rade '87 bleek een groot succes zijn. Aan het einde van de dag >raken de organisatoren zelfs van le meest geslaagde tot nu toe'. iMBTELIJKE ORGANISATIE 'Functioneren van de amtelijke rgamsatie moet beter worden.' Zo jdde de kop van een artikel in de eusder krant van dinsdag 25 au- ustus. Tevens was het een samen- itting van het doel dat burge- ieester Parus had met het plan dat j de donderdag daarvoor pre- mteerde tijdens de vergadering in de raadscommissie Algemene stuurszaken (ABZ). Hij stelde >or de loco-gemeentesecretaris ontlasten en het functioneren van Niet minder geslaagd waren de trekker-trek-wedstrijden die de daarop volgende zaterdag op het tenein van 'De Klaveet' werden ge houden. Het succes was voor een belangrijk deel te danken aan de organisatoren die kans zagen om de wedstrijden te laten doorgaan, hoewel de baan kletsnat was van de overvloedige regenval. De dag ervoor werd er acht ton kalk op gestrooid. Vlak voor de wedstrij den werd zelfs nog een ton cement in de baan verwerkt. Het evene ment trok ongeveer vijfendertig honderd bezoekers. JUBILEUM Pon's Automobielhandel bv, im porteur van Audi, Volkswagen en Porsche, herdacht dit jaar het veertigjarige bestaan. In verband hiermee vonden allerlei festivitei ten plaats. Donderdag 3 december vertrok vanaf de campus van de Technische Universiteit Twente een stoet van bijna tweehonderd 'Kevers' naar de Volkswagenfa- bnek in Wolfsburg. In deze be faamde voertuigen zaten de direk- tieleden van de Nederlandse VAG-dealerorganisatie, die naar de Volkswagenstad trokken voor een driedaags feestprogramma. Het programma vermeldde onder meer een feest in de nostalgische sfeer van de veertiger jaren, een galadiner, een ontvangst door het gemeentebestuur van de stad, en de terugnt naar Nederland, toen met in 'Kevers' maar m 'jubileum auto's' van het type Golf GT4 De jongste ontwikkelingen in de postbestelling gingen Leusden met voorbij. In Huize Don Bosco aan de Dodeweg werden dinsdag 1 sep- Hoe zou 'ie zijn, de nieuwe burgemeester? Gezien de vrolijke gezichten beviel hij de leden van de commissie Algemene Bestuurszaken prima. Het was toen, dinsdag 25 augustus, de eerste keer, dat hij in Leusden een vergadering van een raadscommissie voorzat. Een historische stoomtrein op het 'Pon-lijntje'. Hier passeert de lokomotiefde Maanweg in Leusden-Zuid. De trein reed op zaterdag 10 oktober verscheidene malen over het trakjekt heen en weer in verband met d? open dag van de Nederlandse Spoorwegen. Vertrek- en aankomstpunt was NS-station Amersfoort. zou moeten worden gehalveerd: van 32 naar 16. Volgens directeur Jan Weggemans zou daarmee de feitelijke basis voor het werk van het internaat wegvallen. Het internaat liet het er niet bij zitten, en organiseerde een markt- kraam-aktie onder het motto 'De Hohorst moet blijven' Deze vond dinsdag 8 september plaats tijdens de weekmarkt bij winkelcentrum gers (in de persoon van een aantal raadsleden) minstens evenzeer een schuldenlast met zich meedra gen.' De brief vervolgde: 'Dat geldt voor zowel de 'oude' raadsleden van de coalitie, als in wellicht be perkte mate ook voor die van de oppositie.' Het schrijven leidde er toe, dat de fraktievoorzitter van de partij de bijeenkomst van collega voorzitters verliet, waarop werd gepraat over een nieuw beleids plan en een college van B. W. Fraktievoorzitter Alrich Parson (WD) reageerde enige dagen la ter op die brief, met de opmerking dat die wat zijn partij betreft 'geheel overbodig' was. 'Alles wat als ge volg van de onderzoeken naar de handel en wandel van het college is komen boven drijven, wist de raad, inclusief L '85 niet. Als wij van de WD dat wel zouden hebben ge weten, zouden wij natuurlijk zijn opgetreden', aldus de WD-voor- man. De voorzitters van de raadsfrak- ties CDA, WD, PvdA en D66 be reikten donderdag 10 september overeenstemming over een 'her zien' beleidsprogramma. Toen werd ook een akkoord gesloten over de politieke samenstelling van het college Dat hield het vol gende in: de WD en de PvdA kre gen ieder een wethouder, en het CDA kreeg er twee. Voor de per soonlijke invulling betekende dat: Evelien Blom (CDA) kreeg de por tefeuille Welzijn, Bram Vroon (CDA) zou Financien voor zijn re kening gaan nemen, Joost de Jongh (WD) zou zich gaan ontfermen over Openbare Werken en Ruim- zevende vei]aardag op grootse wij ze. Een kleine vijfduizend mensen vonden hun weg naar het koop centrum, waar ze werden getrak teerd op onder meer de TROS-Mu- ziekspelshow en 'de grootse avondjaarmarkt van Midden-Ne derland' Aan het emde van deze maand kwam de bijzondere onderzoeks commissie, die zich onder meer bezig hield met het ontslag van de gemeentesecretaris, met haar emdverslag. Hienn werd onom wonden aanbevolen om deze hoogste ambtenaar, Reier van Gooi, 'ongevraagd ontslag' ter ver lenen. De gemeenteraad ging hier mee tijdens de vergadermg van donderdag 24 september akkoord. De feiten die hieraan ten grondslag lagen, werden niet openbaar ge maakt, in verband met de zorgvul digheid van de procedure. September kon echter afsluiten met een hoogtepunt. De Leusdense Jazz Sociëteit startte zondag 27 september haar derde seizoen m de ambiance van eetcafé 'De Hak- horst'. De formatie 'The Wantenaar Brothers' verzorgde er een swin gend optreden. In de pauze van het concert werd een cheque van drie duizend gulden overhandigd aan de Leusdense arts T. Kuiper. Dit geldbedrag was bedoeld voor het Sumve Hospital in Tanzania. KABEL Aan het begm van oktober bleek, dat wethouder Fons Ummels (CDA) als raadslid zou worden op- terugblik 15 De jeugd pakte het heel anders aan. Niet lang vergaderen, maar er gewoon tegenaan. En met resultaat. Binnen een week stond het bouwdorp er: 'Lisiduna'-'87' was een feit. gevolgd door Wil van de Kar-San- ders. Verder bleek al op 1 oktober, tijdens een vergadering van de raadscommissie CAI, dat de Leus dense CAI per 1 januari 1988 volle dig zou worden gekoppeld aan het Amersfoortse net. Dat betekende, dat de abonnee vanaf dan zou kun nen kiezen uit achttien televisie programma's en 24 radioprogram ma's via de FM-frequenties, al dan niet in stereo Het toenmalige aan bod zou een uitbreiding krijgen met de televisieprogramma's TV 5. BBC 1 en 2, en Filmnet. Oktober bracht meer meuws van het kabelfront. De bewoners van de wijk Rozendaal besloten dins dag 6 oktober tijdens een goed bezochte vergadering m 'De Korf. dat ze het kabelsignaal van het ge meentelijke verdeelnet wilden overnemen. Deze beslissing was geheel in overeenstemming met de voorkeur die een ruime meerder heid van het bestuur van de 'Groen- stichting Rozendaal' in een bnef had uitgesproken. De wijkbewo ners konden ook stemmen voor eigen ontvangstapparatuur, maar daar was weinig animo voor. Dat de bouwwerkzaamheden aan het zwembad weliswaar in alle stilte, maar toch gestaag doorgin gen, bleek op 1 oktober. Toen werd namelijk weer een mijlpaal bereikt. De bedrijfsleider van het bad, Frans van de Konijnenburg, dook als eerste met een fraaie salto schrijven naar aanleiding van dit dorp. De winnaar werd Roland Snoek, woonachtig aan de Mela- fier. Hij schreef een verhaal over 'De reis naar Villa Lisiduna; een avontuur van Asterix de Gallièr'. De prijs werd hem op 12 oktober uit gereikt. 'Het ontslag van de wethouders Ummels, Jan Wagenaar en Van Woudenberg drukt zwaar op de ontwerp-begroting van de ge meente Leusden voor 1988. Extra financiële maatregelen zijn nodig om, op een totaalbedrag van ruim 45 miljoen gulden, een begrotings tekort van 855.692 gulden weg te werken.' Zo luidde de inleiding van het hoofdartikel van de Leusder Krant van donderdag 15 oktober. De tekst spreekt voor zichzelf; de gemeente kon nog lang geen streep zetten onder het verleden. Inmiddels kon wel een nieuw college aan de slag. Op dezelfde vervolg op pagina 16 Burgemeester Panis in een niet-alledaags 'kloffie', tijdens een voor hem eveneens ongewone bezigheid. Hij nam zaterdag 31 oktober deel aan een zaagwedstnjd aan de Asschatterweg. De wedstrijd was georganiseerd door de stichting Stichts Landschapsbeheer ter gelegenheid van de start van haar wmterwerkzaamheden. Leusdens burgervader wist zijn drie mededingers overigens op punten te verslaan. m het wedstnjdbassm. Deze 'kuip' stond voor het eerst vol water. Ook bij de Leusdense politie was rond die tijd goed nieuws te horen. De post in Leusden-Zuid werd voorzien van een nieuwe telefoon centrale. De toen ongeveer vijftien jaar oude centrale, die nog werkte met relais, werd vervangen door een ultra-modern apparaat. Als ge volg hiervan werd het aantal 'huis- lijnen' uitgebreid van dertien naar achttien, en het aantal 'buitenlijnen' van vier naar zes. Na een voorbereidingstijd van ongeveer twee-en-een-half jaar ging zaterdag 3 oktober Speel-o- theek 'Hamertje Tik' van start. Deze 'theek' had uiteindelijk onderdak gevonden in de kelder van het ge meentehuis. Burgemeester Panis verrichtte de officiële openings handeling Meteen erna kon ieder een zich laten inschrijven voor een gezinsabonnement Hiervoor be stond een overweldigende belang stelling. Al snel werd het maximale aantal inschrijvingen bereikt. Dit was door de organisatoren vastge steld op honderd. Om niemand te leur te stellen, werden er vijf meer uitgegeven. De voorgenomen sluiting van In ternaat 'De Hohorst' bleef de ge moederen bezig houden. Op vnjdag 9 oktober schreef de voltallige gemeente raad een bnef aan de minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur (WVC), waarin werd gepleit om het open te houden Ter gelegenheid van 'Bouwdorp Lisiduna 1987', dat in de eerste week van augustus werd gehou den, had de Leusder Krant een persprijs beschikbaar gesteld. Deze prijs was bestemd voor dege nen die het beste verhaal zou T V. Jong geleerd, oud gedaan. Een aspirant-traktorrijder oefent vast wat voor, geïnspireerd door de 'Trekkerbehendigheidswedstrijden' die dmsdag 25 augustus m Achterveld werden gehouden. Bouwen is leuk, maar een 'Fikkieis bijna nog leuker. Het bouwdorp is weer voorbij. Op de foto is overigens goed te zien, dat het m augustus erg nat, eigenlijk té nat, was.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 15