siiK Jaaroverzicht «Ui leusJen Kim—ifc terugblik 'Wild West' in het oosten, oftewel feest in de St. Jozefschool in Achterveld. De aanleiding voot deze verkleedpartij op 3 november was het 75-jange bestaan van de school. Achterveld is een dorp, dat historie en festiviteiten als geen ander weet te combmeren. Hier is er een die vanwege het succes bijna uif de hand liep; de reünie ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van de St. Jozefschool. Deze vond plaats op 7 november, en de inderhaast gehuurde tent puilde uit haar voegen. Simenon tout simplement'. Zo heette de tentoonstelhng die eind november werd gehouden in Openbart Bibliotheek 'Nieuw Langenbeek'in Leusder. Wat boekenwurmen natuurlijk allang weten, is dat de expositie iva: n gewijd aan het leven en werk van de Vlaamse schrijver Georges Simenon de gemeente Leusden maximaal! zou willen bijdragen. Deze forser overschrijding zou voor rekening komen van de zogenaamde op. startkosten; kosten die zouden moeten worden gemaakt voor mei name 'promotionele activiteiten' De stichting sprak echter de ver-1 wachting uit, dat het tekort na 1990 zou kunnen worden weggewerkt, omdat het zwembad dan ongeveer dertigduizend gulden onder de ge meentelijke bijdrage zou uitkomen. Medio december werden ook andere cijfers openbaar; namelijk over het aantal woningen dat tot 1991 in Leusden gebouwd mag worden. De getallen werden ge noemd m een publicatie van de Hoofdingenieur-Directeur van Volkshuisvestmg in de provincie Utrecht. Daarin stond geschreven, dat Leusden tot en met dat jaar in totaal 145 woningen mag neerzet- ten. Verder werd duidelijk, dat de gemeente na 1989 geen premie huurwoningen meer krijgt toege-F wezen. i 'De Hobbit' kan grote toestroom leerlingen niet meer verwerken.' Zo luidde de kop van het hoofdarti kel in de Leusder Krant van 17 de cember Deze constatering had betrekking op de wachtlijst van Openbare Basisschool 'De Hobbit', waarop 65 namen van aspirant- DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 Het Poolse knapenkoor, 'De Nachtegalen van Szczecin', 'hangt' aan de handen van zijn dirigente, mevrouw E Berczynska-Kus. Dit intemationa.il befaamde koor gaf dinsdag 15 december een sfeervol concert in de St. Jozefkerk in Lensden. Het moment, waarnaar Leusden jarenlang reikhalzend heeft uitgeziende openmg van een 'echt' postkantoor. De sleutel van het gebouw werd aan de burgemeester overhandigd door een postbode in historisch uniform. Dit vond plaats op vrijdag 6 november SLmamm donderdag werden tijdens een buitengewone raadsvergadering de volgende raadsleden tot wet houder benoemd: Evelien Blom (CDA), Com Verduin (PvdA), Joost de Jongh (WD) en Bram Vroon (CDA). DE BIEZENKAMP geen nieuw licht op de zaak gewor pen. Burgemeester Parus haalde de voorpagina van deze krant, toen hij op de laatste zaterdag van oktober een zaagwedstnjd won. Deze wed strijd was uitgeschreven door de stichtmg Stichts Landschapsbe heer, ter gelegenheid van het be gin van haar winterwerkzaamhe- den Er deden nog dne burgerva ders aan mee; die van Wouden berg, Renswoude en Maarn. De wedstrijd vond plaats aan de As- schatterweg. FEEST, FEEST, FEEST JUBILEA Twee Leusdense afdelingen van vrouwenorganisaties, de Neder landse Christenvrouwenbond en de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, beleefden deze maand het vijfentwintigjarige jubi leum. De eerstgenoemde afdeling vierde dit heuglijke feit in het 'Dien stencentrum' van de Gereformeer de Kerken m Nederland, en de an dere in "t Vooronder'. 'Belastingschuld of niet, kom naar de Gouden Klomp en geniet'. Onder dit motto begon de Leus dense carnavalsvereniging 'De Gouden Klomp' op zaterdag 21 no vember het seizoen '87 - '88. Alle financiële penkelen leken even vergeten. Het feest dat in de kanti ne van voetbalvereniging Roda '46 werd gehouden, werd er één met vijf hoofdletters Wel werd de nog regerende prins Dobber de Enige in boeien afgevoerd... Ook in Achterveld lieten de feestvierders zich met kennen. Daar heette het in december: 'Ach terveld, nu kan het nog!'. Ook dit thema was duidelijk geënt op de belastingaanslag die de vereniging in juli kreeg. Dat 'De Puupenkop- pen' zich niet laten kisten, bleek tijdens het Pnnsenbal, dat al op zaterdag 14 november plaatsvond De uurtjes werden er wel echt heel klein. Leusden mag dan een jonge ge meente zijn, zij heeft wel historie Dat bewees de Historische Kring Leusden met de tentoonstelhng 'Het Valleikanaal van toen tot van daag', die van 14 tot 21 november m het gemeentehuis werd gehouden Hoewel dit kanaal pas vijftig jaar oud is, dateert het water al uit de vijftiende eeuw. Al in 1473 gaf bis schop David van Bourgondié een Heel wat tuintjes in de wijk 'Rozendaal' moesten het in de maand november ontgelden. De meeste bewoners hadden ei echter geen enkele moeite mee, dat er sleuven werden gegraven. De werkzaamheden waren namelijk nodig om de wijk aan te sluiten op het lokale kabelnet van de gemeente Leusden. Feest, feest en nog eens feest Dat was het gedurende de eerste week van november m Achterveld. Het feestvarken was de St. Jozef school, die 75 jaar bestond. Voor de kinderen werd van alles en nog wat georganiseerd, maar ook de ouderen werden met vergeten. In 'Ons Gebouw' aan de Hessenweg werd zaterdag een receptie en een reünie gehouden. De laatste bij eenkomst trok maar liefst onge veer zeventienhonderd mensen, waaronder zelfs oud-leerlingen uit Canada en Nieuw-Zeeland. De verbouwplannen van de Leusdense Muziekschool kwamen deze maand m een beslissend sta dium. Dat ging echter met zonder slag of stoot, want de omwonenden deden verwoede pogingen om ze Veel' aandacht kreeg deze maand het feit, dat winkelcentrum 'De Biezenkamp' vijfentwintig jaar bestond. Ter gelegenheid daarvan hielden de ondernemers van dit koopcentrum vijf weken lang ac ties, onder meer met een 'cheque boekje' met aanbiedingen, en een optreden van Muzielrvereniging 'Lisiduna'. Hoewel het nog lang geen carna val was, kwamen de beide cama valsvererugingen uit de gemeente uitgebreid in het nieuws. De reden was, dat beide een forse belasting aanslag hadden gekregen. Bij de Achterveldse 'De Puupenkopper ging het om bijna negenduizend gulden. De Leusdense 'De Gouden Klomp' werd voor ruim twintigdui zend gulden aangeslagen. Beide vereniging hadden verzuimd om in het verleden belasting te betalen over de vergoeding van ingehuur de artiesten. Hierbij was volgens woordvoerders van beide vereni gingen geen opzet in het spel ge weest, maar eerder onbekendheid met de regels op dit gebied De plaats Achterveld kwam echter ook op heel positieve wijze vergunning 'tot het graven van een grift'. Over de 'aankleding' van 't Erf bij winkelcentrum 'De Hamershof, werd dit jaar veel gepraat. Het re sultaat daarvan bleef echter vrij mager. In november gebeurde er echter iets. De klmkervlakte werd onderbroken door een beeld: 'Scrum'. Het werd vrijdag 20 no vember onthuld door het Rugby- team 'Eemland'. Het kunstwerk is gemaakt door de Amsterdammer Wilfried Put, en zou 'ontmoeting en samenwerking' verbeelden. Dan opeens, tegen de tijd van zijn verjaardag, is hij er weer, die goede heer: Sinterklaas. De goed heiligman mag dan oeroud zijn, kras is hij ook, gezien zijn overvolle agenda emd november/begin de cember. Op zaterdag de 21e bracht hij een bezoek aan onze gemeente De sint had niet alleen voor de kin deren aandacht, want hij bracht een bezoek aan twee bejaardente huizen- "t Hamersveld' in Leusden en 'St. Joseph' in Achterveld. Mis schien voelde hij zich daar kwa leeftijd wel beter thuis. De woensdag daarna was het weer volle ernst. Toen vergaderde de gemeenteraad over de begro ting voor 1988. De discussie erover leverde niet veel nieuws op De belangrijkste reden was, dat het nieuwe college nog geen kans had gezien om op belangrijke punten al met een eigen visie te komen. De raad ging dan ook akkoord. Daarmee is niets te na gezegd van de nieuwe wethouders. Neem nou die officiële handeling bij het worungbouwprojekt in 't Ruige Veld. De wethouders Evelien Blom (CDA) en Joost de Jongh (WD) stortten er maandag 30 november één van de laatste kubels beton voor een projekt van 108 koopwo ningen. De VVD-man trad daarbij zo doortastend op, dat beiden bijna onder het beton werden bedolven Snel ingrijpen van bouwvakkers kon dat echter voorkomen DECEMBER Lest was dit jaar niet best. De laatste maand van het jaar begon namelijk met een rel rond de ge- meentewerf aan de Hamersveldse weg Naar toen bleek, hadden de mensen die er werkten, vijf jaar lang hun taken moeten verrichten onder erbarmelijke omstandighe den. Verder werd duidelijk, dat het vorige college van Burgemeester en Wethouders nooit enige aan dacht had besteed aan de klachten van dit personeel. Een ander perceel van de ge meente, het terrein op de hoek van de Hamersveldseweg en de Burge meester Van der Postlaan, kwam rond diezelfde tijd in een weinig fraai daglicht te staan. Tijdens een onderzoek kwam boven water, dat de grond vervuild was met diese lolie, petroleum en zogenaamde Polycyclische Aromatische Kool waterstoffen. Voor deze vervuiling was het Aannemingsbedrijf Van Schoonhoven bv verantwoordelijk, dat de grond jarenlang in bruikleen heeft gehad. De onderneming be loofde overigens alle medewer king te verlenen aan de schoon maak ervan. De Zwembadstichting Leusden publiceerde begm december haar begroting voor 1988. Hierin werd gesteld, dat het zwembad 'Octopus' in het betreffende begrotingjaar naar verwachting tachtigduizend gulden meer tekort zou komen, dan leerlingen werden vermeld, deze kmderen, allen kleuters, helemaal in de kou te laten vormde de school een groep, die tijdelijk maar uur per week naar school kon. problemen waar de school mee kampen had, hielden dire kt band met de bezuirugingsmac gelen van de overheid. Uit het toenemende aantal kondigingen en verslagen kerstbijeenkomsten, bleek deze feestdagen in het nabije schiet lagen. Één ervan, een kerst concert van het Poolse knapenkoo 'De nachtegalen van Szczecin' kreeg veel aandacht. Het interna tionaal befaamde koor gaf namelijl w een sfeervol concert in de St. Jozef kerk aan de Hamersveldseweg. Gedurende deze dagen, waai op gewoonlijk veel wordt gespro ken over vrede, werd in Leusdei ook het één-en-ander gezegi y over oorlog. Dinsdag 15 decern ber leverde de tankwerkplaat \x van de Koninklijke Landmacht ii Leusden namelijk op officiel wijze de laatste en 468e Leopaxt I-V(erbeterd) af. In deze werk plaats, gelegen aan de Kolone Van Royenweg, werden toen di verse toespraken gehouder Daarmee had 1987 ook in Leus den weer alles te bieden, dat ee samenleving kenmerkt: positie ve en negatieve elementei r waarvan u de neerslag in di overzicht aantrof. De Fiscale Inlichtmgen- en Opspormgsdienst oftewel FIOD op bezoek bij 'De Gouden Klomp'? Ja, maar dan voor de leut. De carnavalsvereniging werd in juru flink te grazen genomen door de belastingdienst. Dat was absoluut geen gem. Carnavalsvierders bekijken alles echter van de vrolijke kant, dus ook deze belastmgaanslag. De 'inval' van de belastingambtenaren vond plaats op zondag 22 november in de kantine van Voetbalvereniging Roda '46. dagen daarna door de slopersha mer geveld. De activiteiten van de Culturele Raad Leusden bereikten deze maand een hoogtepunt. Op zater dag 7 november begon namelijk een manifestatie over het leven en werk van de vermaarde Belgische schrijver Georges Simenon. Een belangrijk onderdeel ervan was de expositie 'Simenon tout simple ment', die in Openbare Bibliotheek 'Nieuw Langebeek' werd gehou den. Deze expositie werd geopend door de heer P. Colot, Ministerraad van de Belgische Ambassade. 'Samenwerking en ontmoeting'. Dat zou dit beeld op 't Erf moeten verbeelden HetRugbyteam 'Eemland onthulde het vnjdag 20 november in het meuws. Woensdag 28 okto ber werd in 'Ons Gebouw' aan de Hessenweg een plaquette onthuld Deze herinnerde aan de festivitei ten die m 1982 in het kerkdorp plaatsvonden ter gelegenheid van het zeshonderdjarige bestaan. De affaire 'Van Gooi' leverde ook deze maand nieuws op. De ge meenteraad bleek bij nader inzien vast te houden aan het in septem ber ingenomen standpunt, om de gemeentesecretaris ongevraagd ontslag te verlenen, wegens ernstig plichtsverzuim Begin oktober had den de heer Van Gooi en zijn raads man gereageerd op de rapportage van de speciale raadscommissie die zich met het functioneren van zijn persoon hadden beziggehou den. Wat de heer Van Gooi te ber de had gebracht, had kennelijk ter venjdelen. Een tegenrapport, dat namens een bewoner van de Zwarteweg was opgesteld, en dat werd gepresenteerd tijdens een vergadering van de raadscommis sie Openbare Werken en Ruimtelij ke Ordening, maakte nogal indruk. De leden vroegen het college om er serieus aandacht aan te beste den. Dat leidde echter niet tot wijzi ging van de eerdere plannen. De gemeenteraad gaf haar fiat voor de verbouw tijdens haar vergadering van 26 november. Daarmee kwam een einde aan een periode, dat de huisvesting van de school met gro te regelmaat aanleiding tot discus sie was. Op vnjdag 5 november vond een gebeurtenis plaats, die vrijwel alle Leusdenaren aanging. Het nieuwe postkantoor aan de Muldenj werd geopend- Daarmee kwam een ein de aan een periode van zestien jaar, waarin Leusden alleen een houten 'noodkantoor' kende. Het nieuwe en hypermoderne gebouw kreeg meteen een enorme toeloop. Het oude onderkomen werd emge

Leusder Krant | 1987 | | pagina 16