ONDERSTAANDE SPORTVERENIGINGEN WENSEN E EEN GELIKK1G 1987 TAFELTENNIS Voor derde keer 'Vroeger is dood' Runaway Train' in Movie Cyclus Den Treek Korfbalclub Antilopen Onderzoek naar bouwfragmenten St. Joriskerk Dr. Strangelove in Filmhuis Geen rustin Innerspace TRIMCLUB LEUSDEN &40IYU igj itmmmummmumwmuw Voetbalvereniging Achterveld Cinematheek met Russische klassieker Dinsdag 5 januari in Cinema: Auto-, Motor- en Bromfietsclub Achterveld wenst iedereen een voorspoedig en sportief 1988. Het bestuur van de Badmintonclub Leusden wenst u allen een sportief en gezond 1988. Leusder Zwem- en Poloclub „DE HAAIEN" Paarden- en ponycentrum 99 wenst alle paardesportliefhebbers een sportief en gezond 1988. wenst alle leden, sponsors, supporters een gelukkig 1988. VALLEILAAN 6(i LEUSDEN-C recreatief of in competitieverband. Bij TTCL is het mogelijk voor.elke leeftijd. Inlichtingen 943367. Het bestuur van Roda '46 wenst alle leden en donateurs een gelukkig nieuwjaar. Nieuwjaarsreceptie LAWN TENNIS VERENIGING „LEUSDEN" Lawntennisvereniging de Eemelaar wenst al zijn leden een voorspoedig en gezond 1988. DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 Eüse Hoomans (links) speelt m „Vroeger is dood" de zieke moeder van ui spiegel) (v;in de filmredaktie) AMERSFOORT - Van vrij dag 1 tot en met maandag 4 januari draait in het Filmhuis een film die daar al twee maal eerder vertoond werd, name lijk „Vroeger is dood" van re gisseuse Ine Schenkkan. Om dat bij die eerdere gelegenhe den veel mensen teleurge steld moesten worden besloot het filmhuis de film, die dit jaar het Gouden Kalf kreeg als beste film, nog een keer te draaien. In „Vroeger is dood", gebaseerd op de gelijknamige autobiografi sche roman van Inez van Dulleman uit 1976, speelt Jaspenna de Jong (die hiervoor een „kalf' kreeg als beste actrice) een vrouw die dag in, dag uit het aftakelingsproces van haar beide ouders meemaakt en hiervan verslag doet in een boek. Schenkkan die met „Vroeger is dood" debuteert als regisseuse van lange speelfilms is vooral bekend geworden met haar montagewerk voor films als „De vierde man" en Flesh and blood". Haar jarenlange montage-ervanng komt duidelijk tot uitmg. Zij koos tijdens het draai en de shots waarvan zij wist dat deze, eenmaal gemonteerd, het meest spannende beeld op zouden leveren. Jaspenna de Jong debuteert hiermee als filmaktrice en ze speelt haar rol fenomenaal. De Jong is vooral bekend van haar rollen als „lekker kreng" pinnige types die .dochter" Jaspenna de Jong (rechts veel praten en schreeuwen. In „Vroeger is dood" speelt ze een binnenvetterige lakorueke vrouw van middelbare leeftijd, die intens is zonder veel te zeggen, zonder te pruilen of met haar ogen te rollen. Je ziet haar denken en je ziet ook wat ze denkt. Hoe minder ze spreekt, hoe meer ze zegt. „Vroeger is dood" doet denken aan een dokudrama. Vader wordt dement, moeder li chamelijk ziek. We zien de doch ters heen en weer rennen tussen haar eigen huis en dat van haar ouders; tussen het ziekenhuis en een ouden-van-dagen-tehüis. Haar ouders, voortreffelijk ge speeld door Max Croiset en Elise Hoomans, gaan nu pas voor haar leven en ze zegt: „Is het misschien zo dat iemand pas helemaal levend wordt op het moment dat ie dood is?" Het verhaal wordt op een kundige manier vertelt, tegelijk speels en serieus en zit goed m elkaar. De film is elke dag te zien vanaf 20.00 uur. In de hoofdrollen spelen verder Max Croiset, Elise Hoo mans, Huib Rooymans en Dolf de Vries. (van de filmredaktie) AMERSFOORT - In het ka der van de Cinematheek-se- rie van het filmhuis is dinsdag 5 en woensdag 6 januari te zien „Bronenosez Potyomkin" I (panserkruiser Potemkin) van j regisseur Sergei Eisenstein I die in 1925 ook het scenario en de montage voor zijn reke ning nam. Aanvangstijd 20.00 i uur. Onderwerp van deze film is de opstand van de matrozen op de panserkruiser „Potemkin" in 1905 en de weerklank die dit gebeuren vond m Odessa. Getoond worden j het ontstaan en verloop van de op- stand, de solidariteitsbetuigingen j van de bevolking van Odessa, het neerslaan van deze demonstratie door militairen en de ontsnapping van de kruiser aan de blokkade in de Zwarte Zee. i Over het algemeen stemt de film 1 overeen met de historische ge beurtenissen. Alleen de werkelijke afloop van de opstand wordt met getoond - kruiser werd in Con- stantsa geïnterneerd en de matro zen werden aan de tsaristische au toriteiten uitgeleverd. Over het ontstaan van de film zegt Grigon Alexandrov, eerste re gie-assistent van Eisenstein: „Wij kregen de opdracht een film te maken voor de verjaardag van 1905. Het was al bijna 1925 - de twintigste verjaardag van de eerste Russische Revolutie. Het aanvan kelijke idee bestond uit een uitge breid scenario, de hele geschiede nis van de Revolutie. Maar het was kort dag, dus moesten wij op schieten met de film en wij namen Nma Agadshanowa Schutko's sce nario als basis voor de film mee naar Odessa. Daar zagen wij de fameuze trap pen en verschillende natuurlijke decors en we besloten om een en kele gebeurtenis uit het grote ge heel te nemen en zodoende in staat te zijn de film op tijd voor de ver jaardag van de Revolutie gereed te kunnen hebben. Zo maakten we „Bronenosez Potyomkin". Eisen stein was 25 en ik was 19. Toen de verjaardagsavond van 1905 begon, waren wij nog altijd in de montagekamer waar we toen al achttien dagen vertoefden. Het uur van de vertoning naderde, maar de film was nog met helemaal gemonteerd. Cameraman Tisse vertrok naar het Bolchoi-Theater met de eerste rollen opdat de ver toning zou kunnen beginnen. Ei senstein volgde later toen de vol gende rollen klaar waren. Ik bleef om de laatste af te werken. De film werd een succes." Op dinsdag 12 en woensdag 13 januari zal het filmhuis nog een film van Eisenstein draaien, namelijk de film „Oktober". (van de filmredaktie) AMERSFOORT - Filmhuis Appelmarkt begint het nieu we jaar met de komedie „Dr. Strangelove, or how I stop ped worrying and love the bomb". In een driedubbele hoofdrol is de overleden ac teur Peter Sellers te zien; ver der spelen onder meer mee George C. Scott en Sterling Hayden. Regisseur van deze Britse film uit 1964 is Stanley Kubrick. De film is te zien op vrijdag 1 en zaterdag 2 janua ri; aanvang 23.00 uur. Als Jack D. Ripper, een gek geworden Amerikaanse gene raal, beslmt de Sovjet-Unie aan te vallen dreigt een onafwend bare atoomoorlog. In het Pen tagon komen de president en de chefs van staven bijeen om de ondergang van de wereld te voorkomen. Helaas blijkt dat .-.nrJer andere omdat er op het cruciale mo ment pan oon dubbeltje voor de telefooncel te komen Dr. Strangelove is een uiter mate zwarte komedie uit een- tijd dat de angst voor een kern oorlog veel groter was dan nu. Twee jaar eerder had de Cuba-cnsis de wereld in zijn greep gehouden en de Koude Oorlog was nog niet echt voor bij. Stanley Kubnck heeft deze angst meesterlijk omgezet m een beklemmende maar geestige film. Peter Sellers is te zien in een driedubbelrol, als captain Mandrake, president Muffey en dr. Strangelove, Fi guren die allemaal op hun ei gen manier betrokken zijn bij de waanzinnige aanloop tot een waanzinnige oorlog. (van de filmredaktie) AMERSFOORT - Na twee weken kerstvakantie pakt de Cine ma-bioscoop dinsdag 5 januari de draad van de Movie Cyclus weer op met de film 'Runaway Train' van regisseur Andrei Konchalovsky. sneeuw bereiken ze een rangeer terrein waar ze zich in een locomo tief verstoppen, in de hoop de vrij heid echt tegemoet te kunnen gaan. Als de machinist een hartaan val krijgt verandert de locomotief letterlijk in een 'runaway train'. Het gevaarte is met meer te stop- pen en raast met steeds grotere j snelheid op een oude spoorbrug af. 1 Als Ranken ook nog arriveert door via een touwladder uit een heli copter op de loc te klauteren, zijn alle ingrediënten aanwezig voor een spannende en verrasende Fi nale Bouwfragmenten, (van de filmredaktie) AMERSFOORT - Vonge week ging m Amersfoort de film Innerspace m premiere. Een film gemaakt onder supervisie van Steven 'garant voor succes'Spielberg, met als regisseur Joe Dante van ondermeer 'Gremlins') en producer Michael Finnell. Het verhaaL draait om Jack Putter, een bediende in een supermarkt, die van zijn dokter rust en een vakantie krijgt voorgeschreven. Dat komt er echter niet van. Deze film bevat een stevige por tie spanning en spektakel. Het draait om Oscar (Manny) Manheim, die na drie jaar uit een isoleercel van de zwaar bewaakte Stoneha- ven-gevangerus in Alaska mag. Wegens moord heeft hij levenslang gekregen. Na twee eerdere pogin gen om te ontsnappen (waardoor hij op voet van oorlog is komen te staan met de chef-bewaker Ran ken) lukt het Manny uiteindelijk, met hulp van medegevangene Buck die ook de benen neemt, te ontsnappen. Na een barre tocht door de In de hoofdrollen spelen Jon Voight, Eric Roberts en Rebecca DeMornay. Voight kreeg voor zijn rol als Manny de Golden Glo be 1986. De film is dinsdag 5 ja nuari te zien; aanvangstijden zijn 13.30, 19.00 en 21.30 uur. Leeftijd: twaalf jaar. Testpiloot Tuck Pendelton doet mee aan een experimentsamen met een soort miniatuur-onderzeeër wordt hij ingekrompen tot micro-afmetin gen om vervolgens met een injectienaald in het hchaam van een laborato rium-konijn te worden gespoten. Helaas, in de wanorde die ontstaat als het lab wordt overvallen, belandt de naald in het achterwerk van Jack Putter.... (door een medewerker) AMERSFOORT - In de „schaapskooi" achter in de St. Joriskerk liggen op dit mo ment een aantal bouwfrag menten, die tijdens de ingrij pende restauratie in de zesti ger jaren gevonden zijn, toen niet konden worden „thuisge bracht", wel zorgvuldig zijn bewaard, sindsdien opgebor gen zijn geweest - in kisten en houtwol - op de verdieping van de toren, dan wel - de grotere stukken - onder de kapbanken. Recentelijk zijn die fragmenten te voorschijn gehaald, waarbij zich waar schijnlijk ook enige stukken van het voor de noordelijke Nederlanden unieke oxaal be vinden. Op 2 december hebben verte genwoordigers van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, van de Archologische Werkgemeen schap voor Nederland, afd. Vallei en Eemland, van de stichting Vrienden van de St. Joriskerk, van de gemeente Amersfoort en de heer Haaxma Wagenaar, die de tot voor enkele jaren aan de buitenzij de van de St. Joriskerk zichtbare muurschildering heeft gerestau reerd, overlegd, wat men met die bouwfragmenten moet aanvangen. In de komende maanden zal daar naar het nodige onderzoek en stu die worden verricht. Zo is het de bedoeling, dat de Archeoligische Werkgemeen schap zich gaat bezighouden met een poging om de in het oxaal ge dachte fragmenten in te passen, terwijl men ook gaat trachten ande re fragmenten „thuis te brengen." Vermoedelijk zijn er echter frag menten bij - zoals het beeldje, Ma ria Magdalena voorstelt en van de zalfpot, waarmee Maria Magdalena vaak wordt afgebeeld -, die beho ren bij onderdelen van het kerkin terieur, die in de tijd van de „beel denstorm" zijn verdwenen, zoals de groep rond het Heilig Graf en Het sacrementshuis. Wie bij die bouwtragmenten staat, die eeuwen overleefd heb ben, de schoonheid ziet van een „kopje", dat er ook tussen ligt, kan slechts bewondering hebben voor hen, die zullen trachten door mi- nitieus onderzoek de stukjes in de legpuzzel in te passen, de witte vlekken in de historie van de St. Joriskerk in te vullen! Uiteindelijk zullen de fragmen ten, die gereconstrueerd kunnen worden - met tekst en uitleg - in vitrines in de St. Joriskerk worden uitgesteld, terwijl de fragmenten waar men geen raad mee weet - ter bestudering door een latere gene ratie - samen met een verslag van de huidige onderzoekers weer in kisten zullen worden opgeborgen. (advertenties) De fietsers van TTL wensen alle Leusdenaren een ,,Gele Trui" in 1988. BAOUINTONCIUB LEUSOEN OPGERICHT 1973 wenst u een voorspoedig en gezond 1988. .en tot ziens in het nieuwe zwembad te Leusden. 99 Het bestuur, jeugdbestuur wenst alle leden, donateurs, begunstigers, medewerkers en sponsors een voorspoedig en sportief 1988 toe. Goede voornemens, zoals. Stoppen met roken., of Stoppen met drinken Begin liever uw jaar met een goede daad... en stort op onze Amro-privérekening 41.99.73.117 Allen wensen u een voorspoedig 19881 O ja. en succes met uw voornemens. 2 januari 16.00-17.00 uur. Het bestuur wenst alle leden, trainers, groundsmen een gezond en sportief 1988.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 4