Gemeentelijk terrein houdt mogelijk huidig gebruik Het weer in 1987 Nieuwe parkeer plaatsen Het nieuwe recht inzake alimentatietermijnen eusd er Is Leusdenaar wint fotowedstrijd Gemeente wil woning aankopen Wel of niet (te)reeht? Mogelijk gebruik grond via huurcontract: K IH— DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 plaatselijk nieuws Januari begon vrij zacht, maar in de avond van 7 januari bereikte een koufront ons land, waarna er zeer koude lucht binnenstroomde. Een pe riode met matige tot strenge vorst volgde en het tijdvak van 10 tot 20 januari werd het koud ste sedert 1942. Van 11-17 januari kwam de temperatuur niet boven -6 gra den. Veel sneeuw viel er met. Wel stond er een ijzige wind. De 14e was zo koud dat er gewaarschuwd werd beter niet naar buiten te gaan. De elfstedenkoorts steeg weer, maar tot een vaststelling van een datum kwam men niet. Na de 22e werd het zachter, maar eind januari keerde de vorst terug Begin februari was het ook nog koud, maar behoudens wat vorst in de nacht verliep februari (als enige maand in 1987) vrij normaal. Maart maakte de eerste week geschiedenis. Specta culair verliep het weer in het noorden van het land. Daar veranderde het landschap op 2 maart m een ijzelwitte woes tenij. Een oogverblindende natuurramp zorgde voor een historische dag. De gevolgen waren echter catastrofaal. Er werd een felle strijd geleverd tussen koude lucht in het noor den en oprukkende warme lucht vanuit het zuiden. De kou de lucht won het tenslotte, na dat het op sommige plaatsen meer dan een etmaal onafge broken had geregend bij een temperatuur van -1 graad. Er ontstond op uitgebreide schaal ijzel. Een bijzondere maand, met in Achterveld maar liefst 15 vorstnachten achtereen, sloot de derde opeenvolgende te koude winter af. VOORJAAR In het voorjaar opnieuw bij zonder weer. In apnl werden zomerse waarden genoteerd. Daarbij viel, met uitzondering van de 11e weinig regen. En toen kwam mei. Het werd zeer koud, nat en somber met een maandgemiddelde van 10.2. Mei werd niet de koudste meimaand van deze eeuw. de bijzonderheid was echter dat mei kouder uitviel dan april en het verschil van 0.5 graad was sinds de metingen met voorge komen. Op 8 mei vroor het nog op een enkele plaats Juni werd eveneens zeer koud, nat en somber. Omdat op 29 en 30 juni zomerse waar den werden genoteerd, werd juni niet extreem koud. De 25 graden grens werd pas op 29 juni overschreden, zo laat was deze eeuw nog met voorgeko men. ZOMER De zomer werd een regel rechte afknapper Hoewel het gemiddelde nog net normaal werd, regende het te vaak en was het te wisselvallig om de thuisgebleven vakantieganger HERFST De herfst verliep in het alge meen zacht. Vooral november was erg somber en nat. De soms optredende nazomer bleef uit. Nadat een depressie op 15 december de koude lucht had verdreven, brak een penode met subtropische luchtaanvoer aan. De eerste helft van december was de koudste van deze eeuw. Zo eindigt een jaar met wat het weer betreft erg veel ex tremen. Iedere maand, behal ve februari week af van het normale. 1988 zal zacht begin nen. Uw weerman wenst u een voorspoedig 1988 toe. LEUSDEN - Het is mogelijk, dat het terrein dat de firma Van Schoonhoven van de gemeente aan de Hamersveldseweg in gebruik heeft, via een huurcontract dat gebruik ook voorlopig houdt. Dat blijkt uit een stuk van het college van B&W, dat vcolgende week dinsdag in de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening besproken zal worden. De overeengekomen koopprijs bedraagt 466.250,-. Dat is ruim elfduizend gulden meer, dan m het taxatierapport werd vermeld. Dat komt, aldus het college, omdat het rapport uit 1986 dateert en de prij zen van onroierend goed smds die tijd 'merkbaar zijn gestegen'. Dinsdag vijf januari komt de aan koop in de commissie OW/RO ter sprake. LEUSDEN - Met deze foto won de Leusdenaar J.Seegers de jaarlijkse fotowedstrijd van het Bureau Voorlichting Foto Film Video. Zijn inzending beantwoordde het meest aan de vraag om een foto te maken op het thema 'fotograferen en vakantie'. De foto is genomen op het station in Amersfoort m de loopbrug. De hoofdprijs is een vakantie voor twee personen op het Cnekse eiland Kreta. De jury bestond uit medewer kers van het Bureau Voorhchting Foto Film Video en uit redacteuren van fotovakbladen. LEUSDEN - De gemeente Leusden wil 38 nieuwe par keerplaatsen aanleggen aan de zuidelijke kant van De Ha mershof. Het college van B& W vraagt de gemeenteraad daar een krediet van ƒ81.250,- (exclusief BTW) voor. 'e gemeente wil de woning Hamersveldseweg 93 aankopen. Dit met het oog op de ontwikkelingen in het tweede Het afronden van De Hamershof eel van De Hamershof. aan de noordelijke kant heeft de WINTER aan hun trekken te doen ko men. Vrijwel geheel West en Mid den Europa hadden een infe rieure zomer. Natuurlijk werd er steen en been geklaagd, maar zoals reeds vermeld, het totaalbeeld week met veel af van het normale. We kunnen dus voorzichtig constateren dat mooie zomers uitzonderin gen zijn. In een eerder stadium had de gemeente het bedrijf laten weten, de grond m januari 1988 weer op geleverd te willen hebben. Daarna bleek, dat er ter plaatse sprake was van bodemverontreiniging. Alhoe wel de principiéle bereidheid om de grond op te leveren blijft be staan, verzoekt het bednjf om ver vangende ruimte, die feitelijk niet aanwezig is, aldus B&W. Van Schoonhoven BV zou het liefst een stuk grond verwerven, noordelijk van het centrum van Leusden. Dat is echter met voor handen, zo laten B&W weten. Daar bij is overigens opmerkelijk, dat De Horst' niet als mogelijkheid ge noemd wordt. De eventuele verhuur van het nu al bij het bedrijf m gebruik zijnde stuk grond achten B&W dan ook de beste oplossing. Dat zou dan noe- ten gebeuren middels een contract dat op jaarbasis wordt afgesloten en verlengd. De vervuilde grond zou daartoe overigens eerst moe ten worden verwijderd en ook zou den maatregelen moeten worden genomen om verdere vervuiling te gen te gaan. Ook eisen in het kader van de Hinderwet en voor wat betreft af scherming van het terrein zouden dan een rol moeten spelen, aldus het college. Als pleister op de wonde bepaalt de wetgever evenwel dat dit einde van de alimentatie niet kan plaats vinden binnen drie jaar na inwer kingtreding van de wet. Degenen die acht jaar of langer voor deze inwerkingtredingsda tum zijn gescheiden, behouden dus nog drie jaren recht op alimentatie. Maar ook voor hen geldt de rege ling van verlenging op grond van ingrijpende aard. Terzake daarvan heeft de wetgever bepaald als de rechter het recht op alimentatie verlengt, deze verlenging niet van rechtswege eindigt bij het ingaan van het AOW-pensioen. Voor lopende alimentaties die hetzij door partijen zelf m het con venant, hetzij door rechterlijke uit spraak zijn gelimiteerd, geldt de nieuwe wet niet. Na afloop van de opgelegde dan wel afgesproken looptijd eindigt de alimentatie. KINDERALIMENTATIE NA 1 JANUARI 1988 Omdat de meerderjarigheids- grens per 1 januari 1988 teruggaat van 21 naar 18 jaar, heeft de wetge ver bepaald dat ouders, doorgaans de vader, verplicht blijven in het levensonderhoud en kosten van studie van hun kinderen tot 21 jaar te blijven voldoen. De ,,oude" si tuatie, dat voor deze kmderen een bijdrage tot hun 21e jaar kan wor den gevraagd en verkregen, blijft dus bestaan. INDEXERING Tenslotte bencht ik u dat ali mentatie-uitkeringen met ingang van 1 januari 1988 met 0,5% worden verhoogd. Degenendie een ali mentatie ontvangen, doen er goed aan hun ex-echtgenoot erop te wij zen dat deze per 1 januan 1988 de alimentatie met 0,5% moet verho gen. Indien de alimentatiebetaler niet bereid is deze wettelijke inde xering toe te passen, is het verstan dig aan de bel te trekken. Als u daarmee te lang wacht, kunt u uw rechten verspelen. parkeerdruk doen toenemen, zo constatert het college. Ook de noodwmkel van de Boni draagt tot die ontwikkeling bij. Vandaar, dat uitbreiding van het aantal parkeer plaatsen noodzakelijk wordt geacht. Dat gebeurt aan de zuid kant van De Hamershof. Dinsdag vijf januan zal de com missie voor openbare werken en ruimtelijke ordening zich over de kwestie buigen. Het terrein aan de zuidkant van De Hammershof. waar parkeerplaatsen zullen worden aangelegd. Het terrein, dat de firma Van Schoonhoven in bruikleen heeft van de gemeente Leusden. Mogelijk worden de huidige activiteiten daar nog een aantal jaren op contractbasis voortgezet. jEUSDEN - De gemeente jeusden wil de woning van nevrouw B.S. Boele aan de lamersveldseweg 93 aanko pen. Het gaat om een woon huis met schuren op een erf van 1425 vierkante meter. Men wil die grond aankopen, omdat de verwerving van grond in het gebied waar straks Hamershof Twee zal moeten verrijzen, belang rijk wordt geacht. Tot de voorwaarden waaronder de verkoop is overeengekomen behoort, dat mevrouw Boele haar woning nog dne jaar lang mag blij ven bewonen. De achter de woning liggende tuin kan eventueel eerder beschikbaar komen. Zoals iedereen zal weten, is het nu mogelijk dat in geval van echtscheiding één der partijen alimentatie vraagt aan de andere partij. Meestal vraagt de vrouw alimentatie voor zichzelf en eventueel voor de kinderen. Als partijen het onderling hier over eens worden, worden deze afspraken vaak vastgelegd in een zogenaamd convenant. Komen partijen niet tot overeenstemming, dan zal de rechter daarover moe ten beslissen. Partijen kunnen niet alleen afspraken maken over de hoogte van het bedrag, maar ook afspraken maken over de duur van de alimentatie. De Tweede Kamer heeft inge stemd met een wettelijke regeling over de duur van de alimentatie - limitering genoemd - en het wets ontwerp ligt nu bij de Eerste Ka mer. Hieronder zal ik de komende regeling uiteenzetten. Of en wan neer deze meuwe regeling in wer king zal treden, is niet bekend, dat langt af van de behandeling in de Eerste Kamer. JEPERKING VAN DE DUUR VAN DE ALIMENTATIE Het wetsvoorstel bepaalt dat de rechter op verzoek van één der lartijen de duur van de alimentatie can regelen. Deze vaststelling kan uet tot gevolg hebben dat de uitke- ing later eindigt dan 12 jaar na de latum van inschrijving van het von- as in de registers van de Burgerlij- ce Stand. Ook als partijen dit oor- leel niet aan de rechter vragen, tindigt de alimentatie van rechts wege na 12 jaar na de datum van nschrijvmg van het vonnis van ichtscheiding. Deze 12 jaartermijn Mr. H. G. Punt. het huwelijk zijn geboren, heeft de wetgever bepaald dat de alimenta tieverplichting van rechtswege eindigt na het verstrijken van een termijn die gelijk is aan de duur van het huwelijk. Ook deze termijn be gint te lopen vanaf de datum van het inschrijven van het echtschei- dingsvonms in de registers van de Burgerlijke Stand. Als de rechter m zo'n geval een termijn bepaalt, mag deze niet langer zijn dan de duur van het huwelijk. Een dwingende bepaling voor jonggehuwden. OVERGANGSBEPALING Het wetsontwerp bevat voor ali mentatierechten die nu al bestaan de volgende overgangsbepaling De meuwe wettelijke regeling zal van toepassing zijn op alimentaties die voor inwerkingtreding van de wet (datum onbekend) zonder vaststelling van een termijn door de rechter zijn toegekend of door par tijen onderling zijn overeengeko men Mijn advies aan betrokkenen is, kijk na op welke datum uw echt scheiding is ingeschreven in de registers van de Burgerlijke Stand!! kan worden verlengd indien de beémdigmg van de uitkering ten gevolge van het verstrijken van deze 12 jaartermijn van zo ingrij pende aard is dat ongewijzigde handhaving van die termijn naar maatstaven van redelijkheid en billijkheid voor de alimentatiege- rechtigde niet kan worden ge vergd. In dat geval kan degene die de alimentatie kreeg binnen dne maanden na afloop van deze 12 jaartermijn, aan de rechter verzoe ken een nieuwe termijn te bepalen. De rechter bepaalt dan een nieuwe termijn en spreekt zich daarbij te vens uit over de mogelijkheid van een nadere verlenging. In ieder geval eindigt de alimen tatie na zo'n verlenging op de eer ste dag van de maand volgend op de maand waarin de alimentatiege- rechtigde recht krijgt op AOW- pensioen of aanvullend AOW-pen sioen of op uitbetaling van een deel van het AOW-pensioen van de an dere echtgenoot. Zoals ik reeds vermeldde, kan ook bij overeenkomst alimentatie vastgesteld worden. De nieuwe wettelijke regeling houdt in dat ook bij overeenkomst vastgesteld ali mentatie beperkt wordt tot een ter mijn van maximaal 12 jaren. Ook hier geldt dat deze termijn eventu eel door de reohter te verlengen is in geval beëindiging van zo ingrij pende aard is voor de alimentatie- gerechtigde. Wat onder dit „ingrijpende aard" moet worden verstaan, is aan het oordeel van de rechter overgela ten. Hierbij moet bedacht worden dat men na het eindigen van de alimentatie terugvalt op de bijstand indien en de alimentatiegerechtig- de geen eigen inkomen heeft. Dit kan, met name indien er een eigen woning is of men toch enige luxe gewend was, grote gevolgen heb ben. En als dan het uitzicht over een paar jaar op AOW-pensioen be staat, lijkt een beroep op deze in grijpende aard-regeling niet kans loos. VIJF JAAR HUWELIJK Met betrekking tot huwelijken die korter dan 5 jaar hebben ge duurd en waarbij geen kinderen uit

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5