'Als je mensen dingen gaat verwijten, kun je het in dit werk niet volhouden' Gemeentelijke sociale dienst in Leusden kan en wil dienstverleninmg aan uitkeringsgerechtigden verbeteren: 'Bepaalde soorten hulpverlening zou je kunnen intensiveren' 'Dat mensen op de schroothoop worden gegooid, daar maak ik me zó kwaad over' 'Het 'wij-gevoel' zou een veel grotere rol moeten spelen' DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 interview LEUSDEN - Wie met enige regelmaat zijn of haar oor te luisteren legt in Leusdens bestuurlijke kringen, komt van alles te weten. Met grote regelmaat wordt er, bijvoorbeeld, gesproken over hoe mooi Leusden wel is. Dan gaat het bijvoorbeeld over de fraaie wegen. De mooie huizen. De prachtige groenvoorzieningen. De vele en goede sportac- comodaties. Noem het, en Leusden heeft het. De mensen die dat vertellen, hebben allemaal gelijk. Want Leusden is een mooie gemeente om in te wonen. Daar kan geen twijfel over bestaan. Waar men, bij al die optimistische geluiden, echter nauwelijks iets over hoort is, dat lang niet iedereen het in Leusden zo plezierig heeft. Wat deels met de omstandighe den van de mensen zelf, maar deels ook met de gemeente Leusden te maken heeft. De groep uitkeringsgerechtigden die Leusden rijk is, wordt nauwelijks ergens genoemd. En ais dat al gebeurt, vindt dat ook nog vaak plaats in negatieve zin. Bij de aanstelling vain een sociaal rechercheur, bijvoorbeeld. Toegegeven, ook in Leusden zal best het een en ander gebeuren dat niet helemaal door de beugel kan, ook onder mensen met een uitkering. Er zit aan een uitkering echter ook een andere kant. Een onplezierige kant. De kant van het niet uit kunnen gaan. Van het geen nieuwe kleren voor je kind kunnen kopen. Dié kant. We spraken met Corri Verduin, de nieuwe wethouder voor onder meer sociale zaken van de PvdA, en met Cees Hoogendoom, chef van de gemeentelijke afdeling sociale zaken. Een gesprek, dat onder meer ging over 'het wij-gevoel'. door Hans Mosterd In Leusden, vertelt Cees Hoo- endoorn, kwamen dit jaar rond de onderdvijftig tot honderdzeventig iensen in aanmerking voor de enmalige uitkering. Dat was trou wens voor het laatst, dit jaar. Er was og eenmalig sprake van een soort ücoopsom, voor de toekomst, iaar daarmee is het afgelopen. Die onderdvijftig tot honderdzeventig iensen zijn daarmee nog maar het ipje van een ijsberg. Want in de erste plaats moest je - ook dit jaar og - behoren tot de 'meerjarige chte minima', om voor die eenma- ge uitkering in aanmerking te ko ten. In de tweede plaats betreft et hoe dan ook de mensen met de llerlaagste uitkering, en in de der- e plaats zijn er nog veel Leusde- aren met een uitkering, die hun eld via een bedrijfsvereniging ntvangen. Zij hebben met de ge- teentelijke sociale dienst niets te taken. Het aantal mensen dat een uitke- ng via de gemeente krijgt, be- raagt in totaal ongeveer vierhon- erdvijftig. Daar worden alle cate- oneen onder gerekend. Daar illen dus onder: bijstand, rijks- roepsregeling werkloze werkne- ters, inkomensvoorziening oude- i werklozen, wet werkloosheids- oorziening, zelfstandigenregelin- en„ begeleiding en wet op de ejaardenoorden. IOEILIJK De groepen, die het binnen de roep mensen met een uitkering et moeilijkst hebben zijn, volgens ees Hoogendoom de jonge al- enstaanden die zelfstandig wo- en en de eenoudergezinnen met inderen. Vooral die laatste groep is in eusden belangrijk. Van de in to- al 142 mensen, die een uitkering >lgens bijstandsnormen hebben, dt negentig procent in de catego- e eenoudergezinnen met kinde in: bijna allemaal vrouwen. Of, zo- s Com Verduin, de kersverse ethouder van onder meer sociale tken het bij een andere gelegen- sid al eens uitdrukte: 'De armoede Leusden feminiseert.' 'De algemene houding in de aatschappij ten opzichte van uit- sringsgerechtigden is er eigenlijk ïntje van: daar is dus de overheid >or', zegt Cees Hoogendoom. 'Er nauwelijks meer sprake van een >ort 'wij-gevoel'. Van medeve- ntwoordelijkheid. Maar dat is wel een vraag, die je in het werk bij een sociale dienst bezig moet hou den. Ook beleidsmatig, denk ik, om duidelijk te bepalen waar je voor kiest op een vraag als, wat we in Leusden voor elkaar willen en ook kunnen betekenen.' MINDER 'Dat vertaalt zich ook in de rege lingen op dat gebied. De vergoe dingen van de Rijksoverheid zijn minder geworden. Maar dat krijgt zo onderhand toch echt gevolgen. Het is natuurlijk terecht, dat de Rijksoverheid stelt, dat gemeenten geen inkomenspolitiek moeten gaan bedrijven. Maar daar zou dan wel bij moeten horen, dat het Rijk ook zorgt voor een redelijk inko men. Maar helaas loop je daar nu juist als plaatselijke overheid te genaan.' Als een van de voorbeelden van wat hij bedoelt noemt Hoogen doom de stellingname van het Rijk, dat uitkeringsgerechtigden ge woon de lokale belastingen moe ten betalen. 'Dat gebeurt dus ook. Maar er staat tegenover dat het niveau van uitkeringen zo laag is, dat mensen geen gebruik kunnen maken van gemeenschappelijke voorzieningen, zoals een biblio theek of een zwembad. Terwijl dat mede van hun bijdragen, van hun belastingen, betaald wordt.' NORMEN Papieren normen, daar ont breekt het niet aan. Voor reserve ring en aflossing van schulden bij voorbeeld, staat voor een gezin met een bijstandsuitkering als norm het maandelijkse bedrag van 95,- op papier; voor alleenstaanden is dat een tientje minder. Voor 'deelname aan het maat schappelijk verkeer' wqrdt op pa pier vastgesteld, dat een gezm daar per maand 65,- voor uit mag ge ven, een alleenstaande heeft aan ƒ45,- genoeg volgens de Haagse normen. Maar ja, op een totaal inkomen van 1085,- per maand, waar huur, gas en water, voeding en kleding eerst nog af moeten, hoeft het met te verbazen dat de papieren regels die men in het Haagse zo knap heeft weten vast te leggen, voorlo pig niet meer zijn gebleken dan dat: papier. Om nog maar met eens te spre ken van vaste lasten voor het huis vuil, of voor de CAI. Ook in Leus den bestaan gezinnen die zich geen aansluiting op het kabelnet kunnen veroorloven... WEGWIJS In Leusden is inmiddels boven dien gebleken, dat de betrokke nen vaak nauwelijks weten, waar ze precies wel of geen recht op kunnen doën gelden. Zo kan men bijvoorbeeld een aanvraag doen voor het kwijtschelden of vermin deren van de gemeentelijke belas tingen. Er bestaan mogelijkheden voor vergoeding bij aanschaf van een bril. Bepaalde aanvragen moeten tijdig worden gedaan, wat dan weer vergeten wordt. De oorzaak daarvan is tweele dig. In de eerste plaats blijkt vaak, dat men van de mogelijkheden niet op de hoogte was. Maar ook een vorm van drempelvrees komt voor. Niet iedereen is geneigd, om te komen vertellen wat er aan de hand is. Nog los van de formulie ren. 'Er zijn mensen, die daar hele maal van in paniek raken', vertelt Cees Hoogendoom. Reden waar om ovengens de gemeentelijke af deling sociale zaken daar desge wenst hulp bij verleent. En die onwetendheid kan m sommige gevallen bepaald frustre rend werken. Want bijverdienen is, als men m de bijstand zit, wel toe gestaan, maar het moet wel even worden gemeld En als dat verge ten wordt volgt er soms een straf korting, 'met alle ellende vandien', zoals Cees Hoogendoom vaststelt. VROUWEN De gemeenten - en daarmee ook Leusden - beschikken binnen het kader van de wetgeving wel over enkele vrijheden. Zo bestaat de verplichting voor de grote groep vrouwen in Leusden die als 'eenou dergezin' een bijstanduitkering heeft maar feitelijk onder de Werkloosheids wetgeving valt, zich in te schrijven bij het Arbeidsbu reau. In Leusden heeft men dat soe peler opgelost Hier is pas sprake van een dergelijke verplichting, als de kmderen zestien jaar oud zijn geworden. Wat ovengens andersom niet betekent, dat het niet mag. Wie daar prijs op stelt, mag uiteraard altijd werk zoeken. CLIENT In algemene zin bestaan er meer mogelijkheden, waar de wetge ving stelt, dat de toepassmgen van regels 'rekenmg moeten houden met de omstandig heden van de persoon.' Bij de Leusdense sociale dienst probeert men dat zoveel mogelijk te doen, middels het voeren van een zogenaamd 'client-vriendelijk beleid'. In de praktijk betekent dat bijvoorbeeld, dat een te laat inge diende aanvraag niet zonder meer wordt afgwezen. Eerst probeert men na te gaan of er redelijke argu menten voorhanden zijn, die dat te late aanvragen kunnen verklaren. Met andere woorden, men tracht de omstandigheden mee te laten wegen bij de beslissing en kijkt met uitsluitend naar de regels. Ook hier speelt trouwens een rol, dat mensen soms niet weten dat ze het recht hebben om die omstan digheden ook mee te delen. BEREIDHEID Er bestaat bij de dienst zelf een grote bereidheid om meer te doen voor de mensen die van een uitke ring rond moeten komen. En het hoeft niemand te verbazen, dat de nieuwe wethouder van PvdA-huize daar ook niet afwijzend tegenover staat Waar die bereidheid van de dienst erin bestaat, dat men men sen graag beter wil helpen dan momenteel gebeurt, kost dat meer tijd, meer mensen. Het jaarlijkse heronderzoek, om te bepalen of mensen nog altijd recht hebben op de uitkering die ze genieten, vindt momenteel boijvoorbeeld uitslui tend administratief plaats. 'Daar schieten we m een positieve bena dering tekort in de zin, dat we met toekomen aan vragen aan clienten over hoe ze er nü voor staan. Wat we verder nog voor ze kunnen be tekenen. Of, bijvoorbeeld, of men nog bijzondere kosten heeft gehad. En daar zijn toch echt schrijnende gevallen bij van mensen, die alleen nog maar thuis achter hun raam zitten. Daar hulp bieden, om daar uit te komen, uit dergelijke depres sieve toestanden, daar komen we niet aan toe', zegt Cees Hoogen doom. TIJD Het ontbreekt de medewerkers van de dienst aan tijd, om bij een kopje koffie een sfeer van vertrou wen met de mensen op te bouwen. 'En er zijn zoveel terreinen, waarop we aktiever zouden kunnen en wil len zijn. Afschnjvingsbeleid, daar weet men soms nauwelijks van. Problemen rond de Onroerend Goedbelasting, schulden bij ener giebedrijven of bij postorderbe drijven, daar kan de gemeente alle maal bij helpen. Niet altijd direct met geld, maar met het zoeken van structurele oplossmgen voor men sen m dergelijke omstandigheden. Bij schulden, bijvoorbeeld, kan contact gezocht worden met de Amersfoortse Kredietbank', zegt Cees Hoogendoom. 'Het gaat er tenslotte om dat je als sociale dienst hulp biedt, waar dat nodig is. Zo moet je bijvoorbeeld mensen ook niets verwijten, want dan kun je het in dit werk met uit houden.' 'Ik zeg altijd: 'Geef mensen een keer de kans m hun leven, opnieuw te beginnenDat is zo ontzettend belangrijk En juist dat soort hulp verlening zou je kunnen intensive ren.' De vraag is echter, of ook de politieke bereidheid er in Leusden is om de middelen daar voor bes- hikbaar te stellen. POLITIEK Corri Verduin: 'Voorop staat na tuurlijk. dat er m Leusden voor van alles is gereserveerd. Voor wegen, voor openbaar groen, voor sport, noem maar op. Maar voor sociale zaken heeft de Leusdense politiek nooit een dergelijke aandacht ge had. Er is altijd gekozen voor een afdeling, die zich beperkt tot het doen van uitkeringen. Wat het be leid betreft is er dan ook veel te zeggen voor een soort inhaal-ma- noeuvre 'Maar het gaat natuurlijk om de politieke keuze, die daarvoor ge maakt moet worden. Het gaat er daarbij om, dat er ook bij de mini ma geen gelijkheid bestaat. Per soonlijke omstandigheden moeten kunnen meewegen. Dat is sociaal beleid. Je kunt er niet van uit gaan, dat de sterkste of de beste zich toch wel redt. Dat kan bij sociaal beleid geen uitgangspunt zijn. Sommige mensen hebben een steuntje nodig, dat is nu eenmaal zo. Of je moet er bewust voor kie zen, dat een grote groep mensen dan ook enerzijds, of je meer ruim te wilt scheppen waardoor die per soonlijke benadering ook meer ge stalte kan krijgen, anderzijds of je als gemeente zelf meer kunt doen. Zo bestaat er, in samenwerking met moreel moet lijden onder de slim- menkken. Dat willen we niet. Bij ons ligt dan ook, om maar eens wat te noemen, bij de keuze voor het werk van een sociaal rechercheur, de nadruk op het woord 'sociaal'.' 'Waar het in keuzes om gaat is de kerken, een klein Noodfonds voor mensen die buiten de regels vallen. Dat functioneert goed. Maar het is natuurlijk denkbaar, dat de gemeente daar zelf meer geld in steekt. Daarnaast staat m het be leidsplan, dat de mogelijkheid be keken moet worden voor het stich ten van een eigen, gemeentelijk fonds Bovendien verdienen een fonds ten behoeve van schuldsane ring en een studiefinancierings fonds, waarmee je eraan bijdraagt dat mensen economisch zelfstandi ger worden, nadere overweging.' 'Het gaat er daarbij natuurlijk niet om om stokpaardjes te gaan berij den, maar om keuzes te maken waarvan je een bepaald sociaal rendement mag verwachten. De raadscommissie voor sociale za- kenm zal daar nauw bij betrokken moeten worden. En dat is tot nu toe eigenlijk mauwelijks gebeurd', al dus Com Verduin. GEVOEL Waarmee we weer bij het 'Wij- gevoel' beland zijn. Cees Hoogen doom: 'Als iedereen netjes zijn be lasting wilde betalen, genoegen zou willen nemen met minder luxe, meer vanuit dat 'Wij-gevoel', dat gevoel van medeverantwoordelijk heid, zou leven, dan konden we met z'n allen beter voor onze mini ma zorgen. Maar dat wil men niet.' Hij zegt het met, maar uit de toon waaróp hij het zegt valt duidelijk de conclusie op te maken dat hij vindt, dat wie dat met wil, met moet zeu ren over het feit dat er consequen ties aan die keus zitten. Op het ge bied van overheidsfinanciën bij voorbeeld. Com Verduin verwoordt het an ders. 'Als je buiten de maatschap pelijke boot valt, word je op de schroothoop gegooid En daar maak ik me zó kwaad over...' Waarmee duidelijk zal zijn dat, als het aan de wethouder en haar ambtenaren ligt, er in Leusden ook op het gebied van sociale hulpver lening iets gaat veranderen. Cees Hoogendoom, hoofd van de afdeling sociale zaken van de gemeente Leusden. (advertenties) De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wal dal mei elkaar ie maken heelt? Alles' Bij de Leusder Krant kunt u nameli|k geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in t gezm bekend ie maken bij lamilie en bekenden In ons kantoor liggen boeken mei voorbeelden klaar U kunt ze meenemen om thuis de kaan die u leuk vindt uit te zoeken Voor wat het lettertype belreU heel! u de keus uit hand- ol machinelotters Wethouder Com Verduin. DE LEUSDER KRANT Asschatterweg 19. leleloon 941495 Hel kantoor Is op werkdagen geopend van 9 00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7